MAANDAG 7 JUNI -Wo. 131 53e Jaargang 1915 UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algentoan erkende Christelijke leestdagei Nederland en de Oorlog. FEUILLETON Roman door MINA VQN HALM. BINNENLAND VLISSIINCSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-llnie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 0.40voor iedere regel meer 10 cenf Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in't bezit eener OOIÏI"lgulden biJ 'evens-W F*gulden bij dood Art gulden bij verlies A ^rt gulden bij verlies A rtrt gulden bij verlies rt l^gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- 1111111 lange ongeschikt- »"|1 I door «llll van een hand, Irtll van| II III vaneen M*\ van eiken kerd tegen ongelukken voor: LUUU heid tot werken ff UU een ongeluk UUv voet of oog l(ffU een duim JIU Iff wijsvinger anderen vinger. Due ultkeeringen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam Nederland en Duitschland. Onder dit opschrift bevat het Va derland" een artikel, waarin gewaar schuwd wordt tegen het spelen met vuur, waaraan men zich schuldig maakt, door mee te doen aan het ge stook om te trachten ook ons land in den oorlog te betrekken. Dat het ernstige en zijn verantwoor delijkheid gevoelend deel van ons volk geen oorlog wenscht, staat zeker vast en het bovengenoemde Haagsche li berale blad vervolgt dan verder Maar er breken meer oorlogen uit door daden van opgewonden perso nen, dan door den welberaden wil der verstandigen. Uit onbehoorlijke handelingen tegenover onderdanen van een anderen staat, uit eenzijdige pu blicaties in de bladen, uit incidenten en relletjes, kan een spanning ont staan, die onverwacht, als de vonk in het kruit tot een uitbarsting leidt, die dan door geen wroeging of spijt meer te verhinderen is. Om ons tegen dit gevaar te behoe den, moeten de ernstigen onder ons volk gewaarschuwd worden tegen hel kwaad dat van een dergelijke propa ganda uitgaat. Zelfs geheel afgezien van den oor logstoestand is dat gestook zoo be denkelijk voor de toekomst van ons vaderland. Hoe n.l. ook de oorlog uitvalle, men kan zich onmogelijk een toestand denken, waarbij Duitschland niet onze Oostelijke nabuur zal blijven, en nog minder een toekomst waarbij het Duit- sche volk op oeconomisch-, op in dustrieel-, op handelsgebied voor Ne derland niet meer mee zal tellen. Het lot heeft aan het „handvol zee wier", waar Bilderdijk van zong, nu eenmaal een plaats gegeven, die niet van de gemakkelijkste is. Laten wij die plaats verdedigen tegen alle vreemde insluipsels, tegen alle vreemde invloeden, tegen alle gevaar van vreemde overneersching. Laten wij ons zelf zijn. Laten wij niet in de eerste plaats pro-dit of pro-dat wezen. Laten wy in de eerste plaats ware oprechte, verstandige en bedacht zame Hollanders zijn. Maar waarom zouden wij de moei lijkheden van onze geographische lig ging nog vergrooten, door kunstmatig haat te stoken tegen een volk, dat, het moge dan eigenaardigheden be zitten die ons niet aantrekken, toch welbeschouwd nieis tegenover ons misdaan heeft. Het heeft dingen ge daan, die ons niet aanstaan, die wij afkeuren, maar is dat een reden om toe te geven aan een drijven dat voor ons de kans schept in den oorlog geworpen te worden op het initiatief van een paar schreeuwers Ons volk zal verstandiger zijn. 66. O(Nadruk verboden. O, hoe traag kropen de minuten voor de wachtende voorbij 1 Eindelijk sloeg de pendule negen. De beide klerken in 't aangrenzende kantoor sloegen hun boeken dicht en maakten zich gereed om naar huis te gaan. Thea hoorde, hoe de deur achter hen dicht ging. Zou Walter nu niet eindelijk komen? Haar scherp luisterend oor vernam, hoe iemand haastig de trap aikwam en een sleutel in het slot werd om gedraaid. Het volgende oogenblik stond Wal ter tegenover de gestalte, die zich langzaam uit den stoel op den ach tergrond van 't vertrek had opgericht. Ah, zei hij onaangenaam verrast op den sarcastischen toon, welken hij Dlensfverlenging Militie en Landweer. Bij de Tweede Kamer zijn wetsont werpen ingediend, strekkende om in de wetten op het langer in dienst houden van ingelijfden by de militie en dienstplichtigen bij de landweer den datum 31 Juli 1915 te veranderen in 31 December 1915. In de toelichting schrijft de minister van oorlog, dat op 1 Augustus 1915 de ingelijfden bij de onbereden korpsen van de lichtingen 1907 en 1908 naar de landweer zouden moeten overgaan en daags te voren uit den dienst zouden moeten worden ontslagen, met bestemming voor den landstorm, de ingelijfden bij de be reden korpsen van de lichting 1907 en de zeemiliciens van de lichting 1910. Eveneens zouden op die datums aanbreken de tijdstippen van over gang en ontslag van de dienstplich tigen bij de militie, wier diensttijd sinds 1 Augustus 1914 werd verlengd, te weten die der onbereden korpsen van de lichting 1906, die der bereden korpsen van dezelfde lichting en die der zeemilitie van de lichting 1909 Het nog voortduren van de buiten gewone omstandigheden maakt het noodig, dat deze verschillende groe pen voorloopig nog tot de militie blijven behooren. Ten aanzien van de landweer merkt de minister nog op Ofschoon de manschappen van de landweerlichting 1907 (militielichting 1899), voor zoover zij het verlangden, reeds met klein verlof zijn gezonden en indien de omstandigheden voor ons land zich niet in ongunstigen zin wij zigen, niet meer tot feitelijke deel neming aan den militairen dienst zullen worden geroepen, is het toch wenschelijk, hen nog te houden in het militair verband, waarin zij zich thans bevinden alzoo voorloopig er niet toe over te gaan, hen uit den dienst bij de landweer te ontslaan eil tot den landstorm te doen behooren. Evenzeer dienen de landweerplich- tigen, wier diensttijd dit jaar zou af- loopen, nl. die van de landweerlich tingen 1908 en 1909 (militielichtingen 1900 en 1901), voorhands de land weer niet te verlaten. Het tijdelijk gezantschap bij den Paus Omtrent de voornemens, met de behandeling door de Tweede Kamer van de suppletoire begrooting voor Buitenlandsche Zaken nopens de in stelling van een tijdelijk gezantschap bij het Vaticaan, wordt vernomen, dat in parlementaire kringen de verwach ting bestaat dat het antwoord van den minister van Buitenlandsche Zaken op het afdeelingsverlag a.s. Maandag avond zou verschijnen, zoadat de commissie van rapporteurs nog Dins dagochtend, voor den op half twee zich in den laatsien tijd tegenover Thea veroorloofde, wat verschaft mij deze zeldzame eer, als ik vragen mag Ik moet je spreken Ze trad thans in den lichtkring en het viel Walter op, dat ze er ver schrikkelijk bleek uitzag. Een onbehaaglijk gevoel bekroop hem. Maak het kort. Ik heb geen tijd 1 Je hebt nooit tijd voor mij daaraan twijfel ik ook heden niet. En toch moet je naar mij luisterenik kan het je niet besparen. Dat je mij sedert weken, sedert maanden steeds meer op een onverantwoordelijke wijze hebt verwaarloosd, heb ik zwijgend verdragen. Maar nu is de maat vol nu vraag ik jeis het waar, dat je zoo schaamteloos bent, dat je mij je geliefde, een schepsel, waarmee je reeds voor ons huwelijk betrekkingen onderhield, als juffrouw van gezel schap wildet geven? Ah, hoe kun je dat weten op welke wijze heb je gespionneerd? stoof Walter op. Ook hij was bleek geworden. Ik heb niet gespionneerd, tot op dezen avond vermoedde ik niets gestelden aanvang der vergadering, het eindverslag zou kunnen vaststellen, met welks tijdige verschijning, zooals men weet, samenhangt het voornemen des voorzitters om de Kamer voor te stellen het regeeringsvoorstel Dinsdag middag dadelijk in behandeling te nemen, met voorrang boven alle an dere voor openbare behandeling aan gewezen zaken. Zekerheid, dat het regeerings-ant- woord reeds Maandag verschijnt be staat echter nog niet. Prof. Hector Treub en de Duitschers. Een medewerker van de „Vossische Zeitung," O. Schweriner, heeft prof. Hector Treub ondervraagd over de redenen waarom hij zoo tegen Duitsch land was. En de hoogleeraar heeft den interviewer met zijn gewone open hartigheid geantwoord. Ik ben bepaald anti Duitsch zeide de heer Treub, omdat ik Ne derlander ben. Verkeerden de Fran- schen of Engelschen in hetzelfde ge val als de Duitschers nu, dan zou ik anti Fransch of anti Engelsch zijn. Duitschland moet België houden, in dien het overwint. Het heeft de zee kust noodig, en dus ook Antwerpen, maar aan Antwerpen heeft het niets zonder het Schelde gebied, want in- ternationaliseering van de Schelde zou niet helpen. Nu zullen wij dat gebied niet vrijwillig afstaan. Hebben wij wat geluk bij ons verzet, dan worden wij een Duitsche bondsstaat anders een Pruisische provincie. Zie daar waarom ik, en met my de groote meerderheid der intelligente Hollan ders (uitgezonderd zekere categorie die „eraan verdient") hopen moeten dat Duitschland het verliest. „Waarom," vroeg de correspon dent, „neemt gy als zeker aan, dat Duitschland België zal willen hou den „Omdat ik als Duitsch Staatsman zelf niet anders doen zou." Toen het gesprek over het uitbreken van den oorlog liep, zeide prof. Treub, dat naar zyn overtuiging noch Kei zer Wilhelm, noch het Duitsche volk den oorlog hebben gewild. De geal lieerden wilden dien evenmin. De mi litaire kliek heeft den oorlog op haar geweten. Voorts zeide de hoogleeraar nog, dat hy niet alleen tegen het benoemen van Duitschers tot professoren aan onze Universiteiten was, maar tegen het benoemen van vreemdelingen in 't algemeen Er was keus genoeg on der de Iandgenooten. Ook voor onze taal ducht hij het Duitsche gevaar. En ten slotte het was een praatje dat hij zyn leerlingen verbood, Duit sche leerboeken te gebruiken hij had alleen gewaarschuwd niet er, kei Duitsche boeken te lezen, tegen die eenzydigheid bad hy zich verzet. ik vertrouwde je in myn blindheid. Toen voerde het toeval deze dit schepsel op mijn weg En nu zeg me is alles, wat in dezen brief slaat, ge logen Hij scheurde haar den verkreukel den brief uit de handen. Met welk recht open je mijn brieven riep hij. Met het recht van de echtge- noote, die schandeiyk bedrogen wordt! Hij ging naar Thea toe en legde haar de hand op den schouder om haar tot kalmte te brengen. Maar met een beweging vol afschuw bevrydde ze zich van de aanraking. Als een beeld van de grootste men- schelyke wanhoop ging ze zitten op een der lage stoeltjes, welke in 't midden van de kamer om de schrijf tafel stonden. Thea, schrei toch niet zooik ontken het niet, dat ik nog tot eer gisteren in intieme betrekking tot Leonie stond, maar wat zij vermoedt is waar: ik heb genoeg van haar! Het idee om haar tot jouw juffrouw van gezelschap te maken, is een on- mogelyk idee, dat geef ik toe. Tot myn veronschuldiging voer ik aan, dat Geïnterneerd. Zaterdag is te Axel een Engelsche tweedekker, bemand met twee Engel sche officieren wegens motordefect ge daald. De inzittenden werden geïnter neerd. Het vliegtuig kwam van Yperen. Eerste Kamer. De Eerste Kamer, die morgenavond byeenkomt, zal hoogstwaarschijniyk Woensdag a.s. aan afdeelingsonder- zoek besteden,dat,naar verwacht wordt dienzelfden dag beëindigd zal kunnen worden en Donderdag in openbare vergadering de behandeling aanvangen van de voor openbaar debat gereed zynde wetsontwerpen. Uit de Staatscourant. Bij Kon. besluit is een eervol ont slag verleend uit den militairen dienst, onder toekenning van pensioena. ter zake van langdurigen dienst, met ingang van 16 Juni, aan de kolorels P. J. G. Schott, van den Plaatseiyken Staf, plaatselijke commandant te Am sterdam; W. J. A. Colthoff, comman dant in het 2e-, en W. G. L. Ver steeg, commandant in hst 3e genie- commandement, en aan den majoor J. W. Roelofs Valk, van het wapen der genie, en voorts, met ingang van 1 Juli, aan den luitenant-kolonel J. van Toorenenbergen, van het 2e regi ment infanterie, belast met het bevel over het 3e bataljon landweer-infan- terie b. als zijnde in verband met zqn leeftyd voor de waarneming van den militairen dienst niet meer ten voile geschikt, met ingang van 16 Juni, aan den luitenant-kolonel H. G. Fraser, van het 2e regiment infanterie, belast met het bevel over het 19e bataljon landweer-infanterie en zulks voor zooveel de kolonels Schott, Colthoff en Versteeg, alsmede de luitenant-kolonels van Toorenen bergen en Fraser betreft, op hunne aanvrage. Vrouwenkiesrecht. Zaterdagmiddag vervoegde zich het hoofdbestuur van de „Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht" ten huize van den consul-generaal van Denemarken in ons land, den heer H. H. M. Bor- regaard, tydelyk belast met het beheer van het Deensche gezantschap, ten einde namens de vereeniging hulde te brengen aan zijn regeeting, ter ge legenheid van de verleening van het kiesrecht aan de Deensche vrouwen op den dag van heden, waarop door den Deenschen koning de gewijzigde grondwet wordt bekrachtigd. Namens het hoofdbestuur werd het woord gevoerd door mevrouw Van Balen—Klaar, vice-presidente van het hoofdbestuur van de vereeniging, die de wyn er de oorzaak van was. Myn hemel, Thea, houd toch op met schreienIk beloof het je, ik zal met het meisje, dat behalve haar mooie figuur en mooie oogen ook een dosis verstand en schranderheid bezit, bre ken, voor goed breken, ik zweer het je. De jonge vrouw luisterde niet naar zyn verzekeringen. Alsof ze achter volgd werd vluchtte ze het vertrek uit. Walter keek haar boos na. Daarna las hij vluchtig Leonie's brief en scheurde dien in kleine stuk jes. Nu werd hij kalmer. Een goede kant heeft die ellendige zaak toch, zei hy tot zichzelven. Daar Thea nu toch alles gewaar is geworden kan ik mijn betrekking tot Leonie brutaalweg verbreken. Zy wordt my te duur; ze vraagt eiken dag meer van myn kas. Bovendien is niets ongemakkeiyker dan een ja- loersche geliefde. Motgen zal ik de zaak schriftelijk met haarafdoen en dan geef ik den portier last haar hier nooit weer binnen te laten. Nadat Walter deze loffelijke voor nemens had opgevat, nam hij uit een lade van zyn schryftafel een som den consul namens de vereeniging dankte voor de ontvangst en haar hooge ingenomenheid uitdrukte met het feit, dat Denemarken juist in dezen ongelukkigen tyd heeft getoond ook op politiek gebied vertrouwen in zijn vrouweiyke bevolking te bezitten. Eerst nu zal men in Denemarken werkeiyk kunnen spreken van een volksvertegenwoordiging. Spr. meent, dat het geheele Deen sche volk met dit besluit moet worden geluk gewenscht en vroeg den consul die gelukwenschen te willen over brengen aan koning en volk. De heer Borregaatd dankte met een zeer hartelijk woord, gaf ook zijner zijds zijn vreugde te kennen over het genomen besluit en drukte de beste verwachting uit voor den goeden in vloed, welken het in Denemarken zou uitoefenen. Ongevraagd eervol ontslag. Burgemeester en Wethouders van 's Gravenhage hebben den gemeente raad voorgesteld aan D. Kanon, hoofd der openbare lagere school en der openbare herhalingsschool aan de Sirtemastraat, eervol ontslag uit zijne genoemde betrekkingen te verleenen met ingang van 1 Augustus 1915, en zulks op grond dat zich ten aanzien van dezen ambtenaar, die reeds den leeftijd van 67 jaren bereikte, de om standigheden voordoen, dat het belang der gemeente niet eischt dat die amb tenaar-, zij het voorloopig, in zyne betrekking worde gehandhaafd ter wijl die ambtenaar zijn eervol ontslag niet wenscht aan te vragen, waarom B. en W. gebruik maken van de hun in de wet op het lager onderwijs verleende bevoegdheid om den raad een voorstel te doen hem dit ontslag ongevraagd te verleenen. Neerbosch. De vorige week werd de 52e al- gemeene ledenvergadering gehouden. In het door den directeur, ds. Schrij ver, uitgebracht verslag werd gewe zen op de goede stemming die in het afgeloopen jaar op het Weezen- dorp heeft geheerscht. Slechts een maal had er een sterfgeval plaats. Een paar keet moesten er jongens met de tuchtschool kennis maken. In 1914/15 werden 53 kinderen opgeno men en 49 verlieten de inrichting de bevolking bestond einde boekjaar uit 504 zielen, waaronder 223 voog- dykinderen. Aan gaven werd ontvan gen f 15609, verpleeggelden f 57285, legaten f 40551, rente f 9043, sub sidie scholen f 5401. De uitgaven beliepen voor verpleging f 88684, onderwys f 7734, restauratie en on derhoud gebouwen en terreinen f 22349, reserve-rekening voor koers verschillen f 10,000, terwijl de reke ning sluit met een batig saldo ad gelds en kleedde zich op zyn gemak om, met de bedoeling om dien avond nog aan een zoogenaamde heeren avond deel te nemen, waar veel en hoog gespeeld werd. Toen hy, gereed om uit te gaan, de eetkamer binnentrad om het ka mermeisje te schellen en haar naar Thea's toestand te vragen hij ge voelde nu werkelijk medelijden met haar en kon, wat hy ook deed, zijn geweten niet geheel tot zwijgen bren gen kwam de keukenmeid hem verschrikt en zenuwachtig tegemoet. Ach, meneer, we wisten niel, dat meneer thuis was. Wassily is juist naar den dokter gegaanonze arme mevrouw sterft Anjuta onder de han den HOOFDSTUK XXIX. Toen Thea eenige dagen later voor de eerste maal volkomen bij kennis haar oogen opsloeg, viel haar blik op het goedige, zeer bekommerde gelaat van haar moeder. Mama, lieve mama! stamelde Thea. En nu nam het gelaat van juf frouw Lindner weer zijn gewone uit drukking aan. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1