Pfsiinle Staten van Zeeland WOENSDAG 7 JULI 53e Jaargang1 iitgiYiFirma F. VAM Pt VÉLDE Ir., Kleine Hark! 58, Vlissingen. Teletoon Inteic. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd ep Zondag en algemeen erkende Christelijke leestdagei GEMEENTEBESTUUR Nederland en da Oorlog. FEUILLETON BINNENLAND No. 157 1915 VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor Belgis 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummer» 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regel» ƒ0.40voor iedere «gel meer 1# een» Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bi| abonnement speciale prg» Reclame» 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 et per regel De abonnés, in't bezit eener ft ft ft A gulden bi] levens- F7 gulden bij dood ftftftgulden bij verlies A ^ft gulden bij verlies A ft ft gulden bij verlies ft ^gulden bij verlies solis, zijn GRATIS verze- /III III lange ongeschikt- ft II door <1 III van een hand, I *"||l van 11III vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voor: U U V heid tot werken f UU een ongeluk UUU voet of oog ÏUU een duim 1.W wijsvinger anderen vinger. 30Jt ultKeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De ultkeerlng wordl gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schleda a PUBLICATIE. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen Gelet op artikel 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van heden aan de Stoomvaart Maatschappij „Zee land" te Vlissingen, vergunning is verleend .ot de uitbreiding harer export-slagerij in het perceel Kadastraal bekend Ge meente Vlissingen Sectie C No. 1420 plaatselijk gemerkt Zuidkant der Bui tenhaven No. 13. Vlissingen, 7 Juli 1915. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, M. v. d. BEKE CALLENFELS, S.a.i. Hst Landstormontwerp. Naar aanleiding van het argument aangevoerd teger. het aanhangige wetsontwerp tot nadere uitbreiding van den landstorm, als zou n.l. de regeering gezwicht zijn voor den aandrang van de 22 onderteekenaars van het bekende adres, deelt het Kamerlid de Jong in het „Hbl." mede dat hij „ten stelligste kan verzekeren, dat het departement van oorlog reeds met het landstormontwerp gereed was, voor de 22 aan het adresseeren gingen." Belgisch» vluchtelingen. De minister van binnenlandsche zaken heeft het volgend schrijven verzonden aan de Commissarissen der Koningin in de onderscheidene pro vinciën. Naar mij wordt medegedeeld, is het voorgekomen dat Belgische ar beiders, die hier te lande in normalen loondienst waren, met verbreking van hun contract den arbeid neerlegden en zich in andere genieenten als vluchteling voor onderstand aanmeld den. Het is mij niet bekend, of in dergelijke gevallen onderstand voor rijksrekening werd gegeven, maar vast schijnt te staan, dat onderstand is verleend. Voor zoover particulieren dit doen, kan daartegen mijnerzijds .geen maatregel worden genomen, maar ik verzoek U H.E.G. de bur gemeesters in uw gewest, onder me- dedeeling van het bovenstaande, na mens mij uit te noodigen, scherp toe te zien, dat rijks onderstand alleen aan de werkelijke vluchtelingen ten goede kome en niet aan hen, die loonenden arbeid moedwillig hebben neergelegd. De bovenbedoelde feiten schijnen in de laatste maanden te zijn voorgekomen. Onderzoek van de ondersteunden, die zich in dien tijd hebben aangemeld, en van nieuwe 7. (Nadruk verboden.) O, ja, zij schrijft allerliefste kleine novellen? Kan zij die geplaatst krijgen? Nu en dan zeur ik net zoo lang, tot zij er me eentje geeft en dan wordt die in onze kiant gedrukt. En krijgt zij wat voor haar werk O, ja, een hartelijk bedankje, honorarium echter niet. Herbert verzonk in gepeins. Wanneer zal daar eigenlijk brui loft worden gevierd vroeg hij plot seling. Sfi Annie haalde de schouders op. In 't laatst van den herfst mis schien, of met Kerstmisze zijn pas sedert Paschen verloofd en Heimi wil niet zoo gauw trouwen. Ze heeft im mers ook in 't geheel geen haastze is in Mei pas een-en-twintig jaar ge worden. gevallen zal dus voor het beoogde doel toereikend zijn. In het uiterste geval, wanneer ter voorkoming van erger, hulp aan dergelijke pseudo- vluchtelingen moet worden geboden, kunnen zij met mijn machtiging wor den opgezonden naar een vluchtoord. Geen Nederlandsch Hospitaalschip, Van welingelichte zijde schrijft men: In het begin van den oorlog heeft de gep. kapitein ter zee C. W. de Visser zich moeite gegeven om met behulp der Hollandsche Stoomboot Mij. en eenige afdeelingen van het Roode Kruis een nooddienst in elkaar te zetten voor redding op de Noord zee, in geval van een conflagratie, meer in de buurt van onze kusten. In het laatst van 1914 heeft de pu blicist dr. R. Feenstra te Hilversum de idee gepropageerd dat er speciaal voor het Nederlandsche volk een zen ding in kon liggen de oorlogsredding op de Noordzee ter hand te nemen. Deze pogingen leidden tot een vast plan toen bleek dat de president der Nederlandsche Handel Maatschappij het initiatief had genomen tot de uit rusting van een particulier Neder landsch Hospitaalschip en deze den genoemden heeren verzocht zich bij zijn plan aan te sluiten. De heer Van Aalst riep de Neder landsche stoomvaartlijnen tot een con ferentie bijeen, met het gevolg dat besloten werd f 300.000 te garandee ren voor de uitrusting van een hos pitaalschip, varende onder Nederland sche vlag. Als hospitaalschip werd aangewe zen het stoomschip „Thalia* van de Oostenrijksche Lloyd, dat ten gevolge van den oorlogstoestand in het Oos terdok te Amsterdam sinds Septem ber 1914 opgelegd ligt, en hetwelk door den heer van Aalst reeds voor- loopig voor dat doel besproken was geworden. De vereenigde stoomvaartlijnen stelden voorts een uitvoerend comité samen, waarin zitting namen onder het presidium van den heer Van Aalst de heeren J. V. Wierdsma en C. A. den Tex als vice voorzitters, de hee ren dr. R. Feenstra en C. W. de Vis ser, alsmede de heeren H. de Booy als secretaris, mr. C. H. Guépin als penningmeester, terwijl de schout bij nacht Goedhart zich bereid verklaard had eventueel het commando der „Thalia" op zich te nemen. De bedoeling was voorts om, zoo dra de zekerheid ontstond dat de plannen tot uitvoering zouden komen, Z. K. H. den Prins uit te noodigen als beschermheer van dit comité op te treden. Ten einde echter een neutraal hos pitaalschip te kunnen doen varen onder Nederlandsche vlag, zou door de belanghebbende mogendheden goedgekeurd moeten worden de af- Ik dacht, dat zij ouder was, zij ziet er zoo gedecideerd uit. Maar laat mij nu asjeblieft een half uurtje met rust, dan zal ik die rijmelarij voor jou maken. Vlieg maar niet te hoog op je Pegasus, Herbertbehalve Hel mi, zou niemand je vlucht kunnen volgen. Maar terwille van deze eene zou het de moeite waard zijn, niet Pas op jij. Verbrand je vleugels maar niet, spotte Annie, ze heeft jal een geliefde. Herbert schudde zijn hoofd. Een geliefde Neen, dat betwij fel ik. Een verloofde heeft zij, dat is altijd hetzelfde. Bij mij wel, en bij Heimi ook, hoop ik. Herbert floot een deuntje en daar Annie geen antwoord kreeg, ging zij in huis. HOOFDSTUK IV. 'tWas op den feestavond, dat Her- bert eene ontdekking deed, welke aan zijn plannen eene bepaalde richting gaf; 't werd hem toen duidelijk, dat zusje Annie eene warme belangstelling koesterde voor dr. Lenz, en dat zij wijking van het bepaalde in art. 3 van de conventie van Genève, het welk voorschrijft dat elk neutraal hos pitaalschip gesteld moet worden on der leiding van een der oorlogvoe rende mogendheden. En nu is helaas het sympathieke plan, op de weige ring om deze afwijking goed te keu ren gestrand.Ondanks de medewerking van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken is het niet mogen gelukken van de oorlogvoerende mogendheden de verzekering te verkrijgen dat de „Thalia" als neutraal hospitaalschip, zelfstandig optredend, toegelaten zal worden in bet gebied waar strijd te wacntend of gaande is. Aan de commissie bleef nu slechts de keus over öf de „Thalia" te laten liggen in IJmuiden resp. in den Nie- wen Waterweg met de zekerheid te laat te zullen komen voor elke doel treffende hulp öi van haar~voorne- men alsnog ai te zein. De commissie heeft het laatste ge kozen. Zij heeft haar mandaat neergelegd en van het charteren der „Thalia" afgezien. Het zinken van de Ceres." Uit een ambtelijk onderzoek dat door de Marine-autoriteit te IJmuiden is ingesteld, betreffende het zinken van het stoomschip „Ceies", der Kon. Nederl. Stoomvaart-Mij. te Amsterdam, is gebleken dat het ongeval zeer waarschijnlijk is veroorzaakt door een mijn. Het gebeurde op den 25en juni, ten ongeveer 7 u. 30 des morgens, in de nabijheid van de Zweedsche kust op de hoogte van Söderhamm. Er waren toen geen schepen of vliegtuigen in het zicht. De opvarenden wisten zich te red den in de sloepen. Een dier sloepen, waarin zich o.a. de 2e stuurman C. A. J. Dopheide bevond werd, na eeni- gen tijd roeiens, opgepikt door een Zweedschen loodskotter, die de schip breukelingen overgaf aan een torpe doboot. Deze gaf ze weder aan een andere boot, die de schipbreukelingen naar Vorstelpe bracht, van waar zij zich naar Stockholm begaven en zich aldaar meldden bij den Hollandschen consul. De grensafsluiting. Men schrijft ons uit Zeeuwsch VlaanderenDe afsluiting der grenzen met electrische draden is voltooid. De Beigen zijn nu volkomen van de Hol landers afgesloten. Alles is prachtig afgewerkt en er zijn geen kosten ge spaard. Honderden palen zijn in den grond geslagen. Elke paal is voorzien van drie draden. Bij de kom eener gemeente hebben de Duitschers de buitenste rijen prikkeldraden afge spannen met vlechtwerk en ijzer, zoo dat kinderen en dieren den gevaar veel beter bij hem zou passer, dan Heimi. Lenz kon in gesprek met Annie zoo opgewekt, ja zelfs vroolijk zijn en 't ging Annie recht naar den zin, als 'thaar gelukt was den ernstigen man van zijn meisje's zijde mede te troonen om eens een wals met haar te doen. Hij danst wel allernaarst, Heimi, maar ik vind 't zoo prettig, als hij vroolijk is. Vind je 't goed, dat ik hem bij je weg haal Praat maar wat met Herbert, die wil toch niets liever. Heimi knikte lachend. Verwen hem maar, zooveel je wilt. Ik ben big, als hij vroolijk is, en begrijp eigenlijk niet, waarom hij bij mij zoo sttl en stijf is. Ik geloof, dat je hem te knap bent, Heimi. Wat 'n onzin vertel je daar, zei Heimi ontstemd. Nu, geloof mij maar gerusthjj heeft je zoo lief en hij ziet zoo tegen je op en nu denkt hij zoo min van zichzelven. Bjj mij doet hg dat niet, dan zweeft hg niet in hoogere sferen, maar is hij een gewoon mensch. Er was wel iets waars in Annie's lgken draad niet kunnen naderen. Hier en daar zijn bg de Nederland sche grens borden geplaatst, waarop in het Duitsch en in het Hollandsch met groote letters staatOpgepast. Hoogspanning. Doodsgevaar Eerste Kamer. In de gisterenavond gehouden ver gadering van de Eerste Kamer is op voorstel van den voorzitter met 22 tegen 8 stemmen besloten, om Don derdagmorgen in openbare vergade ring te behandelen de wetsontwerpen, die alsuan in staat van wijzen zullen zgn. Oorlogszee-Ongevallenwet. Gisteren heeft de minister van landbouw aan zijn departement ver schillende besprekingen gehouden met den inspecteur van de scheepvaart, en regeeringsambtenaren betreffende de uitvoering van de oorlogs zee- ongevallenwet^ Hr. Ms. „De Ruijter". Naar wg vernemen zal het pantser schip „de Rugter" binnenkort worden gereed gemaakt, ten einde tegen het najaar naar Nederlandsch Indië te vertrekken en aldaar het pantseischip „Hertog Hendrik" af te lossen. Militiepiichtigen. Leden en niet-leden van het Nederl. Gymn.-Verbond, die er prijs op stellen in het bezit te komen van het getuig schrift, bedoeld in art. 70 dei Militie- wet (waaruit moet blijken, dat de lo- teling zich, gedurende 3 jaren aan het onderzoek voorafgaande, geregeld heeft geoefend en een voldoende ge oefendheid heeft verkregen) kunnen zich aanmelden tot uiterlijk 12 Juli a.s. bij den bondssecretaris, den heer R. W. Wulfhorst te Haailem, onder overlegging eener verklaring on derteekend door daartoe bevoegden dat zij zich, gedurende de 3 jaren aan het onderzoek voorafgaande, geregeld hebben geoefend. Zg, die zich hiervoor aanmelden, zullen zich hebben te onderwerpen aan een examen, af te nemen door de Bonds Technische Commissie op een nader te bepalen datum in de maand Juli. De plaatsen, waar de examens zul len worden afgenomen, te bepalen naar gelang der aanmeldingen. Aan ieder van de drie hieronder vermelde hoofdtoestellen (rek, brug er, paard) zullen door de deelnemers aan het examen twee oefeningen moeten worden uitgevoerd. De oefeningen zullen worden samengesteld uit drie of vier onderdeelen volgens onder staand voorbeeld Hoogrek. Uitstrekhanglangzaam opvatting en Heimi kon niet ontkennen dat zij '1 zelfde al weieens had ge dacht maar dat 't zoo was, dat ver droot haar. Juist zij hadjzich haar toekomstlgen echtgenoot aitgd als een man van karakter voorgesteld, als iemand, die weet, wat hg wil en tot wien zg als de mindere kon opzien. Waarom moest zg nu juist verloofd raken met een man, die zijn leven lang tegen haar zöu opzien, die steeds haar wil zou volgen en immer haar meeningen zou bewonderen Een wrevelige trek verscheen op haar gelaat, terwgl zg 't dansende paartje nazag zij zuchtteenstreek langzaam met de hand over de oogen, als moest zg daar een beeld verjagen. Jaloersch klonk Herberts stem aan haar oor. Zg zag op. De oude, spottende trek lag weer om zijn mondzijn glimlach dreef haar 't bloed naar de wangen. De vriendschap, die mgne zuster voor u heeft, schijnt zg ook uwen aanstaande toe te dragen, sprak Her- bert luchtig verder. Ja, dat kan ook niet anders gaf Heimi ten antwoord. Bovendien wa rnet gestrekte beenen voorwaarts omtrekken tot streksfeun links of rechts overheffen tusschen de han den achterwaarts draaien en onder- doorzwaaien 1. (r.) met ondersprong. Barren. Schouderhoogte. Uil dwars- stand in het midden der barren han den aanvatten, sprong tot streksteun met vóór- en achterzwaai, op het eind van den daaropvolgenden voor- zwaai achterwaarts draaien tot vouw- steun; kippen tot spreidzit; handen vóór plaatsen, beenen heffen en slui ten, voorzwaai, achterzwaai met wen den 1. of r. draai buitenwaarts. Paard. Breedgesteld. Uit zgstand sprong tot steun met 1 (t.) voorzwaaien terugzwaaien tot steun voorlings 1 (r.) overheffen tot steun boven het zadel rechts (1.) bijheffen tot ruglingschen steun; linker been (r.) achterwaarts overheffen, gevolgd door flank-wen den tot dwarsstand vóór het paard. De paardoefening moet geheel als een doorgaande beweging worden uit gevoerd. De zomervergadering van de Prov. Staten werd gisterenavond door den Commissaris der Koningin, den heer mr. H. J. Diickmeester, geopend in naam der Koningin. Tegenwoordig waren 40 leden. Af wezig de heeren Kakebeeke en Won- dergem. Mededeeling werd gedaan van de ingekomen stukken, zqnde de Ko ninklijke besluiten tot goedkeuring van verschillende besluiten der Sta ten, en het verslag van de maatschap pij tot exploitatie van Staatsspoorwe gen over 1914. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Aangeboden wordt het verslag over den toestand der Provincie over 1914. Mededeelingen worden gedaan na mens Ged. Staten omtrent den post voorkomende onder hoofdstuk IX der uitgaven in de Provinciale begroo tingen voor 1914 en 1915 ter bestrij ding van behoeften, welke hare om schrijving niet vinden in de artikelen der begrooting omtrent onderhand- sche aanbestedingen omtrent de sa menstelling der afdeelingen van hun collegeomtrent de presentielijst der vergaderingen van hun college; om trent de staten van de Provinciale ambtenaren en bedienden en van de Provinciale eigendommen er. bezit tingen en van die welke verhuurd en verpacht zijn. Ten slotte tot het stellen van re gelen voor subsidies aan vakscholen, hetwelk reeds is gepubliceerd. Al deze mededeelingen werden voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde was de benoeming van het lid der Staten bedoeld bij ren zij altijd al goeie vrienden, den vorigen herfst al voordat zij viel zichzelve in de rede, alsof 't geen zij wilde zeggen eigenlijk van weinig be lang was.Wanneer vertrekt u? vroeg zij toen plotseling en bewoog zenuwach tig haar waaier. Herbert keek haar vlug en haast glurend aan. Heimi bemerkte het echter niet, daar zij recht voor zich uit, de zaal inkeek, waar de gasten op en neer wandelden. Zoo gauw ik weg kan zonder mijn moeder te kwetsen. Dus zoodra je plicht vervuld is. Bent u dan heelemaal niet meer ge hecht aan uw geboortegrond En 't is toch zoo'n mooi plekje. Zij keek hem aan en nu lag er ook in haar blik iets vorschends. Zeker wel, waarde juffrouw, 't vaderland begint juist weer zijn oude toovermacht op mij uit te oefenen. Maar ik heb slechts kort vacantie. Toch zeker niet zóo kort dat gij uwe moeder nog niet een paar dagen 't geluk kunt gunnen, u bij zich te hebben en Annie straalt van vreugde over uw bezoek. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1