IEDIN6EN STE, MAANDAG 3 AUGUSTUS L. 53e Jaargang 1915 ran p 21. iaat ntneid AEISJE. ter-SclÉ INC GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON NO* Y79 ad Is en gekocht 'n doe dan uwe en U zult hoogst en voorradig zijn geKleede us gaat in en maat, en de st, 1.10 Meter 'HEUS, Wests INVRAGEN ersfelwerk lureau Vlissing- me talen, zoekt at 6 udr) bezig- ntoor of thuis. V. bureau „Vliss. )ORN VAN KOU- met Nov. een ïmeid EID P. 0., van 1NQ vraagt di- mber een bode LID. Hulp van AERBoulevard egeri 1 September bode. ivonds ra 8 uur. AA, Badhuisstraat September we- genwoordige een voorzien. Zich te ds tusschen 7 en LAND VISSER, 40, vraagt tegen den 's avonds ni OR VAN SLEEU- icht, Amsterdam, itember een flinke bode voorzien. Vrij Vlissingen. Zich vrouw PIEKEMA, ssingen, 's avonds idiging. i) 3.43 5.45 6.35d) 4.106.157.15 2.10a) 3.43 6.45d) 2— 5.05 0 0 ireskens wachten 12.30. chten tot 6.50. worden vervoerd, g e e n e verant- VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.3® per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie f 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent UitgiltFirrai fHAM fit VE1DE Ir, Kleine Hukt 58, Ylissingan. ïeleloori Interc. iO ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regelt 0.40voor iedere regel meer 10 ceSj Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bj abonnement speciale prfs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel Kefschijnt dagelijks, nitpizoBilini op Zcndag m ilgimnii srkends Cliristilijki fushiig» De abonnés, in't bezit eener gulden bij levens- rjF{\ gulden bij dood OOG gulden bij verlies 4 ^O gulden bij verlies B O O gulden bij verlies ^gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- #1IIII1 lange ongeschikt- *l|g door van een hand, |0|| van 11111 vaneen /'l van eiken kerd tegen ongelukken voor: uUUw heid tot werken f UU een ongeluk UUU voet of oog IvU een duim iUU wijsvinger anderen vinge.. San ultkeerlngcn worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien ven geldig pleatebcwq», een ongeluk bekomen op trein, bolo ol tram. Do allkeorlng wordt gewaarborgd door da „Holl. Alg. Verzek. Bank" ta Schiedam ONVEILIGHEID VAARWATER. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan Zeevarender. bekend dat in de week van 8 tot en met 14 Augustus a. s. in de stelling van het Hollandsch Diep en het Volkerak schietoefeningen zullen worden ge houden. De voor de veiligheid te nemen voorzorgsmaatregelen liggen voor be langhebbenden ter Secretarie dezer gemeente ier inzage. Vlissingen, 2 Augustus 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Oe Landstormwet. De wet tot nadere uitbreiding van den landstorm enz. is door H. M. de Koningin bekrachtigd. De zitting van de keuringsraden in de verschillende provinciën voor de landstormplichtigen van de jaarklasse 1915 is zoodanig geregeld, dat de keuringen ongeveer half Augustus zijn afgeloopen. Het ligt in het voornemen om die landstormplichtigen, voor zoo ver zij niet worden afgekeurd, in de tweede helft van Augustus onder de wapenen te doet. komen. Spoedig daarna is de keuring voor de jaarklassen 1914 en 1913 te wachten. Vermoedelijk zal de opkomst van de jaarklasse 1914 plaats hebben in het begin van October en die van de jaarklasse 1913 ruim een maand later. Deze plannen gelden echter slechts voor het geval, dat niets reeds te voren tot demobilisatie wordt over gegaan. Verhooging toelagen. Men meldt uit Den Haag aan „Het Volk"Naar wij met zekerheid ver nemen, heeft de regeering thans be sloten provinciale commissies in te stellen, waarbij militairen, die niet tevreden zijn met de hun door de burgemeesters toegewezen vergoedin gen, in beroep kannen komen. Zij heeft aan de Commissarissen der Koningin in opdracht gegeven, om de personen uit te noodigen, die in deze commissies van beroep zitting zullen nemen. Wordt nu hun samenstelling een zoodanige, dat men met vertrouwen hun uitspraak tegemoet kan zien, dan is aan een ernstige grief van duizen den en duizenden gemobiliseerden, die nu aan de willekeur van de bur gemeesters zijn overgeleverd, tegemoet gekomen. Men weet, dat dit denkbeeld in de Tweede Kamer van sociaal-democra tische zijde is geopperd. (Nadruk verboden.) 26) -o- Oa dan maar naar hem toe, mom pelde zij ontevreden. Er zal nu wel geen einde komen aan dat geloop. Hij is in de huiskamer bij oomzorg er nu voor dat je 't licht aansteekt, de oude man zit 't liefst in 't donker en 'blaast de kamer vol rook. Maar nu had juffrouw Lenz haar man toch onrecht gedaan, het licht boven de tafel brandde en de pijp stond in een hoek. Herbert keek eens rond in de zeer eenvoudig gemeubileerde kamer „kleinburgerlijk" zei hij tot zichzelf, in Kora's prachtige vertrekken zal Helmi's fier gedragen hoofdje met het dikke kastanjebruine haar meer tot zijn recht komen en daar zou haar onderdrukte persoonlijkheid zich vrij kunnen ontwikkelen. By haar binnentreden vond hij, dat Rcgacringsvarkens. Naar het „N. v. d. D." meldt, zal, te beginnen met 9 Augustus de re geering wekelijks weer beschikbaar stellen voor de slagers de z.g. regee- rlngsvarkens, om te beginnen zes dui zend per week. De prijzen zijn in Duitschiand weer stijgend, zooda! de export daarheen opnieuw begint. Er kunnen nu voor het Nederlandsche publiek weer even veel varkens tegen verlaagden prijs worden beschikbaar gesteld, als er naar Duitschiand gaan. Landstorm. Bepaald is dai aan onderofficieren van den landstorm, beneden den rang van adjudant-onderofficier, wordt toe gekend een toelage voor eenmaal van f 10, die aan de reeds aangestelden dadelijk en aan de nieuw te benoemen onderofficieren bij hun aanstelling zal worden uitgekeerd en waaruit te bestrijden zijn de kosten van bet voor geschreven hoofddeksel en van de door hen te dragen distinctieven. Reeds eenige maanden geleden was bepaald, dat op de gehuwden bij den vrij willigen landstorm, bij oproeping onder de wapenen, toepasselijk zouden zijn de bepalingen omtrent hun kost winnerschap. Deze bepaling is thans uitgebreid tot alle categorieën van kostwinners, genoemd in artikel 9 van de landstorm wet, zooals tot weduwnaars die een gezin hebben te onderhouden, tot eenige zoons eener weduwe, enz. Bepaald is dat bij dstacheeringen, zoowei afdeeiingen van den vrqwii- ligen landstorm als van landsto'mman nen individueel, de manschappen ten aanzien van de uit te keeren soldij en de vergoedingen geheel ais vrij willigers zullen beschouwd worden en aan hen dus de hoogere, voor vrij willigers bepaalde soldij wordt toege kend, dan welke genoten wordt door de gewone dienstplichtigen. Postwissels voor Bolgischo militairen. Postwissels, bestemd voor tot het Belgisch leger behoerende militairen, worden ter verzending aangenomen. Uitbetaling van zoodanige postwissels zal door den rechthebbende zoowel op de Fransche ais op de Belgische postkantoren kunnen worden verkre gen. De bovenbedoelde postwissels be- hooren te zijn gericht aan het bureau des postes miiitaires beiges a Calais, hetwelk voor de uitreiking aan de be langhebbenden zorgt draagt. Loodsen voroeniging. Te Hariingen werd 28, 29 en 30 Juli, door de Loodsen-vereeniging „Nederland" haar 8e algemeene ver gadering gehouden. zij er al beter uitzag dan gisteren, er was wat kleur op haar gezicht en in haar oogen iels van de vroegere, zelfbewuste uitdrukking. Gedurende den korten afstand van haar kamer tot aan het woonvertrek had zij zich voorgenomen, zich tegenover dezen man niet zwak te toonen, en hem niet te laten merken, dat zij haar evenwicht nog niet had herwonnen. Zij begroetten elkaar als oude vrien den, wier belangen dezelfde zijn, als menschen, die er zich van bewust zijn een gemeenschappelijk doel te heb ben. Helmi werd bijna vrooiljk door het levendige gesprek, waaraan haar oom ook opgewekt deelnam. Hij had plei- zier in Herbert's spotlende manier van spreken en meer dan eens keek hij verwonderd naar zijn nichtje, als zij in goed gekozen woorden haar met- ning uitte. Die was niet met de ge wone maat te meten, dat zag hij nu al wel in en de mooie mond met de kleine stevige tanden was niet alleen voor liefkoozingen geschapen. Zij zal ons nog te denken geven, peinsde de oude man en voor zijn geest ver rees het beeld van zijn welgeleerden De voorzitter, de beer H. de Neef van Rotterdam, opende met een wel komstwoord aan de afgevaardigden en sprak zijne voldoening uit dat van de 16 afdeeiingen er 10 waien opgekomen. Er wordt aan herinnerd dat op deze vergadering in hoofdzaak de positie der loodsen zal worden be sproken, die spreker door het Kon. besluit van 9 Juni 1914, waarby de loods slechts wegwijze: en raadgever wordt genoemd, ernsiig bedreigd acht. Naar verschillende zijden heeft hy geïnfarmeerd, doch alleen in ons land is een dergelqke bepaling in het leven geroepen, die voor de scheepvaart en den ioods gerust eene bedreiging mag worden genoemd en ook door de gezagvoerders zeer wordt betreurd. Na de voorlezing der notulen ver krijgt de heer Leeuwerik van Maas sluis het woord om zijn waardeering uit te spreken over het feit dat de regeering het maximum- of bqna het maximumsalaris is biyven uitkeeren gedurende de buitengewone omstan digheden. Natuuriyk, had de regeering dit niet gedaan, dan zou het er slecht met de loodsen hebben uitgezien. Het is echter een feit, recht hadden zy er niet op, en hy hoopt, dat dit een stap zal zyn in de richting van vast salaris, zooais alle rijksambte naren dit hebben, en waarnaar ook door het loodspersoneel met vertangen wordt uitgezien. Beno-:md werd tot adjunct-secre taris, staande buiten het verband der vereeniging, de ht fI. van Ry, on- derwijzer te 's Op voorstel van het hoofdbestuur treedt de vereeniging toe als lid van den Nederl. Anti Oorlog Raad. Besloten wordt de contributie te verhoogen tot f6 per jaar en afwy- zend te beschikken op het verzoek van den Bond van stokers bq het loodswezen om toe te treden als donatrice van dezen bond. Tevens wordt besloten het hoofd bestuur op te dragen stappen te doen by het Loodsbestuur, dat het verlof noodig voor het houden der verga deringen, niet langer zal worden af getrokken van het jaatlqksch verlof, hetwelk in normale omstandigheden 14 dagen is. De statuten worden gewyzigd, hoofdzakelijk in dien geest; dat ook vanwege het loodswezen gepension- neerden lid der vereeniging kunnen worden. Als vertegenwoordigers der Veree niging van gezagvoerders en stuur lieden Neptunes afd. Rotterdam, woonden de heer n S. H. Schol en H. Leeuw, den 2den dag de verga dering bq. Art. 69 van het thans bestaande reglement voor den loodsdienst luidt„de loodsen zyn wegwyzers maar in gezelschap zoo heel onbe- duidenden zoon. Zouden die twee wel ooit een paar worden? Hq schudde zqn hoofd en keek ernstig voor zich. Zijn zoons meisje geleek weinig op een aanstaande bruid meer op een vrouw, die haar eigen weg wil gaan. In den loop van 't gesprek vroeg Herbert haar, of zy niets voor zyn Kerstnummer had, hem ontbrak nog iets voor de lichtgeroerde harten der dames. Helmi trok haar schouders op. Iets nieuws, neen, tenminste niet iets dat voor dezen tijd past, en iets ouds geef ik niet, want mijn vroe ger werk vind ik zelf ook nog heel onrijp. Als u een schets wil hebben, die ik in den iaatsten tijd heb ge schreven iets voor den Oudejaars avond maar neen neen Laten wij liever ja, ja zeggen, zoo viel hy haar in de rede. 't Zal juist iets voor ons zijn. Een waas van echte treurigheid, een dosis levens moeheid en twijfel, gepaard gaande met de aan de vrouwen eigen leven dige hoop, dat hetgeen 't nieuwe jaar n de vouwen van zyn mantel bergt, en raadgevers van de gezagvoerders. De loodsen moeten zich onthouden van rechtstreeks ingrypen in het be sturen van de schepen, als daar is zelf comm3ndeeren, de handel van de telegraaf hanteeren, den roerganger vervangen enz." Over dit artikel voerden verschil lende sprekers het woord. Een dezer geeft een voorbeeld hoe moeillik het is, om het Kon. besluit 212 uit te voeren daar 't hem was gebeurd dat toen hq een gezagvoerder den raad wilde geven, zooats thans zijne in structies luidt, de gezagvoerder hem antwoordde„Hoor eens loods, gq of ik, beiden gaat aiet." Met verschillende andere voorvallen wordt aangetoond dat de positie op dit oogenblik onhoudbaar is. Er zyn gevallen dat de loods moet ingrijpen, terwyi wanneer er een ongeiuk ge beurt dat ingrypen de straf van dien loods verzwaart. Allen zijn het er over eens, dat de loods de verantwoording kan dragen wat zyn capaciteit betreft, en dat hy ook zelf niets liever wil. Het voorstel van een der leden om te trachten in samenwerking met de Vereeniging van Nederlandsche Ge zagvoerders en Stuurlieden ter koop- vaardij zoo spoedig mogelqk een nieuw art. 69 samen te stellen, dat, na door de meerderheid der afdeeiingen te zyn goedgekeurd, aan de Regeering zat worden aangeboden, wordt met alge meene stemmen aangenomen. Daarna wordt het voorstel van het hoofdbestuur om dit bestuur op te dragen stappen te doen om te komen tot een vast salaris voor alle by het loodswezen in dienst zynde personen, met op 1 stem na in blanco, aange nomen. Besloten wordt bij een vast salaris ook periodieke verhoogingen te vragen en er op aan te dringen op verplichte derde-stuurmansrang by indiensttre ding bij het loodswszen. Het voorstel van de afdeeling Hel- levoetsluis om het hoofdbestuur op te dragen aan de Regeering te verzoe ken, den loods rechtskundigen bqstand te verleenen, wanneer hij ten gevolge van de uitoefening van zqn ambt met het gerecht in aanraking komt, en deze kosten door het Rqk te verleenen, wordt met algemeene stemmen aan genomen. Dt afd. Maassluis stelt voor nog maals het verzoek tot het loodsbestuur te richten om het vaste personeel der zee- en binnenloodsen in de ploegen der zeeioodsen van den Kanaaidienst op te nemen en hen te doen deeien in de verdiende loodsaandeelen. Dit voorstel wordt zonder hoofdeiyke stemming aangenomen. By de rondvraag deelt een der sprekers mee dat het wenscheiyk is, vooral in de tegenwoordige tijdsom slechts goeds kan zijndat alles tot een geheel gemaakt door uw helder verstand en door uw wel versneden pen op 't papier gebracht. Helmi zag hem met haar heldere oogen scherp aan. En dan onder de loupe van uw bytenden spot genomen Neemt u my niet kwalqk, zeide hq en legde zijn hand op het hart, maar van spot kan geen sprake zijn. U weet heel goed, dat ik een bewon deraar van uw talent ben. Dus u geeft my uw bijdrage? Zonder dat u het corpus delicti hebt gezien vroeg zij lachend. Zonder dat ik het heb gezien, ik weet, wat u tot stand kunt brengen. Zij legde zonder aarzelen haar hand in de zyne een prettig gevoel van zekerheid welde in haar op. Met hart en ziel arbeiden en dan het geluk hebben, de verlangde onafhankelijk heid te verwerven dat vooruitzicht leek haar wel waard, den man, die haar daarby hielp, hartelijk de hand te drukken. Oom Lenz had vol spanning het gesprek gevolgd. Lieve deugd, dochtertje, ben jy standigheden, dat de loodsbooten by stormweer bij nacht, wanneer toch niet beloodst kan worden, toestem ming krygen om binnen te mogen loopen, wat nu niet het geval is. Ontslag bij dan zeedienst. Nu de aanwezige sterkte van het personeel der zeemacht op 1 October a.s. toestaat om in zeer beperkte mate ontslag wegens eindiging van het dienstverband te verlet nen, zullen in de eerste plaats daarvoor in aanmer king komen zy, die in werkeiyken dienst zijn wegens den op hen rus tenden reserveplicht en wier reserve- dienstverband voor 1 Juli j.l. is ge ëindigd. Hun die er de voorkeur aan geven in dienst te blqven tot het tijdstip van demobilisatie of c.q. tot een vol gende gelegenheid dat weder ontslag kan worden verleend, kan vergund worden op de thans geldende voor waarden door te dienen. Lotisieo. De Zaterdag te 's Qravenhage ge houden vergadering van aandeelhou ders van „Lotisieo" heeft met 78 tegen 36 stemmen verwerpen het voorstel van mr. B. H. Vos om een commissie van verificatie te benoemen, ter onder zoek van boeken en bescheiden. Het geheele bestuur stemde tegen. Daarop stelde mr. Vos een motie van wan trouwen voor, waarin het verlangen le kennen werd gegeven naar een gerechteiyk onderzoek, welke motie werd aangenomen met 36 tegen 18 stemmen en 60 blanco. Bij deze stem ming onthielden zich de directeur en by'na alle commissarissen. Byna alle aandeelhouders verlieten daarop de vergadering, weigerende aan het be stuur décharge te verleenen. Scheepvaartbeweging. Gedurende Juli 1915 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 350 sche pen, metende 344.921 netto reg. ton waarvan 1 zeilschip, met. 1859 netto reg. ton, 3 bqleggers, 1 proefstoomer, 1 motorjacht, 8 marinevaartuigen, 3 stuks baggermateriaal en 2 elevators. Voor Rotterdam waren hiervan be stemd 338 schepen, met. 343.856 netto reg. ton. Van Vlaardingen vertrok 1 stoomschip naar Rotterdam. Boven dien legden 20 inkomende en 32 uit gaande schepen aan den Hoek van Holland aan. in Juli 1914 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 1120 schepen, me tende 1.498.037 netto reg. ton, waar van 14 zeilschepen, met. 17.890 netto reg. ton, 1 zeelichter, met. 756 netto reg. ton, 17 vreemde sleepbooten, 3 bijleggers, 12 marinevaartuigen, 2 stuks baggermateriaal, 1 proefstoomer, 1 stoomjacht, I opleidingsschip en 27 stoomschepen die aan de Vondelingen een schrijfster? Ik probeer tenminste er een te worden, en mijnheer Behrens spreekt my moed in en is zoo vriendelqk my den weg te banen. Maar nu wii ik heel viytig worden en royn taak ern stig opvatten. De oude heer knipoogde. Ik dacht, dat je wou trouwen, mijn dochtertje Zij kleurde tot over de ooren. Wil u my nu al weer missen, oompje Ik ben immers pas gekomen, zei zq onvast. Hij vermeed een antwoord, zyn ge zicht stond echter minder vriendeiyk dan anders. Ik vroeg het maar zoo, omdat ik meende, dat men met inktvlakken aan de vingers niet goed een uitzet kan naaien. Maar misschien begryp ik dat niet goed, of ik ben vergeten, dat er voor de aanstaande vrouwtjes van onzen tyd magazyner. bestaan, waarin men alles klaar kan koopen. Rookt u mynheer Behrens zoo wendde hjj zich tot dezen en hield hem zijn sigarenkoker voor. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1