WOENSDAG 2 JUNI Nederland en da Oorlog. 53e «I^£ur*g£un&1 1915 lifgmFirma F. VAN OF VELDE Jr., Heine Harkt 58, Vlissinnen. Telefoon Interc. 10 Herschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke leestdagn BINNENLAND FEUILLETON Roman door MINA VON HALM. Vlissingsch Steuncomité Onbestelbare Brieven Mo. 137 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent M, ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ0.40voor iedere regel meer 18 cent Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in 't bezit eener Q ft ft ft §ulden biï 'evens- HfA gulden bij dood AAjfl gulden bij verlies ifA gulden bij verlies i AA polis, zijn GRATIS verze- 1111I lange ongeschikt- 11 door "Cl IKI van een hand, I *"|l I vanj kerd tegen ongelukken voor: uUvU heid tot werken B GU een ongeluk UUU voet of oog JL4JU een duim 1UU Pan uitkeeringen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ot tram. gulden bij verlies A |*|f) gulden bij verlies ft F gulden bij verlies vanj 11111 van een H van eiken een duim JLUV wijsvinger C4%J anderen vinger. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. ftlg. Verzek. Bank" te Schiedam steeg 6. Tom Obers. Vlissingen. Ma dam Raa, Groningen. F. Rabert, 's Ha- ge. F. Vaessen, Zandvoort. Fr. van Waaterschooi, 'sHage. S. de Zwart, v. Hilstraat. J. Albert Brussel. L. Ar- gelles, Paris. Madam Berandiana, Brus sel. Sammets Bundts, Antwerpen. M. Cutry, Paris. H. v. Caimenberg, Antwerpen. J. Clans, Lamoges. P. Claes, Uccle Brussel. J. Capfan Col- lart, Londen. Madam Corun, Merxplas. A. Cantate, Verdun. I. de Croesse, Brussel. P. Debanat, Secieur Postal. C. Degen, Brussel. R. Del ittre, Brus sel. A. Dellemmes, Besanson. Alfret Dor, Blackpool. J. Deridder-Corlij,o Antwerpen. L. Debanviere, Vienne. E. Duearme, Brussel. M, Dupnez, Londen. B. Ch. Esser, Calais. Wed. A. Eljer, Lillo. A. Freidure, Paris. Madam van Geel, St. Gilles. P. Heger, Berne. J. van Herp, Londen. B. van Heule, Brussel. G- Heijlbraeck, Forest Brussel. Madam Jaly, Molenbeek. Kommandateur, Brussel. R. Lambrecht, Londen. Remino Lanners, Marne. O. Lauthier, Armee. Arth. Lenmans, Ch. Lefevre, beiden Paris. P. Lanvion, Armee. Ch. Maas, Antwerpen. P. Maerschalck, G. van Maldere, H. Mar- consé, M, Mengels, allen Brussel. F. Mijs, Antwerpen. H. Nqs, La Panne. P. Oger, Sedon. A. van Otten, Turn hout. G. Paternoster. Schaerbeek. A. Perrier, E. Paels, beiden Brussel. M. Prenot, Camp de Chalos. de Ridder, mailboot „Mecklenburg" Engeland. E. Scheppers, Gloigam. Ed. Schmitz, Londen. Sels-Aerts, Antwerpen. P. Smits, Eeckeren. H. Salon, Reurne Noord. Pasquelle, Calais. DeTroch, Brussel, familie Vanhaesendonk, Antwerpen. R. Verranneman, Schoeibeek. Madam Verstraeten, Brussel. J. Vrljdenbergen, St. Gilles. Woodland, Laeken. C. Ze- nat, Brussel. B. J. Beiers en W. de Belzer, bei den te Lier. J. Benot, Eeckeren. G. J. Bosny, Hants. I. van Bonsnot, Turn hout. L. B-ouwense, St Geertruide. O. Champy, Anvers. G. Deekers, Wuest- merel. Diel Peekers, Deurne noord. Dufraing, Turnhout. P. Em, Leaken. Ganchrie, Brussel. H. Gijlzen, Leaden hall. F. Hellemans, Deurne. van Haren Anvers. A. Houveus, Avemes. Ant. Jamden, Brussel, I. Lens Cuspeels Herenthals M. Mogmie, Montviel. E. Munck, Weelde. A. Peury, Brussel. M. Ponzeele, Ostende. G. Prie, Bor deaux. Madam Payd, Ginet. H. Pae- lans, Lier. Ranffas, Londen. Van Sande, Herenthals. Sameys, Ardennes. A. Schragens, Mechelen/A. Verachtent Overdonkele. Madam Verneer, Londen L. Wljna, Kiel. Vlissingen, 2 Juni. Het bestuur van het Prov. comité van anti rev. kiesvereenigingen in Walter, die alles, wat maar naar sentimentaliteit zweemde, onsympa thiek vond, zei, toen Thea geëindigd had Zeer aardig, maar voor mijn smaak veel te tragisch. Weet je niet wat vroolijks té zingen, Thea Neen, klonk het met moeite ge geven antwoord en 't was, of ze haar tranen met geweld bedwong, ik weet niet3 vroolijks. Walter haalde de schouders op. Daarna stond hij van den divan op, waarop hij in half liggende houding had gezeten, en stak, terwijl hij de beide handen diep in de zakken stak, bij een staande lamp de sigaar aan. Het spijt me, Thea, zei hij toen, nadat hij eenige trekjes had gedaan, dat je heden in een ongenietbaar humeur schijnt te wezen. Daar ik me niet mag vleien, dat ik het door mijn tegenwoordigheid zal kunnen verbe teren, zal ik je maar liever aan je gedachten overlaten, die van onvrien- lljken aard schijnen te zijn. Voor vrouwengrillen ga ik altijd op de vlucht. Luit.-kwartiermeester bij de landweer. De minister van oorlog heeft, naar het Hbl. meldt, een regeling ontwor pen om milicien-sergeanten op te leiden voor sergeant-majoor-admini strateur met de bedoeling, dat zij bij gebleken geschiktheid worden be noemd tot luit. kwartiermeester bij de landweer. Voor die opleiding komen in aanmerking zij, die in de burger maatschappij boekhouder zijn of op andere wijze uitgebreide administratie voeren. Officieren van gezondheid. De studenten M. K. J. Smits en j. J. Preuniger zijn toegelaten tot de verbintenis om na het verkrijgen van den titel van arts een benoeming tot officier van gezondheid 2e kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht aan te nemen. Tegen spionnage. Het stations- en trampersoneel der <H. IJ. S. M. heeft instructies ontvan gen, waarbij aan het personeel wordt opgedragen te letten op personen op de stations of in de treinen, die zich schuldig zouden maken aan spionnage en in voorkomende gevallen alle me dewerking te verleenen voor aanhou ding van den overtreder. Nad. Anti-Oorlog Raad. Het bestuur van den Ned. Anti- Oorlog Raad 'meldt, dat het ook uit Spanje bericht heeft ontvangen van aansluiting bij de te 's Gravenhage gestichte „Centrale Organisatie voor een Duurzamen vrede". Te Madrid heeft reeds een voorbereidende ver gadering plaats gevonden. Een aantal leden van den Senaat en van de Kamer van Volksvertegenwoordiging en een der Spaansche leden van het Hof van Arbitrage waren op deze ver gadering tegenwoordig. Een nationale organisatie zal thans ook in Spanje weldra zijn in het leven geroepen. Tegen de Tuberculose. De Centrale Vereeniging tot be strijding der Tuberculose heeft ver krijgbaar gesteld een propaganda boekje, getiteld„Onze Plichten in den strijd tegen de tuberculose," met teekeningen van Louis Raemakers, in kleurenlichtdrak en .gefacsimileerd bevattende een serie van 10 sluitze- gels, in woord er. beeld weergevende de materieele en moreele plichten van ieder mensch in den algemeenen strijd tegen die ziekte. De minimumprijs van het boekje bedraagt slechts fO.10. Het gommen der sluitzegels is ach 62. -O— (Nadrak verboden Maar nu zal, hoop ik, ook de waarde schoonmama, die zeer wantrouwend van aard schijnt, er wel niets tegen in te brengen hebben, wanneer ik gedurende den tijd van je ziekte de zaak behartig. iThea ergerde zich over den spot- tenden toon, waarop Walter over haar moeder sprak. Laat mijn moeder als je blieft buiten spel, zei ze korzelig, bijna heftig, nam haastig de pen en zette haar naam onder het formulier. Het kwam niet bij haar op, het stuk vooraf door te lezen. Walter had haar immers gezegd, wat het waseen volmacht om den interest voor Thea in ontvangst te kunnen nemen. Ik dank je, zei Walter, toen Thea de pen neerlegde. terwege gebleven uit een hygiënisch oogpunt. Het aardige boekje zal ongetwijfeld den afzet vinden, dien het zoo ruim schoots verdient. De Triton. Bij de directie der Kon. Ned. Stoom vaart Mij. te Amsterdam zijn nog de volgende telegrammen betreffende den brand op de „Triton" ontvangen. Ten eerste een telegram van de Hay- mond Cy. meldende dat de „Triton" thans te Duins aan wal is gebracht en dat vertegenwoordigers aan boord zijn. Ten 2e een telegram van den ka pitein van de Triton uit Duins, mel dende dat het schip voor anker ligt en dat in het achterruim 4 vademen water staan. Het vuur is zoo goed als gebluscht. De kapitein stelt voor het water 24 uur in het schip te laten. Het weder is goed. Het weer in Mei. Het Kon. Ned. Meteor. Inst, te de Bilt publiceert het volgende voorloo- pig overzicht van het weer in Mei. De afgeloopen maand kenmerkte zich door groote tegenstellingen, zoowel op het gebied van temperatuur als op dat van regen. Gemiddeld waren de eerste en de vierde week (3 tot 4 gr.) te warm, het midden, en de laatste dagen veel (2 tot 3 gr.) te koud, zoodat het maandgemiddelde onge veer normaal werd. Verreweg de meeste regen viel omstreeks het mid den het einde der maand was zeer droog, het begin evenzoo, behoudens een uitgebreid onweer op den 51en. De maandsom van den regen was in het N.W. anderhalf maal de normale en nam geleidelijk af naar Limburg, waar slechts de helft van de normale som viel. Vooral tengevolge van het fraaie weer omstreeks Pinksteren was de zonneschijn te de Bilt met 219 uren merkbaar boven normaal, nl. 188 uur. Nachtvorst kwam vooral op den 3den, 15den en 31sten voor. (Vervolg en Slot.) Aanvankelijk vergaderde ons comité elke week, later om de 14 dagen, ten Stadhuize om te bespreken de ver zoeken, die inkwamen om steun, en om van advies te dienen, zoo dikwerf als het „Koninklijk Nationaal Steun comité 1914" zich tot ons wendde om raad in gevallen, die plaatselijk het best konden worden onderzocht. Een voorstel om te steunen in den vorm van huurbons werd door ons van de hand gewezen, daar het ons voorkwam liever niet te moeten hel pen dan een steun te verleenen, waar aan voor sommigen allicht een minder prettige bjjsmaak zou zijn. Er klonk iets als verlichting uit zijn stem, maar Thea bemerkte daar heelemaal niets van. Walter was plotseling in het aller beste humeur. Hij schonk zich behaaglijk nog een glas wijn in en trachtte door verdub belde voorkomendheid Thea zijn on vriendelijk gedrag van daar straks te doen vergeten. Thea bleef echter ontstemd. Ze kon het werkelijk niet verdragen, dat anderen haar aan Odo von Elmer herinnerden. De gedachte aan hem drong zich buitendien reeds veel vaker vanzelf aan haar op dan haar lief was. Wat haar vroeger slechts voor een poosje had gekweld en waarover ze in den eersten tijd van haar huwelijk in 't geheel niet had nagedacht, dat kwam haar thans, nu ze zoo dikwijls alleen was en tijd genoeg had om na te denken, duidelijk tot bewustzijn ze had slecht tegenover Odo gehan deld. En eens had ze zich onwillekeurig afgevraagd Zou Odo, als hij mijn man was geworden, mij ook zoo hebben ver Al spoedig, reeds begin September, besloot het bestuur zijn steun niette beperken tot de gemobiiiseerden, doch dien ook uit te breiden tot de werk- loozen. Gelukkig lieten onze financiën zulks toe, doch nog grooter voorrecht moet het worden geacht, dat de werkloos heid alhier betrekkelijk zoo gering was, dat het Comit; deze verantwoor delijkheid op zich durfde te nemen. Ons bestuur heeft gemeend omdat „volhouden" een lange weg is de uitkeeringen te moeten be palen op f 3 en f 2 voor de gezinnen der gemobiiiseerden, daarbij den maatstaf aanleggende, of deze al of niet met kinderen gezegend waren. Ten opzichte der werkloozen werd gelet op drie omstandigheden nl. lo. hoeveel zij in gewonen doen ver dienden 2o. of zij ook steun van elders ontvingen3o. of zij al dan niet een gezin hadden, en naar gelang daarvan werd de bijdrage vastgesteld van f 1 tot f 4 per week. Gedachtig aan het „voorkomen is beter dan genezen" hebben wij ge meend gehoor te moeten geven aan het verzoek der Vlissingsche Arbeids beurs, die zich tot ons comité gewend had met de vraag, of op onze kosten een 10 tal arbeiders die in Duitsch- land werk konden vinden van reis geld konden worden voorzien. Dank zij onze bemiddeling verkre gen de zgn. witkielen aan het stati on alhier een wekelijksche uiikeering van de directie der Maatschappij tot Exploitatie der Staatsspoorwegen, ter wijl de heeren gehrs. van Vlijmen te 's Hertogenbosch zich op ons ver zoek bereid verklaarden hunne ar beiders te steunen, die door het stopzetten van hunne zaak broodeloos waren geworden. In totaal werd door ons comité uitgekeerd aande gezinnen der ge- mobiliseerden f5189.50 en de werk loozen f2217.80, terwijl thans ons nog een saldo van f 987,74 over blijft. Het ligt echter voor de hand dat, waar de wekelijksche uitkeeringen plm. f 250 bedragen, onze fondsen na een 14tal dagen totaal zijn uitgeput. Een verzoek, reeds in Maart j.l. tot het Koninklijk Nationaal Steun comité 1914 gericht, om ons bij te staan mocht niet baten. Wij vleien ons echter, dat onze herhaalde aan vrage om steun, aan dat comité ge daan, meer effect zal sorteeren. Mocht deze echter niet slagen, dan is ons bestuur van meening nogmaals een beroep te moeten doen op de Vlissingsche burgerij. Den 15en No vember nl. hebben wij onze inza melingen gestaakt om de navolgende redenen lo. omdat in den aanvang velen hunne bijdrage voor de eerstkomende waarloosd, als Walter doet? Ze was er ten slotte aan gewoon geraakt, dat Walter zich hoe langer hoe minder om haar bekommerde. Vaak kreeg ze" hem alleen bij de maaltijden te zien en ook dat was nog niet alle dagen het geval. Walter at dikwijls buitenshuis. Al was ook het seizoen reeds lang voor bij, er werden nog diners genoeg ge geven, waarvoor hij werd uitgenoo- digd. Hij had immers reeds zulk een groo- ten kring van kennissen. Of hij gaf kleine, amusante, maar zeer dure soupers in een elegant res taurant. Ten slotte placht de cham pagne in stroomen te vloeien. Van dat alles had Thea natuurlijk niet het geringste vermoeden. Walter had thans zijn wijnglas leeg gedronken en Thea stond op. Walter presenteerde haar beleefd den arm en bracht haar in de salon, die gelijk altijd 's avonds flauw ver licht was. Buiten was het nog licht genoeg, maar de zware pluche overgordijnen waren stijf over de maiskleurige kan ten gordijnen dichtgetrokken. drie maanden hadden toegezegd 2o. omdat, aangezien de groote werkgevers zelf finantieele hulp ver leenden aan de vrouwen, wier man nen onder de wapenen waren, niet zooveel geld noodig bleek als aan vankelijk werd gedacht; 3o. omdat de werkloosheid in Vlis singen niet dien omvang heeft ge nomen als verwacht kon worden. Zelfs mocht dankbaar worden gecon stateerd, dat van eene algemeene werkloosheid als in Amsterdam of Rotterdam hier geen sprake was 4o. omdat wij een sommetje bij elkaar hadden, waarmede wij hoopten de komende wintermaanden denzelf den steun te kunnen verleenen als tot dat tijdstip toe. Daar evenwel thans gebrek aan fondsen ons noodzaken onze uitkee ringen te doen ophouden, moet heel onze organisatie weer worden gemo biliseerd, niet om den vijand des lands te verdrijven, doch om te zorgen dat wij de taak, welke ons comité op zich heeft genomen, en die helaas nog niet mag worden gestaakt, ver der voort kunnen zetten. Tot allen, die ons vóór de maand November zoo rijkelijk steunden, ga ons verzoek uit ons wederom te toonen, wat eendracht vermag, en zoo doende te voorkomen, dat ook maar één onzer gemobiiiseerden straks zijn gezin verarmd terugvindt. Slaan wij allen weer de handen ineen, dan behoeft het werk, zoo schoon begonnen, niet te verloopen. Wij verzoeken U daarom om door Inteekening op de lijsten der weke lijksche bijdragen, welke U eerstdaags zullen worden aangeboden, ons werk weer krachtig te steunen, om zoo doende een groote kern van onze nijvere bevolking voor verarming te behoeden. m i Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn, verzonden door het posktantoor te Vlissingen gedurende de tweede helft der maand Mei. De Bie, Zieiikzee. D. Buijsse, P. Booiman, beiden Sas van Gent. E. Courtois, Breda. j. de Vleuminck, 's Hage. Frappe, Sas van Gent. P. de Gek, Vlissingen. A. Genetello, Sas van Gent. P. Holster, aan de Rqn. Liegeas, Ter Neuzen. P. Lotij, Vlis singen. de Mandele, Haarlem. A. van Mooek, 's Hage. J. J. Post, Zie- rikzee. D. Roozeboom, 'Amsterdam. J. de Rijcke, Rotterdam. Madam Schel- tun, Vlissingen. E. Terlijnck, Sas van Gent. J. Toppets, Vlissingen. R. Tans- santt. Chari Vereick, beiden Zeist. Madam Cortenbergh. W. Goedhart, beiden Vlissingen. E. van Haele, In- terneeringskamp. J. M. Koole, Toren- Je hebt in lang niet gespeeldof gezongen, zei Walter. Je weet immers, dat de dokter het mij verboden heeft. Jammer, ik hoor je stem zoo graag. Je mooi talent voor muziek heeft er niet weinig toe bijgedragen om je het succes in onze kringen te verzekeren. Thea glimlachte pijnlijk. Het was lang geleden, dat ze uit den mond van haar man een compli mentje had gehoord. En wat hij zoo even zei, stemde haar ook niet opge wekter, maar toch antwoordde ze be reidwillig Ik kan immers weieens probee- ren, of ik nog een toon in mijn keel heb. Me dunkt, dat beetje zingen zal mij geen kwaad doen. Ze nam plaats voor den eleganten vleugel, die op moderne wijze schuin in het vertrek stond, en begon, ter wijl ze zich uit het hoofd accompag neerde, na eenige inleidende accoor- den een eenigszins droevige melodie. Het was een romance van een adellijke jonkvrouwe en haar geliefde, en het steeds terugkeerend refrein der verzen was„En de zon daalde neer." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1