TandbederfS BIEDINGEN makersknecht wisui OPPEN. DINSDAG 1 JUNI MNM, ONl No. 126 53e «Jaargang 1915 II SRIJ&6LEEKERIJ lOOM" ier De Zoom op-Zoom. )ANE WABSGHEN ihe Tram AANVRAGEN agmeisje Kellngr SliBi»Firma F. VAH DE VELDE Ir., Kleine Merkt 58, Vlissingen. Telefoon Intern. 10 dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke leesldegei GEMEENTEBESTUUR Nederland an de Oorlog. FEUILLETON Roman door MINA VON HALM. BINNENLAND Vlissingsch Steuncomité indarts A. FRIE- 5 \rnhem, is in den 5 acht: „Dolo-® welke speciaal s ter bestrijding S :detf. Reinigt dus 5 iet i f 0.25 per doos. Q f O 30 per doos. an het tandbederf ezondheid en de woidt bestreden A geld gebruik, van S iNDPASTA 2 Ël rtroffen. worden op aan- verstrekt bij onder- LBEROS <5 Co. rant- ea Handelsarnkkerij. BE VELDE Ir. Tel, lat. 10. Ihnis-Middelbnrg >arbStation fa, 4.45a 6.06bg, 6.40b 5g 9.30,10.05g, 0.40. 12.10, 12.30g, 12.50 10, 2.30, 2.50, 3.10b! 30g, 4.50, 5.10, f,30, .50, 7.10, 7.30, 7,50, 05, 9.40,10.15,10.50, 'Markt): 6.10a, 5.15a, >g, 8,20, 8.55, 9.30g, 11.50g, 12.10, 12.30, .50, 2.10, 2.30g, 2.50, 10, 4.30, 4.60, 5.10g, "O, 6.50, 7.10a, 7.30, 5, 9.40, 10.15 10.50, naar Station 6.05*, 10.15,11.10, 11.45, 10, 4.25, 5.12, 6.05 5, 10.40, 11.40. Bellamypark6.25*, 10.50, 11.30, 12.10, .40, 4.55, 5.40. 6.40, 15 11.05, 12.05c. alleen op werkdagen, italnitend werkman»- alleen op werkdagen le reuiee, niet verder dan de >ren goederen alleen lis f 0.35, iedere t. Zonder rabat, aatsen wordt twee- el Lepelstraat.) BOVEN, St. Jacob- aeneden de 18 jaar. liss. Courant." loon en vastwerk, Electrische Schoen straat, Middelburg. Ier goede getuigen te melden. Adres: ?öDER, Boulevard VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent mi ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regelt 0.40 j voor iedere regel meer 10 cenj Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Btj abonnement speciale prQs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in 't bezit eener AAA gulden bij levens- gulden bij dood ft Afl gulden bij verlies A gulden biJ verlies A ft ft gulden bij verlies ft gulden bij verliet polis, zijn GRATIS verze- M111111 lange ongeschikt- *1 B1 door °cB||B van een hand, I van| 1111 vaneen M*\ van eiken ierd tegen ongelukken voor: LUUU heid tot werken f UU een ongeluk Uuv voet of oog 1UU een duim 1UU wijsvinger U%3 anderen vinger. fltie ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, «oorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. Do ultkeering wordt gewnarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" tn Schiedam DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen Gelet op art. 12 der Drankwet doen te weten dat bij hen is ingekomen I een verzoek van J. W. F. H. DE RUiJTER, om vergunning tot verkoop van ster ken drank in het klein voor perceel no 32 gelegen aan den Zandweg II een verzoek van J. DU PÓNT om vergunning tot verkoop van ster ken drank in het klein voor perceel no 12, gelegen aan de Breewaterstraat dat vanaf heden gedurende veertien dagen schriftelijke bezwaren tegen het eventueel verleenen van de ge vraagde vergunningen kunnen worden ingebracht bij Burgemeester en Wet houders voornoemd. Vlissingen, 1 Juni 1915. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Hp QprrptüriQ M. VAN DER BEKE CALLENFELS, S. a. i. Ds zeeoorlog. Wij lezen in „het Centrum": ln de bladen stond dezer dagen weer een overzicht van de oorlogs schepen, welke in dezen krijg van weerszijden zijn te gronde gegaan, of buiten gevecht gesteld. Ze vormen reeds een lange lijst, en men vindt daaronder bodems van alle grootten en typenvan de slag schepen af tot torpedojagers en duik- booten toe. Opmerking verdient daarbij, dat aan Duitsche zijde de meeste verliezen aan geschutvuur te wijten zijn, terwijl de Engeische schepen, die te gronde gingen, voor het overgroote deel wer den getorpedeerd. Dit verschil laat zich gemakkelijk verklaren. In een zeeoorlog naar ouden trant met werkelpe zeeslagen is Duitsch- land tegen de Engelschen niet opge wassen. De overmacht dezer laatsten is te groot. Maar nu blijkt toch, welk een ge ducht wapen de duikboot is en hoe een mogendheid, die wat getal, type en bewapening van schepen betrett, ver in de minderheid staat, toch aan de vijandelijke overmacht zware ver liezen kan toebrengen. Boorde een enkele duikboot niet op één dag drie groote oorlogsschepen in den grond? Ook het geb: uik van mijnen is een zeer belangrpe factor, vooral wat de verdediging betreft, en zoo is in den zeeoorlog een ommekeer gekomen, 81. O(Nadrnk verboden. Haar kind zou niet in het versle ten japonnetje zijn intrede in de vreemde woning behoeven te doen. Aan het diner, dat de Hartungs tusschen zes en zeven uur gebruikten, vertelde Thea haar man, dat haar conversatielessen bij madame Murchat zouden ophouden. Het is erg jammer, voegde ze erbij, ik was zoo goed aan da Fran- caise gewend en de kleine Madeion zal ik zeer missen. We zullen naar een andere onderwperes voor je omzienniets is gemakkelijker dan een plaatsver vangster voor madame Murchat te vinden. Doch niet voor Madelon. Ik babbelde zoo gaarne met de kleine. Eigenlijk heb ik nu allen lust aan de waaruit het niet moeilijk is de noodige gevolgtrekkingen te maken. Vooral kleine mogendheden, die den uitputtenden wedstrijd der groote op militairen maritiem gebied niet kunnen medemaken zullen met belangstelling hebben kennis te nemen van het feit, dat de onbeperkte heerschappij van slagschepen en dreadnoughts voorbij is, en in minder duur oorlogs- en verdedigings-materiaal heil kan wor den gezocht voor 's lands defensie. Volkskeus en diplomatie. Meer dan ooit vroeger drong men er de laatste maanden, van allen kant en in alle land op aan, dat toch de diplomatie den sluier van haar geheim zinnigheid zou afleggen, om ook de internationale politiek voor het forum van het volk te brengen, en ten slotte elk volk in alle land over zijn toe komst te doen beslissen. Ook wij drongen hierop aan, zegt de Standaard en achten nog, dat het althans onder de kalme vol ken van Europa's noorderhelft zeer wel hiertoe komen kan. Ontkend mag intusschen niet, dat wat in de jongste dagen, eerst te Londen, en sinds in Italië voorviel, ons wel eenigermate heeft ontnuch terd. Eerst had men te Londen het booze straatkabaai met roof en plunde ring, en over dat kabaal werd vonnis geveld door rechters, die keer op keer de oogen half toeknipten, en althans in hun vonnis geen zwaren dam opwierpen legen den wassenden stroom van pure baldadigheid. En wat zag men nu in Italië ge beuren Het parlement zou saamkomen. Gi- olitti, die tot dusver de staatkunde van Italië leidde, kon op drie vierde van de stemmen rekenen. Maar on voorziens slaat de pers, openlijk is 't nu. gezegd, door Britsch geld om gekocht, van Qiolitti naar Salandra over. d' Annunzio doet wat in zijn poëtisch vermogen is, om 't volk in oorlogszuchtige stemming te brengen. En geen twee weken zijn voorbij, of heel de stemming in Italië is vóór den oorlog. Wat jammer en ellende heeft ons niet, èn nu èn voorheen, de geheime diplomatie bezorgdmaar ais nu in zoo niets sparende woede de volks wijsheid uitbarst, kan men dan zeg gen, dat er waarlijk winste is Niet belastingplichtig. Te Zwolle werden alle geïnterneerde officieren in den hoofdelijken omslag aangeslagen op grond, dat zij geacht worden hun hoofdverblijf daar te hebben, zij hadden nl, gemeubileerde kamers gehuurd, of huizen ol onge meubileerde kamers, waarvoor zij meubelen gekocht of gehuurd hadden. lessen verloren. Spoedig wordt het ook lente en dan gaan we immers naar buiten. Dat wil zeggenjij, viel Wal ter haar in de redeik ben hier ge bonden en zal je hoogstens eenmaal per week kunnen bezoeken. Maar wijl je voorloopig geen zin meer hebt aan je conversatielessen, zou je een juf frouw van gezelschap kunnen enga- geeren, die met je naar buiten gaat. Een geschikte dame zal wel te vin den zijn. Maar ik raad je aan om in tusschen zooveel mogelijk Fransch te lezen. Je uitspraak laat altijd nog te wenschen over. Dat zal ook wel niet gemakkelijk veranderen, maar door lectuur krijg je meer heerschappij over de taal. Beste Walter, hecht je er dan werkelijk zoo vreeselijk veel gewicht aan, hoe ik spreek, mij beweeg en mij kleed Wel natuurlijk Lieve hemel, dat zijn toch maar uiteriykheden I Walter schonk zich een glas wijn in men was tot het dessert gena derd en de huisknecht had zich ver wijderd en sprak, nadat hg haas- Van bijna alle officieren was het ge zin tevens in die gemeente. Gedep. Staten hebben thans den aanslag vernietigd, op grond van deze overweging „Overwegende, dat appellant, zynde generaal-majoor van het Belgische leger thans geïnterneerd te Zwolie als geïnterneerde niet kan geacht worden, aldaar zijn hoofdverbiyf te hebben gevestigd". Eerste Kamer. De Eerste Kamer, die tegen Dins dagavond 8 Juni is opgeroepen ter hervatting der werkraamheden, vindt voor dadeiyke afdoening in openbare vergadering o.m. gereed het wetsont werp betreffende oprichting van ver oordeelingen en de voorwaardeiyke invrijheidstelling, en het wetsontwerp tot nadere regeling van het wetsont werp tot nadere regeling van het eeds-vraagstuk. Voor onderzoek in de afdeelingen bij deze wederbyeenkomst der Kamer ligt een lange reeks van door de Tweede Kamer aangenomen wets voorstellen klaar, onder welke die betreffende het buitengewone crediet voor oorlog en dat voor marinebe stendiging van den Staat van beleg; byzondere maatregelen met betrekking tot de lichting 1916uitbreiding van den landstorm en aanvulling van de landstormwet. Uit de Staatscourant. Bg Kon. besluit is met 1 Juli de vice-admiraal O. Ff Työeman eervol ontheven van de betrekking van di recteur en kommandent der marine te Amsterdam, wegens langdurigen dienst onder toekenning van pensioen en onder dankbetuiging voor de vele goede en gewichtige diensten, door hem aan den lande bewezen, het be drag van het pensioen vastgesteld op f3900 's jaars, en is hy bestendigd in de hem by Kon. besluit van 12 October 1914 opgedragen betrekking van voorzitter der commissie tot het examineeren van zeeofficieren zyn met gemelden datum bevorderd: tot schout bq nacht de kapitein ter zee W. C. J. Smit, chef van den ma rinestaf en F. Bauduin kommandant van het Nederlandsch eskader in Oost Indië; tot kapt. ter zee de kapitein- luit, ter zee L. H. C. Krol en L. P. W. van der Wal; tot kapt. luit. ter zee de luit. t. z. der le kl. M. Wyt en G. J. J. de Neve; tot luit. ter zee le kl. de luit. ter zee der 2e kl. A. C. van der Dussen en W. J. Smit; aan den kapt. ter zee E. E. Dulle- mond, commandant van het Kon. In stituut voor de marine te Willemsoord, verleend de tit. rang van schout by nacht. tig eenige teugen had gedronken Beste Thea, ik hoop, dat je toch niet in de fout van zoovele jonge vrouwen zult vervallen. Je denkt toch, hoop ik, niet, dat je alleen als jong meisje verplicht bent geweest om je mooi te kleeden, gezellig te babbelen en met chique op te treden om je bijvoorbeeld een man te veroveren. Maar, Walter Ik wil daarmee volstrekt niet ge zegd hebben, dat je het om deze reden trachtte te doen. Indertijd, toen de goede Odo zoo doodelijk van je was, lag er in je toiletten en je op treden nog lang niet genoeg chique van de groote wereld men kon op drie pas afstand zien, dat je uit een kleine stad waart. Dan verwondert het mq, datje my in weerwil daarvan toch tot vrouw genomen hebt, antwoordde Thea bitter. Ze plukte zenuwachtig de steeltjes van een trosje rozijnen stuk en vervolgde terwijl ze de oogen neersloegEn dan, spreek me als je blieft niet over Odo von Eimer. Je weet, dat ik het niet hooren kan. Nog altijd niet vroeg Watter schouderophalend. Merkwaardig, hoe Administratief personeel. Bij de korpsen van leger en land weer is thans gevraagd welke per sonen, in het bezit van een diploma als accountant, boekhouden M. O. of practisch boekhouden in opleiding wenschen te komen tot den rang van sergeant-majoor administrateur om, na blijken te hebben gegeven in dien rang goed bruikbaar te zijn, verder te worden opgeleid tot reserve-tweede luitenant-kwartiermeester. Aan het verslag der werkzaamheden van het Vlissingsche Steuncomité 1914, is het volgende ontleend Nadat op 1 Augustus des vorigen jaars een groot deel onzer bevolking was opgeroepen geworden om land weer- en militieplichten te vervullen, deed zich al aanstonds gevoelen de nood, waarin hunne familieleden veelal achterbleven. Wel is waar wordt van regeeringswege aan dezen eenige steun verleend, doch vergeleken by de inkomsten, die anders in die ge zinnen vloeien, kan dit uit den aard ^r zaak niet voldoende worden ge acht om allen nood te bestryden. Daarom meenden Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, dat het noodig en nuttig was naast de ryks hulp steun le verleenen langs anderen weg, en riepen daartoe alie belang stellenden ter vergadering op tegen Vrijdag 7 Augustus 1914 in de trouw zaal van het Stadhuis. Al aanstonds mag worden gezegd, dat deze vergadering zich mocht ver heugen in een warme belangstelling, want heel de zaal was vol burgers onzer goede stad, die alle eerst door woord, maar later ook door de daad toonden, dat hun de zaak ter harte ging. De burgemeester jhr: mr. A. A. van Doorn van Koudekerke, opende de bqeenkomst met een hartelijk welkom en vestigde vervolgens de aandacht der aanwezigen op den nood der ty- den. Voorts wekte hy allen, van wat stand of richting ook, op om geza menlijk een steunfonds op te richten, dat aan de gezinnen der gemobili- seerden een toeslag zou verleenen om te voorkomen, dat deze straks, als de vrede wedergekeerd zou zijn, hunne achtergebleven betrekkingen verarmd zouden terugvinden. De vertegenwoordigers van eenige groote lichamen de Kon Mij. „de Schelde", de My „Zeeland" e.a. deel den daarop mede, dat hunne besturen besloten hadden om hun werklieden, die onder de wapenen waren, een toeslag te gevenaan gehuwden met kinderen f 3, aan ongehuwde kost winners f 2. Deze mededeeling werd met gejuich begroet en was later een vingerwijzing lang deze herinneringen onaangenaam voor je blgven. Ik had werkelqk niet gedacht, dat je zoo moeityk gebeur de dingen te boven kondt komen. Hoe kan je het toch zoo pijnlijk zqn, als men in je tegenwoordigheid over Odo von Elmer spreekt Je vroegere verloofde was een goede jongen, dat kan ik getuigen. Je ziet, hoe objectief ik oordeel. Als ik aanleg had voor jaloerschheid, dan zou ik eigenlijk wantrouwig moeten worden, omdat je nog aityd den naam van den man, wiens vrouw je bijna was geworden, niet met een kalm gemoed kunt hoo ren uitspreken. Walter, ik verzoek je Maar Hartung vervolgde zonder zich aan haar te storen: Een goede jongen ja dat is de rechte naam voor Odo. Hij hielp my menigmaal edelmoedig uit de verlegenheid. Natuurlqk zond ik hem de paar honderd roebel dadelijk te rug, nadat ik my met jou verloofd had of liever, ik liet het door een ban kier terugzenden. Nu ik toch over geldzaken spreek, Thea, schiet my te binnen, dat je mq een volmacht moet geven, opdat ik, als je rente voor het comité, waarnaar het zqne uitkeeringen regelde. In deze vergadering deden zich ook enkele stemmen hooren, welke gaar ne zouden zien, dat de werkloozen evsneens onderstand genoten, doch de meerderheid der aanwezigen durf de deze conseqentie van de omstan digheden des tqds nog niet aan en wenschte liever eerst af te wachten, hoe groot de inkomsten zouden blij ken te zijn. Ten slotte vroeg de burgemeester aan de vergadering verlof om een bestuur te mogen aanwijzen en richt te daarop tot de heeren H. J. Tichel man, Jos. van Raalte, C. A, Kalbfleisch, P. F. Auer, P. Merckens, A. v. d. Sande, P. O. Laernoes Jr. en J. W. A. Mulder, het verzoek zitting te willen nemen in het bestuur met den heer mr. dr. J. F. Veeren als secre taris.. De burgemeester noodigde den heer H. J. Tichelman uit als voor zitter te willen optreden en verzocht den heen A. van de Sande, of deze als penningmeester zou willen fun- geeren. Alle heeren, voorzoover aanwezig verklaarden zich bereid de hun toe gewezen taak op zich te nemen, en zoo was als het ware in geen tijd het VlissiHgsch Steuncomité 1914 geconstneerd. De eerste vergadering van het co mité had plaats op 10 Augustus. De voorzitter stelde onder applaus van alle leden voor onzen burgemeester tot eere voorzitter te benoemen, wel ke benoeming door hem welwillend werd aanvaard. Het spreekt van zelf, dat allereerst de vraag ter tafel kwam, hoe de be- noodigde fondsen te erlangen. De finantieele plannen werden door het Bestuur neergelegd in een circu laire, welke toegezonden werd aan allen, die naar de meening van het comité een inkomen van minstens f 2000 haddenniet omdat niet ver trouwd werd, dat ook minder gegoe den der zaak geen warm hart zouden toedragen, doch omdat voorshands het verloop der tyden niet was te overzien. De hoofdgedachte der circulaire geen giften in eens, doch wekelqksche bijdragen werd door de goede burgers onzer stad aanvaard, en zoo zagen wij ons per week toegezegd pim. f450, terwijl aan giften in eens plm. f1000 inkwam. Aldus gerugsteund durfde het co mité zyn taak met volle vrymoedig- heid aan. en noodigde de heeren W. A. van Sikkelerus, A. W. Bazen, J. v. d. Eijk, Th. Kamermans en E. Feq, allen mannen met comptabiliteit vertrouwd, uit zich wekelijks te willen belasten met het innen der bijdragen. Het is hier zeker de plaats een woord van dank te brengen aan deze van je kapitaal weer verschenen is, die in ontvangst kan nemen en er voor kan teekenen. Wij konden deze kleinigheid eigenlijk direct wel in orde maken. Hij drukte op de tatelbel en beval den binnentredenden knecht pen en inkt te brengen. Nadat dit gebeurd was, haalde hij een papier uit zijn binnenzak en legde het voor Thea neer, opdat die het zou kunnen onderteekenen. Het is immers maar een forma liteit, zei hy, maar in ons geval nood- zakeiyk. Ik weet, mijn beste Thea, dat jq je op speciaal verzoek en raad van je moeder tot dusver meer of minder aan je geldzaken gelegen liet liggen. De beste schoonma vertelde my, wat ze jou, haar gehoorzame dochter, met de beste bedoeling had geraden. Ik heb me tot dusver, zoo als je weet, om je geldelijke aange legenheden niet bekommerd, ofschoon ik ais je echtgenoot daartoe zeker wel het recht had. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1