WOENSDAG 36 MEI Nederland en de Oorlog. 63e Jaargang 1915 lltoave: Firma F. 1111 OF VELDE lr„ Kleine Harkt 58, Vlissingen. Telelcon Interc. 10 Verschijn! dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke leestdagei FEUILLETON Roman door MINA VON HALM. BINNENLAND «e- No. 121 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor BelgiE 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ0.40voor iedere regel meer 10 ce^t Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. BjJ abonnement speciale prtjj Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in't bezit eener Af|flftgulden biï levens- gulden bij dood AAAgolden bij verliest prtgulden bij verliest f|f|gulden bij verlies A ^gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- MIII111 lange ongeschikt- A 5 I door III van een hand, I Al I van| II lil vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voor: LUUU heid tot werken f Uil een ongeluk (|UU voet of oog 1UU een duim JIUPw wijsvinger anderen vinger. g„e gllkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, «oorzien «en geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schledea Nationale Vereeniging tot steun aan Miliciens. Bovengenoemde vereeniging ver zoekt ons opname van den volgenden oproep voor werkverschaffing en tij delijke finantieele steun aan miliciens en landweermannen bij démobiiisatie onzer krijgsmacht. Als Nederland, gelijk wij allen vurig wenschen, niet direct in den om ons woedenden krijg betrokken wordt, als de verschrikkingen van den oorlog ons bespaard, onze akkers niet verwoest, onze dorpen en steden niet geteisterd worden, als onze wel vaart niet vernietigd wordt, dan zullen wij dat voor een goed deel te danken hebben aan de kloeke krijgsmacht, die reeds langer dan negen maanden onze neutraliteit beschermt en zich met opgewektheid kwijt van eene taak, die voor velen hoogst bezwaarlijk is, terwijl het einde daarvan nog geenszins te voorzien is. Wel kan tengevolge van de op komst eener nieuwe militie-lichting (hans éene lichting der landweer naar hare haardsteden terugkeeren maat het belang van het vaderland eisch», dat alle ardere landweerman nen evenals de miliciens onder de wa penen blijven. Zij zullen dit offer aan het vader land brengen wij zijn er zeker van met het plichtsbesef, dat zij tot dusverre toonden. Maar het is een zware taak. En wij vertrouwen, dat het Nederlandsche volk dit erkent en waardeert. Daarom roepen wij alle Nederlan ders, die dit offer niet behoeven te brengen, op, om de sinds 1904 be staande Nationale Vereeniging tot Steun aan Miliciens in staat te stellen aan de handhavers onzer neutraliteit te verzekeren, dat het Nederlandsche volk hun erkentelijk is voor hunne toewijding en hunne belangen zal behartigen, als straks de vrede komt. Wij wenschen te voorkomen, dat dan éen milicien of landweerman, die zijn dienstplicht goed vervulde, naar zijn woonplaats terugkeert met bezorgdheid voor de toekomst. Daarom hebben wij in alle deelen des lands provinciale comité's, afdee- lingen en correspondentschappen op gericht, welke zich met de werkge vers in verbinding stellen, opdat alle oppassende miliciens en landweer mannen, die tengevolge van de mo bilisatie hunne betrekking in de bur germaatschappij verloren, bij démo biiisatie weder aan het werk gebolpen worden. lntusscben zal ook bij den grootsten ijver onzerzijds niet iedereen dadelijk in eene betrekking geplaatst kunnen worden, al ware het slechts, omdat 57. O(Nadruk verboden. Had Thea vermoed, dat Stefan, een der klerken van haar man, den vol genden morgen een aangeteekenden brief naar de post bracht, een brief, die aan, mejuffrouw Leonie Lesken in Riga geadresseerd was en waarin twee nieuwe papiertjes van honderd roebel zaten, had Thea dit vermoed, wie weet, of ze haar man dan wel met zooveel bereidwilligheid het geld had gegeven. Ondertusschen maakte Walter zorg vuldig toilet en ging later naar zijn club. Daar won hij den jongen Klüver, wien hij zooals 't heette beloofd had tweehonderd roebel te leenen. in den loop van den nacht bij het kaartspel driemaal zooveel af. Den volgenden dag was hij uitste vele firma's niet aanstonds werk zullen hebben voor evenveel personeel, als zij voor den oorlog in dienst hadden. Zeer vele gedemobiliseerde mili ciens en landweermannen zullen tijdelijk geldelijk gesteund moeten worden. Wij hebben derhalve naast de medewerking der werkgevers den fiiancieelen steun van alle overige Nederlanders noodig. Veel geld is noodig. LImmers wij weten tengevolge van een ingesteld onderzoek reeds nu, dat het getal der miliciens en landweermannen, die hunne betrekking verloren, zeer vele duizenden bedraagt. Ieder Nederlander helpe ons daar om en volge het voorbeeld van Hare Majesteit de Koningin, die door hare belangrijke gift van f25.000 aan de Vereeniging het bewijs Harer Konink lijke waardeering, aan de handhavers onzer neutraliteit het bewijs Harer Koninklijke zorg gaf. Een ieder helpe naar vermogen. En doe dat snel en bevordere daar door den goeden geest, de blijmoe digheid en de toewijding van de mannen, aan wie de belangen van het vaderland ook uwe belangen zijn toevertrouwd. Wij mogen niet wachten, totdat de vrede komt. Reeds nu moeten onze dienstplichtigen we ten, dat voor hen gezorgd wordt en dat wij gereed zijn. Wij rekenen op ruime giften, die gaarne in ontvangst genomen worden door den heer Th. Delprat, algemeen penningmeester der vereeniging. Pau- lus Potterstraat 24, Amsterdam of door den heer J. G. van Niftrik, pen ningmeester der afdeelir.g Vlissingen (39a Landweerdistrict), Wljnbergsche Kade, Vlissingen. De Koningin bij de landstormoafeningen. Men meldt uit Loosduinen aan 't „Hbld." Nadat Zondag op Ockenburg een schietwedstrijd was gehouden voor alle vrijwillige landstormaideelingen in Ne derland, waaraan door ruim duizend man werd deelgenomen, had Maandag tusschen Monster en Loosduinen een velddienstoefening plaats, waaraan on geveer vijftienhonderd man deelnamen. Hierbij werd het aanvallend en ver dedigend gevecht beoefend. Bij den terugmarsch naar het ten tenkamp op Ockenburg wachtte den deelnemers eene verrassingbij den tol aan den straatweg had de Konin gin zich opgesteld. H. M. woonde, evenals de opperbevelhebber, gene raal Snijders, een deel der oefeningen en daarna bet voorbijtrekken van de afdeelingen bij. De tweedaagsche Ockenburg-Mon- steroefening van den vrfjwilligen land storm, (het was géén dienst) mag welgeslaagd genoemd worden. kend gehumeurd en vertelde Thea, toen bij met haar aan 't ontbijt zat, dat het verwachte geld was aangeko men. De som, die ik gisteren van je leende, geef ik je eerstdaags terug, merkte hij toen als terloops op. Ik heb dringende uitgaven. Mijn practijk dwingt mij zoo dikwijls om geld voor te schieten, dat ik altijd goed bij kas moet zijn. Als je in verlegenheid mocht geraken, Waiter, zeg het mij dan maar gerust. Ik kan immers ten allen tijde geld los maken, antwoordde Thea, terwijl ze haar man met een blikvoi liefde aanzag. Dank je, kind. Maar laten we nu niet langer over dien akeligen mammon spreken. Wat is het pro gramma voor dezen dag? Programma voor den nacht wil je zeggen. Juist; heden hebben we immers het veel besproken bal bij de Feldts. Wat trek je aan, kleine vrouw Wit goed, wit kleed je. Kom, laten we je toilet eens bekijken. Bij de Feldts is alles heel chique.Ik zou vanavond graag trotsch zijn op je schoonheid 1 Een Nederlandsche wapenfabriek. Het „Hbld." deelt mede, dat het in de bedoeling ligt van de directie der Ned. Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmateriaal, om aan hare ia- briek te Amsterdam een wapen- en ammunitiefabriek te verbinden Onder' handelingen hieromtrent met de regee ring zouden reeds haar beslag ge kregen hebben. Vrij reizen door militairen. De minister van oarlog heeft de be palingen omtrent het vrij vervoer per spoor, tram, enz., door militairen zoodanig gewijzigd, dat door belang hebbenden geen verklaring behoeft te worden afgegeven „dat zijn be perkende geldmiddelen niet toelaten om zijn reis zelf te bekostigen." Hij die vrij vervoer verlangt kan volstaan met het indienen van een verzoek aan zijn chefs, waarna vrij vervoer zal worden verleend. Mobilisatie-huwelijk. Men schrijft aan de „N. Ct." Hoe mobilisatie een huwelijk kan bespoedigen, leert ons de volgende geschiedenis. Hij was onderwijzer eener groote Zuid-Hollandsche ge meente, welke gehuwden onderwij zers, die onder de wapenen zijn ge roepen, volle salaris waarborgt en ongehuwde de helft Zij onderwijzers eener plattelandsgemeente. Van trou wen was echter nog geen sprake. Tot mobilisatie gelast werd. Toen waren in een ommezien de papieren in orde en binnen een paar weken een tweetal ambtenaren in den echt verbonden, die anders wellicht be tere tijden zouden hebben afgewacht. Nu kon het evenwel niet beter. De vrouw Immers is bij het onderwijs gebleven en de jonge onderwijzer, die als sergeant bij een der infante rie-regimenten dient geniet, behalve de soldij als zoodanig zijn volle traktement. Een slechten tijd fi nancieel dan maken de jongge huwden derhalve niet door. Inlichtingen adres v. Oosterhout. In het verslag van de commissie der Tweede Kamer in wier handen gesteld zijn de inlichtingen op het adres van H. A. van Oosterhout, ge pensioneerd adjunct-commissaris der loodsen, te Riliand Bath, wordt ge constateerd, dat adressant zelf erkent, dat zijn pensioen volgens de geschre ven wet juist is. Het blijkt zoowel uit zijn in dienst kunnen blijven in 1886 en zijn bevordering in 1898, als uit zijn benoeming tot adjunct commissaris der loodsen, dat zijn be langen inderdaad niet zijn veronacht zaamd. Het komt der commissie HOOFDSTUK XXVII. In dit jaar had de winter vroeg zijn intocht gedaan. in 't midden van Februari kwamen er nog steeds nieuwe sneeuwmassa's bij. Ook heden, op een bijzonder kou den, onvriendelijken avond, viel de sneeuw onafgebroken neer. De heer, die op den hoek van de Newsky Prospect en de groote Stall- hofstraat de paardetram verliet, hulde zich dichter in den grooten pelsman- lel, toen de scherpe noordoostenwind hem om de ooren waaide. 't Was rondom hem zoo licht als op den dag. Bij het eiectrisch licht der hooge straatlantarens schitterden de snel neervallende sneeuwvlokken als millioenen van brillanten. De rijzige man behoefde niet lang tegen sneeuw en storm te kampen. Nadat hij ongeveer honderd schreden geioopen had, was hij aan het doel van zijn wandeling. Voor een voornaam uitziend huis bleef hij staan en keek naar het num mer om zich te overtuigen, dat hij niet verkeerd gegaan was. daarom voor dat er geen reden kan bestaan om in overweging te geven aan adressant alsnog een geldelijke vergoeding toe te kennen voor schade, naar zijn meening door hem geleden. De commissie stelt mitsdien voor aan de regeering dank te betuigen voor de verstrekte inlichtingen. Alg. Nsd. Werkliedenverbond. Gedurende de beide Pinksterdagen vergaderde te Rotterdam het Algemeen Ned. Werkliedenverbond. De vergade ring werd door den voorzitter van het centraal bestuur, den heer J. L. v. d. Voorden, Zondag te 12 uur geopend. Deze herinnerde aan den om ons heen woedenden oorlog en wees er daarbij op, hoe op economisch gebied ons land getroffen werd. Werkloosheid, zooals hiervoor haast niet gekend, on der de bouwvak-, transport- en een groot gedeelte der industrieele arbei ders enz., bracht menig werkman tot biltere ellende, terwijl de kans om weer goed te maken wat geleden wordt zeer gering genoemd mag wor den. De groote steun, verleend door hen die iets te offeren hadden, bracht wel eenige leeniging in den nood, doch desniettemin blijft door allerlei bij komende omstandigheden, welke spr. in den breede uiteenzette, de nood groot. De tyden zijn inderdaad nog ernstig want al zal eenmaal de wereldbrand gebluscht zijn, toch is het volstrekt niet uitgesloten dat de arbeiders nog lang zullen hebben te strijden tegen een al te grooten last der geleden schade, op de schouders der arbeiders gelegd, zooals loonsverlaging en an dere daaruit voortvloeiende maatre gelen. Daarom, zeide spreker is eendracht in ons kleine leger een gebiedende eisch en spreker hoopte dat dit con gres daarvan een eerste voorbeeld mocht zijn. Ten slotte constateerde spreker een stijgende belangstelling van de leden van den Vrijz.-dem. Bond in het Ver bond. Pinksterdrukte. Het is nog drukker geweest dan het vorige jaar, toen er geen mobili satie was, zoo zeide de stationchef van het Centraal station te Amsterdam. Het aantal vertrekkende en aanko mende reizigers bedroeg meer dan 70.000. Vooral in de richting Bussum en Zandvoort was het buitengewoon druk. Er reden verscheidene extra- treinen. De Hoilandsche spoor bracht Zaterdag 7000, Zondag 11.000 en Maandag 20.000 personen te Haarlem. Tweeden Pinksterdag reden naar en van Haarlem 59 extra-treinen. Niet minder druk was het op de lijn van de Electrische Spoorweg Op de tweede verdieping is het, als ik mij niet vergis, mompelde hij, toen hij de helder verlichte, goed ver warmde vestibule binnentrad. De portier kwam gedienstig uit de loge loopen en hielp den vreemdeling zich van zijn pelsmantel te ontdoen. Von Hattung twee trappen hoog, niet waar? wendde zich de heer tot de portier, terwijl hij met zijn zak doek het in goud gevatte princenez poetste. Om u te dienen, uwe genade, twee trappen. Woning drie. Langzaam begon de heer, een def tige verschijning, de met een iooper bedekte trap op te klimmen. Beneden gaf de portier een teeken met de bel en dadelijk hoorde men, dat ergens boven een deur geopend werd. Het was die woning drie. Een livreiknecht ontving den aangekomene met onderdanige buigingenen bracht hem zonder hem verder aan te dienen, in de ontvangsaion, een wonder van smaak en comfort. Toen de gast binnantrad, was de salon ledig, maar onmiddellijk daarna verscheen Thea von Hartung, die er jn haar bleek-llla huisjapon allerliefst maatschappij. Het drukst was het op den tweeden Pinksterdag. Er stond geen wagen in de remiseal het materieel was in actie; ook was al het personeel rijdende, zelfs de gemobiliseerden, zoodat men als wagenbestuurder of conducteur een man met korporaals- of sergeant- streepen kon hebben. De E. S. M. vervoerde op haar lijnen Zondag 44.000, Maandag 60 000 menschen. Zoo trokken de Amsterdammers bij duizenden naar den zeekant en het Gooi. Maar ook de omstreken van Aalsmeer werden overstroomd met Amsterdammers. Den eersten dag vervoerde het nieuwe spt orlijntje door de Haarlemmermeer vanaf het station Willemspark 44.000 passagiers en den tweeden dag 60.000. De Haagsche Tramwegmaatschappij vervoerde de beide Pinksterdagen op haar lijnen 380.000 passagiers. Van het station D. P. te Rotterdam reden Zaterdag 35, Zondag 11, Maan dag 55 en Dinsdag 13 extra-treinen in de richtingen den Haag en Dor drecht. Vooral Maandag was het op dat station een overstelpende drukte van duizenden reizigers. De Zuid-Hollandsche Electrische spoorwegmaatschappij liet op den tweeden Pinksterdag van het station aan het Hofplein honderd extratreinen rijden en Zondag tien. Het aantal reizigers werd den tweeden Pinkster dag aan dat station op 45.000 geschat. Met de veerbooten Heen en Weer van de gemeentelijke veren werden vervoerd op den eersten Pinksterdag 28.782 personen en op den tweeden Pinksterdag 41.788 personen tegen 55.875 gedurende de beide dagen verleden jaar. De reederij Fop Smit Co. ver voerde gedurende de beide Pinkster dagen met haar passagiersbooten 28.486 personen. De Rotterdamsche Electrische Tram wegmaatschappij vervoerde op den eersten Pinksterdag 145 410 en op den tweeden Pinksterdag 209.104 perso nen, te zamen 354*.514 personen. Het vorige jaar werden op deze dagen vervoerd 147 679 en 186.203 personen, ie zamen 333.822 personen. RECHTSZAKEN. De blauwzuurvergiftiging te Amsterdam. In cassatie deed de Hooge Raad gisteren uitspraak in de zaak tegen H. C. J. W., gewezen technisch leider van een filiaal van een cacaofabriek nabij Weenen, door het gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf wegens poging tot moord op zijn broeder D. M., aan den Koningsweg 190 te Amsterdam, door middel van cyaankaiium, hetwelk hij op 10 Nov. 1913 had gedaan in melk, bestemd ora genuttigd te worden, met uitzag. Ze snelde hem met uitgestrekte handen tegemoet. Will, oude, beste WillWat doet het mij een genoegen, je te zienje weet niet, boe blij verrast ik was, toen ik vernam, dat je hier was, en hoe onaangenaam ik het vond, dat je ons gisteren niet thuis trof. Daarom schreef ik je zoo spoedig mogelijk een brief kaart om je voor vandaag bij ons te noodigen. Onze oudé vriendschap, die, ofschoon we elkaar in jaren niet hebben gezien, niet is gestorven althans bij mij niet biedt ons dui zend gemeenschappelijke herinnerin gen het zal kostelijk zijn ze eens weer op te frisschen. Will Bergstraat, liaar vriend uit de jeugd, kuste een en ander maal de hand der jonge vrouw. De oude, heerlijke dagen der jeugd, sprak hij, wat komen ze mij weer voor den gees', nu ik jou zie, Thea. En wat ben je mooi geworden 1 Je hebt gehouden, wat je als bakvischje beloofde Sedert wanneer maak je compli mentjes, Will (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1