Tandbederf IS US. eenige OOGING ouw DINSDAG S JUNI Nederland en de Oorlog. No. 13a 53e Jaargang 1915 nft [éhoaders. de Jr. COURANT" lNSTE. ODE, Uigavefirma F. VAN DE VELOE Jr., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, nilgazonilBril op Zondag en algemeen erkende Christelijke leestdagai FEUILLETON Roman door MINA VON HALM. tidarts A. FRIE- 5 nhem, is in den 5 ~ht „Dolo- 9 welke speciaal ft Ier bestrijding ierf. Reinigt dus Z et 5 f 0.25 per doos. 0 30 per doos. het tandbederf tondheid en de roidt bestreden ild gebruik van «JDPASTA W j Wilhelmina- ok-cursussen. tot 10 uur, iedere neisjes toegelaten, deel te nemen ge- asiraat. N. Telefoon 46. rten n middeling van Bureau der aatst in alle Maand-en Jen enz. itie in meer- aatst worden, toch slechts zenden. Ier Adverten- langd de be- roden. vorden gratis IEMAND, die eschikbaar heeft te zaak. Brieven dezer Courant. ken, hoog loon „Vliss. Crt." L Bolle vraagt een beschaafde deine kinderen h aan te melden :e de Ruijter." VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regel* 0.40voor iedere regel meer 10 cenj Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bi] abonnement ipeciale prjji Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in 't bezit eener f| gulden bij levens- gulden bij dood A gulden bij verlies 4 l*f% gulden bij verlies .J f"|f| gulden bij verlies fgulden bij verlie* polis, zijn GRATIS verze- M\ II III lange ongeschikt- I door "Cl 11 fl van een hand, I *ll I van| IR lil vaneen M*\ van eiken kerd tegen ongelukken voor: tJ VRUvP heid tot werken f UU een ongeluk wUU voet of oog JUvU een duim XVlJ wijsvinger WV anderen vinger. g«ce ultkccrlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldla pla»tsbcul|s, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holt. Alg. Verzek. Bank" te Schledaa Het buitengewoon gezantschap bij den Paus. In de memorie van antwoord op Tiet Tweede Kamer-afdeelingsverslag over het wetsontwerp betreffende de instelling van een tijdelijk gezantschap bij den Paus, merkt de minister van Buitenlandsche Zaken o. m. het vol gende op De aandrang der Regeering tot spoedige behandeling van dit wets ontwerp behoefde geen bevreemding 4e wekken. Tot verklaring daarvan heelt men zich slechts rekenschap te geven van hetgeen aan de indiening van het ontwerp was voorafgegaan. Het ligt voor de hand, dat, waar sa menwerking tot een bepaald doel nut tig werd geacht, het voor een goede verstandhouding alles behalve bevor derlijk kon zijn de door het Vatikaan uitgesproken bereidwilligheid met aarzeling en terughoudendheid van onze zijde te beantwoorden. Boven dien scheen het zaak, dat ook tegen over het buitenland de bedoelingen der regeering zoo spoedig mogelijk openlijk werden tot klaarheid ge bracht. Voorts behoeft het wel geen be toog, dat de aard van het onderwerp het wenschelijk maakt de behande ling er van te doen geschieden in een tijdperk, waarin aan geen van beide zijden nog eenige geneigdheid tot vrede sluiten merkbaar is. Die reden blijft ook thans gelden. De minister van Binneniandsche Zaken heeft zich geenszins in de re geling van de werkzaamheden der Kamer gemengd. Hij heeft er zich toe bepaald op een pertinente vraag, tot de Regeering gericht, een perti nent antwoord te geven. Ware hij verder gegaan, hij zou een merkbaar deel hebben moeten nemen aan het debat, hetgeen hij juist uit deferentie voor de Kamer wilde vermijden. De Regeering had van haar con stitutioneel recht gebruik kunnen maken om tot de voorgenomen zen ding over te gaan zonder indiening van dit wetsontwerp. Zij heeft even wel de Kamer niet voor een voldon gen feit willen plaatsen. Het ver heugt den minister, dat die handel wijze groote waardeering heeft ge vonden. De Regeering had daartegen over mogen verwachten, dat haar optreden niet met zeker wantrouwen ware begroet. De door den minister in zijn me morie van toelichting bedoelde be richten nopens de vermeende gezind heid van den Paus, waren de uitin gen der pers geen enkele officieele meedeeling was ter zake door hem ontvangen. 67. -O— (Nadruk verboden. Den hemel zij dank, je bent weer geheel bij kennis, lief kind, zei ze en haar stem trilde van dankbare blijdschap. Wat een ontzettenden angst hebben we om jou uitgestaan I Mijn schrik was groot, toen ik het telegram van je man ontving met de mededee- ling, dat je ongesteld was geworden. Dadelijk maakte ik mij klaar en reisde met den eersten trein naar hier om je te verplegen. Thea vatte met haar kraphtelooze rechterhand de hand van haar moeder. Het is mij alles nog als een droom, fluisterde ze. Was ik dan wer kelijk zoo erg ziek? Ik gevoel mij vreeselijk zwak en zoo moe. En ik kan niet denken het doet mij bijna pijn als ik mijn gedachten tracht te verzamelen. De toekomst van Nederland. De oud-minister van oorlog H. Colijn zet in het maandschrift „Stem men des Tijds" zijn' reeks artikelen over den volkersnkrljg voort. Het vol gende is er aan ontleend: Hoewel Nederland bij dit alles toe schouwer wenschl te blijven, is het eindresultaat van de worsteling voor ons toch van groot belang, omdat zich zeer gemakkelijk een toestand denken laat, waarbij voor ons de vredesonderhandelingen nog gevaar lijker periode zouden kunnen inleiden dan de oorlogstoestand. Zou Duitschland b.v. over de ge heele linie zegevieren en België be houden, dan vrees ik, dat onze po sitie uitermate moeilijk zal worden. Antwerpen in Duitsche handen, daaruit kunnen allereerst economisch belang rijke veranderingen voortvloeien. Maar bovendien, Antwerpen e«n Duitsche stad, brengt stellig en zeker na enkele jaren het Scheldevraagstuk naar voren. Het is eenvoudig ondenkbaar, dat Duitschland op den duur vrede zou hebben met een toestand als thans te dien aanzien bestaat. De Schelde grensrivier is wel het minste dat ons dan te wachten staaten niet onwaarschijnlijk komt er zelfs begeerte naar beide Scheldeoevers en staan dus ook Zuid-Beveland en Walcheren op het spel. Dit zal, in het onderwerpelijke geval, niet dade lijk bij de vredesonderhandelingen aan de orde gesteld worden, maar komt zoo langzaam aan op de dag orde. Winnen daarentegen de geallieerden zoodat aan Duitschland de vrede kan worden opgelegd, dan ducht ik de zelfde moeilijkheden, maar nu reeds onmiddellijk bij de vredesonderhan delingen. Het zou mij niets verwon deren, wanneer zulks in dat geval één der eischen zou blijken te zijn. Onder Belgen, zelfs onder onze Bel gische .gasten", hoort men daarover soms onomwonden spreken„Wij krijgen bij den vrede natuurlijk Zeeuwsch-Vlaanderen Dit „natuurlijk" verstaan wjj, even natuurlijk, in het geheel niet, en ver trouwd mag worden, dat wie wat van ons hebben wil het zal moeten halen onverschillig wie de begeerige is en op welk tijdstip hij komt. Zijn de bovenaangeduide twee on derscheidingen juist, dan volgt daar uit, dat een Duitsche overwinning, waarbij België Duitsch blijft, of een overwinning der geallieerden, die hen in staat zou stellen de kaart van Europa te wijzigen, niet in het belang van Nederland zou zijn. Dan kan dus ook ons verlangen niet uitgaan naar een van die twee gevallen, maar dienen we te erkennen dat het voor ons het beste is, wanneer de oorlog zoo eindigdt, dat België Je moogt ook niet spreken en evenmin veel nadenken je moet je in acht nemen, heel stil liggen en je laten verplegen, om spoedig je krach ten terug te krijgen. Een poosje lag Thea daarop stil met gesloten oogen. In 't eerst was het haar, alsof ze Walter zou inoeten haten, maar langzamerhand kregen zachtere gevoelens in haar de over hand. Menschen, die den dood in 't aan gezicht hebben gezien, denken kort daarna zelden gestreng. Ook Thea vergaf. Toen zij, nadat het gevaar bij haar voorbij was, Walter voor de eerste maal weer zag, toen hij aan haar leger stede neerknielde en haar met om vergeving smeekende blikken aankeek, toen hij bijna deemoedig haar hand aan zijn lippen bracht, deed ze zich zelf de gelofte, dat ze geen rechter over hem zou zijn, maar wilde be proeven een ander mensch van hem te maken. Het begin dezer taak, welke zij zich oplegde, zou het begin van een nieuwen levensweg zijn, welken zij na haar herstel zou betreden. Thea rekende het Waiter ook hoog wel is waar zijne onafhankelijkheid herkrijgt, omdat de onafhankelijkheid van België een Nederlandsch belang is, doch zonder dat partijen in staat zijn daarbij een derde te benadeelen. Op het oogenblik is m.i. het voor uitzicht inderdaad dat het zoo gaan zal Maar het kan ook anders loopen en dan zal tegen het einde voor Ne derland nog de vraag kunnen rijzen of het ter wille van de toekomst van het vaderland, niet noodzakelijk is om nog voor den vrede mee te spreken, wijl het na den vrede wal eens te laat kon zijn. Zoo blijft de toestand voor ons dus ernstig, en dient gegispt 't opkomende geknabbel en geknaag om den mili tairen last onzer dagen te verlichten. Ais het nu loopt zooals ik verwacht dat het loopen zalals Duitschland verder bereid is, tegen zekere vergoe dingen, België weer te ontruimen en dit land zijne onafhankelijkheid zij het vermoedelijk met wat gewijzigde grenzen herkrijgt, zullen wij dan bij de vredesonderhandelingen geheel buiten de moeilijkheden blijven Voor zoover ik vermag te zien schijnt het mij toe dat ons in dat ge val geen ernstige gevaren dreigen, maar zullen we ons toch hebben voor te bereiden op de regeling van een tweetal aangelegenheden, die reeds lang hangende zijn en nu vermoedelijk tegelijkertijd aan de orde zullen wor den gesteld. Althans schijnt het mij zeer mogel^k toe, dat de oplossing daarvan in verband met de overige onderhandelingen ter hand genomen zal worden. Bovendien zal, d> nkt mij, bij den vrede nog een en ander te regelen zijn met betrekking tot de Duitsch- Nederlandsche Telegraafmaatschapplj, daar het, iandingspunt van dien kabel in den Stillen Oceaan, het eiland Yap, thans in japansche handen is. Maar noch de beide eerstbedoelde aangelegenheden, noch het laatstge noemde onderwerp raken levensbe langen van den Nederlandschen staat, zoodat de afwikkeling er van tot geen ernstige moeilijkheden aanleiding be hoeft te geven. Minder gerust ben ik nog altijd ten aanzien van onze Aziatische bezittin gen, wat de heer Colijn dan nader uiteenzet. De landweerlichting 1907. Naar wordt medegedeeld is van de landweermannen der lichting 1907, die den 15en Mei j.l. met voorloopig ver lof naar hun haardsteden mochten vertrekken, pl.m. 9 pCt. vrijwillig on der de wapenen gebleven. Belgische vluchtelingen. In de memorie van antwoord op het Voorloopig Verdrag der Tweede Kamer nopens de verhooging zijner begrooting schrijft de minister van binneniandsche, zaken, dat hij niet aan, dat hij, ofschoon hij dikwijls op spottenden loon over haar moeder had gesproken, thans vriendelijk en voorkomend jegens de oude vrouw was. Hij zag juffrouw Lindner trouwens weinig. Ze vertoefde bijna uitsluitend in de ziekenkamer. Maar wanneer hij daar met haar samen was, gedroeg hij zich als beminnelijk schoonzoon. Hij was bang, dat Thea haar moeder alles had verteld en vreesde de ge rechtvaardigde verwijten van zijn schoonmoeder, zooals hij bang was voor elke scène. Thea had echter met geen enkel woord verraden, dat de trouwbreuk van haar echtgenoot de oorzaak van haar ziekle was geweest. Hoezeer Walter haar verwaarloosde, zou niemand te weten komen. Trots en schaamte geboden haar te zwijgen. Juffrouw Lindner echter had, sedert ze in het huis van haar dochter ver toefde, reeds lang zoo haar eigen gedachten. HOOFDSTUK XXX. Dat is niet de rechte man voor kan voldoen aan den wensch om het juiste aantal vluchtelingen, de plaat sen waar zij vertoeven en het verloop op te geven. Dagelijks vindt fluctua tie plaats, hetzij doordat vluchtelin gen van de eene plaats naar de an dere, met name naar een vluchtoord vertrekken, hetzij zij naar België te- rugkeeren of naar Engeland overste ken. Het aantal der in de vluchtoor den te Veenhuizen, Nunspeet, Ede, Uden en Gouda vertoevenden is te schatten op ruim 20,000 personen, terwijl het aantal over het gansche land verspreide behoeftigen thans nog op pi. m. 30.000 gesteld kan worden. Uit dit laatste blijkt tevens dat niet alle behoeftigen in kam pen zijn ondergebracht. Waar par ticulieren bereid blijven tegen de gebruikelijke rijksvergoeding van 10.35 per volwassene en f 0.20 per kind, huisvesting te verleenen, wordt hierin berust, mits natuurlijk overi gens geen bezwaren tegen het ver blijf bestaan. De minister zal zich gaarne beij veren, een verslag over het geheele werk der rijkssteunverleening aan de vluchtelingen over te leggen. Zal dat verslag eenigszins volledig zijn, dan moeten vele comptabele gegevens, die ten deeie het departement reeds weder verlaten hebben, geraadpleegd worden. Het is hem daarom niet mo gelijk, dat verslag bij deze memorie reeds over te leggen. Distributie van kolen. De Vereeniging van gasfabrikariten in Nederland heeft een adres gezon den aan den minister van landbouw, enz., waarin gezegd wordt, dat de maatregelen van de regeering om den kolentoevoer en de distributie daarvan te regelen, tot dusverre, wat den aanvoer van gaskolen naar de gasfabrieken betreft, onbevredigende resultaten hebben gegeven, aangezien vele gasfabrieken belangrijk minder hebben ontvangen dan volgens de contracten door bemiddeling van het kolenbureau van net Kon. Natio; naai Steuncomité gesloten mocht worden verwacht. Zelfs in de laatste twee maanden van gering gasverbruik was de kolen- aanvoer op vele fabrieken niet toe reikend voor het verbruik, zoodat op den beschikbaren voorraad moest worden ingeteerd, terwijl in verband mei de sombere vooruitzichten van den kolenaanvoer uit Duitschland en Engeland het hoogst gewenscht zou zq'n in de zomermaanden den voor raad te vergrooten. Adr. verzoekt verdere maatregelen te overwegen, welke er toe kunnen leiden, dat de gasfabrieken op grond van het groote belang voor de geheele gemeenschap bij onge stoorde gaslevering ruimer van kolen worden voorzien. mijn Thea Deze woorden herhaalde juffrouw Lindner dikwijls in haar gedachten. Ze kon weliswaar niets bepaald tegen Walter inbrengen, maar er was toch zooveel, wat de eenvoudige, brave schoonmoeder, wier gezond men- schenvei stand haar schoonzoon beslist onderschatte, tot nadenken dwong. Ook was zij er volstrekt niet af- keerig van om nu en dan eens een poosje met de keukenmeid of met Thea's kamenier Anjuta te babbelen. En dan hoorde ze allerlei Eigenlijk deden de dienstboden alleen, wat ze zelf wilden. Noch Wal ter noch Thea verlangden veel van hen. Maar als men de zaak goed be keek, ging er heel veel over den balk en dat maakte de huishouding zeer duur. Juffrouw Lindner, gewoon aan spaarzaamheid en overleg, zag met ontzetting, hoeveel er door de nala tigheid der dienstboden verkwist en bedorven werd. Ze besloot om voor haar vertrek eens met haar dochter te spreken want dat achtte zij zich als moeder verplicht. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Door het kantongerecht te Middel burg zijn veroordeeld wegens overtr. der ArbeidswetP. K., wed. F., Middelburg f 5 b. s. 3 d. h., H. van der V., Vlissingen, f 1 b. s. 1 d. h. overtr. DrankwetL. van der P., Vlis singen, i3 b. s. 2 d. h.overtr. Bo- terwetP. B., Middelburg f 1 b. s. 1 d. h.overtr. JachtwetA. O. Azn., Zoutelande, f 3 b. s. 2 d. h., B. M., Oostkapelle, f 1 b. s. 1 d. h., J. V., Middelburg, J. K., J. K., beiden Dom burg, 1 en 2 ieder f2 b. s. 2 d. h., 3 lot teruggave aan ouders, L. de B., Vlissingen, f 1 b. s. 1 d. h., D. A V., P. K., beiden Middelburg, J. VA. A beiden Koudekerke, ieder f 1 b. s. 1 1 w. t., W. M., Grijpskerke, P. H. A. D., j. S., A. L., allen Middelburg, K. M. Pz., Serooskerke, G. V., P. R., J. P., allen Koudekerke, ieder f 5 s. 3. d. h., J. J. K., Koudekerke, teruggave aan ouders; rijden over het trottoir van de MarktH. S. F., Vlissingen, f 0.50 b. s. 1 d. h.den openbaren weg in verboden richting berijden P. C., P. L., beiden Meliskerke, ieder f 0.50 b. s. 1 w. t., W. den B., Mid delburg, f 1 b. s. 1 d. h., I. de R., Vlissingen, L. GGrijpskerke, A, R., Middelburg, C. R., Koudekerke, allen f 0.50 b. s. 1 d. h.op een rijwiel meer personen vervoeren dan waar voor het gebouwd is: L B. S.,Vlis singen, ft b. s. 1 d. h., V. J., J. B. G., beiden Vlissingen, ieder f0.50 b. s. 1 d. h.fietsen zonder JichtD. L. G., Vlissingen, f 1 b. s. 1 w. t., B. P., Vlissingen, W. B., Middelburg, teruggave aan ouders, J. F., C. J. de H., beiden Vlissingen, W. G., Mid delburg, ieder f2 b. s. 2 d. h.straat schenderij C. K., C. C. B., beiden Vlissingen, ieder f5 b. s. 3 d. h. met een motorrijtuig lijden zonder voorzien te zijn van een rijbewijs E. J. M. L., Aardenburg, f 5 b. s. 3 d. h.overtr. spoorwegregl.A. G., Middelburg, teruggave aan ouders overtr. art. 461 Swb.W. J. B., Mid delburg, f 2 b. s. 2 d. h., H. P. W., Middelburg, teruggave aan ouders overtr. art. 427 Swb. L. J., Koude kerke, f 2 b. s. 2 d. h.als geleider van een hondenkar de honden niet voorzien doen zijn van een muilkorf P. S., Vlissingen, teruggave aan ou ders rijden met een rijwiel zonder de stuurstang vast te houdenP. D. H., Middelburg, f 0.50 b. s 1 w. t. spelen met geld: L. L, Koudekerke, f 1 b. s. 1 w. t.op verboden plaatsen kreukels rapenL. van E., Arnemui- den, tl b. s. 1 d. h.zitten op een hondenkarL. H., St. Laurens, f 1 b. s. 1 d. h.; zich op de bolwerken buiten de paden bevindenW. B Middelburg, teruggave aan oudersrijden over een wandelwegJ. I. C., Middelburg te- Te laat berouwde ze het, dat ze Thea niet beter voor de huishouding klaar had trachten te maken. Nu zag ze de gevolgen van haar verkterde opvoeding. Toen Thea voor de eerste maal met sleependen tred van uit de zie kenkamer de andere woonvertrekken bezocht, begon juffrouw Lindner ern stig aan naar huis gaan te denken. Reeds te lang, dacht ze, had ze haar ouden hulpeioozen man aan de zorgen van vreemden overgelaten. Thea zag haar moeder weliswaar ongaarne heengaan, maar ze vond het toch ook wel weer aangenaam met Walter alleen te blijven. Ze hoopte bepaald, dat hij weer zou trachten goed te maken, wat hij had misdaan, en daarbij kon zij ge legenheid vinden om meer invloed op hem uit te oefenen. Den dag voor juffrouw Lindner's vertrek zaten moeder en dochter in Thea's boudoir bij elkander. In weerwil dat haar gezicht nog doodelijk bleek was, begon Thea toch haar vroegere schoonheid weer terug te krijgen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1