Eerste Blad. SUS. IIEDIN6EN imeisje" i SLAAPXAMER 5 JUNI Een krachtig volk. r— No. 130 1915 s van den Humorist, ier begaafde ponders. LIJFRENTE. fcerrag- icziclit lm. .AN VRAGEN enstbode bode. inFirma f. TAK DE VELDE Jr., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Intorc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag on olgomoon orkendo Ctiristelijka toosldagw BiliiummBf besbatuit2 Maden. GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON Roman Dior MINA VON HALM. Brieven uit de Hofstad onze voorraad is m de waarde. Het ns geen bluf. Een or half geld. In de I, Wllhelmina- >ok-cursussen, |tot 10 uur, iedere neisjes toegelaten, deel te nemen ge- istraat. Telefoon 46. lARDEN. elct door de DOMMISSE, jjjj door |fi ilburg. 1 \ngeboden, een uken. Te bevragen fer 56. i f 0.25, iedere Zonder rabat, litsen wordt twee- ineden de 18 jaar. fss. Courant." enBureau «Vlis. Rotterdam tegen hndel T1ELR00Y. VLISSIMGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.3# per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ0.40voor iedere t egel meer 10 cenf Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. BI] abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ci. per regel De abonnés, in't bezit eener ft gulden bij levens- Htr^ft gulden bij dood Aft ft gulden bij verlies A ft gulden bij verliest ft ft gulden bij verlies ft gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- M\ IIIII lange ongeschikt- *11 I door <1111 van een hand, l*tl| van| II lil vaneen /n van eiken kerd tegen ongelukken voor: UUUU heid tot werken ff UU een ongeluk (JUv voet of oog JLww een duim 1UU wijsvinger tU%3 anderen vinger. Qyi» uitleveringen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plmtsbewl)», een ongeluk bekomen op trein, boot ol trem, De ultkeerlng wordt gewnnrborgd door de „Holl. Alg. Verzek, Bank" te Schiedam BEKENDMAKING. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter algemeene kennis dat alle scheerwol, welke bij de inmiddels aangevangen scheer wordt verkregen, als gevorderd moet wor den beschouwd en dat dit eveneens het geval is met blootswol, zijnde de wol, die van de huid van het ge slachte schaap wordt verkregen en derhalve, in het algemeen gesproken, in de blooterven wordt aangetroffen. Het is om deze laatste wol, en niet om de huiden met de wol erop, te doen. Vlissingen, 4 Juni 1915. De Burgemeester van Vlissingen, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. PERSONEELE BELASTING. Afkondiging van het kohier der Personeele Belasting no. 5, dienst 1915 De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijksontvanger is gezonden het executoir verklaarde kohier wegens de Personeele Belasting no. 5, dienst jaar 1915. De daarop voorkomende belastingschuldigen worden uitgenoo- digd om hunne aanslagen 'op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorkoming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend, terwijl de aangiften ter be koming van ontheffing, ingeval van verhuizing, moeten worden gedaan bij den Directeur der directe belastingen in wiens directie de aanslag is vast gesteld, binnen zes weken na het verlaten van het perceel. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 5 Juni 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Slechts in een krachtig lichaam, aldus luidt een der oudste stelregels op het gebied der gezondheid, kan een krachtige gezonde geest heerschen: „mens sana, in corpore sano." En een krachtige geest, voegen wij daar aan stonds aan toe, is een allereerste ver- eischte om in de wereld zich zelf te kunnen zijn en, die gij zijt, te kunnen blijven. Alleen dan kan en mag over een rechtmatig hoog gestemd gevoel 65. O(Nadruk verboden. Thea nam hem op. Ook aan den brief was de geur, dien zij zoo akelig vond. Het couvert was, naar het scheen, haastigen slechts onvoldoende dichtgeplakt. Als ze er het vouwbeen bij gebruikte, moest ze 't zeer gemakkelijk «pen kunnen ma ken. Eenige seconden aarzelde de jonge vrouw ze wist, dat ze een onrecht matige daad beging, wanneer ze een vreemden brief opende. Maar toch had Thea het volgende oogenblik het couvert opengemaakt. Een vel papier met fijn, vreemd maar niet leeHjk schrift kwam er uitvallen. Thea las staandehaar handen beef den zoo erg, dat het papier ritselde en de letters haar voor de oogen dansten. van eigenwaarde gesproken worden, wanneer die waarde niet slechts voor ons zelf overtuigend is, maar ook anderen daarvan overtuigcLgeraken, en er hun verhouding lot ons door doen bepalen. De achting te verwerven van hen, waarmede en waaronder wij verkeeren, moet kunnen overeenstem men met een gepast zelf-respect slechts wanneer beide in gelukkige harmonie samengaan kan ons leven waarde hebben, waarde voor ons zelf en waarde voor onze medemenschen. Doch nog eenseen krachtige, ge zonde geest, kan alleen huizen in een gezond en krachtig lichaam. Reeds tal van jaren wordt ons dit door de hygiënisten, de mannen dus van het vak, de wegwijzer en weg bereiders op het gebied der gezond heid, voorgehouden, en het resultaat is bepaald verrassend geweest. Wij behoeven waarlijk niet met voorbeel den te staven, hoe niet alleen de alge meene gezondheidstoestand op een hooger peil geklommen is, sedert de laatste tientallen jaren, maar ook hoe steeds meer en meer de kennis omtrent alles wat ons lichamelijk welzijn aan gaat algemeen eigendom geworden is, wat wederom heilzaam werkt in het voorkomen van lichamelijk lijden, want ook dit is een der grondregelen der gezondheidsleer, dat voorkomen beter is dan genezen. Inmiddels mag het ten zeerste be treurd worden, dat bijaldien in zoo veel opzichten met dankbaarheid ge wag gemaakt kan worden van een aanmerkelijken vooruitgang op Jiet gebied der volkshygiëne in alle be schaafde landen, de gezonde geest, die in het gezonde lichaam huizen moest, wel verre dikwijls te zoeken is geweest, en dat het waarachtig geluk der volken bij dat alles ten slotte nog zoo weinig baat gevonden heeft. Bovendien, met éénen slag heeft de ramspoed die over zulk een groot deel der beschaafde landen, in den zomer van verleden jaar los barstte, ook het resultaat van vele jaren arbeid voor het volkswelzijn te niet gedaan. Behalve de honderd duizenden, die lichamelijk lijdend uit dezen wereldoorlog naar hun land en haardsteden terugkeeren, zullen er millioenen zijn, die van de doorge stane verschrikkingen hun levenlang wellicht de gevolgen moeten dragen. En wie zal naar waarheid de gevol gen kunnen vaststellen, die bij de thuisgeblevenen, wier verwanten ten strijde trokken, de maandenlange vrees voor het verlies van dierbare panden voor altijd in het gemoed grifte Zal, wel ooit bij die allen weder sprake kunnen zijn van dat gelukkige evenwicht tusschen de geestelijke en lichamelijke gezond heid, waarvan hei oude Latijnsche ge zegde, hierboven vermeld, gewaagt „Mp lieve Walter 1 Daar jij je gisteren en eergisteren niet hebt laten zien in weerwil van je belofte, dat je bij mij zoudt komen soupeeren, zocht ik je héden in je zoogenaamde „werkkamer" op, maar helaas fe vergeefs. Hoeveel je daar werkt, weet ik het best. Het is ook veel beter en amusanter, dat je je tijd in gezelschap van mij doorbrengt, in plaats van bij je pandecten of mis schien wel bij je vrouw, die volgens jouw beschrijving het type van vrou welijke vervelendheid moet zijn. Daar om, mijn waarde, vind ik je voorstel om mij voor de zomermaanden als haar juffrouw van gezelschap buiten te doen doorbrengen, eenvoudig be spottelijk. Ik krijg zoo'n vermoeden dat je mjj eindelijk moe bent gewor den en er nu naar streeft om voor eenlgen tijd van mij verlost te wor den. Weliswaar zou hiertegen aange voerd kunnen worden, dat je, als je werkelijk zoo iels tegen mg in het schild voerde, wel zoudt oppassen om my in de onmiddellijke nabijheid van je hooggeachte echtgenoote te brengen. Want voor zoo naïef zie je mij toch zeker wel niet aan, dat je en welk evenwicht toch immers voor een waarlijk gelukkig leven onont beerlijk is Hoe mogen de volken dier landen, waarboven de oorlogsorkaan nog niet losbarstte, dat alles bedenkende, dubbele reden tot dankbaarheid vin den Hoe mogen de onzijdig ge- blevenen, en zij die dit wenschen te blijven, wel alles inspannen om een keer, ook in hun lot, te voorkomen. Ook hier immers is voorkomen beter dan genezenwant hoe krachtig ook aan het herstel van oude toestanden na den oorlog gewerkt mag worden, hoe snel ook de wonden wellicht ge nezen kunnen, geen ziekte, geen oorlog en dus geen instorting in een poel van menschelijk lijden, zou natuurlijk zooveel heilzamer geweest zijn. Mag, dat alles overwegende, dSarin voor ons een reden tot dankbare er kentelijkheid gelegen zijn, omdat wij tot nu toe voor zóóveel gespaard zijn gebleven, hetgeen andere volken trof, dat ontslaat ons nochtans niet van de verplichting er voor te waken om alles te doen en te behartigen, wat dezen toestand kan bestendigen. Want, willen wij kunnen zijn en blij ven die wij zijn, dan, gelijk wij reeds zeiden, is het allereerst eisch van een krachtigen geest te getuigen, en dus blijk te geven, dat de oude, stoere volksgeest onzer vaderen, ook de onze nog is. Van dien geest, wij weten het, -en erkennen dit met een rechtmatig ge voel van zelf-respect, hebben de eerste dagen der Augustus-mobilisatie, voor heel de wereld getuigenis afge legd van dien geest getuigt nu reeds 10 maanden lang de houding onzer broeders en zonen, die den voet bij het geweer, het bolwerk uitmaken, waarop de aanval des vijands, wie het ook zij, zal moeten stuitenvan dien geest sprak de mannelijke ernst en het kalme besef van heel ons'volk in die onheilspellend dreigende uren, toen elk oogenblik ook voor ons de oorlogsfakkel scheen te ontvlammen. Wij twijfelen dan ook geen oogen blik er aan, of van dien geest van kloeke bereidwilligheid zal geheel Nederland opnieuw getuigenis afleg gen, wanneer het oogenblik daartoe zou komen. Echter, en dit is een onafwijsbare eisch, zoo wij toonen willen dit tijdsgewricht ten volle te be grijpen, dan moet dat oogenblik ons nóg krachtiger, nóg vastberadener, nóg beter voorbereid en toegerust voor de komende dingen vihden, dan toenmaals het geval kon zijn. Daar heerscht in een groot gedeelte van ons volk de vaste overtuiging, dat wij ook nu nog niet zoo innerlijk sterk en uiterlijk weerbaar zijn, dan we, gelet op wat andere kleine volken in dat opzicht presteeren, kunnen en zoudt gelooven, dat ik uit edelmoe digheid zou zwijgen en jouw verraad aan mijn liefde bedaard zou aanvaar den in plaats van mevrouw Thea op zekeren dag mede te deelen, dat me neer haar echtgenoot, nadat hij reeds voor zijn huwelijk een innige gene genheid laten wij ons poëtisch uitdrukken voor een zekere, met een goede stem begaafde jonge kun stenares had opgevat. Dat verder meneer de echtgenoot de bewuste jonge dame nog voor het einde der wittebroodsweken uit laten we zeggenuit oude, lieve gewoonte op zijn doorreis in Riga heeft opge zocht. Maar daarmee, myn beste Wal ter, was de band tusschen ons, zoo als je wel weet, opnieuw weer aan geknoopt. En ik zweer het, zoo ge makkelijk laat ik je niet los. Ik ben je hierheen gevolgd en ben van plan mij ook in 't vervolg altijd in je on- middeliyke nabijheid op te houden. Misschien is het by mij de „wilde hartstocht", welke mij daartoe drijft. Men heeft my hier reeds verschillende voordeelige aanbiedingen gedaan maar ik wil je gelooven en mogelijk my nog wel bereid laten vinden om moeten zijntalloos velen onder ons achten Jiet daarom onontbeerlijk, dat naar het voorbeeld van het vrije Zwitserland, ook te onzent een volks weerbaarheid ontsta, die steun en stut uitmake van de krachten der defensie, waarover wij thans reeds beschikken. Het vraagstuk is van zeer bijzonderen aardimmers, wij zijn van huis-uit geen volk van militairen, en het mi litairisme heeft te onzent altijd weinig wortel geschoten. Anderzijds kan niet worden ontkend, dat dit tijdge wricht, waarin de wereldgeschiedenis geheel nieuwe banen inslaat, van alle volken, en dus ook van ons, eischt om er alles voor over te hebben, om alles in te spannen, ten einde niet te worden medegesleurd en onder te gaan in dien wereldorkaan, dien wij thans om ons heen zien woeden. Wij hebben echter genoegzaam ver trouwen in een regeering die geble ken is tegen hare taak geheel te zijn opgewassen, dat zij ook hierin ten beste van ons land zal weten te handelen. En als van haar straks de roepstem uitgaat, die ons zal doen beseffen, dat wij niet ten achter mo gen blijven in de volmaking van ons defensie-wezen als zij er ons allen aan komt herinneren, dat wij, op ge vaar af het dierbaarste te verliezen wat ons als onafhankelijk volk ter harte gaat, niet mogen volstaan met ons minder in te spannen, dan waar toe wij in staat zijn en in staat moe ten zijn, laat ons dan blijken geven dat nog immer de kloeke geest der vaderen ook over ons vaardig kan worden, en toonen dat bij ons èn lichaam èn geest, in een gezonde en gelukkige harmonie aanwezig zijn. Slechts dan kunnen wij blijven, die wij zijn en willen zijneen krachtig volk. Gered De Bioscoop. Zooals te begrijpen viel heeft de Minister van Waterstaat eieren voor zijn geld gekozen en na het alge meen afkeurend oordeel over zijn aanslag op het Haagsche Bosch, zijn voorstel teruggenomen. Natuurlijk is dit geschied met de noodige strijkages die aan alle departementale werk zaamheden eigen zijn, maar een feit is het dat het voorstel voorloopig van de baan is. De Minister zet een boos gezicht tegen die akelige op posanten, hij kijkt eens heel ernstig, verklaart nog eens overleg te zullen plegen met andere autoriteiten, wat misschien een oplossing zal brengen enz. enz., hetgeen in parlementairen stijl beteekentals jullie zulke groote monden opzet, zal ik mijn voorstel wel terugnemen. Trouwens het verwondert ons ab soluut niet dat deze zaak zóó getoo- juffrouw van gezelschap by je vrouw te worden, in de veronderstelling, dat je ons bezoekt, zoovaak je „zeer be perkte tijd" zulks toelaat, en er voor zorgt, dat we in een amusante, drukke streek van het buitenleven profiteeren. Ik heb nu bgna twee uur .hier op je gewacht en moet nu naar huls of eigen'yk naar mijn modiste. Mocht je vanavond of uiterlijk morgenvoor-, middag niet bij me komen, dan kom ik eiken dag terug, om eindelijk van je lippen te hooren, dat de vermoe dens, waarmee ik my heden en gis teren heb geplaagd, niets anders dan louter inbeelding zijn. Ik weet immers dat je mij nooit ontrouw zult worden. Je jou boven alles liefhebbende, LEONIE." Thea's hand kneep het noodlottig papier in elkaar. De inhoud van dezen brief vervul de haar met toorn, schaamte en af schuw. Op melke minachtende wijze moest Walter over haar gesproken hebben En dien man had ze bemind, ach, zoo grenzenloos bemind! Met droge, brandende oogen staar de de ongelukkige vrouw voor zich pen is. Het was te dwaas. Men kan alleen verbaasd staan over de gren- zelooze zorgeloosheid waarmede een dergelijk voorstel in elkaar werd ge flanst. Natuurlijk treft in dezen den Minister geen schuld. In naam is hij weliswaar de verantwoordelijke persoon en hij had natuurlijk de in diening kunnen tegengaan, in wer kelijkheid is de toestand toch anders. Het is we! eens goed daarop de aan dacht te vestigen. Een of andere tak van departementaal bestuur heeft een plannetje. Het wordt uitgewerkt, den Minister smakelijk voorgesteld en zie, het gelukt een vorm te vin den waarin het plannetje tot een def tig voorstel wordt belichaamd. Houdt de Minister zoo'n plannetje tegen, dan heeft hij al spoedig moeilijkhe den met de teleurgestelde ambtena ren, die bovendien den naam hebben van deskundig te zijn. Liever dan zelf dat conflict uit te lokken, laat hij het aankomen op de Kamer. Nauwelijks is het voorstel ingediend of de pers valt er op aan. Reeds den dag na de indiening van het schendingsontwerp voor het Haagsche Bosch had éen der Haagsche bladen een pootig stukje over het plan. Daarmede was de aandacht van het publiek er op gevestigd. Waarschijn lijk ook die van het Haagsche ge meentebestuur. Eer het een week verder was, was ieder op de hoogte, was het verzet algemeen. Natuurlijk hebben de uitbroeders van het plan zitten razen en tieren op deze kran ten-kerels die hun neus weer eens in andermans zaken staken, doch zij wisten tegelijk we! dat nu hun plan netje verijdeld werd. Het heeft ons natuurlijk zeer ver heugd dat de algemeene actie tegen het snoode plan er toe geleid heeft dat de Minister zijn ontwerp heeft ingetrokken. Trouwens wij hebben niets anders verwacht. Wij zijn er nu zeker van dat een dergelijk plan niet weer op de proppen zal komen. Na in drie vergaderingen eenige uren gepraat te hebben, is het den gemeenteraad eindelijk gelukt de ver ordening op de bioscooptheaters af gewerkt te krijgen. Het scheelde niet heel veel of er was heelemaal niets van de veror dening terecht gekomen. Met een betrekkelijk kleine meerderheid keur de de Raad ten slotte het voorstel van B. en W. goed. De toestand zal nu anders worden Kinderen beneden 16 jaar mogen niet meer worden toegelaten tot bi oscoop-voorstellingen. Voor hen zui len speciale kinder-voorstellingen ge arrangeerd moeten worden, en de films die daarin zullen worden afge draaid moeten vóóraf worden goed gekeurd door een speciale commissie uit. Nu was alles uit! Welk een einde van haar huwe- lijksgeluk, dat sedert maanden lang zaam maar aanhoudend verminderde. Thans kon ze, dat gevoelde Thea duidelijk, een onderhoud met Walter niet meer vermijden. En hoewel ze iot wanhopig wordens toe veront waardigd was, glom toch in het diepst verborgen hoekje van haar gemarteld hart nog een klein vonkje van hoop dat hy misschien toch niet heelemaal zoo schuldig zou zgn, als hy het naar de woorden van den brief te oor- deelen scheen te wezen. Een beschuldigde veroordeelt men immers niet, voor men zgn verdedi ging gehoord heeft. De elegante pendule op de ge beeldhouwde wandconsole sloeg acht uur. Walter dineerde heden by ken nissen in 't gunstigste geval zou hg om tien uur thuis zgn. Thea liep in een grooten boog om den stoel, waarop Walter's schoone vriendin oogenschyniyk op den na latige had gewacht, en ging in het donkerste hoekje van het vertrek zit ten. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1