THM LINIHR. Pfüvinciale Stalen yan Zeeland VRIJDAG 11 JUNI No. 135 53e Jaargang1 1915 UigaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Kleins Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 19 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemem erkende Christelijks feestdagss KAMEROVERZICHT. FEUILLETON Roman doof MINA VOH HALM. Mederland en da Oorlog. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.26 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.40 voor iedere regel meer 1* ctnj Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prij» Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in 't bezit eener ft ft ft ft gulden bij levens- gulden bij dood ftft ftgulden bij verliest gulden bij verlies JAA gulden bij verlies ft ^gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- i\ |l 111 lange ongeschikt- ftl I door HIS I i I van een hand, jftil van II III vaneen van eiken feerd tegen ongelukken voor: LUwU heid tot werken ff tfflff een ongeluk ClUU voet of oog IXffU een duim 1UU wijsvinger U%J anderen vinger. j)u( ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. Da uiikeering wordt gewaarborgd door de „Holl. fllg. Verzek. Bank" te Schledsv Tweede Kamer. Vergadering van Donderdag. Het antwoord van den Minister van Buitenlandsche Zaken was zooals wij konden verwachten, zeer sober. Op alle internationale beschouwingen ging hij niet in. De zaak is aileen deze, dat in het begin van Mei de Regee ring vernam dat het Vaticaan bezig was te trachten een vredesactie in te leiden. Zoodra de Regeering zulks vernam, zond zij dr. Nolens naar Rome om zich daarvan te vergewissen. Nederland toch wilde daaraan gaarne deelnemen, indien althans de. actie reeds begonnen was. De inlichtingen waren van dien aard, dat de Regee ring besloot een vertegenwoordiger aan te stellen, omdat dit de beste wijze zou zijn om contact te verkrij gen met het Vaticaan. Meer is dit geheele voorstel niet. Het heeft met eenige politieke of godsdienstige aan gelegenheid, met godsvrede of cleri- calisme, niets te maken. Men schijnt dit niet goed te kunnen onderscheiden in ons vaderland. Im mers de Minister deelde mede dat hij zelis anonyme brieven heeft ont vangen waarin hem werd aangekon digd dat het laatste uur van zijn mi nisterieel leven was geslagen indien hij dit wetsontwerp doorzette. Uitdrukkelijk verklaarde hij dat hij, indien het hem noodig scheen in het landsbelang het gezantschap bij het Vaticaan te herstellen, niet zou aar zelen dit voor te stellen. Wie de eventueeie gezant zal zijn. daarover heeft de Kroon te beslissen. Voor het denkbeeld om een commissie te zen den gevoelt de Minister niets. Nogmaals verklaarde hij dat de neutraliteit van Nederland absoluut ongerept zal blijven. Verwerping van dit voorstel zou voor den Minister een bewijs van wantrouwen zijn. De Minister Cort van der Linden vulde de rede van zijn ambtgenoot aan voorzoover opmerkingen van al- gemeenen aard waren gemaakt. Wel is steeds gewezen op het Protestansch karakter van Nederland, maar men vergeet toch dat een zeer groot deel Katholiek is. De toestand was precies dezelfde toen het gezantschap nog bestond. Bovendien zal ieder toch toegeven dat het karakter van een volk zich niet pleegt te openbaren in eenige diplomatieke actie en de Regeering mag toch nimmer rekening houden met eenige geloofsvoorkeur. Wat nu de vrees betreft dat het tijdelijk karakter van het gezantschap een definitief zal worden, betoogde de Minister dat deze kwestie toch niets afdoet aan het karakter van het huidige voorstel. Indien het karakter 70. -O— (Nadrak verboder Geloof me, niemand meent het be ter en oprechter dan ik, je moeder. Het spijt papa vreeselijk, dat je ons verzoek om ons thans te bezoeken van de hand hebt gewezen. Maar hoe zeer het mij ook speet, je voorloopig niet weer te zullen zien, ik zal je niet trachten over te halen om bij ons te komen. Je hebt er stellig goede rede nen voor, dat je je man niet zoo lang alleen wilt laten. Jullie bent nu immers reeds weken van elkaar en het is nooit goed, dat een vrouw aar. het ouderlijk huis de voorkeur geeft boven dat van den man. Dat geeft geen waarborg voor echtelijk geluk. Ik weet immers, dat je je bejaarde ouders van harte lief hebt, en altijd lief zult hebben. We sluiten je dagelijks in ons gebed in met jou, mijn Thea, mocht wijzigen, heeft de Regeering dit nader te beooordeelen. Het ikarakter van het voorstel is eenvoudig dit, dat de Paus een be langrijke internationale macht is, en daardoor een centrum vormt, geschikt als uitgangspunt voor een vredesactie. Niemand kan neutraler zijn dan de Paus die in alle landen van de oor logvoerende mogendheden duizend tallen geloovigen heeft. Voor toeneming van de macht des Pausen valt van dit voorstel niet te vreezen. Uitvoerig schetste deze Minister de macht en de positie van den Paus, diejniet te onderschatten valt en de geringe macht van ons kleine landje. Eindelijk opende éen der Katho lieken den mond. Het was de heer Nolens zelf, die kort maar duidelijk uiteenzette, dat dit ontwerp heusch niet brengt wat zij gaarne wenschen. Zij aanvaarden het omdat de Regeering het wenscht. Hij verklaarde voorts een „eerlijk makelaar" geweest te zijn en uitsluitend 's lands belang in het oog gehad te hebben. Het wetsontwerp werd aangenomen nadat nog de heer Duys had ver klaard na de rede van den Minister van Binnenlandsche Zaken niet meer te weten, wat het ontwerp wilde en dat hij zich dus van stemming zou onthouden. 82 leden stemden voor, 10 tegen, te weten de heeren Eertfmans, v. Raalte, Bichon, Helsdingen, Heeres, de Muralt, Gerhardt, Mendels, Spiek man en Liefti.nck. Hierna werd de discussie over de interpellatie—Van Vuuren voortgezet waarop wij morgen hopen terug te komen. Eerste Kamer. Vergadering van Donderdag. De Eerste Kamer kwam weer bijeen om eenige dagen van den nationaien tijd zoek te brengen met weinig noo- dige of zeer overbodige discussie. Allereerst werd het buitengewoon oorlogscrediet behandeld, waarbij en kele vragen die in de Tweede Kamer reeds uitvoerig zijn behandeld, zeer kort werden herhaald. Subsidie aan de militaire Jehuizen, steun voor de sport-beoefeningen, geen maatregelen tegen de mobilisatie-clubs, slrenge verbodsbepalingen tegen het vloeken, meer veldpredikers enz. De minister antwoordde in denzelfden geest en had geen verdere bijzonderheden te melden. Als eenig merkwaardig feit deelen wij mede dat mr. Van Lan- schot, voorzitter van den krijgsraad min of meer vergoelijkte het verval- schen van verlofpassen en vervoer- bewijzen. Hij achtte de straf niet in overeenstemming met het vergrijp. Met dit ontwerp werd een serie gaven we het liefste weg, dat we be zaten. Doch gaarne zullen we er ons in schikken, dat we niet meer bij el kaar zijn, als jij maar gelukkig bent. Dus ook zij waarschuwt mij, mijn oude, goede moeder, al komt ze ook dadelijk met kracht tegen het ver moeden op, dat ze zich in onze zaken zou willen mengenMaar ik ken haar te goed om niet duidelijk tusschen de regels te lezen. Zij maakt zich be zorgd voor mijn gelukach, ik weet, dat ik het verloren heb. En ik zal het nooit weervinden. Een diepe moedeloosheid kwam over Thea. Met een bang voorgevoel nam ze vierentwintig uur later, op een regen- achtigen Augustusdag afscheid van Bregunoffka en keerde naar Petersburg terug. Ze was teleurgesteld, toen ze aan het station noch haar man, noch Wassily, den [knecht vond om haar te ontvangen. Zou Walter haar brief, waarin ze hem meldde, dat ze stellig op den door hen beiden bepaalden dag kwam, niet ontvangen hebben? Ze had ook beter gedaan met hem andere, het marinecrediet, lichting 1916, uitbreiding van de landstorm wet, enz., goedgekeurd. Daarna kwamen wij aan den hoofd schotel de voorwaardelijke strafop- schorling, waarbij ai aanstonds de heer v. d. Berg ons vergastte op een theologisch betoog, waaruit zou moe ten blijken dat de opschorting in strijd is met de christelijke leer. De heer Lucasse sloot zich hierbij aan, terwijl de katholieke heer Van Basten Batenburg zich op het standpunt plaatst dat hij welwillend zal af wachten, wat dit ontwerp in de prak tijk zal beteekenen. Z. i. laat de vergeldingsieer aan de overheid de volledige vrijheid om niet verder te gaan met haar straffen dan voor de gemeenschap strikt noodzakelijk is. Een uitvoerige rede werd door den h er Bavinck gehouden om te betoo- gen dat de christelijke vergeldings ieer wel opschorting van straf toelaat. Hij meent echter dat de daad en de dader niet van elkaar gescheiden mogen worden om de persoonlijkheid uiteen te rukken. Dit dualisme maakt het hem moeilijk zijn stem aan dat ontwerp te geven en hij eindigde met een voorwaardelijke veroordeeling van dii wetsontwerp. Ten slotte de katholieke heer Ver- heijen die er weer vóór was op grond v$n practische overwegingen en 'de heer v. d. Feltz die kwam met veel hulde en weinig nieuws. Een onderhoud met Hen aartsbisschop van Utrecht. Een Wolff-telegram uit Berlijn meldt, dat de bijzondere correspon dent van de „Voss. Ztg." in Neder land dezer dagen een onderhoud had met den aartsbisschop van Utrecht. Hij deelde dezen mede, dat hij trachtte de ware stemming in Nederland na te gaan en daarom zich ook richtte tot den hoogsten kerkvorst in Neder land. De aartsbisschop antwoordde, dat de onzijdigheid van Nederland en ook die van de katholieke kerk hem verboden zich te uiten. Hij voegde hieraan echter toeDit eene mag ik wel zeggen, zonder mijn on zijdigheid te schenden. Ik mag wel mijn waardeering uitspreken voor den heldenmoed van het Duitsche volk, mijn onomwonden bewondering voor de Duitsche organisatie, mijn geest- drilt voor dë opvatting van vadei- landsliefde in het Duitsche volk. Heeft de wereld wel ooit zoo iets gezien Als men dat aanziet dan gaat u het hart open. Van geheeler harte volgt men het lot van deze heldhaf tige natie. Ik ben neutraal, maar hoop op een spoedigen vrede. een telegram te zenden. Maar het was immers ook mogelijk, dat zaken hem hadden belet om op het bepaalde uur aan het station te zijn. Zaken 1 Onwillekeurig kwam er bij dit ver moeden een bittere glimlach om de lippen van Thea- Ze geloofde niet meer onwrikbaar vast, dat haar man zoo dikwijls door zaken verhinderd werd om wat anders te doen. Veel waarschijnlijker was het, dat Walter, wanneer hij werkelijk thuis was, den slaap inhaalde, welken hij in een bij 't spel doorgebrachten nacht te kort was gekomen. Het zaad, dat door allerlei geruch ten uit de verte in Thea's zijl was gestrooid, begon te ontkiemen. Waar het vele geld gebleven was, dat men verbruikt had, dat kon Thea zich nu zonder veel moeite voorstel len. Nadat ze den brief van haar moe der ontvangen had, was ze zeer ge neigd om alles te geiooven, wat ze tot dusver als laster had beschouwd. Zij herinnerde zich niet, in den laatsten tijd geld uit de bank terug De correspondent vroeg toen Eminentie het is in Nederland her haaldelijk gezegd, dat een overwin ning van Duitschland een nationaal gevaar voor Nederland zou beteeke- nen. Zijt gij van dezelfde meening De aartsbisschop zag mij, zegt de correspondent, verwonderd aan en lachte toen luid. Wat een onzin, zeide hij. Ik ben geen politicus, maar ik heb tot dusver geen reden aan Duitschlands woord te twijfelen. Ik vrees niets van de overwinning van Duitschland ik verwacht integendeel daarvan een opbloei van Nederland. Voor den oorlog, meende de aarts bisschop, was de stemming in Ne derland beslist vriendschappelijk voor Duitschland. Het geheele land, voor zoover ik het kon beoordeelen, voelde voor Duitschland. Toen kwamen zekere berichten uit België en de stemming sloeg om, wat de groote massa althans betreft. Maar ook dat is grootendeels reeds weer verflauwd. Laat u niet beheer- schen door het denkbeeld, dat Ne derland volkomen en beslist vijandig tegen Duitschland is. Dat is niet het geval. Weest overtuigd dat Duitsch land vele, vele vrienden In Neder land heeft, die het niet mogelijk zou zijn te toornen tegen het volk, dat zulk een schitterende vaderlandsliefde toonde. Hedenavond, merkt de cor respondent op, zal wellicht Italië den oorlog verklaren. De aartsbisschop knikte zachtkens. Zij zijn met blindheid geslagen. Het is Gods wil, zeide hij meer tot zich zeiven dan tot zijn bezoeker en toen voegde hij daaraan toe ja, zij zullen nog hedenavond den oorlog verkla ren. Gods wegen zijn wonderbaar. Men zegt algemeen, dat Italië den ooilog noodig heeft om een revolu tie te voorkomen. Mijn vaste, persoon lijke overtuiging is, dat de llaliaan- sche oorlog de revolutie niet zal verhinderen. Ik ben overtuigd, dat de revolutie na den oorlog zal komen en dan veel vreeselijker dan als ze zonder oorlog was gekomen. De bezoeker vroegwelken invloed kan de Italiaansche oorlog op de po sitie van den Paus te Rome hebben. Dat weet God alleen, antwoordde de prelaat. Wij katholieken hopen dat uit het katholieke Rome de vrede zal komen. De Heilige Vader immers schijnt de eenig mogelijke instantie te zijn die als vredesbemiddelaar kan optreden. Nog een andere rol schijnt de Katholieke kerk geroepen te spelen. Als de vreeselijke oorlog geëindigd zal zijn, zal de volkerenhaat vooreerst nog voortduren. Dan zal het de Hei lige Vader zijn, die al zijn onderda nen samenroepen zaltotgemeenschap- pelijken arbeid, tot mogelijk vergeten van het gebeurde. gevraagd te hebben. De groote som men, waarover haar moeder schreef, moesten dus door Walter opgevraagd zijn. Maar ze had hem immers slechts een volmacht gegeven om den interest te beuren En dien interest had hij haar ook gebracht. Toen Thea haar woning betrad, ontving de knecht haar met een ver bluft gezicht. Blijkbaar had men haar dien dag nog in 't geheel niet verwacht. Walter was r.iet thuis. Op Thea's vragen antwoordde de bediende, dat meneer reeds drie da gen afwezig was. Is mijn man misschien opreis? vroeg Thea, die ongerust begon te worden. De knecht meende deze vraag ontkennend te kunnèn beantwoorden. Hij kon echter het lange wegblijven van meneer niet verklaren. Meneer was in gewoon gezelschapstoiiet weg gegaan en had ook geen reistasch meegenomen, dus was de mogelijk heid van een reis buitengesloten. Dat zei Thea ook tot zichzelve opgewonden liep ze in haar boudoir Toen de bezoeker vertrok, riep de aartsbisschop hem toe Veel geluk en zegen, en een spoedigen vrede. Varkens en Varkensvleesch. De minister van landbouw, nijver heid en handel heeft aan de burge meesters een circulaire gericht betref fende het Rijks Centraal Bureau tot regeling van den afzet van varkens en varkenvleesch. Daarin worden mededeelingen ge daan betreffende de beschikbaarstel ling van varkens voor binnenlandsch verbruik. De minister deelt daarin voorts mede, dat de tot dusver gevolgde regeling, althans wat betreft de voor ziening der grootere plaatsen, bevre digend werkt en dat het zijn voor nemen is in deze richting voort te gaan. Wel kermis. De gemeenieraad te Alkmaar be sloot met 9 tegen 6 stemmen de ker mis te laten doorgaan. Verschenen zijn eenige voorstellen van Ged. Staten, welke in de zomer- zitting van de Provinciale Staten zul len worden behandeld. In 1914 werd door het rjffc een op pervlakte van ongeveer 230 H.A. schorren en slijken bedijkt, gelegen in de Ooster Schelde onder de ge meenten Woensdrecht en Rilland Bath Evenals aan hunne ambtgenooten van Noord-Brabant komt het aan Ged. Staten wenschelijk voor, dat gemeen schappelijk door de Provinciale Staten van beide provinciën voor de nieuw bedijkte gronden een waterschap worde opgericht en de inrichting van dat waterschap geregeld worde. Daar voor de bedoelde gemeenschappelijke handeling machtiging der Koningin vereischt wordt stellen Ged. Staten voor deze aan Hare Majesteit te vragen. Door het bestuur der vereeniging tot Christelijke verzorging van krank zinnigen in Zeeland wordt aan de Staten verzocht oin met ingang van 1 Januari 1915 een verhooging van het verpleeggeld voor de in Vrederust verpleegde armlastige krankzinnigen van f 325 op f 350 te bewilligen. Het verzoek komt Ged. Staten in verband met de steeds stijgende kosten van verpleging billijk voorook mag daar bij gelden, dat de verpleging der pa- tienten in Vrederust steeds stof tot tevredenheid gegeven heeft, zoowel wat de wijze van behandeling betreft als wat aangaat de inschikkelijkheid om personen zelfs boven het overeen gekomen maximum te plaatsen. In Zuid-Holland is de verhooging reeds ten vorige jare door de Provinciale Staten zonder hoofdelijke stemming op en neer. Onbegrijpelijk Waar kon Wal ter zijn? De brief, waarin ze hem haar komst op heden aankondigde, lag ongeopend op de schrijftafel. Haar regelen waren aangekomen, nadat Walter de woning reeds verlaten had. Toen het onbehaaglijke gevoel van de onaangename verrassing wat zwak ker was geworden, begon ze zich be zorgd te maken. Ze vreesde dat Wal ter een ongeluk was overkomen. Ze had nog zorg voor hem in weerwil van alles, wat hij haar had aangedaan en wat ze van hem had gehoord. Uur op uur verliep met elke minuut werd Thea's ongerustheid grooier. Daar kwam Anjuta, de kamenier, binnen. Deze hield van haar meesteres op haar manier, ze vond er volstrekt geen bezwaar in om Thea bij gelegenheid te bestelen en was haar toch zeer toegedaan. Mevrouw moest zich niet zoo angstig maken en zoo opwinden, zei ze en bleef bij de deur staan. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1