750 Mdraaisrs lasdlftistbode IENSTBODE HOUDSTER DONDERDAG 22 JULI Nederland an da Oorlog. 1913 m. der andere LIJKE den, Keu- jegen zeer ^houders. AGMEISJE ^gmeid HowFirms F. IAN DE VELDE Ir., Kleins Markt SB, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt degelijks, uitgezonderd ep Zondag en algemeen erkende Christelijke teesldagei (iEMEENTEBESTUUR FEUILLETON No. 170 ankbaar voor m zijt, en uw ddel weg dat IJINOSE, die n. Hebben de liet Probeer ig, wekt uw tw oogopslag ofdpljn wordt |ieid en lusie- heele levens- e Sanguinose zorg dat gij 2 fl, f 15.-. rogisten. |aag. op LUK. [umorist, nog aan een bekwaam :-Kellnerv.g.g.v. voor vast. Adres [iddelburg. appij „The Vitrite inige .Ziehaan te melden der Maatschappij n voor het boven- coop „Bellamy". f 10.—. Wasch Bur. „Vliss. Crt". geneden de 15 jaar land". Kanaalstraat. AAGD. fïogelljk een nette vraagd tegen hoog ;n 's huis. Brieven Vliss. Courant". dden Aug., P.G., in s. niet beneden 17 ;gen Koudekerksche jensdag 6—8. VLISSIINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.3# per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.2# Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1 —4 regels 0.40voor iedere regel meer 1# cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale pr$» Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel hh—^^ewoftftnren bii levher 7 en guldendobiir dood zSFi 5fF,den verlieinn8Ulde-eevnerlies7i;8Uld::n bLrfe' polls, Zijn GRATIS verze- II BI IJ S tTwefken"/üU een ongeluk JUU voet of oog 13 U een duim lUll wijsvinger Lij anderen vingtr. Si »°orzl«n ^"idl9 p.^b.w,,, - „ng.iuk bekom.,, op tr.in, bot, o. .ra- D. -.K..ring word. g.w»,b.rgd door d. „Ho... Aig. V.rz.K. B.nk" t. 5CW, BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de openbare lagere scholen. Burg- en Weth. van Vlissingen brengen ter kennis van belangheb bende ouders of voogden, die hunne kinderen of pupillen met den nieu wen cursus (aanvangende 16 Augus tus e.k.) wenschen toegelaten te zien tot eene der ooenbare lagere scholen in deze gemeente dat vanaf Donderdag 22 juli tot en met Woensdag 4 Augustus e.k. uit sluitend ter gemeente-secretarie (grif fie) iederen werkdag, van des voor middags 9 tot 12 uren, gelegenheid tot aangifte van nieuwe leerlingen voor die scholen gegeven wordt; en dat ingeschreven kunnen worden alle kinderen, die op het tijdstip der toelating den zesjarigen leeftijd zullen hebben bereikt en bovendien voor de scholen C. (Bouwen Ewoutstr.), D. (Groote Markt) en E. (Wagenaar - straat), zij, die vóór 16 Februari 1916 zes jaar worden. Hun, die in het bezit van een trouwboekje zijn, wordt verzocht dit bij de aangifte mede te brengen. Vlissingen, 19 Juli 1915. Burg. en Weth. van Vlissingen, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, M. v. d. BEKE CALLENFELS, S.a.i. Goedkoop varkensvleesch. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis: dat blijkens mededeeling van hef 's Rijks Centraal Bureau tot regeling van den afzet van varkens en varkens vleesch, gedurende de week 26—31 Juli 1915 en misschien ook nog ge durende de daarop volgende week geen varkens kunnen worden geleverd, zoodat gedurende dien tijd geen goed koop varkensvleesch kan worden ver strekt dat wanneer de Regeering wederom in de gelegenheid is het goedkoop varkensvleesch te verstrekken, dit door hem ter openbare kennis zal worden gebracht. Vlissingen, 22 Juli 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Tweede Kamer. De Tweede Kamer ging gisteren voormiddag te 11 uur dadelijk in comité-generaal, zonder dat vooraf de Kamer in openbare vergadering was bijeen gekomen. Te tien minuten voor 4 werd van wege den president der Tweede Ka mer aan de op het Binnenhof wach tende journalisten medegedeeld, dat (Nadruk Terbodea.) 18) o— Kwam het door de voor haar on gewone inspanning van het trappen- klimmen, was het de angst voor de volgende minuten, ol had de stevige handdrnk van den man, dié voor haar slechts Annie's broeder mocht zijn, haar bloed dermate in beweging ge bracht Zij haalde diep adem en op haar gezicht kwam een trek, die toonde dat zij een vast besluit had genomen. Vooruit, dacht zij bij zlchzelve, wat komen moet, komt toch, of ik het al of niet uitstel. Op de bovenste trap stond de por tier met de bagage op haar te wachten. Moet u in 't pension zijn juffrouw, of bij mijnheer Lenz zelf? Is hier dan ook een pension Nu, hier misschien niet, maar de dame, die hier in huis kamers ver- Kuurt, heet ook Lenz. Dus u moet er geen openbare vergadering meer zou zijn, maar dat de openbare ver gadering heden 11 uur zou aanvangen. De indruk in parlementaire kringen is, dat het beloop van de vergadering in comité-generaal voor den minister van oorlog niet onbevredigend is geweest. Naar het Correspondentiebureau verneemt, bestaat bij de leden der Tweede Kamer een ernstig streven om de werkzaamheden nog deze week te beëindgen, ter bereiking van welk doel des noodig morgen een avond vergadering zou worden gehouden. Het Kamer-incident. Het parlementair incident tusschen mr. Marchant, afgevaardigde voor Deventer, en den minister van oorlog heeft, naar wij vernemen, een voor geschiedenis gehad, zegt de „Tel." De vorige week had de minister een conferentie met de commissie van rapporteurs over het wetsontwerp tot uitbreiding van den landstorm.Wegens afwezigheid van den heer Eland was mr. Marchant toen voorzitter der commissie. Krachtig werd bij dat overleg aangedrongen op een comité- geneiaal van de Kamer, maar de minister wilde er niet van hooren en verklaarde zich niet bereid tot de toezegging, in comité-generaal over verschillende zaken nadere mede deeling te zullen doen. De heer Mar chant heeft thans op andere wijze een vergadering met gesloten deuren weten te bewerken. Biddag. De Nederlandsche afdeeling der Evangelische Alliantie heeft een schrijve;; aan de keikeraden verzon den, waarin wordt opgewekt om, wanneer Zondag 1 Augustus de oor log nog niet mocht zijn ten einde gebracht, „in onze bedehuizen samen te komen, om in het gebed te denken aan den nood der tijden, aan elkan der, aan de strijdende christenvolke ren, hen en onze nooden den Heer op te dragen, te smeeken, dat Hij een einde doe komen aan dezen tijd van lijden, door ons vrede te bren gen, en zoo te bewaren de eenheid des Geestes, die er is tusschen allen, die Hem belijden." Christen-socialisten. Te 's Gravenhage spraken Dins dagavond ds. j. W. Kruyt uit Gen nep, over „Vrijstelling van dier.st op grond van gewetensbezwaren," en ds. A. R. de Jong, uit Helmond, die tot onderwerp had„Protest tegen de verbanning." De eerste spreker zette in zijn in leiding het standpunt uiteen, dat de Christen-socialisten ten opzichte van den oorlog en het leger innemen en betoogde daarna, dat, daar Minister Ort in de Tweede Kamer had ge zegd, dat de Staat eiken consciëntie bij den heer Lenz zijn? Zij knikte toestemmend. Nou bel dan maar eens juffertje, ik moet weer naar beneden, ik mag niet lang uit mijn kamertje wegblijven. Helmi gaf hem een fooi en belde aan. Een poosje moest zij wachten, toen werd de deur een eindje geopend en boven den veiiigheidsketting verscheen een gezicht onder een zwarte muts. Ach, lieve hemei, liet zich een langzame stem hooren, bent u de nicht uit Pommeren en bent u heelemaal alleen Was de ouwe dan niet aan het station Lina kom eens vlug hier en breng die koffers naar binnen. Nee maar, heelemaal alleen, waar zou de oude man nu weer zijn blijven plak ken De vrouw had ondertusschen de deur verder geopend en Helmi bin nengelaten. Nu,.hartelijk welkom Wilhelmine, zeide zij en omhelsde en kuste het jonge meisje, ik moet zeggen, je ziet er heel anders uit dan op het portret, dat Frits ons zond. Als je die rouw- kleeren niet aanhadt, dan had ik je niet herkend. Oom is je zeker ook dwang dient te vermijden, ook zij die tegen den krijgsdienst gewetensbe zwaren hebben, daarvan behoorente worden vrijgesteld. De tweede spreker betoogde, dat de overheid door de verbanning van ds. De Ligt de gewetensvrpeid heeft aangetast, en dat daartegen moet worden geprotesteerd. De volgende motie werd ten slotte aangenomen „De aanwezigen ter vergadering in „Concordia," belegd door de afd. Den Haag van den Bond van Chris ten-socialistendringen er bij de re geering op aan, dat zoo spoedig mogelijk maatregelen genomen wor den tot ontheffing van den militairen dienst voor hen, die daartegen on overkomelijke gewetensbezwaren heb ben zij protesteeren tegen het feit dat in een Christelijk geheeten Staat, de vrijheid van Evangelieprediking aan banden wordt gelegd, /.oodra naar de opvatting der militaire overheid het natuurlijk staatsbelang dat eischt." Ds verjaardag van Koningin Elisabath. Er heeft zich te Amsterdam een comité gevormd van Nederlandsche uitgewekenen uit België onder den naam „Neerlands Huldigings Comi- teit Koningin Elisabeth" dat ter ge legenheid van den verjaardag van de Koningin van België een „Bloemen dag" zal houden, waarvan de zuivere opbrengst aangeboden zal worden aan Koningin Elisabeth voor de noodlij dende bevolking van België. Deze „Bloemendag" wordt alleen gehouden te Amsterdam, wat niet wegneemt dat het comü. gaarne gif ten uit het geheele land zal ontvan gen aan haar secretariaat Vaartstraat 26, te Amsterdam, of aan het bureau voor Toerisme en Vreemdelingenver keer, Weteringschans 22, te Amster dam. Volkswserbaarhsid. Het propaganda-comité van de ver- eeniging „Volksweerbaarheid* heeft weder een viertal pakkende platen uitgegeven, vervaardigd door den be kenden teekenaar Louis Raemakers. Deze platen werken zeer zeker mede tot bereiking van het doel dat het propag. comité zich voor oogea stelt, namelijkde groote massa van ons volk te doordringen van de noodza kelijkheid van eene krachtige eens gezindheid waar het geldt ons schrap te zetten tegen de mogelijke gevaren, die de toekomst van ons land kunnen bedreigen. Aangedreven stinkbommen. De bemanning van de korboot „Het Noorden" te Zoutkamp, vond gistermorgen op Brakzand.een groote zandplaats voor Schiermonnikoog, een viertal glazen. Kleur bruinachtig, dia meter 1 d.M., over de bollen loopen voorbijgeloopen, zonder je te herken nen, men kan het trouwens niet we ten hij is zoo'n zeurkous en zal wei weer te iaat zijn gekomen. Geluk kig, dat je 't zelf gevonden hebt. Doe nu maar eerst eens je mantel uit, je ziet er hongerig en koud uit, door die lange reis. De reis was niet zoo erg ver moeiend, tante, zei Helmi en wreef haar verkleumde handen, maar ik ben koud, zeker door den slapeloozen nacht. Zeker, dat 's natuurlijk, maar je krijgt dadelijk een kop heete koffie. Hier is onze woonkamer, daar is het altijd lekker warm. Op brandstof zijn we niet zuinig want de oude man is altijd koud en de jicht zit hem ook in de oudere beenderen. Wil je op de canapé zitten of bij de kachel Dank u beste tante, maar als u 't goedvindt, zou ik mij graag eerst wat opknappen, anders schrikt oom, als hij me ziet. Och kom, je oom vindt je ook wel goed, hij houdt van zulke dunnen, zelf is hij ook zoo'n magere sprink haan en den heelen dag zeurt hij er over dat ik zoo dik ben. De mannen langt de middellijn! twee elkaar recht hoekig snijdende gleuven, waardoor de dikte van het glas zich liet schat ten op V, c.M. De bollen waren ge vuld met onzichtbaar gas, wat- blijkt uit eene dichtgemaakte opening met vloeibaar gas. Een de; bollen was omgeven door een netwerk van sterk bindtouw, waarschijnlijk dienst doen de om gehangen te worden aan eene vliegmachine. Deze bommen waren stinkbommen. Nationaliteit niet vast te stellen. Gemobiliseerds onderwijzers. De minister van binnenlandsche zaken heeft de Ged. Staten der ver schillende provinciën uitgenoodigd om, waar noodig, den gemeentebe sturen te verzoeken voor de onder wijzers die wegens de mobilisatie in militairen dienst zijn, eene zoodanige regeling te treffen dat dezen ook na 1 Augustus a.s. als wanneer de mo bilisatie één jaar zal hebben geduurd hun salaris geheel of gedeeltelijk blijven genieten. Krijgstuchtalijke afdoening. De minister van oorlog vestigt er nogmaals de aandacht op, dat ver schillende overtredingen niet straf rechtelijk in dezen tijd, maar krijgs- tuchtelijk moeten worden afgedaan. Een moeilijkheid kon hierbij niet gelegen zijn in de qualificatie van het te straffen feit, omdat de overtre ding van een hier te lande bestaand wettig voorschrift zonder twijfel ge acht moet worden onbestaanbaar te zijn met de militaire tucht en orde en als zoodanig voor krijgstuchtelijke afdoening vatbaar is krachtens art. 27 van het reglement van Krijgstucht. Zoo zal bijv. eene overtreding van de motor- en rijwiel wet kunnen wor den omschreven als „gehandeld te gen de bestaande voorschriften op het wielrijden." Hospitaalsoldaten. In April jl. werden de miliciens der lichting 1914, welke bij 't mobiliseeren van ons leger in opleiding waren voor ziekendrager overgeplaatst bij de com pagnieën hospitaalsoldaten. De opleiding was in Aug. 1914 stopgezet en deze miliciens deden dus tot 20 April 1915 gewonen dienst ais milicien-soldaat. Eenige dagen na hun overplaatsing werd bepaald dat deze overplaatsing moet worden geacht te zijn ingegaan op 1 October 1914. En omdat deze miliciens nu dus „administratief" sedert 1 October 1914 bij de compagnieën hospitaalsoldaten zijn overgeplaatst, is thans door het departement van oorlog bepaald, dat zij ook vanaf 1 October 1914 soldij moeten genieten als hospitaalsoldaat, niettegenstaande zij tot 20 April 1915 dienst deden als milicien-soldaat en ook tot de sterkte der veld-compag- denken er na de bruiloft pas over na, dat zij niet de ware genomen hebben en ik ben nu eenmaal nooit een boonestaak geweest. Helmi glimlachte gedwongen. Ja slank was tante nu bepaald nietwel een echte dikke schommel. Juffrouw Lenz had, al pratend, Helmi's hoed en mantel genomen en in he! kleine por taal opgehangen. 't Was veel beter, dat je eerst wat warms dronk, maar als je er op staat, zal ik je wel eerst naar je ka mertje brengen. Hier in Berlijn is zoo weinig ruimte, de een zit altijd vlak op den ander, ais in een harington, en de hooge huren zijn haast niet meer te betalen. Mijn oudje slaapt hier in dit alkoof zij lichtte een katoenen gordijn voor een klein ver trekje op en daar, ze wees op een gesloten deur is de slaapkamer van mij en Thekla. Is Thekla thuis? vroeg Helmi levendig, en deed een paar schreden in de aangeduide richting, mag ik haar even goeien dag zeggen Tante wierp haar een vlugge, vra- genden blik toe. Zou de aanstaande schoondochter niet weten, wat Thekla nieën behoorden. Al deze miliciens ontvangen nu nog vanaf 1 October 1914 een meerdere soldij van 5 cent per dag. Belgische vluchtelingen. Van welingelichte zijde wordt het volgende medegedeeld Na den val van Antwerpen en den uittocht der bevolking naar Nederland werd in October f914 door deDeen- sche pers een begin gemaakt met het bijeenbrengen van gelden ten behoe ve van de Belgische vluchtelingen hier te lande. Die gelden werden door tusschenkomst van den consul generaal der Nederlandsche regeeiing overgemaakt, terwijl in het algemeen de wijze van besteding ten bate der vluchtelingen aan haar werd overge laten. Men deelt thans mede dat het to taal der aan de Nederlandsche regee ring overgemaakte bijdragen de som van f442.086 13 bedaagt. Een bedrag van f 114.504.48 is op uitdrukkelijk verlangen van de gevers bestemd geworden om door verschillende co- mité's te worden gebruikt voor de onmiddellijke ondersteuning van be hoeftige Belgische vluchtelingen. Met het oog op de omstandigheid dat, voor zooverre de particuliere wel dadigheid hier te lande niet voldoende kan voorzien in de zorg voor de vluchtelingen, de regeering toch den noodigen financieelen steun verleent, werd het niet in het belang der Bel gische uitgewekenen geacht de overige bijdragen uit Denemarken op dezelfde wijze te doen gebruiken. Het over blijvende deel der giften ten bedrage van f 328,581.65 besteedt de minister van kinnenlar.dsche zaken door tus schenkomst van de Centrale Commis sie tot behartiging van de belangen van naar Nederland uitgeweken vluch telingen voor werkverschaffing aan deze vluchtelingen in verband met den wederopbouw van vernielde woningen in België. In de vluchtoorden worden thans door uitgeweken Belgische werklieden honderden verplaatsbare woningen ge bouwd, die bestemd zijn na den oor log naar België te worden overge bracht. Voorts wordt met dit geld ook voor de geestelijke belangen der vluchte lingen zorg gedragen door het ver schaffen van onderwijs. Vlissingen, 22 Juli. Vluchtelingen-comité. Aan het 7e verslag van den Inten- dancedienst van het Provinciaal vluch telingen-Comité in Zeeland, ioopende over de maanden April, Mei en Juni 1915, is het volgende ontleend Volgens het 6a verslag waren op 1 April 1915 nog te Vlissingen in eigenlijk scheelde? Nu niet, later, ze heeft vandaag een slechten dag, zei juffrouw Lenz gejaagd en haar stem trilde eventjes. Wij moeten door de keuken en komen dan in 't gedeelte, waar ik het pension houd. Ik heb het op die manier laten inrichten, om het gemakkelijker te hebben. Zij ging Helmi voor in een lichte en vroolijke keuken, waar alles aan de wanden glom. Op de gaskookkachel pruttelde de koffie. Hé, wat is die manier van koken schoon en gemakkelijk, riep Helmi verrast uit. Wat hebben de vrouwen in een groote stad het toch prettig. Tante keek haar vriendelijk aan. Nee, maar, dat 's aardig, Wil helmine, dat je belang stelt in't koken, riep ze verheugd, ik dacht anders al, toen ik je witte vingertjes zag, dat je nog nooit een pan had aangeraakt. Maar wat stookt men dan bij jullie Turf en briketten. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1