VRIJDAG 9 JULI «-= No. 159 53e Jaargang 1915 ioaaFirma f, VAH Pt ifHflE lf„ Kleine Markt 58, Ylissinoen. Telefoon luiere. 10 Verschijnt dagelijks, nitoezonifori op Zondag en algemeen erkende Christelijke ieestdeeei Nederland en ds Oorlog. FEUILLETON BINNENLAND VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren I.3« per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.40voor iedere regel meer 10 een» Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. BQ abonnement speciale prgi Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per read De abonnés, in 't bezit eener ft O f| O gulden bij levens- gulden bij dood ff) ff)f) gulden bij verlies^ r*f) gulden bij verlies A tf)flgulden bij verlies ff) r*gulden bij verlie» polis, zijn GRATIS verze- /III III lange ongeschikt- »1B| door <1111 van een hand, 1*1 II van II III vaneen M*\ van eiken •kerd tegen ongelukken voor: (jUUU heid tot werken ff %J\£ een ongeluk voet of oog lUv een duim 1UU wijsvinger anderen vingel. Au* nltkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de eerzekerden, voorzien een geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tr*m. De ultkeerlng wordt gewurborgd door de „Holl, Alg. Verzek. Bank" ie Schltda 1 Hat Landstorm-ontwerp. In de Memorie van Antwoord op het afdeelingsverslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot nadere uitbreiding van den landstorm verdedigt de regeering uitvoerig de beoogde versterking onzer weermacht, betoogende, dat hoe meer wij in staat zullen zijn een leder te doordringen van het besef, dat Nederland voort gaat zijn krachten te versterken, des te grooter de kans is dat het doel be handhaving van een strikte onzij -digheid, zal worden bereikt. Dat door die versterking steun zou worden verleend aan een eventueel drijven naar deelneming aan den volkeren krijg, is een denkbeeldig gevaar. Uitvoerig zet de regeering nader baar bedoeling uiteen. De mannen bie zullen worden opgeroepen de wapenen te dragen, zullen ongeveer 4 maanden worden opgeleid, om daarna plaats te nemen in de gemo biliseerde onderdeelen, waarna een gelijk of ongeveer gelijk aantal land weermannen met verlof zHlten worden gezonden. Naarmate dus in den loop der maanden jonge landstormmannen bij het leger worden ingedeeld, zullen oudere landweermannen de gelederen verlaten. Ter tegemoetkoming van geuit verlangen heeft de regeering haar wetsvoorstel aldus gewijzigd dat thans wordt voorgesteld de bevoegdheid tot oproeping te beperken tot hen, die niet vóór 1916 hat 30e inp'aats van het 40a levensjaar zullen hebben volbracht. Ook dan zal er waarschijnlijk een marge overblijven van mannen, die niet opgeroepen zullen worden, om dat dan reeds alle landweermannen door landstormmannen zullen zijn vervangen. Wel wenscht de regeering de man nen tusschen 30 en 40 jaren te doen inschrijven, met het oog op onver hoopt later noodige oproeping, waar voor echter bij de wet toestemming zal moeten worden verleend. By tijdige totstandkoming der wet zal inlijving van eenlge ploegen land- stormplichtigen voorafgaan aan in lijving der militielichting 1916, welke, mocht nog dit jaar tot demobilisatie kunnen worden overgegaan, alsdan op normale wijze zal kunnen worden ingeiytd. De regeering «enscht geen veran dering ten aanzien van de vrijstelling van geestelijken enz. In den loop harer verdediging be toogt de regeering nader het karakter van noodwet van het ontwerp, dat alleen zal gelden voor de tegen woordige buitengewone omstandig- heden. (Nadrmk verboden.) 8) o— Van Annie gesproken, wat heeft die zich geestelijk verbazend ontwik keld. Dat heeft zij aan u te danken. Aan mij Zij zag hem uiterst verwonderd aan. Hoe komt u op die gedachte In 't eerste uur, dat ik met Annie samen was, bemerkte ik, dat zij onder een sterken, geestelij ken invloed stond. Ik herinnerde mij maar al te goed de geestelijke armoede van ons tehuis ik vergat dat nooit om niet dade- üjk in te zien, dat Annie anders denkt dan men het vroeger thuis deed dat zij zich als 't ware boven haar om geving plaatst, en nog voor ik de oorzaak van dit alles kon ontdekken, bracht zij mij zelf op den weg. „Dat zegt Helmi," „dat vindt Helmi" en „zoo zou Helmi doen", reeds na een uur bleek het mij, dat een zekere Onderzeebooten. Ten aanzien van het voorgestelde type van onderzeebooten, wordt me degedeeld De eischen waaraan deze booten zullen moeten voldoen, zijn in veie opzichten hooger dan die van de booten, welke in den huidigen oor log op herhaalde successen kunnen bogen. Van de 4 booten zullen er 2 van het type K 2 en 2 van type K 3 worden gebouwdzij zullen eene bovenwatersnelheid van ten minste 16 mijlen hebben (voor de K 3 wordt 17.5 mijl gegarandeerd) ter wijl zij met 12 mijls vaart een af stand van niet minder dan 3500 zee mijlen kunnen afleggen. Hunne be wapening zal bestaan uit 6 torpedo- ianceerbuizen. Dat de omstandigheden, waarin de onderzeebooten in lndië zullen ver- keeren, in menig opzicht verschillen van die hier te lande, is volkomen juist en het kan evenmin worden ont kend, dat het wenscheiijk zou zijn, dat wij daaromtrent reeds over eigen ervaring konden beschikken. De uit het tropische klimaat voortvloeiende bezwaren kunnen echter slechts door bepaalde aangewezen middelen wor den overwonnen, n.l. door het aan brengen van goede ventilatie en af- koelingsinrichtlngen en zoo mogelijk ook een door tenten tegen de zon nehitte beschermd bovendek, waar de bemanning zich gedurende de vaart boven water bij niet te ongunstig weder kan ophouden. Na de ervaring met de K 1 tijdens zeer warme dagen opgedaan, is het vertrouwen in de doelmatigheid der bedoelde werktuigelijke inrichtingen zeer versterkt. Aangezien het oogenbiik niet raad zaam voorkomt om de K 1 naar in- dië te zenden, moet te dezen op zichte in het onvermijdelijke worden berust. De motoren van de K 2 en K 3 zullen gelijk zijn aan die van de K 1, waarvan de bruikbaarheid afdoende bewezen is. Sneiloopende mijnenleggers zullen zeker in een compleet vlootplan voor de verdediging van lndië niet mo gen ontbrekende Regeering is echter van oordeel, dat de aanbouw van het materieel dat thans wordt aange vraagd, moet voorgaan. Aangezien de nieuwe onderzeeboo ten geheel gelijk zullen worden aan de K 2 en K 3 werden voor den bouw dier booten geene aanbiedingen ge vraagd van alle vier de maatschap pijen, die bereid waren voor de kruisers in te schrijven, doch wordt alleen onderhandeld met de beide maatschappijen waar de K 2 en K 3 op stapel staan. Voor de vervaardiging der in de nieuwe booten te plaatsen hoofdmo Helmi de leidster van haar lieve, kleine ziel was geworden. Helmi lachte. Mijn hemel, wat overschat u mij. Annie is verbazend vatbaar voor in drukken en heeft zich door goede en ernstige lectuur verder ontwikkeld wij staan nog aan 't begin en wat mij betreft, moet ik zeggen, dat ik nog in het duister rondtast en naar licht zoek. Wie zoo over zichzelven denkt, dien is het licht dat hij zoekt, reeds ten deele opgegaan hij ziet reeds. Waarheen gaat uw gedachtenvlucht Daarheen, waar ik mij kan los maken van de alledaagschheid. En dat zegt u, het meisje, dat door hare verloving aan deze kleine plek met hare kleinburgerlijke verhou dingen gebonden is? Zij antwoordde niet dadelijk, opge wonden deed zij baren waaier open en dicht. Gebonden zegt u Wat zou den vrijen geest in zijne vlucht hinderen Keukenschort en kookpan, waar de juffrouw. Heeft u ooit gezien, dat men een adelaar in een kraaiennest grootbracht toren zijn echter onderhandelingen aangeknoopt met die buifenlandsche fabriek, die in verband met hare groo- te ervaring op het gebied der lichte motoren daarvoor hst meest in aan merking komt en met drie der bo venbedoelde maatschappijen en wel in dien zin, dat de motoren hier te lande zullen worden aangebouwd, aanvankelijk onder garantie en met voorlichting der bedoelde buifenland sche fabriek. Deze onderhandelingen zijn nog in gang. Vlootaanbnuw. Verschenen is de memorie van ant woord op het afdeelingsverslag der Tweede Kamer omtrent de wetsont werpen tot verhooging van het Vilde hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1915 en verhooging van het 1ste hoofdstuk der begrooting van uitgaven van Nederlandsch lndië voor het dienstjaar 1915. Daaraan wordt bet volgende ont leend Van eene keuze van het tijdstip van indiening dezer wetsvoorstellen kon, zegt de regeering, in het onder havige geval, geen sprake zijn. Toen een spoedig einde van den wereldkrljg niet veswacht mocht wor den, werden deze ontwerpen zoo snel voorbereid als de omstandigheden slechts toelieten. De aangeboden wetsontwerpen zijn te beschouwen als eene eerste schrede op den weg naar eene vloothervor- ming, zooals die zich geleideiijk heeft ontwikkeld uit de ged; chtenwisselin- gen, welke in de ir<juiwe commissie, benoemd voor de technische voor lichting van de staatscommissie van 1912, hebben plaats gehad, getoetst aan hetgeen de ondervinding van den tegenwoordigen oorlog leerdezij heb ben betrekking op een onderdeel, dat, naar de meening van de regeering, thans reeds vast staat, hoe ook later over de zwaar-geschut-schepen wordt beslist. De Regeering sluit zich aan bij de leden die van oordeel waren dat eene spoedige behandeling van deze aan gelegenheid onder meer gemotiveerd is te achten door de beschikbaarheid onzer Nederlandsche Scheepsbouw- werven. De bouw van oorlogssche pen stelt door de zeer bijzondere voorwaarden waaraan deze in ver schillende opzichten moeten voldoen, aan de scheepsbouwmaatschappijen en machinefabrieken veel hoogere eischen dan de bouw van koopvaar dijschepen, zoodat de bouw van eerst genoemde scheper, de gelegenheid biedt om onze Nederlandsche indu strie in dit opzicht te ontwikkelen. De vrees, dat onze werven na afloop van den oorlog door den bouw der kruisers geen voldoende gelegenheid zouden hebben vooi den aanbouw Zij trok hare schouders op. Misschien ligt het daaraan, dat nog niemand het probeerde. Wie kan van zich zeiven zeggen, dat zijn hoog doel nooit bereikt zal worden Dat zegt aan iederen mensch, zijn eigen gevoel, u ook juffrouw Helmi, ging Herbert met aandrang voort, u verzet zich er echter tegen en wilt het niet bekennen. De dwang der omstandigheden slaat de gedach ten in boeien ik zou niet kunnen werken, ais men mij dwong hier te leven, en ook gij moest hier vandaan, naar buiten, de wijde wereld in, zien en hooren hoe het er toe gaat, hoe kunst en wetenschappen zich ont wikkelen. U kunt een groot schrijfster worden, veel grooter den uwe zus teren. U bent een dweper, mijnheer Behrens, zeide zij met een gedwongen glimlachje. Ik? Hoe komt u er bij. Ik ben door en door realist. Hij kwam wat dichter bij haarzijn blik was vurig en half fluisterend klonk zijne stem. Hoe zou u 't vinden, eens één maal tenminste met diepe teugen het van koopvaardijschepen, wordt door de Regeering niet gedeeld. Hieruit blijkt, dat, nevens het belang van zooveel mogelijk bouwen hier te lande, ook het nut van uitbreiding der concurrentie wordt ingezien zoo als door den minister in de Memorie van Antwoord bij de Marinebegrooting 1915 reeds werd opgemerkt, zal even wel bij het stellen van concurrentie voor den bouw va.i onderzeebooten een zekere reserve moeten worden in acht genomen. Voor de uitvoering van het denk beeld om een proef te nemen met den bouw van booten van het Duitsche type zijn de omstandigheden thans minder gunstigde aandacht blijft hierop gevestigd. Voorts zij hier medegedeeld, dat bij de inschrijvingen de prijzen der onderzeebooten belangrijk hooger ble ken te zijn dan die van de K 2 en K 3, tengevolge van de hooge mate- riaalprijzen en dé moeilijkheden bij de aanschaffing. De booten zullen daardoor geheel uitgerust voor zee op rond 2 millioen gulden per stak komen. Mijnen. Het eenigen tijd geleden opgege ven aantal van 539 mijnen, welke sedert het uitbreken van den oorlog op de Nederlandsche kust waren aan getroffen, is in de maand Juni ver meerderd met 22. Daarvan waren 308 mijnen van En- gelschen, 54 van Franschen en 53 van Duitschen oorsprong, terwijl van 146 mijnen de oorsprong onbekend bleef. Eerste Kamer. De gisteren gehouden vergadering van de Eerste Kamer werd door den voorzitter geopend met de volgende toespraak De dagbladen melden ons, dat de Nederlandsche marine meerdere men- schenlevens heelt te betreuren. In de uitoefening van hun plicht zijn deze landsdienaren gevallen als slachtoffers voor hun vaderland. Op ons als ver tegenwoordigers der natie rust de plicht een woord van dankbare hulde te spreken bij het nog niet gesloten graf van deze wakkere vaderlanders en een woord van medegevoel met de gezinnen, die het verlies hunner dierbare betrekkingen te betreuren hebben. Minister Rambonnet sloot zich na mens de Regeeiing bij de door den voorzitter gesproken woorden aan en bracht zijnerzijds hulde aan de nage dachtenis der gevallenen. Achtereenvolgens worden zonder stemming aangenomen verschillende wetsontwerpen o. a. tot aanvulling en heerlijke leven te genieten, als 't ware te zwemmen in een stroom van mo- reele vrijheid en dan te scheppen, iets groots voort te brengen. Zij kleurde hevighaar adem ging sneller. U stelt mij iets onmogelijks voor hoe kwamen wij toch op dat onderwerp. Kijk, daar komt net op tijd het vruchtenijs dat koelt af. Kort na dit gesprek met Herbert, stond Helmi op. Vind je 'tgoed, dat ik wegga, Annetje vroeg zij smeekend. Vader wordt zoo ongerust, als ik lang uit blijf, en 'k ben de heele week ai aan 'tpretmaken geweest. Haar vader sliep rustig, toen zij thuis kwam, maar zij kon den slaap niet vatten. Iets vreemds was er in haar rustig gedachtenwereldje gedron gen en dat kwaad werkte ook nog voort in droom, tot dat een heldere zonnestraal haar wekte De bruiloftsdrukte was voorbij. Het jonge paar was op reis gegaan en had aan moeder en zuster nog voor een paar weken het werk overgelaten, dat zij daarna zeiven op zich zouden nemen. verhooging van het VHe hoofdstuk B der Staatsbegrooting voor 1914 (nadat minister Treub heeft meege deeld, dat het namaken der nieuwe ziiverbons niet gemakkelijk is en dat de zilverbons, waarvan nog voor 5Vt millioen in omloop is, zoodra moge lijk zullen worden ingetrokken, doch dat dit thans nog niet mogelijk is). Daarna werd overgegaan tot een comité-generaal ter behandeling der huishoudelijke begrooting voo- 1916. Na heropening der vergadering wordt de zitting verdaagd, vermoede lijk tot de laatste week van Juli.- Verkiezing gemeenteraad Amsterdam. Bij de gisteren te Amsterdam ge houden stemming voor den gemeente raad waarbij liberalen en kerkelijken samenwerkten, is gebleken dat by deze samenwerking de S. D. A. P. slechts in éen district, ni. het Hle, de meerderheid heeft. In alle andere districten kan zy zon der hulp van anderen de meerderheid niet halen. Door de samenwerking van libera len en kerkeiyken zal de politieke samenstelling van den raad weinig verandering ondetgaan. Anti revolutionaire partij. De „Ned." verneemt van betrouw bare zyde, dat in een onlangs te 's Gravenhage gehouden vergadering van het Centr. Comité der Anti Re volutionaire Party verschillende moei lijkheden, die in den boezem van partij en Centraal Comité zijn gere zen, met dr. Kuyper in den breede besproken zy'n, en dat in die byeen- komst ook de grieven tegen de wqze waarop dr. Kuyper zy'n leiderschap opvat, zijn uitgesproken. Is het blad wel ingelicht, dan heeft dr. Kuyper zich met de zienswijze van onder scheidene leden van het comité niet kunnen vereenigen en hy is daarop aangevangen met het schryven zyner artikelenreeks In „De Standaard," welke met beroep op de Deputaten- vergadering is besloten. Stofbsstrijding. Naar wij vernemen is door de „Ned. Centrale Vereeniging tot be strijding der tuberculose" een adres gericht tot den min. van waterstaat, om te wijzen op het zeer ernstig stof- gevaarop ry- en wandelwegen, door het steeds toenemend automobielver- keer, met verzoek aan den minister, maatregelen te willen treffen, om de zen voorde gezondheid nadeeligen toestand zooveel mogelijk tegen te gaan of althans te beperken. Zieken en bloemen. Dat het verbiyt in ziekenhuizenen ziekenkamers veraangenaamd kan Herbert bracht de dagen met Annie, Helmi en haar verloofde in aangename afwisseling doormen maakte samen wandelingen en roeide by maneschyn op 't vy vertje in 't plantsoen. Zoo was een week voorbijgegaan en Herbert moest er nu ernstig over denken te vertrekken of het plan, eenige dagen van de zeelucht te genieten, opgeven. En dat wilde hy niet, daar hq me vrouw Kora bad beloofd te komen. Voor den laatsten avond had de familie Behrens en Helmi dr. Lenz kon wegens ambtsbezigheden niet meegaan afgesproken een wande ling naar de houtvestery te maken. Den volgenden morgen, heel vroeg al, moest Herbert vertrekken. Zy trof fen er meer menschen dan hun lief was en Herbert was daarover uit zyn humeur. Hij had het juist zoo prettig gevonden met moeder zuster en Hel mi, den avond „stil in 't bosch te genieten", zooals hij zeide. Annie moest om deze opmerking lachen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1