DINSDAG 39 JUNI No. ISO 1915 fifgaveFirma F, VAN BE VEIBE lr„ Kleine Marti 58, Vlissiisp. Talete Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd ap Zondag an algemeen erkende Cfiristalijka feestdag» GEMEENTEBESTUUR SEMEENHIIAID (III VLISSIHGEM FEUILLETON Roman door MINA VON HALM. Nederland en de Oorlog. S3e *Saai"g£smii|i VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Malcheren ƒ1 3# per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ0.40voor iedere rejei meer IS cesj Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale pre.» Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in't bezit eener f|f|fl| A gilden bij levens-gulden bij dood «gulden bij verliest r*ri gulden bij verlies g ft gulden biJ verlies O l^gulden bij verllej polis, zijn GRATIS verze- MI II II f lange ongeschikt- *1 If door «||l| van een hand, I van II III vaneen van eiken ierd tegen ongelukken voor: UvUU heid tot werken f een ongeluk <JUvl voet of oog lvU een duim iUU wijsvinger L4%3 anderen vingu. but ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schlada 1 OPENBARE VERGADERING VAN DE op Vrijdag 2 Juli 1915, des namiddags t«n 2 ure. A. Medeöeelingen. B- Over ie leggen stukken. C- Benoemingen. 1. Van een gemeente-secretaris. Aanbeveling F. Kroon, commies redacteur ter g?meente-secretaiie te Leeuwarden; A, T.J. M. Lommelaars, gemeente-secretaris van Culemborg. 2. Van een onderwijzeres aan school C. Vooidracht de dames mej. Zorg drager, N. I. Baart en T. S. J. Leef- lang. 3. Van leden en plaatsvervangende leden voor stembureaux, stemming en herstemming op 9 en 20 Juli van leden van den gemeenteraad. D. Te behandelen punten l. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging der verordening tot heffing van een plaatselijke belasiing op het gebruik van openbaren gemeente grond en tot heffing van markt- en staangeld. Idem tot beschikking op adres van M. Laernoes tol aankoop gemeente grond. 3. Idem tot wijziging der voor waarden der goedgekeurde geldieening ad f50.000. 4. Idem tot afwijzende beschikking op verzoek veieeniging Sociëteit Ne- derlandsch Loodswezen om vergun ning tot verkoop van sterken drank in het klein. 5. Idem tot goedkeuring der reke ningen van het Gasthuis en het Bur ger Weeshuis, Algemeen Armbestuur, Kamer van Koophandel en van de Begrooting van het Algemeen Armbe stuur en de Kamer van Koophandel. 6. Idem tot goedkeuring van den Staat van Ontheffingen voor den hoof- delijken omslag dienst 1914. 7. Idem tot voorloopige vaststelling van peniloensgrondslagen van ge meente-ambtenaren. PUBLICATIE. De Territoriale Bevelhebber in Zee land enz., ter standplaats Middelburg; Gezien de Koninklijke besluiten van 29 Augustus 1914 (Staatsblad no. 435), van 8 September 1914 (Staatsblad no. 448) en van ll Februari 1915 (Staats blad no. 81), waarbij de gemeenten in de Provincie Zeeland zijn verklaard „in Staat van beleg" Gelet op artikel 22 van de Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128); Stelt bij deze' de navolgende ver ordening vast: Artikel 1. Een ieder, die in het 84. O(Nadruk verboden.) Zij verheugde zich op het weerzien en wilde hem de groeten van zijn be jaarde ouders brengen. Toen Thea, op Schönhaide aange komen, de in schemering gehulde koele voorzaal betrad, kwam barones Greenhoff juist uit een der deuren van dat vertrek. Ha, Thea, reeds terug 1 Nieuws, groot nieuws 1 Magda heeft zich een uur geleden verloofd. Het bloed schoot Thea naar de wangen. Het hart klopte haar hoor baar. Eindelijk dus had Odo zich verklaard. Zonderling, dat juist zij, Thea, getuige van zijn tweede verlo vingsfeest moet zijn Een onverklaarbaar drukkend gevoel legde zich ais een ijzeren pantser om Thea's hart. Ze trok den regenmantel langzaam bezit is van postduiven, welke niet tot zijn eigen hok behooren, zal daar van direct kennis geven aan den dichtst bijzijnden Militairen Commandant, die deze duiven zal doen kortwieken Artikel 2. Alle duivenhokken moeten den geheelen dag openstaan, terwij! geen duiven mogen worden vastge houden in nesthukjes, of op anders verborgen plaatsen. Worden duiven vastzittende aangetroffen, dan worden zij in beslag genomen en aan mij op gezonden. Artikel 3. Alle vervoer van post duiven, met uitzondering van die, bestemd voor de wedvluchten en waartoe machtiging is verleend door den directeur van den rijkspostdui- vendienst, is verboden. Artikel 4. De Burgemeesters zullen van deze verordening onverwijld af kondiging doen en de duivenhouders in hun gemeente er mede in kennis stellen. Artikel 5. Overtreding van deze verordening wordt, ingevolge art. 43 van de Wet van 23" Mei 1899 (Staats blad no. 128), gestraft met hechtenis van ten hoogste eene maand of geld boete van ten hoogste driehonderd gulden. Uitgegeven te Middelburg, 28 Juni 1915. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz., BROCX. Afgekondigd te Vlissingen, den 29 Juni 1915. De Landstorm quaestie. Wat met betrekking tot het inge diende landstorm-ontwerp vrij alge meen gevoeld wordt, is volgens de antirev. „Rotterd." dithet is te zeer in nevelen gehuld, alles blijft onzeker. Het biedt zoo bitter weinig hou vast. Op alle weerbare mannen tot 40 jaar legt men beslag, maar tot welken leeftijd ze worden opgeroepen blijft onzeker en of voor de opge- roepenen oefenplicht dan wel kazerne plicht zal worden voorgeschreven, ligt eveneens in het duister. Gaat het allereerst om de vervan ging der landweermannen dan heeft de regeering hoogstens zeven nieuwe landstormlichtingen noodig, dus on geveer de mannen tot 26 jaar, om dit doel te bereiken. Alle dienstdoende landweermannen kunnen dan geleidelijk naar huis worden gestuurd. Is nu waar wat door deskundigen wordt beweerd dat minstens twee jaar noodig zijn om deze lichtingen te oefenen, dan is de kans groot dat van de africh ting der ouderen niets komt. En toch worden alle mannen tot 40 jaar in den dienstplicht betrokken uit, schoof de handschoenen van de vingers, en ging over het terras naar beneden in den tuin. Het verloofde paar zou vermoede lijk in Jella's kleine salon zitten. Ze zou niet graag Magda of Odo dade lijk ontmoeten. Hoe zou ze de rechte woorden vinden voor een gelukwensch voor Odo En toch gevoelde ze zoo op recht, zoo warm voor hem. Doelloos wandelde ze de tuinpaden op en neer en eindelijk kwam ze bij het poortje, waardoor men in het bosch kwam. Plotseling werd in de verte een ruiter zichtbaar. Thea meende haar oogen niet te mogen vertrouwen; want het was Odo, die het poortje binnenkwam, uit het zadel sprong en nu voor haar stond. Goeden avond I Mijn hemel, zei Thea onthutst, hoe komt u juist hier Rechtstreeks van huis. En Magda waar is die dan Het spijt me, het u niet te kun nen zeggenik heb mijn nicht in eenige dagen niet gezien. Uw nicht uw verloofde is ze sedert vanmiddag Welnu, zal meer' dan één zeggen welk bezwaar zou daartegen zijn kan van de ouderen geen profijt worden getrokken, dan is nog niets verbeurd. Baat het niet het schaadt ook niet. Die re meering is echter fouthet schaadt wel. Wordt eenmaal zoo b.reede cate gorie in de wet betrokken, dan hebben deze te rekenen met de mogelijkheid dat zij zullen worden opgeroepen. Bij alie overleggingen en plannen dient hiermee rekening te worden gehouieningrijpende nieuwe plannen kunnen hiet worden vastgesteld, want het gevaar dreigt dat men straks aan zijn zaken wordt ontruktenergie en activiteit wordt aldus verslapt. Over het gansche zakenleven komt een druk van onrust en onzekerheid, die schade moet toe brengen. Die onzekerheid moet er uit. Verlaging van de leeftijdsgrens zal naar alle waarschijnlijkheid in het practisch effect var: de legerverster- king geen wijziging brengen, maar het economisch leven krachtiger maken. Nedariandsche munitievoorraad. De minister van oorlog richtte in het einde der vorige week tot een aantal fabrikanten dé uitnoodiging om een bijeenkomst bij te wonen ter be spreking van de mogelijkheid van munitie-aanmaak in oorlogstijd door de Nederlandscbe industrie. Een groot aantal fabrikanten uit alle oorden des lands was dientengevolge gisterenmorgen in het departement van oorlog vereenigd. Bij de aanwezig: i-idustrieelen bleek de grootst inogelijKi bereidwilligheid te bestaan om ter bereiking van het beoogde doel de meeste medewerking te verleenen. Om deze medewerking tot haar recht te doen komen, en tevens om als adviseerend technisch lichaam op te treden, wordt ingesteld een „Munitie- Bureau". Dit bureau, geheel buiten het organiek verband van het depar tement van oorlog blijvend, zal alle voorbereidende maatregelen treffen of bevorderen, noodig ter verzekering van een geregelden en sneiien gang van zaken. Hat geval van ds. de Ligt. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga te Santpoort heeft, met in stemming van dr. J. H Gunning J. Hzn. te Haarlem en ds. D. Boer te Grootebroek, aan de leden der classicaie vergaderingen, die Woens dag bijeenkomen, verzocht deze mo tie aan de orde te stellen „De clas sicaie vergadering enz. geeft hare droefheid en verontwaardiging te kennen over het aan banden leggen van de Evangelieprediking door mi litaire autoriteiten". Wie zegt dat Barones Greenhoff heeft mij een half uur geleden verteld, dat Magda verloofd is. Dat is wel mogelijk maar in elk geval niet met mij. Want mijn vrouw zal slechts éen zijr. en dat ben jij, Theal Het begon haar te duizelen. Odo keek haar met zijn trouwe, goede oogen aan, terwij! hij met be vende stem vervolgde Luister naar mij, Thea, ik heb u nooit vergeten. Ik bemin u thans nog evenzeer als voor jaren neen, nog veel, veel meer. Ik heb berust en wenschte niets meer, toen ik u gelukkig waandeik leed met u, Thea, toen ik eens door Alfred vernam, hoe ongelukkig ge geweest waart. Uw beeld jouw lief, zoet beeld, Thea, dat me altijd voor den geest zweefde, dreef mij rusteloos de wereld door en daarna riep het mij naar huis, toen ik toevallig van barones Greenhoff hoorde, dat je op Schönhaide zou komen. Eerst wilde ik toch naar Pa lestina, maar halverwege keerde ik om ik werd met groote kracht naar huis getrokken; ik wilde je weerzien, dezelfde lucht met je inademen. Ik In de toelichting zegt dr. van den Bergh van Eysinga „geen politiek partijgenoot van Coll. B. de Ligt te Nuenen" het volgende „Coll. de L'gt is, volgens de dag bladen, uit de provinciën Noord Brabant (grootendeels,) Limburg en Zeeland verbannen, op grond van het feit, dat hij bij gelegenheid van een godsdienstoefening te Eindhoven in anti militairfstischen geest zou hebben gesproken. Afgezien van de vraag, wat Coll. de Ligt heeft gezegd en of zijne woorden goedkeuring of afkeuring 'verdienen moet de Kerk ernstig overwegen, of zij haar recht op autonomie in leer en prediking zonder protest mag orijsgeven en of zij voortaan van militaire zijde zich zal moeten laten voorschrijven, wat als „Woord van God" gezegd of verzwegen moet worden. „In Oct. 1.1. is aan Coll. de Jong, destijds te Veghel, de toegang ont zegd tot het gebied, waarin de 3de Divisie lag. Toen was het geval ech ter anders dan thans de Coll. de Jong had in eene openbare vergade ring in anti militairistischen geest gesproken. Coll. de Ligt wordt verbannen op grond van wat hij in de kerk predikt. Het wordt bedenke lijk, als voortaan ook de prediking des Evangelies onder militaire cen suur zou vallen. In dezen kunnen wij volkomen beamen het woord van dr. Abraham Kuyper, te vinden in ons Program: „De overheid moet aan de prediking van het Evangelie geen moeilijkheden in den weg leggen. Geen bespreking of belemmering mag er zijn voor de vrije verkondi ging van het Woord. Een iegelijk brenger van de Blijde Boodschap moet het in alle gedragingen aan de overheid en haar dienaren kunnen aanzien, dat ze het Evangelie ten vriend en nimmer ten vijand wil zijn en daarom verre van den weg voor Gods Woord te versperren, veeleer de paden effent voor zijn loop." „De beoordeeling van wat „Gods Woord" zij, verblijve niet aan de overheid,"" en zeker niet aan het mili tair gezag. Coll. de Ligt wordt be lemmerd in de uitoefening van zijn ambt; zijn ambtgenooten mogen dit niet zonder protest laten voorbijgaan. Vredesbeweging onder de jongeren. Te 's Gravenhage is opgericht een Commissie tot voorbereiding van een Algemeene Vredesbeweging onder de Jongeren. Deze Commissie wenscht de Vredes idee te propageeren onder alle jonge menschen, omdat, indien de jeugd van thans voor deze idee gewonnen wordt, in de toekomst de maatschappij zeer vele vrede voor standers zal bevatten en hierdoor in vele opzichten zeer zeker maatschap ben een ander geworden, Thea i lk gevoel en begrijp thans, dat je mij vroeger dikwijls niet begreep, dat mijn innerlijke wezen je vreemd bleef. Ook ik had je beter moeten begrijpen. Nogmaals smeek ik je Thea word de mijne Geen geestelijke dood zal jou aan mijn zijde bedreigen ik herinner mij nog wel de woorden uit je afscheidsbrief neen, een leven vol zonneschijn, vol geluk zal ik je schenkenJe zult mij leeren liefheb ben, Thea, ik weet het zeker Odo, stamelde ze, laat mij tijd Het leven is zoo kort en wij beide hebben zooveel verloren, mom pelde hij. Eer Thea recht lot bezinning kwam, voelde zij zich door zijn armen om vat en rustte ze aan zijn borst. Nu stroomde een zalig, bedwelmend gevoel door haar aderen ze wist zich bemind en geborgen voor haar gansche leven. In den herfst werd op Schönhaide een dubbele bruiloft gevierd. Magda en Bergstiaat hadden, zoo als Jella juist had vermoed, reeds lang veel van elkaar gehouden en Magda had overgelukkig beloofd zijn pelijke verbeteringen te wachten zijn. H?ar plan is aüen jongelieden or ganisaties, welk standpunt deze overi gens ook innemen, de gelegenheid te openen zich tot een federatie te vereenigen, welke geleid zal worden door een uit en door deze organisa ties te verkiezen Permanente Com missie, welker arbeid o. m. zal be staan in het uitgeven van een ge meenschappelijk orgaan en het op leiden en uitzenden van voor hunne taak berekende propagandisten. Gezien het groote succes van den Nederlandschen Anti Oorlogsraad, zal niemand de mogelijkheid durven ont kennen, vele hetorogene bestanddee- len te vereenigen, wanneer deze aan een zelfde, gemeenschappelijke taak willen arbeiden. Daarom is haar plan ook door verschillende vredes organisaties der ouderen met sympa thie begroet. Aan alle personen en organisaties, die zich met haar in verbinding wen- schen te stellen, wii zij gaarne uit voerige inlichiingen verstrekken. Het secretariaat is gevestigd te 's Gra venhage, Regentesselaan 379. Van verlof achterblijven. Aangezien de wenschelijkheid is gebleken, de geldigheid van het eventueel van verlof achterblijven door militairen tengevolge van ziekte van familieleden door officieren van ge zondheid te doen vaststellen, is bij legerorder bepaald, dat het achterblij ven slechts als gewettigd is te be schouwen in geval van ernstige ziekte of ongeval van echtgenoote, van eigen vader of moeder of van eigen kind eu voorts alleen als er onmiddellijk gevaar bestaat voor het leven van 't betrokken familielid of wanneer op geen andere wijze in de onmiddellijk noodzakelijk gebleken verpleging kan worden voorzien. Bij bezwaarmaking tegen contröle door de officieren vau gezondheid zal de ziekte van het fa milielid niet als geldige reden voor het achterblijven worden beschouwd. Verloting van gouden en zilveren voorwerpen. In het Vakblad voor goud- en zil versmeden vinden wij een oproep aan alle Nederlandsche fabrikanten van- en handelaren in gouden- en zilveren werken. De bedoeling is om tot uitvoering te brengen een met algemeene stem men genomen besluit van den Bond van Ned. fabrikanten van en hande laren in gouden en zilveren werken om een verloting op touw te zetten ten behoeve van het Koninklijk Na tionaal Steuncomité. In verschillende provincies zullen subcomité's worden opgericht ter plaatsing van een groot aantal loten, terwijl zoo veel mogelijk gelegenheid vrouw te zullen worden. Groot was natuurlijk de verbazing over de verbintenis van Odo en Thea. Ze had beslist geweigerd een hu welijksreis te doen. Odo bracht zijn met zooveel moeite veroverd kleinood dadelijk na de huwelijksvoltrekking naar het huis, dat niet tevergeefs op zijn meesteres had gewacht. Juffrouw Lindner had het aanbod van haar schoonzoon om voor goed op Elmershorst te komen, met een vloed van woorden dankbaar gewei gerd. Ze wilde niet scheiden van het graf van haar man, dat ze eiken dag bezocht. Toen het weer lente was geworden, stond mevrouw Thea boven in de dakkamer, waar de schatten aan lin nen van de Elmers bewaard werden. Liefkozend streek haar hand over den rand der ouderwetsche wieg, waarin Odo als kind heeft gesluimerd en waarin zoo de hemel wilde over eenige maanden een nieuwe loot aan den stam der Elmers van Elmershorst zou droomen. EINDE.

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1