WOENSDAG 30 JUNI Ftlo. 151 53e Jaargang 1915 fUian: firma Vil li KIK Jr., tliiii hit SI. Jlissiip. TiIiIim Into. II Verschijnt dagelijks, Qitgezonderd sp Zondag en elgemeen erkende Christelijke feestdepi GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON BINNENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op /Walcheren ƒ1.38 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ0.40voor iedere reg/4 üseer ié céfif Driemaal plaatsen wordt /weemaal berekend. B§ abonnement speciale prgs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. p'ïr regel De abonnés, in't bezit eener ft ft ft £1 gulden bij levens- F? F* ft gulden bij dood ft ft ft gulden bij verliest f* ft gulden bij verlies^ ft ft gulden bij verlies ft jKgulden bij verlier polis, zijn GRATIS verze- 11|| III lange ongeschikt- /ft|| door <C|IR| van een hand, jftlS van Hl III van een '1 van eiken kerd tegen ongelukken voor: LUU" beid tot werken ff een ongeluk CFvU voet of oog AOW een duim V wijsvinger UU anderen vinge*. Oaxc ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op ireln, boot ol tram. De ulfkeerlng wordl gewaarborgd door do „Holl, Alg. Verzek. Bank" te Schlede a BEKENDMAKING. Stemming ter benoeming van zes leden van den Gemeenteraad. Burgemeester er. Wethouders van Vlissingen maken bekend dat, tenge/olge van de op den 29 Juni 1.1. plaats gehad hebbende can- didaatstelling voor de verkiezing van 6 leden van den Gemeenteraad, op den 9en Juli e.k., van des voormiddags 8 uur tot des namiddags 5 uur zal gehou den worden eene stemming lo. tot benoeming van Ivvee leden van den gemeenteraad in kiesdistrict Vlissingen no I, waarin candidaat zijn gesteld de heeren ANKER, W. AUER, P. F. BROEK, VAN DEN G. J. LAERNOES SR., P. G. SINKE, J. SMITS, A. W. VALSTAR, P. S. 2o. tot benoeming van twee leden van den gemeenteraad in kiesdistrict Vlissingen no II, waarin candidaat zijn gesteld de heeren: ANKER, W. CREMER, W. DOMMISSE, J. H. DUYM, H. HAL VAN, A. C. SMITS, A. W. STUART, J. M. 3e tot benoeming van twee leden van den gemeenteraad in kiesdistrict Vlissingen no lil, waarin candidaat zijn gesteld de heeren AUER, P. F. CREMER, W. HAL VAN, A. C. PRAAG, P. A. SMITS, A. W. Wijders zij herinnerd aan het be paalde bij artikel 128 van het Wetboek van strafrecht, luidende „Hij, die opzettelp zich voor een ander uitgevende aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven ver kiezing deelnemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar." Vlissingen, den 30 Juni 1915. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE, De Secretaris, M. v. d. BEKE CALLENFELS. S.a.i. BEKENDMAKING. Candidaatstelling voor het lidmaat schap van den Gemeenteraad. De Burgemeester van Vlissingen gelet op art. 53 der kieswet en arL JO der gemeentewet; maakt bekend dat de opgaven van candidaten voor het lidmaatschap van den Gemeente - i. (Nadruk Twrbodtn.) —O— Sissend en snuivend hield de trein van Stettin stil bij de kleine stad G. voor het nette station, welks uiterlijk verried, dat het nog maar kort geleden was gebouwd. De jonge man, die ai geruimen tijd voor een geopend venster van een tweede-klasse coupé had gestaan, boog zich er ver uit en keek het perron langs. Een oogenblik zagen zijn oogen zoekend rond, toen bleven ze rusten op eene jonge dame, die oplettend de vensters der derde-klassewagens be keek. Over 't gelaat van den jongen man gleed een veelbeteekenend glim lachje, hij trad terug van liet venster, greep naar zijn elegante handbagage «n stond een oogenblik later voor de wachtende, die juist met een verdrie tig gezichtje den terugweg wilde aan raad, den 29 juni j.l. bij hem inge diend, alsmede de door hem van de candidaatstelling opgemaakte proces- senverbaal, van af heden op de se cretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift ver krijgbaar gesteld zijn. Vlissingen, 30 Juni 1915, De Burge'meester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. PUBLICATIE. De Territoriale Bevelhebber in Zee land enz., ter standp aats Middelburg Gezien de Koninklijke Besluiten van 29 Augustus 1914 (Staatsblad no 435), van 8 September 1914 (Staatsblad no 448) en van 11 Februari ^^(Staats blad no. 81), waarbij de gemeenten in de Provincie Zeeland zijn verklaard „in Staat van beleg" Gelet op artikel 22 van de Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no 128) Stelt bij deze de navolgende ver ordening vast Artikel 1. Op Vrijdag, den 2en Juli 1915, of een der volgende dagen, zullen nabij den spoorwegdam door het Kreekrak schietoefeningen gehou den worden, gedutende welke het ver - boden is, zich te bevinden in den Eersten-Bathpolder, tenNoor- den van den Spoorwegdam, in den polder, bekend als Nieuwe of Hoogewaardsche polder, op de slikken en wateren ten Noor den en ten Zuiden van voornoemden spoorwegdam tot aan de ter waar schuwing geplaatste roode vlaggen. Artikel 2. Wanneer schietoefeningen gehouden worden, zal dit aangeduid worden door roode vlaggen, geplaatst in de Ooster-Schelde ten Noorden van den in artikel 1 genoemden spoor wegdam en op de oevers van het watergebied ten Zuiden van dezen. Artikel 3. Overtreding van deze verordening wordt, ingevolge art. 43 van de Wet van 23 Mei 1899 (Staats blad no 128), gestraft met hechtenis van ten hoogste eene maand of geld boete van ten hoogste drie honderd gulden. Uitgegeven te Middelburg, den 29en Juni 1915. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz., BROCX. Afgekondigd te Vlissingen den 30 Juni 1915. WAARSCHUWING. ARTILLERIE-SCHIETOEFENINGEN. De Territoriale Bevelhebber in Zee land enz., waarschuwt een ieder tegen het aan raken van niet gesprongen artillerie projectielen, zijnde zulks levensge vaarlijk. Van het vinden van dergelijke pro jectielen moet onmiddellijk kennis ge vaarden. Goeden dag, Annie, zei hij vroolijk, omvatte het kleine sierlijke persoontje en kuste haar hartelijk op den mond. Zie je zoo slecht Ik bekeek je al een heelen tijd en dacht: zal het kind nu nooit eens naar mij zien Het meisje bloosde van vreugde. Ben je't werkelijk, Herbert? Ik weel niet, of ik je wel dadelijk her kend zou hebben, als je niet op mij afgekomen was, zoo deftig en Knap, had je je mij heelemaal niet voorgesteld, wilde je zeggen, viel hij haar in de rede. Knap Neen, antwoordde ze vrijmoedig, zoo goed er uitziend zoo grootsteedsch, in 't kort, andérs dan ik me je herinnerde, bedoelde ik. En in een tweede klasse coupé verwachtte je mij natuurlijk ook niet? Zij schudde haar hoofd. Zeker niet, zoo deftig reizen wij niet. Kijk toch eens aan, zoo'n kui kentje, zoo klein, zoo aardig en zoo verstandig. Maar zeg eens, ben je alleen ge komen Hoe gaat het met moedertje geven worden aan den Burgemeester ter plaatse of den Kantonnemerüs- commandant te Ktabbendijke. Schijven, vlaggen, overblijfselen van gesprongen projectielen zijn Rijksei gendommen, waarvan het ontvreem den strafbaar is volgens de Wet. Middelburg, 29 Juni 1915. De Territoriale Bevelhebber voorn. BROCX. Afgekondigd te Vlissingen den 30 Juni 1915 Madarland er da Oorlog. Vervalschen var, verlofpassen. In verband met ingekomen klachten over het vervalschen van verlofpas sen is door den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht o. a. be paald Vanaf 10 juli af mogen uitsluitend worden gebruikt verlofpassen, aange vraagd bij de firma Teulings te 's Boschdeze verlofpassen zijn voorzien van een doorloopend num mer en, ter voorkoming van ver- valsching van een door mij goedge keurd merk. Alle aanvragen om ver lofpassen te ontvangen moeten door een officier worden geteekend of goedgekeurdaan andere aanvragen wordt niet voldaan. De verlofpassen moeten zoodanig worden opgebor gen, dat zij nooit in handen van onbevoegden kunnen komen. Verlof passen, waarvan de geldigheidsduur is verstreken, moeten door den hou der worden ingeleverd, waarna ze vernietigd worden Korporaals en manschappen, die _p een vervoerbe- wijs reizen, mogen niet tevens in het bezit zijn van een verlofpas. Onderwijzers en mobilisatie. De districts-schoolopzieneis hebben van den minister van binnenlandsche zaken het navolgend schrijven ont vangen ik heb de eer u hiernevens ter kennisneming te doen toekomen een afschrift van een door mij ontvangen schrijven van den minister van oorlog. In verband daarmede zal ik gaarne zoo spoedig mogelijk vernemen, wel ke onderwijzers bij het openbaar en bizonder lager onderwijs in uw dis- s rict (kweek- en normaalscholen in begrepen) zich onder de wapenen bevinden, aan welke school zij ver bonden zijn, welken rang zij in het leger bekleeden en bij welk regiment, welke bataljon en welke compagnie zij dienen. Daarbij gelieve u op te geven, voor wie van hen, naar uwe meening, de terugkeer tot hun onderwijstaak wer kelijk van zooveel beteekenis is te achten, dat daardoor een landsbelang wordt gediend, hooger dan dat, waarvoor zij zich thans in militairen dienst bevinden, ook beschouwd in Wou ze me niet afhalen? Moeder heeft het om dezen tijd altijd erg druk en dan wou ze je ook liever thuis begroeten na zoo'n langen tijd, Herbert? Ze huilt ook zoo gauw en hier voor zooveel men- schenWaarom zouden wij hier zoo'n tooneel uitlokken? Je hebt gelijk, kind, geen scènes alsjeblieft. Maar het gemeste kalf is toch zeker voor den verloren zoon geslacht Zij zag naar hem op en over 't jonge haast kinderlijke gezichtje gleed een schaduw. Heb je nog altijd dien ouden lust tot spotten, Herbert? En dat nu in dit uur? Je hebt moeder in zoo lang niet gezien en je vindt vader niet meer Kind, kind, word toch niet sen timenteel. Acht jaren lang heeft de wind van de groote, wijde wereld mij om de ooren gewaaid, nadat men mij mijn vaderland had afgenomen dat maakt hard. Maar waarom in 't eerste kwartier var, ons wederzien oude ge schiedenissen ophalen, kleintje, ik verheug er mij op, dat ik weer eens met jullie samen kan zijn, en zal mijne verband met den rang, welken zij in het leger bekleeden, en uwe meening ten deze toe te lichten". Kolenreserve. Onder voorzitterschap van prof. De Vooys vergaderden Maandagmiddag te 's Gravenhage, op uitnoodiging van de nijverheidscommissie uil het Nat. Steuncomité, een groot aantal vertegenwoordigers van bijna alle in dustrieën in Nederland ter behande ling van een van de kolencommissie uitgaand voorstel tot oprichting van een kolen-reserve-maatschappij. Deze maatschappij werd opgericht en de ontwerpstatuten werden goed gekeurd, terwijl eene commissie van vijf leden voor uitvoering werd be noemd, bestaande uit de heeren J. IJssel de Schepper, A. van Rossum Duchattel, M. Hummelink, A. Helde ring en De Gijzelaar, burgemeester van Leiden. Ingeval laatstgenoemde mocht verhindeid zijn werd mr. van Lanschot, burgemeester van Breda, aangewezen. Opleiding tot verlofsofficier. De opperbevelhebber heeft, naar „de Avp. meldt," aan de autoriteiten der landmacht een schrijven gezon den, waarin hij verzoekt alleen die onderofficieren voor een opleiding aan een vaandrigscursus voor te dra gen, die ten volle voldoen aan de gestelde eischen en van wie te ver wachten is, dat zij na een speciale, hoofdzakelijk theoretische opleiding voor een benoeming tot reserveoifi- cier, in aanmerking zullen komen. Er is thans voor opleiding tot ver- lofsolficier overvloedige stof. Een strenge selectie behoort dus te ge schieden ook om te voorkomen dat la ter weder klachten worden aangehe ven over de weinige geschiktheid der verlofs-luitenanls. Mr. J. Limburg. Heden is het een kwarteeuw ge leden, dat mr. J. Limburg, vrijzinnig- democratisch lid der Tweede Kamer voor Groningen, aan de Leidsche hoogeschool promoveerde in de rech ten op een proefschrift, „De strafbare opruiing", dat tevoren als antwoord op een prijsvraag met goud bekroond werd. Was deze onderscheiding den jongen jurist al aanstonds een aanbe veling, in zijn verdere loopbaan heeft mr. Limburg zijn reputatie als schran der, scherpzinnig rechtsgeleerde slag op slag bevestigd. In tal van functies en op vele posten heeft hij gelegenheid gehad daarvan getuigenis af te leggen. Mr. Limburg is zeer zeker één van onze bekwaamste juristen, en als zoo danig bezit hij in 's lands vergader zaal gezag. Gewoonlijk heeft hij er vagebond-denkbeelden voor me hou den, zoolang ik je gast ben. Waarom kwam Lize niet. Zij is met haren bruidegom naar Groot-Dahmen geredenzij komen vanavond terug. Zwager Hans heeft daar een oude tante wonen, die niet op de bruiloft kon komen, en nu is het bruidspaar naar haar gereden. 't Hindert niet, kleintje. Prettig, dat jij bent gekomen, jij bent mij door je lieve brieven het naast. Hoe is 't; schreef je mij altijd stilletjes, of wist moeder het? Moeder wist het, maar vader.... Was een despoot, die nooit toe stond, dat men anders dacht dan hij. Hard kwamen die woorden over zijne lippen. Stil, stil Herbert, hij is dood en tenslotte was hij toch ook anders gaan denken: moeder zal je veel te ver tellen hebben. Wees toch heel lief voor haar en geef niet op vader af; ze heeft immers zooveel om hem moe ten verdragen, maar zij heeft hem toch lief gehad. Wij zullen den korten tijd, dien je ons geeft, heel opgewekt zijn, hé Schuchter stak zij haar hand uit. het oor der vergadering. Men waar deert er in hem den bekwamen rechts geleerde, den man van diepe, ver reikende studie en groote belezenheid. En bovendien den man, die aange naam en gemakkelijk spreekt.-De heer Limburg is het aanhooren waard. Rustig voert hij het woord en nooit laat hij zich van de wijs brengen. Zorg vuldig z'n zinnen overdenkend en z'n argumenten schikkend, is hij het beeld van den ernstigen pleiter, die z'n bewijs in elkaar bouwt, die de steenen er voor op elkander met selt tot hij z'n gebouw af heefl. Aldus heeft mr. Limburg meermalen op het debat invloed geoefend, is de kracht van z'n woord en van z'n overtuiging der Kamer niet zelden tot een gids geweest. („Tel.") Benoemingen. Bij Kon. besluit zijn met ingang van 1 Juli benoemdbij het wapen der inf. tot kolonel, kommandant van de Vie int. brigade, de luit. kol. J. A. J. Smit, kommandant van het 10e reg.tot luit. kol., kommandant van het 10e reg., de majoor H. Beren schot, van het 3a reg. tot majoor, bij het 3e reg., de kapitein E. J. van Bei, van het reg. jagersbij het wa pen der artillerie, tot kolonel, komm. van het 4e reg. vest. art. de luit. kol. F. Dell, van het 2e reg. vesting art. tot luit. kol., onderscheidenlijk bij het le reg. vest. art. en bij den staf van het wapen de majoors J. A. G. James, van het korps en A. H. W. J. Boom, van dien staf, voorz. van de Commissie van Proefneming bij het res. personeel der land macht bij het wapen der art., tot res luit. kol. onderscheidenlijk bij het 3e en bij het le reg. vest. art., de res majoors jhr. A. W. den Beer Poor- tugael en T. M. Roest van Limburg, beiden van het korps. Machinistenschool. Bij de Marine-Machinistenschooi, die met 1 Septemper a. s. te Dordrecht gevestigd wordt, wordt geplaatst de off. van gez. le kl. W. de Vries, thans geplaatst bij 't hospitaal der marine te Hellevoetsluis. De gehuwde onderwijzeres. Het St.bld. no. 233 bevat het Kon. besluit van 5 dezer houdende be schikking op het beroep, ingesteld door B. en W. van Haarlem, ter uit voering van het besluit van den raad dier gemeente van 18 November f914, no. 3, tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Noordhol land van 11 November 1914, no. 50, waarbij goedkeuring is ontnouden aan het besluit van den raad der gemeente Haarlem, van 16 September 1914, no. 9, tot het verleenen van Hij greep er vlug naar en drukte haar. Wat ben je toch een goed kind Annetje, reeds terwille van jou zal geen wanklank deze vreugdedagen verstoren. Zij legden den weg naar de stad te voet af. Herbert had daarom verzocht, daar hij liever niet in de hotelomni bus zat met verscheiden handelsrei zigers. Verwonderd keek hij om zich heende kleine stad had zich, sedert hij hier 't laatst was, aanzienlijk uit gebreid, zeker tengevolge van hare aansluiting aan 't spoorwegnet. Jullie wordt hier nog grootste delingen Annie- 'k Had niet gedacht, dat ons oud nest tot zulk een bloei zou komen. Ja, en 't wordt hoog tijd, dat er weer een man bij ons in de zaak komt. Moeder heeft dikwijls zooveel ergernis door de kellners. Jullie helpt haar toch Ja Lize voeral. En jij ik ook wel maar ik vind het toch erg prettig, dat moeder het hotel afstaat aan het jonge paar, en voor haar en m^ het huisje in het plant soen heeft gekocht. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1