Sen E SflNDE, BIEDINGEN TBODE DONDERDAG 8 JULI 53e Jaargang 1915 )ekcn$ LA. HUIS aapkamer aapkamer kamer ovenhuis SION ANVRAGEN .NBR, STBODE Dienstbode itlbode Uitgaf!Firma F. VAN Pt VELDE Jr., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Herschijnt dagelijks, uitgezonderd ep Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdag» ituze ultkeertngen worden VERDOBBELD Indien dn verzekerden, voorzien mi geldig plzatsbewl)», een ongeluk bekomen op trein, boet ol trnm. De nltkeerlng wordt gewnnrbergd deer de „Heil, Mg. Verzofc. Bnnk" te Schleda v GEMEENTEBESTUUR Nederland en de Oorlog. s= No. 158 VL1SSINGSCHE COURANT j van gevraagd, een L,LA, aan of bij de 3 slaapkamers n. Brieven met aan LE COMTE ioirle bij Tilburg. vraagd tegen 1 ober a.s. een (liefst met tuin), en waterleiding, 6 kamers, keuken er. Ook genegen ren. Brieven met letter R. bureau oor 11 juli a s. zoeKt GEM. met prijsopgaaf au „Vliss. Crt." bestaande uit 4 vraagd J. F. H. Bureau inta. 15 Juli, en Meidenkamertje iken. Liefst Noord- te richtenBurge- 16a, Rotterdam. iS, Kasteelstr. 61. bij het strand voor n kind van 7 jaar. jgustus. Fr. br. no. 1 Courant". iool-Piano-No- fessor van l'Acade- Anvers. Leerlingen voor inlichtingen lier ter stede, wordt werk, IEMAND liddelbaren leeftijd ploma boekhouden ing. etter V. L., worden ureau Vliss. Crt." 'd een :n. Verdienste pl.m. es lett. P.K. Bureau rant." f later een nette iWalslraat 88. loon, geen wasch. liss. Cou-ant." gd oor een klein .ag een eenvoudige egen bij mevrouw ulevard Bankert 44, lus een nette beneden de 20 jaar. n: Coosje Busken- ur des avonds). ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ0.40voor iedere regel meer li cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bj abonnement speciale prgt Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in't bezit eener rtOGOgulden by levens- nprt gulden by dood AD f> gulden by verlies4 gulden by verlies4 A Agulden by verlies A (^gulden by verlies polls, zijn GRATIS verze- /III lil lange ongeschikt- i II door <l|l| van een hand, 1*1 II van II III vaneen M*\ van eiken fcerd tegen ongelukken voor: UU U heid tot werken ff Uw een ongeluk UUU voet of oog iuU een duim 1UU wysvinger anderen vingeu PUBLICATIE. De Territoriale Bevelhebber in Zee land enz., ter standplaats Middelburg Gezien de Koninkiyke Besluiten van 29 Augustus 1914 (Staatsblad no. 435), van 9 September 1914 (Staatsblad no. 448) en van 11 Februari ^^(Staats blad no. 81), waarby de gemeenten in de Provincie Zeeland zyn verklaard „in Staat van beleg" Gelet op artikel 22 van de Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128); stelt by deze de navolgende ver ordening vast Artikel I. Op Zaterdag, den lOen Juli 1915, ol een der volgende dagen zuilen schietoefeningen gehouden worden, gedurende welke de vaart in het Oostgat verboden is. Artikel 2. Tydens de in artikel 1 bedoelde schietoefeningen zuilen roo- de vlaggen geplaatst zyn op den toren van Zoutelande en bij het Fort de Nolle. Artikel 3. Overtreding van deze verordening wordt, ingevolge art. 43 van de Wet van 23 Mei 1899 (Staats blad no. 128), gestraft met hechtenis van ten hoogste eene maand of geld boete van ten hoogste drie honderd gulden. Uitgegeven te Middelburg, den 7 Juli 1915. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz. BROCX. Afgekondigd te Vlissingen, den 8 Juli 1915. PUBLICATIE. De Territoriale Bevelhebber in Zee land enz., ter standplaats Middelburg Gelet op de Wet van 23 Mei 1890 (Staatsblad no. 128) en op de Ko ninkiyke Besluiten van 29 Augustus 1914 (Staatsblad no. 435), van 8 Sep tember 1914 (Staatsblad no. 448) en van 11 Februari 1915 (Staatsblad no. 81), doet te weten dat in de in staat van beleg ver klaarde gemeenten in de Provincie Zeeland de navolgende politieveror dening wordt vastgesteld: Artikel 1. Op grond van het be paalde bij artikel 35 der wet van 23 Mei (1899 (Staatsblad no. 128) wordt de uitvoer van gemaaid gras uit Nederland verboden. Artikel 2. Uitzondering op de be paling van artikel 1 wordt gemaakt voor gemaaid gras, gewonnen op gronden binnen een uur afstand van de grens gelegen en in gebruik by buitenlanders. Artikel 3. Overtreding van de bepa lingen dezer verordening wordt ge straft, ingevolge art. 43 der Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128) met hechtenis van ten hoogste eene maand of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. Artikel 4. Door bovengenoemde •verordening vervalt de verordening van 2 |uli 1915 betrekkelijk het ver bod van uitvoer van gemaaid gras. Uitgegeven te Middelburg, den 6 Juli 1915. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz. BROCX. Afgekondigd te Vlissingen den 8 Juli 1915. WAARSCHUWING. Artillerie-schietoefeningen op 10 Juli 1915 en volgende dagen nabij Dishoek. •öe Territoriale Bevelhebber in Zee- Jand enz., waarschuwt een ieder tegen het aanraken van niet gesprongen artil lerie-projectielen, zijnde zulks le vensgevaarlijk. Van het vinden van dergeUjke pro jectielen moet onmiddellyk kennis gegeven worden aan den Burge meester (er plaatse of den Detache- ments-commandant te Dishoek. Schyven, vlaggen, overblijfselen van gesprongen projectielen zijn Rijkseigendommen, waarvan het ont vreemden strafbaar is volgens de wet. Middelburg, 7 Juli 1915. De Territoriale Bevelhebber voorn., BROCX. Afgekondigd te Vlissingen den 8 juli 1915. MILITIE. Tweede zitting van den Militieraad. De Burgemeester der Qemeente Vlissingen maakt bekend, dat de Tweede Zitting van den Militieraad voor de ingeschrevenen voor de militie, lichting 1916 dezer gemeente zal plaats hebben te Vlis singen ten Stadhuize op Donderdag, den 15 Juli 1915, des voormiddags te 10 uur. In de tweede zitting wordt uitspraak gedaan omtrent: lo. geschiktheid voor den dienst van hen, te wier aanzien het gevoe len der geneeskundigen van den Keu- ringsraad niet van geiyke strekking was 2o. geschiktheid voor den dienst van hen, van wie een nieuw genees kundig onderzoek is aangevraagd 3o. vrijstelling van in hetzelfde jaar geboren broeders; 4o. vrijstelling, waaromtrent buiten schuld van hen, wie zy geldt, in de eerste zitting van den Militieraad geen uitspraak kon worden gedaan 5o. uitsluiting van hen, te wier aanzien sedert de eerste zitting van den Militieraad eene reden tot uit sluiting bekend geworden is, voor zoover zy niet reeds by onherroepelyk geworden uitspraak viygesteld of on geschikt bevonden zyn. Geneeskundig onderzaak. In het algemeen is ieder ingeschre vene, omtrent wiens geschiktheid voor den dienst het gevoelen der genees kundigen van den Keuringsraad niet van gelijke strekking was of omtrent wien na de uitspraak van den Keu ringsraad binnen den voorgeschreven tyd en op de voorgeschreven wyze een nieuw geneeskundig onderzoek is aangevraagd, verplicht op den be paalden tyd voor den Militieraad te verschynen en zich aldaar aan het onderzoek te onderwerpen. Zoo noo- dig kan hy met den sterken arm voor den Raad worden gebracht. Hy kan echter aan den Commissaris der Ko ningin in de provincie het verzoek doen om het onderzoek voor een an deren Militieraad te ondergaan. Dit verzoek kan ongezegeld zijn, doch moet gefrankeerd verzonden worden. In afwijking van den aigemeenen regel behoeven voor den Militieraad niet te verschijnen de ingeschrevenen, voor wien door hen zelf dan wel door hun vader, moeder, voogd of curator een nieuw geneeskundig onderzoek is aangevraagd en die bij nader inzien zich niet aan een nieuw geneeskun dig onderzoek wenschen te onderwer pen, daar, ingeval zy niet verschijnen en zy niet verkeeren in een der ge vallen onder lo. en 2o. vermeld, de aanvrage als vervallen wordt be schouwd. Voorts behoeven niet te ver- schynen de ingeschrevenen lo. die doen blijken door ziekte of gebreken tot die verschijning buiten staat te zyn De hier bedoelde ingeschrevenen worden onderzocht op de plaats, waar zy zich bevinden, mits deze binnen het Rijk gelegen zijnzy zyn verplicht zich aan dit onderzoek te onderwerpen 2o. die zich in verzekerde bewaring bevinden of die verpleegd worden in een rijkswerkinrichting, een ryksop- voedingsgesticht of een tuchtschool Voor het onderzoek van deze cate gorie van ingeschrevenen gelden de zelfde bepalingen als voor de cate gorie onder lo. vermeld. 3o. die verpleegd worden in een krankzinnigen-,idioten-,doofstommen- of blindengesticht Voor het onderzoek van deze cate gorie van ingeschrevenen gelden de zelfde bepalingen als voor de catego rie onder lo. vermeld. 4o. die hun beroep maken van de buiteniandsche zeevaart of van de zeevisschery buitenslands Dezen ingeschrevenen staat het vrij, al dan niet op tijd en plaats, in het hoofd dezer bekendmaking vermeld, voor den militieraad te verschynen en zich aldaar aan het geneeskundig onderzoek te onderwerpen. Voor zoo veel deze ingeschrevenen echter niet voor den Militieraad verschynen of, aldaar verschenen zynde, zich niet aan het geneeskundig onderzoek on derwerpen, worden zij voor geschikt gehouden. 5o. die woonplaats hebben of ver blijf houden in het buitenland. Voor deze categorie van ingeschre venen gelden dezelfde bepalingen als voor de categorie onder 4o. vermeld. Voor zooveel de ingeschrevenen van de categorie, onder no 5 vermeld, echter door ziekte of ge oreken buiten staat zyn voor den Militieraad te verschynen, kunnen zij volstaan met by dien raad vóór de sluiting zyner zitting in te zenden eene na 1 Mei afgegeven verklaring, waaruit biykt a. dat de ingeschrevene met geslachtsnaam, voornamen en leeftijd aan te duiden wegens ziekte of gebreken buiten staat is voor den Militieraad te versch'ijnen b. dat de ingeschrevene door hen, die de verklaring hebben afgegeven, ongeschikt voor den dienst wordt geoordeeld c. de aard en de graad van de ziekte of van het gebrek, op grond waarvan de ongeschiktheid aanwezig wordt geacht, zoomede de bezwaren, door de ziekte of het gebrek veroor zaakt. Deze verklaring müet de ondertee- kening dragen van twee geneeskun digen, die ter plaatse van afgifie be voegd zijn tot uitoefening van de ge nees- en heelkunde. In de Nederland- sche koloniën mag de verklaring door enkel dokters-djawa echter alleen dan worden afgegeven, wanneer ter plaatse geen ander geneeskundige is, en mag zij door een dokter-djawa met een ander geneeskundige alleen dan wor den afgegeven, wanneer ter plaatse niet meer dan één ander geneeskun dige is. De handteekeningen van hen, die de verklaring hebben afgegeven, moeten behooriyk voorecht zyn ver klaard, onder bijvoeging, dat zij, door wie de handteekeningen zyn gesteld ter plaatse bevoegd zyn tot uitoefening van de genees- en heelkunde dan wei dokter-djawa zyn. Zoo het stuk is onderteekend door dokters-djawa of mede-onderteekend door een dokter- djawa, moet bovendien blijken welk van de hiervoren bedoelde gevallen aanwezig is. Werd door den buitenlands woon plaats hebbenden of verblyf houdenden ingeschrevene ook bij den Keurings raad eene dergeiyke verklaring inge diend, dan moet de verklaring, bestemd voor den Militieraad, zijn afgegeven door twee andere geneeskundigen dan die de eerste verklaring hebben afge geven Indien het vanwege den Militieraad te houden geneeskundig onderzoek niet mocht kunnen plaats hebben, wordt de ingeschrevene voor geschikt gehouden. De ingeschrevene, die verplicht is voor den Militieraad te verschijnen en aldaar niet op de daarvoor aange wezen tyd en plaats verschynt of die aldaar verschenen zijnde, zich niet aan het geneeskundig onderzoek onder werpt, alsmede de ingeschrevene, die moet worden onderzocht op de plaats, waar hy zich bevindt, en zich niet aan het geneeskundig onderzoek on derwerpt, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderdvyf- tig gulden, tenzij hij het feit opzetteiyk pleegt, in welk geval hij wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste zeshonderd gulden. Vrijstelling. De ingeschrevenen, die vermeenen aanspraak te hebben op vrijstelling wegens eigen vrijwilligen dienst of wegens broederdienst en omtrent wier aanvrage om zoodanige vry- stelling in de eerste zitting van den Militieraad geen uitspraak is gedaan, kunnen op tyd en plaats, in het hoofd dezer bekendmaking vermeld, hunne aanvrage toelichten of doen toelichten. De ingeschrevenen, die behooren tot in het zelfde jaar geboren broe ders en vermeenen aanspraak te hebben op viysteiling, hrtzij enkel op grond van deze omstandigheid, hetzy wegens broederdienst kunnen by onderlinge overeenkomst aanwy- zen wien van hen de vrijstelling zal ten deel vallen. Hebben zij deze overeenkomst niet te veren schrifte lijk aangegaan, dan moeten zy daar toe op tyd en plaats, in het hoofd dezer bekendmaking vermeld, in de tweede zitting van den Militieraad verschijnen. Tevens moet, voor zoo veel het minderjarigen geldt, hy of zy, die de ouderiyke macht of de voogdy uitoefent, op genoemden tyd en plaats verschynen tot het geven van de vereischte toestemming, tenzy deze reeds te voren schriftelijk is gegeven. Aan deze overeenkomst wordt ech ter slechts gevolg gegeven, indien de andere broeder of broeders, dan die, welke volgens de overeenkomst zal of zullen worden vrygesteld lo. niet om een andere reden het zy voorgoed hetzy tijdelijk is of zijn vrijgesteld 2o. niet hetzy voorgoed, hetzy voorloopig van den dienst is of zijn uitgesloten 3o. voor den dienst geschikt is of zyn. Uitspraksn. De uitspraken van den Militieraad worden in het openbaar gedaan. Bo vendien worden zy door den Burge meester schriftelijk medegedeeld aan hen, wie zij gelden, of aan hun va der, moeder, voogd of curator. Bezwaar tegen de uitspraken van den Militieraad. Tegen de uitspraak van den Mi litieraad omtrent de geschiktheid voor den dienst kan geen bezwaar worden ingebracht. Tegen de omtrent vrijstelling of uitsluiting door den Militieraad ge dane uitspraak kan binnen vyf dagen, te rekenen van den dag, waarop die uitspraak is geschied, bij Gedepu teerde Staten bezwaar worden inge bracht door den Militiecommissa ris en lo. door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door zyn va der, moeder, voogd of curator; 2o. door elk der overige voor de gemeente ingeschrevenen of door zyn vader, moeder, voogd of curator. Hij of zy, die bezwaren inbrengt, levert het daartoe strekkend ver zoekschrift, dal behooriyk met rede nen omkleed moet zyn, in by den Burgemeester der Gemeente, waar de ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, voor de militie ingeschreven is. Van de inlevering wordt een be- wljs van ontvangst afgegeven. Ver zoekschriften, niet ingeleverd op den tyd en de wijze, hier omschreven, kunnen geen gevolg'hebben. De uitspraak van Gedeputeerde Staten wordt door den Burgemeester ter algemeene kennis gebracht en bovendien medegedeeld aan den in geschrevene, wien de uitspraak geldt, en aan hem of haar, die de bezwa ren inbracht. Vlissingen, den 7 juli 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. ONVEILIGHEID VAARWATER. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend dat op 7 Juli a.s. en zoo noodig op volgende dagen, alsmede op 14 juli a.s. en zoo noodig op volgende dagen schietoefeningen zullen wor den gehouden naby Bath, Wester Schelde. De voor de veiligheid te nemen voorzorgsmaatregelen liggen voor be langhebbenden ter Secretarie dezer gemeente ter inzage. Vlissingen, 7 Juli 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Kuyper en Lohman. Onder het opschrift „Gemeende klacht" driestart „de Standaard". Nu de vacantie nadert, en onze hoofdredacteur zijn kuur in Lah- mann's Sanatorium te Weisser Hirsch gaat ondernemen, mogen we een ge meende klacht niet terughouden over de gestadige polemiek, die gedurende de oorlogsmaanden opnieuw door „De Nederlander" tegen ons blad, soms zelfs persoonlijk tegen dr. Kuy per, gevoerd is. Toen in Augustus de oorlog uit brak, heeft dr. Kuyper zich persoon- ïyk naar den heer De Savornin Loh man met het dringend verzoek be geven, om althans tydens het Bestand er bestand ook tusschen ben mocht zyn. Tot ons innig leedwezen heeft dit niet zoo mogen zyn. Voor zoover ons heugt, heeft ons blad zich stipteiyk, waar 't slechts even kon, van alle critiek op „de Nederlander" of op de Christeiyk- Historische party onthouden. Maakt men daarentegen een tabel larisch overzicht op van de polemische artikelen die in „de Nederlander" doelden op bestrijding van de room- schen, van het liberalisme of radica lisme, en plaatst men daarnaast de nummers van het blad, waarin de pyien op ons gemikt waren, dan voelt ieder toch, dat hier alle eenigszir.s juiste proportie faalt. Soms helaas was de defaveur, die ons ten deel viei, niet enkel in het aantal pynlyk, maar pijniyk ook in toon en uitdrukking. By alle overige parlementaire tegen standers omziende en eerend; alleen in wat ten onzen laste gepubliceerd werd, viel zelfs dit niet altoos te ont dekken. Meest deden we er het zwygen toe. Ditmaal mocht, by terugblik op de geheele periode van 3 Aug. tot 1 Juli, deze uiting tot ons leedwezen niet achterwege blijven. Lees Hebreeën XIII: 1. Nederl. handel en industrie in België. De minister van buiteniandsche zaken heeft mr. dr. van Best, re- geeringscommissaris by de commissie tot voorziening in de levensbehoeften der Belgische grensgemeenten, ver zocht zich te belasten met de behar tiging van zekere belangen van den Nederlandschen handel en industrie in België. Reeds geruimen tyd had mr. Van Best zich particulier en in rechtstreeksche opdracht van belang hebbenden met de behartiging dier belangen belast. In dit verband wyst men er ons op, dat, waar in het algemeen uitvoer van goederen uit België slechts wordt toegestaan indien blnnenlandsch ge bruik in Nederland der betreffende artikelen vaststaat, het aanbeveling verdient, dat belanghebbenden zich tot het verkrygen van uitvoervergun ningen uit België wenden tot de Nederlar.dsche Overzee Trustmaat- schappy te 's Oravenhage, die de ver langde waarborgen kan geven. Middenstanders, opgepast Onder dezen titel schrytt de heer J. S. Meuwsen in het orgaan van den Middenstand een ernstige aansporing aan al de bij den Middenstandsbond aangesloten Vereenigingen om alle aandacht te wyden aan hetgeen rond om ons geschiedt. Nu is zegt hy werkeiyk ge vaar in zicht, en te grooter zal dit zijn, omdat het moeilijk te keeren zal zyn, indien niet alle groepen van den Middenstand zich ieder afzon derlijk uitspreken en dan te zamen voegen om hun siem voor hun ern stig bedreigde belangen by de Re geering te doen hooren.

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1