2 «JULI VRIJDAG No- 1 S3 53e Jaargang 1915 Slain: final I. M II HUE Jr.. Iliiw MirH 58. Wimpm Tritium litirc. II Verschijnt degelijks, uitgezonderd eg Zondag en algemeen erkende Christelijke leestdagic GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON Mederland en da Oorlog. BINNENLAND INGEZONDEN STUKKEN VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren/I.3Ö per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor BelgiS 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3. cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 0.40voor iedere regel meer 10 cenj Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bi] abonnement speciale prija Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in 't bezit eener «ffc A ffc gulden bij levens- f7Cfl SuIden biï dood Otfïf|gulden biJ verlies^ gulden bij verlies 2| ft ft gulden bij verlies ft ^gulden bij verlies «olis ziin GRATIS verze- 911111 B lange ongeschikt- A g I door 41 III van een hand, I All van II lil vaneen van eiken &erd tegen ongelukken voor:. LifUUU heid tot werken f UU een ongeluk OUU voet of oog iUU een duim 1UU wijsvinger tJ%3 anderen vinge». Oue altkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de eerzekerden, ooorzlen c»n geldig plaatsbars, een ongeluk bekomen op trein, boot ol trim. De ultkeerlng wordt gewnerborgd door de „Holl. fllg. Verrek. Bink" te Sehleda a OPENBARE LESSEN. De Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs te Vlissingen maakt bekend dat de openbare lessen zullen worden gegeven op de scholen A (hoofd ae heer Landsman) Vrij dag 9 Juli B (hoofd de heer Op den Zieke) Donderdag 8 Juli C (tioofd de heer Jurry) Dinsdag 13 Juli D (hoofd de heer De Vries) Maan dag 12 Juli E (hoofd de heer Frijling) Donder dag 15 Juli. Aan alle scholen 's nam. 2—4 ure. De Commissie noodigt ouders, voog den en belangstellenden uit, deze openbare lessen door hun tegenwoor digheid te vereeren. De Commissie voornoemd, JOS. VAN RAALTE, Voorzitter. Dr. A. VAN MAANEN, Secretaris. Vsrkrljgbaarstelling soldijen Zeemacht De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van belangheb benden dat de aanvragen tot uitbetaling van postwissels voor betrekkingen van officieren en mindere schepelin gen te wier behoeve, ingevolge Kon. besluit van 28 Juni 1898, no 42, een gedeelte zeetractement of soldij >s af gestaan, ter Gemeente-Secretarie kun nen worden afgehaald, dagelijks van des voormiddags 9 tot 12 ure, uit gezonderd Zon- en Feestdagen. Vlissingen, 1 Juli 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. PUBLICATIE. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz., ter standplaats Middel burg Gezien de Koninklijke Besluiten van 29 Augustus 1914 (Staatsblad no 435), van 8 September 1914 (Staats blad no 448) en van 11 Februari 1915 (Staatsblad no 81), waarbij de ge meenten in de Provincie Zeeland zijn verklaard „in Staat van Beleg" Gelet op artikel 22 van de Wet van 23 Mei 1899) Staatsblad no 128) Stelt bij deze de navolgende ver ordening vast Artikel 1. Allen, die zich in Zee land bevinden, zijn verplicht, op de eerste vordering van de ambtenaren, genoemd in artikel 8 van het Wetboek van Strafvordering, of van militairen met den rang van korporaal en hooger, patrouille-commandanten, of schild wachten, stil te houden en zich vol komen te legitimeeren en te motiveeren met welk doel zij zich ter plaatse op houden. Artikel 2. De Burgemeesters zullen 3. (Nadruk v«rbod«n.) —O— Herbert was voor zijn moeder blij ven staan en draaide aan zijn snor, om zijn mond lag alweer de spottende trek. U denkt, dat ik niet goed te vertrouwen ben, omdat ik zoo dik wijls ben omgezadeld. Zij knikte toestemmend. Doorgemaakt heb ik tenminste alles, wat een mensch maar bij moge lijkheid kan doormaken. Eerst 't gym nasium afgeloopen, toen philologisch student, daarna gestudeerd in de rech ten, en dat alles telkens slechts voor 'n half jaar en toen kwam de sprong naar het tooneel. Dat alles heeft mij gedurende acht jaren bij vader onmo gelijk gemaakt. Geloof mij, moeder, als ik toen mijne ervaring van nu had gehad, dan was 't niet gebeurd ik was ioen, ondanks mijne twee-en- van deze verordening onverwijld af kondiging doen in hun gemeente. Artikel 3. Overtreding van deze verordening wordt gestraft met hech tenis van ten hoogste eene maand of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. Uitgegeven te Middelburg, 1 Juli 1915. De Territoriale Bevelhebber, enz. BROCX. Afgekondigd te Vlissingen, den 2 Juli 1915. Het wetsontwerp tot uitbreiding van den landstorm. Verschenen is het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over het wetsont werp tot nadere uitbreiding van den landstorm. Het bevat de algemeene klacht dat de strekking niemand vol komen duidelijk is en constateert dat in breede kringen ongerustheid is ont staan door het verwekken der meening dat alle geschikte personen beneden 40 jaar die niet in militairen dienst zijn, binnenkort zullen worden inge lijfd. Tal van leden verklaarden zich met maatregelen van zoo verre strekking niet te kunnen vereenigen. Verschei- denen wenschten het plan tot ieger- uitbreiding eerst te toetsen aan de uitvoerbaarheid, en zagen in indiening van het voorstel slechts den wensch der regeering om tegemoet te komen aan de beweging voor aigemeenen oefenplicht. De voorgestelde bepalin gen toch komen in werkelijkheid neer op invoering van aigemeenen oefen en dienstplicht met terugwerkende kracht. Door verschillende andere leden werd, hoewel met eenige reserves, de legerversterking die het ontwerp wil, verdedigd, onder vooropstelling van hun oordeel echter, dat het ontwerp slechts betrekking heeft op den tijd, gedurende welke militie en landweer gemobiliseerd zijn. Verscheidene leden, die tegen in voering van aigemeenen oefenplicht waren, en voor zoover 't ontwerp daartoe strekt, zich er dan ook niet mee konden vereenigen, verklaarden met een denkbeeld van beperktere strekking te kunnen medegaan. Nieuwe schepen. Gisteren werd van de werf der scheepsbouwmeesters Bonn Mees, te Rotterdam, het voor de Stoomvaart- Maatschappij Rotterdamsche Lloydin aanbouw zijnde turbine vrachtstoom schip „Sitoebondo," met een laad vermogen van 10,500 ton d.w., met goed gevolg te water gelaten. De hoofdafmetingen zijn lang over alles twintig jaren,een geheel onrijp mensch, een overspannen dwaas en een heet hoofd. Ik stelde mij het zoo verheven voor, als tooneelspeler een geheel vrij mensch te zijn. Herbert lachte verachtelijk. Nu, dat is 'n prachtige vrijheid. Meer gebogen onder 't juk is men dan de minste arbeider en ik was 't vooral daar ik niet het geringste talent voor het tooneel had.'t Was niet noo- dig geweest, dat vader, mij zoo streng behandelde maar hij kon ook niet gissen, dat ik mijzelf door dezen stap zwaar had gestraft en met hongeren ontbering moest Doeten, wat ik mij in eene krankzinnige bui op den hals had gehaald. Van den eenen slechten, rondreizenden tooneelspelerstroep naar den anderen trok ik en zoo ben ik in die paar jaren de halve wereld door gekomen en zou nu zeker nog zoo vegeteeren, als u niet na vaders dood.... Dat ging niet van mij uit, Herbert, verbrak zij hem ernstig. Vader zelfheeft een paar dagen voor zfln sterven de twintigduizend mark, die in soiiede aandeeien waren belegd, voor jou bestemd. Na mijn dood mag hij geen wrok meer koesteren, zei hij, en mis 460, breed 54 en hol tot het opper dek 37 Eng. voet. Dit schip, dat drie stalen dekken heeft, waarvan het bovenste met teakhout is belegd, heeft de groote defchut, waarin zich de kajuit be vindt, in de midscheeps. De kamers van den gezagvoerder bevinden zich boven die dekhut en de kaartenka- mer met commandobrug zijn boven de kapiteinsvertrekken geplaatst. De hutten voor de officieren en machi nisten zijn in de zijden op het bo vendek aangebracht en de logiezen voor matrozen en stokers bevinden zich onder het baksdek. De reddings booten zullen in Wellin's quadrant- davits worden geplaatst. De „Sitoebondo" wordt voorzien van twee stalen masten, laadboomen, zwaren laadboom, stoomlieren, an kerspil, kaapstander-,, brandbiusch- machines, Marconitelegraaf en elec- trisch licht. De machines (turbines) en stoom ketels worden vervaardigd door de Koninklijke Maatschappij „De Schel de," te Vlissingen. Schip en machines worden geheel gebouwd onder toezicht van Bureau Veritas en in de hoogste klasse van dit bureau geplaatst. Van de werf der Scheepswerf voor heen Jan Smit Cz., te Alblasserdam is te water gelaten het stoomschip „Dirksland," gebouwd voor de Stoomvaart Maatschappij Nederland- sche Lloyd, alhier, met een draagver mogen van 2400 ton. De machine en ketels worden ver vaardigd te Vlissingen bij de Kon. .Maatschappij „dc Lchaide," -.ver- waarts het schip zal worden gesleept. Bioscopen. De minister van binnenlandsche zaken heeft door tusschenkomst der Commissarissen der Koningin aan de gemeentebesturen opgave verzocht van in de gemeenten bestaande ge meentelijke verordeningen betreffende bioscopen, alsmede van de bepalin gen van politie verordeningen, welke op bioscopen betrekking hebben. Het weer in Juni. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut in de Bilt publiceert het volgende voor- loopige overzicht over het weer in Juni De temperatuur was in Juni over dag gemiddeld ruim 1 graad boven de normaal en des nachts een weinig er beneden, zoodat de dagelijksche schommelingen over het algemeen vrij groot waren. Op den 8sten kwamen bijzonder hooge temperaturen voor. De neerslag was betrekkelijk gering van den 12den tot den 22sten was het algemeen droog weer. Uitgebreide onweders van den 8sten tot den 10 den en van den 23sten gingen plaat selijk van zwaren regen vergezeld. schien ben ik ook te hard geweest. Met dat geld zal het hem misschien gelukken, een oppassend mensch te worden. Wees gerust,moederlje, nu dwaal ik niet weer af; het schrijven bevalt mij goed, mijn arbeid bevredigt mij en mijn bestaan als redacteur van de „Nieuwe Wereld" en deelgenoot in de zaak is verzekerdomgezadeld wordt er nu niet meer. God geve het. En ga nu slapen. Zij liet in de zijkamer, waar het bed lag opengeslagen, de rolgordijnen zakken, je zult wel moe zijn. Wil je gewekt worden, of sta je uit je zelf op Wij drinken toch samen koffie Natuurlijk, daarop verheug ik me juist. Stuur me Annetje, als het tijd is. Ik slaap zoo vast, als ik weet, dat ik 't er van kan nemen. Hij legde zich op 't bed, dat zijne moeder voor hem in orde had ge maakt. Het is heerlijk, weer eens in 't oude vaderland te slapen, dacht hij en rekte zich behagelijk uit. HOOFDSTUK II. Na een paar uren stond Annie voor Het aantal uren met zonneschijn te de Bilt bedroeg 241 tegen 190 uren normaal. Bultei Tcrtutwoordelljkheld der redactf De cople wordt almmer teruggegeven Mijnheer de Redacteur, Verzoeke nogmaals een plaatsje voor het volgende, als antwoord aan den heer M. Ofschoon het, behalve in Amster dam zelf, niet bekend is welke de prijzen van het magere varkensvleesch aldaar ziju, kon ik wel begrijpen, dat die u zouden tegenvallen, mijn heer M. Om niet eenzijdig te zijn, vroeg ik U ook opgaaf daarvan. Waar de prijs van magere lappen aldaar 70 ct is, zal voor schijf, fri candeau, haas enz, minstens wel 80 ct. zoo het geen 90 is, moeten betaald worden. Hoe goed bedoeld overigens, had U deze zaak eerst van alle kanten moeten bekijken, alvorens m.i. met zulke scherpe woorden voor den dag te komen, alsof de burgemeester van Vlissingen in zijn plichten tekort schiet en de slagers, daarvan ge bruik makende, woekerwinsten zou den vergen. In werkelijkheid is het zóó', dat de door burgemeester van Vlissingen vastgestelde prijzen de slagers meer verlies dan winst berokkenen, gezien de plaatselijke omstandigheden. Het is hier zoo gesteld, vooral in dit gedeelte van het jaar, dat een slager, die een zoogenaamd regte- ringsvarken koopt, wat 100 Gulden kost, daarvan ongeveer voor 50 Gul den verkoopt, doch alleen dat, wat heel mager is. Spek en reuzel gaat naar den kel der tot wanneer? en voor welken prijs In den groothandel vaak nog voor minder dan het gekost heeft, afgezien nog de risico van bederf. Tegelijk gaat ook op deze manier het kapitaal naar den kelder en blijft voor korter of langer tijd renteloos aan de zaak onttrokken. (Hierbij heb ik minder het oog op de min of meer kapitaalkrachtige, dan wel op diegene die het niet zijn). Kop, pooten, ooren, hutspot, beenen enz., eveneens betaald aan den vollen prijs, vastgesteld door den directeur van het Rijks-Centraal bureau tot regeling van den afzet van varkens en varkensvleesch, is totaal onverkoopbaar, omdat niemand of bij na niemand erwtensoep eet. Het artikeltje vette lappen, voorwaar een niet onbelangrijk gewichtspercen tage van het varken, in Amsterdam en meerdere plaatsen veel gevraagd, is hier niet bekend. Men wil die lappen wel wat den Herberts bed. Neen maar, wat kan jij slapen, zei zij lachend, toen hij zich eindelijk oprichtte. Geklopt heb ik, geroepen heb ik, allemaal tevergeefs eerst toen ik je eens flink heen en weer schudde werd je wakker. Maak nu vlug voort en kom in 't vlierprieel, 'k heb daar de koffie laten brengen. Moeder wacht al en zij heeft niet veel tijd. Zij ver dween vlug en Herbert maakte zijn toilet. Lieve hemel, wat loopen zij hier in den tredmolen, peinsde hij, wat vreeselqke gedachte, altijd zoo te moeten werken. In 't prieel zat men gezellig bab belend bij elkaar, en de koffie in de fijne porceleinen kopjes smaakte over heerlijk. Toen haar moeder was weggegaan, begon Annie Ziezoo, nu hebben wij beidjes wat beiangrljkers te bepraten. 'kZal je inwijden in onze plannen voor den feestavond, en jij moet me helpen. Hij zuchtte quasi-ernstig Moet het Ja, Herbert, 'k heb een paar korte verzen noodig om uit te spreken bij prijs betreft, doch het vet liefst zoo veel eraf gesneden tot alleen het mager maar overblijft. Ik weet zeker, mijnheer M., wanneer U dagelijksche afnemer wil worden van 10 pond vette varkenslappen, doch dan moeten het ook vette lappen zijn, dat U ze wel voor 45 cent per pond kan bekomen. Probeer het maar eens, zij het ook met minder gewicht. Volkomen ben ik het eens met het standpunt, hetwelk de burgemeester van Amsterdam inneemt. Wat het fijnste en het beste is, moet het beste betaald worden, ter wijl het vette gedeelte dan zooveel minder behoefde te kesten, als ja als bet maar gevraagd werd en ge lijken tred hield met den afzet van de magere gedeelten. Ik ben U dankbaar, mijnheer M., dat U op gepaste wijze met mij in het openbaar deze zaak wil bespreken. Ik doe dit ook liever zoo. Wilt U voortgaan te pogen vette lappen tegen minder dan den thans bepaalden prijs verkrijgbaar te stellen, dan wil ik U volgaarne daarin be hulpzaam zijn, doch dan moet U de slagers de zekerheid geven, dat zij dagelijks, allen bij elkander zoo on geveer 20C a 300 pond kunnen ver- koopen. Met dank aan U, Mijnheer de Red., Een Belanghebbende. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Middelburg heeft heden veroordeeld wegens diefstalG. v. L., 14 jaar, koe wachter te Aardenburg, f 10 boete subs. 14 dagen tuchtschool; M. v. d. K., 15 jaar en J. M. v. d. K, 15 jaar, te Terneuzen, ieder f3.50 boete subs. 14 dagen tuchtschool mishandeling.' P. A. de M., 18 jaar, lompenkoopman te Clinge, een week gevangenisstrafP. J. M., 20 jaar, landbouwersknecht te Axel, f 10 boete subs. 10 dagen hechtenisC. de V., 46 jaar, bierbuishouder en I. P. v. d. M., 31 jaar, huisvrouw van L. L., beiden te Sas van Gent, f 7 boete subs. 7 dagen hechtenis; beleediging van een ambtenaar P. B., 32 j., veldarbeider te Koewacht, f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis bedreiging: G. J. A. S., 21 jaar, werkman te Souburg, een week ge vangenisstraf huisvredebreuk: L. de W.,59jaar, zonder beroep te Middelburg, f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis wederspannigheidH. D., 59 jaar, winkelier te Middelburg, 8 dagen ge vangenisstraf poging tot verboden uitvoer en om- kooping van een ambtenaerC. M. F., 38 jaar, voddenraapster te Clinge, f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis; het overreiken van den krans die moet jij nu eens voor mij maken. Nu, ook al goed. Welke plannen zijn er nog meer? O, wij gaan levende beelden vertoonen, die betrekking hebben op voorvallen uit 't leven van 't bruid spaar, en daarbij worden natuurlijk toepasselijke verzen gezegd. Als je er belang in stelt, dan kan ik je die nu al wel laten lezen. Maar natuurlijk, alles, wat op mijn vak betrekking heeft, interes seert mij. Toen zij weer in 't prieel terugkwam, gaf zij hem wat aarzelend een klein manuscript, 't Scheen wel, dat de lec tuur er van hem van 't eerste oogen- blik af boeide, want op zijn gelaat teekenden zich spanning en verbazing af. Toen hij klaar was, streek hij zich een paar maal over zijn borstelig haar. Wat een gave spreekt hier uit. En dat voor een bruiloftsfeest. Zeg. Annie, wie heeft die verzen gemaakt Jij zelf? Annie barstte in een vroolijk lachen uit. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1