B 85 nsfe. MAANDAG 28 JUNI Nederland en de Oorlog. ff* 3 HUUR, het VHUIS 53e Jaargang1 UitgaveFirma F. ¥AH DE VELDE Jr., Kleins Markt 58, Vlissingen. ïeleioon Interc. 18 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd ep Zondag en algemeen erkende Christelijke feastdegii FEUILLETON Roman door MINA VON HALM. BINNENLAND amy", Koningsweg lis, bestaande uit pruik van Keuken, uik van electrisch f20 per maand, afé „'t Centrum", een FLINK iet bezorgen :C0URflNT" ijken. te melden bij Uitgevers. vraagt bureau „Vlis- Rió» 149 1915 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.3C per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.26 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regel# /0.4Ovoor Iedere regéi meer een? Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bg abonnement speciale prjjt Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ci. per regel De abonnés, in 't bezit eener ff* AA gulden bij levens- F7r?f| gulden bij dood fflfïft gulden bij verliest (*f| gulden bij verlies .J gulden bij verlies ff* ^gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- 111111 lange ongeschikt- 11 door van een hand, 8*1 II van II Big vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voor: LUUU heid tot werken ff 4JU een ongeluk UU voet of oog JLtf A# een duim IV ij wijsvinger UU anderen vinger. 3«ce ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien ven geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ot tram. De ullkoorlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Rig. Verrek. Bank" to Sehlodaat De landstormwet. Hel voorloopig verslag omtrent het Landstorm-ontwerp wordt een zeer lijvig stuk. Verwacht wordt, dat het opstellen der Memorie van Antwoord, wil de minister althars de voor naamste punten van het voorloopig verslag eenigszins uitvoerig behande len, wel een veertien dagen zal ver- eischen. De behandeling van het ontwerp in de Tweede Kamer wordt dan ook pas in de tweede helft van Juli ver wacht. Naar wij vernemen, raakt de op positie tegen het ontwerp niet het principe der wet, doch komt zij voort uit de overweging, dat het ontwerp zooals het thans luidt, ver over den oorlogstoestand heen reikt. Immers de algemeene oefenplicht, zooals het ontwerp die in uitzicht stelt, zou eerst na drie of vier jaar tot de mannen van 30 jaar kunnen worden uitge breid. Daar zelf de meest deskundige mi litairen in die opvatting deelen, is het verklaarbaar, dat in meer dan één politieke fractie tegen het ongewijzigd ontwerp zeer ernstige bezwaren rijzen. („Hbld.)" 6de jaarcongres der S. D. P. Zaterdag en Zondag werd te Utrecht het zesde jaarcongres gehouden van de S. D. P. De voorzitter, de heer D. J. Wijn koop hield een rede, waaraan het volgende is ontleend Spr. herinnerde er aan, hoe hij op het eerste congres der S. D. P. reeds gewezen heeft op het feit, dat de socialistische partijen in verschillende landen van Europa compromissen sloten met de regeeringspartijen. Het geen spr. toen zeide is nu geheel bevestigd; alleen in wat sterkere mate. Het standpunt, voorgestaan door de S. D. P. wordt ook in andere landen nog gedeeld. Spr. herinnert hierbij aan de hou ding, in dezen tijd ingenomen door de Servische en Russische socialisten, door Liebknecht, Rosa Luxemberg en anderen. Vervolgens herinnert spr. aan den invloed ten bate van de internationalistische „Tribune" en de brochure van dr. Gorter tegen imperi alisme en den wereldoorlog. Spr. bespreekt hierna de houding van Jauiès, Guesde en anderen en vergelijkt daarbij Jaurès bij den ge storven leeuw en Van der Gees bij een .levende ezel". Spr. wijst op de macht van het kapitalisme, in dezen oorlog weer zoo duidelijk aan het licht getreden. We weten nu, dat de oorlog permanent gaat worde t bij de toestanden zooals ze nu zijn. Spr. 83. O(Nadrofe verboden.) Magda stond zichtbaar verlegen en beklemd van gemoed, toen Odo, na dat hij bij de beide dames.was geko men, uit den zadel sprong, eerst zijn nicht begroette en toen voor Thea als voor een wildvreemde boog. Het is duidelijk, zei Magda tot zichzelve, dat Odo Thea op 't eerste gezicht niet herkende, anders zou hij toch waarschijnlijk, zonder af te stap pen, na een korten groet verder zijn gereden. Geen spier van zijn gebruind gelaat, •waartegen de blonde, goed verzorgde knevel prachtig afstak, trilde, toen hij Thea na zoo'n langen tijd weerzag. Maar wie kon weten, wat er in hem omging bij het weerzien van het eens zoo beminde meisje Terwijl de drie den korten weg naar bespreekt ook de maatregelen van den Engelschen minister Lloyd George voor den aanmaak van munitie en wijst er op, dat daaruit blijkt, dat verzet niet moet beginnen bij den soldaat, maar by den arbeider. Ook wijst spr. op de houding der S. D. A. P. inzake de Landstormwet. De S. D. P. is tegen mobilisatie, dus ook tegen landstormwet maar de S. D. A. P. vereen'gde zich met de mobilisatie. Spr. begrijpt hiervan de consequentie niet. Spr. herinnert in dit verband aan de redevoeiingen te Rotterdam gehouden door Spiekman en Mendels. Spr. ein digde zijn rede met de opwekking om te treden in de voetstappen van Karl Marx, ten einde na den oorlog de internationale krachtig te doen her leven. De lichting 1916. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de regeling van al hetgeen ingevolge art. 6 der wet van 11 Juni 1915 be treffende de termijnen voor het aan vragen van vrijstelling en de inly- ving van ingeschrevenen voor de lich ting der militie van 1916, moet wor den verricht, geschiedt door den mi nister van ooi log, in overleg, voor zooveel noodig, met de ministers van marine en van binnenlandsche zaken. Voor zoover het echter onderwer pen betreft, die moeten worden ge acht uitsluitend te behooren tot het gebied van het departement van ma rine, geschiedt de regeling door den minister van marine. Valsche Zilverbons van f 2 50 De minister van financiën brengt ter kennis, dat opnieuw eenige val sche zilverbons van f2 50 (nieuwen vorm) zijn aangetroffen. De bons dra gen als serieletters B. D. en als num mer 18423. Het verschil met de echte bons is duidelijk hieraan te zien dat lo. op de val3che bons geen wa termerk voorkomt. Zooals bekend, is op de echte bons, indien men deze tegen het licht houdt, hel watermerk ,2.50" zichtbaar; 2o. op de valsche bons komt de blauwe ondergrond niet voor. De on dergrond van de valsche bons is licht geel, op de echte bons daarentegen licht blauw met figuren van zeer lichtgele kleur. Aangezien valsche bons niet door het Rijk zullen vergoed worden, zal het publiek, ter voorkoming van gel delijke schade, goed doen nauwkeurig op de hem aangeboden bons toe te zien en dezen, indien zy kenmerken van vervalsching vertoonen, te wei geren of wel zooveel mogelijk met inlichtingen omtrent de herkomst bij den agent van het Ministerie van Fi nanciën te Amsterdam (Korte Spin- het huis aflegden, onderhield Odo zich het meest met Magda, maar richtte toch ook verscheiden keeren beleefde woorden tot Thea. Zijn paard, een prachtig gebouwd, goed gedresseerd dier, liep gehoor zaam achter hen aan. Bij het poortje gat Odo het dier ter verzorging aan een tuinmansjon gen, die daar juist met een schuifkar vol aarde en mos voorbijkwam. Wat stond dat rijcostuum Odo goed Wat wist hij boeiend te spreken! Deze beide waarnemingen deed Thea in den loop van den avond. Toen ze te bed ging, sliep ze in met de verlichtende overtuiging, dat deze man, die zoo kalm en zoo zeker optrad, om haar niet ongelukkig was geworden. En de gedachte scheen haar de ver lossing van de gewetenswroeging, welke ze dikwijls om Odo had gehad. Den hemel zij dank, het liep alles beter af dan ik gedacht had, zei Jella, toen ze met haar man alleen was. Je dacht er zeker aan, hoe pijn lijk het voor jou was, mij veer te zien, nadat je my zoo snoode, een blauwtje had gegeven, plaagde Alfred. huissteeg no. 3) of bij een der be taalmeesters aan te bieden. De Rotterdamsche haven. De „N. R. Ct." deelt mede, dal het de geheele afgeloopen week door steeds slapper in de haven van Rot terdam is geworden en algemeen ver wacht men, dat het nog stiller zal worden in verband met het Engeische verbod van uitvoer van alle artikelen naar ons land, tenzij geconsigneerd aan de Nederlandsche Overzeetrust- Maatschappij. De afgeloopen week kwamen er 68 schepen binnen tegen 74 verleden week. Hiervan waren er 24 Neder landsche, 19 Engeische, 18 Noorsche, 6 Zweedsche en 1 Deensch. Met stukgoed waren daarvan geladen 38, met iynkoeken 1, met steenkool 1, met ijzererts 6, met graan 4, met palmpitten 1, met petroleum 2, met steenen 2, met hout 1, met ryst 1 en in ballast 3. Daarentegen vertrokken 74 schepen tegen 93 in de vorige week. Van deze schepen waren 28 Nederlandsche, 18 Engeische, 19 Noorsche, 8 Zweed sche en 1 Chileensch44 waren met stukgoed geladen en 30 kozen met ballast zee. In de Waalhaven, waar het aantal binnenschepen reeds tot een 1400 tal is aangegroeid, blijft nogal drukte heerschen met het omwerken van de regeeringsmais, waarmede de meeste van deze schepen geladen zijn. Afstandsmarsch. Gedurende dezen rsobilisatietiji zyn reeds herhaaldeiyk proeven genomen door verschillende korpsen met af- standsmarschen, waarbij voorai het uithoudingsvermogen van den mar- cheerenden troep in aanmerking wordt genomen. Men heeft gelezen van drie- daagsche marschen, van marschdagen van 40 K.M. eerstdaags zal er een 24 uurmarsch plaats vinden door een gedeelte van het reg. grenadiers doch een 6 daagsche marsch, zooals thans in voorbereiding is en geopperd door sergeant Klompers bij het 43e land weerbataljon, onder commando van overste Kok van Leeuwen, was tot heden ongekend. Deze marsch is aangevangen op heden voormiddag 5 uur, vanaf de Groote Markt te Bargen op Zoom. Van de ruim 200 militairen van dat bataljon die zich vrijwillig aanboden zyn bij loting 30 aangewezen. Zij werden geneeskundig gekeurd en zyn onder commando van den le luit. De Jong van gemeld bataljon en den ser. Klompers van het 2e reg. int. op ge meld uur afgemarcheerd. De eerste dagmarsch zal plaats vin den langs Halsleren, Steenbergen, Dinteloord, Willemstad, waar rust wordt gehouden, Numansdorp naar Maar wie voor iemand bestemd is, kan zijn noodlot niet ontloopen. Alfred, je bedoelt toch misschien niet, dat Odo en Thea Ik bedoel heelemaal niets, schat Ik verheug mij alleen maar, dat Odo en Thea beiden zoo in hun voordeel veranderd zyn HOOFDSTUK XXXVIII. De pastorie, waar tante Jettchen onder dak was gebracht, iag ongeveer tien werst van Schönhaide verwyderd. De bejaarde dame, die van jella had gehoord, dat Thea verwacht werd, had deze dringend laten verzoeken haar een bezoek te komen brengen. Ze wilde volstrekt „Walter's vrouw" zien. Alfred had Thea voorgesteld om van het mooie weer gebruik te maken en heden naar tante Jettchen te gaan. Thea leunde behaaglijk in de kus sens van het rijtuig achterover en gaf zich onder 'tryden aan bespiegelingen over. Hoe gezellig was het toch bij Jella en Alfred, hoe alleraardigst was de omgang van die twee met elkaar Hoe geheel anders was dit echte lijke leven dan dat, wat Thea met Walter had geleid. Godschalxoord, waar wordt ingekwar tierd 43.3 K.M De tweede dag 42 5 K,M. zal om vatten Rotterdam, Bleiswyk, waar gerust wordt, Zoetermeer, Leiden. De derde dag 42.8 K.M. Rijpwetering, Aalsmeer, waar gerust wordt, Amstel veen, Amsterdam, het eindpunt van den marsch. De terugtocht vangt wederom den volgenden dag aan, om langs denzelf den weg en gelijke rustplaatsen naar het garnizoen Bergen op Zoom terug te keeren op Zaterdag 3 Juli. Teneinde de gesteldheid van het detachement te beoordeelen, zullen Zaterdag onmiddellijk na aankomst op het terrein Kijk in den Pot ge vechtsoefeningen over grooten afstand worden gehouden en zal dan eerst biyken de prestatie die een troep na een zesdaagschen marsch op derge- lijken afstand nog zal bieden. De afmarsch van elk kantonnement zal plaats vinden des voormiddags 5 uur. Bij een eventueele temperatuur als dezer dagen het geval was zal op middaguren gerust worden, zoodat alleen in den ochtend en den avond zal worden gemarcheerd, model ge pakt. Men rekent dat een afstand van 4 K.M. per uur zal worden volgehou den, met inbegrip van de kleine rust na 10 K.M. De belangstelling langs den af te leggen weg zal groot zijn, terwijl men in de verschillende plaatsen waar muziekkorpsen zijn rekent op hun medewerking om den marcheerenden troep voor het binnenkomen en ter uitgeleide door de opgewekte tonen van de muziek een oogenblik van opluchting te bieden. Het beste succes wordt hun toe- gewenscht. Ten slotte zij vermeld, dat de Ned. Toeristenbond, A. N. W. B. door be middeling van de consuls medewer king toezegde en de reisroute aangaf. Bevredigingscommissie Onderwijs. De Bevredigingscommissie in zake onderwijs heeft zich. naar wy verne men, in hare algemeene vergadering van Vrijdag bezig gehouden met de bespreking van de rapporten van eenige harer sub-commissiën. Die besprekingen zullen in eene in de volgende maand te houden alge meene vergadering worden voortgezet. Het laat zich, zijn we wel ingelicht, aanzien, dat het rapport der Staats commissie zelf nog wel geruimen tijd op zich zal laten wachten. Geen loting blijvend gedeelte. De minister van oorlog heeft aan H. M. de Koningin een ontwerp in gediend om de loting voor het bly- vend gedeelte voor de lichting 1915 Daar een jagen van genot, een op gaan in uiterlijkheden, een steeds toe nemende vervreemding haat ruwheid drift verachting en eindelijk scheiding Thea rilde bij dezen terugblik. Hoe vreeselyk was ze teleurgesteld. Jella en Alfred waren volstrekt geen prozaïsche karakters. Naast hun zin voor de practische zyde van het leven en de belangstelling in huishouding en bedrijf hadden ze zin voor littera tuur en„kunst en namen deel aan alles, wat daar buiten hen in de groote wereld gebeurde. En hoe gelukkig waren die twee op het land. En Odo Hy zal waarschijnlijk Magda als zijn vrouw naar Elmershorst halen De calesche hield voor de pastorie stil. Twee luid blaffende kleine honden vlogen Thea tegemoet, toen ze uit stapte. Dadeiyk daarna verscheen de jongste dochter des huizes op de met wilden wingerd omrankte veranda, die men langs eenige trappen bereikte. Thea noemde haar naam en verzocht het zoowel bij de infanterie ais bij de vesting-artillerie niet te doen houden. Milicien^sergeanten. De minister van oorlog heeft be paald dat milicien-sergeanten die zich verbonden hebben om 2 jaar op proef en daarna voor 3 jaar vrijwillig onder de wapenen te blijven, vóór het aan gaan van de vrijwillige verbintenis van 3 jaar, niet aan een examen mogen worden onderworpen. De proeftijd van 2 jaren is om te doen nagaan of een zoodanig milicien sergeant aan de te stellen eischen voldoet, zcodat een examen overbo dig is. Vlissingen, 28 Juni. Credietverleening aan den Kleinen Middenstand. Door de Coperatieve Middenstands Credietbank alhier is het volgende adres aan den gemeenteraad gezonden. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, het Bestuur de Coöpera tieve Middenstandscredietbank te Vlis singen, dat de Regeering eene organisatie in het leven heeft geroepen om die genen onder de kleine ondernemers, wier zaak te niet of achteruit is gegaan tengevolge van vervulling van dienst plicht of van den oorlogstoestand, le helpen aan kleine credieten, teneinde hun zaak weer op het oude p<dl te brengen, oi wel, een nieuwe kleine zaak te beginnen, wanneer op goede gronden is aan te nemen, dat een redeiyke kans voor weislagen bestaat. dat de credietbehoevenden van de categorie, die de Regeering wil helpen, gewoonlijk niet in staat zullen zyn voldoende zekerheid te verschaffen, dat wel de Regeering borg voorbeen gedeelte van het crediet is, maar voor het overige de credietvrager toch in ieder geval eiders dekking moet trach ten te vinden en dat hem zulks niet altijd gemakkelijk vallen zal, dat het onze bedoeling is, U er thans op te wijzen, dat de gemeente hier een zeer nuttige taak kan ver vullen door voor een gedeelte van dit crediet borg te blijven. (Er zy'n voor beelden die navolging verdienen. In de eerste plaats dat der gemeente Amsterdam. De gemeente Amsterdam blijft bij de Middenstands Credietbank borg voor de middenstanders die be hoefte hebben aan een oorg en voor steun in aanmerking komen. De ge meente 's-Gravenhage heeft zich ook beijverd om in deze te helpen, terwijl B. en W. van Leiden aan den Raad hebben voorgesteld een gedeelte der na de regeeringsgarantie blijvende risico der credieten op zich te nemen), dat Vlissingen een groot aantal kieine middenstanders telt, wier zaken jonge meisje haar by juffrouw Jettchen von Greenhoff te brengen. Nu volgde een uur, waarin de jonge vrouw zich met onuitputtelijk geduld aan de oude dame wijdde. Deze was kindscher, onbeholpener en verlegener dan ooit. Jaren geleden had Thea een spot tende opmerking over het beklagens waardige schepsel gemaakt, heden gevoelde ze het diepste medelijden met de arme. Tante Jettchen wilde alleen van Walter hooren en Thea bedacht de eene vrome leugen na de andere. Ja, de zalige Martha hield ook zooveel van hem en nu zijn ze beide dood dood zei het arme oude Jettchen en wischte zich de tranen uit de oogen. Thea gevoelde zich verlicht, toen de domineesvrouw kwam en verzocht koffie ie komen drinken. Nadat ze de koffie gebruikt had, liet ze dadelijk inspannen en reed haas tig terugwant op Schönhaide werd Willy Bergstraat verwacht. Thea had den vriend uit haar jeugd nog niet kunnen begroeten, wijl hy tot dusver op reis was geweest. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1