THEi LUIM MAANDAG 14 JUNI Nederland en de Oorlog. reo. 137 33e Jaargang 1915 iltgavBFirma F. VAR DE VELDE )r„ Kleine Markt 58, Vlissingen. Teleloon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke leestdagn FEUILLETON Roman door MINA VON HALM. 6ÏNNÊNLANP VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.26 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ0.40voor iedere regei meer 1# cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. BQ abonnement speciale prjjr Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel •De abonnés,in 't bezit eener ftArtftgulden bij levens-gulden bij dood Aflflgulden bij verliest gulden bij verliest f|f|gulden bij verlies f^gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- f 111111 lange ongeschikt- 11 door <1111 van een hand, 1*111 van Mill vaneen van eiken aerd tegen ongelukken voor: LU Www heid tot werken I vU een ongeluk VVV voet of oog JLVV een duim JLww wijsvinger W V anderen vinger. Due ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien een geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ot tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam Zeeuwsch Vlaanderen. Men schrijft uit Zeeuwsch Vlaan deren aan het „Vad" De afsluiting der grens waardoor het verkeer met en over België bijna onmogelp is, dwingt de bevolking van dat gedeelte van Nedetland, dat door den breeden Scheldestroom van ons land is gescheiden, thans hun blikken noordwaarts te slaan. In het algemeen meent de bevol king van Zeeuwsch Vlaanderen dat de Nederlandsche regeering, het Ne- derlandsch kapitaal, de Nederlandsche handel en het Nederlandsche volk, haar steeds stiefmoederlijk heeft be handeld. Wat de regeering betreft is dit be paald onjuist. Door de regeering is in het algemeen Zeeuwsch Vlaande ren niet bgzonder ten achter gesteld, maar gelijk het meer gaatde liefde kan niet van één kant komen. De bevolking van Zeeuwsch Vlaan deren, die al haar heil in België zoekt, heeft zoo goed als nooit ge tracht betrekkingen aan te knoopen met den Nederlandschen handel, het Nederlandsch kapitaal en het Neder landsche volk in het algemeen. De geografische ligging kan daar voor wel als eerste en voornaamste oorzaak worden aangemerkt, want om uit de voornaamste plaatsen van Zeeuwsch Vlaanderen Roosendaal te bereiken, moet men ongeveer 3 uur reizen alvorens men van daaruit de reis kan aanvangen naar het overige Nederland dat men hier gewoonlijk noemt „Holland". Dat „Holland", waaronder men hier niet alleen Noord- en Zuid Hol land, maar zelfs ook Groningen, Friesland, Gelderland en Noord Bra bant verstaat, ziet men in Zeeuwsch Vlaanderen in het algemeen met een verkeerd oog aan. Dat komt omdat Holland en de Hollandsche voortbrengselen, hier niet genoeg bekend zijn. Onbekend maakt ook hier onbemind. Met name zouden talrijke meer vermogende Zeeuwsch Vlamingen te noemen zijn die jaarlijks langdurige reizen in het buitenland maken, maar nog nooit onze groote steden als Amsterdam, 's Gravenhage en Rotter dam hebben bezocht. Thans, nu de Belgische grenzen gesloten zijn en het reisseizoen wederom aanbreekt, zou wellicht, indien de Vereenigin- gen tot bevordering van het Vreem delingenverkeer in de Hollandsche steden daartoe de behulpzame hand wilde bieden een bezoek door de Zeeuwsch Vlamingen aan Holland kunnen worden bevorderd. Door dit bezoek zouden tevens de handelsbetrekkingen nauwer kunnen 72. O— (Nadruk verboden Geen scène, als je blieft, sprak ze met gedwongen kalmte. Ik vind het werkelijk, op zijn zachtst gezegd, vreemd van je, dat je midden in den nacht hier binnendringt en mij in mijn rust stoort. Vol afkeer wendde ze zich af. Ga nu heen, Waltersmeekte ze. Ik denk er heelemaal niet aan, zei hij met de vasthoudendheid, die sommige beschonkenen eigen is. Juist thans heb ik lust om wat met je pra ten. Wil je misschien probeeren het mij te verbieden Wie ben ik dan, dat ik niet ten allen tijde in je kamer zou mogen komen Wil je weten, wie je bent? riep ze. Zal ik het je zeggen Een speler ben je. De menschen, die het mij vertelden, spraken de waarheid en ik worden toegehaald, en mocht dit ge lukken, dan zou wellicht Zeeuwsch Vlaanderen de stapelplaats van Ne derlandsche producten voor een groot deel van België kunnen worden, wanneer de grenzen wederom open gaan. Ook in Holland kent men Zeeuwsch Vlaanderen niet genoeg. Men weet niet dat in deze streek van ons vaderland een welvarende be volking van ongeveer 80000 zielen huist. Als een bewijs hoe welvarend de bevolking van Zeeuwsch Vlaanderen is, dient het feit, dat alleen bij den ontvanger der directe belastingen te Hulst voor bijna een kwart millioen werd ingeschreven in de Ned. Siaats- leening van 1914. Het aantal faillissementen is zoo uiterst gering, dat het een zeldzaam heid is als door de rechtbank te Middelburg een Zeeuwsch-Viaming in slaat van faillissement wordt ver- verklaard. Ook de voortbrengselen van Zeeuwsch Vlaanderen, als graan, aardappelen, haver, vlas, eieren, beetwortelen, paarden, welke alle van uitstekende qualiteit zijn, gaan door gebrek aan handelsbetrekkingen met Holland altijd België in, maar zouden, indien die meer in Holland bekend waren, daar gretige koopers vinden. Indien thans ernstige pogingen wer den gedaan om nauwere betrekkingen van Holland met Zeeuwsch Vlaande ren en omgekeerd aan te knoopen, zou dat beide partijen ten goede komen en wellicht ook na den oor log van blij venden aard kunnen zijn. Landwserplichtigen en het kiesrecht. Het lid van de Tweede Kamer, de heer K. ter Laan, heeft aan de minis ters van oorlog en van marine de vraag gesteld, of zij bereid zijn hun medewerking te verleenen, dat, voor zoover de dienst het toelaat, de land- weerplichtigen, die het kiesrecht be zitten, bij eventueele stemmingen voor leden van den gemeenteraad, hun kiesrecht kannen uitoefenen. Vergoeding. Het Tweede Kamerlid, de heer K. ter Laan heeft de volgende, vraag tot den minister van oorlog gericht Is de minister van oorlog bereid zijn invloed aan te wenden, opdat ten spoedigste aan de huisgezinnen het volle bedrag wordt uitbetaald, waar voor door de belanghebbenden is vol daan geteekend, overeenkomstig de bepalingen van de artikelen 84 der Militiewet en 15bis der Landstormwet? De aanleiding tot het stellen dezer vraag is het feit, dat in een aantal gemeenten van het land door de be langhebbenden een lager bedrag wordt ontvangen voor militie- of landweer was dwaas, toen ik hen in 't eerst niet wilde gelooven. Thea schrikte van haar eigen woor den, die ze Walter zoo onverwacht en stout in 't gezicht had geslingerd. In 't eerste oogenbük dacht ze, dat hij woedend zou opspringen. Tot haar grenzenlooze verbazing bleef hij echter heel bedaard, fixeerde haar een poos lang met half gesloten oogen en zei toen op koelen toon. Dus dat heeft men jou van mij verteld. Nu, ik denk er niet aan te ontkennen, dat ikhartstochtelp gaarne en hoog speel. Het is niet gemakke lijk mij van iets af te brengen. Je meent misschien mij door een paar tranen en eenige, mooie zalvende woorden onder den duim te kunnen krijgenNeen, niet voor niemendal heb ik ter wille van je geld mijn kostbare vrijgezellenvrijheid opgeof ferd Thea sidderde. Ter wille van mijn geld? Wat moet dat beteekenen Hebben de menschen dus gelijk, die veron derstellen, dat je mij om mijn erfenis genomen hebt? Walter zweeg. Eindelijk begon hij vergoeding, dan waarvoor zij op de staten quiteeren. Uitgifte van schatkistpapier. Dinsdag 22 Juni zal de publieke inschrijving worden opengesteld op een bedrag van 20 millioen gulden aan schatkistpapier, waarvan de stor ting zal moeten plaats hebben op Maandag 28 Juni. Ondersteuning van militairen. Nader wordt vernomen, dat hetdezer dagen vermelde Kon. besluit, waarbij tegemoetkoming uit 's rijks kas kan worden verleend, wegens gemis aan voldoende middelen tot levensonder houd, aan gezinnen enz. van een tot de marine reserve behoorenden, in werkeiijken dienst verblijvenden mili tair, alleen betrekking heeft op per soneel der vrijwillige marine-reserve. Op hen, die uit hoofde van hun vroe ger dienstverband, tot de verplichte marine reserve behooren, is de maat regel niet van toepassing. Da kasten van het -egeeringsbrood. Gedurende de eerste week van aflevering van Regeeringebrood zijn te Rotterdam verbruikt 618.000 K.G. brood, of rond 442 000 K.G. meel. Daar op den prijs, welken de Rotler- damsche bakkers voor dit meel be talen, het Rijk thans f9 65 per 100 K.G. toelegt, zijn in die stad gedu rende de eerste week de kosten voor den Staat te stellen op 42,000 a 43 000 gulden. De bevolking van Rotterdam is ongeveer een dertiende van die van Nederland. Ce papiernood en etc couranten. De papierprijzen stijgen nog voort durend en er dreigt zelfs een pa piernood. De oorzaak van den nood ligt voornamelijk hierin, dat de Russische regeering allen uitvoer van hout heeft verboden. De Nederlandsche fabriek, die an ders uit Rusland hout invoert, en dit zelf tot cellulose verwerkt, heeft reeds sedert maanden de cellulose in het buitenland, voornamelijk in Scan dinavië, moeten koopen en dan droog terwijl zij gewoon is haar eigen cel lulose met 60 pet. water te verwerken. Voor het gebruik van couranten papier in Nederland strekt de voor raad van grondstoffen van allerlei soort, reeds veel duurder dan an ders gekocht, o.a. steenkool, kalk, salpeter en de hoofdgrondstoffen zelve voorloopig niet langer dan vier maan den. Als de oorlog niet spoedig ge ëindigd is of niet op andere wijze in den nood wordt voorzien, dreigt ook in Nederland het ernstige gevaar, dat de couranten niet meer zullen kunnen verschijnen, zelfs niet meer op zeer duur papier. zachtjes te fluiten. Welnu vroeg Thea, onbeschrij felijk opgewonden. Antwoordmij toch Och, houdt toch op met die flauwiteiten, was zijn knorrig bescheid. Het kan jou toch hetzelfde zijn, waar om ik met je getrouwd ben. Laat ons liever over verstandiger dingen spre ken. Zooals je weet, is de fortuin zeer wisselvallig. Heden werpt ze mij een hoop goud in den schoot, mor gei; een ander. Gisteren nu was ik aliervreeseiijkst ongelukkig en ben daardoor Sherger Awrinoff eenige duizenden roebels schuldig. Ellendig, maar 't is een feit. Een eereschuld, Thea, moet eigenlijk dadelijk worden betaaldDaar ik echter niet bij kas ben, heb ik een week uitstel weten te krijgen. Maar dan moet ik het geld hebben. Nu is je bankier ongelukkig een vervloekt nauwgezette kerel. Hij schreef mij onlangs, toen ik hem had verzocht, om een som geld te zenden, dat hij, als we het gewenschte dade lijk wilden hebben, een post, dien hij bijzonder goed belegd achtte, zou moeten opzeggen. En daarvoor ver langde die kerel jouw speciale toe stemming. Je hebt mij weliswaar een Toelage weder toogekend. Men schrijft aan de „Avp." Door den minister van oorlog was bepaald, dat officieren die na 1 Augustus 1914 als zoodanig waren benoemd in hun tegenwoordige standplaats,van 1 Maart 1915 af geen toelaag meer zouden genieten, wegens verblijf buiten hun standplaats. Voor hen werd de stand plaats waarin zij benoemd werden, beschouwd als hun vaste standplaats. Tegen dezen maatregel is blijk baar verzet aangeteekend. De minister heeft ten minste naar wij vernemen, deze bepaling weer ingetrokken, zoo dat officieren, benoemd na 1 Augus tus 1914, hun toelage weder ontvan gen „wegens verblijf buiten hun stand plaats', al hebben zij ook nimmer buiten hun tegenwoordige standplaats als zoodanig gediend. Ook de ingehouden toelage van 1 Maart jl. af is hen uitbetaald. Gemeentelijke vischverkoop. Het bestuur der vereeniging van kleine stedelijke en plattelandsgemeen ten heeft aan de betrokken gemeenten medegedeeld, dat de heer J. Nobel te IJmuiden is benoemd tot directeur voor de bemoeiingen met den visch verkoop. Tot diens taak zal o.m. be hooren a. de gemeentebesturen alle verlangde inlichtingen te verstrekken over het organiseeren van de bemoei ing met den vischverkoopb. de gemeentebesturen desgewenscht te bezoeken om door lezingen, mogelijk gespaa d met vertooningen van licht beelden en bakproeven, het publiek van het groote nut en voordeel van geregeld vischverbruik te overtuigen eventueele moeilijkheden welke zich bij de uitvoering zouden kunnen voor doen, zooveel mogelijk op te lossen, klachten te onderzoeken, enz. Meestal zal het aanbeveling verdie nen, zoo meent het bestuur van ge noemde vereeniging, de visch op be stelling af te leveren en geen afslag in het leven te roepen, omdat dit laatste tot prijsopdrijving aanleiding geeft. Kermissen. De gemeenteraad te Gouda besloot met 10 tegen 7 stemmen (links tegen rechts) de kermis te laten doorgaan. Bij den gemeenteraad te Zaandam is een voorstel ingekomen van 6 leden, behoorende tot de verschillende po litieke richtingen om, met het oog op de tijdsomstandigheden, dit jaar geen kermis te houden. Nieuwbenoemde officieren. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot tweede luitenant a. bij het wapen der infanterie, de cadetten J. Termaten, C. M. Olifiers, onbeperkte volmacht gegeven Ja, om mijn renten in ontvangst te nemen, viel Thea hem in de rede. Pardon, nu vergis je je toch zeerJe onderschat mijn wijze voor zichtigheid. De volmacht, die je on derteekend hebt, machtigt mij om naar mijn goeddunken sommen op te ne men van het geld, dat je bij dien bankier gedeponeerd hebt. En van dat recht heb je ruim schoots gebruik gemaakt Ik zou een dwaas zijn, als ik het niet had gedaan 1 Bovendien heb ik volgens het Baltisch privaatrecht ais je echtgenoot ook deel aan alles, wat je toebehoort. Walter stond met eenige moeite op, ging naar het nachttafeltje schonk zich uit een daarop staande karaf twee glazen in en dronk het water haastig achter elkaar. Ha wat verfrischt datl zei hij. En nu ging hij weer op zijn doel af. Je moet dus zoo goed zijn, beste Thea, en aan je bankier berichten, dat je zoo spoedig mogelijk vijfdui zend roebel je kunt er om tele- grafeeren wenscht te hebben. Dat zal ik niet doen 1 C. R. Chivat, J. M. Steenbeek, E. E. de Kanter, S. van der Kloet, N. H. Westerouen van Meeleren, J. H. van Riesen, U. de Stoppelaar, Jonkheer C. Sandberg, C. M. J. Schaub, T. C. van Dierendonck, H. P. Diephuis, J. E. Coers, S. Goudstikker, P. L. van Driel, K. C. Reeser en A. j. de Lange b. bij het wapen der cavalerie, de cadetten A. D. C. van Zijp, j. L. Bruinier, Jonkheer C. E. J. M. Ver- heljen, jonkheer G. A. Bowier, Jonk heer A. W. F. J. C. van Spengler en Jonkheer J. G. A. van Spengler; c. bij het wapen der artillerie, de cadetten H. J. J. W. Dürst Britt, P. C. Grootendorst, G. W. Brouwers, P. Stienstra, A. W. van Zijl, M. G. van Kesteren, M. Schreuder, L. Kegge, M. Tans, J. S. de Bruijn, M. H. C. Herman, W. C. L. Burgers, W. E. Stoorvogel, A. J. H. C. C. F. Huizer, A. Specht Grijp, H. J J. T. M. Steen metser, J. van der Wiel, Jonkheer H. G. A. Quarles van Ufford, S. Cool, H. van der Zanden, W. Wilschut en S. E. Schoevers d. bij het wapen der genie, de cadetten J. van Os, J. F. Bischoff, E. C. W. A. Geuze, J. Kok en H. O. Schuhmacher. Surnumerair en adspirant-verificateur bij de belastingen. Naar wij vernemen heeft de minis ter van financiën bepaald, dat tot het examen A voor surnumeraii der direc tie belastingen enz. en tot het examen voor adspirant-verificateur der invoer rechten en accijnzen, behoudens de verdere vereischten, kunnen worden toegelaten zij die een getuigschrift bezitten van een der volgende inrich tingen van onderwijs de openbare handelsscholen met 2 jarigen cursus te Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Groningen, Harlingen, Haarlem, Vlis singen en Enschede, de handelsschool met 2jarigen cursus van het St. Wil- lebrord College te Katwijk aan den Rijn, het Canisius College (Afd. Han delsschool) te Nijmegen, de handels school aan de Laan van Meerdervoort te 's Gravenhage en de handelsschool met 2jarigen cursus, verbonden aan het Bisschoppelijk Seminarie te Rol- duc. Het hier bepaalde is slechts een uitvoering van de betreffende Kon. besluiten van 30 April en 20 Mei 1910. Dn diploma's eindexamen H. B. met 5 jarigen cursus of gymnasium geven dus nog evenzeer recht op toelating tot deze examens. Surnumerair der posterijen. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend dat dit jaar 20 plaatsen als surnu merair der posterijen en telegraphie, waaronder ten hoogste 2 voor vrou- En waarom niet, als ik vragen mag Moet ik je nog eens zeggen, dal ik geld noodig heb, dringend noodig De volgende maal lacht Fortuna mij toe en dan betaal ik je die onnoozele paar duizend terug met interest op interest zelfs, als je het verlangt. Ik verlang van je, dat je ophoudt met mijn geld zoo onzinnig te ver kwisten. Mijn moeder had gelijk met haar waarschuwingen. Je hebt, dank zij de op listige wijze verkregen vol macht, mijn vertrouwen schandelijk misbruikt. Van je moeder kwamen de waarschuwingen? Maar dat had ik immers ook dadelijk wel kunnen den ken 1 Als jij me denkt te vernederen, vergis je jeIk sta verbaasd, dat het onnoozele gansje zoo kan snateren. Stille waters hebben diepe gronden! je toegevendheid in je meisjesachtig doen waren dus slechts een masker. Ik had mij wel tienmaal mogen be denken, eer ik, met het oog op de rijke erfenis, die je te wachten had, jouw leven aan het mijne, of liever mijn leven aan het jouwe verbond. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1