2000 WOENSDAG 14 JULI i50"ir loo 25 No. 163 1915 f gaveFirma F. VAN OF VE1DE Jr., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Inters. 10 Verschijnt dagelijks, oitgozondari op Zondag en algemeen erkends Christelijke feestdag» 7t;n I UU een ongeluk UUU GEMEENTEBESTUUR KAMEROVERZICHT. FEUILLETON Nederland en de Oorlog. BINNENLAND VLISSINCSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.3* ner drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ0.40voor Iedere regel meer 14 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. BQ abonnement speciale prjjt Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken De abonnés, in 't bezit eener jnolis, zijn GRATIS verze- 9«i« uUkeerlngen'worden VERDUBBELD Indien de eeriekerden, voorzien enn geldla plnntebewQ», een ongeluk bekomen op trein, boot o! tram. De altkeerlnj wordt geweerborad door de „Holl. ftlg. Verlek. Benk" te Sehlednr gulden bij verlies van een hand, voet of oog gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlier van eiken anderen vingel. PUBLICATIE. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen; Gelet op artikel 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van heden aan de Nederlandsche Petroleum- en Asphalt Maatschappij te Vlissingen vergunning is verleend tot de oprichting van een asphaltfabriekop het terrein kadastraal bekend Gemeente Vlissingen, Sectie C. nos. 994, 995, 989, 825, 829, 828, 826, 54, 827, en ged. nos. 512. 521, 514, 830, 988, 1415 plaatselijk ge merkt, Prins Hendrikweg. Vlissingen, 14 juli 1915 Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN kOUDEKERKE. De Secretaris, M. v. D. BEKE CALLENFELS, S.a.i. Vergadering van Dinsdag. De Kamer kwam weer eens bijeen. Vdór ze kan beginnen aan den hoofdschotel van den disch die aan gericht is, de militaire ontwerpen, hield zij zich bezig met eenige klei nere zaken. Om te beginnen de bevor- deringswet voor de zeemacht, waarbij de heer Jansen (den Haag) pleitte voor afschaffing van examens voor oudere officieren. De Minister acht sommige examens als waarborg on misbaar. Over de rangschikking van de lui tenants derde klasse gaf de Minister eenige inlichtingen naar aanleiding van desbetreffende vragen van den Dordtschen afgevaardigde. Vervolgens was aan de orde het ontwerp dat maatregelen bevat tot bestrijding van de werkloosheid. Dit ontwerp is het dat vroeger het be rucht geworden voorstel betreffende den aanleg van een weg door het Haagsche bosch bevatte. Door verschillende leden Al- barda en de Murait werd de om vang van de werkloosheid geschetst. De Minister had een graphische voor stelling van het verloop der werk loosheid laten maken, die hij den leden toonde. Daaruit bleek dat inder daad de omvang veel grooter is dan in vorige jaren. Voorbereiding van groote werken eischt echter veel tijd en de Minister kon niet toezeggen dat hij dit jaar nog meer zou kun nen doen. De heer de Murait had o.a. nog aangedrongen op het uitvoeren van werken te Ter Neuzen, waarop de Minister antwoordde dat het aan materiaal ontbreekt. En passant deelde de Minister mede, dat een Hij komt over een paar weken naar Berlijn en dan gaan wij samenwonen 't is een heel bijzonder mensch. U zult hem wel leeren kennen, hij is door en door kunstenaar. Maar mijn heer Behrens, waar was u gisteravond? vroeg hij, toen hij zich al omkeerde om verder te gaan. Waarom vraagt u dat? Ik miste u bij mevrouw Wolski. Vanavond ontmoeten wij eikaar zeker bij haar? Neen, antwoordde Herbert kortaf. Ik ben verhinderd. Hij lichtte even zijn hoed op en trad zijn woning binnen. Suffert, zei hij en wierp, slecht geluimd, zijn hoed op de tafel in de zitkamer, hij schijnt te meenen, dat ik telkens, als ik hem bij Kora aan tref, van vreugde moet opspringen. plan in bewerking is voor steun bg den bouw van arbeiderswoningen. Meer kan de Minister daarvan nog niet meedeelen. Het wetsontwerp werd goedgekeurd. Bij de wijziging van de Indische begrooting werd de kwestie van de propaganda-cursussen besproken, waarvan het doel is belangstelling te wekken voor Indië. Te Haarlem en te Deventer zullen zij gevestigd wor den. Sommige leden van rechts vroegen ook iets te doen zoodat on der de christelijke onderwijzers be langstelling wordt gekweekt. De Mi nister zal dat gaarne doen. Ook dit ontwerp werd goedge keurd. Morgen de vlootwet. j 1i ii Roode Kruis. Maandagavond heeft Z. K H. Prins Hendrik in de groote societeitszaal te Goes een vergadering gepresideerd, waarin, in verband met de oprichting van een afdeeling West-Zuid-Beveland van het Roode Kruis een tweetal rede voeringen werden gehouden om het groote nut van het Roode Kruis-werk uiteen te zetten en voor de jonge afdeeling propaganda werd gemaakt. In de met belangstellenden uit ge heel Zuid-Beveland gevulde zaal trad Z. K. H. binnen gevolgd door den Commissaris der Koningin in Zeeland, den heei mr. Dijckmeester, den bur gemeester van Goes, den heer J. B. de Beaufort en mevrouw, gastheer en gastvrouw van Z. K. H., verder jhr. De Casembroot, het bestuur van de nieuw gevormde afdeeling en vele militaire autoriteiten, w. o. de com mandant van de land- en zeemacht in Zeeland, vice-admiraal Van Hecking Coienbrander. Z. K. H. opende de bijeenkomst, sprak de hoop uit, dat voor het goede doel waarvoor men bijeen was veel tot stand gebracht mocht worden en gaf vervolgens het woord aan dr. Veldhuqzen. Deze officier van gezondheid ging vervolgens uitvoerig na wat voor ver pleging van zieke en gewonde mili tairen te velde nuttig en noodig is en wees er op, hoe de militaire ge neeskundige dienst en het Roode Kruis elkander moeten aanvullen en steunen. Op West-Zuid-Beveland zal de op richting van een nood ziekeninrichting met 20 bedden voldoende zijn en dient een transporikolonne van 14 geoefende mannen gevormd te worden. Z. K. H. dankte dr. Veldhuijzen voor diens interessante rede en wees op het aandeel, dat de militaire com mandant vice-admiraal Van Hecking Colenbrander in het oprichten van deze afdeeling gehad heeft. Den geheelen vorigen winter heeft de vent ons verveeld en nu zal 't weer beginnen Hij pakte het elegante visitekaartje van de canapétafel. Baron Nicolai van Budberg, Majoraatsheer van Hohen- Aspern, Koerland, dat klinkt niet kwaad en heelemaal onvatbaar voor zulk een glans is mevrouw Kora ook niet. Nu, wat mij aangaat, kan zij op vaste avonden haar salon vullen met dergelijke deltige nulliteiten, maar hij moet niet probeeren een intiem vriend te willen worden. Zijn blik viel op een paai brieven. De eeiste bevatte eenige regels van Kora, die er natuurlijk weer veront waardigd over was, dat hij zich in geen drie dagen bij haar had laten zien. De andere brief kwam van Annie. Twee dicht beschreven velletjes papier trok hij uit het couvert. „Deze keer is 'tmijn schuld", schreef zij, „dat er zulk een lange pauze ont stond na ontvangst van je brief, en toch verlangde ik er zoo naar, om je eens te 'schrijven, besie Herbert, en mijn hart eens aan je uit te storten. Helmi's vader is veertien dagen gele den gestorven. Ofschoon de oude heer Op alle eventualiteiten moet het Roode Ktuis zijn voorbereid en aan welke eischen het ook op Zuid- Beveland zou moeten voldoen, zou, naar Z. K. mededeelde, de geneesk. adviseur van het Roode Kruis, dr. Hijmans, nader uiteenzetten. Vooraf wenschte Z. K. H. echter een pauze te houden, waarin den aanwezigen een lijst ter bestrijding der onkosten zou worden aangeboden. Z. K. H. verzocht den burgemeester hem daarop bovenaan voor de som van f 200 in te schrijven. (Applaus.) De heer I. D. Fransen van de Putte, voorzitter van het voorloopig bestuur van de afd. West-Zuid Beveland Het Roode Kruis, wees er vervolgens op, hoe dankbaar men kan zijn thans ook iets voor de militairen te kunnen doen. Na de pauze gaf Z. K. H. het woord aan den geneeskundigen ad viseur van liet Roode Kruis dr. Hij mans, die het doel van het Neder landsche Roode Kruis nader uiteen zette. Spreker toonde het verband tus- schen den militairen geneeskundigen dienst en het Roode Kruis aan en wees er op, dat het Roode Kruis steeds moet voorbereiden om in tijd van nood onmiddellijk gereed te zijn. Na deze met applaus beloonde rede, deelde Z. K. H. Prins Hendrik mede, dat in de pauze de inteeke- ning had opgebracht aan jaariflksche bijdragen f211,50, aan giften ineens f 747, benevens twee rentelooze voor schotten elk van f 100. Z. K. H. sprak de beste wenschen uit voor de jonge aldeel'ng, dankte dr. Hijmans voor ciiens betoog en verzocht namens het Hoofdcomité den voorzitter de noodige stappen te doen om tot een resultaat als door dr. Hij- mans geschetst te geraken. Met dank aan de aanwezigen voor hun belangstelling sloot Z. K. H. ver volgens de goed geslaagde bijeen komst. Een waardig antwoord. Onder dit opschrift schrijft de „N. R. Ct." in overeenstemming met de waar digheid en de voorname rust, die het optreden der Nederlandsche Regeering in het afgeloopen jaar hebben geken merkt, en haar het voile vertrouwen van het geheele volk hebben doen verwerven, is het antwoord, op het voorloopig verslag over hetontwerp- Landstormwet uitgebracht. De door enkele groepen der Kamer zoo gevreesde legeruitbreiding komt ten slotte neer op de vorming van „onderdeeien, die zich met verlof be vinden" van een geoefende, tot or ganieke eenheden gegroepeerde re serve. Over het tempo der beweging blijft uiteraard nog onzekerheid bestaan. Ten eerste is niet bekend, hoeveel dagelijks zwakker werd, kwam het einde toch nog geheel onverwacht. Helmi was buiten zichzelve van ver driet, veel meer dan ik van haar had gedacht. Geen troostwoord of vrien delijke toespraak hielp; zij gaf zich hartstochtelijk over aan haar leed en nu eerst begint ze wat kalmer te wor den. Ze is het nu ook nog niet met zichzelven eens, wat ze voorloopig zal doen. 't Beste zou zijn, dat ze bij ons bleef in ons rustig huisje en dan na eenigen tijd met haar verloofde in alle stilte ging trouwen. Maar daar over mogen wij heelemaal niet spre ken, zij wil niets van dergelijken raad weten en ze heeft 't liefst dat dr. Lenz zoo weinig mogelijk bij haar komt. Gisteren ontving Helmi 'n brief van zijn vader. Hij noodigt zijn nichtje en aanstaand schoondochtertje uit, tot aan het huwelijk bij hen in Berlijn te logeeren; een slaapplaatsje zou men wel vinden, en zij zou hem altijd wel kom zijn. Misschien was 't wel goed, dat Helmi daartoe beslootzij zou daar eerder haar verloren evenwicht terugvinden dan hier, waar alles aan haar groot verlies herinnert. Den vo rigen winter verlangde zij altijd zoo, landstormmannen van elke lichting voor den dienst geschikt zullen wor den bevonden. Het is toch de bedoe ling, ook voor dezen landstorm de militaire keuringseischen testellen,in verband waarmede het ontwerp in dien zin gewijzigd is, dat voormaals voor de militie afgekeurden worden uitgesloten. Ten tweede zijn aantallen instruc teurs, kleeding en uitrusting, organi satie van de uitvallende landweersol daten, aanmaak van munitie, invloed rijke omstandigheden, waar over echter in het openbaar niet kan worden ge sproken. Zooveel is evenwel zeker, dat als eenmaal alle landweersoldaten door landstormmannen zullen zijn afgelost, er nog veel mannen zullen zijn, waar over nog niet is beschikt. De regee ring heeft dan ook geen 'bezwaar gezien, tegemoet te komen aan het verlangen van verschillende leden, om een grens te trekken, die voorshands niet zal worden overschreden al treft haar ook het gemis van vertrou wen, dat uit dit verlangen spreekt. Het ontwerp is mitsdien zoo gewij zigd, dat de bevoegdheid tot oproepen niet verder zal strekken dan tot hen, die voor 1916 het 30e levensjaar niet zullen hebben volbracht. De 30 tot 40jarigen zullen echter op de land stormregisters worden ingeschreven, om eerst na nadere toestemming van de Kamer iandstormplichtig te worden. Deze wijziging, die de strekking van het ontwerp niet aantast, zal onge twijfeld in ruimen kring bevrediging schenken. Het blad besluit met den wensch, dat het forsche ontwerp, thans aan de Kamer voorgelegd, zijn weg naar het Staatsblad met spoed moge vinden. De gezant bij den Paus. Het lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal mr. L. H. W. Regout, cud minister van waterstaat, die thans benoemd is tot tijdelijk Neder- landsch gezant bij den H. Stoel, geldt in parlementaire kringen als een per soonlijkheid van erkende bekwaam heid. Begaafd spreker als hij is, gaf hij bij herhaling zoowel in als bui ten het parlement in zijn scherp om lijnde, maar toch steeds in bijzonder hoffelijken vorm gegoten, welver zorgde redevoeringen blijk van zijn uitgebreide kennis niet slechts op het meer speciaal technisch en industri eel gebied van den ingenieur groot industrieel, maar ook op het terrein van den jurist. De benoemde tijdelijke gezant is een man in de voile kracht des le vens. Hij is de zoon van wijlen het Eerste Kamerlid H. G. L. Regout, die na de Kamerontbinding, niet meer er eens heen te gaanlater, na je bezoek, sprak zij er niet meer over, maar ik kon toch wel aan haar be merken, dat de omstandigheden hier h3ar drukten. Zij is zoo heel anders dan ik. Ik kan mij niets heerlijkers voorstellen, dan haar toekomst: een klein, gezellig tehuis en een geeste lijk hoogstaand man, dien ik innig zou liefhebben. Mocht Helmi naar Berlijn gaan, bemoei je dan wat met haar, Herbert, dat moet je mij beloven. Afgaande op enkele uitlatingen van Lenz, schijnt zijn stiefmoeder een heel eenvoudige vrouw te zijnik geloof, dat het Hel mi goed zal doen, als je haar zoo nu en dan eens opzoekt ot haar, als de grootste smart voorbij is, eens in de gelegenheid stelt naar een concert of naai den schouwburg te gaan. Dan zal zij wel gauw, yerfrischt naar den geest en zoo flink ais zij vroeger was, bij ons terugkomen. Bij ons thuis is alles bij 't oude. Moeder is'gezond, maar 't valt haar nog wel wat moeiigk zich te schik ken in de zooveel kleinere huishou ding zij beweert, dat de vele vrije tijd niet goed voor haar is. Maar dat voor een afvaardiging naar ons Hoo- gerhuis in aanmerking wenschte te komen. Mr. Regout werd den 27 October 1861 te Maastricht geboren, bezocht het gymnasium aldaar en promoveerde op 22-jarigen leeftijd als civiel-inge- nieur aan de Leuvensche Universiteit. Na zijne promotie vestigde hij zich weder in de hoofdplaats van Lim burg, waar de familie Regout haar bekende groote industrieele onder nemingen gevestigd heeft. Intusschen gevoelde de heer Regout zich ook aangetrokken tot de rechtsgeleerde studiën, en nadat hij een jaar te vo ren was gekozen tot Statenlid van Limburg, promoveerde hij in 1896 tot doctor in de rechten aan de Ge meentelijke Hoogeschool te Amster dam op een proefschrift getiteld „Arbeidersverzekering," het vraag stuk waarvan hij later als Kamer lid en als Minister blijk gaf bijzon dere studie te hebben gemaakt. Na nog eerst in 1898 te zijn gekozen tot lid van Gedeputeerde Staten in Lim burg, werd hij later door dit gewest afgevaardigd naar de Eerste Kamer. Toen daarop in 1909 ten gevolge van het overlijden van den heer Be vers de zetel van den Minister van Waterstaat in het Kabinet Heemskerk, waarvan mr. E, Regout, zijn broeder, reeds deel uitmaakte als minister van Justitie ledigkwam, werd aan mr. L. Regout ter voorziening in die ontsta ne vacature een plaats achter de groe ne tafel ingeruimd. Kort na het aftreden in 1913 van het Ministerie Heemskerk werd mr. L. Regout andermaal door de Staten van Noord Brabant afgevaardigd naar de Eerste Kamer. Doot zijn benoeming (hans bij het Vaticaan verliest de rechterzijde in het algemeen en de Katholieke fractie in het bijzonder in dat deel onzer Volksvertegenwoordi ging een pleitbezorger van groote begaafdheid en van erkend gezag op menig gebied. Mr. Regout vertoeft op het oogen- op zijn buiten te Meerssen, maar wordt een dezer dagen te 's Graven- hage verwacht tot het houden van eenige voorbereidende besprekingen. Omtrent het iijdsiip van zijn vertrek naar zijn post staat nog niets vast. Men verwacht dat daarmede nog wel een drie ot viertal weken zal gemoeid zijn. Begrafenis H. W. Mesdag. Onder talrijke blijken van deelne ming werd gister te 's Hage op Oud Eik en Duinen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den kunst schilder Mesdag. Tal van kransen dekten de lijkbaar. In den langen stoet die het stoffelijk overschot grafwaarts volgde, werden opgemerkt baron van Ittersum, kamerheer in buitengewonen is heelemaal niet waar; zij begint er juist veel beter uit te zien. Maar nu is 't eerst genoeg. Is Oud- Moabit ver van je vandaan Daar wonen de ouders van dr. Lenz. Laat gauw eens weer wat van je hooren, beste Herbert, ik ben altijd big met je brieven. Annie." Herbert deed den brief weer in de enveloppe, leunde achterover in zqn gemakkelijken luierstoel, rookte geheel tegen zijn gewoonte de eene sigaret na de andere en verzonk in gepeins. Veertien dagen was hij indertijd met mevrouw Kora en haar snoezig doch tertje te Göhren gebleven en ais hg aan dien tijd terug dacht, kon hg niet ontkennen, dat het interessante lee raarsdochtertje zqne gedachten toch meer had beziggehouden dan hem lief was. 't Had toch wel een klein beetje op verliefdheid geleken, die stemming, waarin hij toen was. Zqn gevoel was toch heel anders dan dat, 't weik nq voor Kora had 't was een hem, tot dusver onbekend verlangen geweest, ergens met haar te zgn, zon der dat die verloofde er bij was. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1