ERK MERMAN. IER STAAL. ilEDINGEN DONDERDAG IS JUU -= No. 164 53e Jaargang 1915 30T's COLOGNE 10ND TIER d adres lANVBAGFN JONGEN iOPJQNGEN LESSEN ilSJE E I D jAAISTER fitgavefirma F. ¥AM Of ÏELDE Ir., Kleine Harkt 58, Vlissingen. Teleloor Inlerc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke leestdagei 150 KAMEROVERZICHT. FEUILLETON Nederland en da Oorlog. Lotisico". len deel te nemen conversie, kunnen inleveren uiterlijk a.s. bij den onder- ich verder zal be- aieding tegen ont- r polissen aan de en voor eiken Polis Mij. „Lotisico" indien in hoogste orden uitgemaakt convers'e onwettig tllen worden terug- zeer op den ouden ruggebracht." lend, H. DE LEEF, Vlissingen. eksprijzen EPINGSHUIS fr. lelt. H. R. W. ie Courant." W. RISSEEUW, levard of dicht bij etkamer en keuken O. Bur. „Vi. Crt." Binnen- sverh.00- errtchten loffelijke len aan hui- |sn anderszins is bij '9. Timmerman. ongeveer 18 jaar hiaris, in een Hotel j enz. Brieven no. p. Courant." reet, boven de 13 IS TIMMERMAN. eginneiingen. Drie ).50 Br. L.E.M.S. Ie Courant." agd een flink ijk 8. midden Augustus Ar. Koudekerksche Pg 6—8. letter D. bureau nt." VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.3® per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.26 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels 0.40voor iedere regel meer 1# cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale pr|s Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel I gulden bij levens- n Cfl gulden bij dood A ft gulden bij verlies A ft gulden bij verlies .J |"b O gulden bij verlies ft ^gulden bij verliet 1 lange ongeschikt- 1 door <1111 van een hand, 1*1 II van II III vaneen van eiken ierd tegen ongelukken voor: £4 UUU heid tot werken f (JU een ongeluk UUU voet of oog IVU een duim 1UU wijsvinger anderen vingei. 9eie ultkeerlngen warden VERDUBBELD Indien da verzekerden, voorzien vin geldig plntsbewj», «en ongeluk bekomen op trein, beet el tram. De ultkeerlng werdt gewnnrborgd deor de „Helt. Alg. Verlek. Bank" te Schledua De abonnés, in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze- IIIIII Vergadering van Woensdag. Het wetsontwerp tot versterking van onze vloot vindt geen onverdeelde instemming. Men zal zich herinneren dat het de bedoeling is twee kruisers, vier on derzeebooten en zes watervliegtuigen aan te schaffen. Wat de kruisers en onderzeeërs betreft, zal Indië de helft der kosten in totaal 28 millioen gulden dragen. Het verzet tegen deze aanvragen knoopt zich vast aan beschouwingen van den minister zelf. Bij de behan deling van de marinebegrooting in December 1914, heeft de minister den aanbouw van klein materieel niet gewenscht geacht. En geen twee maanden later acht hij de aanschaffing urgent. Deze verandering van inzicht noemde d<: heer v. d. Voort v. Zijp verbluffend. Even verbluffend achtte deze afgevaardigde het dat deze aan vrage in den huidigen tijd komt. Twee zoo niet drie jaar zullen verloopen eer de aangevraagde schepen in de vaart komen, zoodat het niet denkbaar is dat zij nog aan den huldigen mo bilisatie toestand zullen deelnemen. Deze aanvrage staat dus geheel los van den huldigen toestand. En als zoodanig wilde de heer v.d. Voort v. Zijp, gelijk ook de heer Hugenholtz, het ontwerp beschouwen. Daarmede verschijnt het ontwerp in een geheel ander licht, omdat ze hei begin wordt van de algemeene vloot-hervorming. Uit marinekringen is geen juichtoon opgegaan over deze aanvrage. Hield die aanvrage verband met de perso- neele kwestie Inderdaad is deze kwestie urgenthet gerucht gaat, dat het aantal ontslagaanvragen met het einde van den oorlog zeer groot is. De heer v. d. Voort v. Z^p vroeg daarover inlichtingen. Ten aanzien van de onderzeeërs wil de heer v. d. Voort nog wel met den minister meegaan, maar ten aan zien van de kruisers behoudt hij zich zijn stem vooralsnog voor. De les sen uit den ootlog trekkend, meent hij dat de aanbouw niet gewenscht is. Men staart zich blind op schepen als de „Embden" en dergelijke hel denschepen, die dit veigeet men ten slotte toch het onderspit moesten delven. Een kruiser van 7000 ton is min of meer een weelde voor ons kleine landje, die het zich niet kan permitteeren. In ongeveer gelijken geest sprak de heer Hugenholtz wat de tech nische kwestie betrof. Wat het poli tieke gedeelte betrof, zeide hij dat zijn fractie niet wenscht mee te doen aan het krankzinnig opdrijven der oorlogsuitgaven. Wij moeten, aldus zeide hij, het einde van dezen oorlog afwachten en hopen dat dan 13) (Nadruk Y#rbo<Un.) —O— Maar och neen, verliefd was hij toch niet geweest, want dan zou dat gevoel niet zoo gauw verdwenen zijn. Hij had zich alleen maar graag met haar onderhouden, omdat zij zoo geestig kon babbelen en ook, omdat zij wezenlijk mooi was als zij glim lachte. De daarop volgende tijd in Berlijn, met al zijn atbeld, die vroolijke avon den in de kunstenaars-en schrijvers- clubs en niet te vergeten in Kora's eleganten steeds met gasten gevulden salon, had de herinnering aan die korte zomerepisode al gauw uitgewischt, en hij had ternauwernood meer aan het meisje gedacht, dat een paar weker, lang zijn belangstelling had opgewekt. Door zijn zusterbrief herleefde de herinnering echter weer en met een zekere voldoening zei hij de baan geëffend zal worden voor internationale ontwapening. Hij be greep dat zoo iets niet nationaal kan geschieden, maar onder de huidige omstandigheden wilde hij afwachten. De discussie splitst zich in tweeën ten aanzien van de kruisers en ten aanzien van de onderzeëers. Door sommige leden wordt ontkend dat deze beide éen geheel moeten vor men, door andere wordt betoogd dat de actie der onderzeëers niets be teekent als ze niet gesteund wordt door kruisers. Men wijst daarbij op de actie der Embden. De heer Nier- strasz schetste de beteekenis van de samenwerking der kruisers en onder zeëers, als een onmisbaar element. Een scherp requisitoir hield de heer Bichon van Yselmonde tegen het ontwerp. Hij laakte het dat de re geering de Kamer de noodige in lichtingen onthoudt en haar wat wijs maakt, een uitdrukking die hem een reprimande van den voorzitter be zorgde. De voorgestelde onderzeëers acht hij te klein, er bestaan reeds veel grootere, welker succes in den oorlog is gebleken. Ook deed deze afgevaardigde merkwaardige mede- deelingen over de snelheid waarmede onderzeëers worden afgeleverd. De beide door minister Colijn aange vraagde zijn nog niet gereed en de K. I. kwam twee jaar te laat klaar. Dat belooft niet veel goeds voor deze nieuwe. Deze afgevaardigde kon geen vrijmoedigheid vinden om zijn stem aan het ontwerp te*geven. De Minister krijgt weinig, heel weinig steunnoch in eigen kring noch aan de overzijde wordt het voorstel voorzoover het de kruisers betreft, gesteund, zelfs de heer Jan sen uit den Haag wil eerst nog eens een krachtige verdediging hooren éer hij zijn stem geeft. Zoo gaat het ook met den heer van Deventer. Alleen de heer Boogaardt aan vaardt het voorstel onvoorwaardelijk, omdat hij de defensie van Indië dringend noodzakelijk acht. Met hem de heer Scheurer, die eveneens niets wil nalaten om onze koloniën te be schermen. Alleen betreurt deze afge vaardigde het dat geen volledig plan is overgelegd. Ten slotte kondigde de heer de Meester een motie aan om de krui sers te schrappen. Hij diende ze nog niet in. Militie en landweer. Eindverslag is uitgebracht door de commissie van rapporteurs over het wetsontwerp tot het langer in dienst houden van ingelijfden bij de Militie en over het wetsontwerp tot het lan ger in dienst houden van dienstplich tigen bij de landweer; de commis- tot zichzelf, dat Helmi's zielestrtjd, dien Annie zich maar niet kon ver klaren, het gevolg was van zijn in vloed op haar, omdat hij bij haar 't verlangen naar 't vrije leven in de groote stad had opgewekt. Daarbij kwam ook nog een persoonlijke be langstelling van Helmi in hemdit meende hij tusschen de regels te lezen en dat vond hij ook heel natuurljjk, want overal, waar hij kwam, maakte hij veel indruk, als hij wilde. Zij had nooit gehouden van dien schijnverloofde dat was duide lijk genoeg en de band tusschen hen was haar hoe langer hoe meer gaan knellen. Alleen om haar vader had zij die keten gedragen en was deze niet gestorven, dan zou zij ook nooit er aan gedacht hebben, hare verlo ving te verbreken. Maar nu was het iets andets. Door den dood van haar geliefden vader was zij vrij geworden maar door haar groot verdriet voelde zij nog niet het heerlijke van die vrijheid. Zij had nu alleen maar een voorgevoel, dat zij niet langer zou kunnen voortleven in deze bekrom pen omgeving. Zij zag haar toekomst anders dan haar vader die voor haar sies zijn van oordeel, dat de open bare beraadslaging over deze voor stellen genoegzaam is vootbereid. Ook over het voorstel van wet van den heer Eland tot aanvulling var, art. 12 der wet van den 9den Juni 1902 (Staatsblad no. 89) tot regeling van de bevordering, het ontslag, het op non activiteit en op hel pensioen stellen der militaire officieren bij de Landmacht is door de Commissie van rapporteurs eindverslag uitge bracht. De commissie acht de mon delinge behandeling voldoende voor bereid, doch meent daarbij er de aan dacht op te moeten vestigen, dat de voorsteller het niet noodlg heeft ge acht door nadere feitelijke gegevens in het licht te stellen, dat inderdaad een niet onbelangrijk aantal officie ren het slachtoffer dreigt te worden van de geldende bepalingen. Zij is van oordeel, dat zoodanige bewijzen voor de noodzakelpheid van het wetsontwerp voor de beoordeeling daarvan van groot belang zfln, en dat, mochten deze bevt ijzen niet te leveren zijn, het in het Voorloopig Verslag geopperde bezwaar, dat de voorgestelde bepaling veronderstelde nadeelige gevolgen der mobilisatie willekeurig van de schouders van den een op die van den ander zou af wentelen, nog te meer zou klemmen. Voorts spreekt de commissie als haar meening uit, dat het, voor de beoordeeling van de wenschelijkheid van aanneming van het wetsontwerp van groot belang is het oordeel der regeering daarover te leeren kennen. Zij spreekt de verwachting uit, dat de regeertng bij de Mondelinge be handeling niet zal nalaten dat oordeel aan de Kamer mede te deelen. Het Landstormontwerp. Het Volk (S.D.A.P.), dat eerst wei felde, kiest thans tegen het gewijzigd ontwerp partij „Het valt niet te ontkennen, dat de nadere toelichting, die de memorie van antwoord geeft, zekere gerustheid wekt aangaande de bedoeling der regeering. Daarentegen heeft het wets ontwerp zelf, in opzet en uitwerking, zijn tweeslachtig karakter behouden, en ook van deze dubbelzinnigheid vindt men in de nadere toelichting maar al te veel de sporen terug. De hoofdbezwaren die wij hadden tegen het ontwerp, zijn niet weggenomen wij vreezen, tot hei einde toe onze oppositie te zullen moeten volhouden. En verder: De Regeering hinkt op twee ge dachten. Ztj gebruikt dezelfde fanfa- rornades als de journalisten en publi cisten die het land voorwaardelijk of onvoorwaardelijk in den oorlog willen sleepenen dat ter verdediging van een plan, om geleidelik, gematigd, bedachtzaam, eenige tienduizenden landstormmannen te oefenen, in af had gewild, maar een blik in die toekomst maakte haar nog angstig. Herbert had Helmi van 't eerste oo- genblik hunner kennismaking af, be grepen hij wist, dat zij na haar va ders dood die dezen zomer reeds niet meer veraf kon zijn, dat zag men duidelijk naar Berlijn zou gaan misschien niet onmiddellijk, maar toch als de tranen niet meer zoo overvloedig stroomden, de eerste smart bedaard was en de onderdruk te levens- en arbeidslust weer zou den opleven. Hij ging voor zijn schrijftafel zit ten en vroeg Annie in een paar re gels aan Helmi zijn leedwezen te be tuigen en haar te verzekeren, dat Helmi Röderer geheel over hem kon beschikken, als zij te Berlijn mocht komen. Het klonk koel en af gemeten, maar hij wist, dat het op Helmi meer indruk zou maken, dan wanneer hij zich erg verheugd toonde over haar komst. Zij was een eigen aardig meisje en men moest voor zichtig te werk gaan, wilde men haar niet ufstooten. Een paar uur later ging hij ofschoon hij 't eerst niet van plan was geweest, wachling van wier africhting de lich ting 1916, die reeds voor vervroegde inlijving is aangewezen, voorshands thuis zal blijven. De Regeering wil elke vier maanden maar een betrekke lijk kleine ploeg van landstormmannen oefenen, ïn dient daarvoor een wets ontwerp in, waarvan de aanhef luidt, dat van aile landstormplichtigen ge wapende dienst moet kunnen worden gevorderd. Deze houding moet onvetmijdelijk onrust en agitatie wekken naar alle kanten, zij is niet in hei belang van de handhaving der neutraliteit en on afhankelijkheid op dezen weg de Regeering te volgen, achten wij niet verantwoord; te minder, omdat het ontwerp, lot wet verheven, geen uit drukking zou geven aan de geleide lijkheid, de matiging, de bedachtzaam heid, maar eerder de wettelijke for muleering van de fanfaronnades moet heeten." Het bestuur van het Nijmeegsche Vrijwilligerscorps „Allen Weerbaar" heeft een request aan de Tweede Kamer der Staten Generaal ingezon den met de strekking, om hare tus- schenkomst te verkrijgen bij de re geering tot het doen opnemen in het inged'ende wetsontwerp tot uitbrei ding van den landstorm van een be paling, die de gelegenheid zou ope nen voor allen, die nog niet dadelijk of in het geheel niet in de termen vallen om krachtens het wetsontwerp te worden ingelijfd, zich in der. wa penhandel te oefenen, desnoods onder leiding van kader met behulp van particulier initiatief verkregen en voor loopig met de oude Beaumont-gewe- ren, en aan hen, die daarbij een ze keren graad van voorgeoefendheid hebben verkregen, voorrechten te ge ven bij eventueele inlijving, b.v. keuze van wapenen en regiment, recht om te worden ingelijfd als wielrijder en voor kaderopleiding in aanmerking te komen. Voorts vragen requestramen de keuringsvoorwaarden voor den land storm milder te maken dan voor de militie het geval is, desnoods een ge deelte der lichting te bestemmen voor administratietroepen, ziekendragers en dergelijke diensten. Schoolgeld. De minister van binnenlandsche zaken heeft de volgende circulaire aan Ged. Staten gezonden: Het is te vreezen dat bij het voort duren van de tegenwoordige buiten gewone omstandigheden, zich meer en meer gevallen zullen voordoen, waarin personen die ter zake van het openbaar L. O. schooigeldplichtig zijn, door financieelen achteruitgang niet in staat zijn het door hen ver schuldigde schoolgeld op de vastge stelde tijdstippen en tot het volle be drag, te voldoen. toch naar mevrouw Wolski. Hij wou haar den dood van haar pleegvader meedeelen en dan bij die gelegen heid eens uitvorschen, hoe zij dacht over een eventueele ontvangst van Helmi In haar huis. Lang zal de pret niet duren bij den ouden Lenz, zoo peinsde hij, vroeg of laat verbreekt zij haar ver loving, daardoor kan zij niet langer blijven in 't huis van haar oom en evenmin dadelijk teruggaan naar haar woonplaats en dan zal Kora te hulp moeten komen. Hij moest glimlachen, toen zijn ge- dachten op dat punt waren gekomen. Annie's toekomstdroomen schenen kans te hebben werkelijkheid te wor den. 't Is duidelijk genoeg, dat zij dr. Lenz liefheeft, en aan een gebroken hart zal de bedankte verloofde niet sterven hij zal zich weten te troos ten en zijn intrek nemen in 't lieve, met wingerd begroeide huisje en Annie met haar zonnige vroolijke natuur zal beter bij hem passen dan het trotsche, ernstige meisje dat zoo zelden voor hem van haar voetstuk afdaalde. Mevrouw ontvangt vandaag nie- Het zoude noodlottig te achten zijn indien ais gevolg van zoodanigen staat van zaken, door toepassing van het dwangmiddel „wegzending van de school" het onderwijs voor de betrokken leerlingen werd onderbro ker.. Ik heb mitsdien de eer uw college te verzoeken de aandacht der gemeen tebesturen in uwe provincie namens mij, voor zooveel noodig op dit punt te vestigen, met uitnoodiging aan die besturen om bij wanbetaling niet na te laten de oorzaak van den achter stand te onderzoeken en buitenge wone matiging bij toepassing van bedoeld dwangmiddel te betrachten, zoodat slechts bij onomstootelijk ge bleken onwil van de zijde der school- plichtigen, dal expedient ware in wer king te stellen. Het aantal vreemdelingen in Amsterdam Het aantal vreemdelingen in Amster dam was gedurende den oorlog tame lijk groot. Er waren vooral veel Duit- schers in onze hoofdstad, die in levensmiddelen handelen. Thans zijn de meeste hotels echter leeg. Het aantal Duitschers is verminderd, maar het aantal Amerikanen, die anders in dezen tijd arriveeren, nam weinig toe. Alleen oude, bekende hotels met vaste klanten eneen wereld-reputatie hebben niet te klagen. Een Amerikaan is voor den Amster dammer heel wat voordeeliger dan een Duitscher. De afwezigheid der Yankees drukt vooral op den kunst handel. Ook Volendam en Marken lijden er zeer onder. Een onderscheiding. Door den minister van marine is de sergeant torpedist L. J. Duzee, dienende aan boord van Hr. Ms. mij- nenlegger „Balder," bij keuze bevor derd tot torpedist-majoor. Deze sergeant torpedist, die tijdens zijn diensttijd uitmuntte door plichts betrachting en ijver in den dienst, had zich bijzonder onderscheiden bij het lichten van mijnversperringen, door op een kalme, koelbloedige en zeer zaakkundige wijze de versperrin gen te behandelen, welke in ge vaarlijken toestand aan de oppervlakte kwamen. Michiel Az. de Ruiter en het Stedelijk Museum. 't Is ons allen maar al te bekend, dat er van den grooten Vlissinger uit de 17e eeuw in zijn geboorteplaats zoo goed als niets is, dat aan hem herinnert. Het beroemde „wiel" be vindt zich in het Zeeuwsch Genoot schap te Middelburg, waar zoovele Vlissingsche curiosa zich bevinden uit den tijd, toen het Zeeuwsch Ge mand, zü voelt zich niet wel, zei het dienstmeisje, dat hem de deur opende. Mij ook niet Vraag het maar eens even, zei hij doodkalm, terwijl hij zijn overjas uittrok, zoo erg zal die ziekte niet zijn. Hij had gelijkvoor hem, den hulsvriend stond mevrouw Wolski's deur altijd open; ook wanneer die voor anderen gesloten bleef. Mijn nieuwe gedienstige wordt alle dagen dommer. Kora, die rustte op een gemakke lijke Turksche ottomane, stak hem haar hand toe. Voor jou ben ik natuurlijk al- tijd te spreken zelfs als ik zoo'n hoofdpijn heb als vandaag. Herbert kuste haar hand en ging op een la gen stoel naast haar zitten. Hoofdpijn vroeg hij en zag haar onderzoekend aan. 't Lijkt mij eerder een booze luim. Ook al goed. Zie je, mijn nieu we rol is niet geschikt voor mij. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1