29 JULI DONDERDAG No. 176 1915 UigareFirma F. VAN OF VELDE Ir., Kleine Markt 58, Vlissingen. Teleloon Interc. 10 oitgazoaderd sp Zondag an algemeen erkende Christelijke leestdaggg BINNENLAND FEUILLETON VLISSïNGSCHE COURANT m. mi ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.3» per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.2# Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent De abonnés, in't bezit eener Aft HfÏ2ulden bij levens- Sulden bij dood A AA gulden bij verlies 4 gulden bij verlies* ft f| gulden bij verlies ft ^gulden bij verlier polis, zijn GRATIS verze- III III lange ongeschikt- ft II door <ll|| van een hand, I Ai 1 van Mill vaneen /n van eiken herd tegen ongelukken voor: LUUU heid tot werken ff UU een ongeluk (|UU voet of oog JL4ffV een duim IUU wijsvinger UW anderen vingei. Ou* ultkeerlngen werden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien ven geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, bolo ol tram. De altkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. fllg. Verzek. Bank" te Schlodaw ADVERTENTIEPRIJS Van 1 —4 regel» 0.40 voor iedere regel aseer I® cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel Eerste Kamer. De vergadering, gisteren te half drie in comité generaal bijeengekomen, ging te 4 uur over in openbare zitting. Besloten werd tot de toelating van den als lid der Kamer herkozen mr. Regoul. Met betrekking tot het gisterenmid dag gehouden comité-generaal, blijkt uit het eindverslag van de commissie van rapporteurs over het wetsontwerp betreffende het langer in dienst hou den van dienstplichtigen bij de land weer, dat vele leden, hoewel zij geen principieel bezwaar hadden tegen het wetsontwerp, over verschillende pun ten inzake het leger en de landsver dediging nadere inlichtingen van den minister wenschten te ontvangen in 'n vergadering met gesloten deuren, om dat de daarin vernomen mededeelingen van invloed zouden kunnen zijn op de stem, die zij over dit wetsontwerp zuilen uitbrengen. Het ontwerp is daarop, in openbare vergadering, zonder hoofdelqke stem ming aangenomen. De nota der Belgische regeering. De Belgische regeering heeft in een ons door de Belgische legatie ver strekte zeer uitvoerige nota ter kennis der Nederlandsche regeering gebracht, dat Duitschland stelselmatig over treedt de oorlogsgebruiken, de alge meen erkende beginselen van het volkerenrecht en de bepalingen van het Vierde Haagsche verdrag. De nota keert zich voornamelijk tegen de schending van art. 52 der regeling betreffende de wetten en gebruiken van den landoorlog hetwelk een aan hangsel vormt tot het vierde Haagsche verdrag, welk artikel dengene, die een land bezet, verbiedt in het bezette gebied opvorderingen in natura te doen bij gemeenten of bewoners daarvan of van hen diensten te eischen, die voor de bevolkingen de verplichting medebrengen deel te nemen aan krijgsverrichtingen tegen hun vaderland. In dit verband wordt de Nederland sche regeering in kennis gesteld met verschillende feiten, waarbij op Bel gisch spoorwegpersoneel pressie door de Duitschers is uitgeoefend om dat personeel met geweid ie dwingen in het belang van het Duitsche leger den arbeid bij de spoorwegen of in fabrieken te hervatten. Op halsstarrige weigering van dit personeel om, ook niet voor de hoogste loonen, den ge vraagden arbeid te verrichten, weiden eerst bedreigingen geuit, daarna hoo- gere spoorwegambtenaren gevangen genomen en gehouden, spoorweg arbeiders naar Duitschland gezonden, gemeentelijke autoriteiten gevangen (Nadruk verboden.) 23) —0- Eerst is ze in een sanatorium voor zenuwpatiënten geweest en toen men haat daar niet langer kon hou den, daar zij dikwijls erg woest was, twee jaren te D. Daar heeft men haar toen als ongeneeslijk, maar ongevaar lijk ontslagen en hebben wij haar weer in huis genomen 'tls hersenver- weeking Maar hoe is het gekomen oom Vertel het mij, als 't u niet te moeilijk valt. Frits heeft er nooit met mij over gesproken. H^ heeft de gebeurtenissen, die de catastrophe voorafgingen, niet mee gemaakt. 't Is nu vier jaar geleden en hij was juist gepromoveerd en was als leeraar naar Oost-Pruisen gegaan. In de kamer van de Engelsche jij zult daar, geloof ik, ook worden in gekwartierd is de geschiedenis be gezet, gemeenten geïsoleerd, om langs den weg van uithongering de arbei- beiders tot werkhervatting te dwingen, enz. Alle pogingen stuiten echter af op de onverzettelijke weigering, we der aan het werk te gaan. Al deze feiten worden in bijzonder heden medegedeeld. Ten aanzien van de plaatsen Lutlre en Mechelen voor zooveel betreft pressie op spoorweg arbeiders, en Sweveghem bij Kortrijk voor wat beireft arbeidsweigering door de 300 werklieden der ijzer- draadfabriek aldaar door welke de Duitschers prikkeldraad wilden dorn vervaardigen voor de verdediging hunner loopgraven. Luxemburg en onze gezant bij den Paus. Uit Luxemburg wordt aan de „Tijd" gemeldt, dat er stemmen opgaan, die den wensch uitspreken, dat de regee ring zich met de Nederlandsche over heid in verbinding stelle om te be werken, dat aan den nieuwbenoemden Hollandschen gezant bij den Paus, mr. Regout, tevens de behartiging der Luxemburgscbe belangen in Rome by de a.s. vredesonderhandelingen wordt opgedragen. Landweerplichtigen in Duitschland en België. De minister van oorlog heeft in verband, met daartoe door de Konin gin verleende machtiging, bepaald, dat tijdens den verderen duur der huidige tijdsomstandigheden de in art. 13 van het Landstorm-besluit bedoeld dienstplichtige, die in Duitschland of in België gevestigd is of verblijf houdt, niet behoeft na te komen de verplich ting om naar Nederland terug te keeren en zich aan te melden bij den bur gemeester mits hij van zijn volledig adres en elke verandering van zijn adres terstond aan den burgemeester kennis geeft. Het bepaalde in het vorige lid geldt voor zoolang bedoelde dienstplichtige niet in werkeHjken dienst behoeft te komen. 24-uurs marsch der brigade grenadiers en jagers. Aan het Roomhuis te 'sQravenhage heerschte gisterenmorgen tegen half twaalf, het uur waarop de eerste ploeg deelnemers aan de 24-uurs marsch van ae brigade grenadiers en jagers werd terugverwacht, een groote be drijvigheid. Den weg opwandelende zag men reeds verschillende ploegen, die te vroeg nabij het eindpunt gekomen, daar het voor ken vastgestelde uw afwachtten. Naar verluidde, waren een elftal mannen van de 276 deelnemers afgevallen. Den eersten dag waren vele ploegen met een nogal vlugge pas afgemarcheerd en de mannen gonnen. Thea was toen achttien jaar oud en zag er heel aardig uit, geheel anders dan haar moeder, zij had van kind af aan iets eigenaardigs over zich, iets droomerigs, alsof ze hier op de wereld niet thuis behoorde. Ze ideali seerde ieder ding, elke gebeurtenis, zij geloefde van niemand iets kwaads als een zonnestraaltje glipte zij door het huis, altqd bereid liefde te geven of te ontvangen een goed lief kind. Bij haar natuur paste haar uiter- lyk; iets liefdelijkers dan dat meisje was, kan men zich moeilijk voorstel len. Op school leerde zij vlijtig, zon der juist de eerste te zijn, maar zij had bepaald talent voor muziek. Als zij zong en er zich bij begeleidde, zijn my vaak tranen in de oogen gekomen eigenaardig is het, dat toen reeds vaak de gedachte by mij opkwam, dat zij niet tot deze wereld behoorde en wy haar niet lang zouden behouden. Wij kwamen hier in Beriyn wonen en haar moeder liet haar goeie lessen geven en daar het nu eenmaal zoo komen moest ieders noodlot ver vult zich vroeg of laat kwam bij ons 'njong musicus in huis wonen, werkeiyk een zeer begaafd man. Hy hadden zelfs neg last van warmte on dervonden. Tusschen Noordwyk en Katwijk echter kreeg men eenige ste vige regenbuien. Te half twaalf precies marcheerde de eerste groep den tuin van het Roomhuis binnen. De mannen zagen er allen merkwaardig frisch uit. De brigade-commandant, kolonel Habbe- ma, was bij het punt van aankomst tegenwoordig. In den tuin werden de geweren aan rotten gezet, de uitrus ting afgehangen, en toen volgde, in een der galerqen op een automatisch weegtoestelletje de weging Gemiddeld bleken de mannen ongev. 21/* a 3 K.G. in gewicht verminderd. Een hunner was slechts eenK.G., andere daar entegen zelfs 4 K G. afgevallen. Daarop volgde het geneeskundig onderzoek naar polsslag, temperatuur, ademhaling en samenstelling der urine. Na de aankomst der eerste vyf groepen, werden op het buitengoed „Oosterbeek" van den heer IJzerman in tegenwoordigheid van den eigenaar snelloopwedstryden over 100 meter gehouden. Men startte in groepen van 6 man. Gemiddeld werden tyden gemaakt van 14 a 15 seconden, terwijl het Olympisch Comité den eisch stelt van 13 seconden voor geoefende sportlieden, wanneer er geloopen wordt in sportcostuum. in militaire kringen wordt deze 24 uurs-marsch vooral van belang ge acht als een voorbeeld voor de niet deelnemers, wat de resultaten betreft, die met eenige oefening zijn te be reiken. Mobilisatie-vrijwilliger». Door den minister van oorlog is, zooals men weet bepaald, dat de z.g. „mobilisatie Vrqwilligers", in afwij king van de bepalingen, in bijzondere gevallen kunnen worden voorgedragen voor bevordering. Het legerbestuur heeft nu bepaald, dat bij het doen van voorstellen tot bevordering, rekening moet worden gehouden met de wenscheiijkheid, dat bevordering alléén behoort te geschie den, wanneer daardoor van de zeer ruime algemeene ontwikkeling van sommige dier vrijwilligers een beter en logischer gebruik kan worden ge maakt ten bate van den militairen dienst. De be/ordering moet dus niet als belooni.ig beschouwd worden van personen, die, hoe verdienstelijk zq overigens ook mogen, zyn zich niet boven het normale ontwikkelingspeil verheffen. Baden en zwemmen. Bq beschikking van den minister van oorlog is met betrekking tot het baden en zwemmen van militairen bepaald, dat zoo mogelijk in elke was een Pool, een van die dweepzieke menschen, die nog steeds om hun ongelukkig vaderland treuren en die, ondanks de zwaarmoedigheid, waar mee zij als 't ware te koop loopen hartstochtelijke menschen zijn. Hij wou hier verder studeeren en goed koop wonen. Daar hij betrekkeiyk arm was, bood hij aan Thea les te geven, om daarmee een gedeelte van zijn huur Ie betalen. Dat het zoo verschrikkelijk af zou loopen, kon immers niemand gissen. Hij brak plotseling zyn verhaal af en keek peinzend voor zich. Dat kon u ook niet, oompje, maar dat er een liefdesgeschiedenis uit voort zou komen dat lag voor de hand, als men Thea's natuur in aanmerking neemt. Lenz zag Helmi weemoedig aan en knikte toestemmend. Jij, met je heldere, verstandige oogen had het wellicht éerder be grepen, dan zoo'n droomer, als ik ben, of haar moeder, die altijd met werk overladen is. Toen wq bemerk ten, dat Thea's gemoedsrust ver stoord was, was het ook ai te laat zy waren het al eens en verklaarden plaats waar troepen vast of tijdelijk zijn gelegerd, aan ieder militair be neden den rang van officier, wanneer de weersgesteldheid zulks toelaat van I Juni tot uiterlijk 1 October gelegen heid wordt gegeven om minstens één maal 's weeks, onder toezicht te ba den of te zwemmen. De ministerieele beschikking bevat onderscheidene bepalingen in het belang van de veiligheid van de railï tairen. Dakloozen. Men schryit ons uit de hoofdstad Het aantal dakloozen schy'nt op het oogenblik buitensporig hoog te zijn. Niet, dat het aantal menschen, die zich bij de politie komen aanmelden voor logies, zoo groot is. Zyn wij goed ingelicht, dan zou ook van het asyl in de Constantyn Huygensstraat, de tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, niet bijzonder veel gebruik worden gemaakt. Maar hiertegenover staat, dat de banken van de parken en plantsoenen 's nachts bqna allen bezet zijn. Een politieambtenaar deelde ons mee, dat het aantal dakloozen, die den nacht in de vrije natuur door brengen, op het oogenblik zou vari- eeren tusschen 400 en 600. Dit is inderdaad een ontzettend getai. Echter staat het zeer te bezien, of al deze zwervers niet de middelen zouden hébben, om voor een dubbeltje of kwartje in een der „logementen" van het Leger des Heils of in een ander goedkoop hotel van dezelfde soort te overnachten. Hoe zonderling het ook moge schijnen, een feit moet het zqn, dat vele personen, die in een plantsoen overnachten, dit doen in de eerste plaats by wijze van sport de niet al te volle portemonnaie zou slechts als secundair gelden. Onze zegsman vertelde ons, dat meer dan de helft der dakloozen, die onder den blooten hemel plegen te overnachten, jongelieden waren van 16 a 30 jaar. Het aantal zwervers van professie was niet zoo groot, en gelukkig was het een zeldzaamheid, wanneer een heel gezin tegen den avond in een of ander plantsoen domicilie ging zoeken. Ook vrouwen en meisjes wer den gelukkig zelden aangetroffen. Inmiddels staat het vast, dat er on danks publieken en particulieren steun in de hoofdstad door velen gebrek wordt geleden, en menigeen zal met een beklemd gemoed nu reeds tegen den winter, die komt, opzien. Merkwaardig is misschien nog de volgende mededeelingHet Rem- brandtsplantsoen is bh'na iederen nacht geheel bezetalleen als het stortregent, gaat men een portiek, de voorkeur geven. Daarentegen blijven in het Von delpark nog steeds de meeste banken leeg. Oude zwervers geven tenslotte elkaar liet te hebben, en te willen trouwen. Trouwen. Dat konden zy wel zeggen, maar waarop Hij bezat niets en moest voor alles om wat te worden flink studeeren. Bovendien leek hy mq ook niet de man die een meisje, als Thea was, langer zou lieihebben dan zijn hartstocht duurde. Zulk een haitstochteiyke natuur als de zijne had behoefte aan een andere levensgezellin dan onze Thea. Ja hebt immers gezien, wat de trouw- breuk van haar heeft gemaakt. Toen Thea mij in vertrouwen nam voor haar moeder was zij altyd wat bang konden wq den Pool natuurlqk niet ais huisgenoot houdenhq ging bij ons vandaan, maar kwam zoo dik- wyis hij den tyd had, ais Thea's officiëeie verloofde by ons. In het begin kwam hij op vaste tyden, maar langzamerhand kwam hij ai minder vaak; hy verontschuldigde er zich dan steeds mee, dat hij het zoo druk had. Eens bleef hq een geheele week weg; Thea kreeg een paar keer eenige regels, waarin hij sprak van examens, prijsvragen, enz. Zij was in dien tyd verschrikkelijk opgewon den, schreide vaak en had, in éen aan de drempels van de goederen,- afdeelir.g van het Centraalstation de voorkeur. Vlissingen, 29 Juli. Voor het voorloopig machinisten diploma zijn geslaagd de heeren J. Jonker en W. F. Sissingh, leerlingen van de De Ruyterschool. Reeds meermalen heeft de heer A. E. Goormachtig, coiffeur in de Spui straat,alhier proeven van bekwaamheid afgelegd in haarbewerkng. Thans heeft hij weder een mooi stuk werk gereed gemaakt, ni. een getrouwe reproductie van het op 7 Mei getor pedeerde stoomschip „Lusitania", we derom uitsluitend uit verschillende haarsoorten vervaardigd. Het is werkeiqk de moeite waard een kijkje te gaan riemen. De directeur-generaal der Staats spoor heeft o.m. een loffeiyke vermel ding wegens betoonde eeriykheid toe gekend aan den hoofdconducteur le klass H. Dikken alhier. De gemeenteraad te Middelburg heeft, overeenkomstig het voorstel van Burg. en Weth. den gasprijs met 1 cent per M®. verhoogd. Op het eerste suppletoir kohier van den hoofdei ij ken omslag waren ook eenige vluchtelingen uit België aan geslagen. De heer mr. G. J. Sprenger verklaarde zich tegen het aanslaan der vluchtelingen, als niet in het belang der neringdoenden, daar de vluchte lingen anders Middelburg zouden verlaten. De burgemeester achtte dit onwaarschijnlqk, daar zij hier reeds zooveel maanden zijn. Het voorstel van den heer Sprenger om de vluch telingen van het kohier af te voeren werd verworpen met 9 tegen 4 stem men. Toen hedenmorgen de landbouwer Riemens uit Serooskerke met een le digen hooiwagen van Middelburg huiswaarts keerde, viel even voorbij St. Laurens een der voorwielen van den wagen, waardoor het paard op hol sloeg en Riemens en zijn zoon van den wagen vielen. Riemens had zqn schouder bezeerd en de zoon was aan het gelaat gewond. Minder goed liep het af toen de hooiwagen even verder in botsing kwam met den veeren marktwagen van den landbouwer S. Maas uit Gapinge. Deze wagen viel om en twee van de vier inzittenden kwamen er onder te liggen. Een dezer, de reeds be jaarde A.{ van Tatenhove, was zeer ernstig gewond. Hij bloedde hevig en was bewusteloos. De andere drie inzittenden kwamen er met kleine verwondingen af. Daar vervoer per woord veel verdriet. Daarom besloot ik op zekeren dag eens te gaan zien, wat er eigeniyk stak achter zijn weg- blqven ik trof hem niet thuis, kwam verscheiden keeren terug, maar tel kens tevergeefs. Toen is hét gebeurd, dat Thea op een keer, zonder dat wij het wisten, naar hem toe is ge gaan en dat was de laatste keer, dat zij hem gezien heeft. Wat zij met elkaar gesproken hebben, dat weet de lieve God, een afscheid kan het niet geweest zqn, want ook daarna wachtte zij ieder uur van den dag op zqn komst. Wel was zij erg overspannen, trouwens, dat zij bq hem geweest was, hebben wij pas later vernomen toen vertelde zy ons er niets van. Hoe 'tnu verder ging, kan je wel denken op zekeren dag was die nette heer er van door wij hebben nooit weer iets van hem gehoord. Thea werd zwaar ziek typhus, hersenontsteking. Zq genas alleen lichamelijk hoe 't ver der met haar is, heb je vandaag kun nen zien. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1