DINSDAG 13 JULI No* 163 S3e Jaergang 1915 liaanfirma F. UI DE VELBE )i Kleine Marti 58, lflissinp. TbIédii Inters. IE Verschijnt dageiijks, uitgszonderd op Zondig en oIboiboir erkends Christelijke leestim £5 .31 I 2000'? 750T'i:. 300 ?-:T '150 100 25 letterland en de Oorlog. FEUSLLETON BINNENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren/1.3® oer drie maanden. Franco door het geheele rijk I.SO. Voor België 2.2© Voor overige landen der Post-Unie 3.35 - Afzonderlijke nummers 3 cent M. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ0.40voor iedere regel mees 1$ cestf Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bj abonnement special? pr§» Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen S ct. per regel '•f«re ultkeerlngen warden VERDUBBELD Indien de terzekerden, voorzien ven geldig plutsbewfs, een ongeluk bekomen op trein, boot oi trnm. De ultkeerlng wordt gewuerborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" ie Schleda» |gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlier van eiken anderen vinge'. Het gezantschap bij den Paus. Bij Kon. besluit is mr. L. H. W. Regout, oud-minister van waterstaat, lid van de Eers e Kamer, benoemd tot buitengewoon gezant en gevol machtigd minister in tijdelijke en bij zondere zending bij den Pauselijken Stoel. Vrede door Recht. .Vrede door Recht", het orgaan van dsn Alg. Ned. Bond van dien naam heeft een dubbel nummer uitgegeven (Mei juni). Ter herdenking van den I8en Mei 1899Opening der Eerste Vredesconferentie, heeft de redactie aan een aantal personen gevraagd, of zij geloofden dat het werk der Vre desconferenties historische waarde zal behouden, niettegenstaande dezenoor- log, en de ingezonden antwoorden, zeer verscheiden, geven interessante lectuur. Aan het nummer is toegevoegd een extra blad, bevattende een rapport met zoo zakelijk mogelijke beschou wingen over de argumenten die pro en contra het denkbeeld der interna tionale politie in ons land en 00k daarbuiten zijn ontwikkeld, welk rap port door eene commissie ui! het midden van het hoofdbestuur is op gesteld. Aan ditrappoit is toegevoegd een uitvoerige opgave van de littera tuur aangaande sanctie in het volken recht in het algemeen en het denk beeld eener internationale politie in het bijzonder. Het nummer is voorts hoofdzakelijk gewijd aan vragen die met de ontwik keling van den arbeid der vredescon ferenties in nauw verband staan. Uit de Staatscourant. Bij Kon. besluit zijn tijdelijk be noemd bij net reserve personeel der landmacht, bij het wapen der infan terie, bij het 5e regiment tot reserve 2e luit., de milicien-sergeant G. A. Teunis, van het reg. grenadiers en bij de infanterie der landweer, bij het 39e bat., tot reserve 2e luit., de reserve-serg., P. J. Callenfels van het 38e bat.tot reserve-2e luit. bij hun tegenwoordig korps, de vaandrigs H. C. Grupsira, van het 4e regF. J. Wouda en j. Schol, beiden van het 21e reg., J. G. Grobben, van het 22e reg.J. P. A. van Scherpenberg, van het 3e reg., C. R. Dekker, van het 10e reg.G. H. Bak van het 2e reg. A. van der Steur van het 22e reg. jonkheer G. C. Six, van het 21e reg. G. J. B. Bremer, van hei 2e reg. N. F. Epkema, van het 3e reg. en C. E. de Boer, van het 10e reg; tot reserve-kapitein, de gepensionneerde kapitein kwartiermeester F. I. Muller, van het leger in Nedeilandsch Indië zjjn benoemd, bij het reserve perso (Nadrmk ▼•rboden.) 11) -O- Hoe kom je daar zoo opeens bij Ik lees in de Berlijnsche tooneel- versiagen vaak den naam Kora Wois- ki en Hoe was de tweede naam vroeg de oude heer levendig. Wolski, papa. Wolski, ja, ja, zoo heette haar moeder. Dat komt uit. Dus ze is aan het tooneel te Berlijn Ja, ze is eene der eerste actrices aan 't West-theater. M£tflȧT Röderer sloot de oogen en UcgV achteroverhij voelde zich heel Mtfck, Helmi zat stil naast hem, bijna zonder zich te verroerenzü zag -naar al te duidelijk, dat haar vaders gezondheid met den dag slech ter werd, en zij kon de gedachte dat hij spoedig van haar zou gaan, niet meer van zich afzetten. Een groote neel der landmacht, bij de infanterie der landweer, tot reserve tweede lui tenant, bij het 13e bataljon, de land- weerplichtige sergeanten J. B. van Hall, J. Eveleens en P. 1. Dullaerl, onderscheidenlijk van het 10e, het 12e en het 13e bataljon; bij het 22e bataljon, de landweerplichtige sergeant C. Sonnega, van het 26e bataljon bij het 23e bataljon, de landweer plichtige sergeant C. de Hoog, van het 47e bataljon bij het 26e bataljon de landweerplichtige sergeant J. Bak ker, van het 27e bataljon; van het 27e bataljon bij het 28e bataljon de landweerplichtige sergeant L. E. M. la Bree, van daï bataljon, bij het 29e bataljon de landweerplichtige sergeant A. Lefeber van dat bataljon; bij het 30e bataljon de landweerplichtige sergeanten J. C. Gutt en A. G. Mes, beiden van het 40e bataljonbij het 33e bataljon, de landweerplichtige sergeant W. M. A. Vintges, van het 31e bataljon; bij het 34 bataljon de landweerplichtige sergeant H. J. de Jonge, van het 26e bataljon; bij het 37e bataljon de landweerplichtige sergeanten P. I. C. Casteleljn en S. Masclee, onderscheidelijk van het 37e en het 34e bataljon; bij het 41e ba taljon de landweerplichtige sergeant S. L. E. M. Fick, van dat bataljon bij het 43e bataljon, de landweerplich tige sergeant V. T. van de Ven, van dat bataljon. Postverkssr met België. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt, met verwijzing naar het desbetreffend bericht in de „Staatscourant" van 12 Februari no. 35, bekend, dat in liet postver keer met België over Aachen, mede- deelingen van persoonlijken aard slechts per briefkaart mogen geschie den. Alleen zakelijke mededeelingen mogen nog per open brief plaats vin den, mits niet meer beslaande dan twee bladzijden van gewoon brief- formaat. De plaatsen in België, welke tot het postverkeer met Nederland, over Aken, zijn toegelaten, zijn Brussel mei de voorsmden en om liggende plaatsen en Verviers, Luik, Antwerpen, Hasselt en omliggende plaatsen. Het ultimatum van dr. Kuypar. De (antir.) „Rotterd." schrijft over de bekende driesiarren Het heeft ons innig leed gedaan dat dr. Kuyper deze verbijsterende stukken aan zijn pen heeft laten ont glippen. Op niets meer of minder dan eene geheime samenspanning om dr. Kuyper te onttronen, tusschen de „Rot terdammer" en den oud minister Heemskerx, wien het spreken in het angst bekroop haar wat moest ze dan Hare koud geworden handen vatten haar vaders vermagerde rechterhand, die slap op het zachte kleed lag. Vertel het me maar eens een anderen keer, vadertje. Wil u nu niet een poosje slapen? Neen, neen, lieve kind, ik deed maar even mijne oogen dicht; die zwakte overvalt mij nu vaak zoo on verwachts. Ik dacht aan vervlogen dagen en 't wordt tijd, dat ik je daar van wat vertel. Kom dicht bg mij zitten en luister goed. Voor ongeveer dertig jaren, brachten je moeder en ik de zomervacantie op Rügen door. Een vreeselgke storm wierp een stoomboot, die op weg was naar Riga, op onze kust en onder de opvarenden, die aan land werden gebracht, bevond zich een doodzieke vrouw. Zij heette Kora Wolski, haar man, een paardrijder in een circus was gestorven en zij was op reis naar arme bloedverwanten in haar vaderland. Je moeder nam de ongelukkige tot zich, die kort daarna het leven aan een meisje schonk. In hare koorts fantasieën jammerde zy er teikensover, openbaar en hetschryven inde „Rot terdammer" euvel wordt geduid,wordt hier gedoeld. Over dergelqke ver dachtmaking zonder toorn te schrijven is niet gemakkelijk. De oud-minister Heemskerk zal zich, voorzoover hg zulks noodig oor deelt, wel zelf verantwoorden. Reeds heeft hy in een interview met den redacteur van het „Handelsblad" deze beschuldiging met gerechte veront waardiging van zich geworpen. Wij hebben niets te zeggen de inhoud van ons blad spreekt voor zich zelf. Heeft dr. Kuyper behoefte om aan de Deputatenvergadering zyn ontslag als voorzitter van het Centraal Co mité voor te leggen hij doe het wij durven profeteeren dat hq met algemeene stemmen wordt herkozen. Van onze stem althans kan hij ver zekerd zqn. Maar ook kan hij en de antirevo- lutionnaire party hiervan verzekerd zqnmet warme trouw zal de „Rot terdammer" blijven werken aan de verbreiding onzer antirevolutionnaire beginselenmeent zy een afwykend standpunt van de „Standaard" te moe ten innemen, dan zal zij dit blqven doen, gelijk tot dusverre, sober en in broederlqken zin. Ook zal zij gast- vrqheid blqven betrachten. Wie in onze pariij eene vooraanstaande po sitie inneemt en bij de „Rotterdam mer" aanklopt, krqgt een eereplaats vooraan in ons blad. Wq gaan daar» mee voort. Stuurt mr. Heemskerk vandaag ons een artikel, dan zal htet ons een eer wezen het morgen op te nemen. Kla ren wqn willen wij sc-tenken, opdat bij het ter toetsing brengen van een en ander duideiy'k vaststa, dat de sou- vereiniteit der pers in eigen kring, ook van de „Rotterdammer" door geenerlei despotisme mag worden aangerand. Sport in het loger. De opperbevelhebber van Land en Zeemacht heeft een schrqven rond gezonden waarin hij als zyn meening te kennen geeft dat ongetwijfeld de behoefte zich zal openbaren bij de korpsen om te kunnen beschikken over spelleiders, om in staat te zijn de beoefening der athletiek naar be- hooren te doen plaats hebben en ook de beoefening van openluchtspelen op goed georganiseerde wijze te kun nen doen geschieden. Tot het verkrygen van goede spel leiders zullen jonge officieren ook militie en reserve officieren en on derofficieren van militie en landweer welke uitmunten op sportgebied een cursus volgen te 's Gravenhage en welper regiment infanterie (hieron der begrepen grenadiers en jagers) 4 per bat. landweer 2 per brigade depot 2; per teglment huzaren 2; wat er toch van de kleine zou moeten worden, en voordat de dood de zwaar beproefde vrouw uit haar ïyden ver loste, had je moeder haar beloofd, het kind tot zich te nemen. De bloed verwanten keurden het goed. Wij gaven het arme stumpertje bij den doop den naam der moeder, Kora, en als familienaam kreeg het den onzen. Wij beschouwden haar als ons eigen kind, ook nog toen jq, jaren daarna, werd geboren. Jij hield innig veel van je groote zuster en zij had er slag van met je om te gaan, wat men niet van het wilde meisje zou verwacht hebben. Kora gaf ons veel veel zorg en dikwijls vroegen wy ons af, of het haar vaders bloed was, dat zoo on stuimig in haar opbruiste en haar zoo onhandelbaar maakte. Zij groeide op tot een opvallend mooi meisje en op zekeren dag verklaarde zy ons, dat zq bepaald tooneeispeelster wilde worden. Niettegenstaande wij het haar streng verboden, bezocht zy de voor stellingen, die rondtrekkende gezel schappen by ons gaven, en op zeke ren dag was zy verdwenen met een dergelijken troep, die den geheeien winter ai haar denken en doen had per regiment veldart. 2per bat. vest. art. 2; per comp. landweer art 2 adspiranten, welke in twee ploegen n.l. op 18 Juli en 25 juli een cursus zullen volgen. Elke cursus zal 6 dagen duren. Examens bij de zeemacht. Bij Koninklijk besluit van 28 juni 1915 No. 19 werd vastgesteld een nieuwe „regeling van de examens en proeven bij de zeemacht". Voor het lagere personeel, met name de matrozen, stokers, ambachtslieden en mariniers beneden den stand van matroos der le klasse, brengt deze regeling eene vereenvoudiging in de wyze, waarop zij aan de eischen voor hoogeren stand moeten voldoen. Vol gens de tot dusver bestaande regeling moesten deze schepelingen voor elke verhooging in klasse een uitvoerige „proef" afleggen, waarbq zy door een Commissie werden geëxamineerd in een lange reeks van vakken. Deze proeven zyn thans beperkt tot die kennis, waarvan slechts door het in stellen van een bepaald onderzoek kan blijken of zy aanwezig is. De beoor deeling der hoofdzaak echter, d. i. de vraag of deze schepelingen op het punt van practische bekwaamheid vol doen aan de vereischten voor hooge ren stand, wordt overgelaten aan de divisiechefs der betrokkenen, omdat deze officieren, als hebbende de lei ding bq alle diensten en oefeningen, waaraan door de tot hunne divisie behoorende schepelingen wordt deel genomen, het best in staat zyn om te beoordeelen wat een bepaalde sche peling in de practijk waard is. Hun oordeel omtrent de practische be kwaamheden der manschappenjwordt neergelegd in getuigschriften, welke in de conduiteboekjes der betrokke nen blqven berusten. Wanneer een schepeling, blqkens de door hun verkregen getuigschriften de practische bekwaamheid voor hoo geren stand bezit, kan hq zich voor het afleggen der proef opgeven. Deze proef betreft dan de weinig theoreti sche kennis, welke van den maa ge vorderd wordt en draagt dus slechts een aanvullend karakter. Van de getuigschriften, noodig voor den stand van matroos der le klasse en de daarmede gelijkgestelde kwa liteiten, met uitzondering van het stokerspersoneei, verdient de aandacht het getuigschrift sport. Om hiervoor in aanmerking te komen, moet de be trokkene door stelselmatige lichaams oefening een zekere mate van bedre venheid in eenigeriei sport hebben verkregen. Nadere aanwqzingen omtrent de verlangde mate van bedrevenheid in de verschillende takken van sport worden door den Minister van Marine bij circulaire voor de zeemacht gegeven beheerscht. Niets bleet ons van haar over dan een paar haastig op 't pa pier geworpen woorden. Ze had ons heel eenvoudig uit haar hart geban nen, ons, die haar al die jaren met zorg en liefde hadden omringdalle banden tusschen ons had zq verbro ken, juist zooals zij dat wilde. En hoorde u niets meer van haar? vroeg Helmi, toen haar vader met een diepen zucht eindigde. Zq heeft later nu en dan gepro beerd aan je moeder te schrqven, maar wij hebben haar brieven gewei gerd. Helmi wilde nog meer vragen, maar hij bewoog afwerend zijne hand. Haar noodlot heeft zich vervuld. Het is haar gegaan, zooals het haar wei moest gaan. HOOFDSTUK V. 't Was een trieste Novemberdag, die het anders zoo vroolljke uiterlijk van de wereldstad Berlijn geheel ver somberde. Oncphoudeiyk viel de regen neer en op het breede kletsnatte asfalttrot» toir was het een gedraaf en gedrang van zich voorthaastende menschen Het vereischte bezit van dit getuig schrift vervangt den vroegeren eisch, dat een schepeling den 21-jarigen leef tijd moest hebben bereikt om voor bevordering tot den stand van matroos der le klasse in aanmerking te kunnen komen en bedoelt het scheppen van een waarborg, dat in dien stand slechts lichamelijk flink ontwikkelde jonge mannen zullen worden aangesteld. Het behoeft geen betoog, dat deze waarborg door het stellen van een leeftijdsgrens volstrekt niet altijd werd verkregen. De keuze van sport, waarin een schepeling zich wenscht te bekwamen staat hem vrqmits slechts in het oog worde gehouden, dat verlangd wordt „stelselmatige lichaamsoefe ning". Naar wq vernemen, iigt het in het voornemen van het marinebestuur om, wanneer de nieuwe regeling een tijd lang aan de practyk zal zyn getoetst en blijkt te voidoen, te overwegen in hoever beperking van het examen stelsel ook voor de hoogere rangen bq de zeemacht mogelijk zal zijn. Oorlogszeeongevallenwet. Bij Kon. besluit is bepaald dat de Ooilogs-zeeongevallenwet 1915 in werking zal treden op 19 Juli 1915. Commiezen der Posterijen. In een adres aan den minister van waterstaat verzocht de Broederschap van commiezen der posterijen bij het vaststellen der begrooting voor het dienstjaar 1916 een verbetering van de financieele positie van het perso neel bij den post en telegraafdienst te willen overwegen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s bureaux voorden han del zijn over de afgeloopen week, eindigende 13 Juli, in Nederland uit gesproken 26 faillissementen tegen 37 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 januari tot en met bovenge- noemden datum 727 faillissementen tegenover 957 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeld wegens overtreding der BoterwetM. de D., te St. Arendskerke, f 10 b. s. 5 d. h. overtreding spoorwegregiementH. V., Vlissingen, A. van HSouburg, ieder f 0.50 b. s. 1 d. h.H. D., J. G., beiden Vlissingen, ieder f 1 b. s. 1 d. h.melk zonder opschrift ver voeren K. de W., Koudekerke, tot teruggave aan ouders; eieren van waterwild zoekenJ. KJ. M., Mid delburg, tot teruggave aan ouders; onder groote paraplu's. Onder de zich voortspoedenden bevond zich ook Herbert Behrens. Hij had juist het redactiebureau der „Nieuwe Wereld" in de Friedricbsfraat verlaten en was op weg naar zqn woning in de Mohrenstraat, toen hij zoo hevig met zijn paraplu tegen die van een ander stiet, dat beide partij en, of ze wilden of niet, wel stilstaan moesten. Drommels, kan u niet zien, riep hij tot zijn tegenstander. Denkt u dat ik myn paiaplu heb gestolen Neen, mijnheer Behrens, die verdenking is nog niet bij mij opge komen, antwoordde de aangesprokene beleefd, ik was zoo juist aan uw woning, om u te bezoeken, en daar komt hq nu aangerend En wat ter wereld heeft u weer tot ons gevoerd, baron Ik dacht, dat u geheel opging in de practische toepassing van uw landbouwkundige studies. Hoe lang bent u al hier? Sedert eergisteren. Op reis heb ik nog vriendschap gesloten met een jongen Rus. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1