DINSDAG 23 MEI Nederland en de Oorlog. No. 120 1915 litgiveFirma F. VAN OF VELDE lr„ Kleine Marlt 58, Vlissingen. Telefoon latere. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd ep Zendag en algemeen erkende Christelijks feestdagen FEUILLETON Roman door MINA VON HALM. BINNENLAND ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.29 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent COURANT ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ0.40voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. BIJ abonnement speciale prfj» Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in 't bezit eener f% f| gulden bij levens- nt* f| gulden bij dood A ffcffc gulden bij verliesJ gulden bij verlies A flifï gulden bij verlies f^gulden bij verlies polis, zijn QRAT1S verze- M\ II III lange ongeschikt- 9%|| door <1111 van een hand, I van[ |l|l| vaneen /H van eiken kerd tegen ongelukken voor: LUvll heid tot werken VU een ongeluk UUU voet of oog iwU een duim JLMM wijsvinger anderen vinger, pus ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaiUbcwQs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam PUBLICATIE. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz., ter standplaats Mid delburg Gezien de koninklijke besluiten van 29 Augustus 1914 (Staatsblad no. 435), van 8 September 1914 (Staatsblad no 448) en van 11 Febr 1915 (Staatsblad no. 81) waarbij de gemeenten in de provincie Zeeland zijn verklaard „In staat van Beleg" Gelet op Artikel 22 der wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128); Stelt bij deze de navolgende ver ordening van politie vast Artikel 1. Op Woensdag 26 Meien volgende dagen zullen schietoefenin gen worden gehouden, gedurende welke de vaart in de Wielingen en de Deurloo verboden is. Artikel 2. Wanneer schietoefeningen worden gehouden zal dit steeds wor den aangegeven door roode vlaggen, geplaatst op den lichttoren van Nieu wesluis, te Zoutelande en bij het havenlicht van Vlissingen. Artikel 3. Voor het vervolg zal deze aanduiding met roode vlaggen dus steeds beteekenen dat er schietoefe ningen worden gehouden en geldt dan het verbod in artikel 1 genoemd. Art. 4. Overtreding dezer verordening wordt ingevolge Artikel 43 der Wet van 23 Mei 1899 (Staatblad No. 128) gestraft met hechtenis van ten hoog ste eene maand of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz., BROCX. Afgekoudigd te Vlissingen den 25 Mei 1915. WAARSCHUWING. Ondanks mijn bevel tot inlevering van de munitie bevinden zich thans nog in handen van de burgerij ge weerpatronen, waaruit het kruit is verwijderd en dan ongevaarlijk heeten. Gewoonlijk zit dan nog in den bodem van de' huls het slaghoedje, dat niet is afgegaan. De patroon is dan niet ongevaarlijk, vooral wanneer men die in den zak draagt en nog meer wan neer men het heeft laten inrichten voor een zakpotlood of zakmesje. In het slaghoedje bevindt zich slagkwik, dat in den zak tot detonatie kan ko men, vooral wanneer in de huls een potlood of mesje zit. Ik acht het zeer raadzaam dit onder de aandacht te brengen van ouders en onderwijzers. Een geweermaker bezit wel de mid delen om het slaghoedje alsnog te doen detonneeren, waarna de patroon gevaarloos is. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland, enz. BROCX. 56. O(Nadruk verboden. In gezelschappen vond men de „naï viteit van de mooie mevrouw van Hartung" verrukkelijk. Men maakte Walter complimentjes over Thea en hij glimlachte tevreden en verzuimde haar opmerkingen te maken over haar meisjesachtig optre den. Thea dreef weliswaar gaarne op den stroom van vermaken mee, maar wanneer ze in een uur van stilte, zoo als ze er trouwens niet veel had, tot zichzelve inkeerde, vroeg ze zich on willekeurig af, of ze nu datgene be reikt had of op weg was om het te bereiken, waarnaar ze eigenlijk had gestreefdeen leven, hetwelk haar zooveel geestelijke schatten bood, dat wen zich daaraan kon bedwelmen, Economischs Nota. De minister van landbouw, handel en nijverheid heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen een Econo misch Nota, welke Nota een opgave bevat van de maatregelen door of vanwege de regeering of door met haar in nauw verband staande li chamen genomen, ter voorkoming of leniging van de nadeelige gevolgen der crisis. Medegedeeld wordt o.a. dat door de Nederlandsche Arbeidsbeurs te Oberhausen van 1 October 1914 tot I Mei 1915 werden geplaatst 1156 Nederlandsche arbeiders. Met betrekking tot de ondersteu ning door de Steuncomité's wordt gemeld, dat in de laatste week van Maart door de centrale organisatie een bedrag van f 74,000 aan de plaatselijke comité's werd uitgekeerd. Ook in het onderhavige kwartaal was het mogelijk de steeds aan groeiende uitgaven van het Kon. Na tionaal Steuncomité te bestrijden uit de binnengekomen giften. Toch is het te voorzien dat zulks niet lang meer het geval zal zijn. De gelden, die bij het thans bij de Eerste Ka mer aanhangige wetsontwerp aange vraagd worden, als subsidie voor het comité, zuilen dan waarschijnlijk moeten aangesproken worden. Toch hoopt de minister van landbouw, nijverheid en handel, dat vooral uit die streken en uit die bedrijven, waar de huidige tijdsomstandigheden niet alleen geen nadeeligen invloed uitoe fenen, doch waar zelfs groóte oor logswinsten gemaakt worden, de gif ten ruimer zullen gaan vloeien, zoo dat het leunen op de Staatskas nog lang zal kunnen worden uitgesteld, ja wellicht achterwege zal kunnen blijven. Nederland en Duitschland. In de „Trft. Ztg". komt het eerste van een serie artikelen voor getee- kend gn over ons land en den we reldoorlog. De schrijver dezer arti kelen is dr. Culmann, vroeger cor respondent te Londen voor zijn blad, die ons land bezocht voor enkele weken en hier met tal van leidende menschen sprak. Uit dit artikel stip pen wij aan de opmerking, dat de in Duitschland veel gehoorde bewering, als zou Nederland vol zijn van haat voor Duitschland onjuist Is. Men is bij ons, zegt hij, algemeen ontstemd over smakeloosheden als het „Gott strafe England 1", men ergert zich over de manier, waarop de Duitsche waar heid wordt gepropageerd. Onze pers zegt de schrijver staat op een hoog niveau, voor zoover de groote leidende bladen betreft, veel welwillendheid erop kon teren, zonder ooit een leegte in het gemoed te bespeuren. Zij zou gewenscht hebben, dat Walter haar uit zijn rijken schat van kennis opmerkzaam had gemaakt op de werken van groote meestersdit zou haar blik gescherpt hebben voor schoonheden, welke haar, de onge oefende, die zich gemakkelijk door sterke indrukken van kunst in de war liet brengen, anders stellig zou den ontgaan. Doch toen ze Walter op een mor gen verzocht om eens met haar naar een tentoonstelling van beroemde schilderijen te gaan, had hij zonder complimentjes geantwoord Lieve kind, voor dergelijke din gen gevoel ik weinig en ik heb er ook geen tijd voor. ik zal er in de eerstvolgende dagen misschien even min aan toe komen om je te verge zellen. Maar als je het niet aardig vindt om alleen te "gaan, maak dan een afspraak met mevrouw von Bre- gunoff. Ze is een charmante dame, die mij nooit iets weigert. Ik heb er, zoo als ik reeds zei, met den besten wil geen tijd voor. Er zijn dringende za ken, die geen uitstel dulden. En wat ten opzichte van Duitschland ver raadt die niet maar men drukt de berichten van beide partijen af en de discussies worden op beschaafden toon gevoerd. Een Amsterdamsch blad vormt een uitzondering. De regeering vermijdt alles wat ook maar den schijn van een neutraliteits- schennis zou kunnen opleveren. De schrijver zoekt dan naar de redenen der bij ons voelbare ontstem ming over Duitschland. Dat acht hij vooral van beteekenis, omdat, hoe sterker de positie van Duitschland wordt, des te noodzakelijker wordt het een politiek te volgen die leidt tot een goede verstandhouding met de kleinere buren. Die moeten de over tuiging krijgen, dat Duitschland hun nationaliteit niet alleen niet in ge vaar brengt, maar een waarborg daarvoor is. De hoofdwortel der antipathie tegen Duitschland is dat dit de neutraliteit van België schond. Dat is een gevoel, dat men eerbiedigen moet. Alle „be wijzen" helpt daartegen niets. Oefenplicht. Dr. Bos schrijft in „De Hoofdstad" Een rij van aanzienlijke Nederlanders met klinkende namen heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht met het doel om aan te dringen opalge- meenen oefenplicht van de tiendui zenden, die lichamelijk ten volle in staat om den militaiten dienst te kun nen verrichten, toch niet worden op geleid voor dit doel. Het is begrijpelijk, dat dit adres weerklank vindt bij velen. Het is niet uitsluitend de overweging, dat een zeer sterk NSeger noodig is, welke die instemming teweegbrengt. Men gevoelt het meer dan ooit als een schromelijke onbillijkheid, dat duizenden thans reeds gedurende vele maanden aan hun werkkring worden ontrukt, terwijl duizenden anderen van denzelfden leeftijd maar rustig in hun werk blijven, hun studie kunnen voortzetten, de dienstplichtigen voor bijstreven of hun zaken dood concur- reeren. Men vraagt zich afware daar door krachtig organiseerend vermogen niet verbetering in te brengen en had dit niet reeds lang kunnen geschieden Het antwoord zal eerst later gege ven kunnen worden, ais men vrijelijk ovër ai wat onze militaire aangelegen heden betreft, kan spreken. Dan ook kan worden nagegaan of inderdaad de regeering had kunnen zorgen, dat een groote legerreserve was gevormd, die in het eind van het oorlogstijdperk aan de kracht van ons land en daardoor aan de kans om ongeschonden uit den wereldbrand te voorschijn te komen, kan ten goede komen. De Kamer heeft de wijze houding aangenomen de regeering niet ir. eenige richting te dringen. Op de ik je reeds lang wilde zeggen, Thea Je zoudt wel eens naar een Franfaise kunnen uitzien, die je een paar maal in de week conversatieles kan geven. Je Fransch laat werkelijk veel te wenschen over. Je maakt fout op fout. Ik schaamde mij gisteren aan het diner over je. Je munt juist uit in werke lijk ongelooflijke Fransche zinswen dingen. En nu, vaarwel, ik heb haast. Hij kuste haar vluchtig. Wat een pruiilipje, Thea Dat staat je heelemaal niet. Een vrouw moet er steeds zoo trachten uit te zien, dat ze haar man overal en altijd be valt. Daarin bestaat het groote ge heim om de liefde van den man voortdurend te behouden. Dus, je zoudt mij niet meer liefhebben, Walter, wanneer ik door de pokken geschonden werd Je bent werkelijk kinderachtig en het scneen, alsof Walter er nog driftige woorden bij wilde voegen, maat hij bedwong zich, omarmde Thea en drukte een kus op haar droef glimlachenden mond. Met welke ver onderstellingen plaag je jou en mij, dwaze, kleine vrouw Je weet immers dat ik je bemin. regeering rust de volle verantwoorde lijkheid voor hetgeen zij doet of na laat. Komt zij met voorstellen de heer Marchant heefi er terecht op gewezen dan verwachten wij een duidelijke toelichting en zal een gron dig onderzoek moeten plaats vinden. De beweging in ons land gaat in deze richting: algemeene weerplichf. Maar daaraan gaat, om de persoon lijke en geldelijke lasten niet boven mate te verzwaren, noodzakelijk ge paard verkorting van oefeningstijd en militiekader. Daarover zal iater ge sproken moeten worden. Wat ver over het tegenwoordig tijdperk heenreikt moet zorgvuldig worden onderzocht. Gezantschap bij het Vaticaan. Werd dezer dagen in parlementaire kringen als ernstig in aanmerking komende voor den post van gezant genoemd jhr. mr. O. van Nispen, thans, zegt de „Maasbode," is er meer reden om aan te nemen, dat voor den hoogen post zal worden aangewezen Excellentie mr. L. Re- gout, gewezen minister van water staat, lid der Eerste Kamer- Aldus verluidt althans in kringen, waar met het meeste gezag gissingen kunnen worden gemaakt aangaande deze be noeming, die ten slotte alleen staat aan de Koningin. Teruggave van betaalde vergoedingen wegens kostwinnerschap. De minister van oorlog, gelet op de talrijke aanvragen om spoedige teruggave van door de gemeenten bij voorschot betaalde vergoedingen, we gens kostwinnerschap, brengt in hst algemeen ter kennis van de burge meesters, dat met die teruggave de meeste spoed wordt betracht. Het is in de huidige omstandighe den evenwel niet mogelijk om de terugbetalingen aan alle gemeenten zoo spoedig tot stand te brengen als veelal wordt gewenscht. Daarom wordt er bij deze de bijzondere aandacht op gevestigd, dal de burgemeesters zich, zoo dikwijls dit met 't oog op den stand der gemeentekas noodig blijkt, desgewenscht telegiafisch rechtstreeks tot den minister van financiën kunnen wenden om een voorschot op de uit betaalde vergoedingen. Het bedrag van 't voorschot (de voorschotten) mag evenwel niet hoo- ger zijn dati het totaal bedrag, hetwelk de gemeente aan uitbetaalde vergoe dingen van het Rijk te vorderen heeft. Bij de inwisseling van de ter vol doening van die vorderingen door het departement van oorlog afgegeven assignatiën, wordt het als voorschot ontvangen bedrag voor zooveel mo gelijk met den betaalmeester verre kend. Verklaring van Minister Treub. Minister Treub heeft verklaard, dat En altijd zult beminnen vroeg ze, reeds weer tevreden gesteld. Altijd. Daarop ging hij heen. Toen hij de trap afging, mompelde hij Lastig soort, die sentimenteele vrouwen, ik heb Thea overschat. Ik had gedacht, dat ze minder taai in haar beschouwingen en gevoelens zou zijn. Hij stapte in een huurslede, die juist voorbij kwam een eigen equi page hielden de Hartungs niet, omdat Thea dit toch al te duur gevonden had en Water haar na eenig debat dit had moeten toegeven, en begaf zich naar het Hotel „de l'Europe", waar hij volgens afspraak met eenige vroolijke makkers zou lunchen. Op den avond van dienzelfden dag Thea ging toevallig niet uit, maar zat in haar boudoir te lezen, trad haar echtgenoot bij haar binnen. Na eenige korte,inleidende woorden,vroeg hij haar op tuchtigen toon, als 't ware over de zaak heenglijdende, om twee honderd roebel. ik ben namelijk op 't oogenblik eenigszins in verlegenheid, schat. Geld dat ik bepaald verwacht had te zullen ontvangen, is niet gekomen. Nu ver- het votum der Eerste Kamer inzake wijziging der Vermogensbelasting in gewone omstandigheden voor hem reden zou zijn geweest heen te gaan, thans niet. Hij zal nu het ontwerp, op de hoofdpunten ongewijzigd op nieuw indienen, maar dan niet op zichzelf, doch als onderdeel van het plan tol belastingherziening, dat aan zijn departement in bewerking is. Dit strookt ook geheel met ver schillende opmerkingen, zoowel door de minderheid in de Tweede, als door de meerderheid in de Eerste Kamer gemaakt, dat de beteekenis van het wetsontwerp niet ten volle kon worden beoordeeld, zoolang het geheele plan der in voorbereiding zijnde belastingherziening niet bekend zou zijn. Weer valsche Zilverbons. Het „Hbi." deelt mede, dat de nieuwe zilverbons van f2.50 ook al weer vervalscht worden. Bij een der groote geld instituten te Amsterdam zijn twee valsche zilverbons ontvan gen. Wanneer men de valsche niet vergelijkt met de echte dan valt het niet zoo gauw op, dat men nage maakte zilverbons heeft. Zij hebben ook 'n watermerk in vet er inigewerkt. Vergelijkt men de valsche echter met de echte, dan blijkt dadelijk, dat de randversiering en de letters van lich ter blauwe kleur zijn, dan op de echte. Ook is de afdruk lang niet zoo scherp doch zelfs eenigzins vlekkerig. Verzoekschriften voor militairen. Tengevolge van hef groot aantal verzoekschriften van militairen, dat dagelijks het departement van oorlog bereikt en welker behandeling bij het departement en de autoriteiten der landmacht vaak ineer tijd en inspan ning eischt dan is overeen te bren gen met het gevolg, dat daaraan kan worden gegeven, heeft de minister van oorlog den commandeerenden officieren aangeschreven bij voorko mende gelegenheid op gepaste wijze aan hun onderhoorigen in herinnering te brengen, dat de minister zich vooral in deze tijden de bevoegdheid voorbehoudt om op verzoekschriften, welke voor inwilliging niet vatbaar zijn of waaraan geen ander gevolg valt gegeven te worden dan het hou den van aanteekening in een sol- licitantenregister en dergelijken, niet een persoonlijk antwoord te doen geven of een duidelijk uitgesproken beslissing te nemen. Liberale Unie. De algemeene vergadering van de Liberaie Unie is Zaterdag te Amster dam met een rede van den voorzitter den heer mr. D. Fock in „Parkzicht" geopend. zocht de jonge Klüver mij vanmorgen om wat geld, ter leen. Ik beloofde het hem, maar nu heb ik het geld, waarop ik vandaag rekende, niet gekregen je begrijpt, Thea, dat het mij zeer pijnlijk is, Klüver, een goeden, aardigen jongen, in verlegenheid te weten. Thea was vlug opgesprongen en naar haar schrijftafel gegaan. Ik help je graag, zei ze, ik kan juist zooveel missen. Men renten moe ten dezer dagen ook komen. Wat ben je goed, Walter. Je helpt anderen zoo bereidwillig, voegde ze er met een hartelijken blik bij. Hij glimlachte eenigszins gedwon gen. De onverdiende lof zijner arge- looze, hem blindelings vertrouwende vrouw maakte hem onwillekeurig be schaamd, ofschoon hij eigenlijk ver leerd had schaamte en gewetenskna- ging te voelen. De hulp komt immers dezen keer van jou, jij goede fee, zei hij en kuste ridderlijk de hand, uit welke hij de fonkelnieuwe biljetten van hon derd roebel ontving. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1