750 DONDERDAG 1 JULI gemeentebestuur feuilleton binnenland ingezonden stukken No. SS2 53e Jaeirgsng1 1915 Mini: firma F. Uil Pt VELDE Jr., Heine Markt 58, Vlissingen. TelelooB luiere, li oitgizooderd ip Zondag an algemien erkende Christelijke lesstdigü Nederland en de Oorlog. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Malcheren ƒ1.36 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent De abonnés, in 't bezit eener AOAA polis, zijn GRATIS verze- /|||||l Berd tegen ongelukken voor: W W V M ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regel» ƒ0.40 voor Iedere regel meer 1© cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. BQ abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel Fin gulden bij verlies A ^<1 gulden bij verlies ,1 A gulden bij verlies f% Ffgulden bij verliet III van een hand, lAll van vaneen van eiken ««,'dteeénongelukken voor: UUUU held tot werken f W een ongeluk VUU voet ol oog IUU een duim 1UU wijsvinger UU anderen vinger. Pan ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de eerrekerden, voorzien van geldig plaatsbewl|s, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door do „Holl. fllg. Verrok. Bank" to Schleda t gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij dood door een ongeluk OPENBARE LESSEN. De Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs te Vlissingen maakt bekend dat de openbare lessen zullen worden gegeven op de scholen A (hoofd de heer Landsman) Vrq- dag 9 Juli B (hoofd de heer Op den Zieke) Donderdag 8 Juli C (hoofd de heer jurry) Dinsdag 13 Juli D (hoofd de heer De Vries) Maan dag 12 Juli E (hoofd de heer Frpng) Donder dag 15 Juli. Aan alle scholen 's nam. 2—4 ure. De Commissie noodigt ouders, voog den en belangstellenden uit, deze openbare lessen door hun tegenwoor digheid te vereeren. De Commissie voornoemd, JOS. VAN RAALTE, Voorzitter. Dr. A. VAN MAANEN, Secretaris. Een vradesactie der neutralen. Gelukkig zijn er verschillende tee kenen in de oorlogvoerende landen, die wijzen opoorlogsvermoeidheid. Het oorlogsenthousiasme is bijna overal tot beneden het nulpunt gedaald, en alom wordt er, zij het dan ook binnenska mers, om den vrede gebeden en ge smeekt. Duitschland ziet in, dat het zijn vijanden niet kan verpletteren, en by de geallieerden is het „i Berlin" verstomd. De oorlogvoerende landen zullen elke gelegenheid, waardoor het tot stand komen van den vrede wordt bevorderd, gretig aangrijpen. De party is beslist. Het is remise geworden. Doorvechten heeft geen zin meer. Bij een remise-oorlog is de oplos sing uit den aard der zaak niet moei lijk. Beide partijen hebben de conse quenties, uit de remise voortvloeiende, te aanvaarden de grenzen veranderen niet en schadevergoedingen worden niet betaald. Maar bq dezen oorlog doet zich een speciale kwestie voor. België, tegen zijn zin in den oorlog gesleept, zal zijn ondergang nabij zijn, wanneer het aan zyn lot wordt over gelaten. De schade, in België aange richt, moet vergoed, en de beide par iyen zouden een hoog standpunt in nemen, door dit gezamenlijk te doen. De kans hierop is echter om ver schillende redenen gering. De neutralen kunnen hier nuttig werk verrichten, hun kest iedere maand „neutraliteit" millioenen. Welaan, in dien die neutralen, welke het grootste belang by het tot stand komen van den vrede hebben, de schadevergoe ding aan België voor hun rekening nemen, is de cardinale kwestie opge lost. Voor de betaling van dit bedrag (Nadruk verbockn.) 2. —o— 'k Heb er altijd zoo naar verlangd in een rustig huisje te wonen en m'n eigen neigingen wat meer te volgen. En van welk soort zijn die nei gingen vroeg haar broeder lachend. Voor alles lees ik verbazend graag. Zoo heb ik kort geleden een feuilleton van een zekeren Herbert Behrens gelezen. Ken je den schrijver misschien toevallig voegde zq er schalks by. Hy zag haar bijna verbluft aan. Annie hoe kom jij aan mijne krant Heel eenvoudig. We laten ons haar elke week toezenden, Helmi ook. Al lang Sinds jij haar redigeert. En Helmi, wie is dat? M'n beste vriendin, jy kent de familie niet, zij wonen hier nog maar komen in aanmerking Zweden, Noor wegen, Denemarken, Nederland, Zwit serland en ook de Vereenigde Staten. Die zes landen kunnen makkeiykhet bedrag bij elkaar krijgen. Zal Neder land er geen 275 millioen voor over hebben? Het is mooier, zich voor den vrede in de schuld te steken, dan voor de handhaving der neutraliteit. Het is bovendien verstandiger, en het getuigt van commercieel inzicht. Wq weten, dat ook de Vereenigde Staten gaarne op deze wys hun steun aan de totstandkoming van den vrede willen veileenen, en van de opoffe ringsgezindheid van de Scandinavische landen en van Zwitserland zijn wij niet minder overtuigd. De zaak is eenvoudig te regelen Onze Regeering neemt het initiatief tot een dergeiyke vredesactie. Na veertien dagen is in Den Haag ai een conferentie van de vertegenwoordigers der zes vredelievende landen. Deze conferentie behoeft slechts kort te duren. Dan wordt de vredesboodschap der neutralen aan de oorlogvoerenden gezonden. Hun wordt gevraagd, of zij in principe bereid zijn, de vijande lijkheden te staken, de oude grenzen te handhaven, en eventueele kwesties, die zich naar aanleiding van den oorlog nog kunnen voordoen, in der minne te schikken, indien de zes neutralen de schadevergoeding aan België geheel voor hun rekening nemen. Niet één oorlogvoerende mogendheid zal de bemiddeling durven afwijzen, en het vredescongres kan worden georgani seerd. Ons lijkt dit de eenige manier, om snel tot een oplossing ie komen. Reeds de conferentie der neutralen zal de vredesstemming in alle oorlogvoerende landen doen toenemen. Voorts behoeft er geen „eerste" te zijn. Onaanneme lijke eischen te stellen, zou voor de neutralen, die blqk hebben gegeven totzoo'n offer bereid te zyn, de grootste beleediglng wezen, en wq hebben grond te vermoeden, dat zulks niet zal voorkomen. Laat onze Regeering het initiatief tot deze vredesactie nemen. Ieder zal er haar dankbaar om zijn. (Het bovenstaande is een der vele voorstellen om een einde te maken aan den oorlog, die, als de andere, vooral pleit voor het goede hart van den voorsteller, maar practisch even weinig bruikbaar is als de voorgaande. De geachte inzender vergeet in zqn geestdrift enkele punten, waar het toch wel op aan komt. Hij verliest b.v. uit het oog, dat het doel der partgen is elkaar te vernietigen. De geallieerden willen Duitschiands militairisme uit roeien maar ook al wordt er dit niet bij gezegd Duitschiands handel en toenemende macht. Duitschland zelf wil, blijkens de rede van den koning van Beieren, een kust aan het Kanaal drie jaren. En ik verbeeldde mij, dat jullie hier in ongestoorde afzondering van de wereld leeft, en je niet bekommert om hetgeen daar buiten voorvalt. Annie krulde spottend de lippen. Ja, ds Berlijners verbeelden zich maar al te graag dat wij menschen in een kleine stad ook een kleinen gezichtskring moeten hebben. Nu, ik ben geen Berlijner en toch treft mij je manier van spreken meer dan ik kan zeggen. In ons ouderlijk huis heerschen zulke een voudige, kleinburgerlijke opvattingen en denkbeelden Nu ook nog, viel zij hem in de rede, dat weerhoudt my echter niet, zelfstandig te denken en dat ik dat geleerd heb te doen, heb ik vooral aan Heimi te denken. Die Helmi moet bepaald iets heei bijzonders zqnje maakt mij zoo nieuwsgierig dat ik je 't lièfst wou viagen, dadelijk kennis met haar te kunnen maken. Zy lachte vroolijk. Heb geduld lieve broer, je leert haar nog wel kennenzq komt na- tuurlqk op de bruiloft. en het kan niet het zwaard opsteken voor het den stryd met zyn doodsvij anden heeft gewonnen of verloren. Juist omdat er feitelijk geen eigenlijke aanleiding is geweest voor dezen vol- kerenkryg, moeten er vele oorzaken voor zijn en die oorzaken zouden blijven bestaan als de oorlog ontydig werd beëindigd. Indien het voorste! zou aanvaard worden, dan zou ieder der belligerenten weten, dat het een wapenstilstand zou zijn, geen vrede en elk land zou oni.,Iddellijk begin nen zich voor den nieuwen strijd te wapenen. Red.) Ds gewonds krijgsgevangenen. De bqzondere correspondent van de „Times" te Roozendaal prijst Ne derlands houding tegenover alle hulpbehoevende onderdanen der oor logvoerende mogendheden. „De vriendelqkheid en gastvrijheid die de Hollanders steeds op zoo by- zondere wijze getoond hebben te genover de slachtoffers van den oor log sedert den aanvang der vijande Iqkheden, bleek ook heden weer bij gelegenheid der uitwisseling van de Engelsche en Duitsche gewonden. „Vertegenwoordigers van den Ne- derlandschen militairen geneeskundi gen dienst en van het Nederlandsche Roods Kruis wachtten de aankomst van de Britsche gevangenen uit Bel gië ai te Roozendaal, het groote spoorwegknooppunt, waar in Octo ber zoo roerende tafereelen plaats grepen toen de bevolking van Ant werpen, die vluchtte voor de inval lende Duitschers, bel zocht in het vriendelijke Nederland. Te Roozendaal waren een aantal autoriteiten bqeen. Bovendien brach ten ongeveer 40 leden van de Roode Kruisvereeniging vruchten, sigaren en andere versnaperingen, aan. „De Engelsche gewonden en an dere gevangenen, die uitgeleverd werden, kwamen in twee ambulance- treinen van Brussel te Esschen aan. Het station aldaar was door Belgi sche meisjes, onder leiding van Duit schers met bioemenguirlandes ver sierd. Naar gezegd wordt was deze attentie zo»wel voor de Engelsche als voor de Duitsche gewonden, die hier morgen zullen aankomen, be doeld. „De eindeloos lange trein werd direct bij aankomst door de helpers van het Roode Kruis besiarmd. En gelsche stemmen riepen de in khaki gekleede mannen die aan de vensters der wagons stonden, het welkom toe. Zoodra de trein stilstond liepen de Hollandsche dames er langs met geschenken en vriendelijke woorden. „Sommigen gaven den terugkee renden gevangenen Engelsche vlag getjes, anderen vroegen om knoopen er. dergelijke kleinigheden en uit al- Herbert Behrens had den bieedge- randen stroohoed afgenomen en wiscb- te zich de zweetpareltjes van het voor hoofd. Het was een hoog voorhoofd, dat zich welfde tot onder het kort geknipte haarverstandigegrijze oogen en een scherp gebogen neus gaven het gelaat iets karaktervols. De te zwakke mond gat echter dien indruk niet. Verschrikkelijk heet. Ook 'n idee, om bij zulk eene temperatuur bruiloft te houden. Zy liepen om hei groote kerkplein heen en stonden nog enkele schreden voor een flink gebouw, dat in gouden letters het opschrift „Deutsches Haus" droeg. Moeder verwachtte ons bepaald al met de omnibus, fluisterde Annie. Daar bemerkte Herbert de oude vrouw, zij stond aan 't venster van de woonkamer in een donkere japon en een blauwiinnen keukenschort, zooals h'q haar ontelbare keeren had zien staan, als hij te Iaat uit school kwamonophoudelijk de straat afkijkende, alsof zij hem met hare oogen tot zich kon tooveren om hem voor zijn vaders woede te bescher ies bleek, dat de mannen de heiden van den dag waren. „Over het algemeen waren de ge wonden slecht te spreken over de behandeling, die zq by hunne ge vangeneming en daarna tqdens het transport en in de gevangenkampen hebben ondervpnden. In den laatsten tqd is er echter, volgens velen van ben, een belangrijke verbetering waar te nemen. De oorlogskoorts zou, voor zoover zij hadden kunnen waarnemen, uitgeraasd zijn en er zou een algemeen verlangen naar vrede heerschen." De Engelsche post. Met ingang van heden zullen de postpaketten voor de Eageische krygs- gevangenen driemaal per week per stoomschip van de Great Eastern van Engeland naar Hoek van Holland wor den verzonden om over Rotterdam Roosendaal hun bestemming te be reiken. De eedsquaestie. Na de verwerping door de Eerste Kamer van het wetsontwerp tot nadere regeling van het eedsvraagstuk werd reeds het vermoeden uitgesproken, dat de minister een nieuw wetsont werp zou indienen over deze quaes- tie. Thans kunnen wq mededeelen, dat de indiening van zoodanig ont werp niet lang meer op zich zal laten wachten. Mr. Troelstra. In den toestand van het Tweede Kamerlid mr Troelstra is nog geen verbetering gekomen Wel bracht de patiënt weder een rustigen nacht door Ds „Nieuw Amsterdam" aangevaren. Gisterenochtend vroeg had een aan varing plaats van het stoomschip der Holland-Amerika lijn „Nieuw Amster dam", dat voor anker lag, en een Britsch stoomschip, waarvan de naam niet bekend is. De „Nieuw Amster dam" leed averij. Het schip heeft tal rijke passagiers aan boord. (De „Nieuw Amsterdam" was op weg naar Rotterdam en passeerde 25 Juni Dover). Bulten verantwoordelijkheid der redactie De eepte wordt nimmer terntfe^wcn Mijnheer de Redacteur I 't Bericht, dat mij j. 1. Zaterdag aanleiding gaf tot het vergelijken van Vlissingsche en Amsterdamsche prij zen en dat ik by 't schrqven van mqn eerste antwoord aan „Een Be langhebbende" niet by de hand had, luidde ais volgt Prijszetting van varkensvleesch te Amsterdam. men. Daar was het weer het lieve, goedige gezicht met de trouwe oogen, die zoovele tranen om hem hadden geweend, en nu knikle zy haren zoon toe en drukte tevens den zakdoek voor de oogen. Om Herberts mond trilde het van ingehouden ontroeringhij verliet zijn zuster en ijlde met gevleugelde schreden de treden op. Nu hij zijne moeder voor zich zag, zoo grijs geworden, zoo bevend van geluk, haar eenigen zoon te kunnen omarmen, nu voelde hij toch, dat er een band is in de wereld, die zelfs niet te verscheuren is door den grootsten spotter de band, die moe der en kind aan elkaar bindt Zq had hem na 't middagmaal zelf naar zqne kamer, haar mooiste logeer kamer, gebracht. Ik heb alles voor je klaar ge maakt, zooals je 't graag hebt, m'n jongen, zeide ze, nog steeds druk bezig, 'k Hoop, dat je je prettig ge voelt in 't ouderlijk huis en je geen berouw hebt, gekomen te zijn. Die Turksche sigaretten heeft Annie daar neergelegdze had al gauw na je aankomst bemerkt, dat je geen siga „De burgemeester heeft den maxi mumprijs der vette lappen op f 0,45, van vet spek op f 0,50 en van reu zel op f C,50 per pond vastgesteld. Bij verkoop dezer waren boven den genoemden prijs worden de voorra den in beslag genomen." De vet gedrukte prijzen van ge noemde vette waren zqn volgens het Vlissingsche tarief respectievelijk f 0,50, f 0,50 en f 0,60. Intusschen omving ik van mijn Am- sterdamschen correspondent bericht. Hij geeft mq voor niet-vet varkens vleesch de volgende prijzen Fijne magere lappen 70 ct». Doorregen lappen 50 ets, terwijl Vlissingsche prqzen zijn 60 en 52Vj ct. Maar hij voegt bij die prijsopgave de volgende opmerkingen „De overheid in de hoofdstad be moeit zich enkel met de drie artike len vette lappen, vet spek en reuzel. Ze steit zich op het standpunt, dat burgers, die de fqnere deelen van 't varken wenschen te gebruiken, niet behoeven te profileeren van de bij zondere maatregelen der Regeering." En voor dat standpunt is wel het een en ander te zeggen. Bij de be handeling der goedkoop-broodkwes tie bleek ook de groote meerderheid der Tweede Kamer zich op een soortgelijk standpunt te plaatsen. Ik hoop hiermede aan den wensch van „Een Belanghebbende" te heb ben voldaan. Dankend voor de plaatsing, M. Vlissingen, 30 Juni 1915. Mijnheer de Redacteur Met belangstelling volg ik in uw 2 blad de korte uittreksels omtrent den stand van den oorlog. Veel wijzer worden we er niet door. Iedere partij schynt te winnen, al naarmate de bron, waaruit de berich ten opwellen. Eén ding is zeker, dat ten slotte er voor de heele wereld in plaats van winst, groot verlies valt te boeken. Verlies op ieder terrein. Ten eerste aan menschenlevens, ten tweede aan kapitaal, ten derde aan het geloof in den invloed der beschaving en in wat al niet meer. Met dat al, zqn ook in de neutrale landen een aantal menschen, dupe van de historie en dat wel in de eerste plaats diegenen, die nu al bijna elf maanden onder de wapens zijn. Tegenover de bestrijders van het in gediende Landstorm wetsontwerp, dat bedoelt, de landweer af te lossen, komt in de „Nieuwe Rotterd. Cou rant" van heden, 30 Juni, een inge zonden stuk voor, dat zeer juist en der overname m.i. wel waard is. Het is getiteld „Zelfzucht" en luidt als volgt Zelfzucht. „Met pijnlijke verbazing hebben de ren rookt, en toen heeft ze sigaretten laten halen. Annetje schijnt een verstandig ding te, zijn moeder. Juffrouw Behrens knikte peinzend. Ja, het is me vaak een raadsel, hoe zij zoo geworden is. Dikwijls echter is zij me een beetje te ver standig. Veel werken doet ze niet; ze zit eeuwig met den neus in de boeken en als zij dat niet doet, dan zit zij bij hare vriendin Helmi, dat is net zoo eentje. Maar toch is zij een goed kind, onze Annie en ik geef haar heur zinzij heeft goeie prin cipes. Voor haar heb ik geen zorg. Maar wel voor mij, moedertje, zeg 'teens eerlijk. Hq sloeg z'n arm om de kleine vrouw en trok haar op een stoel. Zy zag hem trouwhartig aan. Ja, Herbert, nog altijd heb ik zorg»n voor jeu gehad en die zal ik houden ook tot ik de zekerheid heb gekregen, dat je eindelijk een beroep hebt gevonden, waaraan je je zult houden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1