INGEZONDEN STUKKEN GEMENGD NIEUWS LAATSTE BERICHTEN Vrijwillige Landstorm. den en ten zuiden en 190 K. M; ten westen en ten oosten van de vesting Nowa Georgiewsk (ten noordwesten van Warschau). Overal zijn de Duitschers gedwon gen, om aanvallen in het fro it te ondernemen. De Russen bereiden er zich op voor den aanval te weerstaan door een reeks van gevechten, om hem op te houden, te leveren, den vijand daarbij zoo groot mogelijke verliezen toe te brengen en daarna verder terug te trekken naar voorat in gereedheid gebrachte s'ellingen, zooals zij bij den terugtocht in Gali- cië deden. Vredesgeruchten. „Financial News" zegt dat gister avond laat in citykringen, die in nauwe aanraking met Duitscbenieuws- bureaux staan, bekend werd dat Duitschland pogingen doet om vredes voorstellen aan de verbondenen te doen loekoaen door middel van de Amerikaansche Regeering. Bijzonder heden over die voorstellen zijn niet bekend, zoodat dit bericht met alle voorzichtigheid geaccepteerd moet worden. Wanneer echter Duitschland een economische uitputting aangeeft als aanleiding voor het aanknoopen van onderhandelingen, zijn deze geruchten mogelijk meer de ernst ge aandacht waard dan andere dergelijke berichten. De Florentijr.sche „Bandiera Socia lists" schrijft: Van Rusland, Amerika en Frankrijk ontvangen wij steeds dringende verzoeken om een conferen tie bijeen te roepen, teneinde van gedachten te wisselen ever het ver krijgen van een definitieven vrede. De Bulgaatsche gezant Rizoff ver klaarde aan een medewerker van de „Tribune" Volgens mijn overtuiging kan Duitschland niet verslagen wor den. Hij sprak de hoop uit in Rome een liga van neutrale staten onder leiding van Italië te kunnen vormen, teneinde op het geschikte oogenblik onderhandelingen over den vrede te kunnen aanknoopen, welke aan alle verbonden staten de erkenning van hun belangen en de verwezenlijking van hun wenschen verzekert. Rizoff voorziet tweedracht tusschen Italië en Griekenland en Servië. Oostenrijksch leger bericht. De gevechten aan de Dnjestr duren voort. Pogingen der Russen om de aan den noordelftken oever vooruit geschoven troepen terug te werpen bleven zonder gevolg. De Duitsch- Oostenrijksche bondgenooten maakten 12 officieren en 1300 man gevanhen en veroverden 3 machinegeweren. Bij het gevecht om den overgang over de Dnjestr en in de daarop volgende gevechten vond het 7e Karintische infanterie-regiment wederom'gelegen- heid om bewezen van zijn heldenmoed te geven. Bij Sokal kwam het even eens aan beide kanten tot grootere werkzaamheid. De Oostenrijksche troepen namen stormenderhand eenige steunpunten, o. a. het Bernardiner klooster, vlak bij Sokal. Op de andere fronten is de toestand onveranderd De Rumeensche grenzen De correspondent te Czernowisz van het „Berl. Tagebl." verneemt uit de beste bron dat de Russen haastig versterken. Eenige duizenden Russi sche arbeiders leggen er loopgraven en draadversperringen aan, evenwijdig aan de Russische grens. Op een enkel gedeelte van de grens wordt dag en nacht gewerkt. De Fransche verliezen bij Atrecht. Het Wolff-bureau meldtHet is in het algemeen haast niet mogelijk de verliezen van den tegenstander in een groolen veldslag eenigermate juist aan te geven. De Fransche regeering ver mijdt angstvallig de verliezen der Re publiek zelf te publiceeren; daarom is het van bijzonder belang deze ten minste naar schatting vast te stellen. Na den slag bij Atrecht is van Duit- scne zijde een dergelijke poging ge daan. Daarbij werden ook de gezeg den van Fransche krijgsgevangenen gebruikt, die deel uitmaakten van de troepen, die in het gevecht waren ge weest. Naar uit de „Gazette des Ardennes" wordt overgenomen zijn de gezamen lijke verliezen derFranschenaandoo- den, gewonden en gevangenen in de gevechten bij Atrecht, volgens deze op alle beschikbare gronden berus tende, nauwkeurige waarnemingen als volgt te schatten Van het 3de legercorps: 15.000 man, van het 9de 5000 man, 10de legerkorps 10 000 man, 17de leger corps 4300 man20ste legercorps 10.500 man, 21ste legerkorps 8000 man. 33ste legerkorps 11.000 man, 48ste divisie 6000 man, 53ste divisie 4000 man, 55ste divisie 4500 man, totaal 78.300 man. De rede van Poincaré. De „Nordd. Allgem. Ztg." schiijft naar aanleiding van de rede vaii Poincaré Dat de Fransche president het land moed tracht in te spreken, is begrijpelijk. Dank aan onze legers, kunnen wij wachten tot de ontwik keling van den strijd het Fransche volk tot de erkenning van den waren toestand gebracht heeft. Naar aanleiding van de pogingen om Frankrijk als een vredelievende en overvallen natie voor te stellen en zijn staatslieden van alle schuld vrij te pleiten, merkt het blad op, dat dit juist aan Poincaié wel zwaar moet gevallen zijn, daar hij een groot deel van de verantwoordelljeheid voor de zen wereldoorlog draagt. Ten bewijze hiervan wijst het blad op de reis van verleden jaar van Poincaré naar Petrogrado, welke als de zilveren bruiloft van het Fransch- Russische verbond door de pers toe gejuicht werd. Ook de diplomaten van beide landen verhoogden toen hun activiteit, waardoor de oorlog nood zakelijk moest komen. Tegenover de bewering van Poin caré, dat Frankrijk en Rusland alles gedaan hebben om den vrede te be waren, wijst de iNordd." dat de Fransche gezant te Petrogrado, zooals ook uit de officieele Engelsche docu menten blijk, alles gedaan heeft om het conflict te verscherpen, vooral om uit het Oostenrijksch-Servisch en Oostenrijksch-Russisch conflict een Duitsch-Russisch conflict te doen voortvloeien. De „Nordd." geeft vervolgens nog maals een overzicht van het verloop der diplomatieke gebeurtenissen van de laatste dagen vóór den oorlog, en besluit dan met de woorden Mooie woorden van een vredelievend en overvallen Frankrijk zijn armzalige legender, welke de verwekkers van den oorlog op den duur niet tegen den toorn van alle weidenkenden zul len beschermen. Ballen r»rantwo«r4alljkk*M dar radact») Da tafia vartt s Herwonnen Levenskracht Aan de Lezers! Indien U morgen op uwe wandeling een bloempje zal worden aangeboden, weiger dit dan niet voor een klein offertje (10 cent of meer) in ontvangst te nemen. Gij doet daarmee een nuttig werk 1 Gij helpt zoodoende mede om het leed van menig tuberculose-lijder te verzachten. Velen, die niet uit eigen middelen zich de weelde kunnen veroorloven om voor langeren of korteren tijd in eene inrichring herstelling te zoeken, zijn reeds geholpen. Laat uwe gave „Herwonnen Levenskracht 1" in staat stellen meerderen te helpen. Het Comité. Mijnheer de Redacteur. Ondergeteekenden vragen beleefd een plaatsje in uw veel gelezen blad voor het volgende Kermlswenschlng. De werklieden der gemeente-reini ging te Vlissingen, doen hoewel dit jaar de kermis niet wordt gehouden, toch de gtbruikelijke wenschen aan de burgerij. Dit met te meer vrijmoe digheid waar menigeen uit de burgerij hen hiertoe aanspoorde, en enkelen reeds blijk gaven de werklieden niet te vergeten. U, mijnheer de redacteur dankend voor uwe welwillendheid. De werklieden der gemeentereiniging. Onder deelneming van alle zijden werd gistermiddag te Loosduinen het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den milicien-stoker W. J. van Holten, die bij de bekende ramp met de defensie sloep voor ruim een week met vijf kameraden het leven verloor. Van Bergen in Noord-Holland, 80 mijlen van de plaats waar het onheil plaats vond, werd het lijk te Loos duinen aangebracht. Een 12 tal mili tairen uit Hellevoetsluis droegen het grafwaarts,terwijl 'n 40tal manschappen der 4e compagnie van het 2e jager bataljon, onder leiding van den le luitenant Croiset van Uchelen, de militaire eer bewees. De eenige die zich wist te redden, Botbijl uil Brielle, was mede tegenwoordig. Een zeeoffi- cier uit Hellevoetsluis bracht, namens den commandant, hulde aan de nage dachtenis van dezen jongeling, die tot het laatste oogenblik zijn plicht deed. Ook dankte hij den commandant der jagers voor de eer, aan den overle dene bewezen. Een drietal kransen dekte de lijkkist, éen van de vrienden te Hellevoetsluis, éen van de kustwacht te Bergen, die het ljjk vond en éen van de onderofficieren der jagers te Loosduinen. Omtrent de aanhouding van den naaktlooper te Bloemendaa', meldt het „N. v. d. D." nog de volgende bijzonderheden Op afgelegen wegen viel hij alleen wandelende of fietsende meisjes en dames lastig en blijkens de inlichtin gen, welke de politie thans dagelijks ontvangt, blijkt meer en meer, dat in den aangehoudene moet gezocht wor den de Bloemendaalsche naaktloo per, die eenige jaren terug algemeen van zich deed spreken. Wel hield de politie hem er voor, maar de bewijzen waren niet te le veren, daar hij steeds tegenover één getuige stond. Dat men in den laatsten tijd wei nig van hem hoorde, kwam, doordat de politie in Bloemendaal, Heemste de en Zandvoert bij zijn verschijning hem altijd per fiets vergezelde. Zaterdag j.l. was hij echter onge zien in de gemeente Bloemendaal gekomen en weldra vernam de poli tie weer van zijn optreden tegenover vrouwen. Een gehuwde dame uit Aardenhout kwam n. 1. aan den Bloe- mendaalschen politiedienaar Smits te Aerdenhout mededeelen, dat zij om streeks half drie dien middag op den Vogelenzangschen weg was aangere den door een wielrijder, een heer die zich terzelfder tijd met oneerbare bedoelingen op haar wierp. Krachtig verzette zij zich tegen den aanrander en begon om hulp te roe pen waarop een tuinknecht uit de buurt te voorschijn kwam en de man, wiens signalement door beiden was opgenomen, de vlucht nam. Daar dit signalement geheel over eenkwam met den bovengenoemden bij de politie Bekenden heer K. uit de Kenaustraat te Haarlem, werd Maan dagochtend een Bloemendaalsche po- litepost bij zijn woning gezet. De tuinknecht was daar ook bij.Om half eif ging het heerschap met zijn flets uit, doch nog was hij niet op het rijwiel en door den tuinknecht reeds her kend, of de politiemannen Smits en Stoffer hadden hem al te pakken. Gevankelijk werd hij naar het politie bureau te Overeen overgebracht, waar ook de bedoelde dame in den gear resteerde haar aanrander herkende. Vervolgens is hij ter beschikking van de justitie gesteld en naar het Huis van bewaring overgebracht. Door een persoon uit het Duitsche grensdorp Kessel werden per fiets eenige levensmiddelen waaronder circa 15 pond meel, in den omtrek van Hellen uitgevoerd. Toen hij meen de de grens over te zijn, had deze sinjeur nog de brutaliteit, zij het dan ook op aanzienlijken afstand, de grens wacht te bespotten. De man bevond zich evenwel nog op Nederlandsch gebied, weshalve, naar men ons me dedeelt, de grenswacht, toen hij aan de sommatie geen gevolg gaf, ciica 15 schoten op hem loste, waardoor de fiets werd getroffen en een kogel zelfs door zijn kleeding ging. De man wist nog ongedeerd de grens te be reiken, doch zal het bespotten onzer soldaten voor het gevolg wel verleerd hebben. Nabij de viaduct te Voorburg is een man aangereden door de IJsel- stoomtram. Vermoedelijk beeft hij door doofheid de tram niet gehoord. De verwondingen waren van dien aard, dat de dood onmiddellijk intrad. Uit de Egelantiersgracht te Amster dam is het lijk van een man opge haald. Het zesjarig dochtertje van een schipper is nabij de spoorbrug te Sliedrecht overboord gevallen en ver dronken. Te Aardscheveld bij As sen geraakte een 8jarig meisje onder den militairen trein waarin haar broe der was gezeten die met verlof thuis was geweest en dien ze nog even wilde toewuiven. Het kind werd naar het ziekenhuis vervoerd waar het gistermiddag is overleden. De heer S. de Boer te Taario (Dr.) vierde Donderdag zijn lOlsten verjaardag. De jubilaris geniet nog steeds een goede gezondheid en be zoekt nog geregeld de weekmarkt te Assen. Door een Engelschman is Woensdagnamiddag te Oosterhout met een scheermes een moordaanslag gepleegd op een Nederlandsche da me, met wie hij een paar jaren ge leden verloofd is geweest en die thans met een Nederlandschen officier is verloofd, waarna hij zichzelf ook van het leven wilde berooven. De toestand der dame, die gelukkig aan den hals niet ernstig verwond werd, is zeer goeddie van den dader zelf niet levensgevaarlijkdeze zal na een paar dagen het ziekenhuis, waarin hij is opgenomen, wel kunnen verlaten. De zakkenrollers zijn bij het Koninginnebezoek te Rotterdam we der druk aan den arbeid geweest. Door een 7 tal personen werd aan gifte gedaan, dat door hen horloges of portemonnaies met geld werden gemist. De ambtenaar A. Boermeste een horloge met ketting, de machi nist D. de B. uit Vlissingen een por- temonnaie met f 10, j W. een por- temonnaie met f 1 60, P. v. P. uit Dordrecht een portemonnaie met f5, juffrouw M. een portemonnaie met f 23, G. V. een portemonnaie met f 7. Voorts werd op den Coolsingel door een agent in burgerkleeding op heeterdaad betrapt de groentenkoop- raan P. J. v. D. uit Den Haag, toen hij trachtte juffrouw E. v. H. van een portemonnaie te berooven. Onweer. Tijdens een hevig on weder, dat zich Dondei dagmiddag boven Schiedam ontlaste en gepaard ging met zware stortregens, werd de toren van de R. K. kerk door den bliksem getroffen. Hier werd blijkbaar het uurwerk beschadigd, daar dit om 11 minuten vóór half 6 bleef stilstaan. De bliksem heeft vandaar geen uitweg gezocht en trof het laagste gedeelte van het dak van het kerkgebouw, waardoor het houtwerk vlam vatte. Dit begin van brand werd bijtijds ontdekt door de broeders van de nabij gelegen Willebrordusstichting, die ijlings het blusschingswerk aanvatten en daardoor erger konden voorkomen. De brandweer behoefde geen dienst te doen. Het geval bracht een groote menigte nieuwsgierigen op de been. De nieuwe kerktoren te Dellt is ook door den bliksem getroffen. Op den kabel voor het electrisch licht is de bliksem afgeleid. De afsluiters van dat iicht werden vernield. Te Leuzel (gemeente Bergh) zijn twee smokkelaars er leelijk inge vlogen. Zij kwamen des nachts met drie paarden bij een boer en vroegen de dieren daar te mogen stallen tot het operatie-terrein veilig zou zijn. Het verzoek werd toegestaan. De eige naar zou even zijn kieeren aantrekken en dan wel open doen. Maar vreemd keken onze beide mannetjes op toen even later de bewoner zich ontpopte ais een grenswachtssoldaat, die met hel geweer in de hand hen beval hem te volgen naar het bureau der grens wacht. Harry Thaw, de New Yorksche millionair, die negen jaar geleden den architect Stanford White doodschoot, omdat hij hem verdacht van ongeoor loofde betrekkingen tot zijn vrouw, is nu door het opperste gerechtshof in den staat New York door een jury voor geestelijk gezond verklaard. Men verwacht dat Thaw nu uit het krank zinnigengesticht, waarin hij na zijn ontoerekenbaarverklaring was opge nomen, zal worden ontslagen en op vrije voeten gesteld. Zijn proces heeft in de negen jaar na zijn misdaad tienmaal gediend. Eenmaal wist Thaw uit het gesticht te ontsnappen en naar New Hampshire te vluchten, doch hij werd vandaar weer uitgeleverd. Door de politie is aangehouden een milicien-soldaat, die in den nacht van Donderdag op Vrijdag met behulp van een meid, in een. der plantsoenen alhier zich heeft schuldig gemaakt aan berooving van een Belg, die in beschonken toestand verkeerde. De militair, die Vrijdagmorgen met de eerste boot naar Terneuzen wilde gaan, daar hij in Zeeuwsch-Vlaande ren gekantonneerd is, werd op de ponton alhier even voor het vertrek der boot door de poliitie gearresteerd. Even voor zijn aanhouding, toen hij de politie zag aankomen, ver scheurde hij het nog in zijn bezit zijnde bankpapier en wierp de stuk ken weg, welke evenwel door de po litie zijn opgezocht en in beslag ge nomen. Kort daarop is de meid, als ver dacht van medeplichtigheid, gear resteerd geworden. Door de politie is aangehouden een Belgische vluchtelinge, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van lijfgoederen, ten nadeele van de men- schen, waar zij op kamers was. Maandag a. s. hoopt de heer L. Mommaas, donckeyman aan boord van de mailboot „Oranje Nassau," den dag te herdenken, waarop hij vóór 40 - jaar bij de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" in dienst trad. Naar ons wordt medegedeeld is hij de eenige van het varende perso neel die vanaf de oprichting der maatschappij „Zeeland" bij haar in dienst trad. Een Koninklijke gift. 'sGRAVENHAGE. H.M. deKoningin heeft een bedrag beschikbaar gesteld van f 100, voor de nagelaten betrek kingen der garnalen visschers die bij de scheepsramp te Breskens zijn om gekomen. Een ernstig ongeluk. NljMEGEN. Hedenmiddag 1 uur onderzocht een soldaat in het gebouw van de koloniale reserve dat tijdelijk voor inkwartiering dienst doet een patroon, welke geweigerd had. Plotseling ging het schot af en werden de korperaal Hofner en de soldaat Mets doodelijk getroffen. De soldaat van Es werd gewond. Het torpedeeren van de „Eusitonia". LONDEN. Thans is het resultaat van het onderzoek aangaande het tor pedeeren der „Lusitania" bekend ge worden. Daarin wordt gezegd dat het schip geen wapenen of troepen aan boord had, ofschoon de kapitein eenige or ders die hij ontvangen had niet heeft opgevolgd. De ondergang van het schip is dus gehee! te wijten aan het torpedeeren door een Duitschen onderzeeër. De kapitein en de eigenaars van de „Lusitania" treft geen blaam. Alle noodige maatregelen om de opvarenden te beveiligen waren ge nomen, zoodat geen enkel voorschrift van de Amerikaansche regeering is overtreden. Botha naar Engeland De „Manch.Guardian'meldt, dat ge neraal Botha met de Zuid-Afrikaansche troepen, waarover reeds vroeger spra ke is geweest, zou overkomen naar Engeland, wellicht om practisch een bevel aan het front op zich te nemen. MARKTBERICHTEN. Vlissingen, [17 Juli 1915. Bij de gisteren gehouden groente en fruitveiling werden de volgende prijzen besteed Postelein 13 a 29 ct., zuring 6 a 15 ct., tuinboonen 25 ct., andijvie 42 ct., kropsla 17 a 51 ct., sluitsla 15 ct., late blauwe f 1.16, alles per mand. Kervel 27 a 36 ct., pieterselie 27 a 30 ct., selderie 14 a 15 ct., vroege blauwe 23 a 24 ct., doperwten 25 a 35 ct., suikerboonen 26 a 37 ct., snij- boonen 21 a 30 ct., princesseboonen 41 a 68 ct,, kruisbessen 28 a 41 ct., aalbessen 39 a 64 ct., aardbeien 60 a 66 ct., zilveruien 35 a 42 ct. alles per vijfkop. Peen 7 a 9 ct., selderie 9 ct., pieterselie 14 a 15 ct., rapen 1 a 4 ct., ramenas 2 a 3 ct., kroten 4 a 51/» ct., rhabarber 1 a lVsCt., uien 57» a 7 ct. alles per bos. Meloenen 28 a 40 ets., bloemkool 3 a 97» ct., roode kool 10 ct., komkommers 2V, a 9 ct., alles per stuk. Roode prui men 56 ct., frambozen 11 a 32 ct. beiden per klein rond mandje. Eieren 69 a 72 ct. per 13 stuks. Schoolmees ters 5 a 57» ct-, poters 3 ct., muizen 6 a 6l/s CL, poters 27» a 3 ct., blauwe poters 21/, ct., madaleine 17V„ ct., tomaten 28 a 34 ct., morellen 32 ct., zwarte bessen 17 ct., blauwe druiven 86 a 92 ct. alles per K.G. Middelburg, 15 Juli. Veilingsvereeniging „Walcheren" Aardbeien 18 a 23 ct., roodeaal- bessen 12 a 16 ct., wittebessen 12 a 16 ct., kruisbessen 8 a 13 ct„ fratn- boozen 27 a 39 ct., morellen 20 a 28 ct., thomaten 27 a 30 ct., aardappelen (muizen) 67a ct. aardappelen (blauwe) 6 ct., aardappelen (poters) 3 a 37a ct., aardappelen (schoolmeesters) 6 ct., snijboonen 14 4 30 ct., suiker boonen 10 a 27 ct., doperwten 15 a 18 ct., peulen 20 ct., tuinboonen 3 4 4 ct. alles per K G. Augurken 24 a 30 ct. per 100 stuks. Perziken 9 ct., komkommers 4 a 7 ct., bloemkool 4 4 17 ct, roodekool 7 a 11 ct., sa- voijekool 47a a 7 ct., sla 1 a 3 ct., andijvie 1 a 3 ct. alles per stuk. West Friesch 41 a 44 ct., Madaleine 36 a 43 ct., zilveruien 42 ct. per 5 liter. Spinazie 37 ct., zuring 6 a 12 ct., moskrul 6 a 15 ct. per ben. Postelein 19 4 33 ct. per mandje. Peen 5 4 87a ct., karoten 47» 4 5 ct., radijs 17a ct., rammenas 1 ct,, rhabarber 1 4 47», ct., selderie 27a 6 ct., pieterselie 2 a 4 ct., kunne 1 ct., uien 2 a 6 ct. alles per bos. Afdeeling Vlissingen. Oefeningen voor de a.s. week Voor het voetvolk: Maandagavond 7.30 u. Midd. Reduit Donderdagavond 7.30 u. Zaterdagmiddag 3.45 u. Voor de wielrijders Maandagavond 7.15 u. „Willem Hf" Woensdagavond 7.15 u. Zaterdagmiddag 3.30 u. De Commandant der afdeeling, De Tweede Luitenant, W. VAN WIJK.

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 3