CERT. 2000 750 150 25 ■ANT STOKKEN 17 JULI No. 166 1915 RIESSEN, RIESSEN, 1NA". SRAM fltliaïB: Firma F. Ril DE VELDE if. Kleine Markt 58, VlissinflBn. Telefoon Iniers. 10 Verschijnt dagelijks, uitcezonderd ep Zondeg en algemeen erkende Christelijke feestdagen 100 lezer GEMEENTEBESTUUR t. LE" X kmmmOKMÏS s. lREN. AZE. De Itonwen en Je lotton. FEUILLETON BINNENLAND raat 34. ngelsche en andere 0 p-Stokken. Derby haken. raat 34. VUSS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.3# per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.28 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ0.40voor Iedere regel meer if cenj Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. BQ abonnement speciale prjji Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: »1 gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij dood i door een ongeluk gulden bQ verlies van een hand, voet of oog gulden by verlies van een duim gulden by verlies van een wysvlnger gulden by verlier van eiken anderen vinger. Ban oltkeerlngen worden VERDUBBELD Indien Je verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boto ol tram. De nitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzak. Bank" te Sckleda» d. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Vlissingen, Gelet op een schrijven van den Territorialen Bevelhebber in Zeeland, gelast bij dezen alle wapenen en munitie, afkomstig van de geïnter neerde troepen, ten spoedigste in te leveren op het garnizoensbureau (Oranjestraat) des morgens van 10-12 uur en des middags van 2 4 uur; maakt de bevolking opmerkzaam dat zij zich aan ernstige gevaren bloot stelt, zoo zq aan genoemd bevel geen gehoor geeft. Vlissingen, 17 Juli 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Vlissingen, brengt ter algemeene kennis, dat de vaart in het niet lot Nederland behoorende gedeelte der Wielingen ernstig gevaar oplevert wegens aldaar aanwezige mynen. Vlissingen, .17 juli 1915. De Burgemeester voor-oemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. J u 1 X X ie Humoristen prijzen. Welk een groot aantal nieuwe ga ff zichtspunten in het maatschappelijk leven der volkeren heeft deze groote I wereldoorlog geopend Welk een rijke 5- bron aan nieuw wetenschappelijk inzicht, aan ongedachte ervaringen en proefondervindelijke bewijzen op het v gebied der volkseconomie verschafte -de nieuwe staat van zaken aan hen die hun studie maken van de onder linge verhouding van staat en maat- schappijMaar ook en vooral, aan hoevele illusies omtrent het geloof in y de kracht en de macht van het vol kenrecht, het vertrouwen in plechtig gesloten tractaten, de hoop op een boven geweld zegevierende beschaving der menschheid, is thans voor langen tijd, zoo niet voorgoed, de bodem ingeslagenDeze oorlog, deze Ont ketening der volkeren .hartstochten, hoe heeft hij den grond waarop het statenrecht en de wetten der gemeen schap gebouwd waren tot in de diepste Jagen omgewoeld en de grondslagen - van geheel het maatschappelijk bestel laan het wankelen gebracht, f Onder de vele maatschappelijke vraagstukken die in deze tijden van onrust en verbijstering in een gewij zigd licht komen te staan, behoort ongetwijfeld ook het vraagstuk van de taak der vrouw in het maatschap pelijk leven, in het algemeen, en van haar invloed op den oorlog in het bijzonder. Dit vraagstuk is inzonder- 14) (Nadruk verboden.) —O— a zullen vanaf ingen en voor tsingsche Gas- ;t zijn arverbruik. eer ii ii ieer clie van M» oi meer. :n dus de gas- nen. Ltaslabriek". Dat had ik jewel dadelijk kun nen zeggen, de verpersoonlijking van de meest opofferende vrouwenliefde is niets voor iemand met je tempera ment. Je kunt je natuur niet zoozeer verloochenen, dat je eerst zou smee- ken den man tot echtgenoot te krijgen, zyn ontrouw stilzwijgend dragen om dan na een vijftienjarige scheiding, hem je liefde en je vergiffenis om zoo te zeggen op een presenteerblaadje aan te bieden. Neen, dat is nieis voor mij Maar I Maar je gunde je rol niet aan je mededingster. Je wilde ook eens op •een ander gebied roem behalen. Ben je gekomen om mij te er geren Zeg me liever, wat ik moet doen. I Ik kan je niets anders aanraden heid in de oorlogvoerende landen een gansch ander geworden sedert het uitbreken van het wereld-conflict. De vrouwen- toch zijn niet minder dan de mannen, al is het ook op andere wijze bij de groote gebeurtenissen, welke elkander schier onafgebroken opvolgen, betrokken geweest. Al aan stonds heeft het vrouwelijk deel der bevolkingen zijn deel aan de rampen van den krijg te torschen gekregen maar aanstonds ook heeft de vrouw het hare er toe bijgedragen om de mannen moed en veerkacht te geven, om haar iand sterk en strijdvaardig te doen zijn. Er zijn tal van voorbeel den aan te halen, zoowel bij het begin van den krijg, als later, hoe krachtig de vrouw, met woord en daad, is voorgegaan om te toonen, dat zij niet minder dan vader, echtgenoot of zoon, bereid was het vaderland, elk op haar wijze, in den nood te dienen. Met daadwerkelijke hulp bij het Roode Kruis-werk, met kloekheid en beleid bij het regelen van zaken en bedrijf, met haar gaven van hoofd en harte, met haar geldelijken steun, kortom met alles waartoe zij in staat was en waartoe zij geroepen werd, heeft ook de vrouw haar schouders onder het oorlogsjuk, haar energie onder den last en het wee van den krijg gezet. Eerst later, wanneer de groote oorlog tot h'et verleden zal behooren, kan pas naar waarde de omvangrijke taak door de vrouwen, meest in stilte, in de oorlogvoerende landen volbracht, worden overzien. Doch voorzoover reeds nu kan worden vastgesteld, be hoeft geen Duitsche zich voor een Fransche, geen Oostenrijksche voor een Engelsche, in het algemeen ge sproken, te schamen zij allen deden met woord en daad, met hart en hand, wat zij meenden voor haar in den krijg verwikkeld vaderland te moeten doen, elk naar de wijze van haren aard en apnleg. Doch ook in de neutraal gebleven landen lieten de vrouwen zich niet onbetuigd nochtans gold haar arbeid hier minder den staat bij te staan in de werken des krijgs, dan wel bij die van de instandhouding des vredes. Velen harer maakten zich gereed om, zoo noodig, de helpende hand te kunnen reiken, waar die gevraagd werd te onzent hebben de vrouwen zich bovendien van hare beste zijde willen en kunnen toonen, toen het gold haren bijstand te bieden aan de duizenden van huis en hof verdreven Belgen. Te onzent ook wordt in tal van gezinnen van de vrouw een groote energie gevergd om het gezin zooveel mogelijk te vrijwaren van den druk eener mobilisatie, die immers op het gezinsleven in menige woning een moeilijken, ja soms ondragelijken last gelegd heeft. Ook hierbij mag in hel algemeen gesproken, getuigd worden, dan je goed te houden en al je kunst aan te wenden van deze rol iets goeds te maken, hoewel ze niet voor je past. Het groote publiek zal in elk geval er over verrukt zijn, zijn aangebeden Wolski in een nieuwe hoofdrol te kunnen bewonderen. Korasirekte afwerend haarband uit. Ach, docter, je complimentjes helpen me vandaag niet. Ik ben den geheelen dag al zoo pessimistisch. Mij sehqnt de wereld en alles, wat er op leeft, zoo vervelend, zoo treurig en mijzelf kom ik zoo oud voor, zoo genee! en ai ongeschikt, iets goeds tot stand te brengen Je bent toch niet werkeiyk ziek, mevrouwtje Kora? Hg boog zich over haar heen en zag haar in de groote wydgeopende oogen, die naar de zoldering staarden. Mooie, sprekende oogen waren het, zoo don ker als de nacht. Haar gezicht was niet regelmatig mooi, maar levendig en pikant en de volle lippen, de fijne neus met de beweeglijke neusvleugels, de zachte, donkere huid en haar volle, maar toch slanke gestalte, dat alles maakte de kunstenares tot een heel aantrekkelqke verschijning. dat de vrouwen ten volle beseffen wat de nood der tijden, ook van haar eischt. En dat is waarlijk niet weinig. Datzelfde zien wij ook de Nootsche, de Deensche, de Zweedsche vrouwen volbrengen kortom overal waar daartoe aanleiding bestond en bestaat. Een nieuw verschijnsel brak zich reeds baan voor de, door den oorlog opengevallen plaatsen, zien wij thans in tal van buitenlandsche steden de vrouw den arbeid opnemen, die, zon der haar, onverricht zou moeten blij ven. in de groote Duitsche steden doen reeds vrouwen als tram-conduc teurs dienst, desgelijks bij het trein verkeer in Engeland neemt het aantal vrouwelijke geëmployeerden op de handelskantoren dagelijks toe, waar door dus het economisch leven zoo min mogelijk wordt geschaad, bij ontstentenis der manlijke krachten. In verschillende bedrijven reeds vervangt de vrouw het hoofd der zaak, die ten oorlog toogen ook op het iand, vooral in Duitschland, doen vrouwen en meisjes, zelfs vanuit de steden komend, het werk, dat om handen vraagt,terwijl ook vrouwelijke krachten worden aangewend bij het aanmaken van munitie, in Frankrijk, Engeland en Duitschland. Zoo heeft de oorlog, als met éénen slag, het arbeidsveld der vrouwen niet alleen uitgebreid, doch zelfs ge heel nieuwe terreinen aangewezen, waar zij, nog kort geleden, niet aan gedacht hebben. Nochtans, dat alles heeft een uitermate tijdelijk karakter van een „binnendringen" voorgoed van vrouwelijke arbèmskrachten in de bedrijven, die gemeenlijk slechts manlijke krachten vereischen, kan natuurlijk weinig sprake zijn. Als de oorlogsrazernij eenmaal zal hebben uitgewoed, dan kan het niet anders of het tewerkstellen van vrouwen bij „manlijke" bedrijven, zal spoedig en geleidelijk moeten ophouden. Immers, na den oorlog wacht der vrouw de andere, maar waarlijk niet minder moeilijke taak, als haar in deze tijden op de schouders werd gelegd. Dan komt de tijd van het weder-optrekken der ineengestorte samenleving, van het heelen der geslagen maatschap pelijke wonden, van het herstellen van het zieke lichaam eener gansche menschheid. Als dan de millioenen krijgers, die thans nog te velde staan, het zwaard in de scheede zullen ge stoken en huis en haard zullen terug gevonden hebben, dan zal al hun kracht worden gevraagd voor den wederopbouw van het economisch leven van hun vaderland, zoowel als voor het doen herleven van het eigen gezin. Dan ook zullen de vrouwen, zich haar ware roeping gedachtig, daaraan medewerken maar dan niet door het maken van munitie of het dienstdoen als conducteur of het leiden Spot maar, ieder mensch ver keert wel eens in zulk een stemming en ik steeds, ais ik voor een taak sta, die me niet bevalt of waartegen ik niet ben opgewassen. Zelfoverschat ting is niet mijn grootste fout. Gelukkig, dat die stemmingen gewoonlijk even gauw overdrijven, als zy komen, ze lijken op 't weer in April. Ik wii me trouwens sterk ma ken, je binnen een uur in een goede luim te brengen. Niet zooveel verbeelding, viel zy hem in de rede en gaf hem een vriendschappelijk likje op den arm. Dat ik niet zóóveel om je geef, zij knipte met de vingers, weet je best, 'k wou alleen even je raad hooren, aangaande mijn rol. Tusschen twee haakjes, 'tis niet netjes dat je zoo lang en zoo maar, zonder reden weg bleef Ja, 't is eigeniyk onbeschoft van me, je drie dagen zonder mijn aange naam gezelschap te laten. Maar zet nu eens vlug 'n vriendeiyker gezicht, anders durf ik je niet vertellen, wat ik van plan was, je mee te deelen. Myn zuster schreef me heden, dat de heer Röderer is overleden. van grootere of kleinere bedrijven, maar door met zachte hand en een liefhebbend hart, waaraan de geslagen samenleving vóór alles be hoefte heeft, opnieuw haar krachten te wijden, daar waar deze worden gevraagd, ten einde de rampzalige gevolgen van dezen oorlog te boven te komenhet teruggeven aan de menschheid van het geloof in zich- zelve. Tweede Kamer. Aangezien te 11.20 uur gisteren het vereischte aantal leden niet aanwezig bleek, verdaagde de voorzitter de vergadering tot aanstaanden Dinsdag halftwaalf, in verband met de om standigheid dat er des middags ver gadering der afdeeling was. Keuring landstormplichtigen. Naar aanleiding van de gepubli ceerde maatregelen, die in voorberei ding zijn voor een algemeene keuring van landstormplichtigen, vernemen wq nader, dat de maatregelen uiteraard voorshands alleen betrekking hebben, op de jaarklas 1915, waartoe behoo ren de personen, geboren in 1895 die als ingeschreven voor de militie, lichting 1915, zijn vrqgesteld wegens broederdier.st, kostwinnerschap enz. Deze personen maken reeds deel uit van den landstorm krachtens de bepalingen van de in 1913 ingevoer de Landstormwet en zijn dus niet be grepen onder degenen, die ingevolge het thans aanhangige wetsvoorstel tot nadere uitbreiding van den landstorm daartoe eventueel zullen komen te behooren. De keuring houdt verband met art. 16 van de Landstormwet, waarin o.a. is bepaald, dat van den dienst bij den landstorm terstond wordt ontslagen hq, d'e blijkt ongeschikt te zijn voor den dienst wegens ziekten ol gebreken, vermeld in een bq Koninklijk besluit vastgestelde lijst. De landstormplichtigen, die niet in militairen dienst zyn geweest kunnen volgens de thans geldende bepalingen niet voor gewapenden dient worden gebezigd. Om dit te kunnen doen zal eerst het aanhangige wetsvoorstel tot wet moeten zijn vei heven. Het gemiddeld vermogen. Uit de statistiek der Rijksinkomsten over 1913 blijkt, dat het >.otale be drag der vermogens van alle aange- slagenen tezamen over 1894/1895 per hoofd der bevolking f1134 bedroeg, over 1898/1899 f 1106, over 1904/1905 f 1135, en over 1906/1907 f1154. Onder den invloed van de economi sche crisis van 1904 en 1908 en de daarmede samenhangende koersdaling Kora stiet een kreet van schrik uit en ging haastig zitten. Gestorven, die arme, lieve papa En is Helmi nu geheel alleen Mijn zuster voegt er bq, dat 't wel mogelijk is, dat juffrouw Röderer voor een tijdje hier komt. Hier, riep Kora verwonderd. Bij wien By de ouders van haar neef en verloofde, dr. Fritz Lenz. Lieve hemel, Fritz Lenz, dien kende ik al toen hq nog in een kiel- jurk liep. Ik was zoo'n ding van een jaar of zes, zeven, toen oom Lenz na den dood zijner vrouw ons in Gr. met haar ventje bezocht. Helmi was toen nog niet eens geboren. Mama wou het kereltje graag bij zich houden, maar oom wou niet van hem scheiden. Toen oom Lenz na eenige jaren zijn huishoudster trouwde, was 't natuur lijk uit met de vriendschap, ja, bij de Röderer's moest alles correct zijn, voegde Kora er, wat biiter, aan toe. De goede verstandhouding werd later weer hersteld door den zoon. Mijnheer Röderer hield bepaald veel van den jongen man. Is er overigens nog iets meer bekend van de familie van effecten daalde het vervolgens tot f 1145 over 1907/1908 en 11144 over 1908/1909. Daarna nam het, als gevolg van het intreden van gunstige economische omstandigheden, weer toe tot tl 181 over 1909/1910 en f 1229 over 1912/1913, waarna over 1913/1914 slechts een toeneming tot 1 1230 is gevolgd, in verband met de koersdaling van effecten. Raadsverkiezingen. In Amsterdam hebben de ch'steiyk- historischen en de sociaal-democraten ieder een zetel verloren, nl. in II de heer Ter Haar en in IX de heer Van Kuijkhof. In. li wonnen daarentegen de sociaal-democraten een zetel. In district IX werd het oud Kamerlid de Vlugt gekozen met 7654 stemmen tegen 7584 op den heerjVan Kuijkhof. De politieke samenstelling van den raad is echter onveranderd gebleven. Voor de Belgische invaliden. Het te Rotterdam gevestigde Neder- landsche comité tot steun aan invali de Belgische miliiairen houdt, met goedkeuring van de overheid, ook hier ter stede een inzameling, door den verkoop van kaarten en vloei- bladen, welke ten behoeve van het goede doel aan den man worden gebracht. Die kaarten, in de Belgische kleuren gedrukt, bevatten, behalve de portretten van den Koning en de Ko ningin der Belgen, afbeeldingen die betrekking hebben op de verschrik kingen van den oorlog. Iedere ver- kooper van de kaarten is voorzien van een machtiging van het Belgische consulaat. In de eerste maand van deze inza meling is al voor een bedrag van f275 opgehaald, dat aan de Belgische in validen ten goede komt. Een goed begin. Vrijstelling van port voor broodkaarten. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat by Kon. besluit van 12 Juli 1915 tot na dere beschikking vrqsteiling van port is verleend voor de verzending van broodkaarten door de houders daarvan, aan de gemeentebesturen, door welke die kaarten zijn verstrekt. Op vrijstelling zullen van toepassing zqn de bepalingen van het Kon. be sluit van 19 December 1892 ge wqzigd bq dat van 2 Januari 1914 met dien verstande dat, wat belreit art. 3 de waarmerking en de vermelding „dienst" op de stukken achterwege kan blijven. Zondagsrust. In de te Utrecht gehouden verga dering van de vereeniging tot bevor dering van Zondagrust, is aangenomen een voorstel 's Gravenhage om zich te wenden tot de directies der be trokken dagbladen of tot het bestuur Lenz Wacht eens, wat was hy ook weer. Een of ander beambte, maar wat, dat ben ik vergeten. Heeft Annie ook geschreven, waar hij woont In Oud-Moabit. En ik herinner me, dat hij Ro bert Lenz heette. Nu zullen we gauw meer weten. Franzi breng mij eens het adresboek. Zy zochten een poosje en von den toen: „Robert Lenz, gepensionneerd slot bewaarder, Oud-Moabit No. 100". Och, lieve hemel, dat is ook niet veel bijzonders, die zullen 't wel zuinig hebben, merkte Kora op. Veel zal hy kis slotbewaarder niet verdiend hebben en nu nog gepensionneerd ook. Maat kyk eens, daar vlak onder staatjuffrouw Lenz, kamerverhuur ster, Oud-Moabit, No. 100, dat is be paald zijne vrouw en haar arbeid zal wel meer geld in huis brengen dan het karige pensioen. Herbert sloeg boos het boek dicht. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1