WOENSDAG No. 169 53e Jaargang 1915 JlfgavBfirma F. VAM Of VELÖE if. Kleins U 58, Vlissingen. Telefoon Intere. 10 21 JUU Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke leestdagei KAMEROVERZICHT. FEUILLETON Nederland an da Oorlog. BINNENLAND en bij H.H. agenten n zullen vanaf ringen en voor ssingsclie Gas- ït zgn larverhruik. ïeer l aan een bekwaam 'é-Kellner v.g.g.v. voor vast. Adres: Middelburg. Ihapplj ,The Vitrite n.Zich aan te melden der Maatschappij TBODE gevraagd ran te melden „Bel- f 10.—. Wasch iBur. „Vliss. Crt". beneden de 15 jaar :land", Kanaalstraat. nogelijk een nette bvraagd tegen hoog len 's huis. Brieven Vliss. Courant". dden Aug., P.O.,''1 :s. niet beneden 17 :gen Koudekerksche snsdag 6—8. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren/1.38 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 3.28 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent M ADVERTENTIEPRIJS Van 4 regels 0.40voor Iedere reg»l attt li cem Driemaal plaatsen wordt /weemaal berekend. BIJ abonnement speciale pr$* Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct, per regel 9e abonnés, in 't bezit eener ft f|fï gulden bij levens- Ff FtfÈ gulden bij dood Afl Agulden bij verlies4 r»#| gulden bij verliest gulden bij verlies r*gulden bt| veril? i polis, zijn GRATIS verze- f III 8 lange ongeschikt- B >1| door <||l| van een hand, van |I|E| vaneen van eiken :erd tegen ongelukken voor: heid tot werken g %9%P een ongeluk voet of oog IVU een duim JLUt# wijsvinger UtM anderen ving., r. 3<*c irltlceerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op ireln, boto ol trxm. De ultkeorlng wordt gewaarborgd door de „rloil, Alg. Verze*. Bank" te Schltda» Vergadering van Dinsdag. Mr. Goeman Borgesius is licht on gesteld en aangezien ook de tweede voorzitter ziek is, werd de voorzitters- stoel ingenomen door mr. van Nispen tot Sevenaer. De discussie, waarop wij dezen dag werden onthaald, was een voortzet ting, grootendeels een herhaling van hetgeen Donderdagmiddag in den bresde was uitgemeten. Gold het toen het langer in dienst houden van de militieplichtigen, thans ging het over de landweer. Behalve de gewone ver lofkwesties, werd o.a. weer eens de brandende kwestie van den minder goeden geest in het leger besproken. Speciaal de heer Marchant hield een scherp requisitoir legen 't legerbestuur, dat de hoofdoorzaak is van den geest. Hij herinnerde aan hetgeen te Apel doorn is gebeurd, waar een zeer goed gedisciplineerd Groningsch corps was ingekwartierd dat op zekeren dag naar kampen werd overgebtacht, die verre van goed waren te achten De ontevredenheid die zich later uitte was dus rechtstreeks de schuld van het legerbestuur. Vervolgens was het de bedoeling van den heer Marchant uitvoerig de dislocatie der troepen te bespreken. Hij was reeds tot zijn conclusie ge komen dat deze zoodanig is dat in tijd van nood een samenirekking der troepen onmogelijk was, toen de Mi nister van Oorlog hem interrumpee- rende, het woord vroeg cm te ver zoeken deze discussie niet voort te zetten omdat dit in strijd met 's lands belang is. Was de heer Marchant aan vankelijk niet bereid aan dit verzoek te voldoen, hij willigde het beroep van den voorzitter in onder voorwaar de dat de Minister dan op andere wijze zal aantoonen, dat spr. gelijk heeft. Het gaf den heer Schaper aan leiding om aan te dringen op een comité-generaal. Even later deed de heer de Sa- vornin Lohman het off cieele voorstel daartoe. Met het oog op 's lands be lang achtte hij het gewenscht voor de opmerkingen over het beleid van den Minister van Oorlog, de deuren te sluiten. Na een half uur geheime zitting werd de openbare vergadering her opend. Wij vernamen dat morgen te elf uur het aangevraagde comité zal plaats hebben. Voor de beantwoording van de overige vragen die gedaan waren, bestond na dit incident niet veel be langstelling, al was het antwoord vaak zóó dat hei tot interiupties prikkelde. Wat den geest in het leger betrof, bleef de Minister volhouden dat de Kamer ook schuld heeft, doordat zij telken male alle klachten er. grieven scherp H) (Nadruk ytrbodea.) —O— ik heb zoo 't gevoel, dat zij er zich een beetje over verwonderen, dat ik de uitnoodiging aannam, en dat zij het natuurlijker zouden vinden, dat ik me zoo gauw als 'i maar mogelijk was, een trouwring aan den vinger had laten steken nu ik eenmaal het ongeluk heb gehad, mijn lieven vader te verliezen om dan goed gebor gen, als ik zou zijn, verder kalm af te wachten, wat het lot mij nog zou brengen. Oom schrijft wel heel vrien delijk maar uit een paar opmerkingen, die Frits zich liet ontvallen, kan ik mij wel zoowat voorstellen, hoe 't bij oom Lenz in huis toegaat, en weet ik, dat 'k nu juist niet een heel liefdevolle ontvangst te wachten heb. Tante com mandeert, oom gehoorzaamt om des lieven vredes wille en de dochter Thekla Thea, zooals men haar belicht en breed uitmeet. Dat was geen afschuiving van schuld, dat was het nauwkeurig opsommen van alle oorzaken. Wat te Apeldoorn gebeurde heeft de Minister zeer betreurd. Het overbrengen van de manschappen raar kampen, moest gebeuren en dat is ook niets erg, maar erg is dat de manschappen balootig worden. Wan neer dat kamp niet voldoende is, dan kei>rt de Minister dit af, maar tegen het kampeeren zelf mag men zich niet verzetten. Ter sprake was o.a. gebracht de kwestie van hen, die krachtens de amnestie-wet weer in dienst waren gekomen, maar nu niet met klein verlof waren gezonder, toen de oudste lichting naar huis ging. De Minister meent dat die wet wel straf kwijt scheldt maar geen verplichtingen. Zij moeten hun achterstaiiigen dienst inhalen. Om dit niet te doen, diende de heer Ter Laan een motie in, die de Minister niet kon accepteereu, al zal hij onderzoeken wat wellicht bil lijkheid (ischt. De motie werd verworpen. J' 1 1 «li 1 I 1 ■lil Mr. L. Regout. Het vertrek van mr. L. Regout naar Rome als gezant bij het Vaticaan zat, naar wij vernemen, plaats hebben in de eerste helft der maand Augustus. Door de aanvaarding van de benoe ming heeft de heer Regout belangrijke persoonlijke offers gebracht. Een ongehuwde dochter zat hem naar Rome vergezellen, terwijl eenigen tijd later ook mevrouw Regout naar Rome zal gaan. Onze onzijdigheid. Het „Centrum" schrijft „Niemand heeft het recht Neder land van zijn onzijdigheid een ver wijt te maken", verklaarde de Engel- sche minister Churchill In het onder houd, dat hij aan den Londenschen correspondent der „N. R. Ct." toestond een verklaring, die hier te lande met begrijpelijke voldoening is ont vangen. Ook van Duitsche zijde wordt er kend, dat op onze neutraliteit geen aanmerking te maken valt, en zoo zijn de groote tegenstanders het althans op dit punt en in deze waardeering met elkander eens. Een overeenstemming, die te hoo- ger moet worden aangeslagen, wijl over de beteekenis, weike onze neu traliteit voor de strijdende partijen heeft, de meeningen weer uiteenloo- pen. Deze wederzijdsche erkenning heeft bovendien groote waardigheid voor de mogelijkheid dat ons land metter daad werkzaam zal kunnen zijn voor het herstel van den vrede en het noemt is altijd ziek en ik geloof, ook wat zwak van geest. En ondanks dit treurig vooruit zicht, wilt u probeeren Ja, ik wil probeeren zei ze haas tig en klemde de handen in elkaar. Ik wil, ik moet ik wist, niet waar heen te gaan en ik moet een poosje weg uit mijn gewone omgeving, om mijn rust weer te vinden. Eenzaam zoo verder leven in ons huisje slechts met het verschil, dat inplaats van vader..... Zij kleurde erg en streek zich vlug over de oogen. De tijd heelt alles en zal mij ook rustiger maken, misschien doet hij aan mij nog een wonder die goeie Annie hoopt het. Arme kleine kleine Annie. Zij schreide toen ik weggingzij heeft moeder en zuster en voelde zich toch altijd zoo een zaam, als wij 'n eens paar dagen van elkaar waren. Naar haar zal ik wel erg verlangen. De wagen hield stil. Wij zijn er juffrouw, zei Herbert en zijn oogen dwaalden langs het groote gebouw. Hoeveel trappen hoog moet u blusschingswerk van den afschuwelij ken wereldbrand. Op de eerste plaats is daartoe noo dig, dat men naar beide zijden het vertrouwen heeft gewekt in de correctheid van hei eenmaal ingeno men neutraliteits stancpunt. Wij bedreigen' niemand en worden niet bedreigd. En nu zeifs een Engelschbewind- man in een verklaring, die blijkbaar door de geheele Regeering is goed gekeurd, aan onze onzijdigheid in 't openbaar recht deed wedervaren, voe len wij ons gesterkt in de hoop.datNe- derland een factor van beteekenis zal worden in de pogingen, die eindelijk paai en perk zullen stellen aan de gruwzame menschensiachting en de woeste verdelging te land en ter zee. De nadere uitbreiding van den landstorm. „Het Vaderland" meent, dat het niet de moeite waard is zich warm te maken over den strijd om in de considerans van het wetsontwerp de strekking der wet in het kort weer te geven, terwijl -ten aanzien van den inhoud der wet zelf geen ingrijpende wijziging door de Commissie van Rapporteurs wordt voorgesteld. Het blad schrijft verder Dat de lezing die de Commissie voorstelt den minister niet kan be vredigen achten wij alleszins begrij pelijk. Volgens deze toch is uitbrei ding van den landstorm óók wel de strekking der wet, maar onderge schikt gemaakt aan het vooropgesteld doel, de onder de wapenen staande landweermannen met verlof te kunnen zenden, terwijl van het andere doei, dat in het oog van den minister even belangrijk, ja waarschijnlijk belang rijker isvorming van een geoefende reserve, niet gerept wordt. Zullen de minister en de Kamer het ten slotte met elkander eens worden Wij kunnen moeilijk aanntf£ien dat, terwijl de M. v. A. volgens on zen indruk alle misverstand omtrent 's ministers bedoeling heeft weggeno men, zoodat er nóch een verkapte uitbreiding van het effectief, nóch een bedekt voortschulfeien in de richting van algemeenen dienstplicht in kan worden gezien, wij kun nen niet aannemen dat zij, die er met ons aldus over denken, de aan neming zullen laten afspringen door verschil over de vraag, hoe dit het duidelijkst in het kort wordt weer gegeven in de considerans der wet. Tenzij men de reservevorming die de minister beoog:, niet wil Maar dan zou nel kleine conflict een groot kunnen worden, dat wij in de huidige omstandigheden aller minst gebruiken kunnen, en waar voor, naar ons gevoelen, 's ministers zijn Vier, zeide Helmi en zuchtte zachtjes. Neemt u mij niet kwalijk, als ik u vraag, mij nu aan mijn lot over te laten, mijnheer Behrens vroeg zij, nadat de portier haar bagage in ont vangst had genomen en zich bereid had verklaard het naar boven te bren gen. Zeker niet, juffrouw, ik verheug me er over dat ik de eerste was die u in Berlijn mochi begroeten. Bij ontmoetingen van familieleden heeft men geen vreemden noodig. Vooral bij dezen niet, zei Helmi bitter en reikte Behrens de band. Ik dank u hartelijk voor uw geleide en als u in de eerstvolgende dagen eens een half uurtje over hebt, komt urne dan eens bezoeken een inwendige stem zegt me, dat ik het heel prettig zal vinden, een bekend gezicht te zien. Herbert hield Helmi's smal, zacht handje langer in de zijne dan noodig was. Een eigenaardig gevoel beving hem, toen hij in die oogen keek, die hem een paar maanden geleden zoo spottend en overmoedig aangezien hadden en nu zoo zwaarmoedig de plannen ten opzichte van dit punt ook geenerlei reden geven. Tuberculosebestrijding. In verband met het feit, dat H. M. de Koningin-Moeder zich aan het hoofd heeft gesteld van de tubercu losebestrijding in ons land, heeft de Haarlemsche Vereeniging tot bestrij ding der Tuberculose aan Hare Majes- steit der kennismaking aangeboden het door haar uitgegeven propaganda boekje met 10 siuitzegels, getiteld-: „Onze Plichten", in den strijd tegen de tuberculose. Hierop mocht de ad ministrateur van bovengenoemde ver eeniging de heer Th. Limperg, van wege Hare Majesteit een schrijven ontvangen, inhoudende eene dankbe tuiging voor de aanbieding van het boekje, vergezeld van eene bijdrage van 160, voor de Haarlemsche Tuber- culosevereeniging, als b'ijk van be langstelling in haar arbeid. Adelborsten. Het ligt in het voornemen van d;n minister van marine om de adelborsten van het jongste studiejaar, die in normale omstandigheden na hun komst op het Instituut met een der oorlogs schepen een oeieningsreis maken, ditmaal met Hr. Ms. „De Ruyter", welk schip, behoudens onvoorziene omstandigheden in het laatst van October of begin van November a.s. naar Nederlandsch Indië zal worden uitgezonden, de reis te laten mede maken en hen te doen terugkeeren mei de „Hertog Hendrik", tot aflos sing van welke bodem gelijk kort geleden gemeld de „De Ruyter" naar Indië vertrekt. In dit geval zouden de adelborsten einde lanuari 1916 weder hier te lande kunnen worden terugverwacht. Viissingen, 21 Juli. Herstemming Gemeenteraad De gisteren gehouden herstemming voor leden van den gemeenteraad had den volgenden uitslag District I (Groote Markt) Aantal kiezers 1098, Uitgebracht 779 stemmen, waarvan 8 van on waarde. Uitgebracht werden op de heeren W. Anker (L. aftr.) 322, P. F. Auër (L. aftr. in III, die zich, zooals be kend, had teruggetrokken) 65, G. I. van den Broek (V.-D.) 370 en P. G. Laernoes Sr. (A.-R.) 374 stemmen. Gekozen zijn dus de heeren Van den Broek en Laernoes. (Bij eerste stemming waren uitge bracht 718 geldige stemmen en ver kregen de heeren W. Anker (L. aftr.) 172, P. F. Auër (L. aftr. in III) 230, wereld in keken. Zijne schuld was het, dat het meisje haar ouderlijk huis had verlaten, waar zij rustig en veilig had kunnen levenhet zaad van innerlijke ontevredenheid, dat hij moed willig en met berekening, bad gezaaid, was opgekomen, het meisje was in den strijd om 't bestaan de wereld in gedreven. Wat van haar zou worden, dat lag nu in zijn hand zoo meende hij en in het medelijden, dat bijna tegen zijn wil in hem wakker werd, mengde zich de voldoening dat ver vuld was, wat hij, hoewel nog ondui delijk, had gewenscht, toen hij Helmi den eersten keer zag en wat daarna een vast voornemen in hem was ge worden. Maar ze moest eerst weer gezond en vroolljk worden. Zij geleek nu al heel weinig op de Helmi, die hij den vorigen zomer had leëren ken nen. Het bleeke gezichtje onder den somberen rouwhoed had een vreem de uitdrukking gekregen, ais van in nerlijk lijden. Die trek moest weer van haar gelaat verdwijnen, wilde zij er weer zoo aantrekkelijk en bekoorlijk uitzien als vroeger. Het onaanzienlijke bleeke roosje moest eerst weer zulk een schitterend G. J. van den Broek (V.-D.) 183, P. G. Laernoes Sr. (A.-R.) 314, J. Sinke (S.D A P.) 92, A. W. Smits (V.-D.) 87 en P. S. Valstar (S.D.A.P.) 87 stemmen.) District 11 (Rioolstraal). Aantal kiezers 1150. Uitgebracht 850 stemmen, waarvan 8 van on waarde. Uitgebracht werden op de heeren J. H. Dommisse (C.-H 420, H Duijm (S.D A P.) 221, A. C. van Hal (S.D. A.P. aftr. in III) 303 en j. M. Stuart (L. aftr.) 266. Gekozen zijn dus de heeren Dom misse en Van Hal. (Bij eerste s einming waren uitge bracht 746 geldige stemmen en ver kregen de heeren W. Anker (L. afir. in I) 146, W. Cremer (V.-D.) 113, J. H. Dommisse (C. H.) 323, H. Duijm (S.D.A.P160, A. C. van Hal (S.D. A.P. aftr. in Hl) 193, A. W. Smits (V.-D.) 1C3 en J. M. Stuart (L. aftr.) 150 stemmen.) District 111 (Raadhuis.) Aantal kiezers 1088. Uitgebracht 707 stemmen, waarvan 17 van on waarde. Uitgebracht werden op de heeren P. F. Auër (L. aftr.) 366 en P. A. Praag (S.D.A.P.) 324 stemmen. Gekozen werd dus de heer Auër. (Bij eerste stemming waren uitge bracht 654 geldige stemmen en werd de heer A. C. van Hal (S D.A.P.) her kozen met 328 stemmen. Verder verkregen de heeren P. F. Auër (L. aftr.) 298, P. A. Praag (S.D.A.P.) 239, W. Cremer (V.-D.) 168 en A. W. Smits (V.D.) 95 stemmen.) (Dezen uitslag hebben wij gisteren avond in de stad per bulletin bekend gemaakt.) De uitslag. De periodieke verkiezingen kosten de liberale partij niet minder dan 4 zetelsin de eerste plaats zagen twee aftredende leden, de heeren Anker en Stuart, hun mandaat niet hernieuwd en in de tweede plaats zijn de zetels tot nu door de heeren Winkelman en Kalbfleisch bezet, voor hen verloren gegaan. De rechterzijde komt door de ver kiezing van de heeren Dommisse en Laernoes op 9 vertegenwoordigers, terwijl de sociaaldemocraten thans 4 zetels be-e!ten. Evenwel zal in het Ilie district nog een nieuwe verkie zing moeten plaats hebben, omdat de heer Van Hal, die in II en lil is ge kozen, natuurlijk voor het zwakste district, in dit geval het He, aanneemt. De vrijzinnig-democraten krijgen thans 2 zetels, daar de heer Van den Broek in het Ie district werd gekozen. De politieke samenstelling van den raad is door deze verkiezing heel wat veranderd. Bestond de raad tot nog toe uit 8 liberalen, 7 rechtschen, 3 so- roode bloem worden, ais die welke hem dien zomer had aangetrokken dan eerst zou hij het de moeite waard vinden haar te plukken. En die moeite zou wel niet al te groot zijn. Zou zij anders wel gekomen zijn, als het niet was om hem Wat kon het hem trouwens schelen, of hij een meisjeshart bedroeg. Rozen zijn er om geplukt, meisjes om gekust Ie worden. Zoo luidde zijn levenswijsheid. Dat er vrouwen zijn met een vast karakter en een sterken wil, die haar liefde bestrijden en zich niet in den afgrond laten trekken, en dat er ook zulke vrouwen bestaan, die door reinheid en echt vrouwelijke zachtheid van iemand alles kunnen maken, och, hoe zou Herbert dat weten, de man, die tot dusver slechts een leventje van pleizier had geleid Op de tweede verdieping aangeko men bleef Helmi staan en drukte de hand tegen haar hart. Waarom klopte het zoo hevig? (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1