HEM kswasscherij. DONDERDAG 20 MEI eü No. 117 53e Jaargang 1913 ANVRAGEN tgangers ostganger geWasch. 1ST, FFROUW. JES 5TBODE iTBODE. {HlgiveFirma F. VAN DE VELDE lr„ Kleine Hart! 58, Vlissingen. Telefoon latere. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag an algemeen erkends Christelijke feestdagei GEMEENTEBESTUUR KAMEROVERZICHT. FEUILLETON Roman door MINA VOH HALM. Medarland en da Oorlog BINNENLAND geteekende maakt te clientèle en be- dat hij vanaf den ïpagnonschap met sschenstraat, in WAREN, in 't vervolg voor werken. J. KOPMELS. f O.&S» iet Zonder rabat, tsen wordt twee- wordenSt. Ja- Bur. „Vliss. Crt". 'raagt een liss. Crt." aan, zeer net heid voorhanden. Bur. „VI. Crt." igd, een nette LOUW in een ij, die eenigszins zijn, genieten de onder letter H. ant." nnen nog eenige plaatst worden, p het kantoor. BESTUUR. nette Wed. L HEN- fagenaarstraat 5. ïr tegenwoordige A. J. KRAFFT, 2, een nette avonds na 7 uur. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rp 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlpe nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 0.40voor Iedere regel meer 16 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bi] abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in 't bezit eener Aflft gulden bij levens- gulden bij dood OA ft gulden bij verlies P* A gulden bij verlies A A ft gulden bij verlies r* gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- #111 Ili lange ongeschikt- II door van een hand, »"|I van| vaneen M H van eiken kerd tegen ongelukken voor: UVvU heid tot werken (/U een ongeluk voet of oog 1UU een duim 1U U wijsvinger UU anderen vinger. Ptie ultkcerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De ultkeering wordt geweerborgd door de „Holl, fllg. Verzek. Bank" te Schledaa WEGEN EN VOETPADEN. Burgemeesters en Wethouders van Vlissingen brengen ingevolge aanschrijving van Gedeputeerde Staten van Zeeland d.d. 14 Mei 1915, no, No. 125, 2e afd. ter algemeene kennis: dat op 12 en 13 Juli a.s. de Ka- poentjesweg en op 16 en 17 Juli d a.v. de Vrijdomweg tijdelijk voor het openbaar verkeer zal worden afge sloten en zulks in verband met het uitvoeren van vernieuwing- en her stellingswerken. Vlissingen 19 Mei 1915. Buig. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. JACHT EN VISSCHERIJ. Uitnoodiging tot aanvraag van jacht en vischakten. De Burgemeester van Vlissingen noodigt de ingezetenen, die voor het dienstjaar 1915/1916 eene jacht- «1 vischakte mochten verlangen, uit, zich daarvoor in den loop dezer maand Ier Gemeente-Secretarie aan te melden. Vlissingen, 19 Mei 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Vergadering van Woensdag. De Kamer begon met de navolgende wetsontwerpen zonder eenige dis cussie van beteekenis en zonder stemming goed te keuren Wijziging van wetten betreffende den accijns op het geslacht. Bijzondere regeling nopens ont heffing en vrijstelling van personeele belasting in verband met de in 1914 plaats gehad hebbende mobilisatie van land- en zeemacht. Verhooging van het maximum bedrag, toegestaan bij de wet van 10 November 1900 tot voorziening in de behoette aan kasgeld van het Inter nationaal Bureau van het Hof van Arbitrage. Verhooging van hoofdstuk IX der Staatsbegrooting voor 1914 (uitgaven betreffende de afdeeling Posterijen). Onteigening van eigendommen in de gemeente Oude Tonge, noodig voor den aanleg van een alsluitdam met keersluis in het havenkanaal aldaar. Vaststelling van het slot der reke ning van de koloniale uitgaven en ontvangsten voor Curajao over 1912. Vervolgens was aan de orde een wijziging van de veiligheidswet waar bij de heer Albarda eerstens een 53. O— (Nadruk verbodea. Zij keek hem recht in 't gezicht. Er moest iets in haar blik liggen, die de nooit gestorven hoop op haar liefde plotseling helder in hem deed opflikkeren. Ik wist door Magda, zei |ella, boe alles voor u is veranderd. En ik heb den hemel gedankt, dat hij u het scheiden van de bezitting uwer voor ouders bespaarde. Ik heb het altijd wel geweten, dat Odo een trouw mensch is. Er is geen edeler en voor mij geen schooner taak dan voor hem te werken. Ik hoop, dat zijn levens pad, thans zoo arm aan geluk, een maal zonniger zal worden. Ik zou geen geluk op aarde weten, dat ik niet van harte aan Odo zou gunnen behalve Behalve wat? vroeg het jonge meisje zacht. uitbreiding verdedigde waardoor alle bedrijven met twee of meer personen onder de wet zullen vaiten, in plaats van gelijk de Minister voorstelt van tien of meer personen. Nadat het gelukt was te marchan- deeren, nam de Kamer het getal van vijf aan. De Minister had daartegen geen overwegende bezwaren en liet de beslissing over aan de Kamer. Vervolgens verdedigde de heer Albarda zijn amendement om het land- en tuinbouwbedrijf onder de wet te betrekken, waartegen de Mi nister ernstig bezwaar had, omdat hij deze aangelegenheid niet incidenteel wil behandelen. Daarmede was voldoende het von nis geveld. Een eigenaardige discussie werd gevoerd over het afdeelings onderzoek van het belangrijke wetsontwerp be treffende de aanstelling van een tij delijk gezant bij den Paus. Reeds Donderdagmiddag wilde de Centrale Sectie op aandrang der Regeering dit ontwerp behandelen. Van ver schillende zijden werd gewaarschuwd tegen overijling. Men wenschte eenige dagen tijd te hebben om de zaak eens te bekijken. Namens de Regeering verklaarde de Minister dat de zaak waarom het gaat ernstig geschaad zou worden met uitstel. Hoewel men zich niet geheel door deze «ngeargumenteerde verklaring liet afschrikken, besloot de Kamer toch met 37 tegen 32 stemmen aan het verlangen te voldoen. Da Rijksmiddelen. In geen enkele der negen oorlogs maanden is het nadeelige verschil der opbrengst van 's Rijks middelen met de correspondeerende maand van het vorig jaar zoo groot geweest als in de afgeloopen maand April. Bedroeg de geheele ontvangst verleden jaar f16,611,618 80, dit jaar leverde April op f 12,482,01117', dus f 4,129 607.62' minder. De ongunstige indruk, welken dit totaalcijfer moet wekken, wordt eenigs zins getemperd, wanneer men de cij fers der verschillende bronnen van inkomst vergelijkt met die van het vorig jaar. Natuurlijk moet men daarbij in de eerste plaats de „buitengewone omstandigheden" in aanmerking ne men. Wij moesten ook reeds vorige maanden den ongunstigen invloed daarvan constateeren. Ditmaal echter hebben enkele „extra buitengewone" oorzaken het totaal sterk doen dalen. In de eerste plaats is voor de per soneele belasting geen cent geboekt. In een noot wordt hierbij aangeteekend, Behalve uw bezit, Jella. Nu was ze er uit, de oude, weer vernieuwde bekentenis van zijn liefde. Hebt ge geen antwoord voor mij, Jella fluisterde Alfred op barts- fochtelijken toon. Hebt ge mij niets, heelemaals niets te antwoorden Wijst ge mij werkelijk weer af, zooals vroe ger? Zeg mij één woord, Jella, een goed, lief woord i De twee hadder. er in 't geheel niet op gelet, waar ze liepen, plotseling bemerkten ze, dat ze geheel geïsoleerd waren. Jella bleef staan. Een zoete schrik voer door haar ledenzij opende de lippen om aan Alfred's verzoek te voldoen, maar daar drong een dikke heer met een rood gezicht, die zich met een bonten zij den zakdoek onophoudelijk de zweet droppels van het voorhoofd veegde, naar het paar toe. Zijn verheugde uitroep, toen hij Alfred zag, verhinderde Jella te spre ken. Eindelijk vind ik je, Elmerik zoek je al een kwartier lang ais een stopnaald in een voer hooi. Ais er éen mensch op de wereld ongeluk heeft, dan ben ik het. Alles komt, of 't voor mij uitgezocht wordt. Daar heeft mijn jockey zoo erg den arm dat in de maand April de einduij- keering van de provinc'ale en ge- meente-opcenten betreffende den vori- gen dienst pleegt plaats te hebben, welke uitkeering ditmaal, tengevolge van den achterstand op dit middel, de opbrengst over de maand April overtrof. Vervolgens was de opbrengt van den suikeraccijns 8 ton lager dan in April van het vorig jaar, hoofdzake lijk een gevolg van het feil, dat in genoemde maand van 1914 vijf Za terdagen (op welken dag de afreke ningen van dezen accijns plaats heb ben) en in die van 1915 slechts vier Zaterdagen voorkwamen. Een derde oorzaak ligt in de op brengst der successierechten. Dit wisselvallige middel leverde niet meer. op dan 13 ton, tegen bijna 40 ton in 1914, dus V» van het abnor maal hooge bedrag van verleden jaar. Dat men dit middel niet als maatstaf kan gebruiken bij het on derzoek naar den economlschen vooruitgang van ons land, blijkt hier uit, dat in de laatste 4 jaren respec tievelijk aan successierecht werd ont vangen 12, 18, 40 en 13 ton. Het nadeelig verschil over de ge heele maand wordt dus 35 ton klei ner, wanneer men de mindere op brengst van suikeraccijns en succes sierechten buiten rekening Iaat, zoo dat de overige middelen te zamen slechts 6 ton bij het vorig jaar ten achter bleven. Een vermeerdering in opbrengst kan aangeteekend worden voor de grondbelasting van f 81,000, de be drijfsbelasting van 191,000, de ver mogensbelasting van f 429,000 en den accijns op het geslacht van f 133,000. Daartegenover staan de volgende verminderingenpersoneel f 267,000, invoerrechten f 190,000, suikeraccijns f 847,000, wijnaccijns f 23,000, ge distilleerd f 314,000, zoutaccijns f 1000, bier en azijn f 1000, belas ting van gouden en zilveren werken f 7000, zegelrechten f 145,000, re gistratierechten f 241,000, hypotheek rechten f 40,000, successierechten f 2,664,000, domeinen f 37,000 en loodsgelden f 185,000. De opcenten ten bate van het „leeningfonds 1914" hebben over April opgeleverd een som van ruim één miilioen gulden, terwijl het totaal over de eerste vier maanden bedraagt f 2,396,610.587,. De opbrengst van de posterijen enz. over April, welke afzonderlijk in de „Staatsct." wordt medegedeeld, was voor de posterijen f 1,342,482, telegrafie f 384,480 en telefonie f 227,375, welke cijfers voor de eerste 4 maanden te zamen bedragen verstuikt, dat hij aan rijden niet kan denken. Ik kom nu om u aan uw belofte te herinneren. Oaat ge nu Aigle rijden Wel natuurlijk, ik heb het im mers beloofd, verzekerde Alfred, die in stilte zijn vriend van Grobütten naar den drommel wenschte. Hij had evengoed kunnen zeggen Als er éen mensch op aarde ongeluk heeft, dan ben ik het. Daar sta [ik op het punt, om mijn vonnis van de lippen van het geliefd meisje te vernemen, en daar komt mij deze ongenoodigde vriend mij dat beletten. Zoo ongelegen mogelijk komt hij daar plotseling aanwaaien met zijn ren baanbekommeringen. Gedachten zijn, zooals men weet, vrij. Wat Alfred dacht, hield hij voor zich en verzekerde als beleefd mensch nogmaals, dat hij van harte gaarne „Aigle" zou rijden. Daarna stelde hij den dikke, die hem verheugd dankte en hem bijna den arm uit het lid trok, aan Jella voor Baron Lornitz von Qrobiitten. Toen het klein gezelschap bij de renbaan was gekomen, die een eind buiten de stad lag, en op een der f5,290,352, f1,571,462 en f 1,093,245 Over de eerste vier maanden van dit jaar werd nu totaal ontvangen f 44,885,912.24, terwijl in hetzelfde tijdperk van 1914 de opbrengst van 's Rijks middelen was f 52,845,184.79. De geheele vermindering bedraagt dus f 7,959,272.55. („Nieuwe Ct.") Het Ned. s s. „Niobe" opgebracht. Het Nederlandsche stoomschip „Ni obe", van de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij, van Kopenhagen naar Amsterdam, werd, naar het „N. v. d. D." meldt, op de thuisreis nabij het Hornnif vuurschip op 55.31 noorden 7.4 oost aangehouden door een groote Duit3che onderzeeboot van de U-klasse kenbaar aan het boven water uitste kende achterschip, in tegenstelling met de Engelsche duikbooten, die, evenals de Nederlandsche, het ach terschip onder water hebben. De „Niobe" werd gesommeerd een boot uit te zetten en met de scheeps papieren naar den onderzeeër te ko men. De kapitein, de tweede stuurman en enkele matrozen begaven zich naar de duikboot met de scheepspapieren, waarop na een onderzoek werd ge last den onderzeeër te volgen. Reeds was een dergelijk bevel gegeven aan het Zweedsche stoomschip „Björn" van Gothenburg, dat met een lading eieren en de Russische post aan boord, bestaande uit 200 zakken, be stemd voor Engeland, met de „Niobe" werd opgebracht naar het Duitsche marinestation List. Na een verblijf aldaar van ruim anderhalven dag wer den de beide stoomschepen gehaald door torpedobooten en hun gelast naar Cuxhaven te stoomen. Na een oponthoud van ruim twee dagen al daar, werd de „Niobe" ontslagen, dochhetZweedschestoomschip„Bjorn" werd naar Hamburg opgebracht, om dat, volgens de Duitsche verklaring, in de Russische postzakken contra bandegoederen gevonden waren. De aanhouding van de „Niobe" geschied de wegens de lading van een aantal kisten machinegeweren, te Kopenhagen ingenomen, welke later geconsigneerd bleken te zijn aan de Nederlandsche regeering, waarop onmiddellijk tot vrijlating door het Prijzenhof werd be sloten. De opgebrachte schepen wer den steeds onder Duitsche bewaking gehouden en zoowel bij aankomst te List als te Cuxhaven moest de geheele equipage benedendeks blijven. De be handeling door de Duitsche officieren en autoriteiten werd ten zeerste ge prezen. Internationaal liefdewerk voer krijgsgevangenen. Aan het Internationaal liefdewerk voor krijgsgevangenen en gewonden, gevestigd te Maastricht, stichting de banken van de eerste rij had plaats ge nomen, kwam Alfred bij de dames. Hij was in rijcostuum, dat de heer von Qrobiitten hem in haast had we ten te bezorgen. De arme Lornilz was onbeschrijfelijk opgewonden, ter wijl Alfred zeer koelbloedig scheen. Hij dacht nauwelijks aan 't rennen, al zijn gedachten waren bij jella. Wat zou ze hem op zijn stoutmoedige onverwachte bekentenis antwoorden Was ze misschien wel boos op hem Anna vroeg hem naar „Aigle" en hij gaf haar verstrooid antwoord. Opnieuw toestroomende renbaan- bezoekers scheidden hem van de da mes. Hij keerde zich om en wilde heengaan. Daar klonk het plotseling zacht, nauwelijks hoorbaar in zijn oor Alfred Hij draaide zich om. Het was Jella die hem gevolgd was. Oe zult „Aigle" berijden, Alfred begon ze aarzelend. Ik hoorde straks, dat het een koppig, onvertrouwbaar paard is. Wees om 's hemels wil niet doldriest, Alfred, beloof mij dat Er kwam een zonnige glans in zijn oogen. Mag ik uit uw bezorgdheid voor mij het besluit trekken, hoe het ant- Stuers, is vrijdom verleend voor de verzendingvan pakketten bestemd voor krijgsgevangenen en gewonden en eveneens ten aanzien van zendingen aan dit liefdewerk gedaan, zoodat dus de toezending van alle a3n dit liefdewerk te zenden pakketten kan ge schieden per Staatsspoor. Men zij er op bedacht, dat de voor krijgsgevangenen bestemde pakketten niet mogen bevatten lucifers, couran ten, brieven, messen en wapenen. Ook geen gelddit kan weliswaar ook ons worden toegezonden, doch dit behoort afzonderlijk te geschieden. De pakketten mogen niet zwaarder wegen dan 5 K. Q. en behooren te worden verpakt in stijf karton of lin nen (ingenaaid). Daarbij behoort te worden overge legd een lijst der voorwerpen die ze bevatten. De Dordschs Kermis. De kermis gaat dit jaar te Dor drecht niet door, tenzij de omstandig heden zich spoedig machten veran deren. In dat geval behouden B. en W. zich het recht voor, het voorstel te doen, dit volksvermaak later in het jaar te doen vieren. Godsvrede. Men schrijft ons uit Amsterdam Met het politiek bestand is het hier in Amsterdam gedaan. De S. D. A. P. heeft besloten, bij de aanstaan de Raadverkiezingen met eigen can- didaten uit te komen, en eer er twee maanden verloopen zijn, zal er heel wat strijd gestreden wezen. Wij wil len niet twijfelen aan de goede be doelingen van de besturen der Recht- sche kiesvereenigingen. Zij achter, den poiitieken strijd op dit oogenblik ongewenscht en zij meenden, dat alle politieke partijen zouden medewerken, om het bestand te handhaven. Maar ze hadden bui ten den waard, of wel buiten de S. D. A. P. gerekend. Deze politieke or ganisatie achtte het bestand niet in haar belang. Zij meende met eenige moeite, met een matige propaganda zelfs, een aantal Raadszetels te kun nen winnen, en ze hoopt thans vu riglijk dat dazen zomer het aantal harer vertegenwoordigers op het Prinsenhof van 15 lot 19 of 20 zal stijgen. Dit jaar treden af de raadsleden, die in 1909 gekozen zijn. 1909 was een merkwaardig jaar op politiek ge bied. Het ministerie-Heemskerk, dat nog geen meerderheid in de Tweede Kamer achter zich had, ontving van de Nederlandsche kiezers een bewijs van vertrouwende rechterzijde ver overde in de Tweede Kamer niet woord zal uitvallen, dat ge mij nog schuldig zijt vroeg hij met van ont roering bevende stem. Ze keek hem aan, met schitte rende oogen, gelukzalig. Een wereld van liefde en toewijding lag in die oogen. Eindelijk trok ze een lichtroode roos uit haar gordel en overhandigde hem die. De jouwesprak ze zacht en innig. Het was goed, dat het orkest juist met een schetterenden galop begondaardoor werd het jubelende Jella eindelijk, eindelijk de mijne dat zich over Allred's lippen drong, overstemd. Menschengroepen bedekten het paar voor de blikken van mevrouw Anna. Ze zag niet den handkus, waarmee Alfred, zich niet storend aan eenige nieuwsgierige blikken van om hen heen staande menschen, van Jella afscheid nam. Hij moest naar de start. Wees bedaard, lieveling, mij zal niets ovetkomen 1 Ik ben zadel- vast en heb een vaste hand. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1