Tfifi IIIIIEI DONDERDAG 34 JUNI No. 146 1915 1!!peFirma F. VAK OF VELDE Ir., Kleine Harkt 58, Vlissineen. Teleloor Inlerc, 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag on algemeen erkende Christelijke leestdapi GEMEENTEBESTUUR Nederland en de Oorlog. FEUILLETON Roman door MINA VON HALM. BINNENLANi) VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.3® per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.28 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlpe nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels 0.40 voor iedere regel meer 18 cer»f Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. BQ abonnement speciale pril* Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in't bezit eener flfkflfl gulden bij levens- gulden bij dood gulden bij verlies A r* ffc gulden bij verlies.® flAgulden bij verlies fk (■"'gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- III III lange ongeschikt- door van een hand, fill van II III vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voor: LUvU heid tot werken f VU een ongeluk Uyll voet of oog IVU een duim 1UU wijsvinger LU anderen vinger. 3»io ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schledan Ziidie z'c'1 me* 1 Juli op de da gelijks uerschijnende „VLIS SINGSCHE COURANT" abon- neeren, ontuangen de Courant tot dien datum GRATIS. ONVEILIGHEID VAARWATER. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op 25 en zoo noodig op 26 Juni a.s. schietoefeningen zullen wor den gehouden van af de kustbatterij Neuzen in de-richting N. N. O. tot W. N. W. Vlissingen, 24 Juni 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Baron Van Wijnbargen over het Kabinet. Op den Frieschen Katholieken landdag heeft het Tweede Kamerlid baron Van Wijnbergen een politieke rede gehouden waarin hij ook het Kabinet in vergelijking met rechtsche ministeries besprak. Volgens het ver slag in de „Maasb." zei hij o. m: Het bestand eischt een stilstaan van politieke agitatie. De regeering zegt er prijs op te stellen, dal alle partijen er zich van onthouden op eenig terrein politieken strijd te voe ren, opdat zij tegenover het buiten land achter zich hebben een eensge zind volk. Daartoe wil spr. meewer ken en hij zal zich dus onthouden van critiek op de regeering, maar. hij laat dan ook aan haar alleen de volle verantwoordelijkheid voor de genomen maatregelen. Er ware anders wel aanleiding tot het stellen van sommige vragen, bij voorbeeld of er geen nationaal kabi net wenschelijk ware geweest. Toch wenscht spr. naar aanleiding van het bestand twee opmerkingen te maken. 1. Hoewel spr. gaarne hulde brengt aan de regeering en hij overtuigd is van de groote moeilijkheid, die zij heeft te overwinnen, is hij tegen elke huldebetuiging, die in zich zou slui ten een kleineering van een rechts Ministerie en dat gebeurt herhaalde lijk (rede van den heer Otto te Am sterdam). Wij hebben toch rechtsche kabinetten gehad en die hebben het bewijs geleverd te kunnen regeeren en zij hebben het vaderland heerlijk gediend ook in moeilijke omstandig heden. Links moet ons niet prikkelen. Ook dit kabinet heeft wel degelijk feilen en is lastig gevallen door links zelf. Is Treub zijn partljgenooten altijd welgevallig geweest? Het heeft zijn minister van financiën heengezonden 80. O— (Nadruk verboder Nu, dan zal ik haar ook uitnoo digen en haar mijn beide ventjes laten zien, riep de barones op leven- digen toon. Hoe mooi van Thea, dat ze zooveel van kinderen houdt. Inder tijd, toen ze de verloofde van Odo was en ik haar leerde kennen, beviel mij alleen haar uiterlijk. Maar na alles, wat ik nu van haar heb gehoord, moet zij toch ook innerlijke waarde hebben. Ze is, antwoordde Jella, zooals ze zelf tegen mij zei, door de wateren der droefenis gegaan, tot zij de moed en onderwerping aan haar lot leerde. Als vrouw van mijn ongelukkigen broer heeft ze oneindig veelgeleden. Toch beweende ze hem oprecht en koestert geen wrok tegen hem. Ja, ze trachtte zelfs zijn levenswandel nog te verontschuldigen. Nooit heeft ze op een tijdstip toen niemand er aan dacht het kabinet lastig te vallen en minister Posthuma is toch wel het bewijs, dat een landbouw specialiteit le klas nog geen.landbouwminister is. Dan maakte Talma onder moeilijker omstand'gheden een heel ander figuur en zou Colijn niet een beter figuur gemaakt hebben als minister van Oor log Hij was de man. die niet alleen een open oog had voor militaire, maar tevens een groot verstand van eco nomische vraagstukken. Hij zou het evenwicht tusschen beide beter be waard hebben, dan thans geschiedt. En de minister van koloniën gaf ze ker geen hoogen dunk van zijn beleid op het punt van de Indische leening en bij zijn handelingen op onderwijs gebied in tijden van bestand. Links moet dus voorzichtig wezen met ver gelijken, want anders zullen ook «ij vrijuit spreken. Nieuw buitengewoon oorlogscrediet. Naar gemeld wordt, is het tijdstip niet ver meer af, waarop tot de aan vrage van een nieuw buitengewoon oorlogscrediet zal moeten worden overgegaan. Stemrecht landweer- en landstorm- plichtigen. De Opperbevelhebber van zee- en landmacht heeft bepaald, dat voor de uitoefening van het stemrecht voor de gemeenteraden den landweer- en land stormplichtigen verlof kan worden verleend, mits niet meer dan 18 pet. der sterkte van de compagnie afwezig is, ongerekend de buitengewone per soonlijke verloven, door den minister van oorlog verleend. Oaat nachtver blijf buiten de standplaats hiermede gepaard, dan komt het verlof in min dering van het periodieke verlof. Het verlof mag slechts worden ver leend, wanneer de uitoefening van den dienst en de veiligheid in geen enkel opzicht daardoor worden geschaad. Eventueele reiskosten komen niet voor rekening van het rijk, tenzij het verlof een gewone verlofsbeurt geheel ver vangt. Vrijstelling en ontheffing van militie- dienst. Tengevolge van de mobilisatieop roeping van 31 Juli hebben onder scheidene miiitieplichtigen, die in het genot waren van vrijstelling van den dienst, zich onder de wapenen be geven. Sommigen deden dit uit va derlandsliefde. Ten aanzien van an deren moet de opkomst worden toe geschreven aan een onjuiste meening omtrent hun dienstverplichtingen. Bij de korpsen is bij de opkomst van soortgelijke personen op verschil lende wijze gehandeld. Aan elke personen is te kennen ge geven, dat zij tot opkomst niet ver plicht waren en deze zijn dan ook Walter met een enkel woord aange klaagd en toch sprak iedereen ervan, dat hij haar onverantwoordelijk ver onachtzaamde, dat hij haar vermogen verkwist heeft en dat hij een onver beterlijk speler was. Thans is Thea even arm als ze als de verloofde van Odo waswant na Walter's dood be taalde ze zijn schulden. Tot dit doel werd ook de kostbare inrichting der woning verkocht. Thea heeft geen stuk ervan behouden. Maar hoe gaat het haar thans? vroeg Anna Bingen belangstellend; ik moet bekennen, dat ik bijna nooit naar haar heb gevraagd, daar ze mij in mijn herinnering niet sympathiek was. Ze keerde naar het ouderlijk huis terug. Daar leeft ze zeer teruggetrok ken en doet met de rest van haar geld de armen veel goed. Zij, die vroeger zoo verwend was, is thans, wat haar eigen persoon betreft, al heel bescheiden in haar eischen ge worden. Toen Alfred en ik teger. 't Kerstfeest naar Riga gingen, bleven we in Thea's woonplaats een trein over en bezochten haar en haar moe der. Dat was kort na den dood van voor het meerendeel naar huis ierug- gekeerd. Anderen zijn onder de wape nen gehouden en na eenigen tijd,.toen ontdekt werd, dat er een vergiss ng in het spel was, weggezonden. Weer anderen zijn gebleven en zijn nog bij de korpsen aanwezig. Telkens blijkt opnieuw van soortgelijke gevallen. Ten einde een regelmatiger toestand te verkrijgen, heeft de Konit.gin op voordracht van de ministers van oorlog en van binnenlandsche zaken bepaald, dat de door H. M. krachtens de thans vervallen Militiewet 1901 verleende ontheffingen van den werkelqken dienst en de door H. M. ingevolge de Militiewet (Stbl. 1912 no. 21) ver leende vrijstellingen van den dienst van de onverplicht in werkelijken dienst gekomen miiitieplichtigen bui ten werking worden gesteld voor den tijd, dien zij tijdens den duur van de ontheffing of vrijstelling onder de wa penen hebben doorgebracht of alsnog vrijwillig zullen doorbrengen. Laatstgenoemde minister heeft aan de Commissarissen der Koningin in de onderscheidene provinciën verzocht het vorenstaande ter kennis van de burgemeesters te brengen. Tegen knoeierij. Door den minister van landbouw is lot de gemeentebesturen een circulaire gericht, waarin er op wordt aange drongen nauwlettend toe te zien, dat geen misbruik wordt gemaakt, doordat het meel, dat voor de voor z.g. eigen bakkers geldenden prijs wordt be schikbaar gesteld, aan zijn bestemming wordt onttrokken en voor den meel- handel aangewend. Hierdoor toch maakt de meeihandel abnormale winsten met meel, dat door het Rijk aan de gemeenten wordt ge leverd. De minister verzocht daarom om voor het meel, dat aan meelhande laren wordt verkocht een afzonderlij ken prijs vast te stellen. Ook verzocht de minister de gemeentebesturen zorg vuldig te waken tegen een ander mis bruik, nl. dat de broodkaarten in handen der bakkers gelaten worden. Middenstandsbond. Dinsdag vergaderde het hoofdbe stuur van den Middenslandsbond in Hotel de l'Europe te Utrecht. Ingekomen was een groot aantal klachten van gemobiliseerde midden standers omtrent de verloven ter be hartiging hunner bedrijven. Na ampele bespreking werd besloten, dat het dagelijksch bestuur een audiëntie zal aanvragen bij den minister van Oorlog en bij den opperbevelhebber, ten einde de belangen der gemobiliseerde mid denstanders te bepleiten. Als data der algemeene vergadering werden- vastgesteld 14 en 15 Sept. a.s. De bijeenkomst zal worden ge houden te Utrecht. De te behandelen den ouden meneer Lindner, die een zacht, pijnloos einde heeft gehad. Inderdaad, ze was zoo stil, zoo vreeselijk ernstig geworden, deze nog zoo jonge vrouw. De eentonigheid van het leven in de kleine stad scheen haar volstrekt niet .meer zoo geestdoodend als vroe ger. Integendeel, ze deed haar gemoed goed. Ze zag hierin een bijzondere gunst van het lot, dat Jella, alsof ze het onrecht van haar broer wilde her stellen, zich zoo zusterlijk tegenover haar gedroeg. Maar Thea merkte spoedig, dat jella niet alleen jom deze reden toe nadering tot haar had gezocht, doch dat ze zich werkelijk tot haat aange trokken gevoelde. En toen was op zekeren dag me vrouw von Wege bij haar gekomen. Ze bleef slechts een trein over. Maar dit bezoek, al was het ook nog zoo kort, had de jonge vrouw oneindig veel goed gedaan. Gedurende Thea's huwelijk had mevrouw von Wege, die den stap van haar beschermelinge zoo sterk had afgekeurd, geen aanra king tot de Hartungs gezocht. Thans, nu Thea in 't ongeluk was, kwam onderwerpen en de indeeling der agenda zullen aan de aangesloten ver- eenigingen tijdig worden kenbaar ge maakt. Een aantal voor den middenstand belangrijke vraagstukken waarvan de urgentie door de tijdsomstandigheden op den voorgrond is gebracht, wer den besproken en zullen zooveel doen lijk op de algemeene vergadering wor den behandeld. Besloten werd deel te nemen in het huldeblijk aan de nagedachtenis van den bekenden schrijver-middenstander Willem Schürmann. Geen kolen uit Duitschland. Naar wij vernemen is de steenko- lenaanvoer uit Duitschland weer bijna geheel stopgezet, omdat men in de Duitsche mijnen geen arbeiders ge noeg heeft om steenkool voor den export te verwerken. Onze spoorweg maatschappijen zullen nu trachten steenkool uit Amerika te krijgen, welke evenwel aanzienlijk duurder zal zijn en vermoedelijk f 30 per ton zal kosten. Legerorder omtrent de interneering. Bij ministerieeie beschikking is omtrent de interneering nader o.a. het volgende bepaald Depots zijn gevestigd te Bergen bij Alkmaar voor geïnterneerden van Duit sche, te Groningen voor die van En- gelsche, te Gaasterland, Oldebroek, Harderwijk en Amersfoort leger plaats bij Zeist voor die van Belgi sche nationaliteit, te Zwolle enNun- speet voor geïnterneerde Belgische, te Urk voor geïnterneerde Engelsche, Fransche en Belgische, en ie Wieric kerschans voor geïnterneerde Engel sche officieren. Bovendien is te Vlis singen gevestigd een bijzonder inter- neerings depot, bestemd voor die elementen onder de geïnterneerden, wie aanwezigheid in de overige de pots ongewenscht blijkt. Geïnterneerden moeten naarmate van hun landaard, naar bovengenoemde depots worden gezonden, met dien verstande, dat eventueel verder te interneeren Belgen en Franschen be neden den rang van officier, voorloopig alleen voor Harderwijk worden be stemd. Te interneeren paarden moeten wor den opgezonden naar het algemeen paardendepot te Utrechtde rijpaarden met eventueel daarbij behoorend har- nachement. Kon. Nat. Steuncomité 1914. Blijkens de 43e lijst is van 6—12 dezer voor het Kon. Nat. Steunco mité 1914 aan bijdragen ingekomen een bedrag van f 6156 467i, makende met de bedragen van vorige lijsten een totaal bedrag aan bijdragen en toezeggingen van f 2,262,783.30VS. mevrouw von Wege vol tact en vol medelijden. Thea, mijn kind, je moet ons spoedig, heel spoedig bezoeken, zei ze bij het afscheid nemen. Thea had het beloofd, maar het duurde lang, eer ze er toe kon be sluiten de plaats weer te zien, waar haar liefdelente had gebloeid en waar ze de trouwbreuk aan Odo had ge pleegd. Thea had niet vernomen, dat het de vrees voor de schande van een gebrandmerkt leven was, die Walter in den dood had gedreven. De rijke gebroeders, Awrimoff, Walter's goede kennissen, voor wie hij het voeren van een proces op zich had genomen en tegenover wie hij een valsch, gemeen spel had gespeeld, hadden na zijn dood de zaak niet publiek gemaakt een edelmoedig heid, welke ze hoofdzakelijk hadden beoefend om Thea' te sparen. Herhaaldelijk waren intusschen ook uitnoodigingen van Schönhaide door Thea ontvangen. Ze moest nu toch eindelijk eens komen, heette het in de brieven, om iji een andere omgeving andere in Eedsquaestie. Het „Weekblad v. h. Recht" schrijft over de eedsquaestie het volgende De E«rste Kamer heeft het ontwerp van wet tot nadere regeling van het eedsvraagstuk verworpen. Die ver werping geschiedde deels om rede nen van politieken aard, buiten den inhoud van het ontwerp liggende, deels op grond van bezwaren, waar van de beteekenis mag worden er kend, doch die te breed werden uit gemeten. Let men op de omstandig heid, dat verschillende tegenstanders erkenden een andere en betere rege ling niet te kunnen aanwijzen, dan mag men aan de aangevoerde beden kingen slechts betrekkelijke waarde toekennen. In verband inet den aard der tot de verwerping geleid hebbende redenen is het niet zonder belang er nog op te wijzen, dat het in het ont werp neergelegde stelsel reeds in hoofdzaak was verdedigd door mr. R. R. Ledeboer, advocaat-genetaal bij den Hoogen Raad, in een voordracht gehouden in de vergadering van 21 Mei 1910 der juridische afdeeling van de Vereeniging tot het bevorderen van de beoefening der wetenschap onder de Katholieken. Mr. Ledeboer bestreed voor het strafgeding de af schaffing van den eed of, wat daar mede op den duur practisch gelijk staat, de facultatiefsteiling van getui- geneed of belofte. Naar zijn inzicht bestond er geen andere weg dan als regel te eischen een eed, af te leggen op de wijze als tot nog toe gebruikelijk, daarvan vrij te stelien hen, wier kerkgenootschap het afleggen daarvan verbiedt of die daartegen uit godsdienstige overwe gingen bewaren hebben, en daartoe niet toe te laten hen, die verklaren, niet aan God te gelooven. Van deze beide laatste categorieën zou dan een belofte moeten worden gevergd, onder herinnering, dat tegen een valscne verklaring dezelfde straf als tegen meineed is bedreigd. Om te voor komen, dat bezwaren, die wezenlijk niet bestaan, worden voorgewend ten einde zich in een speciaal geval aan het afleggen van een beëedigde ver klaring te onttrekken, zou daarbij kun nen worden bepaald, dat de rechter heeft te beoordeelen of de opgegeven bezwaren hem ernstig gemeend voor komen, m. a. w. niet worden voor gewend voor het speciale geval. Mr. Ledeboer erkende, dat bij deze regeling de onbillijkheid bleef bestaan, welke men nu zoo zwaar heeft laten wegen, dat van den éen een in zijn oog zedelijk hooger staande waarborg wordt geëischt dan van den ander. Hij stelde daartegenover, dat dit ook practisch nu het geval is, daar door menigeen de eed wordt afgelegd, die drukken te krijgen na al die droevige, welke ze in den laatsten tijd had moeten opnemen. Daar haar moeder haar er ook tel kens weer toe aanzette, besloot Thea op reis te gaan. Eerst wilde ze mevrouw von Wege bezoeken. Op een helderen zonnigen voor jaarsdag bracht juffrouw Lindner haar dochter naar het station. Thea's bleek gelaat, door een zwar ten crèpehoed omlijst, boog zich groetend uit het coupévenster. Blijf gezond, mamaik schrijf spoedig en kom ook gauw weer thuis. Ze kon zich haast geen andere manier van beslaan meer voorstellen, dan het stille, eentonige leven in de kleine stad. Ze leefde hier voor de dagelijksche plichten, welke ze zich zelf had ge schapen en voor haar herinneringen. HOOFDSTUK XXXVI. 'tWas op een avond in Mei, dat Thea, nadat ze langer dan een week de gast der von Wege's was geweest, naar Schönhaide op reis ging. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1