Holland verzorgd werd en toen naar Antwerpen terugkeerde, ontving de Asser Ct." een briefkaart, die, wat verwondering mag baren, is doorge laten. Hij schrijft o.m. dat zijn kinderen naar Holland terug gaan, zoodra er plaats is gevonden door het comilé in Antwerpen opgericht. Later ook zijn vrouw. Hijzelf is van plan te blijven. De armoede is er grootgeen werk en steun maar half voldoende. Met den winter zal de toestand hoogst waarschijnlijk nog slechter worden. De levensmiddelen zijn duur en wor den dagelijks opgeslagen. Italiaansch legerbericht. Met een aanval aan de Cordevole hebben wij goede vorderingen ge maakt. De vijand rukte in de Padola- vallei op, maar werd teruggedrongen. Onze artillerie heelt in Karinthië weer een koepel van het fort Hensel vernield. Op de hoogvlakte van de Karst rukte de vijand met een sterke leger macht op. Het gelukte hem echter, ook ten koste van zware verliezen, niet de verloren stellingen te herove ren. Pas aangevoerde troepen, waar onder een regiment Alpenjagers, dat bijna geheel gernietigd werd, namen deel aan den aanval. Wij zetten onzen opmarsch lang zaam voort. Op 27 en 28 juli werden in het geheel 1585 man krijsgevangen gemaakt. Oostenrtfksch legerbericht Na een onderbreking van verschei dene dagen in de gevechten, gingen de verbondenen gisteren tusschen Weichsel en Bug weder over het ge- heele front tot den aanval over. Ten Westen van de Wieprz tot in de streek van Chmiel, werd het vijan delijke front over een breedte van 25 kilometer doorbroken. Het 17e Oos- tenrjjk-Hongaarsche korps veroverde ten Noorden van Chmiel, na de vijfde bestorming, de Russische stellingen. De Duilsche troepen bezetten 's avonds de linie PiaskiBiskupice en den spoorweg ten Oosten daarvan. Ook bij Kowcla en Belsyce, ten Noordoos ten van Krasnostaw en Woyslawice drongen de verbonden legers in de vijandelijke liniën door. Gistermorgen vroeg aanvaardden de Russen over het geheele front den terugtocht, waarbij zij alle gemeenten totaal verwoestten en zelfs het karen op het veld verbrandden. Zij worden door ons achtervolgd. Ten Noordwesten van Iwangorod aan beide zijden van de Radomka- monding forceerden wij in den mor gen van den 28en, onder zware ge vechten, op verscheidene plaatsen, den overtocht over de Weichsel. DeDuhsche enOostenr-Hongaarsche pioniers vonden onder de moeilijkste omstandigheden gelegenheid wederom bewijzen van hun buitengewone flink heid en offervaardig plichtsbesef te geven. Aan den bovenloop der Bug brach ten de verdedigers van het bruggen hoofd bij Sokal hun Zuidoostelijk front, bij een aanval van een overmachtig aantal troepen eenige honderden me ters achteruit en sloegen daar nieuwe vijandelijke aanvallen af. Overigens is de toestand in Oost- Galicië onveranderd. Van Belgische zijde. Het Belgische gezantschap te 'sGra- venhage bericht het volgende nopens de krijgsverrichtingen van 29 Juli Krachtige beschieting zonder resul taat van sommige onzer voorposten op verschillende punten achter de vuurlinie naar Dixmuiden, evenals van de loopgraven in de nabijheid van het Veerhuis; ons geschut beant woordde schot voor schot. Een Belgisch stoomschip vergaan. Volgens een Lloyds bericht, is het Belgische stoomschip „Prince Albert" op een mijn geloopen. De bemanning is gered. De terugtocht der Russen. De correspondenten van de bladen te Petersburg bevestigen het bericht van Reuter van daar, dat Rusland voor een beslissing van groot gewicht staat, zoo die al niet genomen is. De correspondent van de „Morning Post" te Petersburg legt er nadruk op dat Rusland in overleg met zijn bond- genooten tot die beslissing gekomen is. Hij zegt, dat het opgeven van de vestingen van' Warschau en van de Weichsel linie deDuitschers zal nopen aan het Russische front te blijven, wat de overweging is die bovenal den doorslag geeft. De „Daily Chronicle" verneemt uit Petersburg De Duitschers zijn ten koste van ontzaglijke verliezen den Narew op verschillende punten over getrokken. Mackensen worstelt met een sterke strijdmacht aan den Boeg ten einde Brest-Litowsk om te trek ken. Daarom moeten de Russen op nieuw terugtrekken, ten einde 's vijands plan om hen af te snijden te verijde len. De Russen gaan vooit met de Duitschers uit te putten. Als de uit geputte vijand het Poolsche gevechts terrein öezet, zal hij het zoo goed als onbewoond en verlaten vinden. De „Daily Mail" verneemt uit Pe tersburg Het is de opmarsch uit het Noorden geweest, die gepaard ging met een omtrekking van de verdedi gingswerken van Blonie ten Westen van de stad, die het onverstandig maakte, om Warschau langer bezet te houden. Alleen de troepen in het centrum hadden eenige ruimte tot beweging. Dezen hebben reeds nieuwe stellingen bezet, hun moreel is onver zwakt. Een officieuse mededeeling van het ministerie van oorlog maakt een ver gelijking met de positie in 1812 en zegt dat Rusland zal voortgaan met handig te manoeuvreeren, tot het voldoende artillerie munitie heeft om het offensief te ondernemen. De cor respondent voegt erbij dat het eigen lijke gevaar aan bet westelijk front dreigt, waar de Duitschers in het.na- jaar een beslissenden slag hopen te slaan, indien zij er in slagen in het Oosten de Russen mat te zetten. Een bekendmaking. De opperbevelhebber van het vier de leger korps in België hertog Al- brecht von Würlemberg, maakte te Thielt bekend 1. leder persoon, welke naar het operatiegebied of uit het operatiege bied naar een plaats in het etappen- gebied reist, moet den dag der aan komst zich op de Ortskommandur aanmelden 2. Wanneer de aankomst na zeven uur des avonds geschiedt moet de aanmelding den anderen dag voor 12 uur plaats hebben. 3. De reiziger en degene, die hem herbergt, is verantwoordelijk, dat de aanmelding te rechtertijd en volledig geschiedt. 4. Uitgezonderd van deze verorde ning is het verkeer tusschen de on middellijke buurtplaatsen van het ope ratie- en etappengebied, in zooverre de heen- en terugreis op een dag kunnen plaats hebben. 5. Bij aanmelding moet het paspoort en het eenzelvigheidsbewijs getoond worden. 6. Wanneer de terugreis denzelfden dag van de aanmelding geschiedt, wordt deze gelptijdig als afmelding aangezien. 7. Als de terugreis eenige dagen la ter plaats heeft dan blijven de pas poorten op de Ortskommandantur en moeten voor de terugreis aldaar af gehaald worden. De gedane melding wordt door den dienststempel der Kommandantur gedaan. 8. Tegenhandelingen worden ge straft met boete tot 3000 mark of 1 jaar gevangenisstraf. Duitschland en Amerika, Duitschland zal, indien 't den oor log wint, een schadevergoeding vragen van de Vereenigde Staten. Dit is, zoo wordt uit New York gemeld, aldus de laatste bedreiging der Duilsche propagandisten, die trachten invloed uit te oefenen op de bankiers, opdat deze de oorlogslee- ningen der geallieerden niet steunen. Zij dreigen de zakenrelaties met hun te zullen verbreken. De Duilsche pro pagandisten hebben duizenden pam fletten verspreid, waarin wordt gezegd, dat het aannemen van geldswaardig papier voor in Amerika gekochte munitie in werkelijkheid tot hetfinan- ceeren der geallieerden behoort en dat hier een dreigement dus gerechtvaar digd is. Bommen op Freiburg. Gisterochtend om 6 uur verschenen drie vijandelijke vliegers van 't Zuid westen komend, boven Freiburg. Zij wierpen zeven bommen, waardoor één burger werd gedood en zes bur gers ten deele zwaar gewond. De schade op militaire en andere pun ten is niet belangrijk. Een dagorder. Uit Weenen wordt aan de „Voss. Ztg." gemeld, dat de opperbevelheb ber, generaal Roeski, een dagorder heeft uitgevaardigd, waarin gezegd wordt, dat terwijl de Russische sol daten den machtigen vijand bevechten, de arbeiders in de fabrieken voor oorlogsbcno idigdheden-tePetrogiad het werk gestaakt hebben. Hij ver klaart verder, op zijn woord, dat de berichten over de staking te Petro- grad, zwaar drukken op het gemoed van de troepen die aan het front zijn, en dat een staking in deze ernstige tijden gelijk staat met landverraad. De dagorder van generaal Boeski, die te Petrograd groote opwinding veroor zaakt heeft, is een gevolg van de omstandigheid, dat de arbeiders in 't arsenaal te Petrogfad en in dePueti- lof fabrieken, thans uit politieke over wegingen het werk geslaakt hebben en zelfs het voorstel van het bestuur om de loonen met 50 pet. te verhoo- gen, glad hebben afgewezen. De rijks- patronenfabriek wordt door militairen bewaakt, omdat ook haar arbeiders de staking willen proclameeren. De met de leiding van de werkzaamheden in de rljksbuskruitfabriek bij Petrograd belaste generaal-majoor, heeft de ar beiders, die zouden willen staken, laten neerschieten. Italiaansche verliezen. Volgens het „Sintgaller Tageblatt" vernam de domheer der kathedraal te Lugano, uit zeer betrouw bare bron, dat de italiaansche ver liezen in deze twee maanden aan dooden, gewonden, en vermisten 180.000 man bedragen. Roemeensch graan voor Duitschland. De correspondent van de „Times" meldt uit Boekarest, dat de oogst in bijna heel Roemenië zeer overvloedig is uitgevallen. De regeering zal daarom vermoedelijk het uitvoerverbod voor graan, dat sinds den oorlog bestaat, opheffen. En in verband met de af sluiting van de Dardanellen zullen er drie millioen tonnen graan naar Duitschland kunnen gaan. De Russische vloot patrouilleert aanhoudend langs de kust van Roe menië en verhindert alle vervoer van contrabande naar Constantinopel. Roemenië en de entente. Reuter's correspondent verneemt uit zeer bevoegde Roemeensche bron dat de onderhandelingen over het eerlang deelnemen van Roemenië aan d;n oorlog aan de zijde der entente een zeer bevredigenden loop nemen. Het verdrag daaromtrent is reeds opge steld en heeft nog slechts de onder- teekening van een der oorlogvoeren den noodig. Het verdrag bepaalt dat Roemenië uiterlijk twee maanden na het sluiten van het verdrag den oorlog zal verklaren. Het bericht uit Boekarest, dat op alle grensstations bevelen zijn uitge vaardigd om alle goederenwagons uit Oostenrijk-Hongarlje en Duitschland op weg naar Turkije nauwgezet te onderzoeken, teneinde den doorvoer van wapens en minutie over Roe meensch gebied te verhinderen, wordt door de Roemeensche legatie te 's Gravenhage officieel bevestigd. Er zijn reeds enkele buitengewoon han dige pogingen gedaan om wapentuig naar Turkije door te voeren; omdat te verhinderen heeft de Roemeensche regeering aan de entente-mogendhe den verzocht haar ervaren douane ambtenaren en speurders te leenen. Het eerste jaar. De oorlog duurt nu een jaar. On danks alle voorspellingen, dat een wereldoorlog hoogstens twee of op z'n allerlangst drie maanden kon du- ten, ziet het er na een jaar nog geens zins naar vrede uit. Wie had het ge dacht leder schudde ongeloofelijk het hoofd, toen Engelsche deskundi gen, o. a. Kitchener, een oorlog van drie of vijf jaar aankondigden. Thans zijn er reeds, die een nieuwer. 30 ja rigen oorlog durven voorspellen. En.... uitlachen doei men hen niet meer. Men noemt ze slechts pessimisten. Twee keer leek het, of de beslissing nabij was. De ontzettend snelle op marsch der Duitschers door Belg;ë en Noord Frankrijk, ondanks allen tegenstand, was inderdaad iets ont zettends. Joffre trok iederen dag terug over het geheele front, en de Engel sche hulp baatte niet. Parijs was reeds in zicht, en wij neutrale toeschouwers gaven voor het behoud der stad geen dubbeltje meer. Maar toen kwam de reactie, en de Duilsche troepen wer den met zware verliezen een flink eind teruggeworpen. Vanwaar die plotsche ommekeer? Er zijn twee antwoorden op die vraag. De geallieerden trachtten, misschien niet ten onrechte, ons te doen geioo- ven, dat de Armee-Führer Wilhelm Kronprinz groote fouten heeft ge maakt, en dat het wijken van Von Kluck in hoofdzaak is toe te schrij ven aan het niet vorderen van het leger van den Duitschen troonopvol ger. Natuurlijk denkt geen Duitscher eraan, iets dergelijks te beweren. Bij de middel Europeesche bondgenooten wint daarentegen in militaire kringen de meening veld, dat eind Augustus 1914 reeds een compromis tusschen Italië en Frankrijk is tot stand geko men, waarbij o. a. bepaald zou zijn, dat Italië Frankrijk onder geen om standigheden in den rug 'zou aanval len, en dat Frankrijk dus ook z'n troepen, die aan de Italiaansche grens lagen, naar het Noorden zou kunnen sturen. Toen deze legercorpsen aan het front arriveerden, werden de Duit schers teruggedreven. Wij achten het zeer waarschijnlijk, dat zoowel de Duitsche Kroonprins als de Italiaansche Minister van Bui- tenlandsche Zaken aan de eerste ne derlaag der Duitschers het hunne te hebben bijgedragen. Was Prins Wil lem rustig aan het Ministerie van Oorlog gebleven, maar was zijn leger aangevoerd door een Hindenburg', en had Italië geen toezeggingen gedaan, dan zou nu wellicht heel Frankrijk bezet zijn. Of nog waarschijnlijker de vrede zou er zijn, zij het dan ook onder zeer gunstige voorwaarden voor Duitschland. Een tweede moment was, toen de Russen in Oostenrijk-Hongarlje vor deringen van beteekenis maakten. Was de Iialiaansche oorlogsverklaring een paar maanden eerder gekomen, wellicht was dan thans het grootste deel van de Donau-monarchie bezet door de Russisch I aliaansche legers, en de eind beslissing zou dan niet Lang op zich laten wachten. Maar in het Wïsten is de toestand feitelijk al tien maanden stationnair, en in het Oosten hebben beide par tijen ups an downs en hoewel de Duitsche Oostenrljksche legers daar groote successen behalen, maar blij ven beslissingen uit. Zoo kan het niet maanden, neen jaren blijven voortgaan. De partijen verzwakken dan elkaar, maar zijn niet inslaat gelukkig, elkaar te ver nietigen. En vroeg of Iaat zal men dan wel inzien, dat een vrede bij compromis de eenige oplossing is. Of, zooals onze voorvaderen het uit drukten iedere partij zal wat moeten toegeven. Hoe Japan over het einde van den oorlog denkt. Het volgende is ontleend aan Japan- sche bladen, die niet zonder fantasie spreken over het einde van den oorlog, waarin, volgens hem, de Vier bond zal zegepralen. De Yamato schrijft: Frankrijk zal Elzas Lotharingen, Rusland de vroe gere Poolsche gedeelten van Duitsch land en Oostenrijk terug krijgen. De Balkanlanden, Bohemen, Bosnië en Herzegowina worden zelfstandig ge maakt en met Servië, Montenegro en Bulgarije tot een Slavischen Balkan- bond vereenigd. Polen wordt hersteld. Turkije wordt onder suzereiniteit der drie groote mogendheden geneutrali seerd de Dardanellen, Bosporus en Suez-kanaal worden geïnternationali seerd. Italië ontvangt als loon voor zijn toetreden tot den Driebond de Oos- tenrijksche grensgebieden en stukken van het Balkanschiereiland. België krijgt een Afrikaansche kolonie van Duitschland. Van DuitschlancFs Afri kaansche koloniën ontvangt Engeland het leeuwenaandeel, Frankrijk even wel ook een stuk. Engeland krijgt derhalve Egypte en de Afrikaansche koloniën van Duitschland, ook nog de Duitsche bezittingen in den Stillen Oceaan. Wanneer ook nog Perzië tus schen Rusland en Engeland verdeeld wordt, kunnen de mogendheden te vreden zijn. Ook Duitschland en Oostenrijk zul len zich kalmeeren, wanneer men hun den mond met zoete pillen in Afrika op den Balkan en in Perzië stopt. Een. te Shanghai uitkomend Chi- neesch blad schrijft o.m. Wanneer Japan zich heden van Engeland los maakt, dan mag het heel vreemd klin ken, maar verbazen zal het niemand, die den Japanschen gedachtengang be zit. Want Japan's houding steunt op de volgende overwegingen lo. Zoolang Engeland en Rusland op slechten voet met elkaar stonden, zocht Japan aansluiting bij Engeland, om met Engeland's hulp Rusland's voortdringen naar het Oosten tegen te houden. Na den gelukkigen oorlog van 1904 staan Rusland en Japan thans naast elkaar en Japan is niet meer op Engeland aangewezen. 2o. Na een Russisch-Japanschen oorlog liet Japan, uit vrees voor Rus land's wraak zich er aan gelegen lig gen, zijn bondgenootschap met En geland verder uit te breiden, ten einde, met Engeland's hulp, Rusland in toom te houden. Ook dit is voorbij, nadat Rusland en Japan reeds geruimen tijd tot een entente gekomen zijn. 3o. Zoolang Japan nog niet in staat was, in Oost-Azië als meester op te treden, was Engeland's hulp hem dienstig, om het z. g. evenwicht te herstellen. Japan zou ook zijn bord soep uit den grooten ketel ontvangen. Heden is Japan niet meer de beschei den gast maar heer des huizes. Heel Azië begeert hij voor zich. Het be ginsel van evenwicht met Engeland is onhoudbaar geworden. 4o. Heden is Rusland alleen niet sterk genoeg, Azië aan zich te bren gen. Zocht Japan aansluiting bij Rus land, dan kan het zich van Rusland's kracht bedienen en beschermt het zich tegelijk tegen een botsing met dat rijk. Daarom is Rusland voor Ja pan noodig, Engeland echter niet. 5o. Een bondgenootschap met Rus land zou Duitschland binnen de per ken houden, want keizer Wilhelm zou dan, trots al zijn macht, niet gemak kelijk den smaad van Tsingtau kun nen uitwisschen. Ook hiervoor kan Japan alleen Rusland, niet Engeland gebruiken. 6o. Gelukt echter een bondgenoot schap met Rusland niet, dan kan Japan zich met Duitschland verbinden, om Rusland in toom te houden, want Japan gelooft, dat het meer waard is, zich bij Duitschland geliefd te maken, om dan zijn wraakgedachten te doêii vergeten dan een verbond met Enge land, waarbij Duitschland's haat blijft bestaan. 7o. Na hef sluiten van den vrede, zal de politieke constellatie tusschen Rusland, Duitschland, Engeland en Frankrijk veranderen. Men spreekt van een toenadering van Rusland tot Duitschland ook ontbreken niet aan wijzingen voor een breuk tusschen Engeland en Rusland. Behalve Frank rijk zal Engeland geen staat vinden, die zich met hem zal willen verbin den. Daardoor zouden de bondsplich- ten voor Japan te zwaar worden. Het zou voor Japan te bedenkelijk zijn, zware lasten voor anderen op zich te laden. 8o. Wanneer Japan in de toekomst de Zuidzee aan zich trekt, Indië ver meesteren en zijn groot Japansche politiek doorzetten wil,, zullen Rus land en Engeland hem niet tegen werken, wanneer het bij deze staten toenadering gezocht en gevonden heeft. Ja, ze zouden Japan daarbij zelfs behulpzaam zijn. Öov Na den oorlog zal een bewa- peningswedijver tusschen alle staten beginnen. Een verbond met Rusland of Duitschland zou Japan ontheffen van de noodzakelijkheid zijn landleger aanzienlijk te versterken. Japan zou zich dan heeiemaal aan vlootbouw kunnen wijden. De „Ostasiat. Lloyd," waarin deze bijzonderheden voorkomen, voegt er bij, dat de uitingen van het blad zeer juist de Japansche gev. elens weergeven. Griekenland en Turkse. Volgens de „Korr. Norden" schrijft de bijzondere correspondent van het „Berl. Tagebl." over diens onderhoud met den Turkschen gezant te Athene als volgt De vriendschappelijke bijlegging van het jongste incident met betrek king tot de behandeling van Grieksche onderdanen in Klein Azië was, na de verklaringen, die de Turksche gezant alhier, Galib Kemal Bey, mij onlangs gegeven heeft, met zekerheid te ver wachten. Galib Kemal Bey heeft van zijn verblijf te Berlijn, toen hij als zaakgelastigde aldaar werkzaam was bij de Turkscho ambassade, de beste herinneringen bij ons achter gelaten en zijn be'eidvol en verstandig op treden heeft ook te Athene zeer veel er toe bijgedragen om aan de ver houding tusschen Griekenland en Tur kije na den Balkanoorlog een meer vriendschappelijk karakter te geven. Ik kan, zeide de gezant, de meest plechtige verzekering geven, dat er geen stelselmatig streven bestaat om het Grieksche element in Turkije uit te roeien, zooals dit in een deel van de Grieksche pers beweerd wordt. Evenmin vinden moorden op groote schaal plaats en indien al hier en daar plunderingen of uitspattingen door het volk bedreven worden, dan worden deze zeker niet door de re- ring van Turkije goedgekeurd. De schuldigen zouden, indien zij aange geven werden, zeker hun straf niet ontioopen. Welk belang zou Turkije er bij hebben om zijn betrekkingen tot Griekenland thans slechter of on draaglijk te maken. Het is mijn voort durend streven geweest om aan de verhouding tusschen de beide staten het meest vriendschappelijke karakter te geven. Soldatenbrief, Een der lezers van het „Hbld." zendt den volgenden brief van een Belgisch soldaat te velde „Het verheugt mij te vernemen de goede staat mijner vrouw en beide kinderen. Waarlijk, het is reeds eeni- gen tijd geleden dat U van mij eenig. nieuws ontvangen hebt. Met den besten wil van de wereld zou ik u wekelijks willen schrijven, maar met het gedacht u lastig te vallen aan te doen heb weken en maandt groot nieuws te mi Maar ik heb mij nu toe zijn wij nog lijn, dus geen voc bombardement zijn gewoon en geven meer op, dag en n flink geschoten bc nels vallen hier gedurig de vliegers die elkander achter ten, het is voor dagen dezelfde daarbij is het vrees Wat u misschien is, dat geheel het kleeding is verande woordig allemaal Capote en Veste ken en bronzen kne biers en képi. Zoo i voor vier dagen m zingende, want elk om zoo te zeggen speler vooraan en den Yser met „Tip Niettegenstaande tigtai muzikanten in Holland geinterr mnziek toch herop hebben wij een of of wel eene mare van 20 tot 25 kilor die in repos zijn., eert op de eene of de soldaten te voor de feotbalclut van sport. Wat de voedin zeer voldoende, wit brood, café, spek, 40 tot 50 cigaretten of 5 pijp dagen sardinen of groenten, rijst of ve tot 250 gr. vleesc 's avondsaardapp (ossevleesch of saui tlamande, van tijd Boter, melk en nog al gemakkelijk fr. de kilo enz. Ga ook op het front Journal, XX Siècle, ook Vlaamsche en Van den vrede of niet spreken, toe nog veel moed spoedige verlossing staanden winter.. Geen nationat Aan het Belgische wordt uit Havre ge De buitenlandse! een bericht opgeno stelling aankondigt „Nationaal minister werd genoemd als nenlandsche zaken binet, baron Beyen builenlandsche zak weiier als minister verheid. Het vormen van nisterie, waarin van de drie parli nemen is op dit uilgesloten. De leic partij en van d; so< hebben onlangs het eventueele tot een dergelijk ka de ontruiming va gesteld worden. Er van het aftreden binnenlandsche zak en nijverheid. Het beheer van l_ buitenlandsche zak doch slechts tijdeli den overgaan. Mini reeds voor het uith log, wegens gezonc ontslag had willen langs zijn ontslag Koning Albert t aangenomen. Minis slechts verlof gekrt kuur. Gedurende z baron Beyens, staa gezant van België beer van het depa nemen. Huldiging t Botha is te Bic naar Pretoria aang vangst vindt haar geschiedenis van menigte van 7000 hem toe. De paard slation van zijn i en door de kwistig png de tocht na langdurige toejuich th

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 6