DINSDAG 22 JUNI PraifiiieialB Slalen tan Zdalanil lisaveFirma F. VAK DE VELDE Ir., Kleins Merkt 58. Vlissingen. Telelson Interc. 10 dagelijks, uitgszortdsré sp Mn sir algamsBR erkends Christelijke feestdag» Nederland an de Oorlog. FEUILLETON Roman door MINA VOH HALM. BINNENLAND =a Mo. 144 1915 5= VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.3# per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 ceni ADVERTENTIEPRIJS Van I 4 regels 0.40 voor iedere regel saeer 1® een? Driemaal plaatsen wordt tweern aal berekend. Bij abonnement speciale pr^t Reclames 20 ct. per regei Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regtl De abonnés, in't bezit eener f|ft ft ftR«lden bii levens- rVpfl gulden bij dood Oftftfulden bij verlies# |*tfj|gulden bii verlies# ft ft gulden bij verlies O Ffgulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- #1IIIII lange ongeschikt- door 41 III van een hand, Ol I van llllS van een rm van e"£en kerd tegen ongelukken voor: MVtJU heid tot werken f UU een ongeluk CPUII voet of oog Af/U een duim AU IA wijsvinger WV anderen vinger, haze ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bek men op trein, boot ol tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Hol!. Alg. Verzek. Bank" te Schledatr Zij die zich met 1 Juii op de da gelijks uerschijnende „VLIS SINGSCHE COURANT" abon- neeren, ontuangen de Courant lot dien datum GRATIS. Het Landstormontwerp. Uiteenloopend zijn ook onder het Katholieke deel der bevolking, de meeningen over het ontwerp tot uit breiding van den landstorm, zoo schrijft het „Centrum." Drieërlei standpunt valt daarbij te onderkennendat der vurige voor standers, dat der besliste tegenstan ders en dat van een tusschengroep, die niet onvoorwaardelijk het ont werp afwijst maar meent, dat langs anderen weg wellicht meer te berei ken is en die in elk geval de zeker heid wil hebben dat dit ontwerp zijn gevolgen niet zal doen gevoelen tot over de grens der mobilisatie maan den heen. Deze laatsten kunnen er zich wel mee vereenigen, dat voor dezen tijd buitengewone offers worden gebracht, dus ook voor dien tijd en bij wijze van uitzondering vrijloting en vrij stelling wegens broederdienst buiten werking worden gelaten, maar zijn zeer bepaald van oordeel, dat de in voering van den aigemeenen dienst plicht voor wedet normaal geworden toestanden en dan uitgestrekt tot mili tie en landweer, daarvan niet het gevolg mag zijn. Dat men zich voor zulk een gevolg beducht toont, valt licht te begrijpen. Zij, die voor het aanhangige ont werp de groote trom roeren, hebben reeds vooraf den lof van den aige meenen dienstplicht gezongen en hem „dringend noodig" genoemd. „In afwachting" van den aigemee nen dienstplicht aanvaarden en be pleiten zij nu maar vast den aige meenen oefenplicht. En de sobere memorie van toelich ting der regeering laat op dit punt, evenals op sommige andere, groote onzekerheid. Waar zij verklaart de mogelijkheid te willen openen om tot den krijgs dienst „dat deel van ons volk te verplichten", hetwelk nog niet tot den gewapenden dienst kan worden geroe pen en daarbij de Landstorm wet als „punt van uitgang" neemt, bestaat er alle grond voor de onderstelling dat op aigemeenen dienstplicht wordt aan gestuurd. Door tal van dagbladen is het «ntwerp dan ook in dien zin uitgelegd. Ze zagen er den eersten grooten stap in om te komen tot zulk een blijvende hervorming. 78. O— (Nadruk verboden..) Zenuwachtig trokken Walter's geel- bleeke handen aan de zijden deken. Het was heel stil in het vertrek. De nachtlamp verlichtte de plek waar de pleegzuster, die men voor den gewonde had geroepen, tegen den slaap worstelde. Ze ging naar Walter's legerstede en boog zich met onderzoekenden blik over hem heen. Hij scheen kalm te sluimeren. De bejaarde, magere zuster, op wier stil, maar interessant gelaat met on- uitwischbare teekenen een gansche lijdensgeschiedenis stond geschreven, overtuigde zich of het verband stevig om de wonde zat, en keerde toen naar haar zachten, gemakkeiijken leun stoel terug. Het duurde niet lang, of de slaap F.n is deze van de aanneming der wet het onvermijdelijk gevolg, dan zal dit voor meer dan éen afgevaar digde een ernstig bezwaar wezen, aan het ontwerp zijn stem te geven. De regeering zal duidelijk hebben te verklaren dat dit abnormale ont werp enkel voor dezen abnormalen tijd geldt, dat het tot r.iets bindt en niets beslist voor den toestand, na oorlog en mobilisatie. En wij gelooven ons niet te ver gissen, wanneer wij als onze over tuiging uitspreken, dat ons volk in groote meerderheid bereid is onder de huidige, buitengewone omstandig heden zich ook buitengewone offers te getroosten, maar dat het tevens hartgrondig afkeerig is van een mili taristisch systeem met al den aan kleve van dien. Uitbreiding Landstorm. In de Zondag te Amsterdam ge houden vergadering van den partij raad der S. D. A. P. vereenigde men zich met algemeene stemmen met het oordeel der Kamerfractie dat het wets ontwerp tot uitbreiding van den land storm onaannemelijk is. Aan het partij bestuur werd verzocht van dit oordeel kennis te nemen. in „het Volk" is opgenomen een manifest tevens strekkend tot de bij eenroeping eener landelijke demon stratie tegen het wetsontwerp op aan staanden Zondag in Tivoli te Ulrecht. De kosten der bruinbroedvoorziening. Het wetsontwerp betreffende de bruinbroodvoorziening wordt zeer spoedig van den Raad van State terug verwcht en zal binnen korten tijd bij de Kamer inkomen. Minister Posthu- ma vraagt in het ontwerp voor het loopende jaar een krediet van 14 millioen. Koningin Wilhelmina roeit. Zondagochtend werden de vele wandelaars, die hun schreden hadden gericht naar het Huis ten Bosch aan genaam verrast op een zeer aardig tafereeltje, in een der vijvers was de Koningin aan het roeien met Prinses juliana. De Koninklijke moeder han teerde met vorstelijke hand de roei spanen, die zeer regelmatig op en neer gingen en de Prinses trachtte met een schepnet vischjes te vangen. De belangstelling van het publiek was bijzonder groot. Tijdelijk gezant bij het Vaticaan. Naar wordt gemeld is de benoeming van den heer mr. L. H. W. Regout, oud-minister van waterstaat en lid der Eerste Kamer, tot tijdelijk gezant bij het Vaticaan, spoedig te verwachten. had haar overmand. Ze zou het immers wel hooren, als de patiënt zich bewoog of iets ver langde. Walter opende langzaam de oogen, in zijn geest zag hij zijn geheele leven aan zich voorbijtrekken. Beelden uit de kinderjaren zijn het, de hem omzweven. Hij heeft zijn moeder hartstochtelijk lief gehad later bijna gehaat, toen ze, eenigen tijd na het overlijden van. zijn vader, weer in 't huwelijk trad. Toen ze haar echtgenoot verloor, was haar liefde, haar geheele bestaan uitsluitend aan haar zoon gewijd ge weest. Nu echter moest Walter met een vreemden man deelen. Hij verafschuwde zijn stiefvader, omdat zijn moeder dezen beminde. Later werd Jeila geboren en het hart van zijn moeder werd nog meer van den wilden, eigenzinnigen knaap afge keerd. Na den dood van zijn stiefvader en zijn moeder kwam Walter op een kostschool, op welke voornamelijk zoons van rijke ouders geplaatst wer den. Daar leerde hij hooge ejschen stellen en begon al vroeg te begrij Drankwetherziening. Naar het Centr. Bureau van den Volksbond ons meldt, wordt door den minister van binneaiandsche zaken bij de gewestelijke besturen en andere autoriteiten wier oordeel ten deze van gewicht mag worden geacht, een onderzoek ingesteld omtrent de vraag in hoeverre de tijd kan worden ge acht te zijn gekomen, over te gaan tot een ander stelsel van drankwet geving, waardoor waarschijnlijk het misbruik van sterken drank meer afdoende zou kunr.en worden be streden. De minister bedoelt het stelsel van monopoliseering van den groothandel en kleinhandel in sterken drank door den staat en van een daardoor mo gelijke beperking van den verkoop tot zekere hoeveelheden per hoofd der bevolking. Wat dit laatste betreft, zou ieder meerderjarig mannelijk persoon, die sterken drank wenscht te gebruiken zich bij 't gemeentebestuur ten zijnen name van een kaopconsent moeten voorzien. Hotels, restaurants en sociëteiten zouden voor het gebruik der gasten aan een administratieve contrSIe moe ten worden onderworpen, opdat het gebruik van sterken drank tot het geoorloofde beperkt zou blijven. Ten aanzien van het biergebruik zou het stelsel van de drankwet be houden kunnen worden, behoudens de heffing door het Rijk van een hoog-verlofsrech Learling-onderoL sier bij de Zeemacht. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Juli 1915: I. aan de onderwijzers bij de op leidingen der zeemacht H. Spie- rings en F. Tuithof wegens reorga nisatie van het dienstvak, waartoe zij behooren, eervo! ontslag verleend II. ingesteld de betrekking van eersteonderwijzer en die van onder wijzer bij de opleiding van leerlin gen-onderofficieren bij de zeemacht III. tijdelijk benoemd tot eerste onderwijzer bij de opleiding van leerlingen-onderofficieren bij de zee macht, de heer j. Arends, hoofd der openbare lagere school te Zoelmond. Uitgaven wegens verteringen tijdens raadsvergaderingen. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben aan de gemeentebesturen in die provincie medegedeeld dat het bij het onderzoek der gemeentereke ningen hun aandacht heeft getrokken, dat in de verschillende gemeenten de gewoonte bestaat verteringen, door de Raadsleden tijdens de vergaderin gen gemaakt, voor rekening der ge meente te nemen of wel aan de ie pen, dat het geld een niet te onder schatten macht is. Voortaan had hij slechts éen doel hij wilde rijk worden. Het bewust zijn van zijn armoede drukte hem ter neer en plaagde hem soms, alsof armoede schande was. Een zeer drukkend gevoel bekroop hem, nu hij aan dien tijd dacht. En nu zweefde een beeld voorbij zijn geestesoog de gestalie van een grijze, blinde vrouw, wier liefde hij zoo slecht had beloond, aan wie hij tot dief, ja, tot moordenaar was geworden Waarom toch drong die herinnering thans aan hem op? Hij had haar anders zoo gemakkelijk op den achtergrond geschoven Wie had het dan gezien, wie kon het bewijzen, dat hij tante Martha's geld had gestolen, de oude vrouw vatte krampachtig zijn hand, toen hij den sleutel weer onder haar hoofd kussen had geschoven, hij had zich zeer gemakkelijk van den greep dier oude, bevende hand bevrijd tante Martha kreunde luide hij echter had zoo spoedig mogelijk de kamer verlaten De eenige, die wist, dat het geld den tijdens de Raadszittingen van gemeentewege ververschingen als koffie, thee, sigaren e.a. te verstrekken. Olschoon het bedrag der deswege in de gemeenterekeningen geleden uitgaven in den regel niet hoog is, komen toch vooral in den laatsten tijd gevallen voor, waarin deze kos ten in verhouding tot het getal Raads leden en het aantal Raadsvergade ringen niet onbeduidend genoemd mogen worden. Afgezien echter van het bedrag, achten Gedeputeerde Staten dergelij ke uitgaven uit de gemeentekas ten behoeve van de Raadsleden, in be ginsel verkeerd en niet in overeen stemming met de bepalingen der ge meentewet. Artikel 58 dier wet toch bepaalt uitdrukkelijk in welken vorm en op welke wijze aan den Raad een vergoeding voor het bijkwonen der vergaderingen van het college kan worden toegekend en bij. Koninklijk besluit van 8 Juni 1910 is aan die bepaling een zeer beperkte beteekenis gehecht. Op dien grond achten Gedepu teerde Staten het beschikken over gemeentegelden, ten einde in welken vorm dan ook, aan Raadsleden in verband met het bijwonen der Raads vergaderingen uitkeeringen te ver strekken, ongeoorloofd, voor zoover zulks niet geschiedt met inachtneming van het bepaalde in artikel 58 ge meentewet. Gedeputeerde Staten deelen mits dien mede dat zij in het vervotg be zwaar zullen maken tegen gemeente- begrootingen of rekeningen, waarin bu;ten 58 der gemeentewet, om, uit gaven voor bovenomschreven doel einden zijn uitgetrokken. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureau voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Ne derland uitgesproken 22fai!)issementen tegen 35 in dezelfde week van het vorige jaar. Over het gansche kalenderjaar, deze week inbegrepen, 640 tegenover 861 in dezelfden tijd van het vorige jaar. in de zomerzitting van de Provin ciale Staten van Zeeland zullen ver schillende mededeelingen worden ge daan, waaronder een voor het stellen van regelen voor subsidie aan vak scholen. Aan de orde zal zijn de benoeming van het lid der Staten, bedoeld in art. 89 der Provinciale wet, het bui tengewoon lid der Ged. Staten. Be handeld zullen worden behalve de er was, was Jella maar hoe zou die op het idee komen om juist hem te verdenken..... Koud zweet parelt op Walter's voorhoofd steeds vlugger vliegen de beelden zijn geestesoog voorbij. Een bleeke, vermagerde vrouw ziet hem verwijtend aan met oogen vol tranen en die oogen vragen Waarom heb je het gedaan, dit laatste? Waarom wilde je bij ai je zonden ook nog de vreeselijke zonde van zelfmoord op je geweten laden Zonde verder leven zou van mij zonde zijn, zegt Walter en slaat de oogen heelemaal op. Zonde 1 De hemel heeft mij zooveel te vergeven, dat het er op eene niet aankomt. Ergens in een der aangrenzende vertrekken verkondigt een uurwerk met zilveren stemmetje het uur van middernacht. Moet er voor mij weer een dag beginnen, die mij nader brengt aan mijn herstel, aan dat vervloekte her stel Hoe zei de dokter ook weg met zijn handigheid? Was ik maar liever onder de zonde, die den kogel zocht, gestorven wat zei hij ook Hij stond voor mijn leven in, wanneer reeds vroeger vermelde, de volgende voorstellen Tot aanhouding van de verzoeken van de spoorwegmaatschappij Zuid Beveland om een renteloos voorschot voor den aanleg en de exploitatie van locaaispoorwegen op Zuid Beve land en van het bestuur der provin ciate vereeniging tót bestrijding der tuberculose om subsidie voor 1916, beiden omdat het onderzoek nog niet is afgeloopen. Het voorstel tot toekenning van eene subsidie van f 450 aan de ge meente Veere in de kosten van hare huishouding voor 1915. Ged. Staten wijzen er op dat uit het overzicht opgemaakt uit de reke ningen over 1909 tot 1913 en uit de begroo'ing voor 1914 en 1915 blpt dat voor enkele takken van dienst aaninerkelp meer noodig wordt ge acht dan in 1914, terwijl de inkomsten niet in dezelfde verhouding zijn toe genomen. Alies te zamen genomen leidt dit tot een nadeelig verschil met de vorige begrooting tot een bedrag van ongeveer f400, waarom thans van rp en provincie elk f200 meer aan subsidie wordt gevraagd dan voor 1914. Het komt Ged. Staten voor, dat het verzoek van den raad voor inwil liging vatbaar is. Bezuiniging op de uitgaven kan niet piaats hebben. Ver- 'nooging der belastingen is niet te vorderen blijkens het overzicht is de hoofdelijke omslag sedert 1909 met nagenoeg een derde verhoogd. Voorstellen voor het verleenen van subsidiën aan ambachtsscholen, aan avondvakscholen, aan een handels school en aan handelscursvssen, aan teekenscholen, aan de vereeniging „Koningin Sophia der Nederlanden" te Sluis voor hare kantwerkschool. Verder nog eene subsidie voor den wagendienst Tholen-St. Maartensdp, voor de jaren 1916, 1917 en 1918 van f400 per jaar. Bij het besluit van 19 November 1909, opnieuw vastgesteld en gewij zigd bij besluiten van 17 November 1911 en 26 Maar! 1915 werd aan een op te richten Nederlandsche maat schappij een renteloos voorschot uit de Provinciale fondsen verleend voor den aanleg en exploitatie van een tramweg met electrische beweegkracht van de Nederlandsch Belgische grens bij Retranchement uit de richting Knocke naar Breskens met zqlijnen van Retranchement naar Sluis en van Cadzand-dorp naar Cadzand-haven. Uir een adres van het comité tot be vordering van den aanleg en de ex ploitatie van voornoemden tramweg blijkt,dat ondei handelingen worden ge voerd met de stoomtrammaatschappij Breskens-Maldeghem over het aan leggen en exploiteeren van den ont worpen tramweg, zoodat bij gunstig verloop dier onderhandelingen het er bij de wonde geen bloeding op trad, geen bloeden naar binnen naar buiten kan men dat verhinderen Jawei, want het verband drukt de kanten van de wor.de tegen elkaar weg met het ellendige verband weg met het ellendige leven ik was een stumper in de levenskunst ik heb mijn verdiende loon, dat ik het onderspit delfde in den strijd om het bestaan, in het oen naar geld en overvloed Met bevende vingers tast Walter naar het verband. Hij treki eraan, tot het loslaat. Zacht, bijna onhoorbaar doet hij het om de slapende zuster niet wakker te maken. Ais het witte omhulsel van de plek, waar zonde en kogel hun sporen had den achtergelaten is afgegleden, be gint het bloed langzaam naar buiten te sijpelen langzaam maar voortdurend Walter's hoofd rust diep in de kussens de kieurlooze lippen zijn stijf op elkaar gedrukt een glimlach speelt er om heen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1