MAANDAG 12 JULI Nederland en de Oorlog. feuilleton" binnenland No. 161 191S Sitgeye: firma f. Pt VELDE Ir, Klein» Markt 58, Vlissingen. Teleioon luiere. 18 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en eigenen erkende Christelijke leestdagii VLISSINCSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.3® oer drie maanden. Franco door het geheeie rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 - Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.40voor Iedere rege! meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt /weemaal berekend. By abonnement speciale prjjs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel 7 gulden bij dood Af) flgulden bij verlies f r*Agulden bij verlies® ft A I VU een ongeluk vUU voet of oog JUU een duim 1UU Oeabönnés,in 't bezit eener tfjftrtf|Sulden biï lev.e.n®" polis, zijn GRATIS verze- /III III lange ongeschikt- aerd tegen ongelukken voor: heid tot werken 'lase ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot el tram, De oltkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. fllg. Verzek. Bank" te Schiedam gulden bij verlies van een wijsvinger 25 gulden by verllsi van eiken anderen vingen langer in dienst houden van dienst plichtigen bij de Landweer. Ter beantwoording van de be schouwingen in het voorloopig ver slag der Tweede Kamer over het wetsontwerp deeit de minister mede, waarom het wenschelijk wordt geacht de manschappen der landweerlichting 1907 nog niet uit den dienst bij de landweer te ontslaan to. een gedeelte der lichting be vindt zich nog onder de wapenen; 2o. voor overgang naar den land storm zouden de thans onder berus ting der manschappen zich bevin dende wapenen en kledingstukken moeten worden ingeleverd; terwijl die mannen bij eventueel later noodig gebleken oproeping opnieuw gekleed en gewapend zouden moeten worden 3o. de overgang naar den land storm zou de tegenwoordig reeds zoo omvngrijke administratieve werkzaam heden nog meer doen toenemen, zon der dat voor de betrokkenen daaruit eenig noemenswaardig voordeel zou ontstaan. De Minister stemt niet in met het gevoelen van verschillende leden, die meenden, dat althans een deel der onder de wapenen zijnde iand- weerplichtigen naar huis gezonden kon worden, mits men te gelijker tijd maatregelen neme, die verzekeren, dat zij in geval van nood ten spoe digste naar hun batajons en compag niën terugkeeren. Nederland verkeert nog stteds in den toestand van oor logsgevaar, en het is voor de veilig heid van den staat volstrekt noodig dat onze strijdmacht zoo krachtig mogelijk blljve voor onmiddellijk op treden. Hei is ook niet juist, dal wegzenden als hierboven bedoeld, zoo mogelijk gepaard gaande met in lijving van anderen miliciens der jongste lichting in zekeren zin ook in het legerbelang zeer gewenscht zou zijn. Vervanging van geoefenden d oor ■ongeoefende recruten .beteekent een tijdelijke verzwakking der strijdmacht en kan nooit in het legerbelang zijn. Dat de goede geest der achterbllj- venden zou worden bevorderd door het naar huis zenden van anderen kan ook niet worden ingezien. Het is te betreuren, dat de besliste noodzakelijkheid van het onder de ■wapenen houden der dienstplichtigen niet algemeen wordl ingezien en de geest der landw eermannen in enkele korpsen dientengevolge te wenschen laat. De regeering twijfelt niet, of ook de leden der volksvertegenwoor diging zuilen hun invloed niet onge bruikt laten om hen, die door de ge volgen der mobilisatie inderdaad zwaar worden getroffen, tot berusting (Nadruk verboden.) 10) -o- Zij kniktezij had 't gevoel, of iets haar de keel dichtsnoerde. Een poosje gingen zij zwijgend naast eikaar verder. Herbert had er een lief ding voor willen geven, om te weten, wat er omging achter het blanke en nu diep gerimpelde voor hoofd rustig zag het er niet uit. Apropos, verbrak hij plotseling het stilzwijgen, en zijn stem had weer den gewonen onverschilligen klank, kent u in Berlijn ook eene mevrouw Römer, weduwe van een bankier? Helmi schudde ontkennend het hoofd. Ik zou niet weten Misschien kent u haar onder haar tooneelnaam, Kora Wolski Wel licht is dat ook haar meisjesnaam. Kora. Deze naam roept in mij ■wel eene herinnering uit mijn jeugd in dezen onvermljdelijken toestand en tot blijmoedige vervulling van hun plicht op te wekken. Niet voor alle korpsen is het mogelijk ze in de na bijheid der woonp'aatsen der man schappen te stationeereneen ver brekingen het georganiseerd verband zou daarvan het gevolg zijn. Door ongeveer 90 pCt. van de landweermannen der lichting 1907 is gebruik gemaakt van de gelegenheid om met verlof te gaanhiervan heb ben zich slechts zeer enkelen later weder bij hun korps aangemeld. De minister stemt geheel in met de meening van die leden, welke van oordeel zijn, dat het niet op den weg der Iegerautoriteiten lag om de man schappen er op te wijzen, dat zij bij eventueel gebruik maken van het hun verleende voorlooping onbepaald verlof wellicht niet langer steun van de steuncomité's zouden kunnen ver wachten. Het was hem trouwens niet bekend, welke gedragslijn in deze door de steuncomilé's zou worden gevolgd. Dat aan militairen, die in 1907 naar de landweer overgingen en die sedert zich aan desertie schuldig maakten, doch bij de mobilisatie zich weer hebben aangemeld, geen voorloopig (klein) verlof is verleend is geschied op grond van de bepaling van punt b van het 4ie lid van art. 37 der Landweerwet. Deze wijze van han delen acht de Minister niet in strijd met de bij de wet van 6 Aug. 1914 verleende amnestie, omdat amnestie te beschouwen is als een maatregel welke bedoelt op te heffen de gevol gen, welke de strafwet verbindt aan het begaan van een strafbaar feit. De gezant bij den Paus. Er is in uien laatsten tijd eenige verbazing geuit over het feit, dat de benoeming van den gezant bij den Paus zoolang na het lot stand komen van de wet op zich liet wachten. Schoon minister Loudon bij de be handeling van het ontwerp reeds heeft aangekondigd, dat de benoeming wel licht niet aanstonds zou geschieden, is deze toch ook door onvoorziene omstandigheden nog wat vertraagd. Thans echter is zij binnen enkele da gen te verwachten en wij vernemen tevens, dat voor de nieuwe functie niet de heer Van Nispen, die aanvankelijk met veel stelligheid werd genoemd, doch mr. L. H. W. Regout, lid van de Eerste Kamer, aan de Koningin zal worden voorgedragen. Een uniforms meelprijs. Naar men meldt, zijn er bij den minister van landbouw belangrijke wijzigingen in voorbereiding inzake de verstrekking van goedkoop regee- ringsmeel aan bakkers en van regee- ringsbrood. Het ligt in de bedoeling van den minister een uniformen meel- wakker, maar de naam Wolski is mij geneel vreemd of eigenlijk toch niet. Ik heb dien naam wel in uw tooneelverslagen aangetroffen. Is zij eene der eerste actrices aan 't West theater Juist, hel zal dan de naam zijn, dien zij in 't begin van haar tooneel- loopbaan aannam, want u bent haar wel bekendzij vroeg mij in een brief naar u en uw vader. Ik begrijp niet hoe zij ons zou kennen,'t moest al zijn maar dat is heel onwaarschijnlijk ik had vroeger een pleegzuster, die Kora heette Een pleegzuster Ja. Het antwoord klonk zeer gerekt. Ik herinner mij haar uit mijn jeugd en hoe erg ik heb gehuild, toen zij heel plotseling weg was; maar waarheen zij is ^gaan, weet ik niet; mijne ouders spraken nooit meer over haar. Zij heeft uw ouders zeker veel verdriet aangedaan? Eerlijk gezegd, weet ik er heel weinig van, ik was toen zij verdween, pas negen jaar zij is minstens tien prijs voor het heele land voor te stel len, wat neerkomt op een niet onbe langrijke prijsverhooging voor de bak kers in tal van plaatsen. Behalve ver schillende andere wijzigingen wenscht de minister ook een einde te maken aan hetgeen in verschillende plaatsen, bv. in Amsterdam, gebeurt, waardoor tai van bakkerijen het brood tegen een iageren prijs verkoopen dan 12 ct. per K.G. Langer in dienst houden van inge- lijfden bij da militie. Er bestaat overwegend bezwaar te gen, de oudste bij de bereden korp sen en de zeemilitie in dienst zijnde lichting weg te zenden, o. m. omdat de daartoe behoorende manschappen voor den dienst bij hun afdeelingen niet kunnen worden gemist. Een onderzoek naar de juistheid der beweerde ongenoegzaamheid van de geestelijke verzorging der gemo biliseerde troepen is gaande. Aan de bekende commissie, van welke dr. Bos voorzitter is, is f 25 000 subsidie uitgekeerd. De meeste plaatselijke commissiën hebben geheel of gedeeltelijk haar uitgaven voor ontwikkeling en ont spanning der gemobiliseerden bestre den uit particuliere bijdragen. Bij de verschillende verlofsrege lingen is steeds getracht aan billijke verlangens zooveel mogelijk tegemoet te komen. Het is echier onmogelijk eene regeling te treffen, die een ieder bevredigt. Overwogen is reeds of het geen aanbeveling zou verdienen de regeling der periodieke verloven in dien zin te wijzigen, dat aan degenen, die niet met hes oo| op hun bedrijf of andere aanwijsbare belangen ver lof noodig hebben, in mindere mate verlof te geven, ten einde ten aanzien van hen, wier belangen door een eenigszins ruimer verlof zeer zouden worden gebaat, grootere mildheid te betrachten. Hiertegen gelden echter in het algemeen twee bezwaren, vooreerst dat de onder de wapenen zijnde man schappen aan de tegenwoordige rege ling gewend zijn geraakt, en voorts, dat de grens tusschen de beide groe pen moeilijk zou zijn te trekken. Toch is in een enkel geval reeds noodig gebleken de periodieke verloven tij delijk te schorsen. Uit het feit, dat het een uitgever te Middelburg verboden werd foto grafische opnemingen te deen, mag in de tegenwoordige omstandigheden niet afgeleid worden, dat de militaire bevelhebbers het den ingezetenen soms onnoodig lustig maken. Deze conclusie valt ook niet te trekken uit het feit, dat hetzelfde aan anderen wel is toegestaan. De plaatselijke om standigheden kunnen verschillen. Vrijwilligers gedurende de mobilisatie. Ten aanzien van personen, die zich jaren ouder dan ik en mijn verdriet om mijn zuster was gauw vergeten, temeer, daar men alles deed, om haar uit mijn geheugen te bannen. Ik weet alleen nog, dat mijn moeder zei Kora is ondankbaar en slecht en niet waard dat je nog aan haar denkt. Herbert glimlachte eigenaardig. Dat de levenslustige Kora iets op haar kerfstok had, was hem al lang duide lijk. Hel hier uit te vorschen, gaf echter toch niets, dat kwam hij wel van haar zelf te weten, want zij placht van haar hart geen moordkuil te ma ken. Zij is een groot kunstenares ge worden, zei hij slechts. Dat doet mij plezier, antwoordde Helmi eenvoudig, ik heb geen reden, boos op haar te zijn; zij was voor mij altijd een lieve zuster. Wees zoo goed en groet haar van mij, ais u haar ontmoet. Dat wil ik graag doen, en als u eens in Berlijn komt.... Ach, wanneer zal dat gebeuren Ik hoop heel gauw, en als 't niet vroeger kan, dan zeker op uw huwe lijksreis. voor den tijdduur dat het leger op voet van oorlog is, vrijwillig hebben verbonden is bepaald, dat de betrok ken korpscommandant telkenmale wanneer een soldaat of een korporaal, die aan de eischen voor den naast hoogeren rang voldoet, wegens ge brek aan vacatures in dien rang nog niet kan worden aangesteld, doch naar de meening van dien commandant in het belang van den dienst voor be vordering in aanmerking behoort te worden gebracht langs den hiërar chieken weg eene desbetreffende met redenen omkleede voordracht bij het departement van oorlog kan indienen. Bij eventueele gunstige beslissing op een zoodanige voordracht zal slechts de tilulaire rang worden verleend, terwijl de betrokkene eerst wanneer hij volgens de ranglijst (waarin hij behoort te zijn ingeschreven) aan de beurt is, in den effectieven rang zal worden aangesteld. Militairs verlofpassen. Teneinde hal namaken, misbruiken, enz. van militaire verlofpassen zoo veel mogelijk tegen te gaan, zijn deze modellen thans gedrukt op lichtgelen ondergrond, waarin het rijkswapen in het midden, aan weerszijden geflan keerd door een vlaggentropee en een kanon. Ten behoeve der controle zijn de verlofpassen tevens van een serie- letter en een doorloopend volgnum mer voorzien. Aan militairen beneden den rang van onderofficier mogen voortaan slechts piaatskaarten voor reizen per spoor worden afgegeven indien zij van bovenomschreven verlofpas zijn voorzien. Aan militairen aan welke doorloo- pende vergunning is verleend om zich na afloop van hun dienst naar een Depaalde plaats te begeven en die dus steeds hetzelfde 'traject bereizen zal éen voor de geheeie maand gel dende verlofpas worden afgegeven. Op vertoon van een zoodanigen door loopenden verlofpas voor een geheeie maand mogen slechts piaatskaarten worden afgegeven voor reizen tus schen de op dien verlofpas vermelde stations, niet voor andere reizen. Militairen, reizende op een vervoer- bewijs, mogen niet tevens in het bezit van een verlofpas zijn. Indien de mi litairen mogen vertrekken op den dag welke aan hun eigenlijken verlofdag voorafgaat, zal het vervoerbewijs of de verlofpas den werkelijken dag van vertrek aangeven op den dag, voor afgaande aan den op het vervoerbe wijs of op den verlofpas aangegeven datum, mag het vervoerbewijs niet worden afgestempeld en mogen geene piaatskaarten worden afgegeven. Jaarwadden voor gemobiliseerden. Over de regeling van de uitbetaling der jaarwedde voor gemobiliseerde Helmi zag hem aan, klonk dat niet spottend Zeker niet, want hij zag er zoo onverschillig uit. Zij wist niet, waarom zij eigenlijk zoo bloosde. 'tls niet onmogelijk, probeerde zij luchtig te antwoorden. Frits' ouders wonen in Berlijn en bovendien is mijn toekomstige schoonvader ook al aan mij verwant, daar hij mijn oom is. Nu, te veel schaadt nooit. Neen, dat schaadt nooit, zei Helmi en zuchtte. Herbert was vertrokken en voor zijne moeder en zuster brak nu een drukke tijd aan, het toekomstige eigen tehuis moest in orde worden gemaakt en aan de huishouding van het jonge paar werd de laatste hand gelegd. Dus was Helmi, meer dan anders, alleen en zij voelde, hoe de rust en de stilte haar goed deden na de laatste dagen, die, zij wist zelve niet waarom haar in een voortdurende opwinding hadden gebracht. Ook voelde zij zich tegenover haar vader wel wat schul dig zij meende den laatsten tijd niet genoeg voor hem gedaan te hebben en was nu dubbel zorgzaam. De oude heer had er nog nooit onderwijzers bij langer afwezigheid uit de school dan éen jaar, hebben Gedeputeerde Staten van ZuidHolland aan de gemeentebesturen in die pro vincie het volgende geschreven In de verordening regelende de jaarwedden voor het onderwijzend personeel der openbare lagere scho len, komt voor onderscheidene ge meenten in deze provincie de bepa ling voor dat de jaarwedden van buitengewoon onder de wapenen of in werkelijken dienst geroepen onder wijzers geheel of gedeelteïjk zullen worden uitbetaald, indien de afwezig heid uit de school niet langer duurt dar. éen jaar. Volgens sommige ver ordeningen zal daarna door die on derwijzers geen salaris worden geno ten in andere is daaromtrent niets uitdrukkelijk bepaald. Op 1 Augustus a.s zal de mobili satie van iand- en zeemacht éen jaar lang hebben geduurd en het einde is daarvan thans nog niet te voorzien. Voor zoover de in uwe gemeente geldende verordening tot een der twee bovenbedoelde rubrieken behoort en onderwijzers uwer gemeente zich on der de wapenen bevinden, geven wij u in overweging te bevorderen, dat onder onze goedkeuring ter zake een andere regeling worde getroffen. De haven te Rotterdam. 't Is de afgeloopen week in de haven te Rotterdan wat minder stil geweest dan in de vorige, meldt de „N. R, Ct." Tot Zaterdagmorgen waren er 75 schepen binnengekomen tegen 65 de voorafgegane week. Er was weer wat meer aanvoer van graan 9 schepen en 11 schepen kwamen met kolen binnen. Van de binnengeioopen schepen waren er 36 Nederiandsche, 19 En- gelsche, 16 Noorsche en 4 Zweedsche. Behalve de genoemde graan- en kolenschepen hadden er 3 erts aan boord, 2 hadden een lading hout, 1 grondnoten, 1 hars en terpentijn, 1 palmpitten, 1 fosfaat en 3 waren met ballast geladen. De overige 42 hadden stukgoederen aan boord. Er vertrokken de afgeloopen week 72 schepen tegen 69 in de voorafge gane week. Hiervan waren er 29 Ne deriandsche, 21 Engelsche, 17 Noor sche, 4 Zweedsche en 1 Deensch. Van de uitgevaren schepen hadden er 45 stukgoederen aan boord en 27 vertrokken er met ballast. Er was voor gepasseerde week niet veel werk in de haven. De Engelsche en Noorsche schepen, die binnenkwa men, waren van de kleinste soort en deze gaven derhalve niet veel arbeid. Uit de Staatscourant. Bij Kon. besluit is de kapt.-luit. t. zoo slecht uitgezien en herhaaldelijk verweet Helmi zich, dat zij had kun nen verlangen naar vrijheid en ver lossing uit de bekrompen omstandig heden, om de mooie, groote wereld te leeren kennen, die Behrens haar zoo aanlokkelijk had geschilderd. Het verontrustte haar, dat zij nog steeds den druk, dien hij op haar had uit geoefend, bespeurde. Misschien, dat het wel beter zou worden, als er eerst eenige tijd was verloopen. En als Frits terugkwam dan Helmi zat dicht bij den rolstoel van den zieke, die het ondanks de warme Junilucht en ofschoon zijn voeten in een warme vacht waren gehuld, toch nog koud had op de veranda. Het laatste gesprek met Herbert over haar pleegzuster kwam haar nu weer in den zin. Vader, ik wou u al lang eens vragen, wat er toch eigenlijk is voor gevallen met Kora, die vroeger bij ons woonde en toen zoo plotseling verdween. De heer Röderer keek haar onte vreden aan. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1