Eerste Blad. ÏO JULI 53e Jaargang 1913 lltgsftFirma f. VAN DE VELDE Ir., Kleins Markt 58, Vlissingen. Telefoon Inters. 10 Verschijnt dagelijks, nitgaunderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen OH nummef hastaat uil 2 bladen. Neêrland's toekomst. FEUILLETON BINNENLAND No. 160 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren/1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rflk i.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 0.40; voor iedere regel meer H cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. BIJ abonnement speciale pri|» Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per re??) TJeabonnés, in 't bezit eener gulden bij levens- wvs>* «,,Ma .polis zijn GRATIS verze- /I II111 lange ongeschikt- 7 K SS g do7r dood 9flfigUWen b^ ver"e8f Cf|guIden bil verlies 4 f|f| gulden bij verlies FWm.Mon ks serd tegen ongelukken voor: fatUUU heid tot werken %J li een on/eh.b all III van een hand, |KI| van 11||| van een OCg l'"11" Pun ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indian de verzekerden, voorzien wi geldla ^Misbaufl TuT VOet 00& UU een duim 1UU wijsvinger ZD van eiken .P IreK faool^ol ,f.„, ullke<r,Ba Mor<li Gelijk in zoovele andere zaken, iheeft de wereldoorlog ook in ons gedachtenleven een groote verande ring gebracht. De ruim elf oorlogs maanden, die thans achter ons liggen, deden toestanden geboren worden, brachten gewaarwordingen mede en werkten op ons gevoelsleven, zooals wij het ons, nauwelijks een jaar ge leden, niet hadden kunnen droomen. Als een plotselinge, wreede verschrik king is deze krijg in ons aller leven binnengedrongen, heeft er onrust, afkeer en haat zelfs gebracht, waar voorheen de kalme gemoedsstemming van den rustigen burger heeischte. Elke dag bracht zijn ontzetting, elk uur zijn gestadige onzekerheid mede en eerst na vele maanden is een eenigszins geruster inzicht in den strijd om ons heen overheerschend geworden. Gelijk aan zooveel, is men ten slotte ook aan de tallooze gevaren die het huidig tijdsgewricht mede brengt, eenigermate meer gewend geraakt en trad in ons openbaar leven een meer normaal verloop in. Wij kunnen niet anders dan dit van harte toejuichen en de vurige hoop uit spreken dat ons schip van staat ook in de nog toekomstige stormdagen, die deze groote wereld-orkaan nog ongetwijfeld brengen zal, veilig en wel mag blijven varen. De bekwame •en bezadigde stuurmanskunst, waarvan ■onze regeering tot dusver blijk gaf, zal haar ook in niet mindere mate •ten dienste kunnen staan, wanneer zich wederom donkere wolken aan het zwerk mochten vertoonen, die dreigend op deze lage landen aan de zee schijnen af te komen. Deze dreigende wolken, zij kunnen op het onverwachts naderen en ook niet altijd in de gedaante, gelijk wij dat verwachten. Het huidig wereld conflict heeft zoovele, naar wij meen den, goed-geankerde boeien van ge trouwheid aan het bezegeld woord, van nakoming van het beëedigd tractaat, van gehechtheidaan bondgenootschap pelijke verplichtingen, losgewoeld en aan 4e winden prijsgegeven, dat er waarlijk niet meer valt staat te maken op de oude tradities van vriendschap pelijke betrekkingen, op een verdere ■bestendiging van jarenlange goede ■verhoudingen, tusschen welke staten, neutrale of niet-neutrale,ook. Dit geldt zoo goed voor ons als voor alle andere onzijdig gebleven staten. Het (Nfcdrak YerWeQ.) 9) —o— Als je nog langer hier bleef, zou je heelemaal veranderen, een be woner van een groote stad en stil genieten. Moedertje, wat zegt u wel van onzen jongen? De oude vrouw streelde zachtjes Herberts hand. De oude, goede kern komt meer en meer te voorschijn. Nietwaar, mijn jongen, nu duurt het geen acht jaren weer, voor je weerkomt Neen, moeder, zoo gauw ik ga verlangen, kom ik maar nu wordt het tijd dat ik heenga, ik ken mij zei- ven nauwelijks meer. Ja, het wordt tijd, dat hij heen gaat, dacht ook Helmi en als in een droom verzonken, keek ze naar het groene gebladerte, waarover nog een laatste zonnestraal gleed. Wat was het toch, dat haar zoo minste of geringste kan daarbij blijken voldoende te zijn om opeens aan alle goede verhoudingen een einde te maken. Inzonderheid zal daarvoor gevaar bestaan wanneer de vredes- vooruitzichten eenmaal vasteren vorm zullen aannemen. En evenals bij het scheiden van de markt men de kooplui kennen leert, zal ook bij het eenmaal noodzakelijke einde van dezen oorlog, zijn waar karakter, zijn ware gedachte aan het licht treden. Reeds nu beginnen al meer en meer de maskers te vallen en blijkt uit alles dat deze oorlog er niet een is om nationale eer te wreken of onrecht te herstellen, of om welke andere schoon schijnende reden ook, maar dat hij is een loutere veroveringskrijg, een strijd eenvoudig om de wereldmacht, een volkerenworsteling om territoriale uitbreiding. Wanneer dan mettertijd, ais het krijgsgeweld is uitgeraasd, en de diplomaten het woord krijgen, om hetzij den vrede aan de tegenpartij voor te schrijven, hetzij bij weder- zijdsche gelijke uitputting met elkander over den vrede hét eens te worden, dan kunnen die vredes voorwaarden wel eens bepalingen behelzen, die tot ernstige bezorgd heid bij de neutraal gebleven lan den aanleiding geven. Onzerzijds is voor zulk een bezorgdheid alle re den, wanneer wij ons indenken in het sombere lot, dat de toekomst wellicht voor het zwaar-beproefde land onzer zuidelijke naburen nog verborgen houdt. Hun toekomst toch is van grooten invloed op de onze, is in vele opzichten daar nauw mede verbonden, zoowel wat staatkundige, strategische als economische belangen betreft. Echter, wat ons de oorlog ook aan verschrikkingen gebracht heeft, hij deed in ons een groot, een alles overheerschend inzicht geboren wor den het gevoel eener onverbreekbare saamhoorigheid. In staatkundig op zicht bleek daarvan ten duidelijkste in het terzijde stellen van alle politieke veschillen, in het zich scharen van alle politieke partijen, geen enkele uitgezonderd, rondom het hooge staatsgezag. Het lijdt geen twijfel of niet alleen de staatkundige tegenstan ders onzer regeering, maar ook hare vrienden, hebben genoegzame redenen om niet alles goed te keuren in de regeeringsdaden van deze elf lange maanden maar het alles overheer schend noodzakelijke gevoel van on gestoorde samenwerking, van daad werkelijke eensgezindheid naar binnen, ten einde naar buiten zoo krachtig mogelijk te staan, iegde vrijwel alle critiek het zwijgen op. Geldt dit op staatkundig gebied, ook in het dage- lijksch leven is een duurzame keer ten goede in de gevoelens van dui zenden en duizenden gekomen. Ook onrustig maakte Was zij misschien bang dat zij eene te groote belang stelling voor hem zou gaan koesteren, een belangstelling, die zij niet voor hem mocht hebben als de verloofde van een anderen man Of wond zijn blik haat op, waarin zij meende te le zen Werpaf, wat je drukt, maak je vrij en kom mee de wereld in, waarin men leeiten geniet, maar men streeft en be reikt 1 Zij wist het niet, maar wel bespeurde zij tot haar schrik, dat iets haar tot hem trok en dat zij on mogelijk zijn bijzijn zou kunnen mij den als hij hier bleef. Het verwijt, dat htj zich te veel met haar bemoei de, kon zij hem niet maken. Integen deel lag in zijn geheeie manier van optreden iets onverschilligs, iets spot- tends, dat soms zelfs afstootte. En toch had zij tegenover hem 't ge voel, alsof hij een dwang op haar uitoefende, waaraan zij zich niet kon onttrekken. Zijn blik rustte nu ook weer op haar en terwijl zijn moeder en zijn zuster voor het avondeten zorgden had hij ruimschoots gelegenheid het in gedachten verdiepte meisje gade te slaan. Hoe hel zag zij er vandaag de iauw-hartigsten onderons hebben, al is het maar één enkel oogenblik, doch een kostbaar oogenblik, door voeld wat gehechtheid aan den vader- landschen grond, wat liefde voor het eigen land beteeke.iten talloos velen hebben eerst door de aanschouwing van het leed van zooveel millioenen voor hun vaderland gevallenen, ge- doode of verminkte, ervaren, hoe diep in hun eigen hart de vaderlandsliefde onverwelkbaar zetelt. Daarom zal de toekomst, welke deze ook zij, ons in meer dan één opzicht als een ander volk vinden, anders in kostbare ervaring, anders vooral in kennis omtrent ons-zelf, dan wij zouden zijn, indien wij niet getuigen geweest waren van dien wereldstrijd, waarin zoovele volken tal van onvermoeide, wellicht ook bij hen-zelven ongekeqde krachten zagen ontluiken. Deze krachten hebben dan ook aan den oorlo|, dat hardnekkige, taaie, onverschrokken karakter gege ven, hetwelk weinigen hadden ver moed, dat daartoe door alle strijdende partijen, vrijwel in dezelfde groote mate zou worden bijgedragen. Noch de legers der kleine oorlogvoerende landen, noch de millioenen krijgers der groote mogendheden, geven el kander ook maar een duimbreed toe in onstuimige dapperheid, in onver saagd uithoudingsvermogen. Gelukkig hebben wij geen blijk behoeven te geven tot hetzelfde in staat te zijn, als wij tegenover den vijand komen te staan. Maar dat wij het, zoo noodig, zouden kunnen, daarvan levertje de houding van geheel ons volk, dat aan de stoere onverzettelijkheid der vade ren herinnert, gedurende al deze maanden volop het bewijs aan een ieder, die de volksziel te doorgronden weet. En bij al de onrust dezer tijden, bij al de ongewisheid van dit tijds bestek is voor Neerland's toekomst wel dit van de grootste waarde te weten, dat het pal wil staan en pal kan staan, waar het geldt zijn rechten onverkort te handhaven. Tijdens de felste dagen van het woeden van den krijg om ons heen, hebben wij het hoofd koel, de handen gereed weten te houden toen de nood van anderen onzen bijstand inriep, is die verleend met een bezadigde geestdrift en een weloverwogen doortastendheid wan neer dan ook de toekomst ons voor moeilijke omstandigheden plaatst, die, met de eigenschappen, welke ons volk getoond heeft te bezitten, zijn te boven te komen, dan kunnen en dan zullen wij die overwinnen. Suikervoorziening. Naar aanleiding van de talrijke klach ten over de moeilijkheid om voor de binnenlandsche consumfie en de bin- weer uit in het lichte, luchtige kleed je en 't kleine chique hoedje. Zjj had een heel bijzondere gave, zich eenvoudig en toch smaakvol te klee- den. Ot lag het misschien aan haar uiterlijk, dat alles wat zij droeg, haar beter stond danandeie jonge dames? Zij was heel knap en had een goed figuur en nu nij haar zoo zag zitten, gedeeltelijk beschenen door de avond zon, den lieven, kleinen mond met de volle, roode lippen als in verlan gen even geopend, overviel hem een eigenaardig gevoelhij bemerkte, dat hij nog niet ongevoelig was geworden voor de bekoring van een reine meis jesziel. Nu keerde zij zich omzij scheen zijn staren gemerkt te hebben. Gedurende eenige oogenblikken zon ken hunne blikken in elkaar, twee paar verstandige, vorschende oogen, ais wilde ieder den ander tot op den bodem der ziel zien toen sloeg zij wat verlegen de oogen neer. Ziezoo, nu gaan wij soupeeren, zei Annie en nam het dienstmeisje de schaal met spiegeleieren af. Tast toe, de ham is heerlijk, spiegeleieren met ham is vanouds de specialiteit van de hautvestersvrouw. Kom, moedertje, nenlandsche industrie suiker te ver krijgen, heeft de minister van land bouw, nSverheid en handel overleg gepleegd met de commissie van ad vies inzake suiker. Dit overleg heeft tot het resultaat geleid, dat tot 1 Oc tober a. s. door de rafflnadeurs ter beschikking van de binnenlandsche consumtie zullen worden gesteld hoe veelheden, die voldoende mogen wor den geacht, en we! voor de directe consumtie tot den vroeger reeds vast- gestelden prijs van 148.50 per 100 K G. uit de eerste hand, voor melis no. 1. Voor Industrieel gebruik zal de prijs uit de eerste hand f25 per 100 K. G. bedragen. Da maximum prijs voor den ver koop in het klein blijft bepaald op f 0.55 per K. G. Omtrent de regeling voor de eerst volgende campagne zijn nog onder handelingen gaande. Reeds nu staat echter vast, dat door den minister geen verandering zal gebracht worden in den maximum prijs voor den Ver koop in het klein van 55 ct. per K. G. Ook staat vast, dat in de volgende campagne uitvoer van met suiker be reide producten met teruggaaf van accijns slechts mogelijk zal zijn wan neer uitvoercertificaten voor de bij die bereiding gebruikte suiker kunnen worden overgelegd. Aangezien deze regeling niet meer voor de loopende campagne kon wor den ingevoerd, is bij wijze van over gangsmaatregel de prijs voor indu striesuiker in het algemeen, zooals boven vermeld, hooger gesteld dan voor gewone consumtiesuiker. Ten einde te bevorderen, dat de bovenomschreven regeling overeen komstig hare bedoeling wordt toege past en dat eventueele klachten op on partijdig? wijze door medewerking van de verschillende belanghebbenden zullen worden onderzocht, zal een suikerburead worden ingesteld, be staande uit vertegenwoordigers van de verschillende groepen van belangheb benden. De samenstelling en het adres van dat bureau zal nader worden be kend gemaakt. Kadervorming. De opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft, volgens de „Avp." bepaald Alle miliciens der lichting 1915, die geschikt worden geacht om te worden opgeleid tot een rang, zullen hunne opleiding ontvangen bij het regiment, waartoe zij behooren. Zij, die ingedeeld zijn bij een re servebataljon, zullen daartoe naar hun regiment worden opgezonden en wor den vervangen zm. door miliciens der lichting 1907. De opleiding zai zm. bij een onder deel van het regiment moeten worden gecentraliseerd. Zoodra de elemen eet, vandaag bent u de gast en ik ben de gaslvrouw. Hé, kinderen, wat is het toch heerlijk hier in het bosch en vooral, als men allen, die men lief heeft, bij zich heeft. Maar vertel nu ook eens wat en wees niet zoo stil. 'tGesptek wou echter niet vlotten en het stilste was Helmi. Zij mist haar verloofde, zei moe der Behrens. Jij vindt, dat 't hier zoo mooi is, Annie, omdat allen, die je lief hebt, bij je zijnHelmi mist ech ter het voornaamstegeen wonder dus dat zij wat stil is- Op den terugweg wist Herbert het zoo in ie richten, dat hij met Helmi vooruitging en toen deed hij haar onder vier oogen zooals ook zijn plan was geweest, het voorstel voor zijn krant te schrijven. Blozend van verrassing, zeide zij Welk soort werk moet het zijn Dat laat ik aan u over, waarde juifrouw. Natuurlijk kan ik u niet be loven, alles ongelezen aan te nemen, u moet me toestaan te schiften en te kiezen. Dat spreekt vanze'f, mijnheer Behrens. Dat u mij echter hoop geeft, metteitijd voordeel van mijn schrijver^ taire opleiding is geëindigd, en de sergeantsrang is behaald, zullen de adspiranten bij verschillende veidcom- pagnieën van het regiment worden ingedeeld om een voortgezette oplei ding als sergeant te volgen. De daardoor overcompleet komen de oudere sergeanten zullen naar de depOts worden overgeplaatst. De opleiding zai zoodanig worden geregeld, dat de bevordering kan plaats hebben tot den koporaalsrang omstreeks 15 juli voot de miliciens, die op 16 Dec. 1914 onder de wape nen gekomen zijn omstreeks 1 Sept. voor hen, die 16 Febr. 1915 zijn op gekomen omstreeks 15 Sept. voor hen, die 3 Maart 1915 zijn opgekomen en omstreeks 2 Nov. voor hen, die 22 April 1915 zijn opgekomen, terwijl bevordering tot den sergeantsrang voor de hiervoren genoemde categoriën zal moeten geschieden resp. omstreeks 1 Oct., 15 Nov., 3 Dec. 1915 en 20 januari 1916. Er zullen in het geheel per regiment infanterie 48 miliciens kunnen worden bevorderd tot den rang van sergeant en 36 miliciens bovendien tot den rang van korporaal. Internaat vosr aspirant adelborsten. Naar wij vernemen, zal als tijdelij ke maatregel om tegemoet te komen aan den noodstand, die ontstaan is doordien het aantal plaatsen aan het Kon. Instituut voor de marine in de laatste jaren niet geheel is vervuld, aan jongelieden die zich wenschen te verbinden, om na met goed ge volg afgelegd eindexamen eener H.B. S. met 5 jarigen cursus, in den zee dienst te treden als adelborst 2de klasse, ter verdere opleiding tot zee officier, bij het Kon Instituut voor de Marine te Willemsoord daartoe op de volgende wijze gelegenheid worden geboden. Er zal n.l. cp 1 Sept te Dordrecht worden geopend een internaat voor aspirant adelborst bij de zeemacht. Ontvluchte geïnterneerden. Van een gezelschap geïnterneerde officieren van Urk, die Donderdag per torpedoboot Enkhuizen bezochten, wist tegen den avond een tweetal te ontsnappen. Een hunner, die plaats genomen had in den trein van half- tien, werd nog tijdig bemerktde an der is, naar men meent, gevlucht in de richting naar Andijk. Gisteren werden te Assen door de marechaussees vier Engelsche geïn terneerden in burgekleeren, die uit Groningen ontvlucht waren, aan gehouden. Ze hadden zich aan het station van een plaatsbewijs naar Utrecht voorzien. te trekken, is mij al heel wat waard ik bedank u er hartelijk voor. Hij vatte de hand, die zij hem toe stak, en hield die vast. Wat zou u spoedig iedereen in de schaduw kunnen stellen, als u slechts den moed had te willen. Te willen, herhaalde zij, bijna spottend. Wanneer het in mijn macht lag, zou ik trachtten, 't hoogste te be reiken, maar in deze omstandigheden.... Zij zweeg en versnelde haar schre den. De omstandigheden moeten ons nooit den baas worden. Dat zegt u ais man, maar voor ons meisjesU vergeet bovendien ook, dat ik mijn ouden, zieken vader verzorgen moet. Vergeef me juffrouw Helmi, ik had daaraan inderdaad niet gedacht. Ik ben een half verwaarloosd mensch, die zich eerst weer aan de gedachte moet gewennen, dat men plichten tegenover de familie heeft. Oordeel dus niette hard. Ik zou uw geweten niet willen bezwarenmaar het blijft er biju zendt mij wat u In uw vrijen tijd kunt schrijven. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1