WOENSDAG 9 JUNI KAMEROVERZICHT. Nederland en de Oorlog. 53e Jaargang 1915 5= navefirma F. VAN DE VE1DE Jr., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke leestdagei GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON Roman door MINA VON HALM. BINNENLAND i^O. 133 VLISSIINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent m ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regel» 0.40voor iedere regel meer 10 cenj Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement «peciale prjji Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in't bezit eener A gulden bij levens- gulden bij dood A A f| gulden bij verlies ff Pf A gulden bij verlies ij AAgulden bij verlies f*gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- /III III lange ongeschikt- /*")II door <1111 van een hand, I All van| BI III vaneen M*\ van eiken herd tegen ongelukken voor: ffiUUw heid tot werken ff vu een ongeluk vUU voet of oog itfU een duim JLUU wijsvinger U%3 anderen vinger. Sua ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien v»n geldig plaatsbewqs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verrek, Bank" te Schladaw HINDERWET. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen; Gezien de artikelen 6 en 7 der Hin derwet Geven bij deze kennis dat bij hen zijn ingekomen een ver zoek: lo van de Nederlandsche Pe troleum en Asphalt Maatschappij om vergunning tot de oprichting van een Asphallfabriek op het terrein kada straal bekendGemeente Vlissingen, Sectie C Nos. 994, 995, 989, 825, 329, 828, 826, 54, 827, en ged. Nos. 512, 521, 514, 830, 988, 1435, plaat selijk gemerkt Prins Hendrikweg 2o. een verzoek van J. J. KRIJ GER om vergunning tot het inrichten en in werking brengen van 3 electro- motoren, in het perceel bekend ge meente Vlissingen, sectie A no. 2036, plaatselijk gemerkt Bouwen Ewout- straat no. 42 en 44; dat deze verzoeken met de bijlagen, te beginnen met Maandag den 7 Juni 1915 op de gemeente-secretarie ter visie zullen worden gelegd en dat den veertienden dag na dien, zijnde den 21 Juni 1915, ten raadtiuize des namiddags ten 2 ure, gelegênheid zal gegeven worden om bezwaren tegen het oprichten dier inrichtingen in te brengen, zullende zij die niet over eenkomstig arl. 7 der Hinderwet voor 't gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten niet tot beroep gerechtigd zijn, ter wijl gedurende drie dagen voor dat tijdstip, ter Gemeente-Secretarie van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kan genomen worden. Vlissingen, den 7 Juni 1915. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, M. v. d. BEKE CALLENFELS, S.a.i. BADPLAATS. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, maken bekend: dat de Volksbaden vanaf heden voor het publiek geopend zullen zijn op dezelfde uren waarop de overige ba den geopend zijn dat badkaarten tegen betaling van 5 cents aan het Badpaviljoen ver krijgbaar zijn en dat de baders hun eigen badgoed moeten medenemen. Vlissingen, 9 Juni 1915. Burg. en Weth. voornoemd, C. A. KALBFLEISCH, L.B. De Secretaris, M v. d. BEKE CALLENFELS, S. a. i. 68. O(Nadruk verbodei In haar ma'inée van wit flanel zag ze er buitengemeen bekoorlijk uit. Thea's handen speelden onverschillig met het dikke zijden koord, dat ze om haar taille had. Juffrouw Lindner breide ijverig aan een paar sokken voor haar Albrecht. 2e kon niet ledig zittenook in de dagen, toen haar hart van zorgen vol was, toen Thea tusschen leven en dood zweefde, was ze haar breikous nooit ontrouw geworden. Nu kon ze haar ouden man zes paar mooie, zachte sokken meebren gen. Eerst spraken de beide vrouwen over gewone dingen, maar toen schraapte juffrouw Lindner haar keel en begon „Zeg eens, lieve kind, vertrouw jij Vergadering van Dinsdag. De voorzitter deed deze eerste vergadering van het reces aanvangen met een hartelijk speechje tot den 80 jarigen nestor, den heer Lieftinck, den jeugdigen krassen nestor. Met eenige geestige opmerkingen waar mede de Kamer van harte instemde, huldigde hij hem. Langdradigheid, een eigenschap die ouderen van dagen vaak plegen te bezitten, mist hij geheel. Met frischheid en opge wektheid werkte hij steeds en sprak hij in de Kamer. Niemand kan haast geiooven dat deze krasse man de 80 reeds naderde. Voor de Kamer is het een voorrecht een dergelijken nestor te hebben. Namens de Regeering sloot de Minister van Binnenlandsche Zaken zich hierbij aan. Bij de regeling van werkzaamheden werd besloten morgen te beginnen met het wetsontwerp betreffende den tijdelijken vertegenwoordiger bij het Vaticaan. Daarna werd besproken de tabel van verdeeling der gemeenten in klassen behoorende bij de wet op de personeele belasting, die echter aan stonds werd goedgekeurd, waarna de Kamer de vragen van den heer Van Vuuren inzake de Indische leening aanhoorde. Deze afgevaardigde hekelde het dat de minister eenerzijds een beroep deed op de vaderlandsliefde van het volk om daarnaast in het geheim een verzekering te sluiten voor het wel slagen. De heer Van Vuuren meende dat op deze wijze de leening werd gemaakt tot een vulgair object van speculatie van derden. De minister was alle zeggingsschap over de lee ning kwijt toen hij nog een beroep deed op de medewerking van het volk. Deze geheimzinnigheid was alleen bedoeld om het consortium garantie te bieden tegen echec. De vragen die de heer Van Vuuren deed, gingen parallel aan zijn schrif telijke vragen waarbij de kwestie voor al gaat om deze vraag: welke rede nen van staatsbelang of van financi- eelen aard hebben den minister er toe geleid het geldelijk offer te bren gen dat de afspraak vroeg zonder dat daardoor de geheele leening vooraf werd verzekerd? Het wetsontwerp tot afschaffing van de invoerrechten op sinaasappelen enz. werd aangenomen met 47 tegen 37 stemmen. Links tegen rechts, be halve de heeren Bichon en De Stuers. De nieuwe Landstormwet. Het „Hbld." heeft omtrent de nieu je dienstboden zoo onvoorwaardelijk, dat je de sleutels van provisiekamer, kisten en kasten in hun handen laat Thans, nu je ziek was, ging het na tuurlijk niet anders, maar de menschen vertelden mij, toen ik ernaar vroeg, dat het vroeger ook zoo was. Kijk, Thea, ik wil mij niet in je zaken mengen, maar ik ben een oude vrouw en daarbij je moeder en heb, wat dienstboden en de huishouding betreft, veterlei ervaring. Daarom meen ik, dat het toch beter is, dat je de sleu tels zeli in bewaring neemt. Want dat Wassily, jullie knecht, den wijn van je man drinkt, en dat je kame nier, toen ze onlangs op het verja ringsfeest van haar vrienden genoo- digd was, een van je batisten zak doeken nam ik zag het aan het groote, mooie monogram en een paar van je nieuwe Zweedsche hand schoenen, die je nog niet gedragen had, aantrok, daarvan heb ik mij met mijn eigen oogen overtuigd. Thea maakte een langzame, onver schillige beweging met haar hand. Misschien hebt ge gelijk, mama, zei ze toen een weinig verlegen, maar Walter wil niet, dat ik me erg om de we landstormwet eens inlichtingen ingewonnen bij den heer J. van Heer- de, hoofdcommies van de afdeeling militaire zaken op het Amsterdamsche stadhuis. Naar de opvattin? van mr. Van Heerde, kunnen alle mannen van 20—40 jaar, die vóór 20 Mei (den dag, waarop de oude landstormwet ingevoerd werd) vrijgesteld waren van militieplicht, tot den gewapenden landstorm worden opgeroepen. Zoo als in de memorie van toelichting van het wetsontwerp gezegd wordt, ligt het in het voornemen van de re geering, om als het aangeboden ont werp tot wet wordt verheven, ach tereenvolgens, naarmate de verschil lende daarop van invloed zijnde om standigheden het mogelijk zullen maken, dit te doen. Tot deze vrijgestelden van den dienst bij de militie zullen volgens mr. Van Heerde gerekend worden lo. de vrijgestelden wegens broeder- dienst; 2o. de vrijgestelden wegens het hebben van in hetzelfde jaar geboren broeders; 3o. de vrijgestel den wegens het zijn van eenigen zoon; 4o. de vrijgestelden (tijdelijk of voor goed), wegens kostwinner schap 5o. zij die buiten oproeping zijn gebleven, wegens het trekken van een hoog nummer (de z.g. vrij- gelooten)6o. zij die ontslagen zijn, na volbrachten militie- of landweer- dienst en zij, die ontslagen zijn, we gens vrijwilligen dienst. Zij, die na 24 Mei 1913 in een van bovengenoemde gevallen verkee- ren en tevens behooren tot de lich ting 1914 behooren reeds grooten- deels tot den landstorm. Zij, die in een van de genoemde gevallen ver- keeren, en van de lichting 1915 zijn behooren geheel tot den landstorm. En ten stotte zullen, naar de meening van mr. Van Heerde de vrijgestelden van de lichting 1916 op 1 December 1915 tot den landstorm toetreden. Voorts wees mr. Van Heerde er op, dat een deel van hen, die tot den ongewapenden landstorm behaorden, niet tot den gewapenden landstorm verplicht konden worden, ware niet in art. 3 van het nieuwe wetsontwerp bepaald dat het tweede lid van art. 4 der bestaande landstormwet niet van kracht zal zijn. Omtrent de wijze van oproepen en de keuring van de landstormplichti- gen, omtrent hun geschiktheid zullen nog nadere bepalingen in het leven worden geroepen. Het is te verwach ten, zoo zeide mr. Van Heerde ten slotte, dat velen zich zuilen laten keuren, daar de vrijgestelden van mi litie plicht, zich gewosnlijk niet lie ten keuren. Smokkelhandel en neutraliteit. Vanwege den opperbevelhebber van huishouding bekommer. En toen, alsof ze er verschrikt van was, dat ze iets van haar man had gezegd, dat de afkeuring van haar moeder zou kunnen treffen, voegde ze er haastig bij Hij wilde mij voor zich alleen hebben, wanneer onze verplichtingen tegenover anderen ons veroorloofden thuis te blijven. Ge kunt u niet voor stellen, mama, in welk een maalstroom wij leefden. Wij hebben heel veel meegemaakt en mijn tijd was bijna altijd in beslag genomen. Ja, ja, dat geloof ik wel. Maar toch, mijn beste kind, zou ik, als ik in jouw plaats was, de menschen be ter op de vingers zien. Bij jullie wor den buiten verhouding groote sommen in de huishouding uitgegeven. Het is wel heel moo', dat Walter flink ver dient, want om zoo te kunnen leven heeft men niet weinig geld noodig. Laat echter het hoofd niet hangen, Thea, ik wilde je voor geen geld ter wereld verdriet doenl Toen juffrouw Lindner afscheid van haar dochter nam, zei ze op nadruk- kelijken toon Lieve kind, denk na over hét land- en zeemacht wordt het volgen de medegedeeld Nog steeds komen in de pers me- dedeelingen en beschouwingen voor, betrekking hebbende op den smokkel handel aan onze grenzen, waarbij de vrees wordt uitgesproken dat deze smokkelarij onze neutraliteit in gevaar zou kunnen brengen. Reeds vroeger (in de bladen van ongeveer 12 Maart 1915) is er op gewezen, dat pogingen lot clandestie- nen uitvoer van goederen op geener- iei wijze verband houden met schen ding van neutraliteit. De bewoners van een onzijdig land hebben volgens de internationale verdragen het volste recht handel te drijven met bewoners van oorlogvoerende landenzij heb ben alleen te dragen de risico, die verbonden is aan de inbeslagneming van contrabande bij vervoer over zee. Uitvoerverboden dienen dan ook alleen om te zorgen, dat binnen onze lands grenzen de voorraden aanwezig blijven die met het oog op de buitengewone toestanden beschikbaar moeten zijn met het oog op de nationale belangen. Geen der oorlogvoerenden heeft volgens de internationale regelen het recht daarop eenige pressie uit te oefenen. Hoe afkeurenswaardig het dan ook moge zijn door smokkelhan del het nationale belang te schaden, gevaar voor onze neutraliteit levert die handeling niet op. Het is zeer gewenscht dat hieromtrent de juiste begrippen ingang vinden. Vloeken en het bezigen van ruwe taal in het leger. De minister van oorlog heeft de volgende beschikking genomen met last deze op drie achtereenvolgende appèls aan de troepen voor te lezen „Telkens bereiken mij nog klachten over het vloeken en het bezigen van ruwe taal in 't leger. Ik erken dat een deel van ons volk zich daarvan een soort gewoonte heeft gemaakt. Men vloekt om uitdrukking te geven aan een gevoel van schrik, verbazing, of verrassing, zelfs van blijdschap, men doet het om aan een ander zijn afkeuring, gramschap of toorn kenbaar te maken, men doet het zelf om iemand te overtuigen van een begane fout of misslag, dan wel tot oplet tendheid of verandering van gedrag aan te sporen. De gewoonte is on- practisch omdat, zelfs wanneer zij met een bepaald doel wordt toegepast, dat doel er slechts zelden mede zal worden bereikt. De gewoonte ontsiert den man, die op beschaving wil aan spraak maken. En vooral is de ge woonte afkeurenswaardig omdat zij zoovelen aanstoot geeft. In het leger, waarin men zonder onderscheid te maken in godsdien stige overtuiging, dagelijks in goede geen ik je gisteren heb geraden. Maar pas voorloopig op voor te grooten ijver en te groote inspanning. Je ge zondheid is nog niet van dien aard, dat je veel werk zoudt mogen doen. Maar bij jou is 't ook voldoende, als je stipt toezicht op je personeel houdt. Wie zooveel dienstbare geesten ter beschikking heeft als jij, behoeft zichzelve niet bovenmate in te span nen. Zorg maar, dat je mijn woorden van gisteren goed begrijpt. Als je dagelijks op je huishouding toeziet en aanteekeningen houdt van al je uitgaven, zul je spoedig zien, dat dit voordeel afwerpt. Maar zoolang je nog niet geheel hersteld bent, laat je alles maar bij het oude. Thea knikte toestemmend. En plotseling wierp ze zich snik kend in de armen van haar moeder. Nu verliet de goede, de trouwe haar en Thea gevoelde, dat ze gruwde voor de naaste toekomst. Ze schrikte zelf van dat gevoel. Een voorgevoel zei haar, dat de be proevingen, welke de laatste weken haar hadden gebracht, nog door an deren gevolgd zouden worden. Met een bezwaard gemoed zei ze kameraadschap met elkander moet kunnen omgaan, waar allen, van de hoogsten tot de laagsten elkanders steun behoeven, moet, meer dan ergens anders worden vermeden elkanders ontstemming te wekken door de taal die men spreekt Het is daarom dat ik een beroep doe op allen, die tot het leger be hooren, om elkander in het bestrijden van deze gewoonte behulpzaam te zijn, en is het mijn zeer stellig ver langen, dat de meerderen ook op dit gebied hunne ondergeschikten tot voorbeeld strekken. Zoo kan in dit opzicht, als in zooveel andere, uit het leger een invloed ten goede op het volk uitgaan." Credietbehoefte van den kleinen middenstand. Ofschoon het juiste aantal der cre- dietinstellingen welke zich bereid hebben verklaard tot medewerking aan het bekende plan tot voorziening in de credietbehoefte van den kleinen middenstand tengevolge van de oor logscrisis op den grondslag van de vastgestelde „Hoofdpunten", nog niet kan worden medegedeeld, kan toch wel reeds worden gemeld dat het cijfer der aanmeldingen zeer bevredi gend is en dat uit alle deelen des lands is gebleken van de bereidwil ligheid tot medewerking der banken die het middenstandscrediet verzorgen. Aangezien gelijk vroeger reeds werd gemeld bij de uitvoering van het plan voortdurende voeling en samenwerking met het Koninklijk Nationaal Steuncomité onmisbaar zal zijn, zal het secretariaat, hetwelk tot dusver gevestigd was in het gebouw van het ministerie van Financiën, in den loop der volgende week worden overgeplaatst naar het gebouw Prin- sessegracht 12 te 's Gravenhage in welks lokaliteiten ook het Koninklijk Nationaal Steuncomité gevestigd is. Belgisch bankpapier. De invoer van Belgisch bankpapier in Groot-Brittan ië en Ierland is vol gens bericht van de Briische post-ad ministratie verboden. F. Lieftinck. De nestor van de Tweede Kamer de heer F. Lieftinck, afgevaardigde voor Zutphen, die gisteren zijn SOsten verjaardag vierde, is bij zijn verschij nen des middags in de vergaderzaal van de Kamer door leden van alle richtingen hartelijk geluk gewenscht. Het bestuur var. de Haagsche jour nalistenvereniging zond den heer Lieftinck, mede namens de journa listen der perstribune, een telegram van gelukwensch. De club der Unieliberalen heeft haar moeder vaarwel. Zij benijdde deze bijna, dat ze naar de bekrompen, kleinburgerlijke omsiandigheden van haar geboortestadje terug kon keeren. HOOFDSTUK XXXI. Thea herstelde heel langzaam. De geneesheer raadde dringend verande ring van lucht aan, en daar hij er niet voor was, dat de jonge vrouw een groote reis ondernam, besloot Thea overeenkomstig den wenschvan haar echtgenoot het aanbod van een be vriende dame, mevrouw von Bregunoff aan te nemen en voor den duur van het reeds begonnen zomerseizoen naar het landgoed der familie in den om trek var. Petersburg te gaan. Het is maar twee uur met den trein, zei Walter, ik zal probeeren eiken Zaterdag buiten te komen dan breng ik den Zondag buiten door. Thea van haar kant was liever heeleraaal in de stad gebleven. Nu werd ze van Walter gescheiden en op de Zondagen, welke hij bij de Bregunoff's dacht door te brengen zou ze niet veel aan hem hebben, dat wist ze. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1