3 auivi IBM LINDNER. DONDERDAG gemeentebestour Nederland en de Oorlog. feuilleton binnenland 63e Jtaargaitifg1 1915 fïlliaTBFirma F. VAU Pt VELDE Ir., Kleine Markt 58, Iflissingen. Telefoon Interc. IR Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke leestdagH Roman door MINA VQH HALM. No. 12® VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ0.40voor iedere regel meer 1# cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel Oe abonnés, in't bezit eener ftftftftgulden bij levens- F7^ft gulden bij dood ftft ft gulden bij verlies A ^ft gulden bij verlies .J ft ft gulden bij verlies ft ^gulden bij verlies oolis, zijn GRATIS verze- M\ II III lange ongeschikt- ftll door <|l|l van een hand, lft|| van| Mill vaneen van eiken lerd tegen ongelukken voor: LUUU heid tot werken i UU een ongeluk UUU voet of oog lUU een duim IUU wijsvinger U%J anderen vinger. Qua ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. /Mg. Verzek. Bank" te Schledaa HOOFDELIJKE OMSLAG. Afkondiging van het uitvoerbaar verklaarde le suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het jaar 1915. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen maken bekend dat het le suppletoire kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het jaar 1915 na door Gedeputeerde Sta ten van Zeeland bij hun besluit van 28 Mei 1915 no 15 te zijn goedge keurd, op heden in afschrift gedu rende deeltijd van vijf maanden op de secretaiie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 3 Juni 1915. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, M. VAN DER BEKE CALLENFELS, S. a. i. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen Gelet op art. 12 der Drankwet; doen te weten dat bij hen zijn ingekomen lo. een verzoek vanJACOB MEULMEESTER, om vergunning tot verkoop van ster ken drank in het klein voor perceel no 42, gelegen aan de Noordstraat 2o. van LAMBERTUS JOHANNES DE GROOT, om verlof tot verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor perceel no. 106 gelegen aan den Boulevard Ban- kert. dat vanaf heden gedurende veertien schriftelijke bezwaren tegen het even tueel verleenen van de gevraagde vergunningen het verlof kunnen wor den ingebracht bij Burgemeester en Wethouders voornoemd, Vlissingen, 3 Juni 1915. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. DP ^Acrptiirif» M. VAN DER BEKE CALLENFELS, S. a. Engelsch vliegtuig in Zeeuwsch Vlaanderen geland. Bij de marine-autoriteit te 's Gra- venhage is bericht omvangen dat gis terochtend in Zeeuwsch Vlaanderen een Engelsch vliegtuig is geland. De twee zich daarin bevindende perso nen zijn geïnterneerd en het vliegtuig is in beslag genomen. Het was een Engelsch vliegtuig, bemand met de twee Engelsche offi cieren F. H. Brichard en A. D. Gaye. De landing geschiedde in de buurt 63. O— (Nadrnk verboden. Hij legde bij deze woorden zijn sigaar in een aschbakje en ging naar den vleugel om met den tot gewoonte geworden handkus afscheid van zijn vrouw te nemen. Thea keek hem recht in 't gezicht. Er lag in haar oogen, welke aan haar bleek gelaat een wondere bekoring verleenden, een zwijgend, maar zeer welsprekend verwij'. Op dit oogenblik was Thea schoon in weerwil van de lijdende, ge spannen uitdrukking in haar trekken. In Walters oog kwam een flikkering, die bijna gelijk kwam aan de harts tochtelijke teederheid, waarmee hij zijn vrouw op de huwelijksreis over stelpte. Hij sloeg den arm omThea's hals en boog zich voorover om haar te kussen. van Cadzand, wegens een motorde fect. Beide officieren waren ongewend. Dienstregeling spoorwegen. Met het oog op de onzekerheid welke thans nog bestaat ten opzichte van de inwerkingtreding van een nieuwe gewijzigde dienstregeling der Nederlandsche spoorwegen wordt ver zocht te berichten, dat volgens van Staats- en Holl. IJz. Spoorweg Maat schappij ontvangen mededeeling het tijdstip waarop de nieuwe uitge breide dienstregeling der Neder landsche spoorwegen in werking treedt eerst in den aanvang van de maand Juli is te verwachten. De juiste datum van inwerkingtre ding zal zoo spoedig mogelijkjworden bekend gemaakt. Oorlogsidylle. Mer. schrijft uit Aardenburg aan de „N. Ct." Op het wijde even kabbelende Scheldewater. Prachtig glanst de zon op de blauwe verten. Een heldere stralende hemel staat over den lichten groenen waterspiegel. Onze boot vaart zonder schommelingen kalm en rustig dwars over den stroom. Achter ons het witte spoor dal lang zicht baar blljit op de bijna geheel be- weginglooze vlakte. Zeewaarts een enkel klein profiel van een oorlogs boot, een scheepje, een boei. Eener- zijds de lage zoom van de kust, met den vuurtoren van Nieuwesluis en de lage dakjes van Breskens. Anderzijds de groote kranen der Schelde maat schappij, de St. jacobstoren, de hooge Kaden, de groote gebouwen, het strand van Vlissingen. Een paar Neder landsche oorlogsschepen beschermen de stad en den ingang van de haven. Opeens, aan de Vlissingsche zijde een groote witie wolk, die opkomt boven de kust. Even daarna een hevige ontplofing. Is het een kust- batterij of een oorlogsschip dat vuurt? En waarom, waarop Wij turen in de wazige verte. Daar, dichtbij een zwart stipje aan den horizont, een opspuitende wiite zuil van schuim. Daar is het projectiel ongetwijfeld neergekomen. Wat mag dat zijn, dat door een Nederlandsch kanon in vollen vrede zoo hevig beschoten wordt? Wij zijn in gespannen aandacht, hoog op de brug staat ons reisgezelschapje, vroolijk troepje jonge meisjes in lichte toiieljes en jongens in matrozenpakjes. Nu allen ietwat onrustig. En wij staren zee in, of van daar ook antwoord zal komen. Landwaarts om de opstelling van kanonnen op het oorlogsschip dat in actie is gekomen te onderscheiden. Men had zooveel verhaald van oor logsgevaar, van drijvende mijnen, van forceering der Schelde door Enge land, dat het Duitsche leger in den rug vallen kwam, door Duitschland Doch eer zijn lippen de hare aan raakten, maakte zij zich zacht, maar vastberaden uit zijn armen los. Laat dat, zei ze zacht, maar in haar toon lag iets, wat Walter van verdere liefkoozingen afhield. Niet ook goed, sprak hij met een flauwe poging om triviaal grappig le zijn. Tot weerziens, preutsche mees teres. Hij ging, en Thea liet weer de vin gers over de toetsen glijden. Ze deed het half als in den droom en zonder dat ze het wilde vereenig- den zich de tonen tot een melodie, welke zij gedurende een tijdperk van haar jonge leven zoo dikwijls had gespeeld en gezongen op verzoek van een man, die dan verrukt en meege sleept had geluisterd „Wal raakt mij je vader, zijn huis [en zijn veld, Wat raakt mij je tante, haar trots [en haar geld Zeg maar, dat je mee wilt gaan, [zeg maar dat je de mijne bent, En kom in je katoenen rokje, Klein- [Anna-Kathrein, Klein—Anna—Kathrein 1" dat den doorgang der Schelde zou openbreken om ruimte en basis te krijgen voor onderzeeërs-actie. Zou het nu komen En wat moet er dan van ons weeriooze plezierreizigers worden die dobberen op een onschuldige boot Weer een witte wolk, ergens bij de kust. Wij zagen nu het zwarte projectiel den loop verlaten. Na een oogenblik de ontploffing. En wij kijken en kijken, zee in. Weer.bij helzwarte stipje, aan den horizon een hooge witte zuil van schuim. Nu nog dich ter er bij, het volgende schot zal een treffer zijn. Maar waarom wordt deze boot beschoten En wanneer zal het antwoord komen Wij wachten.... Prompt na 5 mi nuten een derde schot, en zoo ver volgens. Wonderlijk, dat oorlogsge rucht, in dezen vredigen zomermiddag op het vredige water. Beangstigend. En opeens wordt de oorlogsillusie voltooid. Wij hooren gesnor hoog boven ons. Een, twee vliegtuigen komen aangedreven en koersen om ons bootje en naar de kust. Zal een bom worden geworpen Zijn dit de verkenners die afstand komen meten voor die groole oorlogsbodems in de verte Een groote mogendheid forceert ongetwijfeld zonder oorlogsverklaring de Nederlandsche grens. En regel matig barsten de kanonnen open, regelmatig spuiien de projectielen wa terstralen hoog op uit zee. En in wijde kringen zweven de onheilspellende vogels. De angst groeit in ons luchtig en fleurig gezelschap. Toldat een Nederlandsch officier heel nuchter komt verklagen dat het Neder landsche leger bezig is schietoefenin gen te houden, en Nederlandsche vliegers oefenvluchten doen. De Stuwadocrswet. Door het bestuur van den centraien bond van transport- en havenarbeiders, is een adres gezonden aan den minister van landbouw, enz., waarin er op wordt aangedrongen, de Stuwadoors wet zoo spoedig mogelijk in werking te doen treden. Requestanten nemen aan, dat in den oorlogstoestand de oorzaak schuilt in de langzame uitvoering der bijna een jaar geleden aangenomen wet, doch zijn van meening, dat juist in deze tijden van crisis en werkeloosheid, een betere verdeeling van den arbeid onder het totaal aantal havenarbeiders hoogst noodig is. Lokaalspoorweg op het eiland Tholen. Gisterenmiddag werd te St. Maar tensdijk een vergadering gehouden van vertegenwoordigers van alle ge meente- en polderbesiuren op het ei land Tholen ter bespreking van de mogelijkheid der totstandkoming van Toen brak de melodie met een schrille dissonant af. Thea's handen gleden van de toet sen in haar schoot Onbeweeglijk zat ze daar, starend in de verte, alsof ze iets zocht iets, dat verloren was en niet terug gebracht kon worden. En toen rolden de tranen onophoudelijk over haar wangen. Geen snikken werd gehoord stil, maar zielsbedroefd beweende Thea von Hartung het verleden. HOOFDSTUK XXVIII. Thea had de kleeren, welke zij voor de kleine Madeion had bestemd, ge deeltelijk klaar gekocht, gedeeltelijk door haar kamenier laten maken. Het was zoo een allerliefste com plete kinderuitzet geworden. Op een schoonen, helderen, maar kouden namiddag in de eerste helft van April liet Thea een gesloten rij tuig komen en begaf zich, vergezeld van haar kamenier, naar de tamelijk afgelegen stadswijk, waar madame Murchat woonde. Thea wilde haar kleine vriendin zelf de met zooveel liefde uitgezochte een lokaalspoor op het eiland Tholen en in verband hiermede de overbrug ging van de Eendracht. Ruim 100 personen waren Ier ver gadering aanwezig. „De Zoom" meldt omtrent deze vergadering het volgende Na een welkomstwoord van jhr. van Vredenburch werd het woord gegeven aan den heer Wijerman, die in den breede uiteenzette de werkzaamheden door het comité sinds de vorige bij eenkomst verricht. Het resultaat van deze werkzaamheden is, dat de maat schappij tot Exploitatie van Staats- spoorw. zich bereid verklaard heeft op het eiland Tholen de exploitatie van een buurtspooiweg op zich te nemen, welke treinen een snelheid van 35 K.M. per uur zullen ontwik kelen en daartoe behalve stations aan de verschillende gemeenten op tus- schengelegen gedeelten los- en laad plaatsen te maken, zooals ook op Zuid-Beveland is geschied. Hoe deze lijnen zullen worden ge legd, zal door de technici moeten worden uitgemaakt, doch de bedoe ling is, dat het uitgangspunt van den lokaalspoorweg Bergen op Zoom zal zijn. Hierdoor komen de plannen omtrent de overbrugging van de Eendracht nabij de gemeente Tholen in een sta dium en zal de passage van die brug zoowel voor spoorverkeer als parti culier verkeer worden opengesteld. Nader zou dan worden onder het oog gezien of éen breede, dan wel twee smallere bruggen zullen worden ge bouwd. In de bedoeling ligt ook het thans geldende veerrecht van de gemeente Tholen af te koopen. Gevraagd werd thans aan de ge meente- en polderbesturen, een defi nitief antwoord te willen geven of zij geneigd zijn hunne medewerking aan dit belangrijke werk te geven. Moch ten gemeente- en polderbesturen hier toe niet kunnen besluiten, dan acht het lokaaltrein comité hiermede zijn taak beëindigd. Na onderlinge bespreking werd met algemeene stemmen alleen de heerVersirate uit Stavenisse, wiens be zwaren door dhr. Wijermans in een bijzondere conferentie werden onder vangen, stemde tegen, omdat blanco stemmen uitgesloten was de vol genda motie van Jhr. van Vredenburch aangenomen De hier aanwezigen verklaren zich voor hun persoon bereid, zooveel in hun vermogen is het totstandkomen van een lokaalspoorweg op het eiland Tholen te bevorderen, mits lo. De spoorbrug over de Eendracht mede wordt ingericht voor gewoon verkeer en daarop geen tol- of passa gegeld worde gehevenen 2o. Het ten koste van het eiland voorwerpen brengen en tegelijkertijd afscheid van moeder en kind nemen. Dan bleef madame Murchat de lange weg naar de Hartungs bespaard. Thea wist, hoe angstig de Frangaise met elke kopeke te rade ging en hoe gaarne ze zelfs de tramkosten uit spaarde. De kamenier zette een be zorgd gezicht, toen haar meesteres de vele trappen madame Murchat woonde zeer hoog, op de vierde ver dieping, begon op te klimmen, maar Thea liet zich door die schier eindelooze trappen niet afschrikken. Ze gevoelde zich heden veel beter dan gewoonlijk. Boven in het kleine kamertje kwam madame Murchat haar met hoogroode wangen tegemoet. Ze was juist bezig met pakken. Er heerschte een bijna ondraaglijke warmte in het kleine, slecht gemeu bileerde vei trek. De kleine potkachel stond rood. De Frangaise had, zooals Thea bemerkte, dik beschreide oogen. Thea hoopte echter, dat het gezicht van Madelon's uitzet madame Mur chat wel op andere gedachten zou brengen. En zij bereikte haar doel volkomen. Bij de levendige Frangaise Tholen komende gedeelte der kostên van de spoorweg en van de brug in totaal niet meer bedrage dan f 1 per H. A., benevens 20 cent pet in woner gedurende de eers'e 20 jaren en daarna 75 cent per H. A. en 10 cent per inwoner gedurende 30 jaren. Carnegie Heldenfonds. Verschenen is het verslag over de jaren 1912, 1913 en 1914 van het Carnegie Heldenfonds voor JNeder- land. Medegedeeld wordt hierin dat het bestuur bij den aanvang van zijn ar beid een belangstellend schrijven ont ving van de Carnegie Hero Fund Commission ie Pittsburgh U. S. A. en dat het bestuur hiervoor zijn erkente lijkheid betuigde en uiting gaf aan zijn gevoelens van dankbaarheid je gens den landgenoot die het Fonds, die hier te lande tot veler zegen werkzaam beloofde te zijn, stichtte. Herinnerd wordt voorts o. a. aan de circulaire, waardoor in den lande bekendheid werd gegeven aan het Fonds en waarin aan de burgemees ters werd verzocht er toe te willen medewerken, dat, wanneer in hun gemeenten gevallen voorkomen dat personen met eigen levensgevaar an deren het leven hebben gered of ern stige pogingen hebben aangewend om dit te doen, deze ter kennis van het bestuur worden gebracht, opdat, zoo daartoe termen gevonden worden, de milde bepalingen van het door den heer Carnegie gestichte Fonds op bedoelde personen (of hun wedu wen en kinderen) te beloonen. Verder deelt het bestuur mede, dat het. met waardeering steeds de me dewerking heeft ondervonden van burgemeesters en andere autoriteiten, alsmede van particulaire vereenigin- gen voor het verkrijgen van inlichtich- gen nopens reddingen, tot uitreikin gen van ondersteuningen enz. Een zilveren jubileum. Dinsdag, 1 Juni, herdacht de heer Randag, een der directeuren der N.V. Ant. Jurgens margarinefabrieken te Oss, den dag, waarop hij vóór 25 jaren aan genoemde firma werd ver bonden. Zaterdagmiddag te voren werd dit zilveren jubileum door het geheele personeel der onderscheiden kantoren en alle vertegenwoordigers der firma in Nederland op hartelijke wijze ge vierd. De groote kantoorzaal was, dank zij de goede zorgen van het feestcomité, geheel voor de huldiging van den jubilaris in gereedheid ge bracht en met bloemen en guirlandes versierd. Toen de jubilaris aan de zijde van de heeren Jurgens de zaal binnentrad, werd hem door een zang koor, gevormd uit het kantoorperso neel, eene cantate toegezongen. was de overgang van droefheid tot blijdschap niet moeilijk. Ze geraakte buiten zichzelve van verrukking over den inhoud van de mand, en Thea, nadat ze nog een poosje heldhaftig weerstand had geboden aan den gloed van het kleine kacheltje, ging heen met het bewustzijn van de rol der Kerstfee in het sprookje gespeeld te hebben. Begeleid door de luide zegenwen- schen van madame Murchat ging ze langzaam de steile trappen af, terwijl ze zwaar op den arm van haar kame nier leunde. Ze haaide diep adem, toen op straat de frissche, koude wind om haar heen woei, en ze beval de kamenier het portierraampje naar beneden te laten en den koetsier te zeggen, dat hij nog een eindje moest omrijden, eer men naar huis ging. Zoo kwam het, dat het gas in de vestibule en op de trap reeds was aangestoken, toen Thea de gemakkelijke, breede trappen naar haar woning opging. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1