TM LUIM. MAANDAG 31 MEI No. 125 53e Jaargang 1915 jjilgafifirma f. YAH DE VELDE Ir., Kleine Harkl 58, Vlissinp. Telefoon toe. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd ep Zendag en elgemeen erkende Christelijke Nederland en de Oorlog. FEUILLETON Roman door MINA VON HALM. BINNENLAND VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk I.SO. Voor België 2.20 Voor overige landen dei Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent M ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ0.40voor Iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bj| abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel Oeabonnés.in 't bezit eener AAAASulden biï 'evens- nr'tl gulden bii dood GD Agulde'> biï verlies A |^f| gulden bij verlies A f|f| gulden bij verlies rt [^gulden bij verlies 'polis, zijn GRATIS verze- /III III lange ongeschikt- i door «III B van een hand, 1 I vanl 11III vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voor: &U11U heid tot werken ÜU een ongeluk UUÜ voet of oog 1(1 U een duim 1UU wijsvinger LU anderen vinger, psn ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Wig. Verzek. Bank" te Sekleda» Nederland en Duitschland. De „Frankf. Ztg.* brengt thans het tweede van de serie artikelen over Nederland en den wereld-oorlog, waarvan het eerste gedeelte door ons reeds is opgenomen. De schrijver wijst op de stemming in de drie groote steden in Den Haag, den zetel van de regeering zegt hij, tracht men naar objectiviteit en on zijdigheid; in Amsterdam, waar men de oogenblikkelijke afhankelijkheid van Engeland voelt, in zake den han del met de Nederlandsche koloniën, gaat men meer in Engelsche richting; daarentegen voelt men in Rotterdam, welks bloei aan de landen aan den Rijn te danken is, meer voor Duitsch land. Schrijver beschouwt onze oorlogs- leening van 275 millioen in verhou ding tot ons bevolkingsaantal en be rekent, dat deze ieening in Duitsch land, met zijn meer dan tienmaal grootere bevolking, ongeveer 5 mil liard zou bedragen. Deze zware last toont aan, dat de strikte onzijdigheid geen gemakkelijke leunstoel is, van waar uit men oorlogsvoordeeltjes kan opstrijken. Ook economisch be leeft Nederland moeilijke tijden. En geland moet het te vriend houden, vanwege den zeehandel, en Duitsch land vanwege den invoer van stoffen en steenkool. De diamant-industrie heeft een knak gekregen. Daarentegen is er veel verdiend op de suiker, omdat in het begin van den oorlog de Engelsche regeering tegen hoogen prijs suiker in Ned. O. Indië moest koopen. Daarna behandelt schrijver onze koloniën in Oost-Indië. Slechts een zeer klein deel daarvan is in exploi tatie gebracht; alleen Java en Ma- doera herbergen Vs der koloniale bevolking en dit is een zwak punt in Nederland's positie. Japan aasi op al deze bezittingen en hoewel het voor- loopig in China een afzetgebied kan vinden, zal het in de toekomst toch zijn oogen begeerig richten op Ned. Oost-Indië. Nederland zal zich heb ben te verstaan met een oi meer groote mogendheden, in den zin van de in de laatste jaren besproken en tente dat de Amerikaansche, Britsche en Nederlandsche belangen in het Oosten zou moeten waarborgen. Veel hangt af van de vraag, wat er van Antwerpen zal worden. Een Engelsch denkbeeld om de provincie Zeeland te koopen of te pachten en daardoor aan België een groote zeehaven te verschaffen is al door Colijn veront waardigd van de hand gewezen. Mocht België politiek worden her steld, dan zal Rotterdam, nog meer dan te voren, de groote haven worden 60. O(Nadrak verboden. De drie oudste kinderen waren bij bloedverwanten in Frankrijk, het jong ste, een zuigeling, had men bij een boerin in den kost moeten doen. De moeder had immers geen lessen buiienshuis kunnen geven, zoolang de kleine bij haar was. Het op een na jongste kind, een vierjarig meisje, was bij de moeder. Zoolang deze afwezig was om haar met moeite verkregen lessen te geven, nam een oude, doove kamerbuur vrouw de kleine Madeion onder haar hoede. Toen madame Muichat dit alles op haar levendige manier, met veel gebaren, maar in onberispelijk Fransch aan Thea had verteld, was deze ontzet over zulke familie omstandigheden. voor Duitsche waren. Schr. bepleit in dat laatste geval, dat dan meer reke ning zal worden gehouden met Duit sche economische belangen. Leeningsfonds 1914. Blijkens het verslag heeft het wets ontwerp tot vaststelling van de be- grooling van inkomsten en uitgaven van het Leeningsfonds 1914 voor het dienstjaar 1915, bij het Tweede Ka- merafdeelingsonderzoek aanleiding gegeven tot enkele opmerkingen. Met betrekking tot de aangevraagde som van f 300, welke zal worden gebruikt om aan verschillende ambtenaren kleine uitgaven, door hen in verband met de uitgifte van de leening gedaan, in het bijzonder verblijfkosten bij reizen van zeer korten duur, te resti- tueeren, werd gevraagd, of het wel wenschelijk is, dit precedent te schep pen. Opgemerkt werd dat het niet zonder reden is dat in het reisbesluit is bepaald, dat, wanneer een reis den duur van zes uren niet overschrijdt, geen verblijfkosten in rekening kunnen worden gebracht. Door die bepaling worden misbruiken voorkomen. Ge vraagd werd of nu uit het onderhavige voorstel moet worden afgeleid, dat de minister voornemens is met be doelde regeling te breken. Dit zou door bedoelde leden worden betreurd. Eenige leden vonden in het voorstel aanleiding aan te dringen op de invoe ring van het nieuwe reisbesluit, dat reeds lang in voorbereiding is. Bestrijding van werkloosheid Verschenen is de memorie van ant woord betreffende het wetsontwerp tot aanvulling en verhooging van het IXde hooidstuk der Siaatsbegrooting voor het dienstjaar 1915. Het was den minister van water staat aangenaam uit het voorioopig verslag der Kamersecties te ontwaren, dat het denkbeeld, om door de uit voering van openbare werken even- tueele werkloosheid te bestrijden, in het algemeen instemming ontmoette. Ten einde met meer zekerheid, dan in het laatst van het vorige jaar mo gelijk was, te kunnen bepalen, welke werken in geval van werkloosheid, ter bestrijding van de gevolgen daarvan, voor uitvoering in aanmerking zullen kunnen komen, zijn dienaangaande de betrokken waterstaats-ambtenaren nader geraadpleegd. Naar aanleiding van de deswege ingekomen rapporten is een staat op gemaakt. Blijkens dien staat is voor de uitvoering der daarin genoemde wer ken een som van f 2.800 000 noodig. In verband hiermee wordt het aan vankelijk uitgetrokken bedrag met f 200.000 verminderd. De minister van landbouw is ge raadpleegd over de vraag welke zijn inzichten zijn omtrent de bestaande en Thea's toestand bracht mede, dat haar schoonheid en frischheid minder begonnen te worden. Datgene, wat een ander, werkelp liefhebbend echt genoot over het hoofd zou hebben gezien, beleedigde Walter's schoon heidsgevoel. Hij had Thea nooit van harte be mind en thans, nu ze machteloos en ellendig bijna den ganschen dag op het rustbed lag, gevoelde Waiter zich letterlijk afgestooten door den aanblik van zijn vrouw. Hij beproefde weliswaar dit in 't eerst voor haar te verbergen, maar Thea gevoelde toch, dat er haar uit het wezen van haar man iets verkoe- lends, onverschilligs tegemoet stroom de. Nog bedwong hij zich wel en speelde voor 't uiterlijke de rol van den bezorgden, zij het dan ook al niet teederen echtgenoot. Maar Thea wist, dat ze hem thans, nu ze lijdend was, niet meer bekoorde. In 't eerst had ze geweend van bitter verdriet, toen ze tot deze droeve over tuiging was gekomen. Een onderhoud met Walter had ze echter niet ge zocht ze wist heel goed, dat dit tot niets zou leiden. de na afloop der mobilisatie te ver wachten werkloosheid in de bouw bedrijven. Uit de deswege van dien bewindsman ontvangen inlichtingen is gebleken, dat het gewenscht is, dat de Regeering al het mogelijke blijve doen om het ondernemen van werken te bevorderen, waaruit werkverschaf fing kan voortvloeien. Uitvoer van aardappelen. De minister van landbouw, nijver heid en handel heeft bepaald dat met ingang van heden voor alle soorten aardappelen vergunningtot uitvoer kan worden verleend. Belanghebbenden gelieven zich voor nadere inlichtingen te wenden tot het Rijks Centraalbureau tot regeling van den uitvoer van aardappelen, Amalia- straat 2, te 's Gravenhage, waar de benoodigde geleide-biljetten kosteloos verkrijgbaar zijn. De vrijwillige landstorm. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft bepaald dat ter berei king van een intensieve oefening van den vrijwiliigen landstorm aan de landstormmannen de verplichting op gelegd wordt, zich wekelijks beschik baar te stellen voor een minimum aantal oefeningen. Dit aantal verplichte wekeipsche oefeningsuren bij de landstorm afdee- lingen is bepaald op 10 uren per week te verdeelen over 3 a 4 oefenings- dagen voor recruten en op 6 8 uren per week, te verdeelen over 2 oefeningsdagen voor meer geoeienden. Mocht dit aaniai 'ren door omstan digheden niet kunnen worden bereikt, dan moet getracht worden den ach terstand een volgende week in Ie halen. In elk geval zal voor eiken landstormman afzonderlijk zorgvuldig beoordeeld dienen te worden, of er redenen bestaan hem tijdelijk toe te staan een geringer aantal oefeningen per week bij te wonen. De bepaling van het aantal oefe- niningsuren berust op het beginsel, dat de landstormman na drie maanden als geoefend man moet kunnen wor den beschouwd, terwijl het daarvoor vastgestelde programma in niet minder dan 130 uren (liefst door vrijwillige oefeningen op te voeren tot 150 uren) gekend kan worden en het in de tegenwoordige tijdsomstandigheden aanbeveling verdient het recrutentijd- perk niet langer te doen duren dan 3 maanden. in bewerking is een oefeningstableau waarin zal worden aangegeven op welke wijze de leerstof over de aan gegeven 130 uren is te verdeelen, benevens een boekje, waarin wordt opgenomen alleen datgene, wat voor de landstorm-afdeeling van belang te achten is uit de verschillende regle menten en voorschriften. Walter haatte alles, wat maar een scène geleek; van tranen had hij, zoo- als hij haar reeds dikwijls verzekerde, een afschuw en ten slotte zou hij de rechtvaardige verwijten van zijn vrouw slechts met eenige banale woorden hebben beantwoord. Thea kende haar man thans beter dan een maand geleden, toen ze nog tot hem opzag als tot een wezen van hoogere orde. Toch meende ze Walter nog te beminnen. Maar, zei een stem in haar, ik ben te trotsch, dan dat ik om zijn teederheden als om een aalmoes zou bedelen. De Fransche conservatielessen zei Thea niet af. Madama Murchat moest telkens de kleine Madeion meebrengen. Thea had voor de kleine een groote genegenheid opgevat en hield ervan om met het levendige schepseltje te babbelen. Op zekeren dag verscheen madame Murchat niet op den gewonen tijd. Den volgenden morgen kwam ze met duizend verontschuldigingen en ver telde, dat ze een andere, betere be trekking had gevonden. In verband met bovenstaande order van den opperbevelhebber, moeten de vrijwilligers bij den landstorm, die tot nu toe wegens studiebelangen of werkzaamheden vrijstelling van de oefeningen hadden gekregen, zich op nieuw tot hun afdeelings-commandant wenden met een schriftelijk verzoek, waarin wordt aangegeven de tijd, ge durende welken zij vrptelling wen- schen, benevens de reden, die het hun onmogelijk maakt aan alle of een ge deelte der oefeningen deel te nemen. De afdeelings-commandanten zullen elk geval afzonderlijk beoordeelen De havens van Retterdam. De scheepvaartbeweging op de ha ven van Rotterdam wordt er niet drukker op. Zulks wordt men het best gewaar indien men in de gelegenheid is de havens eens door te varen. De meeste hebben een vrij verlaten aan zien, behoudens de Waalhaven, die vol ligt met lichters met graan voor België. Het schpt dat daar eenige moeilijkheden met de distributie zijn gerezen, waarom de Amerikaansche Reliefcommissie den voorraad nog niet verzenden kan. In de afgeloopen week kwamen uit zee 27 Nederlandsche, 14 Noorsche, 22 Engelsche, 3 Zweedsche schepen, 1 Grieksch en 1 Duitsch. Het laatste van Antwerpen, dat in dezelfde posi tie verkeert als de vorige week. Van de aangekomen 68 schepen waren 40 beladen met stukgoederen, 4 met erts, 6 met graan, 1 met pe troleum, 1 met lijnkoeken, 7 met steen kolen, 1 met talk, 2 met grondnoten, terwijl de overige 6 in ballast of ledig waren. Briefport naar België. De aandacht van belanghebbenden wordt er bij herhaling op gevestigd, dat voor stukken, gewisseld in het verkeer met het door Duitschers be zette gedeelte van België, de in ver keer met Duitschland geldende tarie ven van toepassing zijn. Voor brieven van enkelvoudig ge wicht (wegende niet meer dan 20 gram) is derhalve piet 10, doch 121/» cent bij vooruitbetaling te voldoen. Wegens ontoereikend gefrankeerde stukken wordt ter plaatse van bestem ming het voor elk geval vastgesteld verhoogd port geheven. Brieven moe ten open worden verzonden. Belgischs vluchtelingen Het bureau van den regeerings- commissaris voor Noord-Brabant en Zeeland, jhr. mr. Ruys de Beeren- brouck, die belast is met de beharti ging van de belangen der Belgische vluchtelingen in genoemde provinciën, wordt met 1 juni verplaatst naar het Vluchtoord te Uden. Ik kan, zei ze, als gouvernante in het huis van een welgesteld grond bezitter komen en ik mag mijn Ma deion meenemen. Men wenscht na melijk, ja, men stelt het tot voorwaarde, dat ik de kleine meebreng als speel makkertje voor een kind, dat even oud is als Madelon. Ik zelf heb slechts twee meisjes het Fransch te onder wijzen en het salaris, dat men mij biedt, is zeer hoog. Van mijn man moet ik voorioopig immers toch ge scheiden blijven I En wat hebt ge nu besloten, beste madame Murchat? Ik antwoordde dadelijk, dat ik de betrekking zou aanvaarden. Ik moest spoedig een besluit nemen. Over een week moet ik reeds vertrek ken. Het spijt mij zeer, dat ik thans niet meer bij u kan komenik deed het zoo gaarne en Madeion ook. Ik ben u zoo dankbaar, mevrouw, voor al de liefde, welke u mijn kind hebt bewezen. Thea werd geroerd Het spijt mij ook zeer, dat we moeten scheiden, zei ze. Ge zult mij, hoop ik, toestaan om voor Madelon een kleine kinderuitzet te koopen. Tweede Kamer. In afwijking van het aanvankelijk voornemen van den voorziter der Tweede Kamer om na het Pinkster- reces, zooals hij voor het uiteengaan van de Kamer mededeelde, op Don derdag 3 Juni a s. de werkzaamheden te doen hervatten, is de Kamer thans bijeengeroepen tegen Dinsdag 8 Juni, '3 namiddags halt twee. Jubileum De Meester. In een der zalen van het hotel Garni" te 's Gravenhage zat Vrijdag de L. U. Kamerclub aan den rijk met bloemen versierden feestdisch met hare twee gasten, den jubilaris mr. Th. H. de Meester en mr. H. Goeman Borgesius, voorzitter van de Tweede Kamer. De stroom van telegrammen, met gelukwensch, die den geheelen dag reeds de woning van den jubilaris was binnengekomen, had zich thans naar het hotel „Garni" verplaatst. Onder de gelukwenschen waren er ook vele van Kamerleden van de rechterzijde. Luitenant-generaal Eland memo reerde in een kernachtige rede de groote verdiensten van den voorzitter der Kamerclub van het begin van diens politieke loopbaan af, en de heer Lieftinck petilleerde meer dan ooit in zijn speech op Borgesius, den „vader der Liberale Unie." Met deze heildronken en het antwoord daarop door de beide gasten gegeven, waren de officieele toosten ten eind, en van de vele niet-officieele die volgden, vermelden wij slechts die op de aan wezige oud-ministers, die deel hebben uitgemaakt van het kabinet-de Meester en die op den heer Lieftinck. Bond van Vrije Liberalen. De Zaterdag te Amsterdam gehou den algemeene vergadering van den Bond van Vrije Liberalen werd ge opend mei een rede van den voor zitter, den heer mr. M. Tydeman Jr., waarin deze een overzicht gaf van de politieke gebeurtenissen in het afge loopen jaar, en de houding van de vrij-überale Kamerclub tegenover de regeering in den crisistijd, zoomede de verhouding tegenover de andere politieke partijen besprak. Spr. bracht onder warm applaus van de vergadering hulde aan H. M. de Koningin en de regeering voor al wat zij in de moeilijke dagen, die wij doormaken, voor ons volk hebben gedaan. Aan het jaarverslag uitgebracht door den secretaris, den heer F. J. W. Drion, is het volgende ontleend Kon het vorige verslag spreken van een voor onze partij zier be- O, mevrouw, wat ben ik u dank baar, maar ik mag zooveel goedheid eigenlijk niet aannemen. U hebt Ma delon reeds den mooien wintermantel gegeven Maar beste madame Murchat, we gaan immers thans de lente tege moet en dus moet uw kleine een heel andere garderobe hebben. Bedenk toch, hoe zou u in den korten tijd voor uw vertrek al het noodige voor het kind in orde kunnen maken Het zou onmogelijk gaan. Mijn kamenier heeft thans, nu ik niet uitga, zoo goed als niets te doen zij kan voor Made lon werken. Och toe, gun mij het genoegen om een weinig voor mijn kleine vriendin te zorgen. De beminnelijke manier, waarop Thea een arme als 't ware deed ver geten, dat hij arm was en alles zoo voor te stellen, alsof men haar een gunst bewees door aan te nemen, wat ze gaf, deed de Fran?aise zich in dankbetuigingen uitputten. Ze nam met een gelukkig hart af scheid en had ook alle redenen om verheugd te zijn. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1