VRIJDAG 23 JULI NO. 171 53e Jaargang 1915 iltgsveFirma F. ?AN Pt VELDE Ir., Kleine Markt 58, YlissingBn. Telefoon Inlerc. 18 Verschijnt dagelijks, uitgezond sp hm en algemiüi erkends Cfrristelijka lesstiip KAMEROVERZICHT. FEUILLETON- Nederland sn da Oorlog. BINNENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.3§ per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.2© Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent s i ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ0,40voor iedere regsl m&ts lê cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement spseisk p.rf» Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in 't bezit eener AAAA gulden by levens- gulden bij dood AA A gulden by verliest A gulden by verlies A A A gulden by verlies A Pfgulden by verlis J polis, zijn GRATIS verze- MII1111 lange ongeschikt- A11 door <l||l van een hand, IA3E van II III vaneen M A van eiken tod tegen ongelukken voor: hfUUU heid tot werken l U(| een ongeluk Cf IJ IJ voet of oog lvU een duim AUU wysvinger SU%3 anderen vinger. Pan ulikeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewjz, een ongeluk bekomen op Ireln, boto ol tram. De ulikeerlng wordl gewaarborgd door de „Roll. Alg. Verzek. Bank" ie ScNIedae Vergadering van Donderdag. De wet tot bestendiging van den ■staat van beleg gaf bij herhaling aan leiding tot eenige weinig beduidende opmerkingen over de vraag in hoe verre de strafverordenende bevoegd heid van het burgerlijke gezag wyken moet voor het militaire gezag. De wet op den staat van beleg, dateerend van 1898, schynt niet precies aan te geven hoe in de streken waar de staat van beleg heerscht, de verhouding is tus- schen beide autoriteiten. Verschillende rechtsgeleerden de heeren van Hamel, Limburg, v. Sasse v. ljsselt, v. Raalte hielden er breede be schouwingen over, die den lezer wel niet veel zullen interessee:en. Trou wens de Minister zegde een wets ontwerp toe, waarin het dubium zal worden weggenomen. Door den heer Van Raalte was tot den Minister de vraag gericht of het niet mogeiyk was hier en daar den staat van beleg, geheel of gedeelte- lqk op te heffen. De Minister kan daaraan niet voldoen. De handhaving van den staat van beleg is een be langrijke factor voor de handhaving van onze neutraliteit, niet alleen om ongeoorloofde handelingen aan de grens, maar ook met het oog op de spionnage van de belligerenten on derling. Er waren wel enkele gevallen ge noemd waarin de militaire autoriteit verder was gegaan by het stellen van verbodsbepalingen dan strikt noodza kelijk was. Dg Minister zal ze weer onderzoeken. Na dit ontwerp kwam eindelijk de uitbreiding van den landstorm aan de orde, waarvoor de Kamer toch elgen- tyk bijeen was gekomen. De discussie werd geopend door den heer Ruys de Berenbrouck, die met de klacht begon, dat de Regee ring te weinig inlichtingen had ge geven. Hy wiide vooral in geen enkel opzicht prejudiceeren op later te nemen beslissingen in zake den dienstplicht. Alleen onder die conditie wilde hij het aanvaarden. Deze spreker vroeg vooral de oproeping der landstormers tijdig be kend te maken, opdat zy orde op hun zaken kurnen stellen. Zoolang dit ontwerp een nood ont werp is, is de heer de Jong bereid zijn stem er aan te geven. Het mag in zyn gevolgen niet over de huidige abnormale tijden heen reiken en het moet het karakter van eenaflossings ontwerp behouden. Dat deze uitbreiding van onze weermacht voedsel zal geven aan de kleine oorlogzuchtige partij in ons land, gelooft wel niemand in de Kamer. De heer De Geer meende dat voor die vrees e£nige aanleiding be- (Nadruk verbaden.) 19) —o— Bah, dank je wel, van de turf- lucht heb ik genoeg gekregen, toen wy nog in Stargard woonden. God' dank, dat het gas is uitvonden ,'t moet een knappe vent geweest zyn, wien dat gelukt is. Woont u al lang in Berlijn Tien jaren, sedert je oom ge- pensionneerd is. Ik ben toen dadeiyk met het pension begonnen, opdat wy bestaan konden, en Frits zou en moest immers studeeren. Wat had hij ook anders kunnen worden, hij is im mers net zoo onpractisch als zijn vader. Neem me niet kwaiyk, liet ze er dadelijk op volgen, toen ze be merkte, dat Helmi kleurde, ik meen 't niet kwaad, maar ik praat wel eens wat veel en dan is daar vaak een boel onzin bij. Maar kom nu, de eerste kamer achter de keuken is stond. Van vele zijden wordt ons volk geprikkeld en opgezweept en in deze bedrukte tyden is men gevoeliger dan anders. Er zijn er die wiilen aanval len uit pure verdedigingszucht. Daar tegen kwam de heer de Geer met kracht op, niet uit traagheid of ge makzucht, maar uit een ideaal ver langen om Nederland, het land waar het vredespaleis staat, waar het inter nationaal recht zijn zetel heeft, te doen beantwoorden aan de schoone roeping om het goede voorbeeld te geven. Handhaving van onze neutraliteit is ook het doei van dit ontwerphet is een vredesontwerp. Wanneer een oorlogszuchtige party uit het ontwerp munt weet te slaan voor haar propa ganda, dan heeft de Kamer desnoods met een motie uitdrukkelijk te ver klaren dat de onvoorwaardelijke hand having der neutraliteit het doel er van is. Namens de sociaal-democratische fractie verzette de heer Ter Laan zich tegen het ontwerp om twee redenen: omdat het doel is de versterking van het militairistische element en omdat het volgens dit ontwerp minstens zes maanden zou duren eer de oudste landweerlichting naar huis gezonden kan worden. Weliswaar wordt voortdurend ge zegd dat dit ontwerp een aflossir.gs- ontwerp is, maar waarom zegt de minister het dan niet in het ontwerp zelf Hij verzet zich daar met kracht tegen, zelfs als de Commissie van Rapporteurs het wenscht. Dit maakt op den heer Ter Laan een eenigszins zonderlingen indruk en hij vraagt zich af wat er wellicht 'achter steekt. Is het de stap naar den ulgemeenen dienstplicht, die alleen den dominee, den pastoor en den rabbi zal vry laten De heer Ter Laan vreest het zeer ernstig. De fout zit hierin meent hy dat men de lichting 1916 niet wil oproe pen. Deze wil men na den vrede in de kazernes hebben, als alle lichtin gen naar huis zijn gezonden. Ten slotte stelde hij een motie voor om twee landweerlichtingen naar huis te zenden en daarna geleidelijk alle lichtingen. Engeland en Nederland. Naar aanleiding van minister Chur chill's verzekering dat Engeland af doende bewezen heeft de onzijdigheid van Nederland te wiilen in acht nemen en eerbiedigen, zegt de „Köin. Ztg." uit Nederlandsche bron vernomen te hebben, dat de Britsche gezant in Den Haag op het oogenblik, dat Antwer pen ook aan den Zuidwesfkant met insluit ng bedreigd werd te zamen met den Franschen en den Belgischen voor jougroot is 't vertrekje niet, maar voor slapen heb je ook geen groote kamer noodig. Zij kwamen nu in een weliswaar niet groot vertrek met éen venster, maar het zag er gezellig uit. De meubels waren eenvoudig, maar goed onderhouden en door de witte netel- doeksche gordijnen viel juist een kleine streep zonlicht op het schrqf- tafeltje bij het raam. 't Was alsof de zon wilde zeggen „Wees niet bang, ik schyn hier even goed als by je thuis, 't Hoofd nu maar om hoog gehouden en flink de wereld ingekeken". Wat ziet het er hier keurig uit, zei Helmi, terwijl ze om zich heen keek. Maar waarom staan er twee bedden en van wie zijn al die dingen aan dien muur en op de commode. Haar tante lachte; het klonk schel en onaangenaam. Wat een woorden. Dat alles is van de dame, die deze kamer ge huurd heeft. Dacht je heusch dat ik je een aparte kamer kon geven Ach lieve hemel, je schijnt al heel weinig te weten van de woningtoestanden hier in Berlijn. Ja, ja, jullie hebt geen gas getracht heeft van de Nederlandsche Regeering te verstijgen, dat aan de Belgisch Engelsche bezetting van Ant werpen zou worden toegestaan zich op schepen uit de Antwerpsche haven over de Nederlandsche Schelde en langs Vlissingen naar zee te begeven. De Nederlandsche Regeering-zou de zen aandrang als een schending der neutraliteit met alle gevolgen daarvan afgewezen hebben en de gezant der Vereenigde Staten in Den Haag had haar daarin volkomen gelijk gegeven. De „N. Ct." teekent hierbij aan Deze bqzonderheid zou, indien zij juist ware, geschiedkundig ongetwij feld interessant ztjn, maar naar ons voorkomt, niets afdoen aan het ge zegde van minister Churchill dat Engeland op het kritieke oogenblik de Nederlandsche onzijdigheid stipt heeft ontzien. Immers Engeland zou zich dan bij het van onze regeering ontvangen afwijzende antwoord op zijn aandrang blijkbaar zonder meer hebben neergelegd en dus onze on zijdigheid mettetdaad hebben geëer biedigd. Naar wij meenen te weten, heeft de zaak zich echter niet voorgedra gen zooals van Nederlandsche zqde aan hel Duitsche blad werd ver haald. Wel moet Engeland in het be gin van September 1914, toen Ant werpen door de Duitsche troepen werd ingesloten, aan onze Regeering verzocht hebben een deel der bevol king van Antwerpen aan boord van de Duitsche handelsschepen die by den aanvang van den oorlog in die haven waren vastgehouden, over de Nederlandsche S.;helde en langs Vlissingen door te laten teneinde naar Engeland te worden vervoerd. En dit verzoek moet door onze Re geering niet zijn toegestaan op grond van den onbepaalden rechtstoestand der gesequestreerde Duitsche schepen, die naar haar meening onveranderdblij - ven moest tot 'i einde van den oorlog. Zccuwsch-Vlaandcrcn. „Zelandia" schrijft naar aanleiding van beschouwingen, welke in den lateren tijd nogal eens over Zeeuwsch- Vlaanderen werden vernomen „Niets wenschen de Zeeuwsch- Vlamingen liever dan Nederlanders te zijn en te blijven. In hun trouw voor het Vaderland, in hun liefde voor het Huis van Oranje, in hun aanhankelijkheid aan onze dierbare Koningin staan de Zeeuwsch-Vlamen bij niemand ten achter. Van de trouw aan het Vaderland getuigt het jaar 1830. Die trouw, die geest, welke in 1830 onze bevolking bezielde, be zielt haar nog. Men kan verzekerd zijn, dat in de ure des gevaars de Zeeuwsch-Vla mingen niet ten achter zullen slaan in hun trouw en liefde voor het Va- daar ginder in je stadje in Pommeren, maar jullie woont er maar goed in je eigen huizen, hier moeten we ons heele leven lang behelpen. Wie woont hier dan vroeg Heimi onthutst. Miss Brown, een Engelscne on derwijzeres. 't Is een heel best mensch, wel wat wonderlijk, zooals alle En- gelschen, en wat krenterig zooals oude jonge juffrouwen vaak ztjn, maar men kan wel met haar opschieten. Zij behoort ook tot degenen, die er zich moeten doorslaan, ik laat haar nu tien mark per maand minder be talen, zoolang jij de kamer met haar deelt. Natuuriyk vond zy het dadelijk goed 't is een best zaakje voor haar ze is overigens weinig thuis. Dus u lijdt door my geldelijk verlies, beste tante Dat vind ik vree- selljk Och, dat is onzin, zóó zuinig heb ik het niet, ik sloof me dag en nacht uit, dan zal er toch wel zoo veel overblqven, dat ik eens iemand te logeeren kan hebben En eeuwig zal je hier toch ook niet biyven Frits zal niet lang meer willen wachten, reken daar maar op. deriand en hun aanhankelijkheid aan onze geliefde Koningin. De twijfel, weike prof. Versluys omtrent de gevoelens der Zeeuwsch- Vlamingen uitsprak, is bepaald on gegrond en geheel onverdiend. Er zal geen enkele Zeeuwsch- Vlamlng te vinden zijn, die niet vu rig wenscht Nederlander te blijven, en zoo noodig bereid is, daarvoor offers van goed en bloed te brengen." Prof. Sleeswijk bespreekt deze uit latingen ia zijn tijdschrift „de Toe komst." Bij een bezoek aan Zeeuwsch - Vlaanderen kreeg hij den zelfden in druk, dien „Zelandia" thans weer geeft Onze persoonlijke indruk by een bezoek aan Zeeuwsch Vlaande ren, nog versterkt door mondelinge en schriftelijke inlichtingen uit de beste bron, hebben ons ae overtui ging geschonken, dat in Zeeuwsch- Viaanderen vóór alles een zuiver na tionaal gevoel heerscht. Maar daar naast is het opmerkelijk, dat in het huidige conflikt niettegenstaande de vele persoonlqke of economische relaties de sympathieën der Zeeuwsch-Vlamingen niet aan de zijde van België zqn. Men is er, ten zui den van den Schelde-mond, over het algemeen Duitschgezind, met de Katholieke geestelijkheid voo'aan. En dat in een landstreek, waar men de berichten omtrent de Duitsche „gru welen" en het Duitsche „wanbeheer" in België uit de eerste hand heeft! Deze stemming geeft te denken. Onze Regeering moge er rekening mee houden, en niet minder ook de Entente, indien zij overwêldigings-, of annexatiepogingen zou willen uit voeren. Nederland mag zich gelukkig ach ten te weten, dat wij in dien „uit hoek" een bolwerk hebben van trouwe vaderlanders." Duitsche indruk van Nederland. In het „Berl. Tagebl." schrijft W. Fred een brief, waarin hy zyn erva ringen en indrukken in 's Gravenhage en Scheveningen mededeelt. Ook in dit land heeft schr. overal de gras groene soldaten gezien, maar „men leeft er goed van in Neutraiië men eet wit, los gebakken brood in ve lerlei vorm en leidt een luchthartiger leven." Toch erkent schrijver „Het land draagt zqn deel in het lot van de wereld met een ernst, welke tot succes heelt geleid het is niet slechts passief, maar ook onzijdig, door zijn vruchtbare pogingen om dat te blij ven. In deze omstandigheden een plicht te hebben ontdekt en dien ver vuld te hebben, is de verdienste van dit land." Over de st?mming hier ten opzichte van Duitschland is schryver nog al te vreden. Het ergste wat men kon over komen, is koele hoffelijkheid, die zwijgt. Men kan zwygen over gemis Bij de laatste woorden had Helmi zich gebukt, haar koffer opengemaakt en nu kreeg ze er een pakje uit. Frits heeft me een paar kleinig heden voor u allen meegegeven, zeide ze, zonder haar tante aan te zien, en legde het pakje op de commode. Waar kan ik nu myn goed op bergen Dit is jouw bed en je moet je behelpen met 't kastje, dat aan 't hoofdeind staat. Hang je kleeren maar op in onze kamer, wij hebben daar een groote kast. En waar kan ik werken? Werken Nu, bij ons in de woonkamer natuurlijk en je zult ook niet veel kunnen zitten, er is hier altijd veel werk en vooral nu tegen de feestdagen. Helmi keek haar verschrikt aan. Ik bedoel wanneer ik moet schrq- ven. Nu ja, die paar minnebrieven kan je hier wel aan dit lessenaartje schrijven. Miss Brown is altijd tot 2 uur in de schooldan komt ze eten, slaapt een uurtje en draaft weerweg om lessen te geven, en dat duurt tot den avond. Je kunt hier zelfs verzen aan tact bij enkelen, ook in het open baar. Overigens echter, vind ik, ook in de pers, welke met een enkele uitzondering, mij zeer goed toeschijnt, niet een zich voegen, bij de party van Duitschland, dat zou, naar wij moeten zeggen ook geen onzij digheid zijn maar toch een poging om den toesiand te begrijpen en de waarheid te vernemen. Verbanning ds. De Ligt. Op de vraag van het classicaal be- sluur van Eindhoven aan den com mandant van het veldleger, op grond van welke uitlatingen van ds. Ligt deze uit het in staat van beleg ver- keeiend gebied ten Z. van de Waal verbannen werd, heeft de commandant geantwoord, dat hij krachtens artikel 33 der wet van 23 Mei 1899, „Staats blad" no 128, aan ds. De Ligt het verblijf in het in staat van beleg ver- keerend deel van het onder zijn ge zag gesteld gebied heeft ontzegd, op grond van een tegen hem opgemaakt ambtseedig proces-verbaal betreffende de preek, gehouden te Eindhoven op 6 Juni 1915. Het classicaal bestuur heeft zich opnieuw tot den commandant gewend met dezelfde vragen, nl. of aanleiding tot het uitzettingsbevel gegeven is door slechts enkele uitdrukkingen in de preek en zoo ja, welke deze uitdrukkingen waren, of door de ge heele strekking van de preek, en zoo ja, welke deze geacht werd te zijn. Een verwijzing naar de in druk verschenen preek acht het bestuur niet voldoende, omdat daarin de rede vrywel is weergegeven. Hel classicaal bestuur doet deze vragen, naar de „N. R. Ct." meldt, ten eerste, omdat het uitzettingsbevel zoo diep ingrq- pend is geweest in de bestaande vry- heid des woords op de kansels der Nederlandsch Hervormde Kerk, en ten tweede, om te kunnen beoordeelen, of en hoedanig ook langs kerkrechte- tyken weg ten opzichte van ds. de Ligt moet worden opgetreden. Verkiezing Eerste Kamer. De Prov. Staten van Noord-Bra bant hebben den heer mr. L. H. Re- gout herkozen tot lid van de Eerste Kamer. De socialistische fractie. De heer J. H. Schaper is gekozen tot voorzitter van de sociaal demo cratische fractie der Tweede Kamer tydens de afwezigheid van mr. Troel stra. Dit beteekent, dat de heer Scha per voor geruimen tijd de leiding zal hebben van de socialistische politiek in het parlement. Voor geruimen tyd, zeggen wq, want juist gisteren verna men wq, dat er aan een terugkomst maken voor je liefste, als je hatt je er toe dwingthier zal niemand je storen. Zq lachte schaterend om haar gees tigheid en sloeg het jonge meisje op den schouder. Vandaag komt er nog een scherm om je bed en een waschtafeltje krqg je ook nog. Wasch je nu maar even daar ze wees op een waschstel maar maak vlug voort, anders is de koffie niet lekker meer. Ze trok de deur achter zich dicht en liet Helmi alleen. Een oogenblik bleef deze onbeweegiyk staan, toen sloeg zy de handen voor 't gezicht en een snik kwam over haar lippen. En om dit alles had ze haar een lief te huis verlaten, om dit alles? Zag het er hier uit naar geestelqke vrijheid Wat kon zij verwachten in een huis, waar zulk een vrouw baas was Een paar tranen drongen tusschen haar wimpers door. Ze had zooveel geweend na haar vaders dood en gehoopt, dat de tra nen opgedroogd waren en nu was zij zoo wanhopig en voelde zich zoo vernederd. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1