TIM IIIIDNIR. WOENSDAG 23 JUNI Nederland en de Oorlog. No. 145 53e Jaargang 1915 ütgi» Fiïma F. VAK BE VELDE Ir., Kleine Markt 58, Viissiiip. laleloen interc. 10 Virschijnt dagslijks, uitgezsoderd op Zondag en alggmsen erkende Christelijke feejlo^u (iEMEENTEBESTUUR FEUILLETON Roman dooi MINA ÏON HALM. Vrederust, VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vüssingen en de gemeenten op Walcheren 1.36 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.2® Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels 0.40 voor iedere regel mee? la cer.f Driemaal plaatsen wordt /weemaal berekend. Bij abonnement speciale pr§i Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in 't bezit eener QUA dl gulden bij levens- gulden bij dood AAA gulden bij verliest Cfi gulden bij verlies* g*kf|gulden bij verlies A gulden bij verliet aolis, zijn GRATIS verze- /II III E lange ongeschikt- II door «llgf van een hand, |*)l| van II lil vaneen van eiken ^ssrd tegen ongelukken voor: UvvU heid tot werken f %9%3 een ongeluk ^JUlJ voet of oog Ivll een duim JLRJftlJP wijsvinger anderen vinger. 3c» ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot et trim. De ultkeerlng wordt gewnnrborgd door de „Holl. fllg. Verzek. Bank" Ie Schiednc? Zij die zich met 1 3"l' °P d® da" gelijks verschijnende „VLSS- SINGSCHE COURRMT" abon- neeren, ontuangen de Courant tot dien datum GRATIS. HINDERWET. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Vüssingen Gezien de artikelen 6 en 7 der Hinderwet Geven bij deze kennis: dat bij hen is ingekomen een ver zoek van W. ANKER om vergunning tot het plaatsen van een electro motor van 3 P. K. in het perceel kadastraal bekend gemeente Vüssingen, Sectie A no. 1936, plaatselijk gemerkt Coosje Buskenstraat no. 13 dat dit verzoek met de bijlagen, te beginnen met Maandag den 21 en Juni 1915, op de Gemeente-Secretarie ter visie zal gelegd worden en dat den veertienden dag na dien, zijnde den Sen Juli 1915 ten Raadhuize, des na middags ten 2 ure gelegenheid zal gegeven worden om bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen, zullende zij die niet over eenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten niet tot beroep gerechtigd zijn, terwijl gedurende drie dagen voor dat tijdstip, ter Gemeente-Secretarie van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kan genomen worden. Vüssingen, den 21 juni 1915. Burg. en Weth. voornoemd. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, M. v. D. BEKE CALLENFELS, S.a.i. De landstormwet. Uit een nadere mededeeling over de Zondag gehouden vergadering van den Partijraad der S. D. A. P. blijkt, dat aanwezig waren het partijbestuur en de Kamerfractie, met uitzondering van de heeren Sannes ën Van Kol, 17 vertegenwoordigers van de Fede raties, de p'opagandisten, 2 vertegen woordigers van de „Volk" redactie en 2 afgevaardigden van de Vrouwen- propaganda- clubs. Behandeld werd het landstorm ont werp. De partijvoorzitter wees er in zijn openingsrede op, dat noch van rie Kamerfractie noch van de partij, leiding iemand met het ontwerp kon meegaan. Er bleek een strooming te zijn, die bereid zou wezen, het op 79. O(Nadruk verboden Twee vrouwenoogen, zoo is het hem. blikken hem vol liefde aan niet die van Thea, neen, de goede, trouwe oogen van zijn moeder, wier zonnigen blik hij nooit geheel kon vergeten de doode moeder is het, die hem wenkt hem roept Als het kleine uurwerk met het zilveren stemmetje het morgenuur verkondigt, is Walter von Hartung een Hik. Toen jeüa en Alfred aankwamen, lag Walter reeds in de kist. Met een strak en bleek gelaat, maar kalm en berustend trad Thea hun tegemoet, en jella, de trotsche Jeüa, sloot de weduwe van haar rampzali gen broeder snikkend in de armen. Bergstraat had niet te veel gezegd dat was heeiemaal niet dezelfde Thea, roepen van 20—25 jarige vrijgeloten en vrijgestelden, tot aflossing van landweerlichtingen, te overwegen. An deren waren tegen elke uitbreiding. Algemeen werd instemming betuigd niet de afwijzende houding van par tijbestuur en Kamerfractie. Vredesstemmen. Mevrouw Rosika Schwimmer, een der figuren van het Haagsche Vrou wencongres voor den Vrede is van haar reis voor de vredesbeweging door eenige neutrale landen in ons lans teruggekeerd. In een onderhoud, dat een Amster- damsche correspondent van de „N. R. Ct." met haar had, gaf zij als haar indruk weer, dat de vrede spoedig zal komen. Overal, ook in de oorlog voerende landen, bestaat naar haar oordeel een neiging tot den vrede, die ook tot de hooger geplaatsten is door gedrongen. Mevrouw Schwimmer heeft in de Skandinavische rijken uren lang met verschillende ministers gesproken en uit hun stellige uitingen maakie zij op, dat er spoedig diplomatiek overleg tusschen de onzijdige landen zal wor den gepleegd, om zoodoende aan de oorlogvoerenden den vrede „op te dringen". Terwijl in het begin van den oorlog de neutralen zich geheel buiten het geschil hielden, was men volgens mevr. Schwimmer, nu gestemd tot een krachtig pacifistisch ingrijpen. Vandaar dat de pessimistische ge voelens, die zij langen tijd had. ge koesterd, voor optimistischer gedach ten hebben plaats gemaakt. Miiii-air verlcf wegens aeconomische redenen. De minister van oorlog heeft het volgende aan burgerautoriteiten me degedeeld Aangezien het aantal verzoeken om verlof, wegens oeconomische redenen, dat het departement van oorlog be reikt, nog steeds toeneemt, en het daarom dringend geboden is een een voudiger werkwijze in de afdoening toe te passen, zij het mij vergund uw medewerking Ie vragen om ver zoeken, die door den onmiddellijken militairen chef van den belangheb bende (betrokkene) door uw tusschen- komst aan mij worden gericht, wel voorzien van uw advies aan mfj te willen doorzenden. Hoewel misschien ten overvloede, acht ik het niettemin mijn plicht u er op te wijzen, dat nog steeds door velen ai te lichtvaardig een verzoek om verlof aan mijn departement wordt ingezonden, terwijl het ook geen uit zondering is, dat een verzoek om zoodanig verlof door een organisatie, enz. wordt gesteund. Beleefd verzoekt de minister bij het geven van raad rekening te wil len houden met het beginsel, dat die Jeüa twee jaar geleden had leeren kennen. Deze bleeke vrouw met den lijdens trek op 't altijd wonderschoone gelaat zou ze liefhebben, dat bekende Jella zich op het eerste oogenbük. En Al fred, die Thea eerst met zooveel tegenzin als nicht had begroet hij boog zich thans met de uitdrukking der innigste deelneming en der groot ste hoogachting over de hand der zoo zwaar beproefde vrouw. HOOFDSTUK XXXV. Mee? dan een jaar is er sedert den dood van Walter von Hartung ver- loopen. Het zal voorjaar worden. De trekvogels trekken bij scharen uit het Zuiden terug. Doch Odo von Elmer denkt er nog altijd niet aan om zich bij hen aan te sluiten. Hij schijnt zich in de wereld daar buiten heel goed op zijn gemak te gevoelen. Uit zijn brieven spreekt een gevoel van bevrijding. Vele van de epistels, die hij Alfred schrijft, onderscheiden zich zelfs als Odo naluurtafereelen schildert door zeer poëtische ge door het verleenen van verlof uitslui tend een algemeen sociaal of lands belang gediend moet zijn. Kolan. Door het bestuur van de Vereeni ging van Gasfabrikanten in Nederland is aan de leden een circulaire gezon den, waarin wordt meegedeeld, dat de voorstellen tot oprichting van eene Kolenreserve Maatschappij, welke zijn uitgegaan van de kolen-commissie van het Kon, Nat. Steuncomité, zijn be sproken in eene gecombineerde ver gadering van het bestuur der vereeni- ging en de commissie van advies voor den aankoop van kolen, enz. uit de vereeniging en dat deze vergade ring van meening was dat de deel neming aan de Kolenreserve Mij. in het algemeen voor de gasfabrieken zeer is aan te bevelen, ten einde zoo veel mogelijk de voortzetting van het gasbedrijf, waaraan groole belangen voor de gemeenschap zijn verbonden, te waarborgen. Niettegenstaande alle pogingen van het Kolen-bureau om de levering van de gecontracteerde kolen te verzekeren is het niet mogelijk geweest de con tracten ten volle uit te voeren. Daar door zijn de gasfabrieken niet in siaat in den zomer den voorraad te ver- groofen veie fabrieken moesten zeifs op den bestaanden voorraad interen. De vooruitzichten van de levering zijn, zoowel voorDuitsche als voor Engelsche kolen, weinig hoopvol en het schijnt het bestuur dringend ge boden om te trachten ook van andere zijde, zij het ook met groote financi- eele offers, kolen 1: koopen. De meest practische weg hiertoe is, volgens het bestuur, dit gemeenschappelijk te doen. Eerste Hulp bij Ongelukken. Te Amsterdam is de aigemeene vergadering der Nederlandsche Ver eeniging Eerste Hulp bij Ongelukken gehouden. Uit het jaarverslag van het hoofd bestuur en de verslagen van de afdee- lingen bleek, dat de vereeniging en hare afdeelingen zich in bloei mogen verheugen Tengevolge van de bui tengewone tijdsomstandigheden wer den vele extra cursussen gehouden en nam het ledental van veie afdee lingen aanmerkelijk toe. Het ledenial van de afdeeüng Amsterdam steeg van 632 tot 1130. De afdeeling Vüs singen verleende hare hulp bij het transport van gewonden. De aftredende leden van het hoofd bestuur, de heeren Henri L. Boas, en arts M. Polak, werden bij acclamatie herkomen. De voorzitter van het hoofdbestuur dr. C. B. Tilanus hield een rede over verbandkisten. Mede (er kennisneming van soor ten van verbandkisten werd na afloop van de vergadering een bezoek ge dachten. Dat had ik in Odo werkelijk niet gezochtHij is volstrekt niet zoo prozaïsch aangelegd als een leek, zei barones Bingen, die op een kostelij- ken voorjaarsdag op Schönhaide een namiddagvisite aflegde. Juist was de post binnen gebracht. Alfred had van Odo een brief ont vangen en daaruit enkele gedeelten aan zijn vrouw en zijn nicht voorge lezen. Jella had eveneens brieven ontvan gen. Een er van was van Magda, die door barones Sanzen voor eenigen tijd naar 't buitenland meegenomen was. Waar schrijft Odo vandaan vroeg Jella, terwijl ze naar haar man opkeek. Uit Turin. Magda's brief is van lateren datum en uit Dresden. Tante Anna denkt aan huiswaarts keeren. Ik geloof, dat de goede mama uit louter verlangen naar mijn beide jongens een maand eerder thuis komt, dan ze oorspronkelijk van plan was, voegde barones Bingen er op ver heugden toon tusschen. bracht aan het Museum van voor werpen ter voorkoming van ongeluk ken en zieken in fabrieken en werk plaatsen (het z.g. veiligheidsmuseum), waar de heeren werden ontvangen door den heer H. j. Scholte, waar nemend directeur van het museum en inspecteur van den arbeid. In de heden te Middelburg gehou den vergadering van de vereeniging tot Christelijke verzorging van krank zinnigen in Zeeland, werd door den secretaris, den heer P. J. de Kruijter, hét jaarverslag uitgebracht, waaraan het volgends is ontleend in welken toon behoort aldus vangt de secretaris aan behoort het verslag te zijn gesteld In den toon van klacht of in dien van dank? Sinds de laatste jaarvergadering is een krijg ontbrand waarin bijna g:heei Europa is gewikkeld en van welken strijd ons land tot op deze ure wel ver schoond bleef, maar' waarvan toch door ons den terugslag is ondervon den en zou dan onze vereeniging en haar stichting vrij uit gaan Noch tans wat van ons land en volk geldt, moet ook erkend worden van veree niging en stichting, dat de barmhar tigheid toenam tegen het oordeel. Wij kunnen daarom in dit elfde jaar verslag, niettegenstaande het verloo- pen jaar rijk was aan arbeid en zor gen, een opgewekten toon van dank baarheid doen hooren. Hei getal der aideelingen werd met één vermeerderd, namelijk met die van 't Zand bij Middelburg. De tijdsomstandigheden waren oorzaak, dat de uitnoodigingen der aideelings- besturen om sprekers minder in getal waren dan vorige jaren. Toch werd nog op onderscheidene plaatsen het woord gevoerd in het belang van vereeniging en stichting. Over het algemeen werd belangstelling onder vonden. Toch bleek dat een goede voorbereiding, bovenal met in acht neming van tijd en gelegenheid altijd zeer noodig is, en een grooten in vloed heeft op het welslagen van dergelijke samenkomsten. Van onderscheidene plaatsen mocht het bestuur vernemen dat de uitgave van 't driemaandeüjksche blaadje „Vrede rust" de belangstelling van den arbeid der vereeniging opwekt en vermeer dert. Een woord van harteüjken dank wordt gebracht aan allen, die door hun gesproken of geschreven woord met hun gaven en krachten hebben willen dienen. Omtrent het personeel van den ge neeskundigen dienst kan worden ge meld, dat docter Gezelle Meerburg werkzaam was als geneesheer-direc teur, dat de eerste geneesheer dr. Tumbeiake de stichting 7 Augustus Stelt jullie voor, vervolgde Jella, in Dresden hebben tante en Magda toevallig Odo ontmoet. Ha, dan kunnen we hem nu toch zeker eindelijk terug verwachten riep Alfred. Hij moet het nog niet met zich- zelven eens zijn, of hij naar huis zal gaan of zich aansluiten bij een reis gezelschap, dat naar Palestina ver trekt. Hij komt stellig naar huis, zei barones Bingen. Het vooruitzicht van met Magda te kunnen reizen zal er hem toe doen besluiten. Magda wordt eiken dag knapper, heeft een voor treffelijk karakter, is zeer huishoude lijk en weet zich in gezelschappen voortreffelijk te bewegen. Odo zou een dwaas zijn, als hij hel.geluk niet daar wilde begrijpen, waar het voor hem bloeit. Maar beste Anna, je denkt ook altijd dadelijk aan huwelijken tot stand brengen, riep Jeüa lachend. Lieve hemel, de geschiedenis met je schoonzuster moet hij nu toch wel al te lang te boven zijn gekomen. Daarom, dat wil zeggen om Thea te vergeten, ging hij immers als ik mij verliet en dat de tweede geneesheer dr. Wallen onder de wapenen werd geroepen en vanaf 1 Augustus af wezig was. Evenwel kon hij, daar zijn garnizoensplaats Bergen op Zoom was, gedeeltelijk zich ter beschikking van de stichting blijven stellen. Tij delijke hulp werd verleend door mej. drk Wichers uit Dordrecht. Dr. H. A. Schouten van Bergen op Zoom verleende evenals het vo rgaande jaar zijn hulp als waarnemend ge neesheer, terwijl dr. P. Merckens van Vüssingen wederom chirurgische hulp verschafte. Dit jaar werden twee paviljoenen geopend, beiden voor bedverpleging, 1 voor mannen en 1 voor vrouwen hierdoor steeg het aantal beschikbare plaatsen tot 462, terwijl 12 plaatsen voor gezinsverpleging beschikbaar kwamen. De cursussen voor het verplegend personeel werden geregeld gegeven en getrouw gevolgd, alleen in de vluchtelingenperiode, dus onge veer 3 weken in October moest het onderwijs stilstaan. Het examen had 31 Maait, 1 en 2 April plaats. De examencommissie bestond uit de heeren ds.Donner, voor zitter, ds. de Ligt en deheerj. de Hoogh, van Goes. Het diploma werd uitge reikt aan 6 verplegers en 1 ver pleegster. Tot leerling B werden be vorderd 2 verplegers en 4 verpleeg sters en tot leerling A 2 verplegers en 11 verpleegsters. Er hadden weder lezingen door het personeel plaats, het zang en muziek gezelschap gaven weder verschillende uitvoeringen, terwijl de meisjesver- eeniging ten bate der patiënten een goedgeslaagde bazar te Bergen op Zoom hield. De gezondheidstoestand van het verplegend personeel was ais volgthet gezamenlijk aantal zieke- dagen van broeders was 30 en van 20 kranke zusters 564. Een zuster werd voor rekening van de stichting eenige maanden op Sonnevanck ver pleeg. Dankbaar wordt erkend, dat het personeel met ijver en toewijding heeft gediend. Het getal verpleegden klom van 169 tot 191 mannen en voorts van 169 tot 186 vrouwen. Er werden in het geheel 46 Belgische patiënten opge nomen, behoudens deze Belgische patiënten werden in het geheel 145 opgenomen. Ontslagen werden 61, waarvan 23 als niet hersteld. Overle den zijn 46 patiënier. Gode zij dank heeft geen geval van zelfmoord plaats gehad, hoewel er wel pogingen toe werden aangewend. Ontvluchtingen kwamen echter voor, doch de ontvluchte patiënten werden spoedig teruggebracht. Dit jaar werd de gezinsverpleging ingericht waarin een drietal mannelijke patiënten wer den verpleegd. Voor de voeding en de bereiding van het voedsel werd veel zorg ge niet vergis, op reis. Komt hij nu thuis, dan is dat een onbedrieglijk teeken, dat hij het verleden heeft vergeten. Ik vrees, dat hij naar Palestina gaat, antwoordde Alfred. Bovendien denkt hij evenmin aan Magda, ais Magda aan hem. Ze mogen elkaar als nicht en neef heel graag lijden, maar dat is ook alles. Nu, wij zullen wel eens zien, hield de barones vol. Ondertusschen had Jella den twee den brief dien ze ontving, heel vluch tig doorgelezen. Alfred, zei ze, een verrassing Thea wil eindelijk aan onze herhaalde uitnoodigingen gehoor geven en ons bezoeken. Jij vindt het immers goed, als ze binnenkort komt? Ik acht Thea hoog en zal haar gaarne ontvangen. Ze schrijft, dat de schilderingen, welke ik haar van onze kleine Jella ten beste gaf, haar zeer verlokken om bij ons te komen. Ik houd zooveel van kleine kinderen, schrijft ze verder, en daar de hemel mij een eigen kind ontzegde, smacht ik er letterlijk naar, jullie kleine in de armen te drukken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1