1 Lil UIER. VRIJDAG 28 MEI gemeentebestuur Nederland en de Oorlog. feuilleton binnenland No. 123 33e Jaargang 1915 llltnilini F. Hl Dl IIIDI Ir, Kltina Mailt SI. Tlissingan. Telefoon talen. II Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondig en algemeen erkende Christelijke leestdagii Roman door MINA VON HALM. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ0.40voor Iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bi) abonnement speciale prjj« Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel Oe abonnés, in't bezit eener gulden bij levens- F* gulden bij dood AAAgulden bij verlies A gulden bij verlies A gulden bij verlies O (^gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- 11111 lange ongeschikt- 11 door <1111 van een hand, 1*^11 van| II III vaneen van eiken Jterd tegen ongelukken voor: t/UUU heid tot werken f Kt U een ongeluk UUU voet of oog XCJU een duim IUU wijsvinger Ldtt anderen vinger. Jiii ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ot tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. fllg. Verzek. Bank" te Schleda. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen. Oelet op art. 12 der Drankwet doen te weten dat bij hen zijn ingekomen twee verzoeken van a. J. M. L1NDERS, om een vergun ning tot verkoop van sterken drank in het klein voor perceel Nieuwen- dp 3; b. C. VAN DER STAR, om een ver gunning tot verkoop van sterken drank in het klein voor'perceel Molenstraat 14; dat vanaf heden gedurende veertien dagen schriftelijke bezwaren tegen het eventueel verleenen van de gevraagde vergunningen kunnen worden inge bracht bij Burgemeesters en Wethou ders voornoemd. Vlissingen, 27 Mei 1915. Burg. en We h. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN Een protest. Naar wij van zeer bevoegde zijde vernemen is aan den Nederlandschen gezant te Berlijn de opdracht ver strekt om bij de Duitsche regeering ernstig te protesteeren tegen het feit, dat op 12 dezer door een Duitsch vliegtuig bommen zijn geworpen naar het Nederlandsche visschersvaartuig ,,'s Gravenhage" Y. M. 51, terwijl dit .ter hoogte van Ameland aan het vis- schen was. Het gezantschap bij den Paus. De kansen voor het wetsontwerp inzake de instelling van een tijdelijk gezantschap bij het Vatioan staan op het oogenblik ongetwijfeld slechter dan de vorige week, zegt de „Tel." Naar het blad van ter zijde verneemt, begint er bij verschillende voorstan ders aarzeling te ko nen. Als het ont werp de vorige week hals-over-kop behandeld was, zou het stellig in de Tweede Kamer aangenomen zijn. Thans zal dat zoo heel gemakkelijk niet meer gaan. In ieder geval staat vast dat ook een deel der linkerzijde tegen het ontwerp zal stemmen, dat er ook van links scherpe oppositie tegen zal worden gevoerd. Zelfs loopt het gerucht, dat de Kamer hét de vol gende week nog niet in behandeling zal nemen, doch dit laatste deelen wij onder voorbehoud mede. Kon. marine-reserve. De minister van marine doet een onderzoek instellen naar de omstan 58. -O(Nadruk verboden. Je weet heel goed, dat ik daar niet van houd. En vooral tegenover jou zeg ik steeds alleen maar wat ik denk. Zoo heb ik tenminste vroeger gedaan. Ot zou je misschien gaarne zien, dat de vriend van je jeugd minder op recht was Neen, neen, wij. willen alles bij het oude laten blijvenWerkelijk, ik ben zoo blij, dat we elkaar weerzien. Dus, neem plaats, Wilt Thea ging op een der met donker Pluche bekleede stoelen tegenover haar vriend zitten. Het lamplicht, dat door een zijden kap met kanten rand gedempt werd, schonk aan de bekoorlijke vrouwen gestalte een fascisseerende bekoring. Den vriend, den ouden, trouwen mak ker uit haar kinder- en bakvischjaren digheden, waarin de gezinnen van het personeel der Kon. marine-reserve verkeeren, ten einde aan de hand van de verkregen gegevens na te gaan, of er aanleiding bestaat, aan de Ko ningin in overweging te geven, in die gezinnen waar het verblijf in werkelijken dienst van de gezinshoof den of kostwinners voor hun naaste betrekkingen behoeftige omstandig heden heeft in het leven geroepen, eenige geldelijke tegemoetkoming te geven. De burgemeesters zijn uilgenoodigd, de noodige inlichtingen in te winnen omtrent den toestand der gezinnen van bedoelde reservisten binnen hun gemeente en den minister den uitslag daarvan mede te deelen. Het bedrag der eventueel toe te kennen vergoeding zal daarna door het departement van marine worden vastgesteld en maandelijks betaalbaar gesteld worden. Misbruik van gastvrijheid. in de „Viaamsche Stem" stort Willy Timmerman de fiolen van zijn toorn uit over de hoofden van die Belgen, die misbruik maken van de hun hier te lande geboden gastvrij heid. In heftige bewoordingen houdt hij hun voor, dat zij aan de reputa tie van hun volk groot kwaad doen. De schrijver verzoekt de Nederland sche pers zijn klacht over te willen nemen. Wij laten een deel van zijn artikel hier volgen Ik hoorde dezer dagen uit goede bron vertellen, hoe zekere Belgen op lage manier misbruik maken van de gastvrijheid hun alhier openarms aan geboden, hoe Belgen, niet tevreden gesteld met de wekelijksche 6 a 8 guldens, die één comiteit hun mild toezegt, bij andere inrichtingen in geschreven zijn en daar onbeschroomd dezelfde som trekken, die terzelfder- tijd elders daarenboven gratis in den kost opgenomen zijn, zich fijn klee- den, en zich aldus een flink bestaan „creëren", zich noch hun potjes bier, noch hun sigaren ontzeggenik schaam mij, om verder te gaan, en te zeggen tot hoever zij op de laagste wijze hun handelingen doordrijven. ik verwijs daarom den lezer naar zekere Louis Ramaekers. Tedere eer lijke Belg, en geloof mij, Hollanders die mij leest, de eerlijke Beigen vormen het meerendeel, zooais ik reeds zei, moet het zich als een plicht rekenen, wanneer hij zulk monsterachtig bedrog verneemt, het onmiddellijk aan te geven bij de be voegde autoriteiten. De ploerten, die zich aan zulke onnoembare vergrijpen plichtig maken moeten als verraders worden nagewezen, hun naam moet bekend, hun daden verkondigd, hun naam moet op den index figureeren, zij moeten eruit I De vervulling van weer te zien, had Thea's gewoonlijk bleeke wangen met een mooi blosje geteekend. Vertel nu, Will, zei ze, terwijl ze gemakkelijk in haar stoel achter over ging liggen. Mijn lotgevallen heb je in onze lieve geboortestad onge twijfeld h=rhaaldelijk hooren bespre ken natuurlijk in voor mij ongun- stigen zin, voegde ze er bij en het scheen Bergstraat, alsof er een zekere bitterheid uit haar woorden klonk. Ik was slechts korten tijd bij de mijnen thuis, antwoordde hij ontwij kend. Door de brieven van mijn moe der ben ik echter altijd op de hoogte gebleven met alles, wat in de kringen van bloedverwanten en kennissen ge beurde. Dat mij alles, wat jou betrof, Thea, levendige belangstelling inboe zemde, behoef ik je wel nauweiijks te verzekeren. Ik zou je ook wel uit voeriger geschreven hebben, maar ik ben een eenigszins luie briefschrijver. Ik haalde telkens verruimd adem, als mijn epistels naar huis gelukkig klaar waren mijn moeder verlangt gere geld bericht. En zoo vergenoegde ik mij er dan mee, dat ik jou maar alleen korte felicitatiekaarten zond. dien plicht zal niet heeten liefdadig heid door verklikkerij, maar liefda digheid door maatschappijzuivering. Een woordje tot de comiteiten. Naar het me voorkomt, bestaat er een eenvoudige manier om dusdani ge handelingen grootendeels te ver hinderen. Wanneer alle comiteiten zich aansloten bij een centraal comi teit, uitsluitend belast met het onder zoeken der titels welke de belang hebbenden voorleggen ter rechtvaar diging van hun aanspraak op liefda digheid, tevens en vooral belast met het onderzoeken der indentiteitsbe- wijzen, die voorgelegd worden,zou het bedrog zeer verminderen, ja zelfs bijna onmogelijk gemaakt worden. De goede naam der Belgen zou er bij winnen, en de ellende onder on ze hier vertoevende landgenooten, die al langer hoe scherper wordt, zou meer nog kunnen verzacht worden. Het Nut. Het aantal departementen der Maat- schappy tot Nut van '(Algemeen be draagt 306 met 15645 gewone leden en begunstigers, 838 buitengewone leden, 8 vereenigingsleden, 139 eere en 23 algemeene leden, tegen op 1 October 1914308 departementen met 15529 leden en begunstigers, 828 buitengewone leden, 8 vereenigings leden, 140 eereleden, 21 algemeene leden. By samenvoeging van de bovenge noemde soorten van leden blijkt het totaal op 1 Maart .915 te zijn 15634 d.i. 107 meer dan op 1 Maart 1914. In den loop van het jaar traden vyf nieuwe departementen toe. Biykens den uislag der gehouden verkiezingen zullen met den aanvang van het nieuwe dienstjaar als leden van het hoofdbestuur optreden in plaats van de dan periodiek aftredende leden, de heerenmr. K. A. Modder man te Amsterdan, F. Bartelink, te Maastricht, prof. dr. R, Brugmans te Amsterdam en H. j. Van Leeuwen te 's Hertogenbosch. In de plaats van de heer J. IJzerman die in Juli 1914 voor zijn lidmaatschap bedankte, werd gekozen de heer prof. dr. Ph. Kohnstamm te Amsterdam, die terstond na zijn benoeming optrad. Het weer in April. Het maandelijksch overzicht der weersgesteldheid van het Kon. Ned. Metereologisch Instituut te De Bilt, bevat de volgende algemeene aantee- keningen met betrekking tot de maand April. Van den 1 tot 21 April bevond zich westelijk van Z. Europa een be langrijk gebied van hooge drukking daarna verplaatste het zichN.O.waatts, Thea stak Will over de tafel heen de rechterhand toe. Ik weet, dat je mg nooit veroor deeld hebtde hartelijke regels op die kaai ten zeiden mij dat Je bent nu een gelukkige vrouw, Thea, die er geen berouw over heeft, dat ze onbevreesd tegenover het oor deel der wereld heeft standgehouden Zeker, zeker, bevestigde Thea haastig en vervolgde toenik sukkel alleen maar een beetje in den laatsten tijd dat komt, geloof ik, van de groote stadslucht. Het seizoen is wat te ver moeiend voor mij. Ik verheugde mij echter in 't vooruitzicht op dat leven als een kind tegen Kerstmis en ge voel thans, dat mgn zenuwen er niet voor berekend zijn. Dan moest je ernstig aan je ge zondheid sJaan denken en je krachten wat meer sparen. |a, dat gaat niet zoo gemakke lijk men heeft nu eenmaal zooveel plichten als lid van de maatschappij. Walter's positie brengt dat mede. Als hij geld verdienen wil Thea dacht nog altijd, dat haar man ernstig werkte, dan moet hy zijn connecties aan houden. En ik, als zijn vrouw, kan zoodat van den 22 tot 30 het centrum in de omgeving aan de Noordzee aan getroffen werd. Het aantal depressies over W. Europa was vrij gering zij bepaalden zich hoofdzakeiyk tot de eerste dekade. Hier te lande waren in de eerste dekade Z.W.lijke en W. lijke, in de derde N.O.Iijke en N.lijke winden zeer talrijkde windkracht was gemiddeld over de geheele maand aan de normale gelijk, in de tweede dekade er beneden. Over het algemeen was de tempe ratuur een weinig beneden de nor male, vooral in de tweede dekade, toen ook de nachttemperaturen be trekkelijk laag waren. De neerslag was ongelgk over de maand verdeeld in de eerste dekade viel ongeveer het dubbel van de normale hoeveel heid, daarna was de regenval zeer gering. De maandsommen weken ge middeld weinig van de normale af; in Limburg waren zij er nog iets bo ven. De tweede en derde dekade waren rijk aan zonneschynhet geheel aan tal uren met zonneschijn bedroeg ge middeld over de vijf hoofdstations 198 tegen 147 uren normaal in de maand. Da Rijndam. De directie der Holland-Amerikalijn ontving bericht uit New-York dat de „Rijndam" daar Woensdagavond 7 uur onder eigen stoom is aangekomen. Alle passagiers 21 eerste, 24 tweede, 21 derde en 152 opvarenden waren opgenomen door het oorlogsschip „Zuid Carolina", dat hen ook te New- York bracht. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Middelburg heeft heden veroordeeld wegens verduistering: Th. v. C., 26 jaar, te Waterlandkerkje thans gedetineerd, tien weken gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest diefstal E. J. v. d. S21 jaar, student te Lokeren, thans gedetineerd 9 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest; O. F. v. T., 18 jaar, F. V., 19 jaar, A. J. S., allen arbeiders te Westdorpe, de beide eerste ieder tot twee maanden en tot zes maanden, de laatste tot twee maanden gevangenisstraf, alles met aftrek van het voorarrestA. de C., 25 jaar, werkman Breskens, een maand ge vangenisstraf, A. M,, 13 jaar, zonder beroep Vlissingen, twee maanden tuchtschool helingA. J. S., 22 jaar, arbeider Westdorpe, drie maanden met aftrek van het voorarrest; beleediging van een ambtenaarM. J. R., 23 jaar, zonder beroep Hoek, f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis belemmering van een ambtenaar in de rechtmatige uitvoering zijner bedie niet anders, dan hem in dit streven naar mijn beste krachten steunen. Maar als je wist, Will, hoe moe ik dikwyis ben, ach, zoo moe Thea sprak de laatste woorden on geveer op den toon van een ziek kind, en Will, die haar nu scherper aan keek, bemerkte thans, welke donker blauwe schaduwen onder haar oogen lagen. In 't voorjaar gaan we naar bui ten. Eerst bezoek ik mijn oudersdan huren we ons voor den zomer een landhuis hier in de buurt, misschien in Krasznoje Sselo of ergens aan den Finschen spoorweg. In Wyborg moet het ook heel aardig zijn. In de land lucht zal ik, hoop ik, spoedig her steld zijn. Ik ben tegenwoordig mis schien ook vaak kinderacntig en geef te veel toe aan mijn zenuwen. Doch genoeg van mijvertel mij nu liever eens, hoe het jou is gegaan I Het was duidelijk, dat Thea het gesprek op een ander onderwerp wilde brengen. Het scheen haar pijnlijk, dat ze zooveel over zichzeive had gespro ken. Er lag in haar spreken en doen iets zenuwachtigs, iets gejaagds. Zou de grootestadslucht enkel ning J. S., 40 jaar, landbouwer, te Biggekerke f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. In de gisteren te Middelburg ge houden openbare terechtzitting van den Raad van Beroep voor de Onge- vallenverzeking Middelburg had de uitspraak plaats in zake J. d. N., wed. B- d. R. Arnemuiden, D. J., Bruinisse, A. M. echtg. W. V., Mid delburg, W. K. B., wed. B. R., Rilland Bath, A. V. echtg. A. B. Qrijpsketke, D. K., Baarland, J. O., Oud Vosse- meer, M. L. wed. A. v. A. Ierseke, J. D. echtg. j. P. v. Q. Scherpenisse waarbij de vordering werd ontzegd en de beslissing dei Ryksverzekerings- bank bevestigd. J. Z., Kwadendamme, P. O., Zaam- slag en A. B. geb. K. Dreischor wer den in het beroep niet ontvankelijk verklaard. Doodslag. Voor de rechtbank te Middelburg stond heden terecht J. Tr., 41 jaar, werkman wonende te Heinkenszand, gedetineerd te Middelburg beklaagd dat hq op 30 Maart jt. te Heinkens zand opzettelijk jacobus Verdonk met het oogmerk om hem van het leven te berooven, althans om hem zwaar lichamelijk letsel toe te brengen ofte mishandelen,- met een knuppel één of meer slagen op of tegen diens hoofd heeft toegebracht, tengevolge waarvan drie scheuren in den beenigen sche del zijn ontstaan, het bloed uitgelre- den uit wonden in de arteria menin- gea media een plotselinge drukver- hooging in den schedel heeft veroor zaakt en Jacobus Verdonk den daarop volgenden dag is overleden. In deze zaak werden zeven getui gen gehoord, onker wie J. P. L. Hulst, arts te Leiden tevens als des kundige. De eisch luidde 7 maanden gevan genisstraf met aftrek van het voorar rest. De officier wees op het goed verleden van bekt. en het ongunstige van den verslagenen. De verdediger, mr. Zaaijer, riep ook clementie voor bekl. in. KERK- EN SCHOGLNIEUHS. Op het twaalftal bij de Ned. Herv. gemeeente te Winschoten komt voor ds. J. P. Cannegieter te Middelburg. Onder voorzitterschap van prof. dr. J. Woltjer hield de Vereeniging voor Christ. Nat. Schoolonderwijs gis teren te 's Gravenhage haar 55e al gemeene vergadering. In het jaarverslag wordt er o.a. op gewezen, dat de oorlog in het onder wijs van vele aangesloten scholen stoornis heeft gebracht. De overcom plete jonge onderwijzers konden vele ledige plaatsen van gemobiliseerde onderwijzers aanvullen. Hierdoor en en alleen de oorzaak wezen, dat Thea er zoo slecht uitziet en zoo zenuw achtig schijnt? vroeg Wilt zich af. Maar hij voldeed aan haar verzoek en vertelde, hoe het hem was gegaan. Ofschoon hij nog maar kort amb tenaar was, werd hg als zoodanig reeds her- en dérwaarts gezonden. Ik had geluk, zoo eindigde hij zijn verhaal, eigenlijk ben ik onge kend vroeg bevorderd. En nu richt je spoedig zelf een huishouding op en zoek je een knap pe, lieve vrouw, niet waar, Will Een huis heb je reeds, naar ik gehoord heb. Was het niet een wat overyide koop? Ik ste! mij het huis van de Greenhoff's aan het park, als Walter het mij beschrijft, altijd voor als een soort rattenktooster. Ik zelf heb slechts een vage herinnering aan een aardige salon. Nu, zei Will glimlachend, zoo slecht is het oude huis°niet. Het moest veel reparaties ondergaan, maar daar voor was de koopprijs ook uiterst gering. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1