IHli IIIIIIL 26 JUNI Nederland en da Oorlog. Piaiiiiciaia Sialen van Zeeiand No. 148 S3e vJfctargösrg1 1915 ÜlfyviFirms F. VAK GE VEIOE Jr., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Intere. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd ap Zondag en algemeen erkende Christelijke leostdap Voorheen en thans. FEUILLETON Roman door MINA VON HALM. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.36 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.26 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.40 voor iedere regel meer li cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen S ct. per regel De abonnés, in't bezit eener ft Aft Agulden bij levens- Hf F* (ft gulden bij dood AAA gulden bij verliest A gulden bij verlies 4j AA gulden bij verlies ft gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- 'M11111g lange ongeschikt- ft Hg door van een hand, |ft|| van II lil vaneen I ft van eiken kerd tegen ongelukken voor: fcdUSJ" heid tot werken f Vv een ongeluk yy|| voet of oog JLsJv een duim AUU wijsvinger anderen vlnge.. 3m« ultkeerlngcn worden VERDUBBELD Indleh de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De ultkeering wurdi gewaarborgd door de „Koll. Alg. Verzek. Bank" te SehMas» WÊÊBB^* Zij die zich met 1 Juli op de da gelijks uerschijnende „VLIS SINGSCHE COURANT" abon- neeren, ontvangen de Courant tot dien datum GRATIS. Het zijn ernstige gedachten, die ■ons bezighouden indien wij thans de dagen herdenken na den grooten slag bij Waterloo, die een herboren Europa najaren van onderdrukkingen vreemde ■overweldiging zagen ontstaan. Hoe moet het in de harten van millioenen destijds gejubeld hebben, toen zij in de eerste dagen na dien beslissenden volkerenslagzich meer en meer bewust werden, dat voorgoed het gevaar van een nieuw tijdperk van lijden en ■vernedering, van een vernietigd volks bestaan en afhankelijkheid geweken was. Ook al waren door den druk der tijden de uiterlijke kenteekenen van die jubel-stemining, gevoegd bij den meer ingetogen aard van ons volk, niet dermate groot, dat de ge- schiedrolien daarvan nog in geest driftige bewoordingen melding maken, dat er een innige dankbaarheid in het gemoed van alle vaderlanders moet zijn opgeweld, daaraan valt niet te twijfelen. Die dankbaarheid, zoo zij zich al niet op luidruchtige wijze uitte, zij deed niettemin overal haar invloed gelden, getuige o.m. hetgeen onze gemeente-archivaris in zijn be knopte maar toch zoo belangwekkende mededeelingen bekend maakte over de houding van onze burgerij, nu honderd jaar geleden, na den slag van Waterloo aan den dag gelegd. Zeer terecht wordt daarin op de buitengewoon groote offervaardigheid der Vlissingsche burgerij gewezen, toen zij een naar verhouding van haar zielen-aantal toch zulk een belangrijke som bijeenbracht ten bate van de nagelaten betrekkingen der gesneuvel den en ter ondersteuning der gekwet sten. Dat deed de dankbaarheid, en het waren geen woorden, geen uiterlijk feestbetoon, maar daadwerkelijk hulp betoon waarvan toen geiieei Neder land blijk gaf. Het aandeel dat onze soldaten in dien slag, welke de kaart van Europa voor langen tijd zou ■veranderen, gehad hebben, is niet altijd ten volle erkend geworden, vooral niet in het buitenland. Eerst zoovele jaren later, eerst na dezen tijd was het voorbehouden onomwon den tot de erkenning te komen, hoe zeer ook het Nederlandsch aandeel wan invloed geweest is op den loop .82. -—O— (Nadruk verboden.) Nu, als Odo werkelijk met zijn nichtje Magda trouwt, kan men hem mei die keuze gelukwenschen. Het meisje is mooi en beminnelijk. Hij zal het zijn eerste verloofde in stilte nog dank wei.en, dat ze hem liet zit ten. Het liep Thea beurtelings heet en Jcoud over den rug. Odo teruggekeerd Odo met haar in dezen trein Het liefst zou ze bij het eerstvol gende station uitstappen en met den eersten trein weer naar huis gaan. Maar later schold ze zich weer .een dwaas. Ze had immers met het verleden afgedaan. Alles, wat ze had beleefd, was ze thans te boven ge- jkomen. De trein stopte. Thea verliet met der wereldgeschiedenis van honderd jaar geleden. Ook thans, na honderd jaar, ver keert de wereld in een even gewichtig, zoo niet nóg belangrijker tijdstip Was het toen Frankrijk, dat tegenover een „wereld van vijanden" stond, thans is de mogendheden-groepeering een gansch anderemaar het alles- overwegend belang van den afloop is voorzeker niet minder groot, nu dan toen. En wederom zijn het de glooiende vlakken van het Belgenland, die gedrenkt worden door het bloed van vriend en vijand, en wederom geven de legerscharen van Franschen, Engelschen en Duitschers elkander weinig toe in onstuimigen moed, in niemand en niets ontziende doods verachting, in een bewonderings- waardig uithoudingsvermogen en straffe discipline. Alleen, waar toen de verliezen bij duizendtallen te tellen waren zijn deze het nu zelfs nauwelijks bij tienduizendtallen waar de kosten toen millioenen bedroegen, beloopen zij thans milliardenen waar toen de worsteling zich op een terrein concentreerde van enkele kilometers, wordt thans over een front van hon derden mijlen, en op verschillende fronten gestreden. Toen stond Europa op éen punt in lichterlaaie, thans woedt van alle kanten de felle wereld brand, in het oude Europa en daar buiten. Maar ook liet aandeel van Neder land is een gansch ander, nu dan toen. Wierp het zich destijds met het ont- bloote zwaard in de vuist te midden van het krijgsgewoel en deed het den vijand gevoelen, wat het zeggen wil zich ook kleine volken tot tegenstan der te hebben gemaakt, thans al vloei de, het worde dankbaar erkend, tot dusver nog geen Nederlandsch bloed over de velden waar de wereldkrijg woedt, js het deel dat ons land in dezen oorlog draagt voorzeker niet minder moeilijk en bij tijden niet min der zorgwekkend. De omstandigheden, maar ook onze vaste wil legden ons de handhaving eener onzijdigheid op, die dikwijls grooter staatkundige be zwaren met zich bracht en met zich brengt, dan eèn blootweg partijkiezen in den strijd. Telkens en telkens we der doen zich in de sfrijdvoerende landen verschijnselen voor die er op wijzen, dat zij nauwgezet acht geven op de houding der onzijdigen, en deze niet altijd ten volle rechtvaardig beoordeelen. De gevaren uit dien hoofde zijn geenszins gering en mogen dan ook niet onderschat worden zij brengen bovendien een toestand van voortdu rende spanning mede, die allerminst geëigend is een kalmeerenden invloed uit te oefenen, die toch juist in dezen tijd zoo hoog noodig is. Zijn wij nochtans ongeneigd ons onzijdig stand opvatlende haast de coupé. Ze trok der. sluier dicht voor het gelaat en paste op, dat ze de wacht kamer eerste klasse niet betrad. Een stationsbeambie wees haar op haar desbetreffende vraag de equipage van Schönhaide, een elegante, kleine kalesche. De knecht, dien Jella haar schoon zuster tegemoet had gezonden en die de jonge vrouw moest herkennen naar een portret, dat men hem had mee gegeven, had haar tevergeefs op het perron en in de wachtkamer gezocht en zorgde nu met groote haast voor haar bagage. Na weinige minuten draafden de flinke paarden van Schön haide over den straatweg. Het was nog zeer vroeg in den morgen; de lucht was kostelijk frisch, de hemel bijna onbewolkt. Thea haalde, zoodra ze in 't rijtuig zat, verlicht adem. HOOFDSTUK XXXVII. Je schept je onnoodig zorgen, Jella, zei barones Sanzen, die ook weer op Schöihaide vertoefde. Ze was er den vorigen dag, dus op denzelfden dag als Thea aangekomen. punt op te geven, wij zijn even vast besloten ons niet ter wille van andere belangen in het wereldconflict te laten medeslepen, zoomin nu in de hitte van den wereldstrij i, als wanneer de ongetwijfeld een uiterste waakzaam heid vereischende v; edes-onderhande- lingen een aanvang gaan nemen. Ook dan za! onze regeering en met haar het geheele Nederlandsche volk pal staan voor de rechtmatige eischen, die onze belangen van volkomen on zijdig gebleven staat met zich bren gen. Ook dan zulle:' er belangen voor ons land op het spel kunnen staan, weinig minder groot, dan er gemoeid waren voor deze gewesten bij de uit komst van den wereldkrijg van hon derd jaren her. Maar evenais voor heen, zullen ook thans onze mogelijke tegenstanders, wie het ook zijn, zoo noodig ervaren wat het zeggen wil het rechtsgevoel eener kleine, maar van zijn rechten zoo goed als van zijn plichten doordrongen natie te miskennen. Wat wij wilden voorheen, willen wij ook thans nog, en wat wij in de onvergetelijke dagen, nu honderd jaren geleden deden, dat zijn wij ten volle bereid ook nu te doen, ai be hoeft nog niet het zwaard daarbij den voorrang te hebben. Maar even on verzettelijk ais toen, waarbij het er op aankwam onze positie van een zich hervonden vrij en krachtig volk te verdedigen, even onverzettelijk zal men ons ook thans diplomaiiek en militair bereid vinden, om het erfdeel onzer vaderen ongerept aan onze zonen te kunnen overgeven. België en Nederland. Wat beteekenen de Zuidelijke Ne derlanden uit internationaal oogpunt voor ons vraagt mr. S. van Houten in den 8en Staatkundigen brief van de serie 1915. En hij antwoordt„Dat is een vraag, die ieder zich tegen woordig wel eens ernstig stellen mag, omdat zoo velen kort- en bontweg zeggenbij de beslissing van België wordt meteen over ons beslist. Wat toch volkomen onjuist is." Spr. zet dit uiteen na even vooropgesteld te hebben dat hij den toestand van West- Europa voor den tegenwoorlog oorlog behalve kleine grensquaesties goed vond en dat hij den afgedwongen doortocht van de zijde van het Duitsche leger bestuur een ten volle onrechtmatige daad en een bijna ongelooflijke inter nationaal politieke fou' acht. „De ernstige zijde van den tegen- woordigen toestand voor België en indirect ook voor ons, ligt in een omstandigheid die zich een jaar ge leden wel als denkbaar liet voorzien, Het was laat in den namiddag. De oude barones en jella zaten op het groote terras, dat langs de iuinzijde van hel huis liep. Klimrozen en japansehe hop slin gerden zich om het ijzeren hek, dat als een tamelijk hooge borstwering het terras omgaf, waarop elegante tuinmeubels geplaatst waren. jella en haar tante bespraken het geval Odo en Thea of eigenlijk Odo's verrassende thuiskomst. Eenige uren geleden hadden ze daarvan op Schönhaide bericht ge kregen. Odo had aan Alfred een briefje gezonden, waarin hij berichtte, dat hij 's avonds een bezoek kwam brengen. Ik heb er Thea heelemaal niets van gezegd, zei Jella, het was mij te pijnlijk. Ik heb trouwens nooit met haar over Odo gesproken. Zooais ik reeds zei, Jella, je bent al te fijngevoelig. Die beide menschen waren nu eenmaal niet voor elkander bestemd, maar daarom be hoeven ze elkaar thans, nu er reeds lang gras over de geschiedenis ge groeid is, toch niet angstig te ontwij ken. Welopgevoed en kiesch als ze doch volstrekt niet als nabij, nl. het conflict over de mscht ter zee tusschen Engeland en Duttschland, dat als Duitschland een Bismarck aan het roer had gehad, ook verdaagd zou zijn totdat de Balkan quaestie en het daardoor mogelijk conflict tusschen Rusland en Oostenrijk, met Frankrijk en Duitschiand als actieve secondan ten, opgelost zou zijn. Dientengevolge is de aggressieve houding tegenover België, aanvanke lijk enkel aangenomen met het doel om doortocht naar Frankrijk te ver krijgen, geworden tot een onderdeel van den strijd tusschen Duitschland en Engeland en tot een poging van eerstgenoemden staat om een stuk Kanaaikustjin bezit te te krijgen, zoo lang de volkenrechtelijke strijd over het overwicht ter zee niet bevredigend is opgelos'. Wie voor het behoud van België en indirect ook voor de belangen van Nederland werkzaam wil zjjn, moet trachten omtrent de vrijheid der zee en het beheer der zee na den vrede denkbeeldigen in gang te doen vinden, waarmede de oorlogvoerenden zich van beide zijden kunnen vereenigen. Daar ligt de kern van heb verschil. Engeland voert thans tegen Duitschland denzelfden oorlog dien het in de 17e eeuw teaen ons, in de 18e en het begin der 19e tegen Frankrijk voerde. Het wil uit dezen oorlog te voorschijn komen als uit dien tegen Napoleon I, n.l. als onbe twistbare meesteres der zee. Er is geen duurzame vrede, maar evenmin duurzame overmacht van een enkelen staat ter zee mogelijk, wan neer de wereld in onderling jaloersche staten verdeeld blijft en tevens vol duikbooten met geoefende bemanning komt te zitten. Welke rechtstoestand zal gelden na den vrede ten aanzien van het ge bruik der zee Welke machtsregeling zal ingevoerd worden om de daar omtrent te maken rechtsregeling te handhaven Die vragen zijn eigenlijk de eenige die actualiteit bezitten, en hoe eerder alle oorlogvoerenden en alle neutralen die in behandeling nemen des te beter. De grensquaestiën te land verzinken daarbij in onbeduidendheid en het is onvergeeflijk van de zijde van Regee ringen, om maand na maand daarvoor honderdduizenden familiën ongeluk kig ie maken en deze beslissende zeerechtsvragen te ignorseren." Vrijwillige Landstorm. Het bestuur van de Koninklijke Nederlandsche Zeil- en Roeivereeni- ging en van de Nederlandsche Motor bootclub, hebben een rondschrijven verspreid, waarin opgewekt wordt tot het vormen van varende afdeelingen van den vrljwiliigen landstorm, welke in de waterrijke streken van ons land beiden zijn, zuilen ze zich stellig heel bedaard en correct gedragen. Onaangenaam blijft zoo iets toch. Och dat hangt er maar van af, Ik ben trouwens wel eenigszins ver baasd over de spoedige thuiskomst van Odo. In Dresden was hij vast besloten om mee naar Palesti na te gaan. Hij moet halverwege teruggekeerd zijn. ik geloof, dat Anna gelijk heeft met haar bewering, dat Odo zich voor Magda interesseert. Maar waar zit Magda toch En Thea is ook verdwenen. - Ze wilden een wandeling in het bosch doen. Als ze nu maar niet den weg naar Elmershorst gekozen hebben De woorden bestierven Jeila op de lippen. Van het terras af kon men een deel van den grooten schaduw rijken tuin overzien. In de lindenlaan, die bijna den geheelen tuin doorsneed en aan 't einde waarvan zich een klein poortje bevond, waardoor men uit den tuin in het bosch kon komen, werden drie gestalten zichtbaar. Thea, Magda, en naast de laatste Odo von Elmer 't Was merkwaardig, dat bij de belangrijke diensten zullen kunnen bewijzen. Daar aangenomen mag worden, dat van een varenden land storm in hoofdzaak zal worden ge bruik gemaakt voor het onderhouden van de verbinding met de verdedi gingslinies en dit, zoodra deze linies in gevecht zijn, veelal bij nacht zal moeten geschieden, zou een grondige plaatselijke bekendheid met de vaar waters van een niet te miskennen nut blijken. Motor- en stoomvaartuiger. en sleepschepen zullen een belang rijke rol te vervullen hebben, dus ook van zeil-, roei- en boomvaartuigen zal naar omstandigheden een ruim gebruik kunnen gemaakt worden. De besturen zijn dan ook van oor deel, dat alle goed bevaren personen, schippers en visscherslieden, evenzeer als zij, die zich uil liefhebberij de behandeling van vaartuigen en de bekendheid met de vaarwaters hebben eigen gemaakt, zich bij zulke varende afdeeiingen van den landstorm be- hooren aan te sluiten. Bevaren motor en machinedrijvers, ook stokers, zijn daarbij onmisbaar. Naar hun meening ligt hef op den weg der watersportvereenigingen de eerste stappen Ie doen tot bet vor men van zulke afdeelingen, waartoe zij zoowel hun leden, die daarvoor in aanmerking komen, als andere goed bevaren personen uit hun om gevingen kunnen uitnoodigen. In plaatsen, waar meer dan een veree- niging bestaat, kan in gemeenschap pelijk overleg worden gehandeld. Onder de mededeelingen welke in de a.s. Zomervergadering door Oed. S aten zullen worden gedaan is er een betreffende het stellen van rege len voor subsidie aan vakscholen. Deze mededeeling is thans in druk verschenen en wij ontleenen er het volgende aan In hun voorstel van 5 Mei 1911 betreffende een aanvrage om subsidie uit de provinciale kas voor de am bachtschool te Middelburg gaven Ged. Staten in overweging, het noodig geachte bedrag toe te staan tot en met 1915 en in gelijken zin te han delen met andere aanvragen om sub sidie voor vakscholen, waardoor kon worden bereikt, dat voortaan aiie zoodanige aanvragen in een zelfde vergadering der Staten kunnen wor den afgedaan, hetgeen aan de ge- wenschte eenheid in behandeling en beoordeeling kan ten goede komen. De Staten hebben zich daarmede veieenigd. In verband hiermede hebben O.St. overwogen, of het mogelijk zou zijn, nu volgende begroeting tusschen Odo en de beide dames op het terras Jella zich zeer ontsteld en verlegen toonde. Thea en Odo daarentegen bewaarden een bewonderenswaardige houding. Alfred kwam haastig aanloopen Thea had om hem gezonden. De beide neefs begroetten elkaar zoo hartelijk, alsof ze broers waren. Odo werd uitgenoodigd om van zijn reizen te vertellen. Hij had veel schoons gezien en allen luisterden vol belangstelling naar zijn woorden. Thea moest onwillekeurig denken aan den eersten avond, dien ze als verloofde van Odo op Elmershorst doorbracht. Toen ze herinnerde het zich nog heel goed werd er veel gesproken over een nieuwe melk- kamer, die zou worden ingericht. Thea had sedert gisteren geweten, dat ze Odo zou weerzien, en zich in stilte op deze ontmoeting voorbe reid. Doch toen ze heden naast Magda door het heerlijke bosch wandelde en Magda plotseling verbaasd uitriep: Lieve hemel, daar is Odo! toen begon haar hart toch onstuimig te kloppen en ze had niet kunnen ver hinderen, dat haar een verraderlijk rood naar de bleeke wangen steeg. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1