Eerste Blad. LIS BIEDINGEN iSUS. )PPEK. ANVRA6EN jMEISJE 29 MEI No. 124 ö3e Jaargang 1915 NO m. er dan meisje ellner lltgiveFirms F. VAH DE VELDE Ir., Kleine Harkt 58, Vlissinp. leleloon Interc. 10 Ditgezooderd op Zondag on algemeen erkende i ieestdign Dit nununer bestaat uil 2 bladen. Een kwalijk voorbeeld FEUILLETON Roman dooi MINA VON HALM. Brieven uit de Hofstad JMISSAERT. pitaal en nte* ERDAM. DDELBURQ. l, Wllhelmlna- >otï- cursussen, tot 10 uur, iedere meisjes toegelaten, deel te nemen ge- astraat. stspel) Talafoon 46, en HanielsinikM. yelde ;r. Tel, in:, ld. f 0.2R, iedere Zonder rabat, tsen wordt twee- vragen Bureau nt." neden de 16 jaar. s. Courant." r goede getuigen e melden. Adres: DER, Boulevard VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regel» ƒ0.40voor iedere regel meer 19 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale priji Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in't bezit eener gulden bij levens- npA gulden bij dood A flft gulden bij verlies,! rff| gulden bij verlies! rtf*gulden bij verlies ft ^gulden bij verlie* oolis, zijn GRATIS verze- 111111 lange ongeschikt- 11 door <Cg II 9 van een hand, 1*1 II van| Mill vaneen M*1 van eiken kerd tegen ongelukken voorLUvU heid tot werken f UU een ongeluk (/Ulj voet of oog 11IU een duim JLMM wijsvinger Sd%9 anderen vinger. Due ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. fllg. Verzek. Bank" te Schl.daw POLITIE VERORDENING. De Territoriale Bevelhebber in Zee land enz., ter standplaats Middelburg Oezien de Koninklijke besluiten van 29 Augustus 1914 (Staatsb ad no 435), van 8 September 1914 (Staatsblad no 448) en van 11 Februari 1915 (Staatsblad no 81), waarbij de gemeen ten in de Provincie Zeeland zijn ver klaard „in Staat van beleg" Gelet op artikel 22 van de Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no 128) Stelt bij deze de navolgende nieuwe verordening van politie vast en besluit te bepalen Artikel 1. Deze verordening is van toepassing op de wateren genoemd in Art. 1 van het Bijzonder Reglement van Politie voor het Nederlandsche gedeelte van het Kanaal van Gent naar Terneuzen, vastgesteld bij Kon. besluit van 27 Januari 1912 (Staatsblad no. 16), voor zoover deze wateren niet vallen onder de gemeente Neuzen. Artikel 2. In deze verordening wordt verstaan onder schipper: leder gezagvoerder over een vaar tuig, of die dezen vervangt, ot geacht kan worden dezen te vervangen. Artikel 3. Het is verboden een vaar tuig, hetzij bewoond of onbewoond, hetzij geladen of ledig, zonder vergun ning van of van wege den ter- ritoriaien bevelhebber in Zeeland op te leggen, of te laten opliggen. Artikel 4. De schipper, die de last geving heeft ontvangen, zijn vaartuig buiten de wateren, vallende onder deze verordening te brengen of te doen brengen, is gehouden daaraan zoo spoedig mogelijk te voldoen. Bij nalatigheid in de uitvoering dezer lastgeving kan daarin op kosten van den schipper worden voorzien, onverminderd de slraf bepaald bij Artikel 43 der Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no 128), zijnde hechtenis van ten hoogste eene maand of geld boete van ten hoogste drie honderd gulden. Uitgegeven te Middelburg, den 29 Mei 1915. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz., BROCX. Afgekondigd te Vlissingen den 29 Mei 1915. De wereld is, gelijk wij reeds me dedeelden, welhaast aan haar twin tigste oorlogsverklaring, sedert dien 59. O(Nadruk verboden. Een poosje babbelden Thea en Will over gemeenschappelijke kennis sen in hun geboortestad. Plotseling vroeg Thea zonder ee nige inleiding Heb je de stieizuster van mijn man leeren kennen, Will Mevrouw Alfred von Elmer Zeker. Ik heb op Schönhaide een be zoek gebracht en het jonge echtpaar ook herhaaldelijk elders ontmoet. Een trotsch schepsel, deze Jella. niet waar? Thea zette letterlijk een boos ge zicht bij deze woorden. Trotsch Dat geloof ik niet 1 Daarin vergis je je, Thea. Je schoon zuster is een mooie, beminnelijke vrouw. Mijn schoonzuster Noem haar onvergetelijken laatsten juli-dag van verleden jaar, toe in dra tien maan den tijds heeft het welzijn der volken ren over geheel de wereld plaats ge maakt Voor rouw en rampspoed niet minder dan twee-derde deel van alle menschen op aarde behooren tot de onderdanen van rijken, die met elkander in oorlog zijn, en ruim 950 millioen onzer tijdgenooten, zijn thans elkanders vijand of eikanders bondgenoot. Wel verre van eenige kentering, eenige vermindering aan te wijzen, grijpt de wereldbrand nog dagelijks verder en verder om zich heen mag al op eenig oorlogsfront hier en daar een betrekkelijke rust zijn ingetre den, een rust die öf een uitputting öf alweder een voorbereiding betee- kent, doch in elk geval maar een zeer tijdelijk karakter draagt, op een ander oorlogsfront donderen de vuurmonden met des te overweldi gender geluid, onheil en verderf bra kend waarheen zij zich richten. En op de groote wereldzeeën gaan in enkele minuten tijds geheele zeekas- teelen, waarvan de bemanning zich niet of ternauwernood te redden weet, nog telkens te gronde, en worden voor millioenen en millioenen schatten gelds verwoest. Als waren deze alierwege om zich heen grijpende verwoestingen van levensgeluk en welvaart nog niet omvangrijk genoeg, is daar sedert kort opnieuw een der groote mo gendheden op het oorlogsveld getre den en is al weder een verdere uit breiding aan den wereldbrand gege ven liet Italiaansche koninkrijk trok, als laatste der groote Europeesche rijken, op zijne beurt het zwaard uit de scheede, zoodat-sinds enkele da gen een nieuw oorlogsfront aan de andere is toegewezen. Italië, de derde en zuidelijkste bondsstaat van het Drievoudig Verbond, waarvan het dertig jaren lang deel heeft uitge maakt richt zich thans, niet tot de vijanden van de beide andere staten, doch tot deze staten zelfalthans tot een van deze, de Oostenrijksch- Hongaarsche monarchie. Dat het zich nog niet tot Duitschland richtte, mag louter als een quaestie van vorm be schouwd worden, daar Italië door zich tegen de Donaumonarchie te keeren, ook van zelf de vijand van Duitschland is geworden. Daar is in dit optreden van den gewezen bondgenoot iets wat, welke onze gevoelens ook mogen zijn voor Oostenrijk en Duitschland, velen tegen de borst stuit. Immers, aan het naar de wapenen grijpen van Italië ont breekt at dadelijk die dringende re den, waardoor wij geneigd zijn,veel te verontschuldigen een onafwend bare noodzakelijkheid- Inderdaad, wanneer Italië niet zelf den oorlog niet zoo. Zij heeft het totnog toe niet noodig geacht onze verwant schap te erkennen en die eenvoudig doodgezwegen. Op dit oogenblik verscheen de be diende en meldde, dat de thee gereed stond. Zoo werd Will van een antwoord ontheven maai hij had toch een on aangenaam gevoel. Hij had in W. allerlei gehoord over de verwijdering tusschen Jella en haar stiefbroer. En over den laatste had den velen een ongunstig oordeel geveld. Gaarne zou hij zich nu een zelf standig oordeel gevormd hebben over den man van de vriendin zijnei jeugd. De eerste indruk dien een mensch op een ander maakt, is immers dik wijls beslissend en wordt blijvend. Hartung scheen echter niet thuis Se zijn, daar hij zich tot nu toe nog niet had laten zien. Thea stond op en noodigde haar gast uit om met haar in de eetkamer te gaan theedrinken. Ook hier getuigde alles van een fijnen smaak en zin voor kleur. Op het sneeuwwitte damast schit wilde, zou geen der andere volken het den oorlog hebben aangedaan. Door zijn bijzondere geografische ligging over verreweg het grootste deel zijner grenzen door de natuur zelf beveiligd, is er geen enkele re den waarom het, ongewild, in den oorlog betrokken zou worden, gelijk wij gezien hebben, dat bij het rampza lige België het geval is geweest. Nie mand zou Italië ook maar een haar krenken wanneer het nochtans ten oorlog trekt is dit dus niet uit nood zaak, maar geheel uit eigen voorkeur. Dit nu is, waar de wereld reeds rampspoed genoeg te torschen heeft, een alles behalve lofwaardige daad te minder lofwaardig waar het land het juiste, weloverwogen oogenblik schijnl te hebben afgewacht, om zijn vroegere vrienden van achteren aan te vallen. .Hebben deze, mag men vragen, het er wellicht ten opzichte van hun gewezen bondgenoot dan ook naar gemaakt Integendeel want zij hebben juist al het hunne gedaan, om den afvallige zoolang mogelijk van den beslissenden stap af te houdenja zelfs is men den ontrouwen vriend met zooveel concessies tegemoet getreden, dat de vraag rees, of een openlijke tweespalt niet nog beter is,' dan zulk een flauw- hartige, ja gevaarlijke vriendschap langer te bestendigen. Onze lezers weten waartoe de oude keizer Franz Joseph en zijn regeering bereid waren, Italië's onzijdigheid te koopen maar de verkooper bleek achteraf van den oorlog een nog vonrdeeliger uitkomst te verwachten, en dies werd, nadat inmiddels alle noodige voorbereidin gen gereed waren gemaakt, tot den krijg besloten. Dit is, kort samengevat, het beloop geweest der onderhandelingen in de laatste 8 a 10 weken tusschen de kabinetten te Rome en te Weenen, veelal via Berlijn gevoerd, onderhan delingen die tot niets geleid hebben, omdat blijkbaar van éene zijde, niet anders dan den oorlog werd gewild, om louter redenen van begeerlijkheid naar nog meer dan het vele, dat zonder een droppel bloeds te ver gieten, reeds verkregen kon worden. Aldus zien wij een nieuwen strijder het arena van den wereldkamff be treden en zich scharen aan de zijde van de vijanden zijner vroegere bond- genooten. Het spreekt van zelf, dat in den heeten strijd die beide par tijen voeren, elke vermeerdering van eigen kracht, elke afbreuk van de sterkte des vijands, welkom is. Van daar dat in de Fransche, Engelsche en Russische pers het toetreden van den nieuwen vriend onstuimig wordt toegejuicht en dat de Duitsche en Oostenrijksche bladen met nauwelijks verholen spijt het gebeurde betreuren. terden zilver en kristal. Ook geurige bloemen ontbraken niet. Koude en warme schotels werden opgedragen, louter uitgezochte lekker- beetjes. De jonge vrouw bereidde de thee en reikte Will het theeglas toe, dat in een zwaar zilveren houder rustte. Toen zei ze je moet zoo goed zijn, mijn man voor dezen avond te veront schuldigen. Hij zou je gaarne begroet hebben, maar werd helaas door een zaak waar haast bij is, verhinderd zulks te doen. Maar je bent immers, naar ik hoop, niet voor de laatste maal onze gast. Walter en jtj, jullie kunt inhalen, wat heden verzuimd is, en ik hoop, dat jullie spoedig goede vrienden wordt. Tot op dit oogenblik had Thea haar man altijd blindelings vertrouwd, wanneer hij, zijn herhaalde afwezig heid verontschuldigend vertelde, dat hij dringende zaken had af te doen. Maar vandaag was er, tegen haar zin, wantrouwen in haar ziel geslopen, of de zaak, welke Walter verhinderde den vriend zijner vrouw mee te ont vangen wel van zooveel belang was. Nochtans wil het ons toeschijnen dat het actief optreden van Italië in den wereldoorlog weinig invloed op het algemeen beloop daarvan zal uitoe fenen, en dat men, ontdaan van de holle phrasen, die nu eenmaal bij soortgelijke gebeurtenissen gebruike lijk schijnen te fnoeten zijn, zich over en weer aan geen al te sterke illusies overgeeft. Ware Italë van den beginne af zijn gedragslijn duidelijk komen aanduiden, en had het aanstonds hetzij voor, hetzij tegen zijn bondgenooten partij gekozen, het beloop van zaken ware wellicht een gansch andere ge weest, dan wij nu zagen voltrekken. Thans echter er op te rekenen dat het Italiaansche zwaard de weegschaal goed zal doen overhellen, lijkt minst genomen voorbarig. De Italiaansche politiek is gedurende dezen oorlog, meer dan ooit, een zoo schromelijk zelfzuchtige gebleken, dat met reden verondersteld mag worden, dat het aan dien zelfzucht, zoo noodig ook zijn nieuwe bondgenooten zal opof feren, zoodra zijn belang zulks mede brengt en het juiste uur daarvoor ge slagen is. Hoe weinig ridderlijk, hoe weinig met de eischen van dë goede trouw in overeenstemming doet het aan te hooren verklaren, dat Italië zich daarom gerechtigd acht thans tegen den bondgenoot te gaan strijden, omdat10 maanden geleden, in strijd met artikel 7, van het Drie voudig Verbond door de Donau-mo- narchie aap Servië den oorlog werd verklaard, zonder dat Italië vooraf werd geraadpleegd. Tien volle maan den zijn bijna moeten verloopen, vooraleer de regeering te Rome tot dat besef kwam, althans daarvan liet blijken tien maanden, waarin de bondgenoot van 30 jaren lang, in een hevigen strijd verwikkeld inmid dels verzwakken moest, heeft het ge duurd vooraleer Italië het oogenblik gekomen achtte zijn zwaard te trekken tegen dien voormaligen bondgenoot. Neen, het voorbeeld door Italië op het wereldtooneel gegeven, verdient allerminst navolging, omdat, gelijk ook de felste tegenstanders der Donau-monarchie en zijn Duitschen bondgenoot zullen moeten erkennen, het een door en door kwalijk voor beeld is van hetgeen de buitenland- sche staatkunde van een fier en rid derlijk land, ook onder de moeilijkste omstandigheden kan en moet zijn. Pinksteren. Een beetje politiek. Het is een oude traditie die in eere wordt gehouden, gelijk zoovele andere ten plattelande het eeuwige leven schijnen te bezitten, dat uit de omstreken van den Haag jaarlijks op den tweeden Pinksterdag een bede- Kun je het dan werkelijk niet anders schikken, Walter had ze gevraagd. Ik zei je reeds, had hij vol on geduld geantwoord, het gaat dezen keer in geen enkel geval. Ais ik thuis blijf, verloop ik een samenkomst met een mijner cliënten en daardoor zal voor mij belangrijk geldelijk na deel ontstaan. Ik zou je dit wel nader uitleggen, maar je begrijpt immers niets van zaken. Doch je zult, hoop ik, niet verlangen, dat ik mij om een gril van jou verlies zal berokkenen. Om een gril had Thea gekrenkt geantwoord. Ik wist tot heden niet, dat ik grillen had. Ach, ook nog lichtgeraakt. Een reden te meer voor mij om zoo spoe dig mogelijk de vlucht te nemen. Niets is akeliger voor een man dan een lichtgeraakte vrouw. Zooals gewoonlijk was Thea echter spoedig weer in een andere stemming gekomen, had ze Walter's handelwijze in een gunstiger licht beschouwd zich zelve ten slotte beschuldigd en haar man verontschuldigd. Will meende op te merken, dat vaartstocht naar het strand van Sche- veningen wordt ondernomen. Het Pinksterfeest valt altijd in de maand Mei, waarvoor de bekende Duitsche liefdeszanger vele schoone en lieve benamingen heeft uitgedacht, welke door de jeugd niet tot een ijdele klank worden gemaakt. In de wonderschoone maand van Mei trekken zij, bij paren, van het asperge-veld en het aardappelen-land voor één dag naar de zee. Ouden van dagen weten ons reeds te verhalen hoe in dien goeien ouwen tijd op dien tweeden Pinksterdag geen jonge man, geen jong meisje en geen paard in 't dorp achter bleef. Of het laatste het nu zoo prettig vond, valt eenigermate te begrijpen. Misschien is het verzoend met de fiets dat zijn plaats heeft ingenomen. Wij zouden bijna geneigd zijn een loflied op de fiets te gaan zingen, de schoonste uitvinding der 19e eeuw, die de afstanden heeft ingekort, en het hare heeft gedaan om de tradities in stand te houden, welke anders wellicht waren weggezonken in den sleur van het dagelijksch leven. Hoevele honderden, ja duizenden er thans met het allerprachtigste weer zijn gegaan per fiets, per rijtuig en per tram, het valt niet te schatten. Maar dat het des morgens reeds éen lange optocht geleek, dat hebben wij met eigen oogen gezien. En in den namiddag was het zoo mogelijk nog voller. Men kan verbaasd staan over het uithoudingsvermogen van de West- landsche jongelingsschap en jonge- dochterschap, die reeds vroeg in den Haag aankomen en er den ganschen dag rondzwerven, totdat de zon ter kimme is gedaald en zij in het zachte zandtapijt der duinen nog een uurtje na keuvelen om elkaar heel zacht de schoonheden des daags en der liefde toe te fluisteren En dan gaat het langzaam-aan terug naar de haardsteden waar een korte rust hun Wacht, want morgen vroeg is het weer dag en vragen asperge bed en aardappelveld weer hun volle aandacht en volle kracht. Weet ge wat zoo'n dag beteekent in hun leven van zwoegen en slaven Het is één dier lichtpunten waarnaar zij maanden kunnen verlangen. Laat ons dan ook zachtmoedig zijn in ons oordeel over den aard hunner vermaken op dien éénen feestdag in de wonderschoone maand van Mei. 't Is al zomerweelde geweest in de afgeloopen week. Waarschijnlijk heeft de drukte gedurende de beide feest dagen haar eigen record geslagen. De cijfers van vervoer wijzen daar op. De Haagsche tram met haar als altijd onvoldoende materiaal vervoer de bijna viermaal honderdduizend personen, een eerbiedwekkend aantal dat nog veel grooter zou zijn indien Thea het pijnlijk vond het wegblijven van haar man te motiveeren. Toen hij de woning van de Har- tungs had verlaten, ging hij diep in gedachten verzonken naar zijn hotel. Hij kon de gedachte niet van zich afzetten, dat in Thea's huwelijk niet alles was, zooals het moest zijn. Wil Bergstraat was in weerwil van zijn bijziendheid geen slecht waarne mer. Arme Thea, dacht hij. Het deed hem thans bijna genoegen, dat hij Walter von Hartung niet had leeren kennen. Hij verlangde nu niet meer kennis te maken met den man van wien hij hij wist zelf niet waarom plotseling alles geloofde, wat men van had verteld en wat hij tot dusver gaarne als overdreven had willen beschouwen. Ook had de weelde, waarmee de Hartungs zich omgaven, hem bang gemaakt. Hij had met Thea afgesproken, dat hij haar den volgenden morgen zou afhalen. Toen Will op het vastgestelde uur

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1