SUS. IEDINGEN 1NVBAGEN DINSDAG IS JUNI Nederland en de Oorlog. VIJD. IELS. uisweg). bouw- Ma- irs voor teekenwerk vende posi» d, ervaring, 1, etc. onder lavendienst 5TBODE 5TBODE iltgaveFirma F. ¥AN DF VEIDE Jr., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag an aigemean erkende Christelijke feestdag» GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON Roman door MINA VON HALM. BINNENLAND geachte clientele wante artikelen enoten vertrou- 3ntie heb ik de nede te deelen, van den Heer 14en Juni heb prompte bedie- ■ouwen, zoolang w bij den Heer il straat. laat zal uan 10—12 en uan Wilhelmina- >k-cursussen. ot 10 uur, iedere leisjes toegelaten, eel te nemen ge- straat. lil ÉMtlS. 4. 'elefoon 46. et Station, f 30 Nov. 1914. 6.-20, 6.55, 10.—, 10.20,10.40, 2.—, 12.50, 1.—, 25, 3 55,4,30, 4.50, L20, 7.40, 8.20. m 6.10,6.30,7.10, 10.10,10.30,10.50, 2.10, 12.45, 1.20, 10, 4.10, 4.40,5.05, 8.—, 3.30. en des Zondags uit. na zonsondergang aan den Konings- Ook niet wanneer al is afgelaten 50 eneden kanaalpeil' reau „Vliss.Crt." een nette en en eenigszins oken 's avonds 8—9, Ihuisweg 125. JWKUYK vraagt, tegenwoordige, No. 138 1915 VL1SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent m ADVERTENTIEPRIJS Van 1 4 regels 0.40voor iedere regei meer Iv etïif Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bi] abonnement spedalr prijt Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen S et. per regel De abonnés, in 't bezit eener O gulden bij levens- gulden bij dood Af* ft gulden bij verlies A gulden bij verlies rt gulden bij verlies Orfgulden bij verlie» polis, zijn GRATIS verze- IIIII lange ongeschikt- I door 41 III van een hand, |*1|| van 11II vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voor: LvlIU heid tot werken ff (ff U een ongeluk (ff Iff U voet of oog Jl(ff(ff een duim 1.(1 Iff wijsvinger £J%M anderen vinge». 3au ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de eerzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Sehlede. BEKENDMAKING. Bepaling van de dagen, waarop zoo noodig, de stemming en her stemming voor leden van den Ge meenteraad zullen geschieden. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen Gelet op art. 9 der gemeentewet; hebben bepaald dat zoo noodig de stemming en de herstemming voor de benoeming van leden van den Gemeenteraad in de drie Kiesdistricten waa in de gemeen te is verdeeld, zullen plaats hebben, resp. op Vrijdag den 9en en Dins dag den 20en Juli 1915. Vlissingen, 14 Juni 1915 Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, M. v. d. BEKE CALLENFELS. S a.i. PUBLICATIE. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz., ter standplaats Middel burg; Gezien de Koninklijke besluiten van 29 Augustus 1914 (Staatsblad no. 435), van 8 September 1914 (Staats blad no 448) en van 11 Februari 1915 (Staatsblad no 81), waarbij de gemeenten in de Provincie Zeeland zijn verklaard „in Staat van beleg" Gelet op artikel 22 van de Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no 128) Stelt bij deze de navolgende ver ordening vast Artikel 1. Op aanzegging van mili taire zijde moeten alle duivenhokken worden opengezet en moet toegelaten worden dat de duiven worden onder zocht. Artikel 2, De Burgemeesters zullen van deze verordening onverwijld af kondiging doen en de duivenhouders in hun gemeente er mede in kennis stellen. Artikel 3. Overtreding van deze verordening wordt, ingevolge art. 43 van de Wet van 23 Mei 1899 (Staats blad no. 128,) gestraft met hechtenis van ten hoogste eene maand of geld boete van ten hoogste drie honderd gulden. Uitgegeven te Middelburg, 15 Juni 1915. De Territoriale Bevelhebber in Zee land enz, BROCX. Afgekondigd te Vlissingen, den 15 Juni 1915. Een waarschuwing. In Zeeuwsch-Vlaanderen is de vol gende bekendmaking verspreid De territoriale bevelhebber inZee- 73. (Nadruk verbodet.) Thea staarde hem aan, aisof ze totaal niets van zijn woorden begreep. Met het oog op mijn erfenis Je wist er van, toen je mij tol vrouw begeerde stamelde ze hevig ontsteld. Zou de laatste illusie, waaraan ze zich had vastgeklemd, de illusie, dat Walter haar had bemind, toen hij met zulke hartstochtelijke en welsprekende woorden om haar hand vroeg, haar nu ook nog worden ontnomen Natuurlijk! Korten tijd voor ik je leerde kennen, liet je overleden tante mij bij zich komen en deelde mij mede, dat ze haar testament wilde maken. Als universeele erfgename noemde ze mij haar nicht, juffrouw Thea Lindner. Wij bespraken alles met elkander, maar ik kon de zaak niet tot een eind brengen. Ik moest land enz., na ter zake overleg te hebben gepleegd met het burgerlijk gezag maakt het volgende bekend aan de bevolking in Zeeuwsch-Vlaanderen waarbij er uitdrukkelijk de aandacht op gevestigd wordt, dat deze bekend making in geene deele geschiedt op grond van dreigend oorlogsgevaar, dus geen onrust behoeft te verwekken, doch uitsluitend plaats heeft ten einde de bevolking niet onbekend te doen zijn met de, door het militair gezag noodzakelijk geoordeelde, ver bodsbepalingen. Indien Nederland in een oorlog wordt gewikkeld en vijandelijkheden te verwachten zijn in Zeeuwsch- Vlaanderen, wordt de bevolking ver zocht, niet van verblijf te veranderen. De communicatiemiddelen zijn dan niet meer ter beschikking van het publiek. De nadering van Neuzen en Bres- kens is door het militair gezag ver boden en zal met geweld worden ge- kgerd. 'Het is niet te verwachten, dat het noordelijk gedeelte van Zeeuwsch- Vlaanderen een veiliger verblijf zal aanbieden dan het zuideip gedeelte. Eene verplaatsing van de bevolking veroorzaakt opeenhooping van men- schen waardoor op die plaatsen le vensmiddelen tekort zullen komen. Wegens defensiebelangen kan, in geval van oorlog, geen gelegenheid gegeven worden aan de bevolking om Zeeuwsch-Vlaanderen in de rich ting Walcheren of Zuid-Beveland te verlaten. Ieder burger, die zijn belang goed begrijpt, blljve rustig in zijn woon plaats, waar hij meer gelegenheid zal hebben om voor zijne bezittingen te zorgen, dan wanneer hij afwezig is. Vluchtelinge!., die van over de grens komen, moet worden beduid, dat zij niet verder kunnen, zonder zich aan gevaar bloot te stellen. Een bedenkelijke pers-campagne. Onder dit opschrift lezen wij in de „Haagsche Crt." In de Fransche pers wordt weer 't is niet de eerste keer gestookt tegen ons land. Via ons land zou Duitschland worden voorzien van levensmiddelen en andere behoeften, en de Neder- landschs Overzee Trust zou er zich toe leenen, dit in de hand te werken. Zoo althans liet zich een berichtgever van de „Petit Journal" vertellen door „een hooggeplaatst Fransch persoon" in den Haag. Met naam genoemd, of ook slechts aangeduid, wordt deze zegsman niet, hetgeen reeds een veeg teeken is. Het verwijt van neutraliteitsschennis is ten eenenmaie ongegrond. In ons jongste hoofdartikel hebben wij er nog op gewezen, dat het denNeder- voor een proces, dat ik vroeger had beloofd te voeren, op reis gaan en daar je geachte tante naar den trant van eigenzinnige oude dames geen uitstel wenschte, beval ik een collega aan. Ik had de heele zaak bijna ver geten, toen ik je ontmoette. Dat ik een sterken indruk op je maakte, be merkte ik dadelijk op den eersten balavond en eveneens, dat je den verliefden Odo eigenlijk recht verve lend vondl. Toen berekende ik in mijn gedachten de aardige som, die je eenmaal ten deel zou vallen. |e tante was oud en sukkelend trouwens, ik had nooit durven droomen, dat ze zooveel rekening zou houden met mijn finantiëele omstandigheden en zoo spoedig van het aardsche tooneel zou verdwijnen. Alles liep dus voor mij veel beter dan ik mij ooit had durven voorstellen. Wij zouden nu ook voor treffelijk met elkaar kunnen harmoni eeren, als je maar wat verstandiger wilde wezen, wat je mij daar straks in drift hebt gezegd, wil ik vergeten. Mijn vrouw ben je en blijf je om 't even, of ik je om je geld of om je mooi gezichtje getrouwd ben. Als je 't pleizieiig vindt, kun je je ook ver- landschen handel volkomen vrij staat, met oorlogvoerende landen handel te drijven, voor zoover onze Regeering niet in 't belang van ons eigen volk den uilvoer beperkt. Echter waken de vijanden van Duitschland tegen den aanvoer over zee van levensmid- len enz., bestemd voor laatstgenoemd land. Om nu den aanvoer voor ons eigen land niet door deze maatregelen onmogelijk te doen maken, werd hier de Ned. Overzee Trust opgericht, die waarborgt, dat de onder haar sanctie aangevoerde goederen uitsluitend voor ons eigen land zijn bestemd en niet naar Duitschland zullen worden uit gevoerd. Uit niets is gebleken, dat de Trust zijn taak niet nauwgezet vervult, en er is ook geen enkel reden om daar aan te twijfelen. Immers, deed de trust niet wat hij heeft beloofd, dan zou onze handel zichzelf met vernie tiging, ons volk met gebrek en ons land met oorlogsellende bedreigen. Noch de hoogstaande leiders van den Trust, noch ook onze Regeering zou den zulks gedoogen. Toch zet men tnans in Frankiijk een actie op touw, om de entente- mogendheden te bewegen, alle aan voer naar ons land over zee stop ie zetten. De Fransch.e regeering staat niet achter deze actie, zulks is reeds ge bleken en men mag veilig aannemen, dat de Haagsche zegsman van de „Petit Journal" niet iemand is, die tot de Fransche regeering in nauwe re latie staat. Niettemin zou zulk een perscam pagne, werd zij voytgezet, voor ons land zeer ernstige gevolgen kunnen hebben. Wij vertrouwen echter, dat onze waakzame regiering zich zal h'asten om door krachtige tegenspraak en duidelijke verklaring deze bewe ging den kop in te drukken. Het landstorm-ontwerp. De „Standaard" schrijft: Het nu ingediende ontwerp ter versterking van onze weermacht in het aantal schijnt metterdaad niet eenigiijk te doelen op een tijdelljken, en alzoo voorbijgaanden maatregel, doch op een ongemerkten overgang naar het stelsel van algemeenen dienstplicht. Op zich zelf juichen we dit toe. Het is niet anders te wachten, of de komende vrede zal de mogend heden op nog meer algemeene en krachtiger bewapening doen staan. Geen pacificistisch bedoelen zal dit kunnen tegenhouden. En feitelijk is 't niets anders te verwachten, of na nog maals 25 jaar zal land na land onder steeds sterker weermacht gebukt gaan. Is dit zoo, dat kunnen ook wij niet achterblijven, en het kabinet kwijt zich op uitnemende wijze van een duren plicht, zoo het de verandering der verkwikken aan 'tidee, dat ik, verrukt door je schoonheid, verliefd op je ben geworden. Voor den drom mel er zijn mooier vrouwen gemakkelijker tenminste I Jij bent me immers indertijd in het park als 't ware om den hals gevlogen, ja, arme, vervolgde onschuld I Thea had Walter laten uitspreken, zonder ook maar de minste poging te doen om hem in de rede te vallen. Als een marmeren beeld rustte ze in de met kant vers'erde witte kus sens. Zij bewoog geen spier van haar gelaat, maar bij de wreede, spottende woorden was het haar, alsof haar hart langzaam in stukken werd gere ten, tot het eindelijk dood was, hee- lemaal dood, al bleef het dan ook mechanisch doorkloppen. Welnu vervolgde Walter op denzelfden toon. Je zwijgt Scheld mij u it, vervloek mij met verwijtin gen, barst in tranen uit, raas voor mijn part, vloek mij, omdat ik je heb getrouwd en je dit alles heb gezegd. Maar weet ook, waarom je dit laat ste hebt gedaanOmdat ik zeer goed bemerkte, dat je mij volstrekt als troubadour aan je voeten wilde zien, die moet intreden, niet verschuift tot na den vrede, wanneer allicht bezui niging weer het tooverwoord zal worden, maar thans reeds aan de orde stelt, nu nog een ieder onder den schrik van den oorlog aan de veiligheid van de vaderlandsche erve denkt. Nu kan nog, wat er straks niet meer door komt. Terecht smeden de ministers dus het ijzer, terwijl 't nog heet is. Iets wat te meer op prijs wordt gesteld, nu 't zoo wil dat de huidige ministers schier allen tot die partij in het ver leden behooren, die eigenlijk nooit veel van detensie-opdrijving weten wilde. Als wij er voor opkwamen, werd ons streven steeds met geldzorgen tot zwijgen gebracht. Ook hoefde het niet. Het gevaar was zoo groot niet. We beeldden ons dit slechts in. Die twistappel is dan nu toch ein delijk uit het politieke debat wegge nomen. Uit alle partijen gaan nu stem men op, die er op aandringen, dat we ons, nu en voortaan niet half, maar heel wapenen zullen. Hier en in de Oost. Te land en ter zee. In zooverre levert ook voor ons het nu ingediende wetsontwerp geen 't minste bezwaar op. Veeleer juichen we het toe. Alleen maar, de toelichting is te kort van opzet. Wij kunnen zelfs niet ramen noch gissen, hoe groot straks ons lager, hoe sterk onze vloot zal moeten wor den. We weten niet, welke verster king van het aantal officieren noodig zal wezen, en hoe 't gaan zal met hun opleiding. Wordt 't leger vaneen 200 000 man op 600.000 man ge bracht Van waar dan de kazernes te vinden. Hoe aan het bij zulk een leger hoorende geschut te komen, dat verdrievoudigd zal moeten worden Vanwaar het bezit van de noodige ammunitie te verzekeren Al 't mate riaal zal op 'tdrie en viervoud van thans moeten gebracht worden. En hoeveel zal dat alles ons kosten Kosten bij enkelen aanslag als over gangsmaatregel En kosten nominaal telken jare als 'talles op nieuwen voet zal ingericht zijn 't Zou zooveel waard zijn geweest, zoo de regeering in staat geweest ware, omtrer.t heel dit stel van vraag stukken het noodige licht te ver spreiden. We tasten nu al te zaam in 't don ker en ook de sociale quaestie roept steeds luider. Belgische waardeering. Notaris Brands uit Amsterdam, voorzitter van de vereeniging „Tehuis" voor Belgische kinderen" te Amster dam, die voor zijn vereeniging eenige dagen te Antwerpen moest vertoeven, ondervond in dien tijd een alleraar- als verliefd echtgenoot, als model van deugd, als de hemel weet wat niet alMaar ik voel mij hiertoe niet geroepen. En daarom zeg ik je de naakte waarheid. Nooit zal het je gelukken mij te veranderenik blijf, die ik ben 1 Nu weet je, wat mij tot je heeft aangetrokkenje geld was het, het vervloekte geld, dat je mij thans wilt onthouden maar waag het eens Neem zooveel je noodig hebt neem ailes, neem ook het laatste, maar verlaat mij nu bevrijd mij van je tegenwoordigheid I mompelde Thea, terwijl ze met een wanhopig gebaar de handen wrong. Er uit 1 schreeuwde ze plotseling en wees met gebiedend gebaar naar de deur. In den toon, waarop ze sprak, lag iets, dat Walter plotseling volkomen nuchter deed worden. De jonge vrouw was spookachtig bleek haar oogen schitterden ais die van een krankzinnige. Thea Er uit, of ik roep om hulp Haar hand strekte zich uit naar den knop der electrische schel, die digst blijk van waardeering van het werk, dat deze vereeniging voor de Belgische kinderen, en speciaal voor de Antwerpsche weeskinderen, gedaan heeft. In zijn hotel werd hij opge zocht door den secretaris van den Raad van Beheer van Antwerpsche Godshuizen, die hem verzocht den volgenden dag op het bureau te wil len komen, daar de Raad van Beheer hem iets bijzonders te zeggen had. Daar gekomen, werd hij op plech tige wijze door dit officleele lichaam ontvangen en door den voorzit'er be dankt voor al hetgeen door hem zelfs en zijn bestuur voor de honderden Antwerpsche weezen gedurende hun verblijf in Holland gedaan werd. Daarna overhandigde de voorzitter aan notaris Brands een 7 tal groote zilveren herinneringsmedailles voor zijn bestuursleden en een bijzonder zware gouden medaille voor hem zelf, welke de administratie der Gods huizen extra voor deze gelegenheid had iaten staan en welke aan de eene zijde het antieke ambstzegel van de Godshuizen en aan de andere zijde een inschrift met opdracht ver- toonen. Geïnterneerde Engelsche officieren. Naar het „Gron. Dagblad" verneemt zullen de Engelsche officieren, die in den laalsten tijd te Groningen zijn geïnterneerd allen vliegers of waarnemens —Groningen moeten ver laten. Zij worden door de Britsche Admiraliteit verplicht hun gegeven eerewoord terug te nemen en zullen daarom onder bewaking worden ge steld te Wierickerschans of op Urk. Bestrijding van de oneerlijke mede dinging. Bij het afdeelingsonderzoek der Eerste Kamer omtrent het voorstel van wet van den heer Aalberse, tot aanvulling van het Wetboek van Straf recht met een nieuw artikel ter be strijding van de oneerlijke mededin ging, werd, blijkens het verslag der commissie van rapporteurs, door vele leden hulde gebracht aan de uitne mende wijze, waarop de voorsteller het wetsontwerp heeft ontworpen en verdedigd, alsook aanzijn werkkracht en belezenheid, waarvan in het bij zonder zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamei getuigde. De noodzakelijkheid van wettelijk ingrijpen was reeds lang gevoeld en gebleken, maar de wetgevende macht was tot dusverre in gebreke gebleven de noodige voorziening in deze te treffen. Daarom werd door deze leden het initiatief van mr. Aalberse zeer toegejuicht en de vrucht van diens arbeid met voldoening ontvangen. In het bijzonder verheugen zij zich er zich dicht naast haar ledikant be vond. En de pas nog zoo pochende, bru tale man stond zwijgend op en ging de kamer uit. Hij mompelde iets onverstaanbaars tusschen de tanden was het een halve bede om vergiffenis of een ru we verwensching Thea hoorde niets zij had het gelaat diep in het kussen gedrukt en lag zoo tot de morgen aanbrak stijf en onbeweeglijk. To^n Walter tegen den middag ont waakte, werd hem bericht, dat zijn vrouw Petersburg met den vroegtrein had verlaten. Op de schrijftafel vond hij eenige aan hem gerichte regels van haar hand. „De vijfduizend roebelen, die je noodig hebt om je schulden te be talen, zullen je door mijn kassier worden toegezonden. Na heigeen tus schen ons is voorgevallen, kan ik niet langer bij je blijven en ik ga daarom voorloopig naar mijn ouders. THEA." Met een verlicht hart legde Walter het briefje weg. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1