HU LINDlfi SUS. IEDINGEN llJIELMir umrokken. nderjurken. pjes, enz. MVRA6EN 12 JUNI Nederland en de Oorlog. DSCHE No. 136 53e Jaargang 1913 SKOK. foouw- Ma- irs voor eekenwerk vende posi- d, ervaring, etc. onder toonders. LISJES lbocfe STBODE OltgmFirma F, VAN OE VELDE Ir., Kleine Merkt 58, Vlissingen. Telefoon Inters. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdag» lij deze Courent behoort een Bijvoegsel. GEMEENTEBESTrJR Rlichtlbesef. FEUILLETON Roman door MINA VON IAIM. 'an den Heer in het faillisse JEDRAGER, zeg. dd. 9 Juri 1915 idvorderingen bü ïoeten worden in- r den 15 juli e.k.- ficatievergadering bben op Zaterdag tember a. s. des te 10 uur in het uw aan het Hof- felburg. De Curator, 7. VAN DEINSE. avond n Heer AZER Mzn. 99 Wilhelmlna- k-cursussen. )t 10 uur, iedere eisjes toegelaten. :el te nemen ge- straat. 'elafoon 46. 1 aan twee voor Manufac- rgelijks, in Vlis- iefst intern, er J. adres J. M. enst-aat B 32, JWKUYK vraagt, r tegenwooraige, rstond een nette reau „Vliss. Crt." in gezin te Den enshuis. Adres Groote Markt 24. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren I.3C per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.40voor-iedere regel meer 18 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prft Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel •De abonnés, in 't bezit eener Qflflü gulden bij levens- gulden bij dood gulden bij verlies .1 gulden bij verlies 1 gulden bij verlies ^gulden bij verües polis, zijn GRATIS verze- f 111111 lange ongeschikt- *111 door van een hand, 1*1 II van 11111 vaneen van eiken ïerd tegen ongelukken voor: (jUUU heid tot werken ff %J U een ongeluk tJUU voet of oog JLvv een duim 1UU wijsvinger LdXi anderen vingc D««e uitkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holt. Alg, Verzek, Bank" te Schledea Verstrekking van ongebuild tarwebrood en ongebuild tarwemeel tegen ver minderde prijzen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Vlissingen maken bekend, dat aan de regeling betreffende het, tegen verminderden prijs beschikbaar stellen van onge build tarwebrood en ongebuild tarwe meel door den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel goed keuring is verleend. Met de verstrekking zal aanvang worden gemaakt op Maansdag 14 Juni aanstaande. De brood- en meelkaarten moeten worden afgehaald op Maandag 14 Juni a.s. van 9 tot 12 uur voormiddag. De bakkers kunnen vanaf Maandag, des morgen 9 uur, bons verkrijgen, waarop hun, na betaling van den ver- schuldigden prijs, het meel verstrekt wordt. Vlissingen, 12 Juni 1915 Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, M. v. D. BEKE CALLENFELS, S. a. i. Sedert tal van jaren staat ons land aan de spits der staten, die in hun banier de vredesattributen voeren klein van omvang en dies van inter nationale staatkundige beteekenis heeft Nederland, ook blijkens hel oordeel van vreemden, blijk gegeven meermalen te streven naar datgene, waarin, om een koninklijk woord te bezigen, een klein land groot kan zijn. Sedert de eerste vredesconfe rentie binnen onze landspalen gehou den werd, sedert deze door meerdere gevolgd, aanleiding gaf tot een breede ontwikkeling der internationale vre desbeweging ook in ons land, se dert dien telt Nederland waardig mede onder de landen bij uitstek aange wezen om de zaak van den wereld vrede te dienen. Het heeft deze zaak dan ook gediend reeds tal van jaren naar de mate van de krachten aan -ons land in dit opzicht geschonken, en het zal haar blijven dienen. Dat de vloedgolf van oorlogshartstochten in den zomer van verleden jaar over de wereld losgebarsten, de taak der wereldvrede-voorstanders vernietigd heeft, zoo niet geheel dan toch groo- tendeels en wellicht voor langen tijd, ontslaat niemand hunner van de verplichting zich daaraan te blijven wijden, om, doet zich de gelegenheid voor, daarvan te getuigen waar het pas geeft. Niemand in welk oorlog voerend land ook kan dan aan baat- 71. -O(Nadruk verboden De klerk Stefan kwam zooeven en zei ook, dat meneer stellig bij ken nissen in een der villa's op de eilanden was. Gisteren, Zondag is Stefan ook voor zijn pleizier uit geweesthij ging naar den dierentuin. En daar heeft hij meneer gezien met de Awrimoff's, naar yHe meneer vaak gaat en voor wie hij, zooals Stefan zegt, een groot proces voert. En de Awrimoff's moeten voor dezen zomer op een der eilanden een villa gehuurd hebben. Thea haalde verruimd adem. Waarom was ze toch niet dadelijk vanzelf op deze oplossing van het raadsel gekomen 1 Belachelijk van haar, zich zoo be angst te makenDe gebroeders Awrinoff waren zeer rijk de eene van hen had een buitengewoon schoone zucht of hinderlaag, aan eigen be lang of arglistigheid denken, wanneer almede uit Nederland eenmaal moge het oogenblik niet verre zijn een stem opgaat, die, bemiddelend, van een hernieuwden wereldvrede gewaagt. Almedewant niet onze stem al leen zou vermogen genoegzame uit werking te oefenen op de strijdende partijen, die helaas thans nog niet aan vredesklanken het oor willen leenen. Doch wanneer het juiste tijdstip daartoe gekomen is, kan en moet Nederland zich scharen aan de zijde van hen, die zich aangorden voor het herstellen der vredelievende wereldorde. Indien wij deze taak, die voor ons wellicht is weggelegd in het oog blijven vatten, dan dient ook alles te worden ingespannen, om haar naar behóóren te kunnen vervullen. En daartoe doet zich de gelegenheid voor, gelijk onze regeering op wier beleid en waakzaamheid, op wier juist oordeel en behoedzame voor zichtigheid, wij blijkens hetgeen door haar in deze moeilijke tijden ver richt werd, volkomen mogen ver trouwen, ons verzekert, is het zaak, in het algemeen belang der volken, alsmede in het bijzonder ook voor ons zelf, ons te verstaan met hen, die allicht stem in het kapittel heb ben of zuilen hebben bij het bevor deren van het vredesherstel. Daartoe schijnt het hoofd der Katholieke Kerk te Rome het allereerst te zijn geroe pen, en nu ligt het ongetwijfeld bin nen de grenzen der wenschelijkheid, dat ook ons land dat mogelijk niet in de iaatste plaats een mede geroepene zal zijn zich zal kun nen verstaan, althans overleg zal kun nen plegen met den Paus, waar het zulke hooge belangen der mensch- heid betreft. Echter, gelijk bekend is, is sedert ongeveer 44 jaar tusschen het Vaticaan en onze regeering een verhouding bestaande, die zulk een mogelijk overleg uitsluit. Daartoe nu de mogelijkheid leidt, niet meer, doch ook niet minder te scheppen, is het doel geweest van het streven onzer regeering bij het indienen van het betrekkelijk wetsontwerp. Onze lezers weten, dat dit wetsontwerp, beoo- gende een tijdelijke Nederlandsche missie bij het Vaticaan te vestigen, enkele dagen geleden met overgroote meerderheid door 's lands vertegen woordiging is goedgekeurd. Nochtans, gingen in verschillende kringen in den lande stemmen op, die blijkga ven van een gevoeligheid, voort spruitende uit vrees, althans beducht heid nopens een algeheelen terugkeer op de beslissing van 1871, waarbij in staatsrechterlijken zin geen enkele verhouding tusschen ons land en het Vaticaan meer bleef bestaan. Wij kunnen deze gevoeligheid begrijpen, vrouw. Thea herinnerde zich nu heel goed, dat de broeders veel en hoog speel den. Dus was Walter in hun gezel schap volkomen in zijn element. Bij het spel had hij alles vergeten ook dat zij, Thea, vandaag zou aankomen. Hij had dit, ook zonder haar brief ontvangen te hebben, met tamelijk veel zekerheid kunnen veron derstellen. Maar hij had het niet de moeite waard geacht zich om zijn vrouw te bekommeren. Och ja, zei Thea tot zichzelve, ik ben nu eenmaal niets anders dan zijn vrouw, en overeenkomstig zijn principes acht hij het niet noodig met zijn vrouw rekening te houden. Ze gevoelde zich thans, nu de be zorgdheid over Walter voor boosheid over zijn beleedigend wegblijven had plaats gemaakt, nog ongelukkiger dan straks. Al de zonnige idealen, waaraan zij zich in den iaatsten tijd had vast geklemd, dreigden ie verdwijnen. Zuchtend stond Thea van het rust bed op, waarop ze peinzend had ge zeten sedert Anjuta haar de verklaring van Walter's wegblijven gaf, en ging naar het venster. Het straatrumoer al kunnen wij haar aliten minst als juist erkennen. Immers, tenzij men de regeering van ontrouw aan het gege ven woord verdenkt, draagt deze Nederlandsche missie een door de tijdsomstandigheden uitgelokt en voorgeschreven volkomen tijdelijk karakter. In niets en nergens wordt ook maar iets voor de toekomst vastgelegd integendeel, de stemming bij een groot deel der bevolking in den lande heeft zoo onomwonden komen getuigen voor de handhaving der bestaande verhouding, dat er al zeer veel, èn in de partij-schakeering in 's lands vertegenwoordiging èn daarbuiten in de breede kringen on zer Nederlandsche samenleving ver anderen moet vooraleer dat wat men zeide ongewenscht te achten, zou kunnen verwezenlijkt worden. Het wil ons dan ook voorkomen, dat aan deze geheele zaak een strekking is toegeschreven en ge volgtrekkingen zijn ontleend, die bui ten alle verhouding zijn met de wer kelijke bedoeling en den aard van het door onze regeering voorgestelde. Men heeft te veel daarbij voorbijge zien, dat, gelijk wij in den aanvang deden uitkomen, Nederland zoowel ter wille van den wereldvrede als terwille van hetgeen het aan zich zelf, als vredelievend land verschul digd is, tot hen behoort, die in de allereerste plaats geroepen kunnen zijn, mede te werken aan het herstel van dien vrede het mag derhalve niets verzuimen wat daartoe dienstig kan zijn. Zóó en niet anders mag en moet het tijdelijk gezantschap bij den Paus worden opgeva;. gelijk het dan ook door de overgroote meerderheid onzer volksvertegenwoordigers blij kens hun votum deze week uitge bracht, opgevat is. Dan ook mag er onder de zonen van een en hetzelfde land geen geest van verdenking, van scheiding of van verdeeldheid bestaan omtrent zaken, die in het juiste licht beschouwd, het belang van allen, zonder onderscheid, dienen. Ons land telt zijn beste zonen, op welke trede der maatschappelijke ladder zij ook geplaatst mogen zijn, onder alle godsdienstige gezindten het heeft in dit tijdsgewricht boven dien den eenparigen steun, de on verdeelde medewerking van allen noodig om, evenals in de maanden die achter ons liggen, het hoofd te kunnen bieden aan de gevaren van allerlei aard, die de naaste toekomst ongetwijfeld in haar schoot nog ver borgen houdt. Laat daarom geen enghartigheid, geen kortzichtigheid ons oordeel der regeeringsdaden be- heerschenmaar laten de komende gebeurtenissen, welke zij ook zullen zijn, ons allen schouder aan schou der vinden staan, in het onbekrompen besef wat de plicht van elk onzer, en wat ons aller plicht is. drong tot haar naar boven ze opende den eenen vleugel van het raam en ademde begeerig de ver kwikkende lucht in. De wolken waren uit elkaar gedreven en de dalende zon schitterde nog eens recht, eer ze onder zou gaan. De daken der naaste huizen waren in een zee van licht gehuld maar nu werd het langzaam donker, steeds donkerder de heldere glans aan den hemel werd volkomen uitgebluscht bedeesd en bleek kwamen de eerste sterren te voorschijn. Thea stond onbeweeglijk en sloeg dit wegsterven van den dag gade. Onwillekeurig kwam haar de melo die van een lied in de gedachte, waarvan ze hield, omdat het zoo zwaarmoedig was. Zacht klonk het van haar lippen „En de zon daalde neer HOOFDSTUK XXXII. Middernacht was voorbij Thea was, na haar oogen moe ge weend te hebben, in een onrustige sluimering verzonken. Daar ontwaakte ze plotseling door een gedruiscb, dat in de kamer gehoord werd. Het Interview van den Aartsbisschop van Utrecht. Het „Centrum" schrijft, na den in houd van het Wolff telegram betref fende het onderhoud tusschen den Aartsbisschop van Utrecht en den verslaggever van de „Voss. Ztg. te hebben weergegeven „Wij hebben te bevoegder plaatse nadere inlichtingen aangaande dit relaas van den Duitschen journalist ingewonnen en, daartoe welwillend in staat gesteld, kunnen wij mede- deelen, dat, al is het gesprek in hoofdzaak goed weergegeven, Z.D.H. toch niet voor de juistheid van elk woord, dat in het verslag voorkomt, kan instaan. Het interview was niet van te voren aangevraagd, de jour nalist kwam onverwachts en aantee- keningen werden door hem [tijdens het onderhoud niet gemaakt. Vooraf had de correspondent een gesprek gehad met een hoogleeraar, die zich scherp in anti-Duitschen zin had uitgelaten en o.m. had verzekerd, dat een Duitsche overwinning den onder gang voor Nederland zou beleekenen. Dit kon de Aartsbisschop niet inzien. Hij achtte het evenmin wenschelijk. dat men den indruk zou krijgen, als zou men hier te lande zoo hevig anti Duitsch wezen, en dit heeft Z. D. H. in het onderhoud ook willen te ken nen geven. Iets anders in de woor den van den Aartsbisschop te lezen, zou geen zin hebben. Zooals Mon seigneur terstond verklaarde bleef hij onzijdig. Nog kunnen wij aan het onder staande toevoegen, dat decorrespon dent bij den Kerkvoogd informeerde, of de oorlog bizondere gevolgen voor de Katholieke Kerk in Nederland zou hebben. Z. D. H. antwoordde, zulke gevolgen niet te verwachten. Vermelden wij ten slotte, dat Mgr. geen drukproef van het interview ont ving, voor het werd afgedrukt." Geneeskundige hulp. De minister van oorlog heeft be palingen vastgesteld omtrent het ver- leenen van geneeskundige hulp aan militairen der zeemacht, waaronder begrepen zeemiliciens, met gewoon of klein verlof, buiten de marine directies, in plaatsen vertoevende, waar officieren van gezondheid der landmacht aanwezig zijn, of in plaat sen, waar op anderen doch bepaalden voet voor rekening van het departe ment van oorlog in den militairen geneeskundigen dienst is voorzien. Bedoelde militairen behooren bij ziekte, op uitnoodiging van den plaat selijken of garnizoenscommandant, door de officieren van gezondheid of door de burgergeneesheeren, met den Bij het licht der tamelijk helder brandende nachtlamp in haar ziekte had Thea zich er aan gewend alleen bij licht te slapen zag ze duidelijk, dat Walter bij haar leger stede stond. Met een ruk zat ze overeind in de kussens. Dat was toch al heel brutaal en onverschillig. Nadat hij zich over haar aankomst absoluut niet had be kommerd, verstoorde hij thans haar nachtrust. Goeden avond, Thea, zei Wal ter, terwijl hij zich gemakkelijk in een stoel aan 't voeteneind van 't ledikant terecht zette. Die schaapskop, die Wassily, sliep als een marmot, zoo dat ik herhaalde malen moest schel len, eer ik binnengelaten werd. Hij vertelde mij, dat je aangekomen waart. Ik dacht, dat je dit reeds sedert je laatste bezoek op Bregunoffka wist, antwoordde Thea koeltjes. We spra ken immers, toen [reeds af, dat we vandaag zouden terugkeeren. O ja ja, juist, dat had ik totaal vergetenBen je misschien boos, omdat ik niet thuis was Jullie vrouwen bent soms zoo dwaas op dat punt. militairen geneeskundigen dienst be last, geneeskundig te worden behan deld op overeenkomstige wijze als voor de militairen der landmacht is bepaald, en c. p. ter verpleging te worden opgenomen in een militaire ziekeninrichting of, waar deze niet aanwezig is, in een burgerzieken- inricbting, wanneer de ziektetoestand vervoer toelaat. In geval van verpleging in een burgerziekeninrichting moet voor die verpleging ten laste van het departe ment van marine afzonderlijk worden gedeclareerd. De ronde stuiver. De minister van fibanciën brengt in herinnering, dat de gelegenheid tot inwisseling van de ronde nikkelen stuivers op 1 Juli wordt gesloten. Tot dezen datum kunnen bedoelde munten worden ingewisseld aan de kantoren der betaalmeesters en van de ontvangers der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. Ter voorkoming van geldelijk ver lies zal het publiek derhalve goed doen tijdig na te gaan of nog ronde nikkelen stuivers in zijn bezit zijn en, zoo ja, deze munten vóór 1 Juli bij een der bovengenoemde kantoren in te wisselen. Aangeteekend wordt nog, dat reeds thans niemand verplicht is ronde nikkelen stuivers in betaling aan te nemen. Verloven ambtenaren ter gemeente secretarie. Het hoofdbestuur van den Neder- landschen bond van gemeenteambte naren heeft besloten den minis'er van oorlog te verzoeken zooveel mogelijk gevolg te geven aan de verzoeken van gemeentebesturen om aan ambtenaren ter secretarie, die gemobiliseerd zijn, verlof te verleenen. De gemeente secretarissen zijn als gevolg van alle buitengewone maatregelen, verbrand houdende met de tijdsomstandigheden, zoodanig met werk overladen, dat deze werkzaamheden niet oveial meer naar behooren kunnen worden vervuld en hier en daar groote achterstand ont staat. In dit bezwaar kan niet worden voorzien door tijdelijke aanstelling van personeel dat met de gemeente-ad ministratie niet vertrouwd is, terwijl al sedert geruimen tijd bij het plaat singsbureau van den bond geen enkel ambtenaar meer is ingeschreven. Vlissingen, 12 Juni. De afdeeling der S. D. A. P. heeft deze week een goed bezochte leden vergadering gehouden ter bespreking der a.s. raadsverkiezingen. De af deeling bleek desnoods genegen om als de andere kiesvereenigingen geen candidaat stellen tegenover den heer Ik verwonder mij alleen maar, begon Thea met veel nadruk, maar hij viel haar in de rede Als je misschien een bedsermoen wilt houden, laat ik je dan vooraf zeggen, dat het heelemaal geen indruk zou maken. Spaar je woorden dus maar liever. In haar drift hoorde Thea niet, dat Walter's tong herhaaldelijk dubbel sloeg. Hij had blijkbaar sterk gedronken. Ik had zaken, die mij van huis hielden, vervolgde hij. In den dierentuin misschien Driftig sprong hij op. Laat je weer mijn wegen na speuren Volstrekt niet. Je klerk Stefan heeft je gisteren daar gezien. Waiter begon woedend in de kamer rond te loopen. Dat is nu toch al te kras. Mijn eigen vrouw vertrouwt me zoo weinig, dat ze mij met eenige spionnen om geeft Maar jullie zult me leeren ken nen, jullie Het bloed steeg Thea gloeiend heet naar de slapen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1