DtmiEl, s- MAANDAG 19 JULI Nederland en da Oorlog. ensschool .L .0. 53ê Jaargang nieuwe Leerlingen MOEITE. VINGEN. DATIEVE IIFTRIK, Voorzitter. lCKE, Vice-Voorz. RAALTE, Secretaris. ILING, «UUR Lit- en Slaapkamer LLANDIA" ÜigneFirma f. TiH DE VELDE Lr., kleine Markt 58, Vlissingen. Teleioon Interc. 10 Verschijnt degelijks, uitgezonderd ep Zondag en slgemeen erkende Christelijke leestdign FEUILLETON BINNENLAND SPORT - ^o. 167 1915 16 AUGUSTUS at 12 en van 2 tot itoor der School, ïqetqn 17 Februari Ier zijn. wordt Trouwboekje en Vaccinatiebewijs I snummer opgegeven. n halven prijs, nieuw res: Oprit 50. r opgelost, 1 [TE ZEEP,| D kost. foor 9 omslagen 100, Drie ZAK- IN GEN. iding van Stuurlieden ter Koopvaardij. riber a.s. bestaat plaatsing van leer- bereidingsklasse der ing. Jongelieden, die er Hoogere Burger- t doorloopen hebben ver de ruimte zulks vorden, zonder voor examen. Aanmelding vóór 21 Juli a.s. ufo, al is't per abuis, elk huis heelt zijn kruis, slasting niet content, :oord met 30 procent d voor likdoornpijn. nst zal Gedézalf zijn. doos. verkrijgbaar bij AR- Lepelstraat 13. n andere gemeenten ilcheren. te Vlissingen. -o ichotten tot een Fi, 2000.— ;n a Deposito, iing-Courant. tie en Beleening. vervoegen endrikstraat 24. „De Meiboom"). Scheldestr. 27. Bestuur \RBIERS. D een nette ■met het vak bekend. >T, St. jacobstr. 19. 3afé- Restaurant alleen geschikt voor wde menschen. Vak- iereischte. Overname scht. Br. Jr. letter L. Courant." vrije Keuken. Aan- letter X. A. Bureau iirant." Evertsen 37.) n PENSION, n no. 225. itbijt vanaf f 1,50 vanaf f 3.— r overeenkomst VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.3# per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.28 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels 0.40 voor Iedere «jel mser 1$ cttJf Driemaal plaatsen word! /weemaal berekend. Bij abonnement vpeciale prfis Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbtedingei! en -aanvragen S et, per isgcl Oe abonnés, in't bezit eener <|ftftftgulden bii levens" gulden bij dood Aft ft gulden by verlies 4 C A gulden bij verlies 4 ft O jwlis, zijn GRATIS verze- A III III lange ongeschikt- ftgl door <1111 va'n een hand, Iftll van kerd tegen ongelukken voor: LUUU heid tot werken f UU een ongeluk UUw voet of oog iVU een duim J.U w Pua ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien vin geldig plaatsbewijs, een ongelak bekomen op trein, boto ol trom. gulden bij verlies 4 ft ft gulden bij verlies ft ^gulden bij verhei van 31111 van een P ft van eiken een duim 1UU w^svtnger iüv anderen vingtr. De olikeerlng wordt gewaarborgd door de „Hol!. Atg. Verzak. Bank" ta Schledaa Minister Churchill over onze neutraliteit. De correspondent der „N. R. Ct." te Londen heeft een onderhoud gehad met minister Churchill, thans kanse lier van Lancaster in het Britsche ministerie, vóór eenigen tijd nog Eerste Loid van de admiraliteit een persoon van gewicht nog In En- geland's politiek, al is hij wegens de bekende voorvallen van den laatsten tijd voor 'loogenblik wat achteraf gezet. De heer Churchill begon met te zeggen, dat de tegenwoordige poli tieke verhouding aan den mond van de Schelde hem onnatuurlijk voor kwam, geographisch en strategisch beschouwd. Maar de geallieerden hebben toch nooit er aan gedacht, daarvan een casus beli te gaan maken. Schadelijk was de toestand wèl voor hen, want de Belgen hadden z.i. niet tot den Ijzer behoeven terug te wijken, indien Antwerpen, langs de Schelde voorzien van het noodige, 't had kunnen houden. Intusschen, de mi nister bedoelde daarmee geen verwijt „Indien (zeide hij) Nederland deze schending van haar onzijdigheid had toegestaan, zou het zijn aangevallen en misschien voor een grool deel zijn bezet door de Duitsche legers. Dit zou een offer zijn geweest, dat niemand het recht had van Nederland te vragen of te verwachten. Niemand heeft het recht om Nederland van zijn onzijdigheid een verwijt te maken. Als onafhankelijke staat zag het zijn belang daar en het had het volste recht óm in overeenstemming er mee te handelen. En hebben wij geen bewijs gegeven, dat wij dat recht meenen te erkennen Op het kritiek- ste oogenblik hebben wij het stipt ontzien. Wij hebben zelfs niet ge vraagd, zelfs niet gezinspeeld op doortocht. Dat wij in het vervolg van den oorlog ons tot eenigen aanslag op Nederland's onzijdigheid zouden laten verleiden, is onmogelijk, ondenk baar. Wij gaan het beginsel, waarom wij strijden niet zelf vernielen, nadat we er zoo ontzettend veel voor heb ben opgeofferd. Gij kunt er volkomen verzekerd van zijn) dat wij er onder geen omstandigheden aan zullen denken om op Nederland eenigen druk te oefenenen, ten einde het zijn onzijdigheid te doen verlaten." Churchill geloofde, dat Nederland goed zou doen, zich op alles voor bereid te houden, maar hij bedoelde voor 't geval dat Duitschland, gelijk een opgejaagd dier, wild geworden, tot iets wanhopigs mocht overgaan. Hij noemde echter ons leger goed en dapper en onze waterlinie bewon derenswaardig. „in eik geval zult gij begrijpen, 15) (Nadruk verboden.) O— Nu, 't bezoek bij den gewezen slotbewaarder en bi) zijn vrouw, de kamerverhuurster, zal wel bijzonder aangenaam worden, zei hij sarcastisch. Onzin, als ze te Berlijn komt, logeert ze bij mij, antwoordde Kora. Wat moet ze in dat huis doen, waar een gewezen keukenprinses de baas is. Ja, maar wat juffrouw Lenz vroeger deed dat verandert aan den tegenwooidigen toestand nietsze is nu eenmaal de schoonmoeder in spe en zat zich het recht, om de aan staande dochter bij zich in huis te hebben, niet laten ontnemen. Boven dien is het ook nog de vraag, of je pleegzuster, zelfs ats zij de keuze had, je aanbod zou aannemen Wat zou Helmi tegen mij kun nen hebben? onderbrak Kora hem heftig. Haar heb ik toch nooit kwaad dat wij, die ons hebben opgeworpen als de kampioen van een verdrukte kleine natie, zonder ons zeil onmo gelijk te maken, geen andere kleine naiie in haar onbetwistbare rechten kunnen gaan krenken. En gij begrijpt ook, dat na dezen oorlog, wanneer wij hem tot een overwinning hebben gebracht en dat zullen wij zeker I de positie der kleine staten sterker zal zijn dan ooit tevoren. De misda diger, die zich aan het kleine België vergrepen heeft, zal daar staan, na zijn tuchtiging,als een afschrikwekkend voorbeeld. En wat gij nu zegt, dat sommigen in Holland beducht zijn, dat op het Vredescongres, wanneer de bondgenooten daar de lakens hebben uit te deelen, zou ter sprake komen, dat men Nederland zou voor stellen om Zeeuwsch-Vlaanderen af te staan tegen een stuk Duitsch grond gebied, Oost-Friesland of iets derge lijks wij zijn nog zoo ver van den vrede afdeze zaken zijn nog nau welijks, zoo al, besproken. Maar nog eens, bet zou tegen het diepste wezen van onze zaak indruischen om een land als Nederland slecht te behan delen of te dwingen met bedreigingen of met geweld, nu of later, en onder wat voorwendsels of omstandigheden ook." Dat de bondgenooten gaan winnen, is voor den heer Churchill geen zaak aan twijfel. „Wij moeten winnen," zei hij. „De wereld staat voor ons open. Wij kunnen ons herstellen en versterken zoo vaak het noodig is. De Russen trekken terug Niet van 'tjaar dus misschien; dan volgend jaar 1 Ons volk is taai en vasthoudend. Met iedere maand groeit onze vast beradenheid. En onze macht. De mannen stroomen nog toe. Wij heb ben hen niet zoo snel kunnen bewa penen als zij binnenkwamen. Nu wor den 's lands industrieele hulpmiddelen grondig georganiseerd. De productie van munitie zal ontzagwekkend zijn. De vloot wordt al sterker. De Itali anen zijn gaan meedoenzij zijn frisch. Meer zullen er volgen. En de Duitschers hebben zich misrekend in het Frankrijk waarmee zij te doen hebben. Zij hebben nooit begrepen wat dat Frankrijk in bondgenootschap met Engeland zou kunnen doen. Maar is het bevreemdend, dat wij niet van den eersten dag even sterk waren als de Duitschers? Die menschen hebben zich veertig jaar lang voor bereid. Wij hadden onze militaire toebereidselen al vechtende weg uit te breiden, te improviseeren ten deele De „Deutsche Tageszeitung" maakt eenige aanteekeningen bij het inter view. Naar aanleiding van Churchill's ver klaring dat Engeland nimmer oorlog zal voeren tegen Nederland, daar het gedaanik heb het kleine ding zoo lief gehad, als een zuster slechts haar veel jonger zusje kan liefhebben. En zij zal toch geen wrok jegens mij koesteren, omdat haar ouders mij ver stieten, toen ik mijn eigen weg ging dien ik trouwens wel moest gaan, wilde ik niet te gronde gaan. Wat zou ik haar graag al het goede ver gelden, dat haar ouders mij bewezen hebben, ik mag dan in de oogen van vele menschen lichtzinnig gehandeld hebben dat oordeel moet ik mij laten aanleunen en ik wil me ook niet beter maken, dan ik ben, maar on dankbaar, zooals mama mij noemd^ in den eenigen brief, dien zij me schreef ondankbaar ben ik niet. Als Helmi mij in de gelegenheid stelde, een klein gedeelte van mijn schuld jegens haar af te doen met welk een vreugde zou ik dat doen en wat zou ik haar er nog dankbaar voor zijn ook. Zij was opgestaan en schreed opge wonden op het zachte kleed heen en weer; Herbert keek haar na. Hoe mooi vielen de plooien van haar rood huiskleed langs haar slanke gestalte. Wat was zij verleidelijk mooi. En ze hierdoor het beginsel waarvan het den oorlog begon, de bescherming van de kleine staten, zou verzaken, zegt de Tageszeitung dat de befaamde ver dediger van Antwerpen hier de zaak niet juist heeft voorgesteld. De reden waarom Engeland geen troepentrans porten overbracht oir. Antwerpen te verdedigen, was dat de vestingwerken aan de monding van de Schelde en de sterke militaire weermacht van Ne derland tegen elke poging van Enge land om Nederland's onzijdigheid te schenden, zouden te keer gaan. Churchill zegt de Tageszeitung verder beeft nagelaten te wijzen op den druk, dien Engeland sedert het begin van den oorlog op Neder land heeft uitgeoefend. Zijn bewering dat Engeland voor België's onzijdig heid vecht, veronderstelt dat Nederland de laatste maanden heeit geslapen. Zelfs Churchill's collega's in het kabi net geven toe dat Engeland den oorlog is begonnen om Duitschland te ver nietigen en de wereldheerschappij te verwerven. De „redder van Antwer pen" heelt blijkbaar een ongelukkigen dag gehad. Anders zou hij niet zoo onhandig en onlogisch hebben gere deneerd. Uitbreiding landstorm. De heer v. Sasse van Ysselt heeft eenige amendementen voorgesteld, strekkendeiotredactiew'jziging. Voorts aan art. 5 als 2de lid toe te voegen Zoodra de tegenwoordige buiten gewone omstandigheden hebben op gehouden te bestaan, zal aan de Staten- Qeneraal een voorstel van wet worden gedaan, waarbij de htrekking van deze wet, zoomede de overgang tot den normalen toestand,wordt geregeld. Gemobiliseerde Onderwijzers. Door het Hoofdbestuur van het Ne landsch Onderwijzers-Genootschap is op een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarin de aandacht van den Minister werd ge vestigd op het fett, dat tal van gemo biliseerde onderwijzers met 1 Augus tus a.s. hun salaris geheel zouden zien inhouden overeenkomstig de bepalin gen in veie salarisverordeningen voor komende, tot antwoord ontvangen, dat Zijne Excellentie een circulaire aan alle Ged. Staten had gezonden in den geest van het adres. Ds Batavier V. De „Batavier V" is uit Zeebrugge te Rotterdam gearriveerd. Het was juist vier maanden geleden da! het schip daarheen werd opgebracht. Na het uitvoerig verhaal destijds door den kapitein gegeven heeft zich niets bijzonders meer voorgedaan. De lading moest gelost en werd aan een onderzoek onderworpen, in afwachting van de beslissing werd het schip vastgehouden. De kapitein en beman- hieid van hem. Er werd reeds lang verteld dat zij hem had verkozen bo ven velen op dit oogenblik be treurde hij het levendig, dat de wer kelijkheid er r.og ver vandaan was. Komen zou het, daarvan was hij over tuigd, want wie had hem ooit weer staan Maar zij maakte 't hem wei heel moeilijk, de mooie kunstenares. Al dacht Kora ook nog zoo vrij, zij trok toch streng 'n grens, die 't ge oorloofde van 't ongeoorloofde scheid de, 't „tot hiertoe en niet verder" merkte men steeds in haar manier van omgang met de menschen en niemand had 'tnog gewaagd deze grens te overschrijden. Haar opvoeding in 't huis harei pleegouders, de zede lijke grondbeginselen die men haar daar had Ingeplant hadden haar ka rakter gestaald. Daarbij kwam nog de liefde voor haar kind, waarvoor zij een goede moeder wilde zijn, waar over het zich nooit zou behoeven te schamen. Haar omgang met de heeren der schepping, waaraan zij zich niet wilde noch kon ontirekken, was onschuldig, maar die omgang was haar toch on ontbeerlijk, daar haar tintelende geest ning keerde toen naar Nederland te rug, totdat ongeveer een week geleden bericht kwam dat de lading weer kon worden ingenomen en het schip ver trekken. Slechts een klein deel als contrabande beschouwd, werd achter gehouden. De kapitein en bemanning zijn toen naar Zeebrugge vertrokken om de lading weer in te laden en het sch'p te halen. Toen het tot ver trek gereed was werd het door een torpedoboot buiten de haven gebracht. De behandeling was, naar de kapi tein ons verzekerde, van het begin tot het einde correct. Ds Rijksmiddelen. Wat sedert het uitbreken van den oorlog niet is voorgekomen, werd in Juni bereikt. De Rijksmiddelen brach ten meer op dan in de overeenko mende maand van het vorig jaar, en wel het bedrag van f 699.393.27Vj. Een der oorzaken van het onver wacht accrès is het hooge bedrag der ontvangen successierechten. Deze ste gen met een som van f 587,254.65 boven Juni 1914. Trekt men deze meerdere ontvangst van eerstgenoemd bedrag af, dan blijft er toch nog een meerdere ontvangst vanf 112,138.62Vj. Uit de hier volgende vergelijking der afzonderlijke tubrieken blijkt, dat deze vermeerdering hoofdzakelijk een gevolg is van de hoogere opbrengst der directe belastingen, voornamelijk de bedrijfsbelastingook al hebben de bronnen van inkomst, welke in betrekking staan tot de economische toestanden, niet zulk een ongunstig voorkomen als men met het oog op de tijdsomstandigheden misschien zou verwachten. De grondbelasting bleef bene den Juni van het vorig jaar, en wel f 110,000, doch het personeel steeg met f213,000, de bedrijfsbelas ting met i 837,000 en de vermogens belasting met f 8000, terwijl de nieuwe inkomstenbelasting met f 4327.34 on der de ontvangsten van de vorige maand voorkomt. De invoerrechten ondergingen een vermindering van f111,000. Van de accijnzen bracht die op suiker f 537,000 minder op, doch die op den wijn f 14,000 meer. Het gedistilleerd ging met f 120,000 achteruit, doch zout vermeerderde met f 19,000, bier en azijn met f 6000 en het geslacht met f 205,000. Van de indirecte belastingen toonen de zegelrechten een vermindering aan van f49,000, de registratierechten van {91,000 en de hypotheekrechten van f 26,000, doch de successierechten vermeerderden met het bovengenoemde bedrag van f587,254.65. De opbrengst der domeinen was f5000 hoog-.r en die van de Staats- steeds opwekking behoefde en ook gaarne gaf. Van al haar bezoekers vond zij Herbert Behrens den belangwekkend- sten, hij was geestig en zijn spottende opmerkingen amuseerden haarzij werden boos op elkaar, verzoenden zich en zij bleef voor hem de goeie vriendin die aan geen verliefdheid dacht. Zoo onzelfzuchtig in zijn ge voelens was hij nu juist niet, ten minste niet altijd. Ook nu zag hij haar met sehitterende oogen aan. Vroeg of laat wordt ze toch de mijne, dacht hij bij zichzelf. Al haar preutschhëid is maar aanstellerigheid. Zij komt wel tot mij en met haar, al haar geld ook. Ik moet geduld heb ben. Onder dit gepeins echter zag hij ais in een visioen Helmi's gestalte, zoo slank en bekoorlijk het blanke, verstandige voorhoofd, waarlangs het glanzende haar krulde, en de mooie donkere oogen. Beiden zou hij nu dagelps zien en beiden stelden belang in hem. Naar welken kant zou de weegschaal ten slotte overslaan? Ja, hij had het maar goed, hij behoefde maar te willen en de keuze stond aan hem. loterij f 83,000, doch de jacht- en vischakten bleven f 6000 en de loods gelden f 222,000 beneden Juni 1914. Het eerste halfjaar heeft totaal opgebracht f78,433,730.75 tegen f 87,113,356.13 in hetzelfde tijdvak van 1914. We zijn dus nog f 8,670,625.38 bij verleden jaar ten achter. De opcenten, geheven ten bate van het „Leeningsfonds 1914" leverden in Juni een som op van f 1,850 818.26. De opbrengst daarvan was over de eerste zes maanden van 1915 totaal f5,753,797.13. („N. Ct.*) Mr. P. J. Troelstra. In den toestand van mr. Troelstra is, naar „het Volk" meidt, in zooverre eenige verbetering gekomen, dat de hoofdpijnen verminderen, hoewel het denken hem nog zeer vermoeit en hij liefst niet spreekt. Hij ligt nog den ganschen dag te bed, omdat de beenen hem nog den dienst weigeren, als hij volgens doktersadvies probeert te loopen. De rustige omgeving doet hem blijkbaar goed en er hebben zich geen verontrustende verschijnselen meer voorgedaan, terwijl zijn gedachten hei der zijn, maar zijn zenuwgestel heeft zeer geleden, zoodat er zeker lange tijd zal verloopen, voordat hij weer hersteld is. De eerste spelleiderscur» sus in Zeeland. Zaterdag werd in de sociëteit St. Joris te Middelburg een vergade ring gehouden, Waarin de heer E. J. Stegeman uit Oorinchem, voorzitter van de technische commissie van den Ned. Bond voor lichamelijke opvoeding, het doei van de cursus sen voor spelleiders uiteenzette. De voorzitter van het comité dat zich ten doel stelt een cursus voor Zeeland te Middelburg op te richten, de heer P. Dumon Tak, burgemees ter van Middelburg, opende de ver gadering met een woord van welkom en zeide het zeker niet noodig is het doel der vergadering uiteen te zet ten, ieder heeft dit uit de circulaire kunnen lezen. De heer W. de Qraaf nam het initiatief tot de oprichting van een cursus en deze vergadering is belegd om den heer Stegeman ge legenheid te geven het doel nader uiteen te zetten. Spr. heette den heer Stegeman welkom en ook den heer H. J. Balfoort, inspecteur van de lichamelijke opvoeding, wiens tegen woordigheid spr. beschouwt als een groot bewijs van belangstelling. De heer Stegeman hierop het woord verkrijgende verzekerde dat het van den begin af een symphatieke gedachte is geweest hier te kunnen optreden. Het oude Zeeland met Kora bleef voor hem staan en ver brak daardoor zijn gedachtengang. Behrens, je belooft me, nietwaar, een goed woordje voor mij bij Helmi te doen. je weet, mijne omstandig heden zijn zóo, dat ik Helmi in elk opzicht ter zijde kan staan. Laten we nu zoo afspreken, mevrouwtje Kora; ik breng je pleeg zuster zoo spoedig bij je, ais ik maar kandan moet je verder zelf probee- ren, of je haar kunt overhalen. Is dat goed Uitstekend, zei ze en reikte hem de hand. En nu blijf je bij mij thee drinken, we blijven vandaag alleen. En je getrouwe volgeling, de baron, die weer is komen opdagen. Die is vandaag niet toegelaten, zei ze lachend. En zal ook buiten je officieele ontvangdagen niet meer worden toe gelaten Al weer jaloersch Ik dacht dat je die sport er aan had gegeven. Jaloersch Ik 't ls beiachelijk.Maar die vlasblonde Koerlander bederft voor mij elk bezoek hier. Is het niet om woedend te worden, dat die kwajon gen doet, alsof hij je eerstdaags ten huwelijk zal vragen (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1