OEDEN. Vleesch Eerste Blad. BIEDINGEN IILST. 22 MEI Dit nummer bestaat uil 2 bladGn. Kamet tan KmptaM II) als 1st. IAAR5MA. tANVRAGEN geWasch. imeid» ISTBODEr UigaveFirma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en aigemesn erkende Christelijke ieestdagii pinksfergedachfen. FEUILLETON Roman dooi MINA V0H «ALM. Brieven uit de Hofstad \«--= No. 119 53e Jaargang 1915 VLISSINGSCHE COURANT 53e Jaargang onder a-dag bben open, lijken actie n een igypte wijze op undel ucht- t zijn J kwaliteit. LT 31. f 0.25, iedere Zonder rabat, atsen wordt twee- vraagt een Vliss. Crt." den ten spoedigste 1TRANDWACHTERS, n 1915. nt deze betrekking in het bureau van en, alwaar sollicl- aanmelden. RAALTE, „Huize gen 1 Augustus a.s. 'ren en werken en ;n voorzien. Zien i avonds tusschen \LTENA—Lucas, agt met 1 juni een Zich aan te melden en 9 uur. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels 0.4*,voor Iedere regel meer 10 cenj Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prfli Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in 't bezit eener ft rtrt ftgulden bij levens- rjrfft gulden bij dood ft#* f* gulden bij verlies J F* ft gulden bij verlies# ft ft gulden bij verlies ft T* gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- III III lange ongeschikt- ft SI door <1111 van een hand, 1 >1(9 van| 11 lil vaneen /K van eiken kerd tegen ongelukken voor: heid tot werken f OU een ongeluk UUU voet of oog l.tlU een duim 1UU wijsvinger LU anderen vinger. B«« ultk.erlngen warden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op Ireln, boot ol tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schleda. MAANDAG, (2e Pinksterdag), zal GEEN nummer usn de VLIS SINGSCHE COURANT" uer- schijnen. Onder de overoude feesten, alge meen van aard en vol wijding, welke telken jarê terugkeeren, neemt het feest van den vijftigsten dag na Paschen, het Pinksterfeest, geenszins de minste plaats in. Zeer zeker neemt het een veeleer eigenaardige plaats in ons leven inimmers met Pinksterdag rekenen wij voorgoed den hoogtijd van het jaar, hel vreug devolle, lichtrijke seizoen te zijn in getreden. Het weemoedige Kerstfeest met zijn donkere dagen, de van beloften zwangere, maar meestal nog gure tijd waarin het Paaschfeest valt, zij hebben elk hun eigenaardige stemming; gelijk ook het Pinkster feest de zijne, met Pinksteren toch is al wat fleur en kleur heeft, welkom de blijde lach der natuur vindt zijn weerglans" in den vriendelijken schijn in 's menschen gemoedstemming de vroolijke toon van het gevogelte in onze tuinen paart zich aan den hel deren klank der jeugd, die stoeiend en zorgeloos met haar dartele spelen, een lust is te aanschouwen voor een ieder, die zijn eigene jeugd niet ver geten heeft. Het is ook in dezen tijd, dat een ieder onzer een als het ware geheimzinnige, maar niettemin duidelijk waarneembare stem in de ooren klinkt, een stem, die jong en oud een vroolijk welkom in den zomertijd toeroept. En wij kunnen slechts hen beklagen, die deze roep stem ten eenenmale niet verstaan. De meesten echter zullen dat wel doenzij zullen, dankbaar voor het genot der vreugdevolle rust van een tweetal feestdagen, waarin het maat schappelijk leven een wijl zijn over haastig jachten staakt, de hun toege meten uren van verpoozing genieten. Deze tijd van verpoozing, hoe zouden wij wenschen, dat hij waarlijk alge meen mocht zijn. Helaas, welk een overgroot deel der menschheid zal daarvan ditmaal niet kunnen weten immers, het is geen tijd van verpoozing, waarin het Pinksterfeest van dit jaar valt. Inte gendeel is het een tijd van rusteloos, uur na uur, dag en nacht arbeiden 55. O(Nadruk verboden. Dat hij zelf in 't geheel geen geld had, wist Thea van hem zeiven en van anderen. De kosten van de hu welijksreis had hij weliswaar op schitterende wijze bestreden, doch daarvoor had bij misschien spaarpen ningen geofferd. Volgens zijn zeggen had hij in Riga in den laatsten tijd aardige som metjes gebeurd, doch hier in Peters- burg had hij tot dusver nog geen kopeke verdiend. In Augustus waren de Hartungs in hun woning gekomenthans schreef men midden October. Ik wil eerst warm worden in mijn nieuwe omgeving en mij daarin Miënteeren, zei Walter. Voor alles moet ik mijn best doen om voordee- lige maatschappelijke connecties aan echter niet aan het welzijn maar aan de vernietiging van millioenen me- demenschen. Evenals het vredige Kerstfeest een schrille tegenstelling bood met de gruwelijke werkelijk heid, die wij om ons heen zagen voltrekken, evenals het wijdingsvolle Paaschfeest ditmaal in schrijnende tegenspraak was met de onheilvolle tragedie, die op de oorlogsvelden van Europa plaats grijpt, evenzoo is ook het blijmoedig Pinksterfeest thans omfloerst door den somberen sluier eener rouwende menschheid. Want ook dit derde der christelijke feesten ziet den vrede onder de vol keren, sinds den zomer van verleden jaar zoo plotseling verstoord, niet in eere hersteld geworden. Vredehoe komt in deze dagen, dit woord ons weder meer dan ooit in de gedachteEn toch, hoe verre schijnt alles ons toe nog daarvan verwijderd te zijn. Of zagen wij juist niet dezer dagen alom een tastbare hernieuwing van de oorlogsdrift in treden, zagen wij niet hoe opnieuw de wereldstrijd zich dreigt uit te breiden door het toetreden en zich scharen bij een der partijen van een groote mogendheid Werd nogergens met eenige, ook nog zoo geringe kans op welslagen het woord „be middeling" vernomen Wordt er, althans openlijk, ook maar door een der strijdende partijen, van vrede ge rept Integendeel wordt ieder, die met dit hoopvolle woord hetzij te Londen, te Parijs of te Petersburg, hetzij te Ber lijn of te Weenen zou durven aan komen, als een ontrouw vriend, zoo niet als een volslagen vijand aange merkt. Want strijden willen ze, en strijden zullen ze, tot het einde toe, de volken, die thans het zwaard ge trokken hebben dat einde, zij het overwinning of nederlaag, om het even, zij rusten niet voordat het be reikt zal zijn. Valt hier dan nog een taak te doen, voor een groep of voor een enkele der neutrale landen Wij zouden willen antwoorden zeer zeker, maar thans nog niet. Immers zoo lang niet öf een algeheele uitputting is inge treden öf de machtsverhouding zich duidelijk ten gunste van een der par tijen heeft uitgesproken, valt aan een opsteken van het oorlogszwaard niet te denken. Doet zich echter een dier beide toestanden voor, dan ongetwij feld moet en zal het oor der strij denden zich kunnen leenen voor een welmeenenden raad in het belang van den vrede gegeven. Zal dan ook ons land daarbij van raad mogen dienen, of zijn bemiddeling kunnen aanbie den? Er is geen enkele reden, die het tegendeel voorschrijft. Nederland heeft met de uiterste zorg, en dat onder dikwijls hoogst bezwarende te knoopen. ik moet in kringen ko men, waar men mij helpt. Ben ik eenmaal gelukkig in de mode geko men, dan zullen mij de cliënten toe- stroomen en ik verdien vijf-, misschien tienmaal zooveel als in Riga. Als Walter zoo sprak, keek Thea vol bewondering tot hem op. Natuurlijk had hij gelijk. Zijn scherp zinnigheid, zijn wereldwijsheid waren groot in de oogen van zijn jonge vrouw. Tot dusver had ze van haar prompt betaalde renten van haar ka pitaal alles bestredende kostbare inrichting van het huis en a! de kos ten van de huishouding. Het trok ook heelemaal niet haar aandacht, dat Walter geen aanstalten maakte om haar huishoudgeld te ge ven. In haar verliefdheid schonk het haar de grootste bevrediging voor zijn behoeften te zorgen, zijn studeerka mer met verfijnde weelde te stoffee- ren, de livrei voor zijn bediende uit te zoeken, enz. Maar voor al deze deels noodzakelijke, maar grooten- deels toch overbodige uitgaven, waren de renten op verre na niet voldoende. Nadat de woning eindelijk volko men in orde was, constateerde Thea omstandigheden, zijn neutraal stand punt stipt blijven innemen en hand haven het heeft, welke ook de per soonlijke gevoelens zijner burgers mogen zijn, met groote angstvallig heid alles vermeden, wat als blijk van voorkeur voor een der partijen kon gelden. Bovendien als land van internationale vredesbeweging heeft Nederland zijn naam gevestigd en geëerbiedigd gezienwaarlijk daar zijn redenen te over,om ons land, komt het op bemiddeling voor den vrede aan, niet uit te schakelen. Echter zal zulk een taak omvangrijk en zwaar genoeg zijn om haar niet door een enkel klein land te doen dragen moge echter, wanneer voor bemidde ling een keuze gedaan wordt of wan neer de omstandigheden een aanwij zing in die richting doen, ook Neer- lands naam verbonden worden aan de meest eervolle taak, die wij ons voor een neutraal land kunnen denken. Ziedaar, hoe onze gedachten zich in deze Pinksterdagen in een vrede lievende richting kunnen bewegen, niettegenstaande de vervulling van hetgeen wij allen vurig hopen, nog zoover schijnt te zijn. Echter, het „Ende despereert niet" van onzen stoeren eersten Indischen landvoogd, zij ook nu nog, drie eeuwen later, het wachtwoord voor dezen tijd. Want wij kunnen noch mogen wan hopen, hoe moeilijk ook weder de jongste gebeurtenissen op het oor logsveld ons dit doen vallen, aan een terugkeer van de door oorlogs hartstochten verdwaasde volken, tot het rijk van vrede en naastenliefde, waarvan ook het Pinksterfeest ons spreekt. De tijdelijke gezant, de Godsvrede, de tram, Brood, Het naderend seizoen. Het onderwerp van dendag is natuur lijk de tijdelijke gezant bij den Paus. Ai geruimen tijd hing deze geschiedenis in de luchtmen gewaagde ervan, men sprak er over, men giste, doch de stellige tegenspraak die de regee ring door middel van den altijd ijverige Vaz Dias meer dan eenmaal gaf, dempte telkenmale de geruchten, die evenwel even snel weer opkwamen. Wat de regeering er mee voor had zoo pertinent het gerucht tegen te spreken terwijl dit van AZ waar was, is ons een raadsel. Enfin het zal wel zijn goeden grond hebben, zullen wij maar denken. Nu dan het verbeide wetsontwerp er is, verdiepte men zich nog meer in gissingen. Immers dit blijkt daaruit duidelijk dat er een verbond bestaat tusschen dit gezantschap en pogingen tot vredesbemiddeling. Hoe dit ver een volkomen ebbe in haar kas. Uit overdreven fijngevoeligheid schaamde ze zich, haar man om geld te vragen. De rente, die ze zoo goed zou kunnen gebruiken, was nog niet vervallen, daarom besloot ze na kort overleg om het bankiershuis in Riga, waarmee ze zaken deed, nadat ze rijk was geworden, om de toezending van een belangrpe som te verzoeken. Ze ontving het gevraagde geld per keerende post. Toen ze de bankpapiertjes in haar schrijftafel borg, glimlachte ze onwil lekeurig bij de gedachte, dat haar goede, practische mama haar had aan geraden elk jaar een deel van haar renten op zij te leggen. Wat zou die wel zeggen, wanneet ze wist, dat haar dochter reeds van het kapitaal had opgenomen! Waarschijnlijk zou de goede vrouw waarschuwend haar stem verheffen. Ze rekende nu eenmaal met klein burgerlijke, kleinsteedsche omstandig heden en had er geen flauw vermoe den van, wat het leven in een groote stad kostte. Dat, wat Thea tot dusver van dit leven had genoten, was slechts een bond is, daarvan kunnen wij slechts fantaseeren zonder eenig houvast te bezitten. Wij zullen er ons wel voor wachten zulks hier in het openbaar te gaan doen. Natuurlijk zien de altijd nieuwsgierigen reikhalzend uit naar de beslissing in de Kamer en tevens zoeken zij reeds rond om een gega digde te vinden voor de nieuwe post. Of het Nolens zal zijn Velen meenen van niet, andere twijfelen er niet aan. Het is te begrijpen dat de regeering er een puiken baas voor zal uitzoeken, om op deze wellicht zeer verantwoor delijke post te staan. En het is niet anders of het moet een katholiek zijn. Veel verschot is er dus nietwij zouden haast het dozijn namen kun nen noemen waaruit de keuze gedaan moet worden. Indien in normale tijden dit voorstel van de regeering was gekomen, zou het heel wat stof hebben doen op waaien misschien had het dagen- lage discussie gegeven-eri waren de hartstochten van allerlei soort losge barsten. Nu zal het met een stilzwijgen voorbijgaan als een noodmaatregel, een crisis-maatregel, gelijk er reeds zoovele onder den ham.er zijn door gegaan, waartegen in gewone tijden krachtige oppositie zou zijn gevoerd. De Godsvrede blijft in de Kamer vrijwel gehandhaafd al staat het er vaak te wankelen. Met de gemeente raadsverkiezingen zal het echter an ders gesteld zijn. Hier is het niet mogen gelukken dien vrede te hand haven. De kiesvereenigingen van de rechterzijde die bij deze verkiezingen niets te verliezen hebben, doch slechts kunnen winnen, hebben den vrede" wel willen accepteeren mits zij er een voordeeltje uit kunnen kloppen. Daartoe waren de linksche partijen niet genegen en dus gaat het er straks weer op los. Wij gevoelen voor de verkiezingen al bitter weinig. Het resultaat is toch nihil, de kleine ver anderingen die wellicht in de ver houdingen van de partijen zullen worden aangebracht, zullen van geen invloed zijn op de geheele samen stelling en het valt ook niet te hopen, dat er zulke genieën naar de raad zaal worden afgevaardigd, dat het peil der debatten ineens zal stijgen. Eindelijk is door den raad weer eens een uitbreiding van het tram-net tot stand gebracht. Men moet weten, dat deze zonderlinge toestand bestaat dat de gemeente de lengte der totale lijnen kan bepalen. Deze houdt ver band met het aantal zielen dat de stad telt. Dat aantal nu was weer zoo gestegen dat de gemeente er eenige kilometers bij mocht aanplak ken. Het stelsel lijkt zoo kwaad nog niet, maar er zit een groot bezwaar aaningrijpende verbeteringen zijn nimmer te wachten, indien de tram maatschappij niet wil meewerken. Nu, inleiding tot hetgeen de winter met zijn duizenden gezellige vermakelijk heden haar zou brengen. Zij had in Parijs eenige prachtige toiletten gekocht en verheugde zich als een kind in 't vooruitzicht van die weldra te kunnen dragen. Het was in't laatst van October, toen Thea en Walter op zekeren dag hun huis met een onderzoekenden blik doorliepen en vonden, dat er nu bijna nieis meer op aan te merken viel. Vooral geen overlading, doceerde Walter met een deftig gezicht, en vöor alles harmonie in de kleuren. Alles in matte tinten, niets dat tegen elkaar vloekt. Hier in den hoek, lieve Thea, vind ik den grooten waaierpalm over bodig. Het was jouw wensch hem daar te plaatsen, maar hij correspon deert te opvallend met het Makart- bouquet er tegenover. Vooral jgeen symmetrie om 's hemelwil geen symmetrie Een ideaal, ongedwongen dooreen staan van de dingen dat is het rechte! Thea boog zich als altijd voor de autoriteit van haar man. Nu legde het paar visites af bij wij weten allen reeds hoe weinig hoop daarop bestaat, indien het lijntje niet zeker een zoete winst zal op leveren. Van de week is de uitdeeling der broodkaarten begonnen. Het aantal liefhebbers is zeer groot, grooter dan men wel verwacht zal hebben. Het verschil in prijs is zoo enorm dat menigeen die het heusch niet uit armoede behoeft te doen, lust gevoelt dit gratis faveurtje in de wacht te sleepen.Vooral nu de belastingbiljetten juist dezer dagen zijn uitgereikt en me nigeen met schrik heeft ontwaard dat de verhooging van zijn aanslag hem ook al niet meevalt. Overigens wordt er in den Haag nog aardig geld verdiend, omdat het hier steeds propvol blijft zitten met vreemdelingen, die niet voor het laagste prijsje in de menage worden gehouden. Op Scheveningen begint het steeds levendiger te worden. De avonden zijn nog te koud om de Hagenaars naar het strand te lokken, doch het is slechts een kwestie van eenige meerdere warmte en wij zitten volop in het seizoen. Hoe spoedig zal dan het eerste jaar van de crisis vervlogen zijn. Wie had zóó iets verleden jaar durven voorspellen De stoutste verwachtin gen zijn overtroffen. Moge het zóó blijven. En om terug te keeren tot hetgeen waarmede wij begonnen moge de benoeming van een tijdelijken gezant het begin zijn van hetgeen wij allen zoo vurig hopen het inluiden van de vredesonderhan delingen. Zou het waar zijn Eiber. Zitting van Vrijdag 21 Mei, des avonds 8 uur. Voorzitter de heer Jos. van Raalte. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter zeide de vergadering belegd te hebben, omdat het de laatste is die de heer Witteveen als secretaris kan bijwonen. Daarna was aan de orde de insta- iatie van het nieuw gekozen lid, den heer L. C. Stevens. De voorzitter wenschte den heer Stevens geluk met zijn benoeming. Hij hoopte dat hij zal willen mede werken aan de belangen van handel en nijverheid. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen was een prospectus van een op te richten Centrale Hulpbank voor de Scheepvaart, welke Bond zich zal aansluiten bij de Algemeene Nederlandsche Centrale Middenstands Credietbank. Mededeeling werd gedaan van de eenige families, voor wie Walter aan bevelingen uit Riga had. Men ontving de vreemden voor komend en het duurde niet lang, of men was verrukt over de jonge Har tungs en prees de schoonheid van Thea en de beminnelijkheid van Wal ler. Hij kon zich dan ook alleraar digst voordoen. £er Theajtot bezinning kwam door de opeenvolgende visites, diners en bals, was de kring van haar kennis sen snel uitgebreid en de wensch van Walter ging tenmitste gedeelte lijk in vervulling, hij begon in de mode te komen. Thea geleek een bloemknop, waarop de dauw parelt. Ze had nog niet ver leerd te blozen, wanneer in de salons, waarin ze zich zoo bevallig bewoog, het gesprek een frivole wending nam. Thea is toch altijd nog een beetje het meisje uit de kleine stad, zei Walter tot zichzelven, wanneer hij er getuige van was, dat de wangen zijner vrouw plotseling met een don keren blos bedekt werden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1