l i ongeil. süsT 2000 erary WOENSDAG 12 MEI 53e Jaargang NMM 1TIEVE Ie Meiboom"). cheldestr. 27. ["RIK, Voorzitter, E, Vice-Voorz. 1LTE, Secretaris. 3AGME1D ïhoaders. mtgaveFirma F. UAH DE VEIDE Ir., Kleine Marti 58, Vlissingen, Teleloon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag on algemeen erkende Christelijke feestdagen KAMEROVERZICHT. FEUILLETON Bomen door MINA VQN HALM. Nederland en de Oorlog. No. Ill 1915 5= i voorraad te rui- 100 gladiolussen uren en 150 ane- !s in 20 kiemen omer in kamer en bloemen. Dit ge van 250 z0mer. h ,erwii1 bestellers boven» 'onderhol ontvan e en zonder water vieijer, Scheemda. larts A. FR1E- 5 k te Arnhem, J lel gebracht:® *sta", welke® Jigd is ter be- A t tandbedert. Z e tanden met j O 0.25 per doos. Q 30 per doos. Q het tandbederf ndheid en de irdt bestreden gebruik van» DP AST A. J V tndere gemeenten teren. Vlissingen. often tot een I, 2000.-. Deposito, g-Courant. en Beleening. voegen driKstraat 24. ■stuur raagt een flinken ht te veranderen branche, alleen na. Br. molto „Vllss. Courant." Boulevard de Telefoon 46, 1 e, In den Nacht, eunis van Lutje- ter, Flauwe Kul, Kamerjacht, Een >kop, De Bochel aar het Tooneel, iletten, Nationale en, die wij voor bij cadeau: Een gin Wilhelmina; BoeKhandel 'dam. Wilhelnoln®' »lï-cursussen. >t 10 uur, iedere eisjes toegelaten, eel te nemen ge- straat. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rp 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ0.40voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze- gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij dood rtOfïgulden bij verliest gulden bij verliest (Tbf|gulden bij verliesftffgulden bij verlies IB I door II van een hand, I g vanj I H IE g van een M *1 van eiken tërd tegen ongelukken voor: UUUU heid tot werken f UU een ongeluk UUU voet of oog 1UU een duim JLtLf U wijsvinger fdïi anderen vinger. p«ic ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol trnm. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holt. Alg. Verzek. Bank" te SehledaB Morgen, zal wegens den Hemelvaartsdag, geen nummer van ons blad verschijnen. Vergadering van Dinsdag. Maandagmiddagstond de heer Juten drie kwartier aan één stuk, zijn lange lijst klachten en grieven afratelend. 't Was avond geweest, 'twas mor gen geweest en om half twaalf stond de heer Juten weer op het spreek gestoelte om de lawine voort te zetten even onverstaanbaar en voor een even klein publiek. De militaire autoriteiten waren weinig vriendelijk tegenover de burgeroverheid. In het grensplaatsje Putte werd de burgemeester op bevel van den commandant geplaagd en gesard; in Bergen op Zoom werden de militairen verhinderd hun stemrecht uit te oefenen bij de verkiezing voor de Provinciale Staten op Drie Ko ningen werden de katholieke militairen niet in de gelegenheid gesteld hun kerkelgke plichten te vervullen enz. Na den heer Juten de heer Ketelaar, die jammerde over hetgeen in het Gooi is gebeurd, waar de militaire autoriteiten veel te overhaast zijn te werk gegaan met hun bevelen tot ontruimen van hun woningen. Vele personen hebben daarbij groote schade geleden en mogen billijkerwijze eenige aanspraak doen gelden op vergoeding van regeeringswege. Er zijn huizen afgebroken en andere zijn ontruimd, terwijl later bleek dat al die bevelen te voorbarig zijn geweest. De minister verwijt de betrokken personen dat zij te haastig waren en deze personen verwijten de autoriteiten hun overijling. Nadat nu weer voor de variatie eens de heer Spiekman had gejam merd over de te lage uitkeering aan de gezinnen van de gemobiliseerden, kwam de heer Smeenge met een be schouwing over de ontwikkeling en de uitspanning voor de militairen. Ook al geen nieuws. Ais een herademing kwam de rede van den heer Lieftinck, die ons ten minste weer eens eenigermate heeft laten lachen. Met al dat verbieden in het leger, kom je geen stap verder, meent hij. Ieder verbod prikkelt tot verzet en verzet is er in het leger al genoeg. Het Volk is niet zoo'n kwaad blaadje. Gezellig is het niet en stichtelijk ook niet altijd. Maar dat is de Standaard ook niet. Men moet niet zoo overdrijven, meent de heer Lieftinck. Met het vloeken bijv. loopt het zoo'n vaart niet. Als een juffrouw „ajasses" zegt, 47. O(Nadruk verboden. .Die twee loopen thans heelemaal veranderd rond en zeggen bijna niets. Jouw invloed zou hier stellig gunstig werken. Ik kus en omhels je duizend keer. Je Magda. T.S. De complimenten aan mevrouw ie tante." Jella bevond zich in Meran, toen ze dezen brief uit het verre vaderland ontving. Men had haar hem uit Nizza achterna gezonden. In 't eerst had een gevoel van ge luk haar beheerscht, toen ze bij het lezen de zekerheid had gekregen, dat hem, om wien ze zooveel had gele den en nog leed, voor wiens lot en 'oekomst ze zich zoo bezorgd had gemaakt, de drukkendste zorgen van de schouders waren genomen. vloekt ze ook en dat vinden zij mis schien wel aardig. Het is de ervaring van dezen zeer bejaarden afgevaar digde dat het vloeken zeer veel min der is dan vroeger. Men meent het bovendien zoo kwaad niet met dat vloeken. Een andere vermakelijke stelling van den heer Lieftinck is het ook, dat de zedelijkheid de paardenfokkerij heeft belet. Het beruchte totalisator- verbod, belichaamd in het vermaarde amendement van Vuuren heeft de paardenfokkerij achteruit gezet. Thans heeft het leger daarvan de nadeeien ondervonden het gebrek aan paar den is niet geringhet is bekend dat vele cavaleristen tegenwoordig op een rijwiel worden gezet, omdat er geen paarden genoeg zijn. Nu de ervaring zulks heeft geleerd hoopte de heer Lieftinck dat de minister in overleg met zijn collega van Justitie eens zou overwegen of het niet gewenscht is een voorstel van wet in te dienen, waarbij het amendement-van Vuuren ongedaan wordt gemaakt. De klachten werden nog eens ge resumeerd door den heer Bos. Van belang uit diens rede is alleen zijn vraag aan den minister om eindelijk eens een overzicht te verkrijgen van de uitgaven, al is het dan slechts over de eerste maanden. De vijfde sociaal-democraat, de heer Schaper, had tot onderwerp den sa- nitairen dienst in het leger, waarvan natuurlijk niets deugt. Overigens stak hij geestig den draak met de jongste order in zake het salueeren van de lagere kaderleden. Daarna de heer Fruijtierniets nieuws. Daarna de heer Elanddito. De „Katwijk." Over de verklaring der Duitsche regeering betreffende het torpedeeren van de „Katwijk" zegt de „N. R. Ct." Met deze verklaring, waarmee het pijnlijke geval van de „Katwijk" wordt besloten, geeft de Duitsche regeering gevolg aan de toezeggingen, vervat in haar nota van 19 April. De ver klaring van gisteren kon na die van 19 April vanzelf worden tegemoetge- zien. Ja, er waren in Duitschland in de pers stemmen opgegaan, die insi nueerden, dat de vernieling van de „Katwijk" een zet van een Engelsche duikboot geweest zou zijn, doch wie de feiten van de laatste weken voor zich had, verkeerde geen oogenblik in twijfel omtrent de herkomst van de torpedo, die den ondergang van de „Katwijk* veroorzaakt had. Dat de Duitsche regeering zelve daarom trent zeer weinig twijfel koesterde, was uit hare loyale verklaring van Alfred was nu niet meer de geruï neerde grondbezitter, op wiens onver mijdelijk bankroet de afgunstige we reld reeds lang geloerd had, neen, hij was thans een man, die zijn werk kracht, al zijn kunnen in dienst van een edelen man had gesteld, wien hij zijn redding op het laatste oogenblik dankte. En voor de eerste maal dacht Jella zonder wrok aan het huwelijk van haar stiefbroer. Ze was zelfzuchtig op dit oogenblik en vergat, wat Thea Odo had aangedaan. Alles had zoo moeten komen. Wanneer Odo met Thea getrouwd was, zou hij, op het punt van een huishouding te beginnen, misschien zijn neef niet zoo royaal geholpen hebben. Bovendien zou Thea haar echtge noot waarschijnlijk voor den aankoop vanSchönhaide hebben gewaarschuwd. Alfred was haar niet sympathiek, dat had Jella onmiddeiijk gevoeld. En Thea's invloed op den verliefden Odo zou geen geringe geweest zijn. De hemel zegene je, beste, edele manzei Jella bij zichzelven. Zij zat in een verborgen prieeltje 19 April reeds duidelijk, evenzeer als daaruit mocht afgeleid worden, dat zij niet achter uitvluchten, als de Duit sche pers haar aan de hand poogde te doen, zou willen schuilevinkje gaan spelen. De verklaring van gisteren is dus als het ware nog slechts de hand slag, waarmee de belofte van 19 April formeel is bezegeld het gebaar, waar mee een zaak, die reeds een drietal weken geleden principieel was be slist, thans tot een slot werd ge bracht; een gebaar, dat prof. Kern kamp in het vervolg op zijn jongste beschouwingen in De Vragen des Tijds ais een daad zal blijken te zien maar een gebaar niettemin, omdat de erkenning van ongelijk, en de be lofte tot schadevergoeding, voor wie niet met de Duitsche persscribenten aan Engelsche perfidie wilden geioo- ven reeds in de Duitsche verklaring van 19 April was vervat. Het communiqué van gisteren geeft eenige opheldering, hoe de Duitsche commandant van de onderzeeër ertoe gekomen is een torpedo op de „Kat wijk" los te laten. Het is eene op heldering ais eene andere, en ze ver klaart niet, waarom de commandant, schoon daartoe aangeroepen, in het geheel geen neiging gevoeld heeft, de opvarenden van de „Katwijk", die in roeibooten waren overgegaan behulp zaam te zijn maar in elk geval blijkt eruit, dat „de thans voor neu trale schepen gebruikelijke kenteeke- nen" ook van Duitsche zijde als zoo danig worden erkend. Men mag dus de hoop koesteren, dat de bevelheb bers van Duitsche -suikbooten in den vervolge, vooral ook als het tusschen licht en donker is, behoedzamer zul len zijn. De „Nieuwe Ct." schrijft o.a. De eenige die bij de omstandigheden waaronder de „Katwijk" te gronde ging, in staat wa9 vast te stellen of de aansprakelpheid op de Duitsche marine ruslte, was de Duitsche regee ring zelve. Dat zij het resultaat van haar onderzoek thans zonder eenige terughouding bekend maakt, bewijst de volkomen loyauteit van de voor- loopige geruststelling, welke zij onze regeering deed toekomen, nadat haar uit onze pers gebleken was, welk een ontsteltenis het feit hier te lande had gewekt. Het bevestigt tevens opnieuw den ernst van de verzekering, kort voor het gebeurde met de „Katwijk" officieel te Berlijn aan baron Oevers verstrekt, dat de toen voorgevallen scheeps-incidenten in het minst niet mochten worden uitgelegd als teeke nen van een verandering van de Duit sche politiek jegens ons land. De consequentie der verklaring van 19 April wordt thans ook natuurlijk ten volle aanvaard. De Duitsche re geering spreekt haar oprecht leedwe zen uit wegens het gebeurde, waar in den tuin van een hotelom haar heen zoemden bedrijvig honingzoe- kende bijen en geurden bloemen; boven haar welfde zich een blauwe hemel met witte wolkjes. De geheele natuur om haar heen was wonder schoon en allerminst een aanleiding om zoo zwaar te zuchten, als Jella Greenhoff dit zoo juist deed. Zij ge voelde het, ztj droeg de schuld, dat Alfred zoo veranderd was. En toch vond ze, dat ze goed had gehandeld, ioen ze weinige maanden geleden Alfred's aanzoek van de hand had gewezen om zijnentwille. Was nu alles uit tusschen hen bei den Jella sloeg beide handen voor het gelaat, boog het hoofd als onder een zwaren last en weende bitterlijk. HOOFDSTUK XXII. Aan de korle spoorlijn, welke Riga met de klein Koeriandsche stad Tuc- kum verbindt, ligt de badplaats Kern- mem, die druk bezocht wordt om haar genezing brengende zwavelbronnen. Ook gezonden, die een zieke ver gezellen, kunnen prettig leven in het stille plaatsje, dat dicht bij de drukke modebadplaatsen van de Baltische aan elk opzet vreemd is geweest en verklaart zich bereid de veroorzaakte schade te vergoeden. Deze afloop van de geschiedenis met de „Katwijk" is, temeer nu door een gelukkig toeval daarbij geen menschenlevens waren verloren ge gaan, voor ons land in hooge male bevredigend. De bezorgdheid dat een onheil van dergelijken aard een Hol- landsch schip opnieuw kan treffen, blijft weliswaar bestaan. Maar de openlijke bekendmaking van de be gane vergissing en de aanbieding van verontschuldiging en schadever goeding door hun regeering, zal de commandanten der duikbooten mis schien nog meer dan een herhaling van de hun vroeger gegeven instruc tie. herinneren aan hun verplichting om bij het vervullen van hun oor- logstaak gewelddadigheden tegen neutrale schepen met de meeste zorg vuldigheid te vermijden. Het standpunt van onze Regeering door de overgroote meerderheid van de natie goedgekeurd, om onze on zijdigheid te midden der oorlogvoe renden te handhaven en ons land den oorlog te besparen, zoolang de na- tionate eer en levensbelangen het gedoogen, is door de van Duitsch land verkregen genoegdoening voor het aanvankelijk zeer schijnende „Katwijk" incident, opnieuw versterkt. Moge in Nederland zelf, zooals het in zijn regeering vertrouwen stelt, alles vermeden worden wat dit stand punt kan verzwakken. Nederland en de „Lusitania"-ramp. De Nederlandsche gezant te Was hington bracht een bezoek aan het departement van buitenlandsche zaken, en zette daar uiteen, onder opmer king, dat ook Nederlandsche onder danen onder de slachtoffers van de „Lusitania" voorkwamen, dat de hou ding van de Nederlandsche regeering in deze zaak, dezelfde was als die van de Vereenigde Staten. De gezant herinnerde er aan, dat ook Nederlandsche schepen waren getorpedeerd, en dat de Nederland sche handel geducht geleden had. Bryan constateerde, dat hei Duit sche gouvernement nimmer de aan dacht van 't departement van buiten landsche zaken der Vereenigde Staten op de annonce in de bladen gevestigd had, waarin de Amerikanen gewaar schuwd werden teger. het passage- nemen op vijandelijke schepen. Sergeant-majoor-instructeur. De inspecteur der infanterie heeft verklaard, dat geen examen zal wor den afgenomen voor den rang van sergeant majoor-instructeur. Op de korpsgewijze ranglijsten voor dien rang komen nog 75 candidaten voor, terwijl op de wapenlijsten reeds 40 candidaten zijn geplaatst, zoodat Oostzeekust ligt. De Bingers hadden in Kemmern een aardige kleine villa gehuurd. De andets zoo levensluchtige jonge vrouw werd zoozeer door haar moederlijk gevoel beheerscht, dat ze, uit vrees, dat haar lieveling later door een ern stiger kwaal bezocht zou kunnen wor den, er op aangedrongen had om naar de zwavelbronnen te gaan, waar een gerenommeerd arts den kleine behandelde. Je kunt immers altijd, zoo dik wijls je lust hebt, naar Dubbeln of Majorenhoff gaan om je daar te amu seeren kennissen vind je er stellig, had Anna von Bingen tot haat man gezegd, toen deze als zijn meening te kennen gaf, dat men mogelijk toch wel wat te voorbarig handelde met zich uit stellig overdreven bezorgd heid in de allerstilste badplaats als't ware te begraven. Ik zal, vervolgde ze, natuurlijk alleen bij uitzondering baby alleen laten maar jij behoeft je daarom niet altijd aan mij te storen, Karl, jij moet volkomen meester over je tijd blijven. Ik zal wel zorgen, dat ik mij niet verveel. Ook hoop ik in stilte, dat mama en Jella ons in 't be- dus in de eerste jaren deze ranglijs ten niet zullen zijn uitgeput. Eerst wanneer die korpslljsten zijn uitgeput, zal worden overwogen, welke onderofficieren krachlens hun anciennifeit tusschen de hoogste num mers der wapenlijst zouden moeten staan. Voor dezen zal alsdan worden over wogen of zij een opleiding voor ser geant-majoor instructeur alsnog kun nen volgen om hun bevorderingskan sen niet te benadeelen. Vlissingen, 12 Mei. Bezoek minister Poullet. Gisterenmiddag 5 uur werd de Belgische minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, de heer Poullet, ontvangen in de sociëteit van het Belgisch loodswezen. Daar waren tegenwoordig de in specteur van het Belgisch loodswe zen, de Belgische consuls, de heeren J. van Boven alhier en Van Cantfort te Ter Neuzen, het bestuur van de sociëteit, bijna het geheele loodsen- corps en verder vertegenwoordigers en de vereenigingen „Troost in Nood'en de Belgische vakvereeniging. De minister werd het eerst met enkele woorden toegesproken door den heer de Bal, die hem de ver schillende corporaties voorstelde. Daarna werd 't woord gevoerd door den president van de loodsen-socie- teit, den heer M. Maassen, die na allereerst den minister het welkom te hebben toegeroepen, in een kern achtige rede uiteenzette wat de ioodsensocieteit heeft gedaan voor de beproefde landgenooten, slachtoffers van den oorlog, die herwaarts waren gekomen en door de sociëteit liefde rijk werden geholpen. Hij wees daar bij op de hulp van de vereeniging St. Vencentius a Pauio ondervonden die niet minder dan 38000 porties eten voor de vluchtelingen heeft klaargemaakt. De heer Maassen bracht groote hulde aan den Koning en de Konin gin van België, wees op de innige verkleefdheid van het Belgische loodsenpersoneel aan hun dierbaar vaderland en eindigde zijn rede met de hoop uit te spreken dat Koning Albert weder ais koning van het vrije België naar Brussel zal mogen terug- keeren. Deze rede werd met luid applaus begroet. De heer Poullet, die daarna het woord nam, zette nogmaals in het kort uiteen wat België door den oorlog heeft geleden en dat het slechts daartoe gedwongen, naar de wapenen heeft gegrepen, omdat het niets liever had gewild en ook ab soluut geen ander plan bestond dan om de stikste neutraliteit te hand- gin van Augustus komen bezoeken. Dan behoef je je om mij heelemaal niet bezorgd te maken en kunt zelfs, wanneer je je over je bedrijf onge rust maakt, naar Wiegand gaan. Baron Bingen stond op buitenge woon goeden voet met zijn schoon moeder reeds met de volgende post zond hg haar een brief, waarin hg de hoop uitdrukte, de lieve mama weldra in Kemmern te kunnen begroeten. En toen brak de teedere grootma ma na eenige correspondentie haar reis af en kwam reeds in 't laatst van Juli met Jella in Kemmern. Anna had nog in 't geheel geen tijd gehad om zich daar te vervelen. Haar echtgenoot had van het hem goedgunstig verleende verlof om de naburige badplaatsen te bezoeken voorloopig geen gebruik gemaakt, maar zijn vrouw ridderlijk gezelschap gehouden. De dokter, die „baby" zou behandelen, had op de jonge vrouw een sympathieken indruk gemaakt en zoo kwam het, dat ze Kemmern ver rukkelijk vond. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1