IEDEN. m: mm TlCfEREN, Ut St. ILST. INVRAGEN tastte! WOENSDAG 19 MEI Nederland en da Oorlog. 2MAN I heusden, No. 116 NGEN. JES Verschijn! dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke leestdagii KAMEROVERZICHT. FEUILLETON Roman door MIMA VON HALM. :'jnfI.24eneji3o *y1141.39 1.24 eliardi "I# f 0.84 enfi.04 (ook gesorteerd) n» geschiedt. 1916 WHhelmina- ok-cursussen. ot 10 uur, iedere Aeisjes toegelaten, leel te nemen ge- Istraat. t O.SS, iedere - Zonder rabat, i wordt twee- |ch Indische Tank ppij, adres: ai- oneel, Korte Vij- enhage, bestaat tsing van I op onze Holland- jnde in Oost indië )orz!en van staats- >d examen. Gra- uilrusting wordt ekt. Voorwaarden irdt op aanvrage inlijke sollicitatie isten naar Den vergoed bij aan- n etc. wordt aan tgangers wordenSt. Ja- enlijke LOOP- nger dan 14 jaar, Loon f 2 p. w. rik rijwiel. Aan- onschef op werk en 12 vm. en 5 VAN DEN HEU- nnen nog eenige plaatst worden. >p het kantoor. BESTUUR. er tegenwoordige A. J. KRAFFT, 52, een netle )TBODE. avonds na 7 uur. VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.S0. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent illlin: firiM F. in li VEH1 Ir., iliim Hntl it, Tlissinini. Trillin liliit. Ill ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ0.40voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel ne abonnés, in't bezit eener OftArtgulden bij levens- gulden bij dood Aft ft gulden bij verliest f* (Th gulden bij verlies^ f) «ons, zijn GRATIS verze- 111111 lange ongeschikt- 5 door <|g|| van een hand, 8 *101 vanl lerd tegen ongelukken voor: /UUUU heid tot werken 1 UU een ongeluk %3U ÏJ5 voet of oog ivU een duim Ivv jMo ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien ven geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of trem. gulden bij verlies 4 flitfl gulden bij verlies f^gulden bij verlies vanl 11111 van een M *1 van eiken een duim IC/U wijsvinger L'U anderen vinget. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schledim Vergadering van Dinsdag. Thans was aan de orde de uitbrei ding van den landstorm. Zooals men weet werd indertijd bij de landstormwet geen terugwerkende kracht gegeven. Langzamerhand zou de landstorm zich vormen. De Re geering achtte het echter gewenscht dat dit alsnog zou geschieden opdat zjj de beschikking daarover onmid dellijk zou hebben, indien de om standigheden dit eischten. Daarom diende zij dit voorstel in. Bepaald wordt, dat ook tot den land storm zullen behooren zij die in'1911, in 1912 of in 1913 den verplichten of vrijwilligen dienst hier te lande of in de koloniën, hebben verlaten, waarbij inbegrepen worden het korps mari niers, het reserve-personee! en de Indische marine. Vrijgesteld van die bepaling zijn zij, die vóór 1 Ja nuari 1915 den 40 jarigen leeftijd hebben bereikt en voorts ieder, die valt onder art. 16 der Landstormwet (ongeschiktheid, ontslag uit den dienst, onteerend gestraften, vervallen ver klaarden van den militairen stand, enz.) De discussie nam een oogenblik een eigenaardige wending. Eenige leden, met name de heeren Lohman en van Doorn deden hun stem hooren om der. minister te bewegen nog meer te vragen dan hij zelf reeds vroeg. Het adres dat dezer dagen is inge diend, strekkende om tot uitbreiding van den weerplicht te geraken, was daarbij het aanknoopingspunt. Men wilde dat de regeering hen in het dienstverband zou opnemen die vrij gesteld waren, dat men dus zou stre ven naar algemeenen dienstplicht. Met groote kracht kwam de heer Troelstra tegen dit streven op. Hij protesteerde met nadruk er tegen dat men van de stemming in het land misbruik wil maken om het volk te overrompelen met een geheel nieuw stelsel. De regeering draagt de ver antwoordelijkheid en daarom dient men de regeering niet op te ruien, opdat zij nog meer zal doen dan zij noodig acht, gezien den eisch der omstandigheden. Tegenover de .opruiing" kwam ook van andere zijde verzet. De heeren Eland en Marchant wezen er op dat hun zeer overijlde beslissingen zeer uit den booze zijn, de eerste omdat hij de technische moeilijkheden inziet de tweede omdat hij, hoe zeer sym- pathiseerend met de strekking, niet wenscht door overijling hier het goede van het volksleger te bederven. Zelfs de heer Tydeman zag de moeilijkheden in voor een inciden- tueele omvorming van ons leger onder dehuidige omstandigheden.Uitbreiding van de reserves acht hij wel ge- 52. O(Nadruk verboden. ik reisde namelijk in opdracht van mijn neef Odo naar Grobütten om daar eenige raskalveren te koopen. De veestapel van Grobütten verheugt zich over een zekere beroemdheid. Nadat de koop tot wederzijdsch ge noegen was gesloten,overreedde baron Lomitz mij hem hierheen te verge zellen. Ik ben van plan om nu beden van hier uit direct per spoor naar Riga te gaan en nadat ik Magdavan de Rolfs heb afgehaald, zoo spoedig mogelijk huiswaarts te keeren. Schön- baide heeft mij noodig; het koren staat nog voor eer. deel buiten. Och, men zal zich daar wel eenige dagen zonder u weten te behelpen, protesteerde de barones levendig. Geen uitvluchten. U en Magda zijt morgen onze gasten. Mama wenscht doch het karakter van een leger-uitbreiding dient zulks niet te hebben. Hoezeer gevoelig voor de vriende lijke tegemoetkoming kon de minister er toch niet ingaan, omdat hij duizend bezwaren zag in de absolute onmo gelijkheid. Men heeft in ons land geen besef omtrent het wezen van den soldaat. In Duitschland kent de minister een man van zestig jaar die nog bezig is recruten te drillen. Wie der Kamerleden zal zoo iets kunnen? Alleen de naam Duymaer van Twist werd onder hilariteit genoemd. Inmiddels is bij den minister in bewerking een ontwerp van wet dat eenigermate zal gaan in de richting, zooals die door sommige leden werd gewenscht. Dat ontwerp zal een noodontwerp zijn en de minister hoopt, dat de Kamer het zonder veel discussie zal afhandelen. Het wetsontwerp werd goedgekeurd, evenals dat tot bestendiging van den staat van beleg. Goedgekeurd werd ook het buiten gewoon crediet voor de marine, nadat de heer Hugenholtz eenige grieven had behandeld. Tweede Kamer. In de gisteren gehouden zitting was aan de orde da behandeling van het wetsontwerp tot uitbreiding van den landstorm met de in 1911, 1912 en tot 24 Mei in 1913 gepaspor- teerden. De heer Ter Laan zal, tot dat de gepasporteerden verkregen rechten hebben, voor stemmen, omdat het wetsontweerp past in hei systeem door de regeering sedert Augustus opgezet en een preventief middel te meer is. De heer Lohman verklaarde, dat zijn partij alles zat doen, wat de re geering zal noodig achten, om aan het buitenland te doen blijken, dat wij tot het uiterste zullen gaan om ons land te verdedigen. De heer Duymaer van Twist be twijfelde de militaire waarde der hier bedoelde manschappen en bepleitte aanvulling van het contingent met ben, die vrijgesteld werden of vrij- lootten. De heer Van Doorn bepleitte invoe ring van den algemeenen dienst plicht. De heer Troelstra waarschuwde ertegen, dat door gebruik te maken van heerschende stemming om alge meenen dienstplicht te verkrijgen, de Godsvrede zal verstoord worden en de innerlijke kracht en de eenheid des volks schade zal lijden. De heer Eland meende, dat de te genwoordige toestand niet moet ge bruikt worden om een algemeenen zal zich ook zeer verheugen. Ik heb het plan morgen een uitstapje naar 't strand te maken, dat is van Kem- mern uit immers maar een klein eindje. Weet u, de barones dempte haar stem, er ligt mij veel aan gelegen, dat mijn nicht afleiding heeft. Jella is ontstemd, ja zwaarmoedig. Alfred sloeg haastig de oogen op en keek de jonge vrouw onderzoekend aan. Heeft ze verdriet De barones meende in den klank zijner stem meer dan beleefde belang stelling te hooren. ik vermoed, dat ze het zich aantrekt, dat ze een aanzoek heeft afgewezen. Bij deze woorden van de barones kreeg Alfred plotseling een schrik. Wat beteekende dat? Had Jella haar nicht het geheim van dat on zalige uur medegedeeld, van dat uur, waarin al zijn geluk, al zijn verwach tingen zoo ellendig schipbreuk hadden geleden Wilde de barones thans de rol van bemiddelaarster gaan spelen Maar de jonge vrouw vervolgde, schijnbaar geheel onbevangen dienstplicht thans in te voeren en wijst erop, dat ook de heer Lohman nu korten oefentijd mogelijk acht. De heer Marchant hield een plei dooi voor het volksleger, waartoe naar hij constateerde vroegere tegen standers zijn bekeerd. De heer Tyde man verklaarde dat de minister moet beslissen of en wanneer de algemeene dienstplicht noodig is. Acht de mi nister een goed georganiseerde oefen plicht zooais de heeren Van Aalst c. s. wenschen, mogelijk dan zal spr. een desbetreffend voorstel afwachten. Algemeens oefenplicht. Het Hoofdbestuui der Vereeniging „Onze'jVloot" heeft in een adres aan de leden der Tweede Kamer zijn volle ingenomenheid betuigd met het aan de Kamer ingezonden adres, waarin aangedrongen wordt op onverwijlde wettelijke invoering van algemeenen oefenplicht. De oudste landweerlichting. Volgens een in sommige bladen opgenomen bericht, mogen de met tijdelijk verlof vertrokken landweer mannen van de oudste lichting zich niet naar het buitenland begeven en ook geen verbintenis stuiten voor de buitenlandsche zeevaart of de zee- visscherij bulteniandsch. Het verdient de aandacht, dat hierin niets vreemds gelegen is, omdat het zelfs inge volge het bepaalde in art. 90 van de militiewet en art. 27 van de landweer- wet aan de dienstplichtigen die groot verlof hebben en in gewone tijden niet vrijstaat om zich langer dan een zekeren termijn buitenlands op te houden of zich voor de zeevaart of de zeevisscherij te laten aanmon steren, indien zij niet een bijzondere vergunning hebben verkregen. Het is dus alleszins verklaarbaar, dat het verleend verlof geen recht geeft om b.v. de zeevaart of de zee visscherij te gaan uitoefenen, doch hierin ligt niet opgesloten, dat zij, die toestemming daarvoor aan den minister van oorlog vragen, geen kans op inwilliging van hun verzoek zou den hebben. Wie zulk een toestem ming wenscht, zal dus wel doen, daar toe een verzoekschrift aan den minister te richten. Vergoeding kostwinnerschap. De betrekkingen van landweerka derleden en de landstormpiichtigen, die huiswaarts keeren, kunnen geen rechtmatige aanspraken doen geiden op vergoeding weger.s den dienst van dezen, zoo lang die militairen niet weer tot den geregeiden dagelijkschen dienst bij den troep worden verplicht. Aan hun betrekkingen dient, aldus heeft de minister van oorlog bepaald, daarom de vergoeding te worden inge houden. Mocht het evenwel in sommige ge- Begrijp mij niet verkeerd, ik geloof niet, dat Jella's hart bij die zaak betrokken is geweest. Toen ze met mama in Meran verleefde, vroeg een rijke fabrikant haar hand. Jella wees hem af, wijl ze hem niet beminde. Mama beproefde haar eerst tot het in elk opzicht passend en voordeelig huwelijk te overreden. Meneer Reuter moet een zeer beschaafd man zijn en bovendien knap van uiterlijk. Jella bleef bij haar neen en het kwam tot een kleinen woordentwist tusschen haar en mama. Jella gaf loen den wensch te kennen om in betrekking te gaan daarover maakte mama zich weer van streek u kent haar im mers Nu vrees ik, denkt Jella mijn ouders tot last te zijn dwaze ge dachte. Wij allen houden zeer veel van haar. Maar ik geloof niet, dat dit alleen de reden is, waarom ze het hoofd zoo laat hangen. Ze wees me neer Reuter af, omdat ze een ander bemint dat is mijn vaste overtui ging! Men wandelde babbelend verder en het toeval zoo dacht Jella maar in werkelijkheid Alfred's wil maakte, dat hij thans naast haar liep. vallen voorkomen, dat de militaire diensten, welke van bedoelde land- weetkaderieden en landstormplichti- tigen worden geëischt, dermate op hun tijd beslag leggen, dat die per sonen daardooi niet of niet voldoende in de behoeften van hun gezin kunnen voorzien, dan kan de burgemeester voorstellen, de betrokken gezinnen in het genot te laten blijven van vergoe ding, hetzij tot het volle, hetzij tot een lager bedrag. Nog eens de „Lusitania." Pref. dr. G. W. Kernkamp, hoog leeraar in de letteren en wijsbegeerte aan de universiteit te Utrecht, schrijft in de (oude) „Groene Amsterdammer" een artikel naar aanleiding van het torpedeeren van de „Lusitania" Hij zegt o. a.: Het schip had als hulpkruiser dienst kunnen doen. Vol gens de uitdrukkelijke bekendmaking van de Regeering der Vereenigde Staten worden alle gewapende koop vaarders, die een haven van de Unie binnenvallen, daar geïnterneerd. Zoo lang niet het bewijs van het tegen deel is geleverd, moet worden aan genomen, dat de Lusitania niet een gewapend schip was. Wat het overbrengen van oorlogs materiaal en munitie door de Lusita nia betreft, daarover schrijft hij Wij willen dit aannemen. Maar is dit de reden, waarom last werd ge geven het schip tetorpedeeren Heeft de Duitsche regeering, sinds zij tot den duikbooten oorlog heeft besloten, niet alie Engelsche koop vaardijschepen in den grond laten boren, die binnen het bereik van een torpedoschot van een duikboot kwa men? Brengt het stelsel, dat sinds 18 Februari in praciijk wordt gebracht niet mede, dat de Lusitania moest worden getorpedeerd, ook al ware zij niets anders dan een passagiers schip geweest en al had zij geen kist munitie aan boord gehad? Juist op het stelsel komt het hier aan. Het kan niet genoeg worden herhaald, dat het stelsel van den duikbootenoorlog een verdoemelijk stelsel is, omdat de practijk daarvan hiertoe leidt, dat, niet bij wijze van uitzondering, maar als regel een vij andelijk koopvaardijschip, of een neutrale koopvaarder die contrabande in zijn lading heeft, wordt in den grond geboord, in plaats van opge bracht en prijsverklaarddat niet bij wijze van uitzondering, maar als re gel, de bemanning van zulk een schip wordt blootgesteld aan de kans om den dood in de golven te vinden, in plaats dat haar leven wordt gered. Omdat dit stelsel nu al ettelijke malen in practjjk is gebracht, moet men er niet in beginnen te berusten als een noodzakelijk gevolg van de nieuwe wijze van oorlogvoeren ter De drukte werd grooter en na eenige gewone beleefdheidsfrazen te hebben gewisseld, zei Alfred Neem mijn arm, ais 't u blieft, juffrouwwe komen dan gemakkelij ker door de menigte, die voor het paviljoen opgehoopt staat. Zwijgend voldeed ze aan zijn ver zoek. JuffrouwHoe vreemd klonk haar dat uit zijn mond. Nog weer klonk in baar hart zijn hartstochtelijk smeeken Jella Jella, wordt de mijne 1 Het was, of haar plotseling een duizeling bevielhaar voet struikelde over een oneffenheid van den bodem. Alfred steunde haar en zijn arm drukte den haren een oogenblik stijf tegen zijn borst. Jella bloosde hevig hun blikken ontmoetten elkaar en weer meende Jella in zijn oogen een stom verwijt te lezen. Zij hadden, zoo scheen het, de rol len verwisseld. Vroeger had Jella, als de verstan digste, Alfred weten te beheerschen nu zag ze hem zoo ernstig, zoo goed wetend, wat hij wilde. Al den over zee, die de uitvinding der duikbooten heeft teweeggebracht. Duikbooten mo gen alleen worden gebruikt in den strijd tegen oorlogsschepen zij kun- ken geen dienst doen als prijsmakers en mogen daarom niet worden te werk gesteld tegen koopvaardijsche pen een mogendheid, die ze toch daarvoor gebruikt, handelt in strijd met het recht. Wat de bewering betreft, o.a. me degedeeld in een verklaring van Stone, den voorzitter van de Amerikaansche Staatscommissie voor de buitenland sche aangelegenheden, dat er mili taire reservisten aan boord waren, bestemd voor den dienst in het Brit- sche leger, daarover zegt de hoog leeraar Naar onze meening had dit feit de juistheid er van aangenomen aiieen ten gevolge mogen hebben, dat na prijsmaking van de „Lusitania," niet door een duikboot, maar door een tot prijsmaking geschikt oorlogs schip, deze reservisten als krijgsge vangenen naar Duitschland waren ge voerd. Overigens raakt nóch deze quaestie, nóch de vraag van het hulpkruiser- schap of de aanwezigheid van de contrabande de kern van ons betoog. Voor ons slaat het niet vast, dat de „Lusitania" gespaard zou zijn geble ven, wanneer zij noch hulpkruiser zou zijn geweest, noch contrabande aan boord zou hebben gehad. Naar onze meening is de vernietiging van de „Lusitania", ook al ware zij alleen passagiersschip geweest, te verklaren al& uiterste consequentie van het Duitsche stelsel van den duikbooten- ooriog. Voor de beoordeeling van dit stelsel is het eigenlijk onverschillig of een treiler dan wel een schip met 21 a 2200 menschen aan boord door 'n duikboot wordt getorpedeerd. Maar het geval met de „Lusitania" zal al licht velen, die nog aarzelen, tot een oordeel brengen. Gezantschap bij den Paus. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingekomen, tot aanstelling van een tijdelijk gezant bij den Paus. Naar het oordeel der regeering moet de internationale toestand dit ten zeerste gewenscht maken. Belasting voor Belgen. De minister van buitenlandsche za ken brengt ter algemeene kennis dat Nederlanders, die tengevolge van den oorlog genoodzaakt waren hun woonplaatsen in België te verlaten, en daardoor geldelijk zoo zware schade leden dat hun vermogen om belasting te betalen werkelijk is ver minderd, zich tot het zoo mogelijk verkrijgen van uitstel van betaling of geheele of gedeeltelijke kwijtschelding van de betaling van rijks-, provin ciale of gemeentelijke belasting in moed van den student, die hem een halfjaar geleden nog aankleefde, was verdwenen. Alfred was in een korten tijd tot een ernstig man gerijpt. En zij, de eens zoo koele, verstan dige Jella, was nu een bevend, verle gen, blozend meisje, dat zich in den geest voor den geliefde in het stof wierp en daarbij met moeite den uit toep: vergeef me, ach, vergeef me, wat ik je heb aangedaan terughield. Ze spande haar krachten in en beheerschte haar oniroering. Hoe gaat het uw zuster vroeg ze. Dank u, goed. En Odo is hij verzoend met zijn lot? Ik heb hem er nooit naar ge vraagd. Hoe kon ik aan de wonde van zijn hart raken i Zeker, zeker, zei Jella haastig. Haar vraag scheen hem thans on gelooflijk onkiesch. Alfred voelde, dat haar arm in den zijnen beefde. Hij boog zich naar haar toe en vroeg met zachte, onvaste stem En hoe het mij gegaan is, daar naar vraagt ge mij niet (Wordt vervolgd!. -

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1