lner txxxxxx ndelaar, xxxxxx IU0STER meid delsscbool nden aan de 33e Jaargang 1913 JULI ■eieemgingen. mm (NVRA6EN irsknecht iMEISJE lGD. DINSDAG g»aFirma F. TAN DE VELDE Jr., Kleine Merkt 58, Vlissingen. Telefoon Intern. 10 ao juli Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdtp GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON letterland an de Oorlog. BINNENLAND 7, in den kortst en uerdere itiket. vestigt hierbij de Denbare Handels cursus te Vi s- d om te voorzien ddelbaar handels- 1 ig van haar pro- beide klassen o.a. or Nederlandsch altn, 7 uur voor n, 4 uur voor nkennis) is deze zen weg, voor ngens, die willen een bestaan te nijverheid en geeft bij ministe- gelijkstelling met net 5-j. 'c. voor dsp.-administra- Marine rificateur der in- t erair der directe d notarieel exa- ocir surnumerair domeinen voor sum. der Se; lat Oost-Indisch rk bij het Hoofd- !t en Teleg afie. er jaar. :eft r. der school, COSTER. No. 168 II. jekwaam luitend voor re- jield f 14.— per let uitpoets en Irekt tot aarsbe- r letter P. H., (Courant". Bureau „Vlis- den de 15 jaar Kanaalstraat. [lyk een nette pgd tegen hoog huis. Brieven Courant". Aug., P.Q., in iet beneden 17 Koudekerksche ag 6-8. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.3® per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ0.40voor iedere regel meer 16 céfij Driemaal plaatsen wordt tweern aal berekend. By abonnement speciale prgt Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen S ct. per regei De abonnés, in't bezit eener ft ft ft ft gulden bij levens- ft Pfï gulden bij dood ft ft ftgulden bij verliest f* ft gulden bij verlies A ft ft gulden bij verlies ft ftgulden by verllei jolig, zijn GRATIS verze- #111 III lange ongeschikt- ft fig door van een hand, I *ll I van 11II vaneen t*\ van eiken -terd tegen ongelukken voor: £4 UUU heid tot werken f W een ongeluk UUU voet of oog lUU een duim JLwU wijsvinger L4%J anderen vingtr. iut ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plastsbewj», een ongeluk bekomen op trein, boto ol tram. Da alikeering wordt gewaarborgd door dn „Holt. Alg. Verzak. Bonk" ta Schleda» BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de openbare lagere scholen. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter kennis van belangheb bende ouders of voogden, die hunne kinderen of pupillen met den nieu wen cursus (aanvangende 16 Augus tus e.k.) wenschen toegelaten te zien tot eene der openbare lagere scholen in deze gemeente dat vanaf Donderdag 22 juli tot en met Woensdag 4 Augustus e.k. uit sluitend ter gemeente-secretarie (grif fie) lederen werkdag, van des voor- middags 9 tot 12 uren, gelegenheid tot aangifte van nieuwe leerlingen voor die scholen gegeven wordt; en dat Ingeschreven kunnen worden alle kinderen, die op het tijdstip der toelating den zesjarigen leeftijd zullen hebben bereikt en bovendien voor de scholen C. (Bouwen Ewoutstr.), D. (Groote Markt) en E. (Wagenaar- straat), zij, die vóór 16 Februari 1916 zes jaar worden. Hun, die in het bezit van een trouwboekje zijn, wordt verzocht dit bij de aangifte mede te brengen. Vlissingen, 19 Juli 1915. Burg. en Weth. van Vlissingen, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, M. v. d. BEKE CALLENFELS, S.a.i. PUBLICATIE. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Vl'ssingen gelet op art. 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van beden aan den heer J. J. KR1|GER, te Vlissingen, vergunning is verleend tot de oprich ting en in werking brenging van 3 electromotoren, in het perceel Ka dastraal bekend gemeente Vlissingen Sectie A no. 2C36 plaatselijk gemerkt Bouwen Ewoutstraat nos. 42 en 44 en aan den heer W. ANKER, te Vlis singen, tot de oprichting en in wer king brenging van een electromotor van 3 P.K. in het perceel Kadastraal bekend Gemeente Vlissingen Sectie A no. 1836, plaatselijk gemerkt Coosje Buskenstraat no. 15. Vlissingen, 20 Juli 1915. Burg. en Weth. voornoemd. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris. M. v. D. BEKE CALLENFELS, S.a.i. VERORDENING. De Territoriale Bevelhebber in Zee land enz., ter standplaats Middelburg Gezien de Koninklijke Besluiten van 29 Augustus 1914 (Staatsblad no. 435) en van 8 September 1914 (Staatsblad no. 448), en van 11 Fe- (Nadruk Yttfcédta.) 16) -o- Kora lachte. Och, daaraan denkt hij in 't ge heel niet. Je maakt je weer boos zon der reden. Hij is zoo aanhankelijk, wezenlijk roerend aanhankelijk en daarom kan ik het niet over mijn hart verkrijgen, onvriendelijk tegen hem te zijn. Maar ik wil je wel wat tege moet komen en daarom zal ik je je zin geven dat wil zeggen, zoolang je mij niet ergert. HOOFDSTUK VI. 'tWas nog in de eerste helft van December toen Herbert het bericht van Annie ontving, dat Helmi den volgenden dag om 2 uur 20 minuten aan het Stettinner station te Berlijn ■zou aankomen. Zou je je niet vrij kunnen ma ten en haar afhalen? schreef Annie. bruari 1915 (Staatsblad no 8I), waarbij de gemeenten in de Provincie Zee land zijn verklaard „in Staat van Beleg" Gelet op artikel 22 van de wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128); Stelt bij deze de navolgende nieuwe verordening van Politie vast en be sluit te bepalen Artikel 1. Alle vaart in de Wielin gen is verboden bewesten de lijn, die de rood en zwart horizontaal ge streepte ton van de Sardijngeul ver bindt met het hooge licht van Nieu- wesluis, en bezuiden de Walvisch- staart, tenzij het vaartuig voorzien is van een loods. Aldus moeten de vaartuigen, die niet van een loods voorzien zijn, de route van- en naar de reede van Vlissingen nemen door de Sardijngeul. Artikel 2. De schipper van elk vaartuig dat zich in het tot Nederland behoorende gedeelte van de Wielin gen, de Deurloo of het Oostgat, of op het tot Nederland behoorend ge bied der Wester Schelde bevindt, is verplicht op bevel van, of namens den Commandant van eenig Neder landsch oorlogschip, of van den zich aan boord van een vaartuig met bur gerbemanning bevindendNederlandsch Zeeofficier onmiddellijk ten anker te komen en daarna de door dien Com mandant of Zeeofficier te geven or ders en aanwijzingen op te volgen. Artikel 3. Eerstgenoemd bevel zal kunnen worden gegeven door aan roepen, dan wel door middel van een los schot, al dan niet gevolgd door een scherp schot, neerkomende in de nabijheid van het vaartuig, (de vaar tuigen) waarop het bevel betrekking heeft. Artikel 4. Bij niet onmiddellijk op volgen van het bedoelde bevel, van de orders, of aanwijzingen, zal geweld gebruikt worden. Artikel 5 Overtredingen van deze verordening wordt, ingevolge Artikel 43 der Wet van 23 Mei 1899 (Staats blad no. 128), gestraft met hechtenis van ten hoogste eene maand of geld boete van ten hoogste drie honderd gulden. Door bovengenoemde verordening vervalt de verordening van den 27 Februari 1915. Uitgegeven te Middelburg, den 19 Juli 1915. De Territoriale Bevelhebber in Zee land enz., BROCX. Afgekondigd te Vlissingen, den 20 Juli 1915. Middenstandskrediet. Een wetsontwerp is ingediend, strekkende om de subsidiën in ver band met het middenstandskrediet te Helmi kent haar bloedverwanten hee- lemaal niet en me dunkt, 't zal haar goed doen dadelijk een bekend gezicht te zien. Ik vertel haar niet, dat ik je dit vraag, want zij zou het mij ver bieden en dat wil ik voorkomen. Zij is nu veel kalmer en heeft plotseling besloten te vertrekken. Overal bemerkt men nu de voorbereidingen voor 't Kerstfeest en dat heeft haar er zeker toe aangespoord heen te gaan. Zij kan de gedachte niet verdragen, hier den Kerstboom te zien branden, waar alles haar aan de gelukkige jaren in 't ouderlijk huis herinnerf. Moeder en ik probeerden nog, haar tot na de feestdagen bij ons te houden, maar noch ons verzoek noch dat van haar verloofde kon haar in haar besluit doen wankelen. In elk geval zal dr. Lenz nu ook de feestdagen in Berlijn door brengen. Wat zal hij hier ook doen, als zijn meisje weg is Ik zie wezen lijk tegen den winter op, zonder Hel mi; ik heb haar al gezegd, haat ver loofde te vragen maar vaak bij ons in ons stil huisje te komen dan kun nen we samen over haar praten. Lieve goede ziel, mompelde Her- bert, argeloos is ze en zonder leelijke verhoogen met f 45,000 en mitsdien te brengen op f 55,000. De minister van Landbouw, Nij verheid en Handel licht dit voorstel uitvoerig toe. Hij wijst er op, dat reeds geiuimen tijd bet middenstands krediet door de Regeering op be scheiden wijze deor het toekennen van subsidiën is bevorderd. De aanvragen om subsidie, over troffen echter in de laatste jaren telkens aanmerkelijk het op de be grooting uitgetrokken bedrag van f 10,000, en duidelijk b'eek, dat, wilde men het middenstandskrediet goed op de been heipen, een krach tiger financieele steun van rijkswege noodig was. Met dien krachtigeren steun van rijkswege moest echter naar het oor deel van de beide laatste ambts voorgangers van den minister ge paard gaan een betere organisatie van het middenstandskrediet naar aanleiding van het door de Commis sie voor de Middenstandsenquête uit te brengen rapport. Toen de oorlog uitbrak was dit rapport nog niet uitgebrachthet bleek echter niet mogelijk daarop langer te wachten, aangezien de in getreden economische crisis onver wijlde actie op het gebied van het middenstandskrediet noodzakelijk maakte. Onder leiding va* den voor zitter van de Commissie voor de Middenstandsenquête werden dan ook ten spoedigste op uitgebreide schaal maatregelen genomen om dit krediet uit te breiden en op beteren grond slag te vestigen. Tsswijl de oprich ting van plaatselijke banken zooveel mogelijk werd bevorderd, kwam als middelpunt van actie voor het ge heele middenstandskrediet de Alge- meene Nederlandsche Centrale Mid denstandskredietbank tot stand, bij welker oprichting ook de Regeering, de Nederlandsche Bank en de Ver- eeniging voor den Geldhandel steun verleenden. De steun der Regeering bestond, behalve in hulp bij de pro paganda, hierin dat op 15 Augustus j.l. door den ambtsvoorganger van den tegenwoordigen minister werd toegezegd, dat het Rijk zou garan deeren de helft van het verlies, dat mocht overblijven nadat de schulden der bank waren verhaald op het niet gestorte deel van het aandeelenkapi taal en op het bedrag van 20 pCt. der verleende kredieten, waarvoor de kredietnemers aansprakelijk zou den zijn. Het is de bedoeling, dat die bank een vereenigingspunt voor de ver schillende hier te lande bestaande centrale middenstandskredietbanken zal vormen en de centrale der cen trales zal zijn. De Aigemeene Bank zal voor de verschillende centrales haar tusschen- bijgedachten. Maar wacht maar, de belooning zal niet uitblijven, want voor je vriendin den weg te effenen, doe je het meteen voor je zelf. Herbert was een paar minuten te laat; Helmi had haar bagage al aan een witkiel gegeven. Ze had haar oom niet gezien, ofschoon hij haar beloof 1 had te komen zijdacht er juist over na ot hij zich misschien te lang had op gehouden, of dat zij elkaar in het gedrang niet hadden gezien, ondanks het afgesproken herkenningsteeken. Zij tuurde naar alle kanten. Toen zij Herbert bemerkte, bloosde zij plot seling 't scheen, alsof zij schrok juist hem het eerst te moeten begroeten in de vreemde stad. Maar haar verwar ring duurde slechts een oogenblik, ze reikte hem vriendelijk de hand en zei Wat een aangenaam toeval, mijn heer Behrens, of heeft Annie mis schien Laten wij maar denken, dat het toeyallig is, juffrouw Röderer, en daar u het een prettig toeval noemt, het voor een gunstig voorteeken houden voor mij en mijn blad, dat nog steeds wacht op uw bijdragen. komst tot het beleggen of tot het verkrijgen van geiden ep de geld markt verleenen. Daarraast zal zij een contröle en een propaganda-instituut zijn. Ter bestrijding der kosten hiervan stelt de minister voor het subsidie van f 10,000 met f 40,000 te verhoogen. Uit het voorstellen van dit subsidie wenscht de minister niet te zien af geleid, dat het zijn bedoeling zou zijn ook voortaan geregeld een zoo hoog bedrag als subsidie uit te trekken. Naar zijn meening behoort een in stelling als deze op den duur haar eigen kosten in hoofdzaak te kunne* dekken. Om op gang te komen, zijn echter groote uitgaven noodig, waar tegenover geen voldoende inkomsten staan. Een gezonde organisatie van het middenstandskredietwezen brengt me de, dat de verschillende kredietbanken zich op een commercieel standpunt stellen en alleen krediet geven, wan neer door de kredietnemers genoeg zame zekerheid wordt verstrekt. Er zijn echter talrijke gevallen, dat wanneer men den persoon van den kredietnemer en den toestand van zijn zaken in aanmerking neemt, een geld gever gerustelijk de gevraagde lee ning zou kunnen toestaan, doch dat deze subjectieve gerustheid niet op voldoende objectieve grondslagen voor een commercieel beheerde kre dietbank kan worden bewezen, ter wijl er geen personen als borgen beschikbaar zijn, of de kredietbank met een borgtocht geen genoegen neemt, omdat de kredieten, die aan gevraagd worden, zich tot een betrek kelijk kleinen kring van personen beperken en men allicht onderlinge borgstelling zou gaan krijgen. Voor dergelijke gevallen is het wenschelijk dat een vorm wordt gevonden, die het den kredietbanken mogelijk maakt met gerustheid het gevraagde krediet te verleenen en daartoe is door vertegegenwoor- digers van de meeste middenstands kredietbanken hier te lande een ai gemeene borgmaatschappij voor den middenstand opgericht. Die borgmaat schappij zat zich tegen genot van een premie borg stellen voor kredietne mers tegenover de middenstandskre dietbanken. Zij zal tot die borgstelling echter niet overgaan dan nadat haar uit boeken onderzoek is gebleken, dat de toestand van de zaak van den kredietnemer voldoende aanleiding geeft om hem borg te staan. In den aanvang wenscht de mi nister aan deze borgmaatschappij eenige hulp van regeeringswege te verschaffen en een subsidie van f 5000 toe te kennen. Reizen naar Duitschland. De minister van binneniandsche zaken, heeft den Commissarissen der Koningin doen weten, dat volgens Helmi schudde haar hoofd. Dat zal nog lang duren, ik heb tot nu toe niets goeds tot stand ge bracht en zal voorloopig ook niet goeds schrijven, u hebt mij te hoog geschat. Heb daar maar geen zorg over, zei hij terwijl hij haar het kleine reis- taschje afnam, dat komt mettertijd wel terecht. Voorloopig moet u in 't ge heel niet werken, voor alles moet u zich hier eerst op uw gemak gevoelen en u eens flink ontspannen. U is erg vermagerd door het verdriet van den laatsten tijd. Hoe gaat het bij mij thuis met moeder en Annie? Beiden zijn gezond en droegen mij de groeten aan u op, die ik zou overbrengen, zoodra ik u zou ontmoe ten. Dat is nu eerder gebeurd dan ik dacht. Er schijnt niemand te zijn van uw bloedverwanten, om u af te halen, vindt u 't goed dat ik u naar de plaats van bestemming breng? Zij nam zijn aanbod dankbaar aan en hij bracht haar naar een rijtuig. Zijn prettige, ongekunstelde manieren de den haar aangenaam aan. Bepaald gemakkelijk zijn de Ber- mededeeling van den minister van buitenlandsche zaken, het herhaalde lijk is voorgekomen, dat Nederlan ders bij het overschrijden van de Duifsche grens moeilijkheden on dervinden, wijl zij allerlei brieven als getuigschriften enz. mee willen nemen. Dit bezwaar schijnt zich inzonder heid voor te doen bij de werklieden. Ter voorkoming hiervan is het ge- wenscht, dat personen, die zich naar Duitschland begeven, bij wijze van bekendmaking door de burgemeesters opmerkzaam worden gemaakt op het verbod, om, behalve het vereischte paspoort, eenig ander papier mede te nemen. Belanghebbenden kunnen hunne getuigschriften en andere der gelijke onmisbare stukken per post aan een der Nederlandsche Consulaten zenden en ze daar weder afhalen. De minister verzoekt den Commis sarissen het noodige ter zake te ver richten. Door den minister van bui tenlandsche zaken is der Centrale Arbeidsbeurs te 's Gravenhage even eens verzocht, de aandacht der werk lieden op een en ander te vestigen. De nieuw* kruisers. De minister van marine heeft eenige zeeofficieren aan zijn dep. ontboden, ten einde hun advies te vragen omtrent de ingekomen ontwerpen voor de nieuw aan te boawen kruisers. Nederlandsche Vereeniging „Ons Leger" Het bestuur van bovengenoemde vereeniging verzoekt ons opname van het volgende Tot heden hebben wij geregeld si garen, tabak etc. aan onze manschap pen te velde kunnen zenden, en wen schen hiermede door te gaan. De bodem onzer kas wordt echter lang zamerhand zichtbaar en de dag der demobilisatie is voorloopig onzichtbaarWij hernemen dus het offensief op de beurzen van allen die mee blijven leven met de weerbare bewakers onzer nationaliteit en hopen dat onze aanval schitterend zal sla gen ten hunnen voordeele Alle gif ten ZHllen dankbaar aanvaard worden door het secretariaat, Korte Wijnstraat 8, Rotterdam. Vereeniging tot bevordering van beeldende kunsten. Deze vereeniging heeft als premie 1915 voor de leden beschikbaar ge steld een oorspronkelijke ets van D. Harting«Brouwersgracht, Amster dam." Opgericht in het jaar 1845, ver spreidde zij gedurende haar 70-jarig bestaan onder hare leden ruim 4150 kunstwerken. Bovendien deed zij 49 gravures en etsen, benevens een 18- lijnsche huurrijtuigen niet en door hun geratel verhinderen zij de inzittenden, een gesprek te voeren. Dus reden zij zonder veel te praten door de drukke straten, die Helmi's opmerkzaamheid geheel in beslag namen. U beleeft hier zeker nooit een echten winter, zei ze en wees op den vuil-bruinen rijweg. Mijn huisje ligt nu diep in de sneeuw. Herbert lachte. Zulke idyllische tafereeltjes zult u hier missen, of 't moest al zijn, dat de Tiergarten zich eens in zoo'n vlek keloos wit gewaad hult. In de stad zorgt een wijze overheid er voor, dat groote hoopen sneeuw tot het rijk der sprookjes behooren. Een poosje later liet Helmi door schemeren, dat zij toch wel wat angst had voor de eerste ontmoeting met haar bloedvet wanten. Ik ben anders niet zoo gauw in de war, zei zij, maar nu ben ik be paald angstig. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1