Eerste Blad. Bilnmiimerhestaatuit2tilaiien. Uitkeering van 750.— f qiïb Firma F. VAN OF VE1DE Ir, Weina Harkt 58, Vlissinsen. Telelooü Inlarc. 10 31 JULI üemeIntebëstuur "feuilleton- 'erschijnt dagelijks, Bitgazonderdl op Zondag on algamaon orksndo Christolijki iaostdagsa Rampjaar. Zevenhonderd en Vijftig gulden. Mo. 178 1915 VUSS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.3© per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.2© Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 ceni W ADVERTENTIEPRIJS Van 4 regel» ƒ0.40 voor Iedere regei meer 1© cenf Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. BQ abonnement speciale pr£* Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in't bezit eener nAnf|Sulden bh levens- ftl^ft gulden bij dood ftft ftgulden bij verlies© ^ftgulden bij verlies f\©| gulden bij verlies ft ^gulden bij verlli t soils, zijn GRATIS verze- /III ill lange ongeschikt- ftlg door <1111 van een hand, *111 van II III vaneen /ft van eiken lerd tegen ongelukken voor: LUUU heid tot werken f een ongeluk iPUU voet of oog 1CU een duim 1UU wijsvinger LitS anderen vlnge. Sogn uHkeerlngen worden VEKDUBBELO Indien de verzekerden, voorzien ven geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boto ol trom. Oe oltkeerlng wordt gnweerborgd door de „Holl. fllg. Verzak. Bank" te Schledea BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de openbare lagere scholen. Burg en Weth. van Vlissingen; brengen ter kennis van belangheb bende ouders of voogden, die hunne kinderen of pupillen met den nieu wen cursus (aanvangende 16 Augus tus e.k.) wenscfien toegelaten te zien tot eene der openbare lagere scholen In deze gemeente dat vanaf Donderdag 22 juli toten met Woensdag 4 Augustus e.k. uit sluitend ter gemeente-secretarie (grif- He) lederen werkdag, van des voor middags 9 tot 12 uren, gelegenheid tot aangifte van nieuwe leerlingen voor die scholen gegeven wordt en dat ingeschreven kunnen worden alle kinderen, die op het tijdstip der toelating den zesjarigen leeftijd zullen hebben bereikt en bovendien voor de scholen C. (Bouwen Ewoutstr D. (Groote Mark!) en E. (Wagenaar- straat), zij, die vóór 16 Februari 1916 zes jaar worden. Hun, die in het bezit van een trouwboekje zijn, wordt verzocht dit bij de aangifte mede te brengen. Vlissingen, 19 Juli 1915. Burg. en Weth. van Vlissingen, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Ho Al. v. D. BEKE CALLENFELS, Sa L i De onvergelijkelijk schoone Hooi maand van het jaar 1914 loopt ten eindeer heerscht zomervreugde overal, en welvaart en geluk in vele •opzichten, in vele landen. Rijkdom en weelde, meer dan de bezitters daar van wellicht wel dragen konden, heerscht in tal van maatschappelijke groepen nijverheid en handel maken een schier ongekende periode van voorspoed doorhet internationale verkeer heeft als het ware de ge heele wereld omspannen en de eco nomische belangen der verschillende landen zijn gelijk éen groot geheel .geworden. Honderden millioenen zijn in verschillende buitenlandsche on dernemingen gestoken van industriee- len of commercieelen aard en wer pen hunne baten in ruime mate af znilliarden zijn door de staten in al lerlei werken van volkswelvaart ge legd en ook deze brengen, in den vorm van verhoogd volksgeluk, hun (Nadruk verboden.) 25) -O- Trouwens, het schijnt, of hij geen eigen wil heeft en dat is iets, wat ik van een man niet goed kan verdragen. Daarom nu ja, daarom is het tus- schen ons niet zoo, zoeals het mnest zijn. Als er anders niets lusschen jullie slaat, Helmi, dan beteekent het niets, dat komt in het huwelijk wel terecht. Als verloofde weet men niet goed, hoe de geliefde 't hebben wil en wil alles toch graag naar haar zin doenzeg hem maar eens dat je de spreuk: „Hij zal uw heer zijn", niet alleen mooi vindt, maar dat je het ook voor bepaald noodzakelijk houdt, 6r naar te doen, zal je huwelijk ge lukkig worden en je zult eens zien, hoe gauw hij van dat verlof gebruik 2al maken. Toch twijfel ik er nog sterk aan. Zaterdag 24 Juli had onze abonné P. BROERSE, houder van polis no. 491, het ongeluk tengevolge van een val het leven te verliezen. Krachtens de voorwaarden van onze GRATIS- VERZEKERING had de weduwe recht op een uitkeering van Dit bedrag werd aan de weduwe BROERSE op 29 Juli, dus slechts vjjf dagen na het ongeluk, uitbetaald. Deze uitkeering van f750.bewijst zeker voldoende welke gunstige voorwaarden onze Gratis-verzekering bevat. Men behoeft deze voorwaarden slechts met die van andere bladen te vergelijken om hiervan overtuigd te zijn. De vraag mag zeker wel gedaan worden wat nog voordeeliger, practiseher en secuurder is dan Gratis- verzekerd te zijn tegen de geldelijke gevolgen van een ongeval. Dat een ongeluk op een klein hoekje ligt, is thans weder voor de zooveelste maal bewezen en een uitkeering van ZEVENHONDERD EN VIJFTIG GULDEN komt voor de nabestaanden van hen, die door een ongeval het leven hebben verloren, meestal goed te pas. De abonné's van de „VLISSINGSCHE COURANT", in het bezit van een polis, zijn allen gratis tegen ongelukken verzekerd, zonder verhooging van den abonnementsprijs van slechts 10 cent per week, waarvo rr men dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen de „VLISSING-* SCHE COURANT" ontvangt. Nieuwe abonné's worden dagelijks aangenomen en ontvangen op hun verzoek tegelijkertijd een polis, voor welker gegevens men achterstaand Inteekenbiljet gelieve in te vullen. TT De Uitgevers. «MWV)K>RlRMORIKMMOK?KMMÜKtltM)lÜKM>KM))OKM^ renten op. Kortom, de levensboom der menschheid staat in volle kracht daar, in rijken zomerdos en koestert al degenen, die in zijn schaduw zich verheugen mogen. Maar aan de wortels van dien boom knaagt tevens een, in zijn ver nielende uitwerking, onberekenbaar insect, het militairisme van een paar der grootste staten, die door hun voorbeeld ten dezen ook de andere rijken en landen tot een overwegen den invloed van wapengeweld op de maatschappij brengen. En terzelfder- tijd dat de welvaart en het vreed zame geluk der volkeren van jaar tot jaar tot grooter wasdom groeien, knaagt het Duitsche militairisme, het Och kind, praat, toch geen on zin. Geen enkele man zit graag onder den pantoffel. Men verdraagt het, als men ziet, dat er niets aan te doen is, om des lieven vredes wille. Je bent wezenlijk vermakelijk en ik geloof dat je zoo goed als alleen staat, waar je verlangt naar een man, die alleen de baas moet zijn. In elk geval dachten mijn beide vrouwen er anders over. 't Kan zijn. De menschen en hun meeningen verschillen. Als ik een man zal beminnen en achten, moet hij er een eigen wil op nahouden en daar voor in '(strijdperk durven treden, het doet er niet toe tegen wien en al zou hij er alles bij op 't spel zetten, hfi moet weten wat hij wil, en waar heen hij wil. Ze hield plotseling op en lachte luid. Oompje, waarheen zijn wij toch afgedwaald. U zet al zulke booze oogen op en ik zou u niet graag boos willen maken, u moet zoo blijven, als u bent, zoo lief en vriendelijk en u moet mij helpen, om over alle moei lijkheden, die zich voor mij opdoen, heen te komen. Wilt u dat Zij bracht zijn oude. verwelkte hand aan haar lippen. En mijn goeie oom moet u Engelsche imperialisme, en het Fransche chauvinisme alle drie verschillende van naam, maar van wezen éen en dezelfde aan de grondslagen van het volksgeluk en doet het gansche gebouw van vrede en welvaart wankelen. Hoe menigmaal hebben in de laatste 10 jaren de kansen, dat het tot een conflict tusschen twee groote Europeesche rijken zou komen, de wereld in spanning gebrachthoe dikwijls is achteraf gebleken, -dat het gevaar van een Europeeschen oor log veel meer nabij is geweest, dan men eigenlijk wel bevroedde. En toch maakte de menschheid zich diets, dat gelet, juist op die alge- blijveb, al bent u het ook dikwijls niet eens met datgene, wat mijn onrustige geest bedenkt. Hij streek zacht over haar glanzig haar. Je bent immers 't kind van je moeder, Helmi, zou ik mij dan niet altijd aan je houden HOOFDSTUK VII. Tegen 't avondeten kwam miss Brown ook thuis en stelde zich dade lijk aan Helmi voor. O, wat is u een mooie jonge damelaten wij goeie vrinden zijn ik houd van jonge menschen en ik wil het Duitsch goed leeren. Doordat ik altijd Engelsch spreek, leer ik nooit goed Duitsch; doe mij't genoegen en spreek geen woord Engelsch met mij. Hoe heet u? Helmi Röderer. Ach, Röderer, is dat niet de man,, die champagne maakt? Juffrouw Lenz lachte hartelijk. Nu, Wilhelmine, pas op, dat je niet juffrouw Champagne wordl, zoo als zij ons Springer heeft gedoopt. Toen zij hier kwam, kon zij den naam „Lenz" niet onthouden en toen heeft een slimme leerlinge haar aangeraden meenheid van internationale belan gen, waarvan wij hierboven gewa gen, de oorlogzuchtige partijen, die men in elk groot rijk aantrof, het niet tot een uitbarsting konden brengen. De Julimaand van 1914 heeft ons dat helaas anders geleerd. In de van militairisme overladen internationale politieke atmosfeer behoefde slechts een gereede aanleiding zich voor te doen, om den brand in het kruit te steken. En ziet, toen op 28 Juni aartshertog Frans Ferdinand en zijn gemalin te Serajewo, het slachtoffer werden van Groot-Servische kuipe rijen, toen was het groote oogenblik der uitbarsting van de jarenlang op gehoopte ontploffingsstoffen daar.Het duurde bijna nog een maand vooral eer de lont werd aangestoken dit geschiedde op 23 Juli toen Oosten rijk zijn bekend ultimatum tot Servië richtte. Snel brandde de lont in de richting van de helsche explosie- stoffen 25 Juli Oostenrijk mobili seert 28 Juli Oostenrijk verklaart Servië den oorlog; 31 Juli Rusland mobiliseert en Duitschland stelt Rusland een ultimatum. En 's an derendaags met de intrede dier on vergetelijke maand Augustus, onver getelijk voor allen in de wereld, die haar medemaakten, sloeg als een uiteenspattend vuurwerk, het onheil stichtend vlammenspel naar Rusland, Frankrijk, België, Engeland over. In enkele dagen stond het grootste deel van het Europeesche statenge- bied in vuur en vlam, en was een wereld-conflict uitgebroken, dat naar mate de weken en de maanuen vei - liepen nog aldoor in omvang en ont zetting toenam. Dat alles is nu reeds een vol jaar aan ons oog voorbij gegaan, maar ieder onzer staat het gebeurde nog in al zijn verschrikking voor den geest. De mobilisatie van het Ne- derlandsche leger, die juist heden een jaar duurt, heeft inmiddels aan vriend en vijand getoond, hoe ook wij doordrongen zijn van den ernst van het huidig tijdsgewricht. Doch wat weinigen onzer vermoed zullen hebben, nu een jaar geleden is, dat feitelijk na al die 12 maanden de toestand nog dezelfde is, en dat aan een demobilisatie nog zelfs niet ge dacht wordt. Hoe snel, als men het in zijn geheel beschouwt, is dit jaar van rampen en weedom vervlogen maar ook hoe traag en eindeloos lang schijnt dit rampjaar ons toe, wanneer wij de verschillende ge waarwordingen herdenken, waaraan wij ten prooi zijn geweest, als ge volg van nog nimmer aanschouwde tooneelen van menschenslachting en materieele vernieling. Wij behoeven waarlijk geen afzonderlijke feiten op te sommen elk onzer herinnert zich dan maar Spring te zeggen, dat is Lenz n.I. in het Engelsch, en nu hee- ten wij Springer. Dat hadden we nooit gedroomd, hé oudje Waarom niet antwoordde Lenz opgewekt. Ik ben nog lenig genoeg, om te springen jou zou het trouwens wel wat moeilijk vallen. Moeilijk of niet, jij met je ze ventig jaren zult juist ook niet den eersten prijs voor het hoogspringen krijgen. Hoe smaakt je 't warme bier Wilhelmine Goed tante, dank umaar ik krijg er zoo'n warm hoofd van. Doet er niet toe. Als je wilt kan je na het eten nog je goed uitpakken, in je kamer is alles in orde. Ondanks al de indrukken, die haar de voorbijgegane dag had gebracht, sliep Helmi rustig en vast tot den morgen. En wat zullen wij nu gaan doen, vroeg oom haar, nadat hij de bezig heden had verricht, die zijn betere helft hem had opgedragen, en in de ka mers van den te verwachten en van den reeds daar wonenden huurder de verlangde veranderingen had bewerk stelligd. 'tls prachtig weer, zal ik je nog levendig de diepe beklemming en vaak angstige benauwing bij den telegrammen-vloed in den aanvang van den oorlog en daarna telegram men, die van uur tot uur getuigden van hetgeen, daar in België, in Noord-Frankrijk geschiedde. De tij dingen der zeegevechtenvan het binnendringen der Russen in Oost- Pruisen daarna die van den val der fiere stad Antwerpen, een val, die niemand na zulk een korten be- legeringstijd had voorzien. En na dien val, de groote invasie dier hon derdduizenden vluchtelingen in het veilige, gastvrije Nederland Daarna kwamen de tijdingen, die er op we zen, dat deze oorlog, een positie- krijg werd van honderden kilometers lengte, in het Westen en in het Oosten van Europa. Dan de einde- looze worsteling der millioenen-le- gers tijdens de grimmige wintermaan den, vervolgens in de mistige, natte voorjaarsmaanden, die de loopgraven in ware modderslooten veranderden. En weer werd het zomer en meldde zich opnieuw het kleurenfeest der natuur aan, maar de menschheid ligt in ramp en rouw. Wat bleef er over in dit jaar van vernieling, van al de vredes-idealen, waaraan zoovelen, die in het beste in den mensch gelooven, hun hart ver pand hadden Wat restte er van het vertrouwen in gesloten tractaten, in plechtig aangegane overeenkomsten Welk heil mag der menschheid nog beschoren zijn, wanneer met haar hoogste goed, het geluk der volken, zoodanig wordt gehandeld, als wij dit in het jaar, dat heden achter ons ligt, aanschouwden? Wat zal uit deze chaostische verwarring, uit deze laaien brand van volkerenhaat en verdelgingszucht overblijven, wanneer eenmaal ook het einde van dezen wereldoorlog gekomen zal zijn Zal het „Vrede op Aarde" voorgoed lou ter klank geworden zijn, zonder eenige diepere beteekenis voor allen, die toch eenmaal daarop hun diepst vertrouwen grondden Welk een verscheidenheid van vragen, die ons op de lippen komen, maar welker beantwoording niemand onzer vermag te geven. Want de toekomst, ook zelfs de naaste, ligt nog in zoovele windselen van raad selachtige duisternis verborgen, dat op eenige afdoende zekerheid te wijzen, buiten ons aller gezichtsein der ligt. Want het groote rampjaar, dat thans achter ons ligt, eindigt te midden van dezelfde ontzaggelijke ongewisheden en onberekenbare kan sen, als waarmede het begon. De machtigste volkeren der aarde hebben zich in een tweetal groepen geschei den en zij wegen nagenoeg tegen elkander op in kracht van bewape ning, in geestkracht, strijdlust en ook de Linden of den Tiergarten laten zien of heb je andere wenschen 't Is mij goed, zooals u het wilt, oompje maar eerst moet ik een paar regels schrijven aan Frils en aanAn- netje ik heb hun moeten beloven dat dadelijk te doen. Doe dat dan, mijn dochtertje. Belofte maakt schuld. Wij kunnen ook wel na het middageten gaan, als je dat liever wilt. Neen, neen, antwoordde zij haas tig, iiever vóór het elen. Dan brengt men een goeie eetlust mee, voegde zij er bij, toen haar oom haar ver baasd aanzag. Dat zij hoopte 's na middags een bezoek te ontvangen, 't welk zij niet graag wilde missen, zeide zij niet. Misschien kwam Herbert niet.,., in elk geval wilde zij thuis zijn. De groote stad liet niet na indruk op Helmi te maken, en al maken ook Tiergarten en Linden, beroofd van hun voornaamste sieraad, niet zoo'n indruk op een vreemdeling dan 's zomers, wanneer alles groeit en bloeit toch imponeerde het grootsche van den aanleg de bewoonster der kleine stad. Zij dwaalden eerst door de Tier-

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1