DONDERDAG MEI Nederland en de Oorlog Gemeenteraad. No. 122 33e Jaargang 1Q1S UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagn uitspraak, methode nieuwe druk Etaling en verklaring t daarbijBoek- i met bijbehoorende ruiten f 1,65 (post- 13', Amsterdam. laden enz. ■tentie in meer- eplaatst worden, ren toch slechts Ie zenden. in derAdverten- ✓erlangd de be- geboden. n worden gratis I Is l 0.25, iedere t. Zonder rabat, ratsen wordt twee den verkoop van NE af 125 ent 190. h terdege voor den tteresseeren en voor oopen. gelieven te no. 2190. Bureau Irar.t." oeneden de 16 jaar. liss. Courant." DEN BROEK, Bou-| Vlissingen, vraagt een nette werken en koken. I ran te melden deze| a 8 uur. >ken en werken gen voorzien. Zien es avonds tusschen VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rp 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent De abonnés, in 't bezit eener OVïHifl polis, zijn GRATIS verze- i 11 fcerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regel» ƒ0.40voor Iedere regel meer 10 cenj Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bi] abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel r7prn gulden bij dood Q ft ft gulden bij verlies A gulden bij verliest gulden bij verlies r*gulden bij verlies ■II door <|BB| van een hand, 1*^11 van| 11111 vaneen M*\ van eiken f Cvï een ongeluk UUU voet of oog lull een duim JLUV wijsvinger LU anderen vinger. Due ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De ultkoerlng wordt gewaarborgd door de „Holt. Alg. Verzek. Bank" te Schledsa Valsche zilverbon. De minister van financiën brengt »er kennis, dat een valsche zilverbon van f 2.50 (nieuwen vorm) is aange troffen, dragende als serieletters B. F en als nummer 09237. Bii vergelijking met de echte bons springt het verschil terstond in het oog Reeds aanstonds blijkt, dat de blauwe rand en de cijfers 2.50 in het midden van de bons aanmerke lijk flauwer van kleur zijn. Zeer dui delijk is dit zelfde verschil te be merken bij vergelijking vandeistraf- bepaling in den rand aan de onc*er zijde van de bons voorkomende. Op dé echte bons is deze strafbepaling scherp en duidelijk gedrukt, op den valschen bon daarentegen zeer flauw, gevlekt, en in lichter blauw. Voorts is de zwarte tekst van den valschen bon onduidelijk en ge vlekt, zoodat nagenoeg alle letters afwijkingen vertoonen. De streep on der den naam van den minister van financiën eindigt op den valschen bon in een vlek, terwijl ook onder die streep een zwarte vlek zichtbaar is. Noch het een noch het ander komt op de echte bons voor. Zeer duidelijk is ook de valsche bon te onderkenen, indien men dezen te- gen het licht houdt. Men ziet dan, dat de vervaardiger van den valschen bon getracht heeft een watermerk aan te brengen. Boven elkander be speurt men twee malen onduidelp de cijfers „f 2.50." Houdt men de echte bons tegen het licht, dan ziet men het watermerk slechts eenmaal en wel in duidelijke cijfers „f 2 50. Eindelijk worde nog opgemerkt, dat de ondei grond van den valschen bon een andere kleur vertoont dan die van de echte bons. De onder grond van de echte bons is licht blauw met figuren van zeer licht gele kleur Van den valschen bon is de ondergrond lichter van kleur en zijn de daarin voorkomende figuren wit. Aangezien valsche bons niet door het rijk zullen vergoed worden, zal het publiek, ter voorkoming van gel delijke schade, goed doen nauwkeurig op de hem aangeboden bons toe te zien en dezen, indien zij de boven omschreven kenmerken vertoonen, te weigeren of wel zooveel mogelijk met inlichtingen omtrent de herkomst bij den agent van het ministerie van financiën te Amsterdam (Korte Spin huissteeg no. 3) of bij een der be taalmeesters aan te bieden. Vrijwillig» landstorm. De directeur-generaal der S.S. heeft toegestaan, dat het personeel dienst neemt bij den vrijwilligen landstorm, mits het de oefeningen in eigen vrijen tijd meemaakt. Echter kan voor oefe ningen van langeren duur kort verlof worden verleend met behoud van salaris, als de dienst dit toelaat. Militairen en Kermis. Te Deventer is het doorgaan van de kennis oorzaak geweest, dat er zich twee partijen vormden, vóór en tegen de kermis. De militaire autoriteiten meenen dat de kermis nu bezwaarlijk gehouden kan worden, ook met het oog op het groot aantal militairen daar en in de omstreken. Thans liep er 't gerucht dat tijdens de kermis de staat van beleg zal wor den afgekondigd, hetgeen inhoudt: géén kermis. Van bevoegde zijde ver neemt „de Avondp." echter, dat hier van geen sprake is. Wel wordt door de betrokken autoriteiten ernstig over wogen tijdens de kermis het garnizoen Deventer op manoeuvre te zenden, terwijl de toegang tot de stad tijdens de kermis voor de militairen uit de omliggende gemeenten veiboden zal zijn. Eet visch I Onder bovenstaanden titel wordt door het Centraal Bureau voor den afzet van Visscherijproducten een vlugschriftje uitgegeven dat ten doel heeft het gebruik van goedkeope visch in Nederland te bevorderen en op de groote beteekenis van visch als volksvoedset in ruimen kring de aandacht te vestigen en bestemd is om uitgereikt te worden aan koopers van visch of ter verspreiding op plaatsen, waar propaganda gemaakt wordt voor gebruik van visch. In een 7 tal bladzijden worden wenken gegeven omtrent het koopen van visch, de kenmerken van deug delijke visch, het schoonmaken en wasschen van de visch, het vischkoken het vischbakken en het gebruik van visch. Er wordt gewezen op het ongemotiveerd vooroordeel, dat bij velen nog bestaat tegen z.g. „ge stripte" visch, d. w. z. visch welke van ingewanden ontdaan, verkocht wordt, terwijl aan het geschrift een lijst van goedkoope vischsoorten; welke voor volksvoedsel in aanmer king kunnen komen, is toegevoegd. Voor gemeentebesturen en andere openb. lichamen, die zich bezighouden met de bevordering van het gebruik van visch a's volksvoedsel, is het vlugschrift zeer billijk verkrijgbaar gesteld. Voor particulieren is de prijs eveneens zeer laag. Aanvragen kunnen worden gericht aan de Visscherij-inspectie, Van-Ga lenstraat 41—43 te 's Gravenhage. Zitting van Donderdag 27 Mei, des middags 2 uur. Voorzitter de heer jhr. mr. Van Doorn van Koudekerke. Tegenwoordig 16 leden. Afwezig de heeren Van Raalte en de Meij met kennisgeving en verder de heer Ver maas. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering werden goedgekeurd. Mededeeling werd gedaan van een schrijven van Ged. Staten, dat ztj zich ten opzichte der jaarwedden van den burgemeester en secretaris wenschen te houden aan de bij hun besluit van 10 Januari 1908 vastgestelde regeling zoodat geen onderscheid kan gemaakt worden tusschen de jaarwedden van belde titularissen. Ook achten zij geen reden om terug te komen op hun besluit van 23 Februari 1912, waarbij deze jaarwed den zijn bepaald op f3000. Dit besluit hebben Burg. en Weth. bij de raadsleden doen clrculeeren, daarbij opmerkende dat aangezien volgens art. 104 der gemeentewet de jaarwedde door Ged. Staten na ver hoor van den raad wordt vastgesteld en. er dus hiertegen geen hooger beroep openstaat er in het bestuit van genoemd college moet wor den berust. Spoedshalve hebben Burg. en Weth. reeds een gewijzigde oproeping tegen het salaris van f 3000 geplaatst. Van de heeren G. van de Putte, W. L. Huson, J. Loois Azn. en J. J. Krijger was bericht ontvangen dat zq hun benoeming tot lid der schattings commissie voor de inkomstenbelasting aannemen. Vervolgens geschiedt mededeeling van de goedkeuring door Ged. Staten van genomen raadsbesluiten. Ged. Staten hebben ook aan het raadsbesluit van 7 Mei betreffende het aangaan eener geldleening van f 50,000 hun goedkeuring verleend. Ged. Staten voegen hier evenwel aan toe, dat die goedkeuring uitslui tend is verleend in verband met de zeer bijzondere tijdsomstandigheden, welke juist door het buitengewone van den toestand tot een afwijking kunnen leiden van de eischen, welke in normale tijden aan een goed finan cieel beleid moeten gesteld worden. Afwijking van den regel, dat gewone uitgaven niet door geldleening mogen gedekt worden, behoort echter tot die hooge uitzonderingen, waarvan zoo spoedig mogelijk moet worden terug gekeerd. Zoodra de thar.s bij het rijk aan gegane leening zal worden terugge geven, wat zal samenvallen met het intreden van normale omstandigheden, zal in het tekort op andere wijze dan door leening moeten worden voorzien. Ged. Staten zijn ook niet overtuigd dat de vermindering welke op het punt van belastingheffing billijkheids halve moet worden toegestaan, niet geheel of ten deele ware goed te maken door heffing van een hooger percentageook in menige andere gemeente maakten reeds de tijdsom standigheden het noodig, om door belastingverhooging de vereischte middelen te vinden. Het rijk zelf geeft mede het voorbeeld daartoe. En, mocht at op deze wijze niet de verwachte uitkomst kunnen ver kregen worden, dan staat tn het uiterste geval nog de weg open om te trachten door middel ven rijks- en provinciaal subsidie in den nood te voorzien. Al deze mededeelingen werden voor kennisgeving aangenomen. Ter vaststelling werd overgeif" het verslag ingevolge art. 11 Kon. besluit van 19 Novembi|oenV| aan Ged. Staten van Zeelanc?" ae brengen aangaande de wijze vP ,om het op de begrooting van 191? toe gestaan bedrag van f 300 voor het in art. 35 der leerplichtwet aangegeven doel is besteed. Volgens het ontwerp verslag werd aan de vereeniging „Hulp in Nood" die zich ten doei stelt het verstrekken van voeding en kleeding aan behoef tige schoolgaande kinderen een sub sidie verleend van f 300, en verschafte deze vereeniging '.aarvoor in 1914 913 paren klompen. Dit verslag zal gezonden worden aan den districts-schooiopziener en aan Ged. Staten. Van de gezondheidscommissie was ingekomen een concept van een ge wijzigde melkverordening, ontworpen door de leden dei commissie tevens leden van den raad, de heeren Ver maas en Huson, in overleg met het te dier zake deskundige lid van den raad, den heer G. van de Putte. Tevens geeft de commissie aan Burg. en Weth. in overweging aan den raad over te leggen haar schrij ven van 7 October 1913 inhoudende een uiteenzetting van de wijze van bemonstering, de onderzoeksmethode en een onkostenberekening voor het melkonderzoek. Volgens een bijgevoegd schrijven van de commissie aan den raad ver zoekt zij den raad de melkvero'dening te willen wijzigen en het toezicht te regelen in den geest zooals reeds is voorgesteld in het jaarverslag der commissie over 1913. Het ligt niet in de bedoeling een eenvoudige verhoo ging van cijfers voor vet en vaste stoffen voor te stellen. Zulks is ge schied op grond dat de thans geno men cijfers ver beneden het gemid delde zijn genomen, maar vooral wordt beoogd een meer rationeele controle op de melk uit te oefenen, waardoor een stijging van de voedingswaarde moet verkregen worden. Het zou onaannemelijk zijn dat door verscherpt toezicht in andere gemeenten wel een verbetering is bereikt, terwijl dat in Vlissingen on mogelijk zoude zijn. Waar eenvoudige berekening leert dat hierdoor jaarlijks een besparing van duizenden guldens kan worden verkregen, acht de com missie het voorstel beslist urgent. In het bovenbedoeld schrijven van 1913 wordt betoogd, dat het minimum van 2.5 pet. vetgehalte te laag is, het geen door uitkomsten van melkonder- zoekingen in melkfabrieken, dus bij lichamen die voordeel hebben bij een laag vetgehalte, wordt aangetoond. Verder wordt betoogd dat te wei nig onderzoekingen per jaar worden gedaan, slechts 39 bij 50 leveranciers dus nog niet iedere leverancier eens per jaar en wordt de wenschelijkheid neergeschreven, dat dit zal worden 520 monsters per jaar, hetgeen f 213.66 meer zou kosten. Het gewijzigde ontwerp geeft een vetgehalte aan van 2.7 en een ge halte aan vetvrije stoffen van 8 70. Terwijl verder de gewenschte wijze van bemonstering en onderzoeking van de melk erin is neergelegd. Dit werd gesteld in handen van Burg. en Weth. om advies. Vervolgens werd overgelegd de winst en verliesrekening en de balans van de Vereeniging tot verbetering van de Volkshuisvesting De winst bedtaagt f 1383.02%. waarvan 4 7. of f400 aan de aandeelhouders komt en de overige f 983 02*/a in het reserve fonds wordt gestort. Gesteld in handen van de finan- cieele commissie. Ingekomen wac og de begrooting der gezondheid omissie 1916, aan- w ijzend in o'i0ó^ en uitgaaf f 1370, waaronder -'® oïjdrage uit de ge- meenteT; *7® f 964.95 en de reke- nin> mon n - begrooting der Kamer var? ndel en Fabrieken. iljcS Ie -nijnt te t 'de Wever orstel tot het verleenen van in den r ontslag aan den gemeente- ging .'is werd op voorstel van den warerMter aangehouden tot aan het wop'J der zitting. Voor de benoeming van een lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs, vacature van der Aa, werden aanbevolen de heeren J. M. H. H. Moerel en W. P. Edelman. Benoemd werd de heer Moerel met 13 stemmen; de heer Edelman ver kreeg 1 stem1 stem was uitgebracht op den heer Praag, terwijl 1 biljet blanco was ingeleverd. Toen de raad in zijne vergadering van 12 Febr. door tusschenkomst van Ged. Staten had kennis genomen van de bezwaren, welke bij den minister van binnenlandsche zaken waren ge rezen tegen de bij raadsbesluit van 4 Juni 1914 vastgestelde gewijzigde „Verordening regelende de heffing eener plaatselijke belasting op het gebruik van openbaren gemeentegrond in de gemeente Vlissingen," werd de noodzakelijkheid niet ingezien om deze te handhaven. Nu Burg. en Weth. tot den raad komen met een voorstel om genoemde gewijzigde verordering in te trekken' hebben zij gemeend, dat het alleszins aanbeveling zou verdienen om de vigeerende voorschriften op dit punt aan een grondige herziening te on derwerpen, om deze in overeenstem ming te brengen met de eischen van den tegenwoordigen tijd en de leemten te ondervangen, welke ztj in de prak tijk bleken te bevatten. In verband hiermede werd het wenschelljk geacht tevens in de ver ordening op het gebruik van ge meentegrond op te nemen de bepa lingen der verordening op de heffing van het markt- en staangeld, daar deze eigenlijk dezelfde materie re gelen. Ook deze voorschriften hebben Burg. en Weth. met den eisch der praktijk in overeenstemming gebracht. Burg. en Weth. stellen daarom voor de desbetreffende besluiten van 4 Juni 1914 in te trekken en de nieuwe verordening vast te stellen. In het ontwerp zfln enkele prijzen van staangeld op de jaarmarkt ver hoogd en enkele gevallen van het gebruik van gemeentegrond nader aangeduid en de prijs er van aange geven. Na de goedkeuring der voorgestelde verordening zullen de vroeger ver leende vergunningen worden getoetst aan de nieuwe verordening en stellen Burg. en Weth. voor de zoodanige die te veel afwijken van de nieuwe verordening aan den raad ter intrek king voor te dragen. De commissie voor de financiën adviseert tot aanneming van 'tvoorstel. De heer Manse stelde voor .het voorstel aan te houden teneinde de leden gelegenheid te geven het nader te kunnen onderzoeken. De voorzitter zeide dat Burg. en Weth. geen bezwaar hebben tot uitstel doch hij hoopte dan dat de leden eventueele bezwaren schriftelijk zou den indienen. De heer Lindeijer vroeg deze ver ordening nog een'gen tijd voor de leden ter visie te liggen. De heer Huson vroeg of er be zwaar tegen was de verordening ge drukt aan de leden te zenden. De voorzitter meende dat dit nog al kostbaar zou worden. Goedgevonden werd ten slotte de verordening nog eenigen tijd ter visie te liggen en dat de leden dan uiter lijk 14 dagen daarna schriftelijke be zwaren kunnen indienen. De Nederiandsche Petroleum- en Asphaltmaatschappij wenscht in erf pacht te verkrijgen een terrein be noorden de tweede binnenhaven al hier en is daa-loe in onderhandeling getreden met den eigenaar daarvan, den Staat der Nederlanden. Deze is niet ongenegen om het contract af te sluiten doch wenscht een zakelijken waarborg te hebben ten laste van deze maatschappij. Dit kan geschieden als h?t terrein dat deze maatschappij van de gemeente in huur verkregen heeft, aan deze maatschappij wordt overgedragen in erfpacht aangezien alleen op een za kelijk recht verband kan worden ge legd en huur een persoonlijk recht is. Burg. en Weth. stellen daarom voor de thans aan de maatschappij in huur gegeven terreinen aan haar in erfpacht over te dragen. De commissie voor de financiën adviseert tot aanneming van het voor stel. Conform dit voorstel werd besloten. De tegenwoordige instructie voorden gemeentesecretaris is van zeer ouden d3tum en sluit niet meer aan bij de ver andering die de werkzaamheden aan deze betrekking verbonden in den loop der jaren hebben ondergaan. Nu eerlang een nieuwe titularis zal optreden, is het een geschikt tijdstip om bedoelde instructie opnieuw vast te stellen. Burg. en Weth. bieden mitsdien den raan een nieuwe instructie ter vast stelling aan. De heer Merckens maakte opmer kingen van redactioneelen aard. De heer Laernoes vroeg of het noodig is dat de gemeentesecretaris ook secretaris is van de commissiën van financiën en fabricage. Hij vroeg of het niet wenscheiijk is, dat deze commissiën hun eigen secretaris kunnen kiezen. Hij meen de dat het soms wet aanbeveling zou verdienen dat een andere secretaris de commissiën ter zijde stond. Men kreeg dan allicht andere adviezen en inzichten. De voorzitter zeide dat krachtens art. 10, der Gemeentewet de gemeente secretaris de door den heer Laernoes genoemde commissiën bijstaat. H erna werd de instructie zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Diepborlng naar water. Naar aanleiding van het adres van de heeren H. Chr. Beijerman en M. Laernoes houdende het verzoek om vergunning tot het verrichten eener diepboring naar water op een perceel gemeentegrond grenzende aan den Singelweg berichten Burg. en Weth. het volgende Bij onderzoek is gebleken, dat het bedoelde perceel behoort tot die welke bij de openbare verpachting van gemeente-eigendommen op 1 Fe bruari 1912 voor den tijd van 7 jaar zijn verpacht aan A. Kodde alhier. In de bepalingen stond dat de gemeente het recht heeft om de pacht tusschen- tijds te doen eindigen indien zij daar over ten verkoop of voor eigen ge bruik wenscht te beschikken. Aange zien nu door adressanten geen defi nitieve aanvrage tot het koopen van bedoeld perceel is ingediend heeft de gemeente thans niet de bevoegdheid om het loopende pachtcontract te beëindigen en zullen de adtessanten zich met den pachter hebben te ver staan.

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1