llsrf. EDINGEN MAANDAG 5 JUL! EBO ZONDAGSBLAD T, bediening werken. KEN, ?MEN, EN enz. NVRAGEN LESSEN ODE. No. 155 53e Jaargang 1915 iltoiMFirma F. VAH OE VELDE If., Klein» Harkt 58, Gissingen. Talaloon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag an aigemoon erkends Christelijks leostdis» FEUILLETON Nederland en de Oorlog. BINNENLAND Uil ingen. IN LEERLINGEN nsdag 6 en Woens- avonds van 7 tot bouw dei School, Ewoutstraat.) >mvat bereidenden cursus Isch, Fransch of Schoonschrijven, gcursus (3 jaar) sch, Duilsch, En talen verplicht); delsrekenen, Han- Algemeene Han- srecht, Machine- ;rafie. reidenden cursus illen, die volledig olgcursus zij, die M.U.L.O. genoten r het afleggen van van voldoende gegeven, den voorberei- voor den vervolg- nkele vakken 15, De leider, G. MANNOURY. tie Courant", lenbare Leeszaal. VEILEN R K. VERSLIJTBAAR aanvragen ELMOND omzoolleer RAAT 96. r„Succes"maakt den zijn scheer- ijs f 1.50 (naar ssingen bij jebrs. POLAK. nneüngen. Drie i0. Br. L.E.M.S. Courant". ELGE, instruit lerjons de de littérature au bureau du it", no. 120. rgd een flinke Wasch buitens- liss. Courant." ;en nette VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regeii ƒ0.40voor iedere regel meer lé cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prij* Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in 't bezit eener ft ftftft gulden bij levens- nf* ft gulden bij dood AA ft gulden bi5 verlies J f* ft gulden bij verlies .f ft ft gulden bij verlies ft ^gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- 1111111 lange ongeschikt- /ftfll door van een hand, Iftll van II III vaneen van eiken -serd tegen ongelukken voor: U VU heid tot werken M (111 een ongeluk UUU voet of oog 1UU een duim JLUU wijsvinger anderen vinge'. 3,,, uitkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de terzekerden, voorzien ran geldig plnntobewfls, een ongeluk bekomen ep trein, beet el tram. De ultkeerlng werdt gewnzrbergd door de „Holt, rtlg. Verzek. Bank" fa Schleds PUBLICATIE. De Territoriale Bevelhebber in Zee land enz., ter standplaats Middelburg Gezien de Koninklijke Besluiten van 29 Augustus 1914 (Staatsblad no. 435), van 8 September 1914(Staats blad no. 448) en van 11 Februari 1915 (Staatsblad no. 91), waarbij de gemeenten in de Provincie Zeeland zijn verklaard „in Staat van beleg" Gelet op artikel 22 van de Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128); Stelt bij deze de navolgende ver ordening vast Artikel 1. Op Woensdag, den 7en Juli 1915, en zoo noodig volgende dagen, als mede op Woensdag, den 14en Juli 1915, en zoonoodig volgende dagen, zullen op de Westerschelde nabij Bath schiet oefeningen gehouden worden, gedu rende welke het verboden is, zich te bevinden a. bij de eefening op 7 Juli 1915, en zoo noodig volgende dagen in het gebied, begrensd door de lijn „lichten-Bath in-één," de lijn „lichten-Rilland-in één" en den boog van een cirkel met een straal van 4000 M. en het Zuidelijke licht van Rilland als middelpunt, b. bij de oefenipg op 14 Juli 1915 en zoo noodig volgende dagen in het gebied, begrensd door de lijn „haven Bath (niet inbegrepen) Westelijke rijksgrenspaal op de schor ren ten Zuiden van het Ossendrecht- sche gat," de lijn „pl. O op den Zuid-ooste- iijken diik van den Eersten-Bath pol der West uiteinde van den Oost- Westloopenden dijk in den Anna- Mariapolder" en de lijn op 4000 M. afstand van Z. O. dijk van den Eersten-Bathpolder, alsmede in het gedeelte van den Anna Mariapolder ten Zuiden van voornoemden O. W. loopenden dijk. Artikel 2. Wanneer schietoefeningen gehouden worden, zal een roode vlag geplaatst zijn op het huis van den Ontvanger te Bath, alsmede in den Anna-Mariapolder en op ter waar schuwing zich in de Westerschelde bevindende schepen. Att. 3. Overtreding van deze ver ordening wordt, ingevolge art. 43 van de Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad ito. 128), gestraft met hechtenis van ten hoogste eene maand of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. Uitgegeven te Middelburg, 2 Juli 1915. De Territoriale Bevelhebber in Zee land enz., BROCX. Afgekondigd te Vlissingen den 5 full 1915. s. (Nadruk yarbodaa.) O— :den de 20 jaar. loosje Busken- s avonds). Dat is verstandig van je Annie, dat je zoo gewoonweg hier komt, om ons met je broer kennis te laten maken. Dus zoo ziet de redacteur der „Nieuwe Wereld" er uit. Verbeeldt u, mijnheer Behrens, ik had mij u heel .anders voorgesteld. Dat heb ik hem ook al gezegd, zei Annie vroolijk, wat denken wij toch vaak gelijk Helmi. Hoe, dacht u dan, dat ik er uit zou zijn, juffrouw Nu, vooreerst kleiner, niet zoo breed geschouderd en ook niet zoo jong. Doch heb er maar geen verdriet van, mijnheer Behrens, de natuur heeft u beter bedeeld, dan dat Annie en ik ons u voorstelden. Frits kom toch hier, zoo wendde zij zich wat ongeduldig tot haar verloofde, dit is Annie's broer, mijnheeiHerbertBehrens WAARSCHUWING. Artillerie-schietoefeningen op 7 en 14 Juli 1915 en volgende dagen nabij Bath. De Territoiiale Bevelhebber in Zee land enz., waarschuwt een ieder tegen het aanraken van niet gesprongen artil lerie-projectielen, zijnde zulks levens gevaarlijk. Van het vinden van dergelijke pro jectielen moet onmiddellijk kennis ge geven worden aan den Burgemeester ter plaatse of den positie-commandant te Bath. Schijven, vlaggen, overblijfselen van gesprongen projectielen zijn rijks eigendommen, waarvan het ontvreem den strafbaar is volgens de Wet. Middelburg, 2 Juli 1915. De Territoiiale Bevelhebber voorn. BROCX. Afgekondigd te Vlissingen den 5 Juli 1915. Buitengewoon oorlogscrodiot. Ingediend is het aangekondigde wetsontwerp tot verhooging van de Oorlogsbegrooting 1915 (buitenge woon crediet van f90 millioen). Met genoemd bedrag yan f90 mil lioen wordt verhoogd de posl „uit gaven voortvloeiende uit het buiten gewoon onder de wapenen roepen van de dienstplichtigen der militie en van de landweer en uit alle verdere maatregelen, verband houdende met de buitengewone omstandigheden, die lo. dat ander de wapenen roepen hebben geleid" welke post mitsdien wordt gebracht op f 140 millioen. Bovendien wordt een verhooging met f 22.500 gevraagd van den post „ge heime uitgaven", weike daardoor wordt gebracht op f25.000. Met het eerstgenoemde crediet ver trouwt de minister van oorlog, bij voortduring van de buitengewone om standigheden en de daaruit voort vloeiende uitgaven tot het einde van September te kunnen voorzien. Met zekerheid kan worden verklaard dat op dit oogenblik over het reeds toegestane crediet reeds ten volle is beschikt. Uitwisseling van invalide krijgs gevangenen. Zuster E. J. Alsbach schrijft aan de „N. R. Ct." Met belangstelling hebben wij uw artikel over de uitwisseling der krijgs gevangenen gelezen. Wil mij veroorloven, naast hetgeen u vernam, ook onze indrukken weer te geven. Als leidster van de Nederlandsche Roode Kruiszusters (die door 't Cen traal Bureau voor Ziekenverpleging te Eigenlijk moest men kortweg Her- bert Behrens zeggenberoemde man nen hebben immers het „mijnheer" niet noodig, voegde zij er schalks bij. U bent te goed, waarde juffrouw, een beroemd man ben ik nog lang niet. |a, als moeder natuur mij uw talent in de wieg had gelegd, dan O Annie heb je dit ook al uit gebazuind, vroeg zij lachend. Nu laten wij elkaar nu maar niet langer compli menten maken, mijnheer Behrens. Ik verheug mij u te leeren kennen. Zij stak haren arm door dien van haar verloofde en trad op den uitgang toe. Dus dat is nu Helmi, zei Her- bert in zichzelf, zij is niets klein- steedsch. Wat zou er niet in andere omstandigheden en in een andere omgeving van dit meisje kunnen wor den en wat zou ik niet van haar kun nen maken. Zij ziet er knap uit, lang niet alledaagsch met die schitterende grijze oogen, die zich, ais zij scherp toekijkt, een beetje sluiten om even daarna des te stralender rond te kijken. En hoe fijn en mooi gevormd zijn die lippen, die even geopend, de kleine stevige tanden laten zien. Rotterdam gekozen waren uit hen, weike beide talen spreken), ben ik in staat, door ons urenlang samenzijn met de gewonden, u een vrij juist beeld te geven van de stemming, welke er wel onder beide groepen heerschte. Met groote verbazing lazen wij dan ook den zin „de haat der Engel- schen was veel feller gebleken, etc..." terwijl wij, met elkaar napratend, juist zoozéer sterk van 't tegenovergestelde overluigd waren. Bovendien was de dankbaarheid der Engelschen zeer veel grooter over de ontvangst in Nederland of aan boord dan die der Duitschers, vermoedelijk daar voor de eerstgenoemden het contrast veel groo ter was. Een kleine detailleering moge hierover volgen. Toen den Engelschen hun eerste maaltijd aan boord gegeven was, kwamen er telkens uit de groepen gewonden, zoowel als uit 't ambulance personeel naar ons toe, om hun ver bazing en verrukking ie kennen te geven over een dergelijk maal. „Witte brood I vleesch!" hun dankbaarheid was aangrijpend, en dat bij de be kende gereserveerdheid van den En- gelschman. Uit Duitschen mond daarentegen heeft nagenoeg niemand onzer een woord van dank vernomen, heigeen ons zeer opviel, en de maaltijden (ham en eieren met aardbeien voor ontbijt, bouillon lusschentijds, groen ten, vleesch, aardappelen, met aard beien als dessert) vielen hun bijna niet op. Wel een b wijs, dat ze 't in Engeland goed gehad hebben. Alleen over de aardbeien werd wel geroepen dat ze die in iang niet hadden gehad. Van de Duitschers hoorden we dan ook eenstemmig, dat ze over de be handeling in Engeland niet te klagen hadden en tevreden waren geweest. Terwijl alle Engelschen ons in zeer bezadigde, maar ernstige termen hun groote ontevredenheid te kennen gaven. Geen haat, geen schelden. Ze zeiden: „vergeven dat zulien wij trachten, vergeten kunnen we 't nooit*. Verwonderlijk deed 't ons aan, te lezen, dat de Duitschers in den trein voor 't eerst weer Duitsch hoorden en weer rooken mochten, waar toch gedurende de geheele reis uitsluitend Duitsch met hen gesproken is en tot zelfs de te bed liggende blinden on der ons toezicht rookten naar hartelust 't Spijt me ook, dat u niet gelegen heid hebt gehad den Engelschen hos- pitaaltrein te bezichtigen, die volgens het oordeel van een zaakkundige nog den Duitschen tiein overtrof. Bij de vorige uitwisseling hoorde ik zelfs uit Duitschen mond„Aber diese Englischen Hospitalzüge sind ja gar.z wunderbar", waarop allerlei er over meegedeeld wordl. 't Is zeker geheel overbodig, u er Terwijl de jonge dames met elkaar babbelden, was men aan 't punt ge komen, waar hunne wegen zich scheidden. Gaan jullie nog een klein eindje mee? vroeg Helmi. Liever niet, Helmi, wij hebben het zoo druk, maar jij komt Joch nog voor de repetitie bij ons Je weet, je zou voor de tableaux-vivants zorgen. Gelukkig, dat ik nu hulp heb gekregen, antwoordde Helmi, terwijl zij Herbert de hand (ot afscheid reikte. U moet natuurlijk tegen alle medewerkende dames even beminne lijk zijn, mijnheer Behrens, of ze jong of oud, mooi of minder mooi zijn, anders Over haar gezicht gleed een plagend glimlachje en zij onttrok Herbert hare hand. Goeden nacht Annie, gtoei je moeder, goeden nacht, mijnheer Beh rens, tot weerziens. Na een paar schreden keek Her- ber om, toen ook juist Helmi het hoofd omkeerde. Zij kleurde, knikte vluch tig en het paartje sloeg den hoek om. Nu, hoe bevalt zij je? vroeg Annie, toen zij even daarna met haar op te wijzen, dat dit schrijven eener Roode Krulszuster niet door persoon lijke sympathieën of antipathieën is ingegeven. Grensincidenten. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Vliegen, had 21 juni tot den minister van oorlog de volgende vragen gericht, betreffende grensinci denten: Is het waar, dat korten tijd geleden een aantal jonge Belgen in de buurt van Clinge door Nederlandsche sol daten zijn gearresteerd en, naar de grens gebracht, aan de Duitsche auto riteiten zijn overgegeven Zoo ja, waarom en krachtens welke wetten of verdragen had deze handeling plaats Waarom hebben Nederlandsche sol daten een Belg, die de grens over kwam, gewond, een anderen Belg, zekere Dries, die hetzelfde deed, gedood Hierop is het volgende, schriftelijke, antwoord van den ministet van oorlog ontvangen Blijkens daaromtrent ontvangen militaire rapporten zijn inderdaad korten tijd geleden in de buurt van Clinge eenige aldaar rondzwervende jonge Belgen door Nederlandsche militairen aangehouden. Zooals zij zelf verklaarden, was smokkelen hun eenig middel van bestaan. Van dergelijke lieden onder vindt de bevolking groot ongerief, terwijl zij weigeren om naar een vluchtelingenkamp te worden opge zonden. Om die reden worden ze over de grenzen geleid. Ook in het onderwerpelijke geval werd aldus ge handeld van een overgeven aan de Duitsche autoriteiten is in dergelijke gevallen geen sprake. De Duitsche grenswachten hebben hen zonder be zwaar doorgelaten. De bevoegdheid tot hetgeen ge schiedde is te ontieenen aan art. 33 van de Wet op den staat van oorlog en beleg. Volgens art. 33 van de Wet op den staat van oorlog en beleg is het mili tair gezag bevoegd den toegang tot, het verkeer binnen en het verlaten van het in staat van beleg verklaarde grondgebied te regelen overeenkom stig de eischen der algemeene vei ligheid. Op grond van deze bepalingen zijn bepaalde wegen aangewezen, waar langs alleen het betreden van Neder-, landsch grondgebied veroorloofd is. De Belgen, waarvan in de tweede vraag sprake is, waren buitendien door de grenswacht aangehouden ge worden. Zij gaven echter geen gehoor aan de herhaalde sommatie om halt te houden, waarop werd geschoten. Den gedooden Belg was tot drie malen toe bij herhaling „halt" toege- broeder het huis binnentrad. Alsof hij uit een droom ontwaakte, 'zoo verstrooid vroeg hij Wie Maar mijn hemel, Helmi natuur lijk. O, best Annit. Maar die ver loofdeis die jonge man stom Wat afschuwelijk van je. Dr. Lenz is de beminnelijkste mensch die er is. Laat hem met rust, anders krijg je met mij te doen, hoor je? Hij lachte van pret. Maar kleintje, wordt toch niet dadelijk zoo boosik geef je de heilige verzekering dat ik den jongen man niet zal aanraken. Hij ging de trap op naar zijne ka mer, terwijl Annie de woonkamer binnentrad. Laat niet te lang op je wachten, Herbert, riep zij hem na. Ik kom dadelflk, klonk het van de bovenste trede; toen hoorde zij hem fluitend zijne kamer binnengaan. Hij floot ook nog, toen hij zich in den gemakkelijken stoel had geworpen en de beenen uitstrekte. Hm, hm, dat meisje zou een prachtfiguur zijn voor eenroman. Geen roepen, terwijl twee malen in de lucht gevuurd was, alvorens het noodlottige schot werd afgegeven. Overigens kan worden medegedeeld dat het instellen van een strafvervol ging fer zake van de hierbedoelde grensincidenten nog een punt van overweging uitmaakt bij de bevoegde autoriteiten. Engelsche tweedekker geland. Zaterdagmiddig te hatféén is op een aardappelveld nabij Sas van Gent een tweedekker, bemand door twee Engelsche officieren, geland, wegens defect aan den motor. De inzittenden die meenden dat zij op Belgisch grondgebied waren gedaald, staken hun machine in brand. Waarschijnlijk zullen zij worden geïnterneerd. Hierover vernemen wij nog het volgendeHet toestel was een Fran- sche tweedekkerde vliegers hadden boven België verkenningen gemaakt toen hun toestel boven Gent door een kogel werd getroffen, waardoor de motor defect raakte. Zij werden naar de richting van Sas van Gent gedreven, waar zij genoodzaakt wa ren te landen. Daar zij echter in de meening verkeerden nog steeds bo ven Belgisch grondgebied te zijn, lieten zij op eenige honderden me ters hoogte hun benzine reservoir geheel leegioopen en staken zoodra, zij geland waren, nun toestel in brand. De tweedekker werd geheel vernield. De Engelsche officieren heeten Meakin en Adams. Koninklijk bezoek aan Rotterdam. De Koningin zal den eersten steen leggen voor het nieuwe Raadhuis te Rotterdam. Deze plechtigheid heeft plaats Donderdag 15 Juli. Op dienzelfden dag zal H. M. ge volg geven aan een uitnoodiging van gecomitteerden tot de zaken van de Nederduitsche Hervormde Gemeente en de godsdienstoefening bijwonen, welke onder voorgang van dr. J. R. Callenbach zal plaats hebben ter in wijding van de Grooie Kerk na de uitgevoerde restauratie. Opleiding voor den officiersrang. Sedert I Augustus 1914 is de op leiding voor den officiersrang ge schorst. Intusschen schrijft de minister van oorlog is het moge lijk gebleken, nu Nederlandsche troepen tot dusver niel in vijande lijkheden zijn gewikkeld, om voor de leerlingen van het oudste studie jaar van de Koninklijke Militaire Academie en van den Hoofdcursus beknopte cursussen In te richten, ter bekwaming voor den dienst van den officier in den oorlog, zoodat onlangs buitengewone schoonheid, maar gees tig en overvloeiend van jeugd en kracht. Hij hield plotseling op met fluiten en draaide zenuwachtig aan zijn snor. Hoe zou 't zijn, als het eens een roman werd, die aan mijn eigen leven een andere richting gaf Hij sprong op. Onzin verliefd worden. Nau welijks een uur heb ik haar gezien en nu heb ik al vlam gevat. Idioot is het. Trouwen? Ik doe het nooit. Vlug trok hij zijne jas uit en dom pelde zijn gezicht in de waschkom. Dat 's uitstekend. Dat verjaagt mui zenissen. En nu naar beneden, om den nieuwen zwager te begroeten. Zich 't hoofd met romantische over peinzingen breken, kan altijd nog, als de feestdagen voorbij zijn. HOOFDSTUK III. Toen Herbert den volgenden mor gen wakker werd, stond de zon al hoog aan hemel. Herbert stond nooit vroeg op 't was trouwens ook steeds na middernacht, dat hij zich te bed begaf. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1